Gönderen Konu: Grupman mı önemli Yıkımmı  (Okunma sayısı 45472 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Barış KAVUNCU

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Grupman mı önemli Yıkımmı
« Yanıtla #25 : 15 Ocak 2014, 21:42:28 »
32 gr 7 numara browning legia fişekle başıma geldi böyle bir olay..keklik avında alakarga kalktı önümden gidiyor..stoegerle attım dediğim fişeği ve kuş bohça gibi düştü çalının içine..yoldum baktım hiçbir yerinde saçma yok..saçma yakınından geçmiş ama kuşa değmemiş öyle olduğu halde şok etkisi yapıyor demekki..kuşa değmese bile..inanamadım..korkudan kalp krizimi geçirdi acaba dedim kendi kendime :D ama ağzından kan gelmiş..ve kuşun kafasıda dahil hiçbir yerinde saçma yok..bu duruma bir açıklık getirecek arkadaşımız varmı acaba.iki yada üç kere  oluyor bu olay stoeger tüfeğimle..

Çok ilginç efem. Bende de böyle kuşlar oldu fakat uzun uğraşlardan sonra kafadaki tüyleride yolarak o tek saçmayı buldum. Ağızdan kan gelmesi yere düştüğü andaki çarpmadan olabilir diye düşünüyorum. Birde alakarga sert kuştur saçma kaldırır. stoger mi alsak naapsak :)
Barış KAVUNCU 1977-İzmir - İkamet Bodrum 538 5909925

The following users thanked this post: Fuat DEMİRBAŞ

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 15 Ocak 2014, 22:17:40 »
Çok ilginç efem. Bende de böyle kuşlar oldu fakat uzun uğraşlardan sonra kafadaki tüyleride yolarak o tek saçmayı buldum. Ağızdan kan gelmesi yere düştüğü andaki çarpmadan olabilir diye düşünüyorum. Birde alakarga sert kuştur saçma kaldırır. stoger mi alsak naapsak :)

kafasındada tüy bırakmadım yoldum hepsini..yok saçma..:D tavsiye ederim iyi yakar saçmayı stoeger..epey alakarga vurdum ben..sırf dediğiniz gibi alakarga serttir tüfeğin iyisi kötüsü alakargada belli olur dedikleri için...uzak yakın çaputunu çıkarıyor..3 şok 7 numara vazgeçilmez fişek ve şok kombinasyonum..fişek markası farketmiyor..7 numara olması kafi..yazın 8,9 numarada olur.

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 15 Ocak 2014, 22:30:11 »
ben gecen alakargaya attım iki saat peşinde gezdim anlaşıldı Dağdelen yakmıyor benim :)
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 15 Ocak 2014, 22:40:37 »
kayınçonun  luici franchi  hareketli 71 namlu otamatiği  hem grupman olarak hemde yıkıcılık olarak ikisini bir arada yapan çok iyi bir tüfek diyebilirim
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Barış KAVUNCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 15 Ocak 2014, 22:41:54 »
kafasındada tüy bırakmadım yoldum hepsini..yok saçma..:D tavsiye ederim iyi yakar saçmayı stoeger..epey alakarga vurdum ben..sırf dediğiniz gibi alakarga serttir tüfeğin iyisi kötüsü alakargada belli olur dedikleri için...uzak yakın çaputunu çıkarıyor..3 şok 7 numara vazgeçilmez fişek ve şok kombinasyonum..fişek markası farketmiyor..7 numara olması kafi..yazın 8,9 numarada olur.

Bu konuyu açma sebebim bu tecrübeleri öğrenmekti zaten. Çok değerli tespitler. Ova avlarında kız kuşu vardır belki bilirsiniz. Hava aşırı soğuk olduğunda gelir zemheri ayında. Bizde de kız kuşunu öldüren sıkı domuzuda öldürür derler. Ha ne kadar bilimsel dersen açıklaması yok. Ama ördekde attığın fişekleri kız kuşuna göre ayarlarsan kırar ördeği. dağılımına falan bakmaz kimse direk avda dener fişeğini.

Çevrimdışı Barış KAVUNCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 15 Ocak 2014, 22:45:49 »
ben gecen alakargaya attım iki saat peşinde gezdim anlaşıldı Dağdelen yakmıyor benim :)

alakarga için bizim oralarda usta avcıyı dokuz dağdan aşırır derler yücel :)

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #31 : 15 Ocak 2014, 22:48:48 »
tüfeğin yıkkını bizim buralarda da karga ve alakargada denenir. yere göğe sığdırılamayan nice tüfekler bu avlarda, özellikle de uzak atışlarda sahibini madara etmiştir :)
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 15 Ocak 2014, 22:52:52 »
Bu konuyu açma sebebim bu tecrübeleri öğrenmekti zaten. Çok değerli tespitler. Ova avlarında kız kuşu vardır belki bilirsiniz. Hava aşırı soğuk olduğunda gelir zemheri ayında. Bizde de kız kuşunu öldüren sıkı domuzuda öldürür derler. Ha ne kadar bilimsel dersen açıklaması yok. Ama ördekde attığın fişekleri kız kuşuna göre ayarlarsan kırar ördeği. dağılımına falan bakmaz kimse direk avda dener fişeğini.

bende dağılıma grupmana bakmam asla..avı öldürüyorsa 2,saçma tutmuş 8 saçma tutmuş önemli deildir benim için..evet kızkuşunu bilirim..çok eskiden gelirdi bizim buralara ama görünmez oldular artık..ördeğe gittiğim merada var bol bol ama yanaştırmıyor..7 numara 2 kutu S4 aldım artık ördekte deneyeceğim 7 numarayı..zamanı geldi..çok merak ediyorum inşallah atış mesafesinde bir kaç yeşil denk getiririmde denerim..saçma bir değse havada çaput olucakda benim nişanda var bozukluk..ördek apayrı birşey ne kekliğe ne çulluğa benziyor uçuşu..tüm hesaplarımı hayallerimi altüst etti :D üveyik,keklik,su çulluğu,çulluk avı ördeğin yanında çocuk oyunuymuş meğersem..hele yeşiller..ufak ördek olup gidiyorda ah o yeşiller yokmu yeşiller...yakın ve sakin geçseler kırıcamda ..inşallah denk gelirler bigün..:D
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2014, 22:59:56 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 15 Ocak 2014, 23:01:11 »
tüfeğin yıkkını bizim buralarda da karga ve alakargada denenir. yere göğe sığdırılamayan nice tüfekler bu avlarda, özellikle de uzak atışlarda sahibini madara etmiştir :)
bizim burdada ibibik kuşunda denerler diğer adı tarla kuşudur
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : 15 Ocak 2014, 23:03:56 »

adımlarımı bir metreye yakın atarım..73 adımdan alakargaya 7 numara saçma sıktım kanat bir tarafa kendi bir tarafa düştü.tabi cansız 2 bacağıda kırılmış ayrıyeten..iyi çaput etmiş kuşu..yanına giderken adımlıyayım dedim..arazi düz arazi..73 adım geldi.

iyiye iyi kötüye kötü doğru neyse onu bilir onu söylerim..bende bitanede 104A var yeni aldığım heryeri beyaz olan kasalardan..2010 model..tam evlere şenlik..dalda duran 10 metredeki karatavuğa atıyorum ya vurulmuyor , yada düşünce tam gaz koşturup gidiyor..alakargalarda öyle..ciyak ciyak bağırıp kaçıyor kuş..tutabildiğimi kesiyorum can çekişmesin diye..daha elime almıyorum 104A'yı..illa huğlu almak isteyen arkadaşlar alırsanız temiz 2.el bulursanız 2008den önceki tetik korkuluğu ve açma mandalı siyah olan kasalarından alın..poze ve çiftede..daha sonraki komple beyaz olan serilerde namluların delinişinde bir hata var ayarlar ölçüler değişmiş..iç  çaplarıyla oynanmış silahların..kromlama zaten berbat..benim 104Ada alt namluda bir kaç çizik ve dalgalanmalar var..dediğim gibi hangi modelini alırsanız alın aynı namlu var üstünde..benim gibi hüsrana uğramayın sonra..çok para..zor kazanılıyor para..aldığınızın yarı fiyatına satmaya çalışmayın 3 gün sonra...birde tenekede deniyorum en iyi grupmanı ve deliciliği bu 104A yapıyor..ama avda rezalet..büyük bir tenekeye denedim bir metreye bir metre ebatlarında..5 numara bugatti fişek 34gr..çok yoğun şekilde grupman yapmış..bi tane dışarı taşan yok hepsni merkeze toplamış saçmanın..300 saçma varsa fişekte 300üde tenekede..enaz 100 taneside delmiş geçmiş..3erli,4erli şekilde girmiş saçmalar..delen saçmalarda öyle..yarmış resmen tenekeyi..bayada kalın bir tenekee..çatılarda baca diplerine konan çinko krom karışımı tenekelerden..yeni birde..bu kadar delici ve iyi grupman yapan bir tüfek avda tam bir rezalet..demekki neymiş..tüfeğin iyisi kötüsü avda belli oluyor..canlı hedefte..o yüzden diyorum tüfeği alakargada denemek lazım..bu kağıt üzerinde grupmanlar saçmalıktan başka birşey gelmiyor bana..tabi benim görüşüm bu..
ava 10 deil 2 saçma tutsun..ama tuttumuda oturtsun..yoksa 15,20 saçma tutmuş kuş koşturup gidiyor hiçbir anlamı yok..
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2014, 23:31:13 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Ramazan YILDIZ 20

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 15 Ocak 2014, 23:25:07 »
stoegerle kalkan ördeğe attım düştü bulamadım. başka bir avcının köpeğine de arattım bulamadım. sudan yana kalkan ördeğe de attım ona denk getiremedim. ikiside yeşilbaştı. sırf bu yüzden atış stilimi geliştirme eğilindeyim. Kargaya sezon başında 10 numara ile çaktım helikopter gibi havada can verdi. Bazende öldürmediği oluyor stoegerin.
  • Stoeger m2000 2012 model standart combo
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : 15 Ocak 2014, 23:34:48 »
stoegerle kalkan ördeğe attım düştü bulamadım. başka bir avcının köpeğine de arattım bulamadım. sudan yana kalkan ördeğe de attım ona denk getiremedim. ikiside yeşilbaştı. sırf bu yüzden atış stilimi geliştirme eğilindeyim. Kargaya sezon başında 10 numara ile çaktım helikopter gibi havada can verdi. Bazende öldürmediği oluyor stoegerin.

dedim ya ördek apayrı hiçbir kuşa benzemiyor..atıştan kaynaklı oluyor çoğu..saçma iyi denk geldimi af yok..sizin bulamadığınız ördeğe kanattan falan tutmuşsa bulunmaz..geçen yeğen 104A ile ufak ördek düşürdü..gözümüzün önünde açıktaki su birikintisinde kaybettik ördeği bulamadık..bulunmadımı bulunmaz..bende ördekte pek başarılı değilim..ufak ördekleri vuruyorum bi şekilde..ama yeşillere bazen tam kuşa nişan alıyorum olmuo..bazen çok önleme veriyorum olmuo bi ayar tutturamadım..pozeylede atsam stoegerlede atsam aynı..birde stoeger ufak saçmayı seviyor..7 numara gibi..iri saçmayla ıskalamak mümkün çoğu zaman..ama ufak saçma yaz kış af yok..mesafe tanımıyor...bunu sezon başından beri deniyorum stoegerle hep aynı..iri saçmayla yakın atışlarda bile ıskalamak mümkün 3 şokla yaparım hep atışları..ama ufak saçmayla özellikle uzak atışlarda çok güzel.
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2014, 23:40:01 Gönderen: Şahin BİTEN »

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 15 Ocak 2014, 23:40:34 »
ufak ördekleri bende buluyorum ancak yeşilleri görünce heyecanlanıyorum. ya az önleme ya çok önleme ya da kuşu tüfeği görmeden atıyorum. Bende afallarım o yüzden. sezon başı üveyikleri 7 numara 1 no şok ile perişan ediyordum. Şimdide ördekte 4-5 numara kullanıyorum ama bir türlü vuramıyorum. Parlama avı yapıpta power tapa atıyor olmam da baya etkiliyor sanırım.
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Ayhan KUMRU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 15 Ocak 2014, 23:43:21 »
bende birkaç arkadaşımın dediği gibi en önemli faktörün tüfeğin gerisindeki olduğunu düşünüyorum..
1971-Bilecik-İstanbul

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : 15 Ocak 2014, 23:48:47 »
ufak ördekleri bende buluyorum ancak yeşilleri görünce heyecanlanıyorum. ya az önleme ya çok önleme ya da kuşu tüfeği görmeden atıyorum. Bende afallarım o yüzden. sezon başı üveyikleri 7 numara 1 no şok ile perişan ediyordum. Şimdide ördekte 4-5 numara kullanıyorum ama bir türlü vuramıyorum. Parlama avı yapıpta power tapa atıyor olmam da baya etkiliyor sanırım.

1 şokla elek eder..yenecek yeri kalmaz..3 şok kullanın üveyikte.stoegerin 3 şoku diğer tüfekler gibi değil , onlarla kıyaslamamak lazım..uzak sürer saçmayı..yakın mesafedede parçalamaz kuşu fazla hırpalamaz..en ideali 3 şoktur.....kaç cm namlu var sizin tüfekte bilmiyorum ama ben 71 namlu stoeger 3 şok takılı 7,8,9 numara fişeklerle 90 , 100 adım mesafelerden çok üveyik vurdum canlı düşende olmadı hiç..

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 15 Ocak 2014, 23:56:43 »
bende de 71 namlu stoeger var. tam ördek tüfeği olmasına rağmen ben vuramıyorum
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : 16 Ocak 2014, 00:03:38 »
bende de 71 namlu stoeger var. tam ördek tüfeği olmasına rağmen ben vuramıyorum

Valla aynı dertten muzdaribiz Ramazan kardeşim..üveyikte ,Tahtalıda mesafe tanımayan avı çaput eden tüfekle ördeğe tutturamıyorum..deneye deneye bulucaz merak etme.. ;)..iş nişanda ve fişek seçiminde..doğru fişeği buldummu en az 10 yıl yetecek kadar stoklamayı düşünüyorum.. :D

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 16 Ocak 2014, 00:05:55 »
alakarga için bizim oralarda usta avcıyı dokuz dağdan aşırır derler yücel :)
ben kuşa tüfek atmam ama dediğin doğru tam tüfeği kaldırıyosun tık yan ağaca yaklasıyon tak diğer ağaca kurnaz hayvan heleki dağ tavuğu kesinlikle alakargadan daha kötü bide hırs yaptırıyor kızıpta cok tek kursun atmışımdır :)saçmayıda kaldıran bi hayvn.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 16 Ocak 2014, 00:08:34 »
Benim atışlar sakat Şahin abi. Üveyiğe başladığımda iyi vuruyordum. Atış tekniklerini kurcaladım bu kezde vuramaz oldum. Çoğu büyüğüm süpürme tekniğini kullan diyor. Bende yakın mesafede tamamda uzakta süpürme ile vuramıyorum. Artık trap makinesiyle uzun zaman çalışıcam sanırım. Bu süpürme tekniği konusunda uzak atışlar için kullanılabilir mi?
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : 16 Ocak 2014, 00:13:34 »
Benim atışlar sakat Şahin abi. Üveyiğe başladığımda iyi vuruyordum. Atış tekniklerini kurcaladım bu kezde vuramaz oldum. Çoğu büyüğüm süpürme tekniğini kullan diyor. Bende yakın mesafede tamamda uzakta süpürme ile vuramıyorum. Artık trap makinesiyle uzun zaman çalışıcam sanırım. Bu süpürme tekniği konusunda uzak atışlar için kullanılabilir mi?

ördekte atış stilini mecbur bozuyorsun..arkadan geliyor tependen geçiyor tam üstüne gelirken birden dönüyor yada yükseliyor..hangi tekniği kullanmasını bende şaşırdım..keklik olsa alırsın kuşa nişanı yan geçiyorsa kuşla birlikte gezdirirsin tüfeği çok az bir kaç santim önüne attınmı olay tamamdır..arkadan atışlarda keklik ve üveyik çok düzgün uçar zaten kuşa nişan alman yeterlidir..üveyik uzaktan geliyorsa hızlı geçer..yada kalktıtan sonra biraz uzaklaşmışsa havada yalpalar ve zor vurulur.kalkar kalkmaz atıcan..onlarda nişanı düzgün alıyorsun her zaman..ördek adama tüm bildiklerini unutturuyor..düz bir çizgide gelse geçse çok kolay vurulur..8 numarayla bile düşürür insan ördeği..ama çok pis uçuyor deli ediyor beni şu yeşiller..mühre,düdk,kamuflaj sağlam olsa ördekte bol olsa amerikadaki gibi..ördek konmak için yavaşladığında sıkarsın vurulmaması imkansız..ama bizim ördekler öyle değil ki çok uyanık ve uzak geçiyor..ne mühreye kanıyor ne düdüğee..:D
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2014, 00:17:00 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #45 : 16 Ocak 2014, 00:19:49 »
benim kanımca grupman derdine düşüpde genelde dar şok kullanma sevdamız manke atışlarımızıda artmasını sağlıyor mesela busene kütayda üveyik avında arkadaşım 103 de 66 namlu poze kullandı 4-5 şok ile çok güzel vuruşlar yaptı bazılarıda bayağı iyi mesafelerdendi  bende armsan 612 w 66 namlu kullandım 3 şok bende bir kaç güzel vuruşlar yaptım tabi manke bol oldu yine diğer arkadşımda armsan 612s 66 namlu var bu sene 5 şoku taktı hiç çıkarmadı bende 3 şoku çıkarmadan devam ettik keklikte olsun diğer avlarda olsun bu sene çok güzel sonçlar elde etti bende biraz vurmamla beraber manke atışlarımda bayağı oldu  halbuki 5 şokla yazın ikimizde kağıtlara atış yapıp beğenmemiştik fakat avda iş değişti
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2014, 00:26:40 Gönderen: Özgür TAŞ 45 »
Özgür ATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 16 Ocak 2014, 00:22:31 »
Evet yurtdışında adeta ördekler adamların çantalarına girecek gibi geliyorlar. Alay alay sürüyle konuyorlar. Adamlar uçan balon avlar gibi ördek avlıyor. Hele o kazlara ne demeli. Binlercesi birden geliyor adamların gümelerine. Bizde gümede yasak. Ördekte yok, kazda. Bir iki tane çıkıncada bari bunu kaçırmayayım diye acele edip kaçırıyoruz
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : 16 Ocak 2014, 00:30:50 »
benim kanımca grupman derdine düşüpde genelde dar şok kullanma sevdamız manke atışlarımızıda armasını sağlıyor mesela busene kütayda üveyik avında rkadışım 103 de 66 namlu poze kullandı 4-5 şok çok güzel vuruşlar yaptı bzılarıda bayağı iyi mesafelerden ben armsan 66 namlu kullandım 3 şok bende bir kaç güzel vuruşlar yaptım yine diğer arkadşımda armsan 66 namlu bu sene 5 şoku taktı hiç çıkarmadı bende 3 şoku çıkarmadan devam ettik keklikte olsun diğer avlarda olsun bu sene çok güzel sonçlar elde etti bende biraz vurmamla beraber manke atışlarımda bayağı oldu  halbuki 5 şokla yazın ikimizde kağıtlara atış yapıp beğenmemiştik fakat avda iş değişti

bir av bayisi abimde ataArms 66 namlu tüfek var..dediğiniz gibi tüm avlarda 5 şoku çıkarmıcan diyor..o namluyla ördekte 5 şok kullanıyor hep..denemek lazım..ördekte fişeklerle yeterince oynadım her markayı denedim hemen hemen 3 şokla..ama her numarayı denemedim hep 5 no attım...özellikle 7  noyu deneyeceğim 3 şokla.. ..ondan sonrada 5 şok takıp öyle atıcam ördeklere..zaten şok kutusunu yanımda gezdiririm hep...denemekten hiçbir zarar gelmez..çok grupman yapması önemli değil..çok grupman yapan bir şokla dediğiniz gibi ava saçma tutturamıyoruz..5 şokla,3,şok,1şok mesafe aynı..biri uzaga diğeri yakına atmıyor..ama avın heyecanı ve kaçırma korkusundan illaki 1,yada 3 şok kullanıyoruz..bu sefer daha çok kaçıyor..denemek lazım..hiç aklıma gelmemişti bak 5 şoku denemek ...iyi oldu bu.
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2014, 00:32:11 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 16 Ocak 2014, 00:33:56 »
Evet yurtdışında adeta ördekler adamların çantalarına girecek gibi geliyorlar. Alay alay sürüyle konuyorlar. Adamlar uçan balon avlar gibi ördek avlıyor. Hele o kazlara ne demeli. Binlercesi birden geliyor adamların gümelerine. Bizde gümede yasak. Ördekte yok, kazda. Bir iki tane çıkıncada bari bunu kaçırmayayım diye acele edip kaçırıyoruz

katılıyorum ve bu olaylar benım çok ağırıma gidiyor.....!!
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #49 : 16 Ocak 2014, 00:36:39 »
ördekte atış stilini mecbur bozuyorsun..arkadan geliyor tependen geçiyor tam üstüne gelirken birden dönüyor yada yükseliyor..hangi tekniği kullanmasını bende şaşırdım..keklik olsa alırsın kuşa nişanı yan geçiyorsa kuşla birlikte gezdirirsin tüfeği çok az bir kaç santim önüne attınmı olay tamamdır..arkadan atışlarda keklik ve üveyik çok düzgün uçar zaten kuşa nişan alman yeterlidir..üveyik uzaktan geliyorsa hızlı geçer..yada kalktıtan sonra biraz uzaklaşmışsa havada yalpalar ve zor vurulur.kalkar kalkmaz atıcan..onlarda nişanı düzgün alıyorsun her zaman..ördek adama tüm bildiklerini unutturuyor..düz bir çizgide gelse geçse çok kolay vurulur..8 numarayla bile düşürür insan ördeği..ama çok pis uçuyor deli ediyor beni şu yeşiller..mühre,düdk,kamuflaj sağlam olsa ördekte bol olsa amerikadaki gibi..ördek konmak için yavaşladığında sıkarsın vurulmaması imkansız..ama bizim ördekler öyle değil ki çok uyanık ve uzak geçiyor..ne mühreye kanıyor ne düdüğee..:D

malasef...

68 tane muhre atıyorum.
dizilim kamuflaj duduk harıka.
gel gelelim gölun ortası sımsıyah ordek dolu gırlaa.
ama yanaşmıyor.
güç bela geçen 4 tane tepelı patka vurduk da teselli olduk etide pamuk gıbıydı.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA