Gönderen Konu: takoz suz yari otomatik av tufeginde mulkiyeti kamuya gecmesi  (Okunma sayısı 39470 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: takoz suz yari otomatik av tufeginde mulkiyeti kamuya gecmesi
« Yanıtla #75 : 18 Kasım 2014, 22:24:32 »
arkadaşlar ben bildiğimi paylaşayım. sizin karşınıza çıkan görevli kişi her kim olursa olsun muhtemelen mülki amir tarafından verilmiş görev emri elindedir. yani vali veya kaymakam tarafından görevlendirilmiştir. karşınıza çıkan memur öğretmende olsa doktorda olsa elinde gerekli emir kağıdı varsa her türlü tüfeğinize el koyar ve yasaldır.
ancak hakkınızda o an şikayette bulunulmuşsa mülki amirden emir yazısı olmadan kolluk kuvvetleri olay yerine intikal eder. ihbarın doğruluğu kontrol edilir. eğer yine yasal olmayan bir durum söz konusu ise hakkınızda işlem yapılmak üzere gerekli tutanakların tutulması amacıyla karakola götürülürsünüz.
olay şikayet üzerine bir üst mercilere intikal eder. gerekli görülürse hakkınızda dava dahi açılabilir
dediğim gibi genel bir kontrole denk düştüğünüzde orda bulunan her memur gerekli yasal donanıma sahiptir. tüfeğide alabilir. almasa daha iyi tabi  :D
yalnız kişisel fikrimi söyliim. ben otomatik tüfeğimi 2008 de aldım. bayi bana tüfeği teslim ederken takozunu ayarlayıp takıverdi ve ben o günden beri birkez dahi o takozu yerinden çıkartmadım  8)
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2014, 22:25:54 Gönderen: Şükrü TEKELİ »
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #76 : 19 Kasım 2014, 10:10:55 »
 Av tüfeklerine el konulması konusunda çeşitli söylentiler ve yorumlar duyuyor ve okuyoruz.   4915 SAYILI KARA AVCILIĞI KANUNU 6. ve 20. maddeleri aynen şöyle yazıyor: (Madde metinlerini uzun uzun yazmamak için  bazı yerlerini (......) ile geçiyorum.)        6.MADDE 2. Fıkra : ........haznesi iki fişek alacak şekide sınırlandırılmamış, otomatik, yarı otomatik, pompalı ve benzeri yivsiz av tüfekleri ile havalı tüfek ve tabancalar avda kullanılamaz. 20. MADDE 2.Fıkra da şöyle yazıyor:  Genel Kolluk ile av yasaklarını takibe görevliler........ bu kanunda belirtilen yasaklara  aykırı hareket edenleri avlanmadan men etmeye .......yasaklanan fiillerin konusunu oluşturan......  avlanmada kullanılması ......yasak olan eşya ve vasıtalara el koymaya ..... görevli ve yetkilidir.  Kısaca özetlersek 6. madde diyor ki takozsuz tüfek havalı tüfek ve tabanca  avda kullanılamaz yani kullanılması yasaktır.  20. madde de diyor ki bu yasak olan eşya senin elinde yakalanırsa el konulur. Herkese rastgele.
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #77 : 19 Kasım 2014, 11:45:13 »
Yukarıda yazdıklarımı önceki sayfalarda yazılanları okumadan yazdım. Yazılanların tekrarı gibi bir yanlışlığa düştüğüm için, açıklayıcı ve gayet anlaşılır yazan arkadaşlardan özür dilerim.
  • Franci Oto 67 namlu
0 RH (+)

Çevrimdışı Ferhat ARTAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #78 : 10 Şubat 2015, 15:36:36 »
   Yargıtay
   2. Ceza Dairesi

Esas : 2003/15705
Karar : 2004/22463
Tarih : 01.01.2004

Özet:

Emirlere muhalefet suçundan sanıklar Hasan Doyduk Berber, Hüseyin Berber ve Faruk Tüten'in yapılan yargılaması sonucunda; MAHKUMİYETİNE dair (AKSEKİ) Sulh Ceza Mahkemesinden verilen 24.6.2002 tarihli hükmün YARGITAYca incelenmesi o yer C.Savcısı tarafından istenmekle ve dosya C.Başsavcılığının 25.6.2003 tarihli tebliğnamesiyle dairemize gelmekle yapılan inceleme sonunda gereği düşünüldü.

[b]Sadece takozsuz tüfekle avlanmak eyleminin 3167 s. Kanunda suç olarak düzenlenmediği ve bu itibarla takozsuz tüfekle avlanmak eyleminin suç oluşturmayacağı, [/b]projektör ile far avı yapmanın ise 2872 s. Kanunun 3,9 ve 20 maddeleri çerçevesinde değerlendirilmesi ve idari para cezası gerektiren bu eylemi nedeniyle görevsizlik kararı verilmesi gerekirken olayda uygulama yeri olmayan TCK.nun 526 ncı maddesi gereğince yazılı şekilde karar verilmesi,

Bozmayı gerektirmiş, o yer C.Savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan sair yönleri incelenmeksizin hükmün bu sebepden dolayı istem gibi BOZULMASINA 6.12.2004 tarihinde OYBİRLİĞİYLE KARAR VERİLDİ.

Kaynak:Corpus
UYARI: Firmamızca basılı ortamdan elektronik ortama aktarılan içtihat metni, tarafımızdan içeriği etkilenmeyecek şekilde değiştirilmiş ve değişikliği yapan algoritma TESCİL ettirilmiştir. Tescil edilmiş içtihat metninin Corpus sözleşmesinde belirtilen amaçlar dışında herhangi bir ortamda (elektronik veya yazılı) bulundurulması/kullanılması durumunda firmamız tüm kanuni haklarını KULLANACAKTIR.
Ferhat ARTAN
1953-Ardeşen

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #79 : 10 Şubat 2015, 16:15:19 »
2003 ten bu yana yasalarda bir değişme var mı incelemek lazım.
Valla ben bu kadar uğraşıp araştırma yapıp olurmu olmazmı diyip diken üzerinde
oturacağıma takozumu hiç çıkarmıyorum. içimde dışımda rahat oluyor.
sizede tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2015, 16:29:03 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: Abdullah ORUÇ

Çevrimdışı Berşan UÇAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #80 : 10 Şubat 2015, 16:39:53 »
Çok ateşli bir konu olmuş.Tahminimce Hasan bey bir daha asla takozu Domuz avı dahil  çıkarmaz.Bu bizede ders olsun ben pul yatırıyorum deyip ahkam kesip bohçacıya laf söylemecik değil.Tüm yazılı ve yazısız av kurallarına uymamız gerektiğinin altı çizilmiş oldu.Bildiğim en iyi öğüt 'Allahın ve Devletin yasakladığı şeyden uzak duracaksın' Tekrar geçmiş olsun inşallah tüfeğinizi geri alırsınız...
Mehmet Berşan UÇAR
1977-Osmaniye
İlahi Azrail, Sen adamı öldürürsün!!![img=http://s5.postimg.org/ot7rd4lab/Foto_raf_0045.jpg]

Çevrimdışı Ferhat ARTAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #81 : 07 Temmuz 2015, 15:59:06 »
Değerli avcı arkadaşlarım, elbette ki kuralların çoğu, haklı bir nedenle konulmuştur; takoz konusu da bunlardan biridir. Bu durumda, takoz kullanmamızın gerekli olduğunu tartışmamız yersiz olacaktır. Ama kullanmayanlar için verilecek ceza da, tüfeğin mülkiyetinin kamuya geçirilmesi gibi ağır bir ceza olmamalıdır. Nitekim bu konuda verilen yeni bir karar daha buldum; paylaşıyorum. Hepimize rasgele.

Ferhat ARTAN
1953-Ardeşen

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, İsmail DAL 01

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #82 : 07 Temmuz 2015, 16:21:48 »
Bence sadece domuz avı için tehlikesinden dolayı takozsuz tüfek serbest olmalı, çünkü 4. 5. fişek bazen hayat kurtarabilir. Onun dışındaki avlarda kesinlikle takoz olmalı tüfeklerde zaten 2. 3. fişekten sonra av ele geçmez sadece yaralanır.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #83 : 08 Temmuz 2015, 10:30:44 »
Avlanma gününde, ava açık alanda, belgeleri tamam olmasına rağmen tüfeğe ve üç adet bıldırcına el konulmuş. Görevliler keyfi işlem yapmışlar, bu durumda yapılan itiraz mahkemece doğru görülmüş ve kararın iptaline karar verilmiştir. Bu kararın takozsuz tüfekle avlanma ile ilgisi yok. Karar metninden anlaşılan avcının herhangi bir kural ve kanun ihlali bulunmamaktadır. Bu durumda ben TAKOZSUZ da avlansam bir şey olmaz gibi bir yanlış içine girmemekte yarar var aman dikkat!.
  • Franci Oto 67 namlu
0 RH (+)

Çevrimdışı Selim ARSLANOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ancak durgun su, yıldızları yansıtır.
« Yanıtla #84 : 08 Temmuz 2015, 10:53:37 »
Domuza birşey demem amma keklikte tavşanda  tokozsuz avlananı görsem bende şikayet ederim çünkü bu avcılığı geçtim insanlık değil
Yürüyen bir aptal, oturan iki akıllıdan daha çok yol alır.

1980-Elazığ

The following users thanked this post: Mesut DOLAZ

Çevrimdışı Vet.Hek.Hamit AKSAKAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • 532 492 52 01
« Yanıtla #85 : 08 Temmuz 2015, 11:10:57 »
Takoz takmayan avcı benim gözümde katliamcı,bohçacıdır,gerisi hikaye bence!
Vet. Hek.Hamit AKSAKAL
0532 492 5201
Yenice/ ÇANAKKALE

Uploade

Çevrimdışı Vet.Hek.Hamit AKSAKAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • 532 492 52 01
« Yanıtla #86 : 08 Temmuz 2015, 11:15:52 »
Av tüfeklerine el konulması konusunda çeşitli söylentiler ve yorumlar duyuyor ve okuyoruz.   4915 SAYILI KARA AVCILIĞI KANUNU 6. ve 20. maddeleri aynen şöyle yazıyor: (Madde metinlerini uzun uzun yazmamak için  bazı yerlerini (......) ile geçiyorum.)        6.MADDE 2. Fıkra : ........haznesi iki fişek alacak şekide sınırlandırılmamış, otomatik, yarı otomatik, pompalı ve benzeri yivsiz av tüfekleri ile havalı tüfek ve tabancalar avda kullanılamaz. 20. MADDE 2.Fıkra da şöyle yazıyor:  Genel Kolluk ile av yasaklarını takibe görevliler........ bu kanunda belirtilen yasaklara  aykırı hareket edenleri avlanmadan men etmeye .......yasaklanan fiillerin konusunu oluşturan......  avlanmada kullanılması ......yasak olan eşya ve vasıtalara el koymaya ..... görevli ve yetkilidir.  Kısaca özetlersek 6. madde diyor ki takozsuz tüfek havalı tüfek ve tabanca  avda kullanılamaz yani kullanılması yasaktır.  20. madde de diyor ki bu yasak olan eşya senin elinde yakalanırsa el konulur. Herkese rastgele.

İşin özü bu,lütfen sürdürülebilir avcılık için avımıza da kaçma şansı verelim,7+1 le önümüze ne çıkarsa ateşmi edelim,avcılık bu mudur?
Vet. Hek.Hamit AKSAKAL
0532 492 5201
Yenice/ ÇANAKKALE

Uploade

Çevrimdışı İsmail DAL 01

• AvlakForum Üye
  • *
  • Av doğa demek, avcı doğayı koruyan demek
« Yanıtla #87 : 08 Temmuz 2015, 11:41:49 »
önce vicdanlara takoz sonra tüfeklere şart
  • Remington 11 87 Premier Light Contour
  • Ata als 2100 tradition
  • kral Quen
  • Kral pompalı
  • pointer
Bismillahirrahmanirrahim
1980 Kadirli

Çevrimdışı Ramazan KOÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #88 : 08 Temmuz 2015, 11:44:42 »
Arkadaşlar otomatik av tüfeğime 2014 yılı içerinde ormancılar takoz takmadığım için el koydu. Mahkeme kararı ile geri aldım. Aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar bana ulaşabilir. 05056230956
1981 kars

Çevrimdışı Ramazan KOÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #89 : 08 Temmuz 2015, 11:56:09 »
Takozu takmayan arkadaşlara bohcacı diyen arkadaşlar, takozu vicdana takmak lazım kendini bilen avcı kurala uyar. Zaten bir ava ikiden fazla atamazsın. Avın seni bekleyecek hali yok. Yani demem o ki TAKOZ yok diye tüfeğe el konulması saçmalık idari para cezasını yaz ona lafımız yok. Sonuçta adam öldürmüyoruz.
1981 kars

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #90 : 09 Temmuz 2015, 03:53:39 »
takozsuz tüfeğe el konulunca peki neden mahkeme geri veriyor tüfeği o zaman buda kanuna aykırı geri verilecekse neden el konuluyor bence olması gereken para cezası ama burada kimseyi takozsuz avlanmaya teşvik etmeyelim birde el konulunca mahkemede tüfeği geri vermezse bu durum tekrar silah almaya engel değil yanlış bilmiyorsam kurallara kanunlara uyalım gerekirse bir sene av yapmayalım popülasyon artsın
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Kenan ÇITAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #91 : 09 Temmuz 2015, 10:05:55 »
Neyin hirsi eskiden tek kirma tufek vardi 1 adet fisek atip avlanilirdi zevki hirsa donusturmemek lazim yazik etmemek lazim
1978 istanbul

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #92 : 10 Temmuz 2015, 14:36:38 »
uçar ve tavşan için otomatik çok gereksiz.

otomatiklerle sadece tek kurşun atışına izin verilmeli. içinden saçma ve şevrotin çıkan otomatiğin sahibi cezalandırılmalı.
1978-İZNİK

The following users thanked this post: Cengiz ÖNGÖREN

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #93 : 11 Temmuz 2015, 11:47:42 »
gayet normal ve kanunlarda açık aleni belirtilmiş bire durum.
kaçak yere gir limit aşımı olsun para cezai yaptırım uygulanırrr ancakkkk takoz olmaısn direk tüfek elinden alınır. bunu biliyor olman gerekli idi. kanunlar gayet açık ve net.  takozsuz gezmemek gerekli. en ideali benim tercihim çift kırma veya süpeproze ile avcılık. takoz unuttum evde kaldı. kim çıkarmış hbr yok gibi durumlar maruz kalmazssınız. geçmiş olsun.
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #94 : 11 Temmuz 2015, 11:59:00 »
geçen sezon yakın çevremden bir abi tavşan avında takozsuz yakalanmıştı 270 tl idari para cezası  ödemişti  tüfeği almak gibi bir işlem yapmadılar  ruhsatlı tüfeği el koyamazlar sadace takozsuz kullanmaktan idari para cesazı kesebilirler
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2015, 12:00:58 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Osman ALP

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #95 : 11 Temmuz 2015, 13:29:01 »
uçar ve tavşan için otomatik çok gereksiz.

otomatiklerle sadece tek kurşun atışına izin verilmeli. içinden saçma ve şevrotin çıkan otomatiğin sahibi cezalandırılmalı.

Bu ağır olmuş hocam. Maşallah devletten aşağı kalır yanınız yok. Rasgele.
Osman ALP
16.11.1970 - İZMİR
Browning Auto5, Sauer Beretta s56, Remington 1187 Special Purpose, Remington Model 11, Remington 870 Express Combo, JP Sauer&Sohn Royal Çifte, Üzümlü Koop. Poze, Retay Masai Mara, Derya MK-12, Rubans Anglais Dolma Çifte

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #96 : 12 Temmuz 2015, 17:04:58 »
valla bana göre  ördeği ya da tavşanı 2 fişekle vuramayan adam zaten daha fazla sıkmasa da olur , sonuçta bu bir atıcılık becerisi ve hüneriyse onun da bir sınırı olabilir. . sonuçta attığımızı vurmanın getirdiği başarı duygusu ile mutlu oluyoruz.

domuz, kurt ayı gibi tehlikeli, hayvanlara kaşrı av tüfeği kırsal yörelerde bir savunma aracı aynı zamanda. 3., 4., atış da gerekebilir.
otomatiklerin tek kurşun dışında kullanımı yasaklanmazsa fenerle keklik tavşan katliamı önlenemez. çifte, poze uçar ve tavşanda uygun silahtır bana göre.
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2015, 17:06:35 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

The following users thanked this post: Cengiz ÖNGÖREN

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #97 : 12 Temmuz 2015, 21:26:53 »
Üçde üç ördek vurana ne demeli dün yayınlamıştı bir arkadaş ördek avı videosu yasaklıyalım o zaman tek dolumda üç kuş vurmayı.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #98 : 13 Temmuz 2015, 09:50:11 »
geçen sezon yakın çevremden bir abi tavşan avında takozsuz yakalanmıştı 270 tl idari para cezası  ödemişti  tüfeği almak gibi bir işlem yapmadılar  ruhsatlı tüfeği el koyamazlar sadace takozsuz kullanmaktan idari para cesazı kesebilirler
tüfeğe el konulur. yakalayan jandarma veya milli parklar azad etmiş resmen. direk tüfeğinizi alırlar normal olan budur. deidğim gibi limitleri aş veya yasak günde yasak yerde avlan ceza ödersin ama takoz yok ise direk tüfğeini alırlar.  örnek verdiğin olay o arkadaşı affetmiş başka bir şekilde ceza uygulması göstermiş. insiyatif kullanmış görevli
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #99 : 14 Temmuz 2015, 01:37:25 »
tüfeğe el konulur. yakalayan jandarma veya milli parklar azad etmiş resmen. direk tüfeğinizi alırlar normal olan budur. deidğim gibi limitleri aş veya yasak günde yasak yerde avlan ceza ödersin ama takoz yok ise direk tüfğeini alırlar.  örnek verdiğin olay o arkadaşı affetmiş başka bir şekilde ceza uygulması göstermiş. insiyatif kullanmış görevli
adem by dediği doğru.takozsuz tüfek alınır ve ihalaye koyarlar.baska türlü ruhsatlı av belgesi tam avcının tüfeği alınmaz av sahasında
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR