Gönderen Konu: STOGER M3000’in AVCIYI TÜFEKTEN SOĞUTAN İsabetli Vuruş Problemi SONUNDA ÇÖZÜLDÜ  (Okunma sayısı 8477 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Süleyman GÜNGÖR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
STOEGER M3000 (Yüksek Bant) Tüfeğin Bir türlü İstikrarlı atış ve isabetli vuruş sunamaması resmen Kullanıcısına tüfeği satmaktan başka çare bırakmıyor DUUUU. Ama Nihayet Bu Sorun da Çözüldü. Uzun uğraşlar ve türlü çeşit uygulamalardan sonra... Her türlü açı ayar pulunu denememize rağmen istediğimiz sonucu alamayıp sonunda yüksek bantlı namluyu düz bantlı namluyla değiştirme fikrine kadar uzanan; o da olmazsa tüfeği bir an evvel satıp elimizden çıkarmayı bile düşündüren çaresizliğimiz BUGÜN BİZİM ZAFERİMİZLE SON BULDU.
Hiçbir şekilde başarılı neticeler alamadığımız tüfek ŞİMDİ RESMEN CANAVAR KESİLDİ.
Nasıl mı ?
İşte Böyle :
BÜTÜN AÇI AYAR PULLARINI SÖKÜP DİPÇİK AYAR CİVATASI GEVŞETTİK VE TÜFEĞİN SOLA-SAĞA (İç-Dış) Yatıklığını ; tüfeği doğrulttuğumuzda ekstra hiçbir çaba sarfetmeden nişan hattının hemen ve doğruca gözümüzün önünde kendiliğinden oluşacağı pozisyona getirip sıkıştırdık.
SONUÇ : MÜKEMMEL ÖTESİ.
Umarım Bu konudan mağdur olanlara bir faydamız dokunur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
« Son Düzenleme: 13 Mart 2018, 20:29:27 Gönderen: Süleyman GÜNGÖR »
  • BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
  • ERKEK KURZHAAR (KAHVE KIRÇILLI)
  • DİŞİ POİNTER (KESME KARA KAFA)
1981-UŞAK

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Atagan YILDIZ, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Sizin adınıza sevindim kardeşim.
Beni de vijdan azabından kurtardınız 😊
İnşallah gönlünüzce kullanırsınız.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

• AvlakForum Üye
  • *
Sizin adınıza sevindim kardeşim.
Beni de vijdan azabından kurtardınız
İnşallah gönlünüzce kullanırsınız.

Sağol Alkan abicim. İşlem TAMAM. Allah’ın izniyle. Şimdi Ördekler, Üveyikler, Güvercinler düşünsün. Eee ne de olsa 76 namlu bir ayrıcalıktır 🤩

• BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
1981-UŞAK

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
Hocam peki bu uygulama ahşap kundakta herhangi bir sıkıntı çıkarırmı çatlama vs.gibi saygılar
1988-Denizli

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Buradaki sıkıntı, dipçik ölçüsünden kaynaklıymış demekki.
Açı ayar pulu, dipçiği sadece yukarı aşşağı ve sağa sola ayarlar. Ama dipçik avansı başka bir şey.
Sadece doğru omuzlama ve doğru ölçüm sonucu elde ediliyor.
Sorun çözülmüşse sorun yok :) Sizin adınıza sevindim.
Ayrıca, boyu değil işlevi önemli diyenler olsa da siz onlara aldırmayın.
66 namlu sever tayfaya inat 76 namlu candır, ayrıcalıktır, onun tadını bilen bilir  8)
Rast gele..
« Son Düzenleme: 13 Mart 2018, 21:55:39 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Fehmi TAŞKIN, Aydın TOROS

• AvlakForum Üye
  • *
Buradaki sıkıntı, dipçik ölçüsünden kaynaklıymış demekki.
Açı ayar pulu, dipçiği sadece yukarı aşşağı ve sağa sola ayarlar. Ama dipçik avansı başka bir şey.
Sadece doğru omuzlama ve doğru ölçüm sonucu elde ediliyor.
Sorun çözülmüşse sorun yok :) Sizin adınıza sevindim.
Ayrıca, boyu değil işlevi önemli diyenler olsa da siz onlara aldırmayın.
66 namlu sever tayfaya inat 76 namlu candır, ayrıcalıktır, onun tadını bilen bilir  8)
Rast gele..
Emrah AKDENİZ Kardeşim. Bütün videolarını keyifle izledim. Uzak atışlarda seni tek geçerim.
Eline emeğine sağlık bizi 76 namluya özendiren biraz da sen oldun aslında. Av bayisi Arkadaşın Muhammer ile irtibatımız var. Onun sayesinde seninle Facebook dan da temasdayız aslında. Tabi bir de İzzet abi var. Hepiniz sağolun varolun. Uzun mesafe atış be ördek avı tecrübelerinizden istifade ermek isteriz. Şimdiden teşekkürler.
Gelelim tüfek meselesine. 76 bizim için çok iyi oldu ama başta bize baya eziyet etti. Sonradan sorunun tüfek dipçiğindeki sol yana fazla yatıklıkdan kaynaklandığını farkettik. ( ki fabrikadan çıkışda tüfeğin orijinal hali inanın oklava gibi dümdüz) ortalama bir Avcı’ya uyması imkansız gibi bişey. Ama Dipçik pedini söküp Dipçik ayar milindeki somunu gevşettikten sonra namluyu sabit tutup dipçiği sağa doğru yatırdık. Çünkü tüfeği yüzleştiğimiz zaman namlunun solunu görüyorduk ve tüfeği nişana getirmek için ekstra gayret göstermek gerekiyordu. Bu da tabi konsantrasyonu olumsuz etkiliyordu. Fakat bu düzeltmeden sonra Abartmak gibi olmasın ama : tüfeği hedefe doğrultur doğrultmaz tereddütsüz tetiği çektiğimizde çok rahat bir şekilde isabet elde ediliyor. Hem Trap hem de çok çeşitli açılardan skeet atışları yaptık. 30 Gram 7 numara JET Fişeklerle tüfek adeta CANAVAR KESİLDİ. Hem de uzak mesafelerde dahi mükemmel sonuç. İlk günlerde soğuduğum tüfek bugün gözümde resmen YÜCELDİ. ( ki EMRAH AKDENİZ sayesinde ciddi şekilde Huğlu Renova düşünmeye başlamıştık.)
İşte kısaca durum böyle. Dipçiğin ahşap ya da sentetik olmasının bir önemi yok. Yöntem aynı. Sadece fotoğraflarda görüldüğü gibi dipçik ile gövde arasında çok az (her atıcı için değişken miktarda) bir açı farkı oluyor fakat atış anında hiç hissedilmiyor. Hatta ahşap kundaklı tüfeklerde çıkıntı yapan taraf traşlanabilir diye düşünüyorum.
İnşaallah bizim gibi sıkıntı yaşayan avcı dostlarımıza da faydası olur.

• BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
1981-UŞAK

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Yaşar KÖKÇEN, Emrah AKDENİZ, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Süleyman Bey, üst üste ateş ettiğinizde dipçik sabitlediğiniz gibi kalabiliyor mu? Yoksa sağa ya da sola az da olsa dönüyor mu?
1980-Antalya

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
@Süleyman GÜNGÖR  Estağfurullah, güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
İzzet abi ile sürekli irtibatlıyız da ''Av bayisi Arkadaşın Muhammer ile irtibatımız var'' demişsiniz Muhammer kim onu tanıyamadım ?

Stoeger m3000 güzel tüfek, sağlam. 1-2 hafta avda kullandım, çeşitli denemeler yaptım.
Fişek seçiminde biraz nazlıdır ama ilacını bulunca av performansı gayet iyi, zaten uygun fişeklerden birini de bulmuşsunuz.

76 namlu, su kuşu avları, tahtalı ve üveyik gibi bekleme avlarında size avantaj sağlar. Mesele kuşun yakın uzak geçmesi veya tüfeğin toplu atması değil. Ne demek istediğimi kullandıkça daha iyi anlayacaksınız zaten.
Tüfeğe içinizin ısınması ve uygun mühimmat seçimi size çok daha keyifli avlar sunacaktır. İnşallah uzun yıllar keyifle kullanırsınız..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• AvlakForum Üye
  • *
@Süleyman GÜNGÖR  Estağfurullah, güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
İzzet abi ile sürekli irtibatlıyız da ''Av bayisi Arkadaşın Muhammer ile irtibatımız var'' demişsiniz Muhammer kim onu tanıyamadım ?

Stoeger m3000 güzel tüfek, sağlam. 1-2 hafta avda kullandım, çeşitli denemeler yaptım.
Fişek seçiminde biraz nazlıdır ama ilacını bulunca av performansı gayet iyi, zaten uygun fişeklerden birini de bulmuşsunuz.

76 namlu, su kuşu avları, tahtalı ve üveyik gibi bekleme avlarında size avantaj sağlar. Mesele kuşun yakın uzak geçmesi veya tüfeğin toplu atması değil. Ne demek istediğimi kullandıkça daha iyi anlayacaksınız zaten.
Tüfeğe içinizin ısınması ve uygun mühimmat seçimi size çok daha keyifli avlar sunacaktır. İnşallah uzun yıllar keyifle kullanırsınız..

Teşekkür ederim EMRAHCIM. Senin de bize fişek seçimi konusunda eğer tecrüben doğrultusunda tavsiyelerin olursa beklerim.
Muhammer abi beni İzzet abiye yönlendiren ve ÖRDEK DÜDÜKLERİ SATAN BİR abimiz. İnternetten tesadüfen tanıştık. O beni mühre için İzzet abiye , İzzet abi de sana yönlendirdi. Durum bu
Ayrıca Av grubumuzdan bir kardeşim senin videolarından sonra ATA NEO yerine HUĞLU RENOVA almayı düşünüyor.
Bu konuda da tüfeği test etmiş deneyimli biri olarak önerilerine ihtiyacımız var.
Eğer forum dışında görüşebilme imkanımız olursa sevinirim. 0.544.455.0569 nolu telefondan ulaşabilirsin kardeşim. Ya da bana numaranı iletirsen müsait olunca ararız.
Allah’a emanet olun Rastgele.

• BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
1981-UŞAK

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
Süleyman Bey, üst üste ateş ettiğinizde dipçik sabitlediğiniz gibi kalabiliyor mu? Yoksa sağa ya da sola az da olsa dönüyor mu?
YAŞAR bey Dipçik milinin civatasını iyice sıktık ve trap skeet atışına gidip yaklaşık 5 kutu fişek attık. kesinlikle milimetrik bir oynama dahi yok. Sonuç inanılır gibi değil. Biz de çok şaşırdık ve sevindik. Abartmıyorum bantı ve gezi dikkate bile almadan arpacıkla hedefin az önünde tetiği çektiğim an plak hava da paramparça oluyor.
Denemenizi tavsiye ederim çünkü bu sorun hiç bir açı ayar pulu ile çözülmüyor. Tek ve nihai çözüm budur. Test ettik onayladık. Trap skeet atışında atıcı hataları ile başarı oranı %80 in altında değil. Bizden daha iyi atan biri bu oranı rahatlıkla daha yukarılara taşıyabilir.
Selamlar Hürmetler. Rastgele.

« Son Düzenleme: 14 Mart 2018, 11:17:45 Gönderen: Süleyman GÜNGÖR »
  • BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
1981-UŞAK

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Teşekkür ederim EMRAHCIM. Senin de bize fişek seçimi konusunda eğer tecrüben doğrultusunda tavsiyelerin olursa beklerim.
Muhammer abi beni İzzet abiye yönlendiren ve ÖRDEK DÜDÜKLERİ SATAN BİR abimiz. İnternetten tesadüfen tanıştık. O beni mühre için İzzet abiye , İzzet abi de sana yönlendirdi. Durum bu
Ayrıca Av grubumuzdan bir kardeşim senin videolarından sonra ATA NEO yerine HUĞLU RENOVA almayı düşünüyor.
Bu konuda da tüfeği test etmiş deneyimli biri olarak önerilerine ihtiyacımız var.
Eğer forum dışında görüşebilme imkanımız olursa sevinirim. 0.544.455.0569 nolu telefondan ulaşabilirsin kardeşim. Ya da bana numaranı iletirsen müsait olunca ararız.
Allah’a emanet olun Rastgele.

Renova ile ilgili detaylı değerlendirme paylaşmıştım, linkte gerekli bilgiler var.
http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=197687.0

Bunlar tabi kişisel değerlendirme, her ne olursa olsun denemeden tüfek almayın.
Benim bu tüfeği kullanmam veya birinin benden görmüş olması bu işin en son kısmı.. Tüfeğin, kullanacak kişinin içine sinmesi çok önemli.
Ben size numaramı özelden atarım. Bu tarafa yolunuz düşerse de nasip olursa görüşürüz inşallah..
Allaha emanet olun.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• AvlakForum Üye
  • *
İlgin için çok teşekkür ederim kardeşim Allah işini rast getirsin hoşçakal...
  • BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
1981-UŞAK

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
Süleyman Bey peki arpacığın boyutuyla ilgili sıkıntı çektinizmi
1988-Denizli

• AvlakForum Üye
  • *
Arpacık tüfeği ilk aldığımız günlerde gözümüze çok büyük gelmişti ama yaptığımız son düzeltmelerden sonra arpacığı değiştirmeden mükemmel sonuçlar aldık. zaten atışlar önlemeli yapıldığı için arpacığın büyük olmasının hiç bir negatif etkisi olmadığını dün iyice anladım. Hatta şunu da belirteyim ki; sağ elimde tüfeği yerebakar pozisyonda omzuma dayayıp sol elimle 1 adet boş hartuşu havaya attığımda (ki bu hartuş içi boş ve sadece 1 adet olduğu için biraz dengesiz gidiyor ve tüfekten 10 metre den fazla uzaklaşmıyor) tüfek 76 namlu olmasına rağmen bu mesafeden tüfeği nişana getirip atış yaptığımda yaklaşık 10 da 9 başarı sağladım ve vuruşların çok büyük bölümü hartuşun tam ortasına isabet etmiş olmalı ki hava da hartuş tabiri caizse ya kayboldu ya da atomlarına bölündü.
SONUÇ : Arpacıkla ilgili sorun yok. Kozmetik takıntınız yoksa (gözünüze hoş gelmemesi gibi). Başarılı sonuçlar alabilmeniz dileğiyle... RASTGELE...
  • BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
1981-UŞAK

The following users thanked this post: Bilal AYDIN

Çevrimdışı Berat ŞAHİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Süleyman bey yapmış olduğunuz işlemi adım adım görsellerle anlatma olanağınız varsa formdakilere çok faydalı olabilir. Bu verdiğiniz yüzeysel bilgi ile yanlış yapma olasılığı yüksek dipçik çöp olmasın

• REMİNGTON 11-87
  • CESA 1800 FAVORİT
  • BERETTA MOD70 7.65MM
  • DUETSCH DRATHAAR (TİNA VE ÇİKO )
"DERDİ DÜNYA OLANIN DÜNYA KADAR DERDİ OLUR"

TRABZON - SAMSUN - 1986

• AvlakForum Üye
  • *
Süleyman bey yapmış olduğunuz işlemi adım adım görsellerle anlatma olanağınız varsa formdakilere çok faydalı olabilir. Bu verdiğiniz yüzeysel bilgi ile yanlış yapma olasılığı yüksek dipçik çöp olmasın

Sanırım anlattıklarım yanlış anlaşılmış. Çünkü tüfeğin dipçiğine hiç bir hasar vermiyoruz. Orjinalini bozmadan sadece arkadaki 2 Nisa’yı yıldız tornavida ile söküp dipçiğin içindeki uzun ayar mili üzerindeki somunu lokma (cırcır) kolun ucuna taktığımız uzun lokma ucu (16) numara ile söküyoruz altında bir rondela (pul) var onu da alıp dipçiği çekip çıkarıyoruz. Uzun mil üzerinde mekanizmanın hemen arka kısmında takılı olan açı ayar pulunu da çıkarıyoruz. (Açı ayar pulu olmadan Dipçik düşüklüğü problemi yaşayanlar plastikten imal edilmiş olan ayar pulunun tırnaklarını kesip dipçiklerinden birlikte aynı açıda yatırıp kullanabilirler) Gövde aksamını sabit tutup dipçiği sağ veya sol tarafa (büyük olasılıkla sağ olur) çok az yatırıp Dipçik miline rondela ve pulu takıyoruz. Dipçik pedini de takıp vidalamadan elektrik bantı ile geçici olarak tutturuyoruz. Tüfeği gözümüz kapalı ve en rahat olduğumuz pozisyonda yüzlüyoruz. Tüfeğimizi nişana getirmek için hiçbir gayret sarfetmeden kendiliğinden nişana geliyormu diye bakıyoruz ve taaa ki tüfek kendiliğinden doğru nişan hattı oluşturacak şekle gelene kadar bunu tekrarlayıp doğru pozisyonu bulduğumuzdan emin olunca (defalarca tekrar tekrar tüfeği hızlıca gözü açık ve gözü kapalı yüzlüyoruz ama kesinlikle kendimizi sıkmıyoruz çok sakin be rahat bir şekilde gez ve arpacık gözümüzün önüne gelmiş olmalı.) sonunda istediğimiz pozisyonu yakalayınca somunu iyice sıkıyoruz ve hiçbir koşulda gevşemeyeceğimden emin olacak şekilde sabitleyip dipçik pedini takıyoruz.
Allah’ın izniyle İŞLEM TAMAMDIR.
İşimiz bittiğinde şuna benzer bir görüntü oluşmuş olmalı :
  • BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
1981-UŞAK

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
Süleyman Bey peki arpacığın boyutuyla ilgili sıkıntı çektinizmi
Aynı tüfeği yeni almış bir arkadaşım arpacığın iri olmasına gözü alışamadığı için rahatsız oldu be o arpacığı sökmeye kalktı. Arpacık maalesef kırıldı ama sorun olmadı. Hemen sanayide bir tornacıya beğendiği arpacığı götürüp ona uygun yatak açtırdı. Daha rahat nişan alabileceği yeni arpacığı ile şimdi çok mutlu. Tüfeğin orijinal görüntüsünde hiçbir bozulma olmadı. Herşey güllük gülistanlık.
Bence rahatsız oluyorsanız siz de rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Ayrıca ikinci bir yöntem olarak ben diğer yarı otomatik tüfeğimde mıknatıslı fosforlu fiber arpacık kullanıyorum ve çok memnunum. Bunu da deneyebilirsiniz.

• BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
1981-UŞAK

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
İyice kontrol edin de ateş ederken yerinde gevşemesin. Bence iyi görünmüyor, uyarmış olayım. İyi günlerde kullanın.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• AvlakForum Üye
  • *
İyice kontrol edin de ateş ederken yerinde gevşemesin. Bence iyi görünmüyor, uyarmış olayım. İyi günlerde kullanın.
Defalarca kontrol ettik sonuç kusursuz. Hiç tereddüt etmeyin. Geçen haftaya kadar tüfekleri satıp kurtulmayı düşünürken bu hafta resmen gözbebeğimiz oldular dersek abartmış olmayız.  Selamlar hürmetler.

• BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
1981-UŞAK

• Onursal Üyemiz
Sağolun, bilmukabele, sevgiler...
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

Bana da gevşeyecekmiş gibi göründü. Gelişmeleri bekliyoruz.

Stoeger güzel tüfektir iyisine denk gelince adamın gözü ithal tüfek bile görmeyebilir.
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

• AvlakForum Üye
  • *
Hakan kardeşim. Allah'ın izniyle bu uygulamanın çok randımanlı olacağı konusunda hiç bir şüphem yok. Neden dersen : Tüfeğin açı ayar pulu üzerinde (sağ ve soldaki) 2 adet küçük çıkıntı dipçiğin içe ya da dışa dönüşünü engelliyordu onu çıkardığımızda dipçik sağa ve sola dönebilir hale geliyor. Bizim yaptığımız tek şey normalde düz duran dipçiği sadece hafif yatırıp aynı dipçik mili üzerindeki gevşettiğimiz somunu tekrar eskisi gibi sıktık. Temel yapıda hiçbir bozukluk olmadı sonuç olarak. Aynı somun aynı şekilde sıkıştırıldı ve tüfek TAŞ GİBİ sapasağlam vaziyete geldi. ard arda en az 60 a yakın fişek attığımda en ufacık bir gevşeme olmadı. Zaten ''NEDEN OLSUN Kİ ? '' Mantık olarak tüfeğin sağlamlığına ya da yapısal direncine olumsuz etkisi olacak bir şey yapmadık. bu tüfek fabrikada üretimde eğer OKLAVA GİBİ DÜMDÜZ YAPILMASAYDI : Zaten durum bizim şu an yaptığımızın aynısı olacaktı. Biz hiç bir parçayı kesip biçmeden, şeklini bozmadan, yapısına müdahale etmeden orijinal parçaları olan DİPÇİK VE GÖVDE yi birbirine sabitlenmiş olduğu doğal halinden (Üretim şeklinin tüfeği atıcıya uygun hale getirebilme kolaylığı sağlamak için sunmuş olduğu sökülüp takılabilme özelliğinden) yararlanarak ; nasıl ki açı ayar pulları vasıtası ile tüfeği kendimize uygun hale getirmek için dipçik milindeki somunu söküp dipçiği yerinden çıkarıyorsak, işte bu işlemi yaparken de bundan farklı bişey yapmıyoruz.
Bu nedenle herşey yolunda ve sorunsuz gidiyor. Kimse korkmasın. Bu eziyete katlanmak yerine tüfeğimizi kendimize uygun hale getirmek için gereken neyse o yapılmalıdır bence. Biz yeri geldiğinde gerekirse bize uymayan ahşap dipçiği testerenin (hızarın) altına yatırmaktan korkmayan insanlarız.
SONUÇTA : Elindeki tüfekle av yapamayan, attığını vuramayan ve bundan dolayı sorun yaşayan avcının ya da atıcının bu eziyete göz göregöre katlanmasından sa, o tüfeği satıp kendi vücuduna uygun tüfek alması ya da özel dipçik ölçüsü aldırıp siparişle yaptırması yahut bu da mümkün değilse bizim gibi yöntemlere başvurması daha doğru bir seçim olur diye düşünüyorum.
Bu işlem sonunda tüfeğiniz asla zarar görmez. Ayrıca bu durum STOEGER markasına özel bir durum değil. Yarı otomatik av tüfeklerinin (yani dipçiği sökülüp açı ayar pulu ile müdahalesi mümkün olan her marka ve model tüfeğin) kullanıcısına uymaması durumunda kolayca uygulanabilecek bir yöntem.
Keşke daha önce bir forum sayfasında ben de görmüş olsaydım. O zaman bu kadar eziyet çekmezdim.
İnşaallah benzer sorunları yaşayıp da bugüne kadar istediği sonucu alamamış avcı ve atıcı dostlarımıza faydası olur düşüncesiyle bu paylaşımı yaptık. Faydamız olursa ne mutlu bize.
Selamlar Hürmetler...
  • BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
1981-UŞAK

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Aydın TOROS

• AvlakForum Üye
  • *
Hakan kardeşim. Allah'ın izniyle bu uygulamanın çok randımanlı olacağı konusunda hiç bir şüphem yok. Neden dersen : Tüfeğin açı ayar pulu üzerinde (sağ ve soldaki) 2 adet küçük çıkıntı dipçiğin içe ya da dışa dönüşünü engelliyordu onu çıkardığımızda dipçik sağa ve sola dönebilir hale geliyor. Bizim yaptığımız tek şey normalde düz duran dipçiği sadece hafif yatırıp aynı dipçik mili üzerindeki gevşettiğimiz somunu tekrar eskisi gibi sıktık. Temel yapıda hiçbir bozukluk olmadı sonuç olarak. Aynı somun aynı şekilde sıkıştırıldı ve tüfek TAŞ GİBİ sapasağlam vaziyete geldi. ard arda en az 60 a yakın fişek attığımda en ufacık bir gevşeme olmadı. Zaten ''NEDEN OLSUN Kİ ? '' Mantık olarak tüfeğin sağlamlığına ya da yapısal direncine olumsuz etkisi olacak bir şey yapmadık. bu tüfek fabrikada üretimde eğer OKLAVA GİBİ DÜMDÜZ YAPILMASAYDI : Zaten durum bizim şu an yaptığımızın aynısı olacaktı. Biz hiç bir parçayı kesip biçmeden, şeklini bozmadan, yapısına müdahale etmeden orijinal parçaları olan DİPÇİK VE GÖVDE yi birbirine sabitlenmiş olduğu doğal halinden (Üretim şeklinin tüfeği atıcıya uygun hale getirebilme kolaylığı sağlamak için sunmuş olduğu sökülüp takılabilme özelliğinden) yararlanarak ; nasıl ki açı ayar pulları vasıtası ile tüfeği kendimize uygun hale getirmek için dipçik milindeki somunu söküp dipçiği yerinden çıkarıyorsak, işte bu işlemi yaparken de bundan farklı bişey yapmıyoruz.
Bu nedenle herşey yolunda ve sorunsuz gidiyor. Kimse korkmasın. Bu eziyete katlanmak yerine tüfeğimizi kendimize uygun hale getirmek için gereken neyse o yapılmalıdır bence. Biz yeri geldiğinde gerekirse bize uymayan ahşap dipçiği testerenin (hızarın) altına yatırmaktan korkmayan insanlarız.
SONUÇTA : Elindeki tüfekle av yapamayan, attığını vuramayan ve bundan dolayı sorun yaşayan avcının ya da atıcının bu eziyete göz göregöre katlanmasından sa, o tüfeği satıp kendi vücuduna uygun tüfek alması ya da özel dipçik ölçüsü aldırıp siparişle yaptırması yahut bu da mümkün değilse bizim gibi yöntemlere başvurması daha doğru bir seçim olur diye düşünüyorum.
Bu işlem sonunda tüfeğiniz asla zarar görmez. Ayrıca bu durum STOEGER markasına özel bir durum değil. Yarı otomatik av tüfeklerinin (yani dipçiği sökülüp açı ayar pulu ile müdahalesi mümkün olan her marka ve model tüfeğin) kullanıcısına uymaması durumunda kolayca uygulanabilecek bir yöntem.
Keşke daha önce bir forum sayfasında ben de görmüş olsaydım. O zaman bu kadar eziyet çekmezdim.
İnşaallah benzer sorunları yaşayıp da bugüne kadar istediği sonucu alamamış avcı ve atıcı dostlarımıza faydası olur düşüncesiyle bu paylaşımı yaptık. Faydamız olursa ne mutlu bize.
Selamlar Hürmetler...
Somun derken dipcik kasa baglantısında ...dipcigi kasaya baglayan uzun civatanın ..kasadaki baglantı somunumu...sanırım odur.bendekinin uzun dipcik baglantı vidası 13 anahtarla acılır.
  • Huglu gx 512s

• AvlakForum Üye
  • *
STOEGER M300 de somun 15 numara olmasına rağmen dipçik derinliği içinde rahat çalışma açısından lokma anahtarın uzun koluna derin(uzun) bir 16 numara takınca rahatça sökülüp takılıyor.
Aynı somundan bahsediyoruz. Doğrudur.
  • BERETTA A300 OUTLANDER
  • USSR SÜPERPOZE
1981-UŞAK

The following users thanked this post: Aydın TOROS

• Onursal Üyemiz
Bana da gevşeyecekmiş gibi göründü. Gelişmeleri bekliyoruz.

Stoeger güzel tüfektir iyisine denk gelince adamın gözü ithal tüfek bile görmeyebilir.
Bence de. Bizzat kullanmadım ama fişek besleme, nişan hattı ve uyumu sorunları yoksa beğenildiğini görüyoruz. Süleyman Bey de nitekim "artık" memnun. Darısı her tüfek severin başına.
1968

The following users thanked this post: Hakan ATASOY