Gönderen Konu: Ala Balık için Misina Önerileriniz  (Okunma sayısı 10052 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ala Balık için Misina Önerileriniz
« : 24 Şubat 2013, 16:33:59 »
bulunduğum yörede yaklaşık 4.50 5 kiloluk alabalıklar var bunun için misina önerileriniz nelerdir yazarsanız sevinirim.. 0.40 dan aşağısı kurtarmıyor
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Ala Balık için Misina Önerileriniz
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2013, 17:08:14 »
Bana göre 0,18 veya 0,15 lik örgü misina kullan. Eğer düzgün kullanabilirsen sana yeter. Düzgün kullanabilirsen diyorum çünkü çabuk dolaşır dışarda :) Örgü misina kullanılmaz diyenler çıkacak ama ben at çekte ben oldukça güzel sonuçlar alıyorum. Sana da öneririm.
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2013, 17:35:13 »
0.40 dan aşşağısı neden kurtarmasın ki ? 0.40 mukavemeti 15 kg olan misinalar var hatta daha fazlası bile var . Alabalık konusunda tecrübem yok fakat misina nın kalın olması baya bir dezavantaj diye duyarız her zaman . İnşallah istediğiniz balıkları da yakalarınız .
rastgele
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 24 Şubat 2013, 21:59:58 »
evet alabalıkda en iyisi 0.20 ile0.25 ama gel gör ki olmuyo inanın balık ipi kırıyor kök olayıda fazla şimdi söyleyeceğim şeyi çok abartılı bulabilirsiniz ama bakın bu sene oltama takılan bir alayı yerinden oynatamadım bile resmen balık beni çekti suya doğru iğne yerinden çıktığı gibi fırladı. yanımdaki arkadaşın oltasına takılan ala iste ipi eline aldığı anda kemiğine kadar kesti etini ve suya soktu arkadaşı şimdi hadi bu balıklara 0.20 yada 0.30 dayansın.Şimdi bunu okuyan arkadaşlar diyecekki yok ya öyle birşey olabilirmi çok abartılı size burada yakalanan bir alanın resimlerini gösterebilirim yada suya çekilip ellerini kestiren arkadaşla görüştürebilirim.
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Erdal BİLGİN

• Müdavim Üyemiz
  • erdal bilgin -1975/KUYUCAK/AYDIN-kurtuluş ksb.
« Yanıtla #5 : 24 Şubat 2013, 23:27:31 »
at çek yapacaksanız eğer misnanın ince olması iyidir,ama kaliteli 0,40 misina ile hertürlü alabalık yakalayabilirsiniz..alabalık mücadeleci bir balıktır,bahsedilen ağırlıktaki alabalıklar için 0,40 ın altına düşmek hayal kırıklığı yaşatabilir.
Erdal BİLGİN-1975 kurtuluş ksb.kuyucak/AYDIN

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 24 Şubat 2013, 23:47:28 »
amaç bizim bildiğimiz alabalıkların çok ötesi ise o zaman sadece misina değil yemden kancaya kadar özel teçhizat gerekir diye düşünüyorum.O haberi okuduktan sonra da standartları arttırmak gerekiyor sanırım :D Ancak bu balıkda öle kolay kolay denk gelmez sanki insana .Benimle falan yaşıttır sanırım bu :D
rastgele
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 25 Şubat 2013, 17:10:31 »
kayalık bir yer burası ve suyun derinliği fazla böyle balıklar denk geldi benim oltamada ama çıkartmak sıkıntı oluyo ip ince olunca güven vermiyor o yüzden sağlam bir ipe ihtiyaç duyuyorum.
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 25 Şubat 2013, 22:37:37 »
bizim alabalık avcıları bu kadar mı?????
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Samet USLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 26 Şubat 2013, 00:52:19 »
İp misinalar var hocam, mesafeyi kendine göre belirleyip 40 50 metre civarı işini görecektir diye tahmin ediyorum. Hatta ben zurna da kullanıyorum. Kök ıvır zıvır ne gelirse topluyorum. Çok sağlam merettir kendisi ama biraz pahalı gelebilir. Birde karışma meselesi biraz canınızı sıkabilir ama genelde misinaya 10 basar.
Samet USLU
1987 BURSA

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2013, 12:54:21 »
ip misinayı da denedim ama olmuyor sürekli dolaşıyor yani oltayı attığımız yerler genelde çalılık onların arasından gecerken dolaşıyor bende bu gün birmisina ısmarladım bakalım gelsin sizlere bilgiveririm
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #11 : 24 Nisan 2013, 13:54:58 »
At çek için ne kadar ince ve sağlam misina olursa o kadar uzağa atılır olta...0.24 karbon misinalar var...Normal mantarlı oltayada 0.28 ideal diye düşünüyorum ama bu kullandığın mantarla alakalı bence.Ufak mantak ve agırlık varsa 0.28 misina uzaga atılmıyor,bende biraz büyük mantar ve kalın misina kullanıyorum ama ufak mantar ve ince misinayla kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyorum balıkla ;)

Velhasıl 0.28 misina senin dediğin alabalıklara fazla bile gelir sağlam ve çok rahatlıkla cekebilirsin...Ben turna ve alabalıkta 0.28 diyorum..
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Mistan BAYER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 08 Mayıs 2013, 21:46:24 »
Selamün aleyküm,
Kıymetli arkadaşım en iyisi arkadaşların dediği gibi ip misina.Ama benim için ip misina zor oluyor dersen latex süper soft misinaları incele istersen.Selamlar.
1949 kütahya

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
« Yanıtla #13 : 04 Ağustos 2013, 04:37:02 »
Gökkuşağı sanırım tutulan alabalık, kısa zamanda büyüyor bu tür.2012 eylül ekim aylarında bi baraja yeni çiftlik yapıldı 1 ay kadar önce deneme atışları yaptım kaşığa gelen olmadı en sonunda solucanlı oltama 1,5 kg lık bir tane takıldı onu aldım daha sonra tahminim 4 kg civarı bir alabalık yoruldu çekme zamanı geldi dediğim anda misinayı kopararak kaçtı. Bu tip azmanlar için örgü misina en iyi seçim ama karışıyorsa 0,40 misina ile sabırlı bi bekleyiş şart. değişik tekniklerde denenebilir mesela kalın misinamızın ucuna fırdöndüden sonrası için ip misina taksak diyorum  ;)   
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE

Çevrimdışı Mustafa ERTAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCI AVINI ALIR...
« Yanıtla #14 : 04 Ağustos 2013, 10:26:01 »
0.25 lik örgü misina  senin için en ideali  at çek için ideal ama kullanımına biraz dikkat edeceksin karışmaya çok meyilli olur bide takılma durumunda kamışı zorlama kurtarmak için

rastgele
MUSTAFA ERTAN

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 05 Ağustos 2013, 00:46:41 »
m   alabalık ve özellikle turnada yem kısmına takılan celik ince misina kullan dişli balık içindir.ve hayalet marka  misina kullanince ama cok sağlamdır
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2013, 00:54:41 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Can EMiR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Kırmızı ve Beyaz
« Yanıtla #16 : 05 Ağustos 2013, 01:18:01 »
Göllerde spin tarzı avlanıyor iseniz, 0,17 ip misina veya 0,25 Pelikan Dozer misina. Beklemeli avlanıyor iseniz yine aynısını kullanın.
Akarsular için 0,20 - 0,25 Pelikan Dozer kullanmanızı tavsiye ederim.
Avcılık Merhamet ve Vicdan Gerektiren Bir Sorumluluktur. İkisini Bir Arada Taşımayana Avcı Değil, İNSAN Bile Denemez. EMİR

https://www.facebook.com/kirmizivebeyaz
0542 560 EMiR

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Özgür AYDIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 10 Temmuz 2014, 00:27:35 »
Alabalık için eğer maksat balığı sudan çıkartmak ise bence plastik top kullanmalısın. Çekerken acele etmezsen misinanın kalınlığının pek bi önemi kalmıyor. Balık malzemesi satan yerlerde ileriye atmak için süngerimsi Mantar toplar var o toplarla plastik toplar arasındaki en büyük fark;
Mantar topları alabalık istediği derinliğe çekebiliyorken Plastik (içi hava dolu) Topları en fazla 10 cm su altına 4 yada 5 defa batırabiliyor.
Alabalık takımlarımın hiç birinde 22 mm üstü misina kullanmıyorum, Paça misinası ya 16 ya 18 Oskar hayalet misina belki 4 5 kiloya ulaşamadım ama 2 3 kiloluk baraj somonlarını zayiyat vermeden sudan çıkarttım. Somon alabalığa göre daha dirençli bi balıktır.
Biz 9 10 Kg sazanlarda bile en fazla 38 lik misina kullanıyoruz.  40'lık misina ile alabalık avı olmaz demiyorum ama tad vermez, Alabalık kurnaz ve atak bi balıktır, hangi takımı kullanırsan kullan hangi yemi takarsan tak dalga yoksa aksiyon vermeden bir alabalığı kancaya yaklaştırmak zordur. 40'lık misina ile aksiyon yapamazsın.. Hepinize Rastgele..
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2014, 00:33:18 Gönderen: Özgür AYDIN »
1985 Samsun/BAFRA

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
« Yanıtla #18 : 10 Temmuz 2014, 01:56:36 »
40 lık misinayı beden için kullanmayı tavsiye ettim, kullanılacak sisteme göre iğnenin bağlanacağı misina ince ve sağlam olmalı. Cok ince olanlarida ben sevmiyorum karışıyor.
1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE

Çevrimdışı A.İhsan MUDANYALI

• Free Üye
  • *
  • DOĞAYA SAYGI DUYAN HER İNSAN AYRI BİR DEĞERDİR
« Yanıtla #19 : 29 Kasım 2016, 21:16:04 »
flayı deneyin bence randıman alacağınızı umarım
  • Brownıng Maxus Hunter otomatic