Gönderen Konu: breton hakkında gerçek bilgisi olan  (Okunma sayısı 4935 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer KOŞTUR

• AvlakForum Üye
  • *
breton hakkında gerçek bilgisi olan
« : 25 Şubat 2013, 20:51:31 »
bretonların orjinali doğguştan kuyruksuz olanımı yoksa sonradan kesilmiş olanımı makbul bilgisi olan arkadaşlardan yorumlarını beklerim sağlıcakla
Ömer KOŞTUR
1961 adana

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
  • Epagneul Breton:Minimum ebatta Maksimum Performans
Ynt: breton hakkında gerçek bilgisi olan
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2013, 01:05:31 »
Merhaba Ömer Bey,
kuyruklu yada kuyruksuz makbul diye bugune değin ,o kadar araştırdım okudum görmedim, bence kuyruklu yada kuyruksuz olması farketmez ,
hatta bazı literatür bilgilerinde kuyruksuz dogmuş yavru hakkında hafif kusur deyimi kullanılmıştır.
bu güne değin aldıgım farklı dişilerden yavruların ,son  dişi haricinde kuyruksuz yavru hiç dogmamıştı,,kuyruksuz dogumun en güzel tarafı yavruların kuyruklarının kesme zahmetinin olmaması en güzel tarafı.
Kuyruk kesimi için en uygun zaman ise  3 günlük yavrunun  kan yürümemiş ,sinir sistemi pek gelişmemişken kuyrugun kesilmesi en uygun zamandır.
  • Epagneul Breton, Winchester Select Lıght Gold
  • Epagneul Breton, Beretta 391 Light
  • Epagneul Breton, Fabarm L4S
  • Epagneul Breton, Zabala Side Look Çifte
  • Epagneul Breton , Akus Çifte
  • Epagneul Breton Benelli Vinci
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24
Mininum Ebat Maksimum Performans

Çevrimdışı Ömer KOŞTUR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2013, 21:42:56 »
teşekkürler vedat bey
Ömer KOŞTUR
1961 adana

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2013, 22:11:50 »
bilgilendirme için teşekkürler Vedat bey,
Ömer bey Bretonun tarihçesine doğru gidiyorsun, harika bir tutku ve duygudur breton.
RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2013, 22:18:03 »
avnıı atkileyeceğini hiç sanmıyorum fakat arkdaşın da söylediği gibi hangi cins köpek için olursa olsun.Doğuştan kuyruksuz olması demek bir kusurdur . Fakat bu kusur da köpeğin bir musabakaya gireceğinde yada ırk standartları yarışmaları gibi etkinliklerde kusur sayılır . Onun dışında bir farkı olacağını sanmam . Hangine için sindiyse al kardeşm.Ben drahthaar besliyorum fakat breton larda son derece güzel ve sevdiğim hayvanlardır . en güzel sloganı da minumum ebat maksimum performans :D :D
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Ömer KOŞTUR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2013, 07:51:49 »
tahminimce  bu av köpeklerinin tarihine inebilirsek kuyruksuz oldukları kanaatindeyim çünki bu ırkın kuyruksuz olması kusur sayılmamalı  her ırkın özelliği olduğu kanaatideyim mesala tarsus çatalburun av köpeklerini incelersek burularının ayrık olduğu orjin aynı anne babadan doğan yavrularda burun yapılarının çatal olmadığı görülmüştür bu kusur sayılmamalı fransada yarışmalarda kuyruksuz olanlara düşük puan vermezler aksine orjinini koruduğundan daha üstün saydılarını duymuştum orjin olmasa tüm köpekleri nasıl ayırt edebilirdik acaba saygı ve sevgilerimle
Ömer KOŞTUR
1961 adana

Çevrimdışı Ali SÜPÇİN

• Müdavim Üyemiz
  • Ali Süpçin 1976/Denizli-Sivas
« Yanıtla #6 : 17 Mart 2013, 17:56:43 »
Ömer bey secereleri sayesinde ayırt edebilirdik. Ülkemizdeki KIF gibi bir çok ülkede bu işi yapan kuruluşlar var. Bretonlarda % 5-10 arasında kuyruksuz doğar kuyruklu doğanlar da büyüdüğünde 0-10 cm arasında olacak şekilde kesilir bazı ülkelerde yasak kuyruk kesimi o ülkelerdeki köpeklere bakıyorum da gerçekten kesildiği iyi uzun ve çirkin kuyrukları var tabi bu estetik beklenti tartışılır. 
Ali Süpçin 1976/Denizli-Sivas
0 533 384 08 18
www.bretonturkiye.com

Çevrimdışı Nejat URAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2015, 14:41:10 »
Standartlar: Yetişkin bir breton için 3-6 Cm'dir, 10 Cm'e kadar kabul edilir, üstü Elenme sebebidir.
Nejat URAL
İstanbul - 1964