Gönderen Konu: Tavşancılar bir soru.?  (Okunma sayısı 12163 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
Tavşancılar bir soru.?
« : 26 Ocak 2012, 19:37:14 »
tavşan avındasınız dere tepe tavşan arıyorsunuz önünüzdeki çalının yada kayanın dibinden bir tavşan fırladı tam sıkacağınız anda tavşan durdu. bu ne anlama geliyor... yada böyle bir durumla karşılaşan varmı...
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Ferdi DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • BENİ SADECE TANRI YARGILAR
Ynt: Tavşancılar bir soru.?
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2012, 20:19:39 »
peki ustam siz naptınız vurdunuzmu vurmadınızmı benim bildiğim öğrendiğim vurulmaz

image upload
Ferdi DEMİR
1980-Muğla A rh+
muğla bodrum

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2012, 20:31:48 »
Abi herşeyde bir mana aramak gerekmiyor bence.Herşeyde bir mana arayacaksak avcılığı  bırakalım.Bizim burada da oluyor.Avcılar tavşanı vuramıyorlar hemde bir kaç sefer.Kabahati kendilerinde bulmaktansa o tavşan değildi yatırdı bizi uyardı bilmem neydi :) buna benzer vakaalar.Durduysa daha güzel hedef vermiş işte.Zaten arayışımız o kısmet te ayağımıza gelmişken git demezdim herhalde
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2012, 22:11:43 »
peki ustam siz naptınız vurdunuzmu vurmadınızmı benim bildiğim öğrendiğim vurulmaz

durana atmam ben sadece tavşanın o davranışının nedenini soruyorum çok asil bir nedeni var...
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2012, 22:15:03 »
Abi herşeyde bir mana aramak gerekmiyor bence.Herşeyde bir mana arayacaksak avcılığı  bırakalım.Bizim burada da oluyor.Avcılar tavşanı vuramıyorlar hemde bir kaç sefer.Kabahati kendilerinde bulmaktansa o tavşan değildi yatırdı bizi uyardı bilmem neydi :) buna benzer vakaalar.Durduysa daha güzel hedef vermiş işte.Zaten arayışımız o kısmet te ayağımıza gelmişken git demezdim herhalde

hüseyin bey vuramadığım avlara hiç üzülmem manada aramam beni yanlış anladınız ben vuramadım vurmadım demedimki tavşan kalkar biraz kaçtıktan sonra durur bu hareketi neden yapar onu öğrenmek istiyorum (tabii her zaman değil)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 26 Ocak 2012, 22:24:20 »
hüseyin bey vuramadığım avlara hiç üzülmem manada aramam beni yanlış anladınız ben vuramadım vurmadım demedimki tavşan kalkar biraz kaçtıktan sonra durur bu hareketi neden yapar onu öğrenmek istiyorum (tabii her zaman değil)

Nerde bu köpek diye duruyor olabilir mi acaba  :)
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #6 : 26 Ocak 2012, 22:40:46 »
Nerde bu köpek diye duruyor olabilir mi acaba  :)

tavşan avcılarının görüşlerini aldıktan sonra açıklayacağım... bu olayı yaşayan mutlaka çıkacaktır mukayese edip doğruluğunu  teyit etmeye çalışacağız selam....
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)

Çevrimdışı Mustafa KARDEŞ

• Müdavim Üyemiz
    • www.fencimustafahoca.tr.gg
« Yanıtla #7 : 26 Ocak 2012, 23:46:12 »
Emin bey benim oldu, hemen çok yakınımdan fırlayan tavşana acele edip, 10 metre içinde 3 atış yaptım, sanırım atışlarım tavşanın gerisinde kaldı, tavşanda 15. metrede oturda ve birkaç saniye baktı, ne yapıyorsun yav der gibiydi, ve çekti gitti bende arkasından baktım kaldım,
yani şaştım kaldım. :D
bazen oluyor böyle basiretsizlik işte, nasibim değilmiş.
Cahille Oturup Bal Yiyeceğine, Alimle oturup Kuru Ekmek ye...! [Hz Mevlana]
emekli eğitimci 1957 BURSA-ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Serkan ERTENLİCE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2012, 08:56:52 »
Eşi vardır.yada erken doğum yapmıştır diye düşünüyorum yoksa tavşan kalkınca karşı yamacı geçer.
Serkan ERTENLİCE
1977 GAZİANTEP
KARDEŞ MECBURİ ARKADAŞTIR,ARKADAŞ SEÇİLMİŞ KARDEŞTİR

Çevrimdışı Şenol ALPAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 27 Ocak 2012, 09:01:07 »
Atış yapmışsan = Vay acemi vay diye gülüyordur :D
Atış yapmadıysan = Allah allah bu avcı bana neden atmadı tüfeğine fişek sürmeyimi unuttu acaba diye bakıyordur :D

Şaka bir tarafa. Benim görüşüm yavrusu olması. Eş için dönüp bakmasını ne duydum ne de şahit oldum. Yavrusu olduğu zaman bu hareketi yaptığına şahit olmuştum.
Şenol ALPAN
1981-Uşak

Çevrimdışı Berk KEMİK

• Free Üye
  • *
  • Tavşancı
« Yanıtla #10 : 27 Ocak 2012, 09:11:43 »
Yarusu olan tavşan dediğiniz gibi dönüp dönüp bakar yada doğum yapmaya hazırlanan tavşanda olabilir ...
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 27 Ocak 2012, 09:28:57 »
kalkan tavşanın belli bir mesafe gittikten sonra oturup bakınması, yavrusununda o yakın civarda yatıyor olmasıdır, dikkatli ararsanız yavrusunuda yatakta görebilirsiniz, annelik iç güdüsü işte yavruyu korumaya çalışıyor kendisini öne atıyor bir yandanda avcıyı vicdanıyla nefsiyle mukayese ettiriyor, sakın ha sakın öyle bir durumda hayvanı vurmayın, Allah muhafaza iflah olmazsınız.
bir dönem tavşan avına fena sarmıştım (köpeksiz) öyleki artık kuş avı beni cezb etmiyordu, vurduğum birkaç tavşanda böylesi vicdani durumla karşılaşınca erkek tavşanı seçmeyi öğrenmeye başladım, bu konu çok tartışılır ama konunun dışında olduğu için noktalıyorum. bu tavşan memeli hayvan ve çok doğurgan bir hayvandır, o nedenle nezaman hangi ayda gebe kalacağı belirsizdir, 40 günde bazen daha erken yavrular, ve yılda 5/6 defa gebe kalabilir, hatta emzirirken dahi gebe kaldığı olur, bu nedenle tavşan avcılarının çok ama çok özen göstermelerini rica ediyorum, karnında yavru ile veya memelerinde süt ile vurduğunuz tavşanla karşılaşmanız muhtemeldir.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2012, 09:31:48 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Ömer ÇIRPICI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 27 Ocak 2012, 10:31:05 »
bize öğretilen oturan tavşan gebedir silah atılmaz
Ömer ÇIRPICI
1970 HAYRABOLU TEKİRDAĞ

Çevrimdışı Hüseyin YUVANÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 27 Ocak 2012, 11:00:12 »
bir  kaç  kere  bende  farkına  vardım   gebe  tavşanın  otuduğunu   ama  emin  kardeşim   yanında  tavşan  avcısı  halolara   sorsana  bizim  gibi  acemilere  soruyosun  hee  hee  hee  rastgele  kardeşim   izmirden   selamlar 
Hüseyin YUVANÇ (ZAZA hüseyin)
1954 Buca İZMİR            0537 2567299

Çevrimdışı Savaş ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 27 Ocak 2012, 11:08:28 »
Zamanında çok tavşan avlardım. Vurduğum genelde gebe yada sütlü çıkardı. % 70 gibi belki daha fazla. Buda benim tavşan şanssızlığım. Tavşandan baya soğudum. Ondan dolayı çok fazla tavşan aramam. Tavşan gebe olunca yada yavrusu olunca falan durmaz. Kalktığı zaman avcıya göre kendini koruma hissiyle çalı veya kaya ardına almaya çalışır. Eğer sesten kalktı ve sesin nereden geldiğini anlamadıysa tavşan durabilir. İki tarafına bakınır. Kaçması gerekip gerekmediğini kontrol etmek için yapıyor sanırım. Ben bir kaç defa karşılaştım böyle bir durumla. Bazen avcı yada köpek tavşanın kalktığının farkında değilse çalıdan çıkar, ardına geçer ve kontrolünü yapar. Baktı durum sakat basar gider. Bazende fırladı karşısına biri yada köpek çıktı, hemen oturur kaçabileceği yeri tayin eder öyle devam eder. Ramazan KİLLİ hocamla aynı şeyi yaşamıştık. Hocamla aramız 15 metre benden kalktı tavşan hocam varıyooo dedim. Baya bekledi gelmedi dedi. Hocam dikkat et oturmuştur aramızdadır dedim. Aynen dediğim gibi kalmış öylece. Rotasını çiziyormuş. Fırladı gitti kendini kurtardı. Oturunca vurulurmu sorusuna gelince; Ben sadece oturunca vurabiliyorum zaten :D .
Savaş ÇETİN
1976 Eşme UŞAK

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #15 : 27 Ocak 2012, 14:30:34 »
Arkadaşlar tavşan eğer kalktıktan sonra ki genelde bir kulağı dik diğer kulağı yatık kaçar durursa yakında dişisi var demektir. onu bekler yada onu kollar durma sebebi budur böyle durumda bunu bilip duble yapan arkadaşlarımda olmuştur sonradan kaçan dişiye atmayan  da olmuştur... şahsi kanaatim eğer sezon sonuna doğru ise ki tam bu zaman dişiye atmamaktır.. erkek tavşanın karnı gövdesi ince ve uzun olur kaçınca yere daha yakındır dişinin karnı şiş ve kaçınca yüksek ve tombuldur anlaşılması pek zor değildir. sezon açık olsa dahi bu tamamen vicdani ve etik bir durumdur. herkese selamlar.....
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2012, 14:32:15 Gönderen: Emin OLGAÇ »
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #16 : 27 Ocak 2012, 14:38:05 »
Emin beyin aynen yazdığına katılıyorum. Zaten dişi gebe tavşan çok ağır hareket eder o yüzden iyi ve tecrübeli avcı  anlar ve ateş etmez.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #17 : 27 Ocak 2012, 14:56:08 »
Evcil tavşan olabilir,biri besleyip bırakmıstır.Şehir Merkezine yakın bir avlakta arkadasımız buna benzer bir durumla karsılaşmıştı. ;) ;) Ama yabani ise yavrusu olma yada yaralı olma ihtimali yüksektir....

Avcılık noktasındada ava kaçma şansı vermenin hem avın zevki hemde etiği açısından yakışır olduğunu düşünüyorum ama şahsi kanaatimdir...Kaçırdığın av hayvanında vadesinin yetmediğini onada can verip alanın olduğunu düşünmek gerek die düşünüyorum...
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2012, 14:58:38 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Bünyamin KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
  • DAĞLAR AŞILMAZ DEĞİL YETERKİ AV OLSUN!
    • av avlak avcı
« Yanıtla #18 : 27 Ocak 2012, 15:21:20 »
Ahmet yine espiri yaptın.Durana atılmaz bakılır millette ne göz var maşallah boyu kulağı karnı her yerini görüyor.Ben büyük veya küçük ondan başka birşey görmüyorum,bize oturan hiç denk gelmedi bizim buralarda tavşanlar 640 bg ferrari gibi fırlıyor.Her şey kısmet ve ömür meselesi.Kısmette varsa gelir halepten şamdan,kısmette yoksa ne gelir elden...
Bünyamin KÖK
1983 KAYSERİ
Elektrik Elektronik
Metal İşleri Teknisyeni

Çevrimdışı Ümit BERBEROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • hemşinli
« Yanıtla #19 : 27 Ocak 2012, 23:55:10 »
bişe daha öğrendik hovarda tavşan kaçmazmış.öğrenmenin yaşı yok.adam olsa kaçardı,helal olsun tavşana.ben olsan bu erkekliğe karşı vurmam o tavşanı.yürü be koçum.acık erkekliğe ... sürmüş.niye dişi önce kaçmamışta bizim erkek kaçmış.acaba kaçmışmı;yoksa ortaya çıkıp dişiyi vurma benimi vur demiş avcıya.az çapraşık durumlar var ama olsun bravo tavşana
Ümit yaşar BERBEROĞLU
1974 karasu

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 27 Ocak 2012, 23:59:55 »
Bende arkadaşların bildiği gibi bilirim . Gebe tavşan ağır hareket eder ve arada durur.Kimisi dönüp dolaşır aynı yerde oda yavrusunun olduğuna ve yakında olduğuna işarettir diye bilirim.Fakat tavşan sizin sesinize kalktıysa biraz gidip bi kontrol etmek ister kaçsam mı dursam mı neydi o ses olm falan gibilerinden :)
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #21 : 28 Ocak 2012, 00:24:26 »
Ahmet yine espiri yaptın.Durana atılmaz bakılır millette ne göz var maşallah boyu kulağı karnı her yerini görüyor.Ben büyük veya küçük ondan başka birşey görmüyorum,bize oturan hiç denk gelmedi bizim buralarda tavşanlar 640 bg ferrari gibi fırlıyor.Her şey kısmet ve ömür meselesi.Kısmette varsa gelir halepten şamdan,kısmette yoksa ne gelir elden...

Evet bünyamin bizde öyle göz var tavşan kalktığı zaman hemen dank dunk sıkmayız atış yapmadan önce mesafe veririz bu arada görmek istediğimizi görürüz...
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 28 Ocak 2012, 02:11:43 »
Evet bünyamin bizde öyle göz var tavşan kalktığı zaman hemen dank dunk sıkmayız atış yapmadan önce mesafe veririz bu arada görmek istediğimizi görürüz...

Abi sende mesafe vericek avlak var.Biz balkan ormanında avlanıyoruz.Biz napıcaz :)
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Osman YAMALI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 28 Ocak 2012, 07:53:04 »
emin bey maşallahınız var. ortada bir avcı palavrası durumları dönmeye başladı galiba. siz yataktan kalkan tavşana nişan alıp atış yapabiliyosanız ne mutlu. gerisini karıştrımayın bence. çiftleşme dönemi belli zaten. dişi tavşana da fişek atmayın sakın hani sonra kalkıyormuş ya  ?  karda izlerıne bakılırsa aybaşı olmuşlar =) 
Osman YAMALI
1982-Kastamonu

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #24 : 28 Ocak 2012, 23:46:11 »
Abi sende mesafe vericek avlak var.Biz balkan ormanında avlanıyoruz.Biz napıcaz :)

ormanda avlanıyorsanız kopay kullanmanız gerekir... iyi tavşancı kopayı olan avcılar tavşanı bir değil bir kaç kere çevirirler.. eğer ormanda  köpeksiz avlanıyorsanız tavşan almanız refleksinize ve atış yeteneğinize ve en önemlisi şansınıza kalmış rastgele....
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)