Gönderen Konu: Başımın belası şoklar  (Okunma sayısı 3266 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eyyüp TURKAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Başımın belası şoklar
« : 22 Ekim 2017, 23:36:41 »
forum üyelerinin tamamamına ve bütün avcılara kazasız belasız güzel avlar dilerim. BU sene de randıman alanazsam satıp yeni bi tüfek almak istiyorum FRANCHİ AFFİNTY 66 cm namlu 7 CM lik şokla 30-40 m arasında keklik avı yapılırmı?i ki fişek vardı yanımda 40 adımda denedim bi keklik kadar hedefe 34 gr2 no sterling saçma ile 3-4 adet  remington ile 32 gr 6 numara ile de 7 adet değmiş keklik avında bu şokla randıman alır mıyım
1982 - Malatya Avcı 2344

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Başımın belası şoklar
« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2017, 07:20:25 »
Eyyüp kardeşim çokça uğraştık bizde şoklarla sonuç alırsın illaki , problem çözülebilecek basitlikte .
tüfeğinden kullanmadım ancak ;
   öncelikle
-  namlu iç çapını bilmelisin ki buna göre şoka karar ver bu havalarda en dar şokun serpme yapar
-  birde 20 metre  36,5 metre mesafelere daha büyük çaplı hedef kağıtlarına destekli atış yap mobil şok nişan hattına uyuyor mu bak
-  farklı markada fişekler kullan  ( 2 no saçma ile keklik avlamaya çalışma çok kalın ve saçma adedi az )
-  fişek aralığın yumuşak havalardan sert havalara şunlarda ara = 30gr 5-8 no arası - 32 gr 5-8 no arası   34-35 gr  5-8 no arası av fişeği çeşitlerinden biri mutlaka sana uyacaktır , çok değişken var   .     

Burada değerli görüşlerini paylaşacak Tuncay KAHRAMAN - Emrah AKDENİZ ve daha isimini yazamadığım çok değerli avcılarımız ustalarımız var .
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

The following users thanked this post: Eyyüp TURKAY

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #2 : 23 Ekim 2017, 10:37:52 »
Şoklar konusunda Tuncay Hocam varken burada yazı yazmak haddim değil.
Sadece şunu diyebilirim, affinty kullanan arkadaşların en çok verim aldığı fişekler rc sıpe ve s4 serisi. Sellier bellot 32 ve 34 gr fişekler..
Sterling fişeğin hele de 34 gr 2 numara seçeneğin sizin tüfeğinizle uyum sağlayacağını hiç sanmıyorum. Çünkü dar iç çaplı tüfeklerde sterling içeriğindeki x-wad tapalar grupmanı bozuyor. Özellikle 32 ve 34 gramlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şimdikilerde Bp tapası var belki uyum sağlar ama ilk seçeneğiniz rc sıpe mirage 30,5 sellier bellot 30 32 34 gramlar olabilir.. En azından deneyin. Affint iç çapı 18.30-18.40 aralığında. 34 gr 2 numara çoğu fişekte %90 ihtimal sapıtacaktır..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Alp BALABAN, Eyyüp TURKAY

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2017, 20:41:57 »
2 yıl kullandım.f.affnıty ilacı aralık ayına kadar ((30,5  gr))    7 no,    32 gr 6 no   MIRAJE .   tepe modıfeld sok.   keklik tavsan fark etmez,
bazı ustalarmız diyebilir 7,6 no ıle tavsan avı olurmu.bal gibi olur yandan  ve ya  kafadan vurulan tavsan kalır. arkadan sacma yiyen tavsan isterse 3 no saçma olsun bazen yaralı 300 500 m gidiyor kalmıyor

« Son Düzenleme: 23 Ekim 2017, 20:50:38 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

The following users thanked this post: Eyyüp TURKAY, Ali KAYA 38

Çevrimdışı Eyyüp TURKAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 25 Ekim 2017, 20:58:07 »
M.ALİ BEY ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM yorumunuz için o fişekler yanımda vardı diye kullandım namlu iç çapı 18,3 geliyor farklı fişeklerden geçen yıl mirage remington bp  kullandım keklikte toz kalkıyor toz bırakıyyor kanat çırpmadan süzülüp gidiyor önceki tüfeğim ata arms dı onunla ne sıksam sorun olmuyordu bu avrupa diye heveslendim ama pişmanım gerçekten 5 no şokum 18,2 geliyor o sterling 2 numR ve remington 6 numara orjinal fişekle 40 metrede : 2 no sterling ile 3 saçma 6 no remington ile 7 saçma değdi ben bu şokla avlansam olurmu kaç numara saçma kullanmam lazım onu merak ediyorum geçen seneki gibi tüy atıp gider mi onu merak ediyorum canım çok sıkılıyor
1982 - Malatya Avcı 2344

Çevrimdışı Eyyüp TURKAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 25 Ekim 2017, 21:05:30 »
syn Veli bey DEĞERLİ YORUMLARINIZI SİZ VE SİZİN GİBİ ÜSTATLARI HEP ARAŞTIRIYORUM. 7,5 numara abd menşeli remington fişeklerim vardı vallahi kekliğin ayağı sallanıyor gidiyor ama yaralı düşüyor fitilleme yapmıyormu delip geçiyor derler ya öylemi oluyor bilmiyorum ama gidiyor buna anlam veremiyorum tesiri mi yok fişekten mi bilmiyorum atışlarda paraya vuruyoruz keklik toz atıp gidiyor ondan canım sıkılıyor benden mi diyorum ama kendimde de sıkıntı yok gibi ondan çok yoruldum bu meselelerden hayırlısı olsun bu sene olmazsa yarı fiyatına da olsa verecem gitsin
1982 - Malatya Avcı 2344

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 25 Ekim 2017, 22:59:21 »
               Yahu arkadaşlar ne olacak bizim şu halimiz?Yerli tüfeklere kızarken  yabancıların da bu kadar fişek seçtiğini duyunca insan ne diyeceğini şaşırıyor.Ben de ciddi ciddi şu afinity tüfeğinden almak istiyordum.Böyle bir tüfeği niye alıpta kendimi dertli edeyim ki?
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

The following users thanked this post: Eyyüp TURKAY

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 26 Ekim 2017, 01:29:25 »
               Yahu arkadaşlar ne olacak bizim şu halimiz?Yerli tüfeklere kızarken  yabancıların da bu kadar fişek seçtiğini duyunca insan ne diyeceğini şaşırıyor.Ben de ciddi ciddi şu afinity tüfeğinden almak istiyordum.Böyle bir tüfeği niye alıpta kendimi dertli edeyim ki?
affnty fişek secmez.yumusak havalarda miraje  hayvani soklar delip gecme diğer fişeklerden az olduğu için
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 26 Ekim 2017, 08:48:56 »
sterling 34gr 2 no saçma atışınız 4 adet 32 gr 6 no ile 7 adet demişsiniz çok ilginç acaba tüfeğiniz baktınız yere atış yapıyormu yani üst atma problemi olabilirmi? bence  ona bakın. ve 3 nolu şok ile denemelerinizi yapın.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2017, 14:12:47 »
Sn.Turkay,
tüfeğinizi sabitleyerek 36.6 m mesafeden 76 cm çapındaki daireye (daha geniş bir hedefe atıp daire sonradan çizilirse daha mantıklı) çeşitli şok ve 6-7 no çeşitli fişeklerle atış yaparsanız eminim size çok daha fazla yardımcı olunacaktır.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Ali KAYA 38