Gönderen Konu: takoz suz yari otomatik av tufeginde mulkiyeti kamuya gecmesi  (Okunma sayısı 39622 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan SEYREK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Mrb arkadaşlar tufegim de takoz olmadığı için orman muhafaza görevlileri tarafından tufegime tutanak tutularak el konuldu bu işin yasal prosedürü nedir idari para cezası kesilsinde neden el konuluyor anlam veremedim ruhsatlı tüfek emniyet bu tüfeği siyah ruhsat yenilerken isticek e nasıl olcak bu iş izmir den hasan ben

konuya eklemedir ; 25/02/2015 eklenen konu adresi;
http://avlakforum.com/forum/hukuk-kosesi/takozsuz-av-tufegi-musadere-edilmesinin-iptali-mahkeme-karari/

Takozsuz Av Tüfeği Müsadere edilmesinin iptali Mahkeme Kararı

Yıllardır bu konuda erişmekte zorluk çektiğimiz mahkeme kararlarından birisini;
Avcı ve Avukat bir dostumuzun hukuk mücadelesi ve bizimle paylaşma nezaketi sayesinde;

çok ağır olan mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararının iptali ve tüfeğin iadesi konusunda emsal olacak mahkeme kararını
ve hatta itiraz dilekçesini sizlerle paylaşmak istiyoruz,
elimize ulaştığında konuya ait Yargıtay kararlarını da ekleyeceğiz. kendisine teşekkür ederiz.

Çok daha ağır durumlarda sadece idari para cezası verilmesine rağmen takozsuz av tüfeğinin müsadere edilmesinin hakkaniyet içinde olmadığından kısa zamanda düzeltilmesi dileği ile; Mağdur olan avcı arkadaşlarımızın haklarını hukuki süresinde ve süreçte arayarak konuya destek olmalarını rica ediyoruz.

İtiraz dilekçesini indirmek için adrese tıklayınız ; http://avlakforum.com/musadere/itirazdilekce.doc

« Son Düzenleme: 25 Şubat 2015, 16:17:44 Gönderen: Tuncay KANDEMiR »
1981 İZMİR

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: takoz suz yari otomatik av tufeginde mulkiyeti kamuya gecmesi
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2014, 21:50:22 »
bildiğim kadarıyla senin tüfek ihale usulü satışa çıkacak sende almak istiyorsan ihaleye gireceksin tabi ne zaman nasıl ihaleye çıkar bilemem
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2014, 22:38:48 »
vermeyecektin tüfeği ...
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2014, 23:17:26 »
 sakın zorbalık çıkarmayın avda orman cı veya jandarma ya..takozsuz ise tüfek alınır ve üstüne avcıya ek para cezası uygulanır.tüfeği ihaleden takip et ihaleye girerek tüfeğini geri alabilirsin tabiki ihaleye baskalarıda girebilir.çünkü tüfek senden cıktı.(ihalaye girmeyin tüfek benim diye diğer kişilere rica kabul ettirebilirseniz)
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2014, 23:52:42 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2014, 23:41:10 »
Vay arkadaş ya. takoz yok diye tüfeğe el konulabiliyor muydu ? para cezası biliyodum sadece... ben böyle işin ta.... ulan yine kıyaslama yapıcam avrupayla ama yazmama gerek yok herkes neyin ne olduğunu biliyo neyse... Kardeş hata etmişsin, hani başka ciddi bir durum olsa itiraz etmem ama tüfeğimde takoz yok diye ormancı tüfeğimi istese ben vermemek için elimden ne geliyosa yaparım, mümkünse vermem de zaten. Böyle iş böyle adalet olur mu ya ? Para cezası kesceksen kes başka derdin yok mu senin ?

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2014, 00:47:12 »
Böyle bir iki olsun sonra meraya jandarma olmadan çıkamaz o isguzar ormancı   >:(
Bu ne yaa takoz yok diye tüfek musadere edilir mi yavv?
Tamam takoz olmaması suç ama karşılığı idari para cezası değil mi?
Takoz takmamayı onaylamıyorum tabii ki ama karşılığı bu olmamalı.

• Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2014, 00:47:15 »
saçma iş tüfeğe ancak polis ve jandarma el koyması lazım orman koruma memurları caza yazabilir el konulacaksa da polise yada jandarmaya bildirilir onlar el koyar ben olsam tüfeğimi onlara teslim etmem polis çağırırım
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Emre HİKMETOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2014, 01:29:42 »
Sayın Hasan SEYREK

Maalesef yanlış uygulama kurbanı olmuşsunuz. Orman Muhafaza Memurunun ruhsatlı tüfeğe el koyma yetkisi yoktur. Ruhsatınızın arkasında yazan 3. maddeye bakarsanız ve ormancılara gösterirseniz silaha el koyamazlar çünkü orada takozlu veya takozsuz diye bir ibare yok fakat 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefetten ceza yazabilirler. Ruhsatlı silahınıza güvenlik güçlerince el koyulabilmesi için silahın taksirli veya kasten işlenen suça karışması gerekir. Elinizdeki tutanakla savcılığa gidin durumu izah edin yapılması gerekenler konusunda size yardımcı olacaklardır. Konuyla ilgili AYHAK' ta durumunuza emsal teşkil edecek epey örnek olması lazım. Konuyla ilgili AYHAK tarafından açılmış ve kazanılmış davalar var diye biliyorum. Olmazsa sizde mahkemeye başvurursunuz. Önce adli makamlardan bilgi edinin sonra gerekirse yanlış uygulama yapan memurlardan şikayetçi olabilirsiniz... Geçmiş Olsun...
1983-İZMİR - AYDIN

The following users thanked this post: Mesut ÖZKAN

Çevrimdışı Enes AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2014, 03:33:05 »
Avrupa ile kıyaslayan olmuş sanırım. Βurda lamı cimi yok, tüfek gidiyor + para cezası + mahkeme :))Sonra kaçak av yapan kişilere veryansın ediyoruz fakat içimizden birine bişey gelince vay efendim nasıl olur!! Sanırım önce düzeltmeye kendimizden başlamalıyız... (Abiye geçmiş olsun)
1993 Gümülcine
"Hiçbir taklidin şaheser olma şansı yoktur."

resim yüke

Çevrimdışı Hasan SEYREK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 14 Eylül 2014, 11:57:30 »
İhale içinde tekrar benim satın alma belgesi almam kazınmış yahu bu tüfek zaten benim ruhsatimda kayıtlı ruhsatimdan dusmediki hala satın alma belgesini alıp ihalede ormaniyeye vericez e sonra aynı silah yeniden mi ruhsatima işlenecek çok anlamsız geliyor bana
1981 İZMİR

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2014, 12:00:05 »
Ben pompalı tüfekle avlanıyorum. Çoğu zaman 2. atış hakkım
bile olmuyor buna rağmen ben takoz kullanıyorsam sende kullanacaksın.
ha takozun yok mu boş fişek sürüp iyi niyetini göstereceksin.
Bence caydırıcı bir yanı olmalı. Yoksam çiftesi pozesi olanda olmayanda
herkes 7+1 otomatik alsın meralarda geçitlere katliam yaratalım.

Geçmiş olsun arkadaşımıza ama 50-100 lira para cezası kesseydi.
arkadaşımız bu huyundan vazgeçmeyebilirdi.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: Abdullah ORUÇ

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2014, 12:10:18 »
Ben pompalı tüfekle avlanıyorum. Çoğu zaman 2. atış hakkım
bile olmuyor buna rağmen ben takoz kullanıyorsam sende kullanacaksın.
ha takozun yok mu boş fişek sürüp iyi niyetini göstereceksin.
Bence caydırıcı bir yanı olmalı. Yoksam çiftesi pozesi olanda olmayanda
herkes 7+1 otomatik alsın meralarda geçitlere katliam yaratalım.

Geçmiş olsun arkadaşımıza ama 50-100 lira para cezası kesseydi.
arkadaşımız bu huyundan vazgeçmeyebilirdi.
Ben de süperpozeyle av yapıyorum. şimdi yeni otomatik tüfek alıcam. Ben takoza karşı değilim. çünkü bana sadece ördek avında 3. fişek lazım 4. veya 5. değil. bana ilginç gelen yanı takoz yok diye tüfek alınması. neyse yasada yeri varsa uygulasınlar. sizin mantığınıza göre ben 4+1 le av yaparken mesela 7+1 le ava giden de benim hakkımı çiğnemiş olacak ozaman ? benim kızdığım taraf avrupada 4+1 serbest. göçmen hayvanlarda limit olayı yok. biz de o yasak bu yasak şu yasak, daha yeni milli parklar yetkilisinden öğrendim ördek avında düdük bile yasakmış,  neredeyse küfür edecektim zor tuttum kendimi. bohçacı gitsin ortalığın .... koysun, bize gelince o yasak bu yasak şu yasak yasak da yasak.... bakalım nereye kadar gidecek bu düzen...

Çevrimdışı Hasan SEYREK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 14 Eylül 2014, 12:17:46 »
Arkadaş kimsenin hakkı yensim diye su kadar fişek felan bahsetmiyorum ben örnek kemer takılması zorunlu kemer takılı değil diye arabaya el konuluyormu neticede bi sefer uyarı ve ceza uygulansın sonra ikinci tekrarda el konulsun sicile işlenip zor birşey değil dediği gibi bohcacilar ortalıkta rahatça av yapabiliyor ne vergi veriyorlar nede av pulu alıyorlar biz yasal avciyiz herşey yasak madem türkiyede 2-1 uygulaması var tufekleride bu şekilde uretsinler neden 4-1 veya 7-1 hatta 10-1 izin veriyorlar pohhhh kanun işte
1981 İZMİR

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #13 : 14 Eylül 2014, 12:20:04 »
Avlanmada Kullanılması ve Bulundurulması Yasaklanan Araçlar, Gereçler ve Özellikleri ile Avlanma Esasları
Madde 9- (1) Yasaklanan araç, gereç ve avlanma esasları;
a) Namlu hariç haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik pompalı vb yivsiz av tüfekler ile havalı tüfek ve tabancalar, canlı mühre ve çığırtkanlar, mekanik, elektronik hareket kabiliyetine sahip mühreler ile uçurtma şeklindeki mühreler, elektronik görüntü büyültücü veya görüntü değiştiriciden oluşan gece avı cihazları (gece nişan alma ve görüş dürbünleri) avlanma araç ve gereci olarak kullanılamaz. Ses ve rüzgârla suda hareket eden basit yapıdaki mühreler ile hayvan sesi çıkaran nefesli düdükler avlanmada kullanılabilir.
Avlanma amacı dışında da olsa canlı mühre ve çığırtkanlar, avlaklarda vasıta içinde ve açıkta her ne koşulda olursa olsun bulundurulamaz.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Hasan SEYREK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 14 Eylül 2014, 12:38:03 »
Abim amacın ne bilmiyorum fakat ben bun kanunları biliyorum zaten ama mülkiyeti kamuya geçer diye bi ibare yok ben sadece yasal prosedürünü öğrenmek istedim sen olayı aldinnerelere götürdüm yahu
1981 İZMİR

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #15 : 14 Eylül 2014, 12:52:53 »
sana tutulan tutanakla emniyete gidip ruhsatından tüfeğin kaydını sildirebilirsin.
kendine yeni bir tüfek alırsın olur biter. cezan tüfeğinin değeri kadar ki bence
normal.
tüfek dediğin çok bir para değil. ithal bir tüfek desen 3000-5000 yerli dersen
1000-2000 tamam işte bu rakamlara para cezası kesmek yerine devlet bu
yöntemi daha uygun bulmuş.
Ben olsam kendisine tebliğ edildiği halde usulsüz avlan avcıya 3-5 bin lira para
cezası keserdim. Şimdi senin tüfek üzümlü 600-700 liralık bir tüfekse sen
cok az yaptığını karşılamayacak  ceza ile kurtulmuş oldun. Buna müsaade etmezdim mesela.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2014, 12:53:56 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #16 : 14 Eylül 2014, 12:58:16 »
Yazılan yorumları hayretler içinde okuyorum. Görevini yapan memura bir sövmediğiniz kalmış. Nasrettin Hoca nın da dediği gibi ''hırsızın hiç mi suçu yok.
Hiç kimsenin aklına şu soru gelmemiş: Arkadaşım, tüfeğinde neden takot takılı değildi? Kurallar belli, buna uymadıysak ve yakalandıysak cezasına katlanacağız.
Kanunlar tüfeğe takoz takılmalı diyorsa takacağız.Domuz avı belki bir istisna olabilir.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

The following users thanked this post: Hakan AKTÜRK, Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #17 : 14 Eylül 2014, 12:59:56 »
Avrupa da göç hayvanlarında limit yok,

4+1 y.otomatiklerde serbest durumu gibi bir olay yok.

Ülkelerin av ve yaban hayatı departmanlarını inceleyin.

Bazı Avrupa ülkelerinde popülasyon azaldı diye bıldırcın avı bile yasak.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #18 : 14 Eylül 2014, 13:08:59 »
Ssen bence yanlış mantık ile gidiyorsun. Kemer takmayanın hatası kendine devlet sen ölme
diye caydırıcı olarak bu cezayı uyguluyor.
Ama takoz kullanmadığın zaman doğanın ve başka avcının hakkını yiyorsun. Ha benim soframdan
ekmeğimi çalmışın ha benim avlayacağım kuşa sen tüfek atmışsın. Bence çokta bir fark yok.
Limittede böyle bu. Senin limitin 5 ördekse al payını evine geri dön. Diğer ördekler doğadaki
benim onun bunun hakkı. Ben vurmasam bile bırak benim hakkım orada kalsın. Çocuğum vurur.
Akarı yok kokarı yok. Durdukça her sene 3e 5e katlanan bir miras bu. Çocuğuma altınlar evler bıraksam
bu kadar kar edemem.

He şu var sen desenki abi başımda 7 nüfus var. Evime et götürmem lazım. 1 senedir işsizim.
Gel benim yerimede vur. Hatta beraber ava çıkalım. Benim vurduklarımda senin olsun. Arkadaşlarda
haklarını sana verir. Ama keyfi olan birşeyin bence burada tartışmasını yapmak bile yanış.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2014, 13:13:56 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa

Çevrimdışı Hasan SEYREK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 14 Eylül 2014, 13:12:01 »
Arkadaşlar ben işin yasal prosedürünü öğrenmek istedim sadece bende kamu calisaniyim ordaki memurlar görevini yaptı neticede kontröl ve usulsüz lükleri önlemek için ordalar ve bunu için devlet maaş ödüyor ben işin orasında değilim sadece burası hukuk köşesi olduğu için yasalarda bi değişiklik varmı yokmu bunu öğrenmek istedim idari para cezası na eyvallah bu 225 tl ama yasa değişmeli el konulması bence yanlış yazıldı bi uygulama hatta benzer bi olayda mahkeme suna karar vermis idari para ceasi kesilip işlem yapılan şahsın tufegine iadesine diye bunu öğrenmek istedim ben yıllardır vergilerini ödeyip avlanma pullarını alan resmi kayıtlı bir avciyim bi cahillik ettik bu sefer bu kadar katı olmaması gerekir kuralların halsizmiyim
1981 İZMİR

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 14 Eylül 2014, 13:16:34 »
Ben de süperpozeyle av yapıyorum. şimdi yeni otomatik tüfek alıcam. Ben takoza karşı değilim. çünkü bana sadece ördek avında 3. fişek lazım 4. veya 5. değil. bana ilginç gelen yanı takoz yok diye tüfek alınması. neyse yasada yeri varsa uygulasınlar. sizin mantığınıza göre ben 4+1 le av yaparken mesela 7+1 le ava giden de benim hakkımı çiğnemiş olacak ozaman ? benim kızdığım taraf avrupada 4+1 serbest. göçmen hayvanlarda limit olayı yok. biz de o yasak bu yasak şu yasak, daha yeni milli parklar yetkilisinden öğrendim ördek avında düdük bile yasakmış,  neredeyse küfür edecektim zor tuttum kendimi. bohçacı gitsin ortalığın .... koysun, bize gelince o yasak bu yasak şu yasak yasak da yasak.... bakalım nereye kadar gidecek bu düzen...

Takoz yok diye tüfek alınması takozlu tüfeğe ceza kesmeye göre normal bi durum abi.1 yada 2 yıl önce tam hatırlamıyorum ege veya trakya tarafında yaklaşık 150 kişiye, sözümona işgüzarın biri veya birileri tüfekleri yasal olan 2+1 kapasiteye sahip olmasına rağmen ceza kesti ve el koydu.Samimi söylüyorum bizim dernek başkanı bu olaydan sonraki av döneminde pul satarken takoz dağıttı 2+1e ceza kesiyolar diye.Forumun birinde birisiyle papaz oldum bunun yasalı 2+1dir diye, adam ısrarla 1+1 diyor :)Bu olayın ardından MAK kitapçığına bakarsanız daha açıklayıcı bir şekilde ele alındı bu madde .Sorsanız benim otomatik tüfeğim yok.Neyse zaten ne oluyosa belgeli avcıya oluyor, yasaklar bize sadece.Düzen değişir elbet ama düzülen yine yasal avcılar olur.Hasan bey sizede geçmiş olsun olan olmuş.Memur görevini yapmış sonuçta.Ancak avına göre bu maddenin tekrar ele alınması taraftarıyım.Domuz avına gidiyoruz sadece bende süperpoze var geriye kalan herkeste otomatik.Domuza gidenler bilir 2+1 in bile yetersiz kaldığı zamanları..
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #21 : 14 Eylül 2014, 13:20:01 »
Evet bir ara o 2+1 , 1+1 baya muallakta olan bir konuydu. Ayrıntı getirdiler.

Çoğu avcımız zaten domuz avlarını hep istisna tutuyor.
Nasıl domuz avında şevrotin bulundurulması yasak diğer avlarda serbest bırakılıyorsa
buda değiştirilebilir. Domuz avında takoz zorunlu değildir olabilir. Buna ben karşı değilim.

Bu avda çünkü takoz 2. bir domuzu vurmanı engellemiyor. Vurduğun domuzu daha sağlam
yıkmanı engelliyor.

« Son Düzenleme: 14 Eylül 2014, 13:29:42 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #22 : 14 Eylül 2014, 13:28:37 »
4915 Sayılı Kara Avı Kanunu

Avlanma esas ve usulleri
Madde 6 - Avlanma, avcılık belgesi ve avlanma izni almak şartıyla, yasalarla izin verilen silâh, araç ve eğitilmiş hayvanlarla, avlanma plânlarına veya Merkez Av Komisyonu kararlarına göre yapılır.
Zehirle avlanmak yasaktır. Haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik, pompalı ve benzeri yivsiz av tüfekleri ile havalı tüfek ve tabancalar avda kullanılamaz. Eğitilmiş hayvanlarla ve mücadele kapsamında kullanım yeri, şekli ve özellikleri Merkez Av Komisyonunca belirlenecekler dışında kara, hava araçları ve yüzer araçlarla, ses, manyetik dalga, ışık yayan araç ve gereçler, canlı mühre, tuzak, kapan ve diğer benzeri araç, gereç ve usullerle avlanılamaz. Avda kullanımı Merkez Av Komisyonu kararı ile men edilen ses ve manyetik dalga yayan cihazlar, tuzak ve kapanlar ile benzeri araç ve gereçlerin pazar ve ticarethanelerde bulundurulması ve satışı yasaktır. Özellikleri Merkez Av Komisyonunca belirlenenlerin dışında gümeler kurulamaz ve bu gümelerde avlanılamaz.
Avlanan hayvanların taşınması ve avlanma gayesi dışında mücadele kapsamında ve kişilerin kendilerini, tarlalarını ve sürülerini korumak maksadıyla avlaklarda avcılık belgesi ve avlanma izni olmadan avlanmada kullanılan silâhları ve araçları taşıma veya köpek bulundurma ile eğitilmiş hayvanlarla ve avlanma zamanı dışında avlanma esasları Merkez Av Komisyonunca tespit edilir. Bu esas ve usullere aykırı şekilde avlanılamaz.

Suç ve kabahatlerin takibi (1)
Madde 20 - (Değişik: 23/1/2008 – 5728/506 md.)
Avcılığın kontrolü, av hayvanlarının korunması, av yasaklarının takibi ve bu Kanunun 19 uncu maddesi kapsamında üretim yapan yerlerin denetimi Bakanlık ve Orman Genel Müdürlüğünce yapılır. 4/7/1934 tarihli ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu ile 10/3/1983 tarihli ve 2803 sayılı Jandarma Teşkilât, Görev ve Yetkileri Kanunu hükümleri saklıdır.
Genel kolluk ile, av yasaklarının takibi ile görevli olan av koruma memurları ve saha bekçileri, bu Kanunda belirtilen yasaklara aykırı hareket edenleri avlanmadan men etmeye, haklarında tutanak düzenlemeye; yasaklanan fiillerin konusunu oluşturan veya bu fiillerin işlenmesi suretiyle elde edilen canlı veya cansız hayvanlar ve bunların türevleri ile avlanmada kullanması veya avlaklarda, pazaryeri ve ticarethanelerde bulundurulması yasak olan eşya ve vasıtalara elkoymaya ve bu amaçla yakalamaya görevli ve yetkilidir. Av yasağına aykırı hareket edenler, olay yerinde gerekli tutanaklar düzenlendikten sonra derhal serbest bırakılır. Hüviyeti tespit edilemeyenler vakit geçirilmeksizin hüviyeti tespit edilebilecek en yakın köyün muhtar veya ihtiyar heyetine ve bunlarla da tespiti mümkün olmazsa en yakın zabıta merkezine götürülür ve Kabahatler Kanununun 40 ıncı maddesine göre işlem yapılır. Görevli memurların bulunmadığı yerlerde, kır ve köy bekçileri ile köy muhtarları da aynı yetkiyi haizdir.
Elkonulan ve bulundurulması suç oluşturan silâhlar soruşturma evrakı ile birlikte Cumhuriyet başsavcılığına intikal ettirilir.
Canlı av hayvanları hemen, yaralı olanlar ise tedavi edildikten sonra doğaya salınır veya Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerdeki taahhütleri de dikkate alınarak Bakanlıkça gerekli işlem yapılır.
Av koruma ve kontrollerinde Bakanlık görevlilerine veya güvenlik güçlerine gönüllü destek sağlamak üzere Bakanlıkça belirlenecek kişilere fahri av müfettişliği görev ve unvanı verilebilir. Fahri av müfettişleri; bu Kanuna göre yasak avlanma sayılan fiilleri işleyenler hakkında işlem yapılması amacıyla Genel Müdürlükçe kendilerine verilen tutanağı düzenleyerek en geç bir hafta içinde en yakın orman idaresi birimine teslim etmek mecburiyetindedir. Fahri av müfettişlerinin seçimi, eğitimi, görev ve yetkileri ile çalışma esas ve usulleri Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
Avcılar talep hâlinde av koruma memurlarına, saha bekçilerine, polis ve jandarma ile köy ve kır bekçilerine, köy muhtarı ve ihtiyar heyeti üyelerine avlanma belge ve izinleri ile avladıkları hayvanları ibraz etmek zorundadırlar. Bu Kanuna aykırılık oluşturan fiillerin ihbarında ve talep hâlinde takibinde köy ve kır bekçileri, köy muhtarı ve ihtiyar heyeti üyeleri av koruma memurlarına ve saha bekçilerine yardıma mecburdurlar.

Avdan men etme ve mülkiyetin kamuya geçirilmesi (1)
Madde 28 - (Değişik: 23/1/2008 – 5728/513 md.)
Bu Kanunla yasak edilen fiilleri işleyenler derhal avdan men edilir.
Bu Kanunun 20 nci maddesi kapsamında elkonulan av hayvanları ve türevleri ile sair eşyanın mülkiyetinin kamuya geçirilmesine mahallî mülkî amir tarafından karar verilir.
Mülkiyetin kamuya geçirilmesine karar verilen cansız av hayvanları ile, avlanan hayvanlardan elde edilen ürünler ve sair eşya Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından satılarak bedeli Döner Sermaye İşletmesine gelir kaydedilir.
Canlı olarak el konulan ve özel bakım ve tedaviye muhtaç olmayan av hayvanları, Bakanlık yetkilileri tarafından başka bir şekilde değerlendirilmesine karar verilmediği takdirde, doğal yaşama ortamlarında serbest bırakılır.
Bu madde hükümlerine göre mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı verilmiş olsa bile, yasak avlanma ile yaban hayatında ve ekosistemde meydana gelen tahribat ve eksilme nedeniyle hükmolunacak tazminat av hayvanı türlerine göre Bakanlıkça tespit edilen değerler üzerinden hesaplanır. Hükmolunan tazminat, Döner Sermaye İşletmesine gelir kaydedilir.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #23 : 14 Eylül 2014, 13:35:03 »
4915 Sayılı Kanundan anladığım kadarıyla, Mülki Amir tarafından müsaadere kararı alınıp size tebliğ edildikten sonra dilerseniz Mahkemeye itiraz edebilirsiniz.
Mahkemeyi kazanırsanız tüfek size iade edilir. Eğer kaybederseniz İlgili kararlarla Ruhsatınızın bağlı olduğu kolluk kuvvetien gidip tüfeğinizi Ruhsatınızdan düşürtürsünüz. Av suçu işlediğiniz için size tekrar Av Tüfeği Ruhsatı verirler mi vermezler mi orasını bilemiyorum. Çünkü bazı suçlarda Silah Satın almaya izin verilmiyor. Takoz kullanımı buna dahil mi değil mi bilemiyorum.
Bence en güzeli bu işlerden iyi anlayan bir Avukatla görüşünüz...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Hasan SEYREK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 14 Eylül 2014, 13:53:20 »
Men edilmiyor sadece kabahatler kanununda tüfege el konuluyor muş ihale içinde tekrardan satın alma belgesini istiyorlarmış edindiğim bilgiye göre fakat iadesi mümkün olan emsal teşkil eden davalar olmuş ama kanun içeriğini bilmiyorum ben
1981 İZMİR