Gönderen Konu: YAF CHEDİTTE AV FİŞEKLERİ  (Okunma sayısı 120924 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: YAF CHEDİTTE AV FİŞEKLERİ
« Yanıtla #150 : 22 Ekim 2012, 17:11:37 »
merhaba volkan bey sadece şunu soruyoruz.! DRAGO (32-34 gram ...) barut yaf ın hangi fişeğinde kullanılıyor.?
not= bu soruyu ismail bey e 19 nisan 2012 de sordum hala cevap yok:))
:) Farkındayım. Belki de uğramıyor bile. Ben belki yardımı olur diye yazmıştım. Ne bileyim keklik sezonunun içindeyiz :) Neyse tamamdır, bekleyelim ne cevap gelecek. Rastgele
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Barış KAVUNCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #151 : 23 Aralık 2012, 21:00:06 »
 yaf 33 gr bior jk6 barutlu fişeği bu hafta ördekte denedim ilk olarak. Hiç bu kadar iyi bir sonuç beklemiyordum. Fişek bir harika. Kullanmadan önce namluya sıvanıyor diye duymuştum biraz çekindim, fakat evde tüfeği silerken baktım hiçbirşey yok namluda. Bundan sonra ördekde her zaman yanımda olacak fişeklerden biri.
Barış KAVUNCU 1977-İzmir - İkamet Bodrum 538 5909925

Çevrimdışı Ahmet GÜÇLÜ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #152 : 05 Ocak 2013, 12:31:10 »
Yafi kullandim sonuc cok cok kötü neyse bende artik tüfegime yerli fisek koymama karari aldim bu düsüncedeki arkadaslara katilmiyordum bu zamana kadar ama hakliymislar herkese Rasgele....
Ahmet GÜCLÜ
1980 DENIZLI
[email protected]

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #153 : 05 Ocak 2013, 13:52:08 »
1 kolide 20-30 tl için yerli fişekle uğraşmayın yahu. biz yerli malı kullanalım kendi ürünümüzdür halkımız kalkınsın dedikçe üreticiler kalitesiz üretiyor. ilk çıkardıkları kaliteli oluyor sonra tutuldumu kalite bozuluyor. o yüzden boşa uğraşmayın kim hak ediyorsa onun ürününü kullanın
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Güngör ALPARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #154 : 10 Mart 2013, 01:29:40 »
Bu yıl çulluk avında 32 ve 34 gr keçe tapa olanlardan bir kaç tane kullandım,vuruş sıkıntısı yok fakat çok fazla kalıntı bırakıyor,ilk resimde kalan barut kalıntısı sadece 1 fişekten çıkan baruttur :o  kalan barutları sobanın üzerine koyduğumda çok güzel yandılar:) bu fişeklerin içindeki barutla 31 ve 33 gr bior olanların barutları farklıydı...

Geçen sene de 33gr keçe tapa olanını breda yarı oto. ile kullanmıştım ve yine vuruş sıkıntısı hiç olmamıştı, nerdeyse her atış isabetliydi ancak ondada tüfeği çalıştırmadı(normalde 28-30 gr da takıldığını görmedim)

Güngör ALPARSLAN
1982 Ordu/Perşembe-Kocaeli/Gölcük

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #155 : 10 Mart 2013, 08:45:48 »
2-3 yaf fişek attım tüfeğin içi soba borusu gibi olmuştu mubarek mangal yapılmış namlunun içinde :D kolide 30-40 tl için değmez gerçektende. sadece yaf için konuşmuorum ama ülke olarak bir kalite standardımız yok, hiçbir konuda. tek derdimiz kısa yoldan para kazanmak. neden kaliteli bir tüfeğimiz yok neden kaliteli bir fişeğimiz yok? yav bukadar zormu bunu yapmak? adamlar fişeklerinde artık saçmanın şeklini falan değiştirmeye başladı 89 mm fişeklerle şov yapıyolar bizimkiler daha kara barutla doldurulmuş gibi. türkler şunu iyi yapar diye bir şey yok dünyada.
« Son Düzenleme: 10 Mart 2013, 08:49:20 Gönderen: Hakan SEÇKİN »
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #156 : 10 Mart 2013, 16:27:32 »
Bu yanmayan barutlu fişekler çok ilgimi çekti. Breda'yı çalıştırmadıysa kanımca subsonic denilen türde olmuşlardır. Vuruş, öldürme sıkıntısı olmaması da bence en iyi tarafı. Eğer hız ölçerim olsa 2,5m deki süratini ölçerdim. Tepme de patlama sesi de çok önemsizdir muhtemelen. Bunların süratini öğrenmeye çalışacağım.

Burada bence tek kötü olan namluyu pisletmesi. Onu da ben hiç dert etmem. Temiz kalsa iyi olur ama olmasa da en önemsiz kısım. Bana göre yani.

Bu işi bilerek yaptılarsa onlara maddi yönden zararı olmuş. Çünkü aynı sürati başka tür barutla; daha az koyup, daha temiz yanmasını sağlayabilirlerdi. Onlar için bir taşla 2 kuş. Bir de benim açımdan 2 kuş.. Az tepme ve az gürültü. Yine de isabet ve ölü ele geçen avlar..

Fakat sitelerinde fişeklerinin bu özelliklerini yayınlamalarını beklerim. Yani sürati şu; hatta basıncı bu vs.

Güngör Bey, bu fişekelrle avladığınız kuşların en fazla mesafesi yaklaşık neydi? Keklik için kullandınızmı bu fişeği?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Türker KURŞUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #157 : 12 Mart 2013, 20:01:17 »
ülkemizde maalesef arge sıkıntısı var bu tür firmalar argeye biraz zaman ve para ayırsa bu iş böyle olmaz emin olun bu sitede bu fişeği dolduranlardan daha bilgili insanlar vardır. videodaki duruma bakın koruyucu önlem sıfır boş kapsüllerden neredeyse duvar delinecek gözlük yok kask yok tüfege birşey olsa adam mazallah allahrahmet eylesin yazık...saygılar
1977 kırklareli
Türker Kurşun
astai

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #158 : 02 Nisan 2013, 20:59:00 »
Bu yanmayan barutlu fişekler çok ilgimi çekti. Breda'yı çalıştırmadıysa kanımca subsonic denilen türde olmuşlardır. Vuruş, öldürme sıkıntısı olmaması da bence en iyi tarafı. Eğer hız ölçerim olsa 2,5m deki süratini ölçerdim. Tepme de patlama sesi de çok önemsizdir muhtemelen. Bunların süratini öğrenmeye çalışacağım.

Burada bence tek kötü olan namluyu pisletmesi. Onu da ben hiç dert etmem. Temiz kalsa iyi olur ama olmasa da en önemsiz kısım. Bana göre yani.

Bu işi bilerek yaptılarsa onlara maddi yönden zararı olmuş. Çünkü aynı sürati başka tür barutla; daha az koyup, daha temiz yanmasını sağlayabilirlerdi. Onlar için bir taşla 2 kuş. Bir de benim açımdan 2 kuş.. Az tepme ve az gürültü. Yine de isabet ve ölü ele geçen avlar..

Fakat sitelerinde fişeklerinin bu özelliklerini yayınlamalarını beklerim. Yani sürati şu; hatta basıncı bu vs.

Güngör Bey, bu fişekelrle avladığınız kuşların en fazla mesafesi yaklaşık neydi? Keklik için kullandınızmı bu fişeği?

Volkan bey kusura bakmayın biraz geç gördüm, bilgisayarı servisten yeni aldım da...
Keklikte kullanmadım, sadece çulluk avında kullandım Ordu'da... Benim Breda 71 cm ve uzatma şoklu olduğundan üzerinde bulunan kaval namlu ile avlanıyorum, saçma dağılımı çok iyi olmasına rağmen bana göre penetrasyon gücü düşük o yüzden ben çok uzak avlara atış yapmıyorum Breda ile. Bu fişekler 20-30 m(tahmini olarak) aralığında çok randumanlıydı, zaten çok fazla atamadım, 15-20 fişeğin hiçbiri Bredayı çalıştırmadı 33 gr olanlardan, ancak 32 ve 34 gr olan yeşil şeffaf fişekleri çalıştırdı ve 3 ünde de aşırı derecede barut artığı bıraktı, mekanizma sarımsı barut ile kaplıydı resmen.O yüzden Breda'da vazgeçtim Yaf kullanmaktan, Sarsılmaz Gümüşyıldız poze ile 2 atış yapabildim avda o da isabetliydi, şu barut artığı namlu içinde olsa sadece neyse dicem ama pozeyi açtığımda elime barut gelince yeter dedim, dökülen barutları biriktirip 28 no tek kırmama fişek bile doldurabilirdim :)
Güngör ALPARSLAN

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #159 : 02 Nisan 2013, 22:22:01 »
Teşekkür ederim Güngör Bey. Ben Yaf'a kullandığınız tür fişeklerin basınç ve hız değerlerini sordum. Tek tek hatırımda değil ama gayet normaldiler. Yani sürat 390-400 m/s ve basınç da herhalde 500-600 bar falandı. Bunlar normal. Yanmama falan da olmaması lazımdı. Demek size rastlayan grup üretimde bir hata olmuş olmalı bence. Ama yine de o kadar azı yandığına ve Breda'yı çalıştıramadığına göre epey yavaş fişek olmalılar. Buna rağmen av yapmışsınız. Öğrenmek istediğim buydu.

Kanımca tüfeğinizin saçma nüfuz etkisi bakımından kabahati yoktur. Sorun varsa bile kimi fişeklerden olabilir. Çünkü tüfeğin saçma nüfuzunu azaltıcı bir etkisini düşünemiyorum. Şimdi hatırıma gelen bir detay, daha bugün okuduğum bir yazıda Avrupa bir fişeğin 365 m/s ilk hızı belirtilmişken, adam kronografla 260 m/s ölçmüş. Tabi kafası bozulmuş, artık almam diye yazmış. Kimi Avrupa fişeğin de kutudaki fişekleri arasında birinden diğerine çok hız farkı olduğunu görmüş. Bunları hep kronografla ölçerek yazmış. Ben de beklemezdim ama böyle fişeklere rastladığımızda da şanssızlımız olur yani. Tabi üreten için de talihsizlik.

Elinizdeki tüfek yeniyse şimdilik sadece 32 g ama kullanılmışsa 28 g fişeklerle de çalışması gerek. Yİne de bendeki Remington otomatik de 28 g RC1 fişeklerle soğuk havalarda tek tük boşu atamıyor. Zira çok fazla kullanmadım :) Güzeldir Bredalar, güle güle kullanın.
1968

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #160 : 03 Nisan 2013, 19:09:23 »
Teşekkür ederim Alkan bey...
Breda yeni değil, 28-30gr fişeklerde bu zamana kadar sıkıştırma hiç yapmadı, sanırım 33 gr keçe tapaların o parti fişeklerinde sorun vardı ama 32 ve 34 gramlarda okadar artık bırakıp çalışması da tuhaftı ???
Güngör ALPARSLAN

Çevrimdışı Aycan AY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #161 : 08 Nisan 2013, 15:32:41 »
.
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2013, 13:08:05 Gönderen: Aycan AY »
Aycan AY
1965- ADANA

Çevrimdışı Aycan AY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #162 : 08 Nisan 2013, 15:57:30 »
 .
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2013, 13:08:38 Gönderen: Aycan AY »
Aycan AY
1965- ADANA

yaşar yılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #163 : 09 Nisan 2013, 13:44:37 »
YFS yavuzcan fişek sanayi (eski MKE) fişeklerinden  değil mi?

Çevrimdışı H.Yahya GÜNCEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #164 : 13 Haziran 2013, 22:06:19 »
üveyik için 28 gram olanı güzel bir tüfekle şahanedir bence. özellikle ege bölgesinde.
tüfek tamiri
1991-Konya