Gönderen Konu: ZARARLILARLA MÜCADELE, SAKSAĞAN AVIM...  (Okunma sayısı 72409 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: ZARARLILARLA MÜCADELE, SAKSAĞAN AVIM...
« Yanıtla #125 : 08 Ağustos 2014, 12:49:29 »
Dinen o hayvanlar bizim malımız.

Dinimizde avcılığın yeri

Sual: Dinimizde avcılığın yeri nedir?
CEVAP
Allahü teâlâ, insanlar için çeşitli hayvanlar yaratmıştır. Bıldırcın, tavşan, balık gibi hayvanların etinden; sansar, porsuk, tilki gibi hayvanların postundan; geyiklerin derisinden; tıpta ve ıtriyatta kullanılmak üzere misk ceylanlarının miskinden; deniz hayvanlarının incisinden, mercanından; filin dişinden istifade etmek için avlamak; kurt, domuz, yılan, fare gibi hayvanları da zararlarını önlemek için, işkence etmeden, mesela yakmadan, suda boğmadan öldürmek caizdir.

Olaya dinen bakarsak da zararlı olan saksağan veya karga avlamak caizdir.

Siz diyorsunuz ki BİZZAT SENİN MALINA ZARAR VERMEYEN hayvanı öldürme.

Bu hayvanlar bizim için yaratılmış olan av hayvanlarına zarar veriyor.

Demek ki avlanması sizin savunduğunuz teze göre de doğru.
BENİM KASTETTİĞİM KESİNLİKLE AVLANMASIN, SAKIN DOKUNMAYIN FALAN DEĞİL
BAZI ARKADAŞLAR ÖYLE ABARTILI ŞEYLER YAZMIŞLAR Kİ
ADETA BU HAYVANLARI DÜŞMAN İLAN ETMİŞLER, NESLİ KURUTULACAK HAYVANLAR GİBİ DÜŞMANCA YAZMIŞLAR
AYRICA YUKARIDA SİZDE NE GÜZEL YAZMIŞSINIZ, AVLANACAK HAYVANLARIN AVLANMASI İÇİN HANGİ ŞARTLARIN OLUŞMASI GEREKTİĞİNİ
SAKSAĞAN, KARGA VS. ETİ YENMEZ, DERİSİ GİYİLMEZ, YAVRU VE YUMURTALARINI YEDİKLERİ AV HAYVANLARI DA
KİMSENİN SAHİPLİ, ŞAHSİ MALI DEĞİL
NASIL AVCI İÇİN O HAYVAN AV İSE YIRTICILAR İÇİNDE AV
NASIL Kİ YARADAN O AV HAYVANLARINI İNSAN İÇİN AV HAYVANI VE RIZIKLANACAĞI BİR NİMET OLARAK YARATMIŞSA
YIRTICI VE AVCI HAYVANLAR İÇİNDE RIZIKLANACAĞI BİR NİMET OLARAK YARATMIŞTIR
DOĞAL OLARAK O DA RIZKININ PEŞİNDE KOŞACAK VE TUTTUĞUNU YİYECEKTİR, BUNUN HESABINIDA HİÇ BİR AVCIYA VERMEK ZORUNDA DEĞİLDİR
HİÇ BİR AVCININDA "VAY SEN BENİM AVLAYACAĞIM HAYVANI NEDEN YEDİN" DEMEYE HAKKI YOKTUR
BAHÇESİNDEKİ BAĞINDAKİ EVCİL HAYVANINA ZARAR VERİRSE, ZARARINDAN KORUNMAK İÇİN ELBETTE ÖLDÜRECEK
KALKIPTA TÜM BU TÜR HAYVANLARIN SOYUNU KURUTMAYA GİTMEK DOĞRU DEĞİLDİR
ONLARINDA BİR SAHİBİ VAR VE AŞIRIYA GİDİLİRSE ELBETTE HESABINI SORAR
HAKSIZ YERE ÖLDÜRÜLEN KARINCANIN BİLE AHİRETTE HAKKINI ALACAĞINI SÖYLÜYOR EBU SUHUD EFENDİ (ESKİ ŞEYHÜLİSLAM)
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2014, 12:57:56 Gönderen: Hüseyin ÖZCAN »
1979-Balıkesir

Çevrimdışı Burak ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #126 : 07 Nisan 2016, 10:40:38 »
 O0 kıymetlı abılerım arkadaslarım bır sorum olucak sımdı bız atıcıyız bır cok arkadasım var av sezonu acıldıgında bunları belge olmadan ındırebılırmıyız serbestmı acaba bunu ogrenmek ıstıyorum barı dogaya katkımız olur  O0
  • WALTTER TARGET M13
  • HATSAN BT 65 RB
1989 - Tekirdağ HAS TRAKYALI

Çevrimdışı Onur ÇELİKOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #127 : 07 Nisan 2016, 10:47:26 »
O0 kıymetlı abılerım arkadaslarım bır sorum olucak sımdı bız atıcıyız bır cok arkadasım var av sezonu acıldıgında bunları belge olmadan ındırebılırmıyız serbestmı acaba bunu ogrenmek ıstıyorum barı dogaya katkımız olur  O0

Her ne kadar zararlı da olsa belgesiz avlanması yasak.  Sağa sola çaktırmadan kimseye seslenmeden vurabilirsiniz. Yakalanıncaya kadar sıkıntı yok. :D
  • Ata Arms Venza 12 Kalibre 71 cm Yarı Otomatik
  • Kral Azarax 71 cm Y.Oto - Sarsılmaz Trapper Trap Tüfeği
  • Akkar Churchill 12 Kalibre 71 cm Süperpoze Av Tüfeği
  • Deustch Kurzhaar EFE & English Pointer TOMMY
Onur ÇELİKOĞLU  A rh +
1994 İzmir / Bayındır
Bayındır Avcılar Derneği
Trap Shooting

Çevrimdışı Burak ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #128 : 07 Nisan 2016, 10:57:44 »
 O0 o zaman belge cıkarıcaz gıbı gozukuyor yada tenekeye devam :)  O0
  • WALTTER TARGET M13
  • HATSAN BT 65 RB

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #129 : 07 Nisan 2016, 15:04:23 »
Tunç GEÇGİL ile geçtiğimiz sezon birkaç defa, özel olarak saksağan-karga avı yaptık. özel av yapmadığımız zamanlarda da av dönüşü bulundukları merayı ziyaret ettik. 
ava gidipte karga-saksağana fişek atmadığımız gün olmamıştır herhalde...

Kumru, güvercin, serçeler, tavuk civcivlerine ciddi zararları var. 2015 baharında balkondaki saksıya yuva yapan kumrunun yumurtalarını aldı. o olaydan sonra bu hayvanlara öfkem daha da arttı. sezon açılsın avına yine devam edecez inşallah...
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #130 : 07 Nisan 2016, 15:11:55 »
Sabahları tahtalı beklerken önce ekin kargaları geçiyo tepemden.. Demekki tahtalılardan erken uyanıyolar :D Tahtalı avlayabilmek için karışmıyorum gürültü patırtı olmasın diye, arada 3-5 tane aldığım oldu. Evde kedim var karga etine bayılır, güzel ziyafet çekti :) Ama böyle tek tük olmuyo sezona nasip olursa 1 defa da olsa özel olarak karga geçitine gidecem. Bazı sabahlar müthiş geçişler oluyor denk getirebilirsem çok güzel görüntüler yakalarım.
Ama önce George Digweed amca gibi 81 namlu bir perazzim olması lazım ;D ;D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Burak ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #131 : 07 Nisan 2016, 15:16:54 »
 O0 belgelerı yapalımda artık seneye kadar baya bı temızlık olur kotası yuksek ve bız kalabalıgız :)  O0
  • WALTTER TARGET M13
  • HATSAN BT 65 RB

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #132 : 07 Nisan 2016, 15:30:07 »
Sabahları tahtalı beklerken önce ekin kargaları geçiyo tepemden.. Demekki tahtalılardan erken uyanıyolar :D Tahtalı avlayabilmek için karışmıyorum gürültü patırtı olmasın diye, arada 3-5 tane aldığım oldu. Evde kedim var karga etine bayılır, güzel ziyafet çekti :) Ama böyle tek tük olmuyo sezona nasip olursa 1 defa da olsa özel olarak karga geçitine gidecem. Bazı sabahlar müthiş geçişler oluyor denk getirebilirsem çok güzel görüntüler yakalarım.
Ama önce George Digweed amca gibi 81 namlu bir perazzim olması lazım ;D ;D

dediğin gibi sabah tahtalı bekinde çok geçiyorlar. Tunç ile tartışıyoruz bazen. Bekliyoruz tahtalı yok, geçen kargalara dayanamıyor. iki el tüfek sesi duyuluyor.
sonra da benim sesim... " sen tüfek atıyon ondan gelmiyor bunlar..." hatta bazen erken gidip tahtalı bekinden önce karga beki yapıyor.

saksağanlar, genellikle dere kenarlarında söğütlerde, çöplük kenarlarında bulunuyor.
karga ise, bek avına uygun. ilk vurulan kargalar açıklık alanlara bırakıldığında gören kargalar cenaze merasimine geliyorlar. işte av ondan sonra başlıyor...
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #133 : 07 Nisan 2016, 15:36:01 »
Aynı durum tilki ve çakal için de geçerli. Özellikle aşırı tilki var çoğu merada, bunlar da diğer hayvan yavrularına ciddi zarar vermekte. Denk geldikçe vurulması lazım. Karga gelirse de vuruyorum üveyikte falan, özellikle tüfeğin menzilini de denemiş oluyorum uzak geçenlere atarak, uzak geçen üveyiğe atmam yaralı gitmesin diye ama kargaya atarım yaralı gitse de olur. Kargalar hayvan yavrularına olduğu kadar Ayçiçek tarlalarına da zarar veriyor, veya karpuza. 1 karga konduğu ayçiçeği kafasının 4 te 1 ini yiyor en az. Sürüleri de 200-300 tane olabiliyor aşırı zarar veriyor gittiği tarlada.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #134 : 07 Nisan 2016, 15:52:04 »
dediğin gibi sabah tahtalı bekinde çok geçiyorlar. Tunç ile tartışıyoruz bazen. Bekliyoruz tahtalı yok, geçen kargalara dayanamıyor. iki el tüfek sesi duyuluyor.
sonra da benim sesim... " sen tüfek atıyon ondan gelmiyor bunlar..." hatta bazen erken gidip tahtalı bekinden önce karga beki yapıyor.

saksağanlar, genellikle dere kenarlarında söğütlerde, çöplük kenarlarında bulunuyor.
karga ise, bek avına uygun. ilk vurulan kargalar açıklık alanlara bırakıldığında gören kargalar cenaze merasimine geliyorlar. işte av ondan sonra başlıyor...
Sen tüfek atıyon ondan gelmiyolar muhabbeti bizde de oluyor :)
Saksağan samsunda şehir içinde var ama sahil kırsalında yok. Kavak havza taraflarından sonra içeriye doğru bollaşıyor.
Bizim bölgede yaz kış leş kargası ve ekim ayında gelen ekin kargaları var. Leş kargalarını civcivlere saldırınca vuruyorum onun haricinde pek karışmam. Ekin kargaları ise av için beni cezbediyorlar :)
Sonbaharda aşırı miktarda geliyolar. Ekim ayında çeltiklere zararları var. Mısır tarlası hasat edilmemişse vay o tarlanın haline. Öbürleri gibi leş yemezler. Sabah ormanlıklardan kalkar geçiş yapıp uygun tarla bulunca yemlenirler. Gün boyu yer değiştirirler. Sabah ve ikindi geçişleri süper oluyo av için. Bazen sıcak hava akımı bulunca büyük sürüler halinde girdap şeklinde gökyüzüne çıkıyolar. Aşşağıya doğru aşırı hızlı pike yapmalarını rastladığımda severek izlerim. Füze gibi kanat sesleri güzel oluyo.
İmkanım gayet uygun istesem çok güzel av yapma şansım var da yemediğim hayvanı da vurmak pek istemiyorum. 3-5 vurduklarımda kediye yarıyo işte.. Ama sezonda dediğim gibi adam akıllı bir defalık karga avı yapıcam..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #135 : 07 Nisan 2016, 16:57:56 »
Antalyada aşırı alakarga var karatavuk yuvalarını yagmaliyor.bunla kalsa iyi meyve diye bişey bırakmıyor. Ne üzüm ne incir ne şeftali ne bulursa yiyor ben bole bişi görmedim hem çok hem limiti 1 pes
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Kadir TANYILDIZI

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #136 : 07 Nisan 2016, 17:02:38 »
Karga avlamak gerçekten zevkli oluyor,bir kere vuramayınca insan üzülmüyor pek.
Fişek denemek ve talim içinde uygun.Lakin ben ne zaman çıkıp biraz karga vurayım desem sanki anlıyorlar  :)
Genelde bol ve nispeten kolay bulunması,kotasının fazla,hayvanın sağlam olması cezbedici.
1993 ERZİNCAN

Çevrimdışı Artun KOCAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #137 : 16 Kasım 2018, 02:16:09 »
  • Armsan phenoma 12 cal, Armsan rsx1 12 cal
  • Husanarms metal force 20 cal
  • Daystate Huntsman XL
  • Benelli 828U 12 cal
  • İdeal 24 cal
  • Sauer 202 .243 , .375
1980 - İstanbul