Gönderen Konu: ARTIK KEKLİĞİ ANCAK RÜYAMIZDA GÖRÜRÜZ!!!!  (Okunma sayısı 19103 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emre AK

• AvlakForum Üye
  • *
ARTIK KEKLİĞİ ANCAK RÜYAMIZDA GÖRÜRÜZ!!!!
« : 07 Haziran 2012, 14:41:34 »
Kışın sert geçmesinden dolayı muş çevresinde keklik nesli tükendi diyebiliriz,köylülerden toplayıp kış boyunca beslediğimiz ve doğaya saldığımız  kekliklere ne oldu onu da anlamadım:( bahardan beri gerek gezmek gerek balıkçılık için hemen hemen bütün avlaklarımıza uğradık fakat tek gördüğümüz kaya diplerindeki ölmüş keklik tüyleri,zannedersem, keklikleri bıraktığımız dönemde kartalların da göç mevsimiydi bıraktıklarımızda onlara yem oldu...
  • Setter (body,sunny,oskar)
  • franchi vs 610
  • huğlu 901 g
  • genç huğlu çifte

Emre AK
1983-Muş

DOĞA İLE İLGİLİ HERŞEY...

Çevrimdışı Seyit ÖCAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: ARTIK KEKLİĞİ ANCAK RÜYAMIZDA GÖRÜRÜZ!!!!
« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2012, 14:56:47 »
iNSANLAR DOĞADAN HAYVANLARIN ÜZERİNDEN 8-10 YIL ELİNİ ÇEKMEZSE ELİMİZDE HİÇTEN BAŞKA BİRŞEY KALMAYACAK...  :(
Seyit-ÖCAL
1983-SİVAS
Arh+

Çevrimdışı Kemal BOZKURT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2012, 14:57:26 »
Doğa elbet bir gün acımasız bir şekilde biz insanlardan öcünü alacaktır.
Kemal BOZKURT
     ^^RİZE^^
1987 İSTANBUL / Kartal

jpg upload

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2012, 15:11:12 »
Keklik ciftleştigi ve yavruda olduğu için biraz bu aralar saklanmayı sever..Bizim bölgemizdede bulundugum yerde aynı durum var..Ama ekolojik dengeye mudahele edeceğimiz bir durum yok..Doğanın dengesi..

Köyün birinde yılanları öldürmüşler,köyü fareler basmış....Hikmetinden sual olunmaz,eskiler anlatır sene 60 lı yıllardada kıran girmiş gibi kuş gribine benzer bir olayda hayvalar dağlarda telef olmuşlar..O sezon ava gitmeyen avcılardan bahsederler....Ama siz kendi bölgenizi daha iyi bilirsiniz ve en güzel gözlemlemeyi avcılar yapar..Biz televizyolardan haberlerden kış şartlarını görüyoruz ki insanların çilesi derdi bitmiyor karla mücadelede hayvanlar ne yapsın.....

Hakkımızda hayırlısı olsun..
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 07 Haziran 2012, 15:16:26 »
İllaki kuşun azalmasında etken çok en fazlasıda su başı bek yapanlar ağla keklik yakalayan kafesçiler avcı 1 kuş fazla vurdumu milli parklar ceza kesiyor ancak kafesle tutulan kekliklere ceza yok onun belgeseli yapılıyor :-) e böyle bir memlekette yaşayınca kekliğide rüyamızda görmek normal Emre cim.Selamlar
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Emre AK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 07 Haziran 2012, 16:18:14 »
İllaki kuşun azalmasında etken çok en fazlasıda su başı bek yapanlar ağla keklik yakalayan kafesçiler avcı 1 kuş fazla vurdumu milli parklar ceza kesiyor ancak kafesle tutulan kekliklere ceza yok onun belgeseli yapılıyor :-) e böyle bir memlekette yaşayınca kekliğide rüyamızda görmek normal Emre cim.Selamlar
Emin bey muş bölgesi genelde sarp dağlık bir bölge avcının avlanabileceği alan %10'nu geçmez kış şartları ve ilaçlama dışında hiçbir unsur kekliğin azalmasına bile neden olamaz... bir de muşta da kafes avcıları var tabi ki ve merkezde olanları yakından tanırım birisi de babamdır ve inanın çiftleşme sezonunda babamın ve çoğunun tuttukları keklikleri saldığını biliyorum bu avcılık 100 yıllardır bölgemizde yapılır ve bilinçli ve keklik nesline hiçbir zara vermez,ilkel ve etçil kafes avcılığı yapanlar da yok değil tutduğu dişi kekliği bile kesen avcılar var,siirtte bundan yıllar önce kum gibi keklik vardı ve dişi-erkek tutulan her kekliği kesiyorlardı buna şahidim şimdi yok denecek kadar az...
saygılar.
  • franchi vs 610
  • huğlu 901 g
  • genç huğlu çifte

Emre AK
1983-Muş

TURGAY YILMAZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2012, 16:51:38 »
İnşallah sadece rüyamızda görmeyiz:) Gerçekten kış şartları çok zor geçti Ankara'da bile keklikler neler çekmiştir, Muş'u tahmin bile edemiyorum. Karla kaplanan arazilerde nasıl yiyecek buldular soru işareti?
Kafesle avcılık bilinçli yapıldıktan ve kurallara uygun olduktan sonra serbest olmalı, zaten yapılıyor, belgeseli bile var. Bunu yasaklamanın alemi yok, kurallarını belirleyip buna uygunluğu denetlemek daha doğru. Sonuçta ha tüfekle vurmuşsun ha kafesle yakalamışsın limitlere ve diğer kurallara uyduktan sonra bence pek farkı yok...

Çevrimdışı Özgür KAYA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 11 Haziran 2012, 20:39:37 »
bence kafes avcılığı çok büyük bir suç hayvana kaçma şansı dahi vermiyosunuz kandırıp ağla yada kılla yakalanıyo hayvan sadece doğası gereği eşinin sesine geliyo fakat avcılıkda hayvanın kaçma şansı var uçtuğunda iş atıcıya kalıyo ... keklik nesli limitler dahilinde kurallara göre avlanırsak ve tarımsal faaliyetlerde fazla ilaçlama ve gübre kullanmazsak kolay kolay tükenmez....
Özgür KAYA
1977-Memleket KAYSERİ-İkamet KARS

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 11 Haziran 2012, 21:22:27 »
bence keklik ve tavşan avı bir müddet bütün yurtta yasaklanmalı.yoksa 5 seneye kalmaz yurdumuzda nesli tükenir.su başı avcıları kafesçiler kaçak avcılar limit takmayan avcılar.hepimiz suçluyuz.  gün geçtikçe avcı sayısı artıyor.ona keza meralar azalıyor.hayvanlarda yıldı artık.en ulaşılamaz yerlere gidebilen vasıtalar var.var oğlu var.birtek hayvanlara rahat veren insan oğlu yok.bu gidişle çok belgesel seyrederiz....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Murat ÇAKAN

• Müdavim Üyemiz
  • CMAS**MONITEUR INSTR. FLIGHT ENGİNEER INSTR.
« Yanıtla #9 : 28 Eylül 2012, 17:30:17 »
 emin beye kesinlikle katılıyorum.Emre kardeşim adil bir şekilde gerekenin yapılmadığını düşünüyorum.
Murat ÇAKAN 1980 BALIKESİR/HAVRAN-KOCADAĞ KÖYÜ 0543 405 1771

"KOCADAĞLI ÇAKAN TEAM_10''
                                                    ''SETTER''

Çevrimdışı Emre AK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 03 Ekim 2012, 10:10:10 »
bence kafes avcılığı çok büyük bir suç hayvana kaçma şansı dahi vermiyosunuz kandırıp ağla yada kılla yakalanıyo hayvan sadece doğası gereği eşinin sesine geliyo fakat avcılıkda hayvanın kaçma şansı var uçtuğunda iş atıcıya kalıyo ... keklik nesli limitler dahilinde kurallara göre avlanırsak ve tarımsal faaliyetlerde fazla ilaçlama ve gübre kullanmazsak kolay kolay tükenmez....
 emin beye kesinlikle katılıyorum.Emre kardeşim adil bir şekilde gerekenin yapılmadığını düşünüyorum.

Arkadaşlar haksızlık yapmıyor musunuz,ben burda etçil ve doğaya saygısız,merhametsiz kafes avcılrından bahsetmiyorum,her şeyin bir usulu var bu işi yalnızca bir tutku olarak yapan ve tutttuğu kekliği sevip sonra salanlardan bahsediyorum,eminolun çoğu da böyledir.hep tek taraflı bakıyoruz kaç tane uçar avcısı limitlere uyuyor, durust olalım!...tanıdığım yuzlerce kafes ve uçar avcıları var bu iki kesimin keklik nesline verdiği zarar kesinlikle kıyaslanamaz...
  • franchi vs 610
  • huğlu 901 g
  • genç huğlu çifte

Emre AK
1983-Muş

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 03 Ekim 2012, 10:47:34 »
emre kardeim tabiki haklısın.. işin şu tarafı var.. ülkemizde demetim konusunda vede gercek avcıların haklarının korunması konusunda büyük sıkıntılar işler her gün düzeleceği yerde git gide bozuluyor,,senin dedğin şekilde hobi olarak yakalayıp sevenlr ve bıraknlar cok ve yine senin dediğin gibi dişileri bile kesenlerde cok... bu dengeyi sağlayacak denetim olmadığından yasaklıyorlar..yasaklamakdan ziyade insanı doğadan soğutuyorlar..atmaca ile okla belirli şartlara bağlı olarakmserbes yapılan av. eşlbetdeki kafesle de şartlara bağlı olarak yapılabilir lakin kafes avcılığı genelde ticari larak görüldüğünden medyada bu gözle yayıldığından yani yakalanan hayvanların satılmasından dolyı yasak.. ama sen kimseye anlatamazsın bunu ben sevip bırakcam diye...işi bilecen işe gitmeyecen demişler talarımız... hep derim bir yerde bir düzensizlik varsa o yerin yönetenlerinde bri eksiklik vardır..bu eksiklik giderilmedne işler düzelmez.. ayrıca keklik ne durumda  konu haziranda çılmış.. buaylarda keklik görenler varmı

Çevrimdışı Emre AK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 03 Ekim 2012, 11:33:56 »
Sanırım keklik umulduğundanda az:(
  • franchi vs 610
  • huğlu 901 g
  • genç huğlu çifte

Emre AK
1983-Muş

Çevrimdışı Suat ORAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 15 Ekim 2012, 12:15:38 »
Emre söylediğin bütün herşeye katılıyorum kafes ve tuzakla avlanan o kadar kişi tanıyorumki bunlarda tutku olmuş yanlızca kekliğin ötüşü yüzünden bile bunu yapanlar var ama keklik muşta yok olmus galiba bende o kadar gezdim varto muş bulanık hasköy bulamadım bir türlü rasgele.
Suat ORAN
1986 MUŞ-HASKÖY

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #14 : 15 Ekim 2012, 12:41:22 »
Kafes kültürünü bilemediğim için bu konu hakkında yorum yapmak bana düşmez fakat dediğiniz gibi kafes ile yakalayıp kesen, bu işi eti için yapan arkadaşlara da yazıklar olsun diyorum..
Sizin salım yaptığınız keklikler ise ağır kış şartlarına uyum sağlayamamış sanırım..Zaten kafes kekliklerinin %10 gibi bir kısmı doğaya ayak uydurabiliyor..
Ayrıca yazılan mesajlarda ve çevremdeki insanların çoğu arkadaşımız kekliğin yurt genelinde yasaklanması yönünde görüş bildiriyor fakat mak kararları açıklandığında keklik limitinin ikiye düşürülmesine de avaz avaz bağırıyorlardı.
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ???
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 15 Ekim 2012, 19:53:42 »
bu videoda yakalanmış ve takrar salınan keklikleri görebilrsiniz.... ben köylü insanının bunları öpüp geri bıraktığını bile gördüm..tabiki nadir insanlar bence bu insnlar..

Çevrimdışı Emre AK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 16 Ekim 2012, 12:24:40 »
diğer bölgeler için aynı şeyi söyleyemeyiz fakat doğu anadolu bölgesinin çoğu avlakları geniş sarp arazilerdir.bu bölgelerde kışın sert geçmesi ve zehirli ilaçlama dışında hiçbir unsur kekliği bu denli bitiremez. avcılar keklik bölgelerinin ancak
%10'luk kısmına ya ulaşır ya ulaşamaz...ama kara kış bir daha geçtiğimiz sene gibi olursa keklik nesli buralarda TAMAMEN BİTER.zaten biz ekip olarak tüfekleri yağlayıp oltaları bağlama kararı aldık:(
  • franchi vs 610
  • huğlu 901 g
  • genç huğlu çifte

Emre AK
1983-Muş

Çevrimdışı Seyit ÖCAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 16 Ekim 2012, 13:45:27 »
Emre beye katılıyorum.
Bizler keklik aramayı bırakalım Kuşatma-Yaşat diyerek bir kampanya başlatalım bu yıl ve gelecek yıl keklik avlamayalım. Özel avlaklarda yanılmıyorsam kendi yetiştirdikleri hayvanları salıverip avcılara salınan keklikleri avlatıyorlar. Doğadaki keklikleri bir iki yıl avlamasak ne kaybederiz.
Zaten avcılıkta maksat stres atmak, doğa ile başbaşa kalmak, kafamızı dinlemek vb. hobilerimizle başbaşa kalmak değilmi.
Hem bıraksınlar belgeli insanlarımız ile uğraşmayı artık;  bizlerle omuz omuza versinler hep birlikte tüm kanunsuz yapılan bu kaçak vb. avcılığın önüne geçelim doğamızı koruyalım.
Seyit-ÖCAL
1983-SİVAS
Arh+

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 16 Ekim 2012, 20:29:18 »
Doğuda bazı bölgelerde şehir merkezlerinde bile 2 m yi geçkin kar olmuştu. Orada dağlarda ne bulup yiyecekler, nasıl hayatta kalacaklar... Zamanla toparlanırlar.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Mustafa ERTAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCI AVINI ALIR...
« Yanıtla #19 : 17 Ekim 2012, 00:33:03 »
Bu seneki ağır kış şartları neeniyle Türkiye'nin bir cok bölgesinde keklik nesli 10 sene gerilemiş durumda ve gercekten keklik oldukca az işallah çil keklik gibi buda kayıp olup gitmez hakkımızda hayırlısı ...
MUSTAFA ERTAN

Çevrimdışı Gürol BAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 17 Ekim 2012, 01:17:44 »
EMRE sana acı ve gerçek birşey söyleyeyimmi ....! kışın en sert zamanı MUŞ un MALAZGİRTilçesin den avcı bir abimiz izmire ziyaretimize gelmişti ve senin bu konu  açıldı   dedimki abi o gariban kuşlar böyle bir havada nasıl barınır yemleme yapıyormusunuzdedim burayı iyi oku..... yok be abicim ne yemlemesi araçların geçip karı erittiği yerlerde bir karış kuru yer yer bulala bilmek için gele kuşlarıseyir halindeki araçtan tüfek atarak vuruyorlarmış nasıl olur dedim, bizim orarda bu normal dedi. şimdi kuş niye olmadığını sen düşün,eğitim şart.doğa intikam alıyor olabilirmi SAYGILARIM LA       
Gürol BAKIR
1970 izmir

Çevrimdışı Emre AK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 18 Ekim 2012, 10:55:53 »
EMRE sana acı ve gerçek birşey söyleyeyimmi ....! kışın en sert zamanı MUŞ un MALAZGİRTilçesin den avcı bir abimiz izmire ziyaretimize gelmişti ve senin bu konu  açıldı   dedimki abi o gariban kuşlar böyle bir havada nasıl barınır yemleme yapıyormusunuzdedim burayı iyi oku..... yok be abicim ne yemlemesi araçların geçip karı erittiği yerlerde bir karış kuru yer yer bulala bilmek için gele kuşlarıseyir halindeki araçtan tüfek atarak vuruyorlarmış nasıl olur dedim, bizim orarda bu normal dedi. şimdi kuş niye olmadığını sen düşün,eğitim şart.doğa intikam alıyor olabilirmi SAYGILARIM LA       
çok haklısınız aynen sizin anlattığınız gibi oldu bbide bunu utanmadan anlatanlar var... özellikle kekliklerin sığındığı köylerde 100 den aşağı keklik tutan ev yok bi kısmını sattılar diğeri pilav ustu:( biz ekip olarak avın kapanmasına haftalar kala avı bıraktık... ama kimseyi tutamıyorsun.
  • franchi vs 610
  • huğlu 901 g
  • genç huğlu çifte

Emre AK
1983-Muş

Çevrimdışı Vedat HAMURCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 22 Ekim 2012, 23:44:32 »
Emre kardeşim söylenecek cok söz var ama
Vedat HAMURCU
1960-Balıkesir/Edremit

Çevrimdışı Savaş GÜLTEKİN

• Müdavim Üyemiz
  • http://www.yabanda.com
    • www.yabanda.com
« Yanıtla #23 : 24 Ekim 2012, 20:52:56 »
1992 yılından beri ilk defa kış zorlu dondurucu ve sert geçmiştir bölgemizde.2003 yılındada buna benzer dondurucu geçen kış yaban hayatını çok etkilemişti.Fakat bu geçtiğimiz kış tarihin yazdığı sayılı kışlardan biriydi we maalesef yaban hayatının özelliklede kekliğin POPÜLASYONUNU (((((((yüzde  90)))))))) yok etmiştir. toparlanması için en az 7 yıl geçmeli.Bu biz keklik avcıları için uzun bir süre fakat gelecek için kısa ... şimdi kekliğe sahip çıkma zamanı geldi.Artık kekliği vurmak değil mangal yapıp gezip kekliği koruma zamanıdır.KESİNLİKLE BÖLGE AVCILARIMIZ HASSAS DAVRANMALIDIR...HERKESİN BAYRAMINI TEBRİK EDERİM NİCE BAYRAMLARA...
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2012, 20:54:15 Gönderen: Savaş GÜLTEKİN »
Savaş GÜLTEKİN (KEKLİK AVCISI) BİTLİS/TATVAN
http://www.yabanda.com
1975

Çevrimdışı Seyit ÖCAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 24 Ekim 2012, 21:03:01 »
1992 yılından beri ilk defa kış zorlu dondurucu ve sert geçmiştir bölgemizde.2003 yılındada buna benzer dondurucu geçen kış yaban hayatını çok etkilemişti.Fakat bu geçtiğimiz kış tarihin yazdığı sayılı kışlardan biriydi we maalesef yaban hayatının özelliklede kekliğin POPÜLASYONUNU (((((((yüzde  90)))))))) yok etmiştir. toparlanması için en az 7 yıl geçmeli.Bu biz keklik avcıları için uzun bir süre fakat gelecek için kısa ... şimdi kekliğe sahip çıkma zamanı geldi.Artık kekliği vurmak değil mangal yapıp gezip kekliği koruma zamanıdır.KESİNLİKLE BÖLGE AVCILARIMIZ HASSAS DAVRANMALIDIR...HERKESİN BAYRAMINI TEBRİK EDERİM NİCE BAYRAMLARA...

Savaş beye katılıyorum dağ taş dolaşırken kendi doğamızı hayvanlarımızı koruyalım....!
Seyit-ÖCAL
1983-SİVAS
Arh+