Gönderen Konu: tek kurşunda namlu boyu ne olmalıdır?  (Okunma sayısı 19897 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: tek kurşunda namlu boyu ne olmalıdır?
« Yanıtla #25 : 06 Haziran 2013, 23:24:41 »
bu kısmını anlayamadım
Abi misket kursunu fişek yatağından bıraktımı fişek yatagının 10 15 cm ilerisinde takılıyo namludan geçmiyo abi yani buda tatlı bi sürtünme olsa daha iyi diye düşünüyorum attıgım kursunları buldugumdada yanlardan dümdüz oldugunu gördüm allah allah dedim ben başka fişekmi attım diye düşündürdü kursunun sekli
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 07 Haziran 2013, 19:41:54 »
Abi misket kursunu fişek yatağından bıraktımı fişek yatagının 10 15 cm ilerisinde takılıyo namludan geçmiyo abi yani buda tatlı bi sürtünme olsa daha iyi diye düşünüyorum attıgım kursunları buldugumdada yanlardan dümdüz oldugunu gördüm allah allah dedim ben başka fişekmi attım diye düşündürdü kursunun sekli

yücel kardeşim ,,kurşunu nerde buldunuz,,domuzda bulup çıkardıysanız ,normaldir ,kemiğe çarpmıştır ,ve iyi kurşun olduğunu gösterir,,,taşa çarpmıssa buda normaldir,,,namludan geçmiyor dediniz namlu nasıl bir namlu bilmiyorum ,,şok kısmında sıkışıyorsa fulşok namluyla atılıyorsa buda normaldir ,,4 şok altı şoklarda böyle sıkışıp veye şoku şişirmesi normaldir,,1 şokla dahi kurşun atılıyor bir şey olmadı deniliyor bu her zaman olmaz..ben ilk 16 kalipre pozeyle başladım avcılığa,bilmiyerekten üs gözle kemik kıran kurşun attım ,hem namluyu yardı hemde dipcik yarıldı,,
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 07 Haziran 2013, 19:42:41 »
"Bek" in boresi :D Kiminin attığı normal namluya sığamıyor zahir.
;D

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 08 Haziran 2013, 00:02:06 »
yücel kardeşim ,,kurşunu nerde buldunuz,,domuzda bulup çıkardıysanız ,normaldir ,kemiğe çarpmıştır ,ve iyi kurşun olduğunu gösterir,,,taşa çarpmıssa buda normaldir,,,namludan geçmiyor dediniz namlu nasıl bir namlu bilmiyorum ,,şok kısmında sıkışıyorsa fulşok namluyla atılıyorsa buda normaldir ,,4 şok altı şoklarda böyle sıkışıp veye şoku şişirmesi normaldir,,1 şokla dahi kurşun atılıyor bir şey olmadı deniliyor bu her zaman olmaz..ben ilk 16 kalipre pozeyle başladım avcılığa,bilmiyerekten üs gözle kemik kıran kurşun attım ,hem namluyu yardı hemde dipcik yarıldı,,
Selamınaleyküm ramazan abi.kursun saf kursun zaten kendim döküp dolduruyorum kursunu toprakta buldum 130 metre civarı atmıştım namluda ezilmiş sadece yanlardan küre gibi olmuş.namlu 61 mobil şoklu döktüğüm fişeği namludan geçiyomu diye içeri elimle bıraktım takılıyo şokların oraya varmıyoki abi.5 no soktan başka kursun atmıyorum zaten saygılar selamlar...
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 08 Haziran 2013, 00:16:12 »
 a.s tüfeğin içinde ezilirse zaten hedefe doğru gitmez ,uzak mesafede daha çok savrulur,nasıl gittiğini test yapmak için bence en güzeli çok uzaktan su dolu bir havuza at yada içi su dolu büyük bir bidon,,birde tek kurşun namludan çıkmaz  şokun kurşunu sarması lazım,ağzında boşluk bulursa çıkışta yalpa yapar hedeften sapar..

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 08 Haziran 2013, 00:27:26 »
a.s tüfeğin içinde ezilirse zaten hedefe doğru gitmez ,uzak mesafede daha çok savrulur,nasıl gittiğini test yapmak için bence en güzeli çok uzaktan su dolu bir havuza at yada içi su dolu büyük bir bidon,,birde tek kurşun namludan çıkmaz  şokun kurşunu sarması lazım,ağzında boşluk bulursa çıkışta yalpa yapar hedeften sapar..
evet abi aynen öle tüfeğin içinde eziliyo ben şoka kadar gider şokta takılırsa takılır diyodum 5 no şokta tatlı bi sürtünme oluyo sadece ama namluda ezildiğinden kurşun sapıyo dediğiniz gibi zaten tüfeği değiştirmeye karar verdim.nasıl gittiğini cok test ettim ramazan abi 60 70 metre mesfelerde sıkntı yok ama üstünde sapmalar başlıyo düşüşler güç kaybı vs iyi geceler.hastalık bu saat 00:30 dada konusuluyo :)
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 22 Mart 2020, 09:25:38 »
Tek kurşun atışlarında namlu boyu gerçekten kaç cm olmalıdır?
51?
55?
61?
65?
?

Gökmen bey kaç cm slug namluya karar verdiniz? Aradan epey zaman geçmiş geri bildirimler faydalı olabilir :)
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

The following users thanked this post: Gökmen TAŞAR

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #32 : 24 Mart 2020, 14:27:12 »
Yazılanları biraz okuduum daa

günümüzde kullanılan barutların 61 cm ye kadar yandığını Onun için 61cm olduğu falan yazılmış.

Hangi baruttan bahsediyorsunuz?
hangi kapsül ile atıyorsunuz?
namlu iç çapı nedir?
çekirdek ağırlığı nedir?

#TeknaN veya #D20 veya #S4 veya #CSB1 hepsinin yanma boyları faklıdır

aynı barut bile olsa;
barut miktari yanma süresini, mesafesini etkiliyor.
Örnek; 61cm namlu boyu için, #TeknaN barut ile 2,50gr dan daha fazla olması durumunda hızda değişim olmuyor. 2,5gr barut sonrasında namluda alev gözleniyor.
Aynı barut miktari ile #NS688 kapsül yerine #NS686 kullandığınızda iş değişiyor.

NAMLU BOYUNUN BARUT MİKTARİ İLE ALAKALI OLDUĞUNU HİİİÇÇ DÜŞÜNMÜYORUM.
TECRÜBELERİM, DENEMELERİM BUNU GÖSTERİYOR.

Saygılarımla.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #33 : 25 Mart 2020, 18:44:23 »
Değerli Avlak forum dostlarım,

Tek kurşun atmak için ideal namlu boyunun ne olması gerektiği konusundaki yazışmaları ben de okudum. Görüşümü beyan etmeden önce bazı önyargıları ve şehir efsanesi boyutundaki bilgileri düzeltmem gerektiğini düşünüyorum.

Barut kapsül tarafından ateşlenip, yanmaya başladığı zaman çıkan gazlar dolayısıyla ortaya bir basınç çıkar. Sıkıyı ittirip namludan fırlatmak için yararlandığımız bu basınçtır. Hızlı veya yavaş yanışlı oluşuna bağlı barutun yanıp en yüksek basınç düzeyine ulaşması yaklaşık olarak 0.8 milisaniye sürer:

Yukarıdaki grafikte izleyeceğimiz gibi, iç balistik olarak barut ateşlendikten sonra (hızlı veya yavaş yanışlı barut basınç eğrisini değiştirecek, ama sekansı çok etkilemeyecek)  tapa gaz odacığı deliklerine gelinceye kadarki sürede basınç hızla düşecektir. Tapa gaz odacığı deliklerini geçerken tepe basıncının çok altında bir basınç, gaz odacığına geçip pistonu hızla ittirecek ancak irca yayının direnci nedeniyle, kurma kolunun hızı, mekanizma kilidinin açılması için gerekli hareket, tapa ve sıkının namludan çıkmasından sonra gerçekleşecektir. Gaz deliklerine ulaştıktan sonra sıkı namlu boyuna bağlı olarak 0.2 - 0.3 milisaniye sonra  namluyu terketmiş olacaktır.

Hızlı yanışla barutlar 8 inç (20,5 cm) yavaş yanışlı barutlar 12 inç (30,5 cm) civarında yanarlar.
Yanma bittikten sonra elbette basınç etkişi devam edecek, yavaş yanışlı barutlarda daha uzun sürecektir. Ancak daha önce yazdığım gibi 47 -61 namlular arasında namlu çıkış hızı pek az fark edecektir.  51 cm lik bir namluda çıkış hızını 400 m/s olarak alırsak, diğer namlu boylarında ne kadar farkedeceğini aşağıdaki tabloda izleyebilirsiniz:

Gördüğünüz gibi 51 cm ile 71 cm arasında tek kurşun için yaklaşık ancak 10 m/s bir namlu çıkış hızı fark ediyor.

Barutun tamamının yanması değil ulaştığı en yüksek basınç değeri önemlidir. Genellikle sıkının namlunun ilk 15-20 cm mesafe ilerlediği dönemde bu basınç düşmeye başlar, ancak sıkının ivmesi artar. (Tabanca namlularının 5-15 cm olduğunu hatırlayalım). Hızlı yanışlı barutlarda basınç hemen yükselip düşerken, yavaş yanışlı barutlarda basınç daha geç düşer. Daha ağır sıkı sevketmek ve yüksek namlu çıkış hızı elde etmek istersek yavaş yanışlı barut tercih edilir. Barutun basıncının yüksek olduğu namlu mesafesinde gazlı tüfeklerde gaz çıkış delikleri ve piston bulunur. Gaz basıncının ancak %1 kadarı mekanizmayı kurmak için buradan kaçar. Örnek olarak benim Beretta 1301 tüfeğimde bunu ölçtüm 21-22. cm lere denk geliyor:

Yukarıda yazdığım gibi bu mesafeden sonra basınç düşecek ama sıkının ivmesi artmaya devam edecek namlu boyuna bağlı 0.2-0.3 milisaniye sonra namluyu terk edecektir. Bu esnada (en üstteki grafikte göreceğiniz gibi) kalan çok az barut taneciği yanmaya devam edecektir, namludan çıkan alev kısmen bununla ilgilidir.

Yorumlarda yazılanlar arasında gazlı tüfeğin güç kaybedeceği gibi yorumlar var. Bu hiç doğru değil. Kinetik ve gazlı tüfekler arasında Namlu çıkış hızı, güç, enerji çok fark etmemektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarsak tek kurşun atacak tüfek meselesine gelebiliriz.

1. Tek kurşun atacak tüfek, tehlikeli avlarda kullanılacağı için güvenilirliği açısından gazlı bir tüfek olmalıdır. Saygıdeğer büyüğümüz @S.Alper Erdem forumdaki yazılarında tehlikeli avlarda kinetik tüfek kullanılmaması gerektiğini yazmıştı. Bazı firmaların geri tepme sistemi ile çalışan daha kısa kaval namlulu tüfeklerini taktik tüfek olarak lanse etmesini kişisel olarak doğru bulmuyorum.

2. Tek kurşun tüfeği tercihen kaval namlu olmalıdır. Şok kullanılacaksa geniş şoklar tercih edilmelidir. Yapılan denemelerde IM  3 Numara şok isabet konusunda en iyi sonuçları vermektedir.

3. Tek kurşun atacak tüfekte uzun namluya gerek yoktur. 47-55 cm arası bir namlu boyu yeterlidir. Namlu boyu uzadıkça namlu salınımı artacağı için uzun mesafede isabet sorunları olacaktır. Namlu boyu uzarsa namlu çeper kalınlığının da önemi vardır.  Slug için 47 cm namlu yeterli, bir savaş tüfeği olarak slug ve şevrotin atmak için tasarlanan Benelli M4 genelilkle 47 cm namlu. Benim kaval namlulu Beretta 1301 ve Benelli Supernova da 47 cm namluya sahipler. Hem savunma amaçlı kullanımda hem de çalılıklar arasında yapılabilecek domuz gibi tehlikeli avlarda kısa namlu manevra kolaylığı da sağlayacaktır.

4. Değerli kardeşim @Tevfik Gün bu forumda harika yavaş çekim videoları ile gösterdi. 1400 fps ( 427 m/s) altındaki namlu çıkış hızına sahip tek kurşunlar transsonik bölgeye erken girip isabet bozulacaktır. Kabahati hemen tüfeğe namluya bulmak yerine biraz da fişekte aramamız gerekir. (Bu arada misket kurşununun şokla atılmasını hele antimonu fazlaysa hem tüfek hem atıcı açısından hiç doğru bulmuyorum)

Gözden kaçırmış olabileceğim noktalar için değerli görüş ve katkılarınızdan memnuniyet duyacağım.

Sevgi ve saygılarımla

« Son Düzenleme: 25 Mart 2020, 19:09:56 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 25 Mart 2020, 19:41:06 »
Dostlar namlu boyu sistem meselelerinin yanında fişek farklılıkları da isabeti çok etkiliyor. Son aldığım 36 çap çifte ile yaklaşık 150 ye yakın kurşun attım. Yaf la jet arasında 15 metrede yaklaşık 10 cm grupman farkı vardı. Yaf aynı nişan noktasında 10 cm üstte topladı 15 metrede. Ava götüreceğiniz kurşunu mutlaka hedefte denemek lazım.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 30 Mart 2020, 10:11:38 »
Gökmen bey kaç cm slug namluya karar verdiniz? Aradan epey zaman geçmiş geri bildirimler faydalı olabilir :)

Elimdeki 61 slug ile devam edicem.
Başka da şansım yok zaten 😁
Güzel güzel okudum tekrar tüm yazılanları. Emeğinize sağlık dostlar.
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 30 Mart 2020, 15:42:55 »
Değerli Avlak forum dostlarım,

Tek kurşun atmak için ideal namlu boyunun ne olması gerektiği konusundaki yazışmaları ben de okudum. Görüşümü beyan etmeden önce bazı önyargıları ve şehir efsanesi boyutundaki bilgileri düzeltmem gerektiğini düşünüyorum.

Barut kapsül tarafından ateşlenip, yanmaya başladığı zaman çıkan gazlar dolayısıyla ortaya bir basınç çıkar. Sıkıyı ittirip namludan fırlatmak için yararlandığımız bu basınçtır. Hızlı veya yavaş yanışlı oluşuna bağlı barutun yanıp en yüksek basınç düzeyine ulaşması yaklaşık olarak 0.8 milisaniye sürer:

Yukarıdaki grafikte izleyeceğimiz gibi, iç balistik olarak barut ateşlendikten sonra (hızlı veya yavaş yanışlı barut basınç eğrisini değiştirecek, ama sekansı çok etkilemeyecek)  tapa gaz odacığı deliklerine gelinceye kadarki sürede basınç hızla düşecektir. Tapa gaz odacığı deliklerini geçerken tepe basıncının çok altında bir basınç, gaz odacığına geçip pistonu hızla ittirecek ancak irca yayının direnci nedeniyle, kurma kolunun hızı, mekanizma kilidinin açılması için gerekli hareket, tapa ve sıkının namludan çıkmasından sonra gerçekleşecektir. Gaz deliklerine ulaştıktan sonra sıkı namlu boyuna bağlı olarak 0.2 - 0.3 milisaniye sonra  namluyu terketmiş olacaktır.

Hızlı yanışla barutlar 8 inç (20,5 cm) yavaş yanışlı barutlar 12 inç (30,5 cm) civarında yanarlar.
Yanma bittikten sonra elbette basınç etkişi devam edecek, yavaş yanışlı barutlarda daha uzun sürecektir. Ancak daha önce yazdığım gibi 47 -61 namlular arasında namlu çıkış hızı pek az fark edecektir.  51 cm lik bir namluda çıkış hızını 400 m/s olarak alırsak, diğer namlu boylarında ne kadar farkedeceğini aşağıdaki tabloda izleyebilirsiniz:

Gördüğünüz gibi 51 cm ile 71 cm arasında tek kurşun için yaklaşık ancak 10 m/s bir namlu çıkış hızı fark ediyor.

Barutun tamamının yanması değil ulaştığı en yüksek basınç değeri önemlidir. Genellikle sıkının namlunun ilk 15-20 cm mesafe ilerlediği dönemde bu basınç düşmeye başlar, ancak sıkının ivmesi artar. (Tabanca namlularının 5-15 cm olduğunu hatırlayalım). Hızlı yanışlı barutlarda basınç hemen yükselip düşerken, yavaş yanışlı barutlarda basınç daha geç düşer. Daha ağır sıkı sevketmek ve yüksek namlu çıkış hızı elde etmek istersek yavaş yanışlı barut tercih edilir. Barutun basıncının yüksek olduğu namlu mesafesinde gazlı tüfeklerde gaz çıkış delikleri ve piston bulunur. Gaz basıncının ancak %1 kadarı mekanizmayı kurmak için buradan kaçar. Örnek olarak benim Beretta 1301 tüfeğimde bunu ölçtüm 21-22. cm lere denk geliyor:

Yukarıda yazdığım gibi bu mesafeden sonra basınç düşecek ama sıkının ivmesi artmaya devam edecek namlu boyuna bağlı 0.2-0.3 milisaniye sonra namluyu terk edecektir. Bu esnada (en üstteki grafikte göreceğiniz gibi) kalan çok az barut taneciği yanmaya devam edecektir, namludan çıkan alev kısmen bununla ilgilidir.

Yorumlarda yazılanlar arasında gazlı tüfeğin güç kaybedeceği gibi yorumlar var. Bu hiç doğru değil. Kinetik ve gazlı tüfekler arasında Namlu çıkış hızı, güç, enerji çok fark etmemektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarsak tek kurşun atacak tüfek meselesine gelebiliriz.

1. Tek kurşun atacak tüfek, tehlikeli avlarda kullanılacağı için güvenilirliği açısından gazlı bir tüfek olmalıdır. Saygıdeğer büyüğümüz @S.Alper ERDEM forumdaki yazılarında tehlikeli avlarda kinetik tüfek kullanılmaması gerektiğini yazmıştı. Bazı firmaların geri tepme sistemi ile çalışan daha kısa kaval namlulu tüfeklerini taktik tüfek olarak lanse etmesini kişisel olarak doğru bulmuyorum.

2. Tek kurşun tüfeği tercihen kaval namlu olmalıdır. Şok kullanılacaksa geniş şoklar tercih edilmelidir. Yapılan denemelerde IM  3 Numara şok isabet konusunda en iyi sonuçları vermektedir.

3. Tek kurşun atacak tüfekte uzun namluya gerek yoktur. 47-55 cm arası bir namlu boyu yeterlidir. Namlu boyu uzadıkça namlu salınımı artacağı için uzun mesafede isabet sorunları olacaktır. Namlu boyu uzarsa namlu çeper kalınlığının da önemi vardır.  Slug için 47 cm namlu yeterli, bir savaş tüfeği olarak slug ve şevrotin atmak için tasarlanan Benelli M4 genelilkle 47 cm namlu. Benim kaval namlulu Beretta 1301 ve Benelli Supernova da 47 cm namluya sahipler. Hem savunma amaçlı kullanımda hem de çalılıklar arasında yapılabilecek domuz gibi tehlikeli avlarda kısa namlu manevra kolaylığı da sağlayacaktır.

4. Değerli kardeşim @Tevfik Gün bu forumda harika yavaş çekim videoları ile gösterdi. 1400 fps ( 427 m/s) altındaki namlu çıkış hızına sahip tek kurşunlar transsonik bölgeye erken girip isabet bozulacaktır. Kabahati hemen tüfeğe namluya bulmak yerine biraz da fişekte aramamız gerekir. (Bu arada misket kurşununun şokla atılmasını hele antimonu fazlaysa hem tüfek hem atıcı açısından hiç doğru bulmuyorum)

Gözden kaçırmış olabileceğim noktalar için değerli görüş ve katkılarınızdan memnuniyet duyacağım.

Sevgi ve saygılarımla

Mehmet abi eline sağlık çok güzel bir bilgi kaynağı oşdu bizler için.
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER