Gönderen Konu: Winchester ZZ Electrocibles ve Parcours Hakkında Bilgi  (Okunma sayısı 12427 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Onur ÇELİKOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Abilerim bugün av bayisine gittim. Bir kaç fişek gördüm ve biraz aldım.

Birisi Winchester ZZ Electrocibles 36 gr 7.5 no  diğeride  Winchester Parcours 32 gr 7.5  no fişekler, ikiside nikel kaplamalı. Deneme amaçlı aldım. İnternette gördüğüm kadarıyla kullananlar çok ama çok memnun. Özellikle keklik ve ördek avında. Hafta sonu babamla ördek avında denicez.

Normal fişeklerimiz var  Rc JK6 35 gr  3 4 ve 6 numaralar. Ben bu Winchesterleri deneme amaçlı aldım.

Bu fişekler hakkında bilginiz var mı ?
  • Ata Arms Venza 12 Kalibre 71 cm Yarı Otomatik
  • Kral Azarax 71 cm Y.Oto - Sarsılmaz Trapper Trap Tüfeği
  • Akkar Churchill 12 Kalibre 71 cm Süperpoze Av Tüfeği
  • Deustch Kurzhaar EFE & English Pointer TOMMY
Onur ÇELİKOĞLU  A rh +
1994 İzmir / Bayındır
Bayındır Avcılar Derneği
Trap Shooting

Çevrimdışı Barış KAVUNCU

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Winchester ZZ Electrocibles ve Parcours Hakkında Bilgi
« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2012, 20:08:34 »
 Poze kullanırken jk6 ve rc 34 gr en sevdiğim fişeklerdi. Verim alıyorsanız hiç değiştirmeye gerek yok bence
Barış KAVUNCU 1977-İzmir - İkamet Bodrum 538 5909925

Çevrimdışı Ali ÖZTÜRK 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 08 Haziran 2013, 01:10:02 »
Ömer kardeşim öncelikle slm lar Winchester Parcours nikel kaplıdır ama winchester zz normal saçmadır yani nikel kaplama lı saçma değil ikisini de kullanıyorum ben Winchester Parcours u pozem de keklik avında zz yi de otomatikte keklik avında kullanıyorum ama sana tavsiyem 7.5 numara ile ördek avı pek mantıklı gelmiyor bana ağır gr ve iri saçmalı fişekler kullanırsan daha iyi verim alacağını sanıyorum mesela remington long range 4 numara kullanıyorum ördek avında ve çok memnunum tavsiye ederim...
Ali ÖZTÜRK
1990 ANKARA

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 08 Haziran 2013, 13:15:52 »
ZZ ve electocibles bir atış disiplinidir.Olimpik değildir ama yurtdışında bilhassa amerika da çok yaygındır.Elica electrocibles ve ZZ genelde 36 gram fişeklerdir ve 7,5 no saçma boyutunda olurlar.Bu fişekler ile güzel keklik avı yapanlar var.Yurdışında Sülün avında çok kullanılır.

electocibles

zz bird

• Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #4 : 08 Haziran 2013, 13:55:10 »
bu fişekle yaptığım test sonuçlarında uzak mesafelerden çok güzel grupman aldım av da ki performansıda bi harika,
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Ali ÖZTÜRK 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 08 Haziran 2013, 16:12:47 »
polat abi ben uşakta sülün avında denedim bir iki tane ama hep canlı düştü hiç iyi verim alamadım sonra federale döndüm sonra keklik saldırdım onlarda denedim keklikte de çok ama çok iyi verim aldım...
Ali ÖZTÜRK
1990 ANKARA

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 08 Haziran 2013, 22:16:55 »
her tüfekle  aynı netice tabiki alınamaz..ben bildiğimi aktardım.ancak arkadaşlarımdan keklikte özellikle zz electrociblesi Franchi ler ile çok kullanan var ..parcours.pek etkili pek kullanışlı değil..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 08 Haziran 2013, 22:17:49 »
polat abi ben uşakta sülün avında denedim bir iki tane ama hep canlı düştü hiç iyi verim alamadım sonra federale döndüm sonra keklik saldırdım onlarda denedim keklikte de çok ama çok iyi verim aldım...
Hangi Federal?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ali ÖZTÜRK 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 08 Haziran 2013, 23:05:11 »
volkan abi federal h125 36gr 6 numara olan modelini kullandım sonra gene federal pf154 premium 36gr 6 no kullandım bide remington hevi shot 36 gr 6 numara kullandım bu üç fişekte sülünde beim pozede ve oto matikte çok iyi randıman verdi özellikle remingtonla en yakın attığım ortamala 40 metrenin üzeri atışlardı hepside cansız düştü....
Ali ÖZTÜRK
1990 ANKARA

Çevrimdışı Ali ÖZTÜRK 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 08 Haziran 2013, 23:08:37 »
polat abi özür dilerim sanırım yazımdan olumsuz bi yorum yaptığımı düşündün ben sadece deneyimlerimi söylemek istedim ama dediğim gibi zz ile bende keklik de çok ama çok iyi verim aldım eğer seni istemeden kırdıysam tekrar özür dilerim....
Ali ÖZTÜRK
1990 ANKARA

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 08 Haziran 2013, 23:15:22 »
Hmm anladım, teşekkürler. Hevi Shot kurşundan da yoğun bir alaşımdı yanılmıyorsam. Kurşuna nazaran süratini daha uzun menzilde koruyabiliyormuş. Demek gerçekten iyiymiş. Federal konusunda, misal şu h125 modelinin namlu süratine bakıyorum; yaklaşık 365-370 m/s arasında. Yani gayet orta sürat. Bizim fişekçiler 390-400 m/s lik üretiyor ekseri. Onlar da biraz yavaşlatsa daha iyi olur muydu diye düşünüyorum. Tabi sürati değiştirmekle Federal olmazlar da.. :D bir yönden benzeşirler işte.

Peki şu 40 m den vurduğun kekliğe isabet eden saçma delip geçmiş miydi? Bakmış mıydınız?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ali ÖZTÜRK 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 08 Haziran 2013, 23:21:12 »
abi 40 metreden attıklarım keklik değil onu bi söyleyimde sonra yanlış anlaşılmasın sülün lere atış yaptım uzak mesafelerde bazıları delip geçmiş bazıları kalmış tı ama hepsinin hava öldüğünü rahatlıkla söyleye bilirim ve abi inancın olsun o mesafelere hiç önleme vermeden atış yaptım birde federal olayına gelince süratini bilmem ama barutu tapası kuvanı herşeyi bam başka bir fişek annem evde sülün leri temizlerken olum bi gel dedi bunun içinde bişey var dedi ver bakıyım anne dedim neymiş birde baktım ki tapa tapa bile girmiş yani hayvana ama bizim yerli fişekler de atarken tapayı çıplak gözle bile görüyoruz daha namludan çıkar çıkmaz bırakıyor fişeği....
Ali ÖZTÜRK
1990 ANKARA

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 09 Haziran 2013, 10:21:59 »
tapa aslında gizli kahramandır.bütün grupmanı en fazla o etkiler.namludan çıktıktan sonra ne zaman düşer ne zaman açılır nereye kadar saçmaları iter çok önemlidir.tapa çeşidine göre barut kullanmak gerekir.iyi bir kombinasyon kaliteli fişeği ortaya çıkarır.  namlu çıkış hızı 395 m/s olan bir fişek 425 m/s olan fişekten uzakta  daha  etkili olabilir.hızını 25 metreden sonra koruyan fişek en iyi fişektir.amerikan fişekleri böyle fişeklerdir genellikle..bizim yerli dolular bana göre böyle değil.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 09 Haziran 2013, 13:21:12 »
polat abi özür dilerim sanırım yazımdan olumsuz bi yorum yaptığımı düşündün ben sadece deneyimlerimi söylemek istedim ama dediğim gibi zz ile bende keklik de çok ama çok iyi verim aldım eğer seni istemeden kırdıysam tekrar özür dilerim....
ali bey ben şimdiye kadar hiç 36 gr fişek kullanmadım bu fişeklerin özellkleri veya düşük gr göre artıları nelerdr tabi keklk avı için teşekkürler
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Ali ÖZTÜRK 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 09 Haziran 2013, 14:01:36 »
özgür abi bende sadece otomatikle ava gideceğim zaman kullanıyorum ama gramaj ne kadar ağır olursa fişek namluyu okadar dolduruyor bence hadda tüfeğin sesi bile değişiyor  namlu daha iyi dolunca bence şok görevini daha iyi yapıyor ve daha güzel bi grupman sağlıyor ama illaki eksileride var tabi bana göre menzili biraz daha kısa gibi geliyor bana onuda ben saçma numarasına bağlıyorum ama gene Winchester ZZ Pichon-Piccione 4 5 ve 6 no fişekleri zz elecrobis e göre biraz daha uzun menzilli ama dediğim gibi zz electorbs keklik avında çok randımanlı yani en azından ben 30 metreye kadar olan ve altındaki mesafelerde çok güzel vuruşlar yaptım ve hepsi cansız düştü ama bu fişekle 30 metre üzerine kaç defa attıysam hiç av alamadım ya ben vuramadım yada fişek yıkmadı avı...
Ali ÖZTÜRK
1990 ANKARA

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 09 Haziran 2013, 14:20:11 »
özgür abi bende sadece otomatikle ava gideceğim zaman kullanıyorum ama gramaj ne kadar ağır olursa fişek namluyu okadar dolduruyor bence hadda tüfeğin sesi bile değişiyor  namlu daha iyi dolunca bence şok görevini daha iyi yapıyor ve daha güzel bi grupman sağlıyor ama illaki eksileride var tabi bana göre menzili biraz daha kısa gibi geliyor bana onuda ben saçma numarasına bağlıyorum ama gene Winchester ZZ Pichon-Piccione 4 5 ve 6 no fişekleri zz elecrobis e göre biraz daha uzun menzilli ama dediğim gibi zz electorbs keklik avında çok randımanlı yani en azından ben 30 metreye kadar olan ve altındaki mesafelerde çok güzel vuruşlar yaptım ve hepsi cansız düştü ama bu fişekle 30 metre üzerine kaç defa attıysam hiç av alamadım ya ben vuramadım yada fişek yıkmadı avı...
ali bey yabancı av kanalında izlediğim ispanyada palaz keklik avında 36 gr kullanıyorlardı aynı kanalda izlediğim fasta yapılan keklik avında 12 avcı 12 tane özel yapım benelli otomatik silah  28 gr ile sezona başlayıp 32 gr la bitriyorlarmış çok başarılı av yapmışlardı
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2013, 14:33:29 Gönderen: Özgür TAŞ 45 »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Ali ÖZTÜRK 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 09 Haziran 2013, 14:43:35 »
özgür abi saanırım bahsettiğin avı bende izledim diye hatırlıyorum ama zaten öyle değilmidir bir kişinin tercihi bir diğerini tutmaz bir yörenin avlanma şekli diğerini tutmaz mesela ben pozede hep hafif fişek kullanırım ama arkadaşım var 36gr dan altını tüfeğe koymaz ama dediğim gibi  otomatikde hafif gr fişk kullanmak pek bana göre değil ama pozede bende hafif gr fişek kullanıyorum mesela başlan gıçta winchester silver 28 gr 7.5 no sonra da winchester üniversal 32 gr 6 no benim işimi fazlasıyla görüyor poze ve çifte kulananlara winchester silver 28 gr olan modelini tavsiye ederim çünki başlangıç için çok güzel  fişek
Ali ÖZTÜRK
1990 ANKARA

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 09 Haziran 2013, 14:57:25 »
özgür abi saanırım bahsettiğin avı bende izledim diye hatırlıyorum ama zaten öyle değilmidir bir kişinin tercihi bir diğerini tutmaz bir yörenin avlanma şekli diğerini tutmaz mesela ben pozede hep hafif fişek kullanırım ama arkadaşım var 36gr dan altını tüfeğe koymaz ama dediğim gibi  otomatikde hafif gr fişk kullanmak pek bana göre değil ama pozede bende hafif gr fişek kullanıyorum mesela başlan gıçta winchester silver 28 gr 7.5 no sonra da winchester üniversal 32 gr 6 no benim işimi fazlasıyla görüyor poze ve çifte kulananlara winchester silver 28 gr olan modelini tavsiye ederim çünki başlangıç için çok güzel  fişek
mesela ben çay kenarında gezerek ördek avı yapmayı da çok severim ve yaparım 28 gr  30 gr 32 gr ve 34 gr ile ördek vurdum 4-5 6,7.8 no ile hepsinlede vurdum ama ben genel olarak 32 gr 6 no kullanıyorum ama şu 36 gr olanlarıda merak etmeye başladım
Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Ali ÖZTÜRK 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 09 Haziran 2013, 15:46:40 »
aslında merak edilecek pek bişey yok gücü daha fazla hissediyorsun hepsi bu tabi vurduğun avda bunu fazlasıyla hissediyor oda ayrı bi mesele en basiti 32 gram la bir ördek 10 saçma alıyorsa 36 da 15 saçma alıyor gram arttıkca hayvana tesiride aynı oranda artıyo...
Ali ÖZTÜRK
1990 ANKARA

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 09 Haziran 2013, 19:44:35 »
mesela ben çay kenarında gezerek ördek avı yapmayı da çok severim ve yaparım 28 gr  30 gr 32 gr ve 34 gr ile ördek vurdum 4-5 6,7.8 no ile hepsinlede vurdum ama ben genel olarak 32 gr 6 no kullanıyorum ama şu 36 gr olanlarıda merak etmeye başladım
Özgür abi mrb,iyisindir inşallah merak etmeye başladım demişsin ya inan güldüm,desene koleksiyona devam :)

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #20 : 09 Haziran 2013, 22:46:33 »
abi 40 metreden attıklarım keklik değil onu bi söyleyimde sonra yanlış anlaşılmasın sülün lere atış yaptım uzak mesafelerde bazıları delip geçmiş bazıları kalmış tı ama hepsinin hava öldüğünü rahatlıkla söyleye bilirim ve abi inancın olsun o mesafelere hiç önleme vermeden atış yaptım birde federal olayına gelince süratini bilmem ama barutu tapası kuvanı herşeyi bam başka bir fişek annem evde sülün leri temizlerken olum bi gel dedi bunun içinde bişey var dedi ver bakıyım anne dedim neymiş birde baktım ki tapa tapa bile girmiş yani hayvana ama bizim yerli fişekler de atarken tapayı çıplak gözle bile görüyoruz daha namludan çıkar çıkmaz bırakıyor fişeği....
Tehey! tehey! o ne vahşi tapaymış öyle yav. Neyse ben saçmayla ilgili kısmı anladım. Federal kaliteli marka, aksini söyleyemeyiz. Bununla beraber hızı da biraz az ama sülün fark edememiş demek.

Şu federal gibi bir tapa da bizimkiler üretmeyi denese nasıl olurdu acaba? Aslında ne çeşit malzemler var dünyada. Yap dene işte. İşin gerçeği Federal, Remington, Winchester... gibi markaları kaliteli yapan şeylerin başında müthiş araştırmacı olmaları geliyor. İşi sırf doldurma makinesine bırakınca olmuyor.
1968

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 09 Haziran 2013, 22:57:51 »
Winchester ZZ Pichon-Piccione 4 5 ve 6 no fişekleri zz elecrobis e göre biraz daha uzun menzilli ama dediğim gibi zz electorbs keklik avında çok randımanlı yani en azından ben 30 metreye kadar olan ve altındaki mesafelerde çok güzel vuruşlar yaptım ve hepsi cansız düştü ama bu fişekle 30 metre üzerine kaç defa attıysam hiç av alamadım ya ben vuramadım yada fişek yıkmadı avı...
işin en doğru tespiti bu olmuş
 30 mt üzerinde bu ağır gramajlı fişeklerden dar şoklar ile düzgün bir grupman beklememek lazım
özel şok kombinizasyonları ile belki iyi sonuç alınır ancak onuda uğraşıp kaç avcımız tedarik edebilecek ayrı bir konu....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ali ÖZTÜRK 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 09 Haziran 2013, 23:32:36 »
kesinlikle sana katılıyorum volkan abi edison a ampulü nasıl buldun dediklerinde ben önce ampul yapamamanın 2000 yolunu buldum demiş bence bizdeki firmalar arge çalışmalarını fuzili masraf olarak gördükleri için fişek dedikleri o ne olduğu belli olmayan şeyleri üretiyolar

Ali ÖZTÜRK
1990 ANKARA