Gönderen Konu: DAHA ÖNCE BAŞINIZA BÖYLE BİR OLAY GELDİ Mİ?  (Okunma sayısı 4743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Can KARAOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
DAHA ÖNCE BAŞINIZA BÖYLE BİR OLAY GELDİ Mİ?
« : 30 Ocak 2021, 12:30:24 »

Hepinize iyi hafta sonları avcı dostlar. Bugün sizlere bir tanıdığımın avda başına gelen bir olayın videosunu paylaşacağım.
Daha önceden benzer durumlar yaşayan olmuştur mutlaka. Ben henüz daha acemi bir avcı olarak siz ustalardan bu av
hikayelerini dinlemek isterim. Hem de forumda yeni olduğum için bir nevi tanışma olur. Hepinize tekrardan iyi hafta sonları dilerim.
  • Retay Masai Mara
2003-İstanbul/Malatya

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR, Ziyaettin AYHAN, Yavuz KEPİR

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: DAHA ÖNCE BAŞINIZA BÖYLE BİR OLAY GELDİ Mİ?
« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2021, 13:34:46 »
Cok enteresan bisey yok .ya mesafe uzaktı  yada sacma nosu az geldi ilk atıldığında düşmüş olabilir  bildircinda dahil hemen hemen tüp avlarda yasanilabilen bir olay  domuzda cok olur ilk sok ile düşer biraz sonra kalkar gider
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
  • remington 11-87 premier
  • toztula 16 ussr vursan a92
  • franchi 48 al ,franchi prestij ,beretta 303
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

The following users thanked this post: Mehmet Can KARAOĞLU

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2021, 15:49:24 »
Fişek  gramaj yada barut hakkı olarak az kuvvetsiz kalmış.İlk vurulan ördeğe anında 2. Atış gerekiyor du zaten nerdeyse konar gibi inmiş suya 2 ördek niyeti yerine düşen ilk ördeği avlamak 2 fişekle daha mantıklı olacaktı.Bu yüzden istemesemde cibilliyetlerini sevmememde federal Remington veya eski sürüm Amerikan winchesterlar açık arazi parlama avlarında 2. Fişek olarak kullanılmalı ( kendi fişeklerini kullanan ustaları hariç tutuyorum) Ava yeni başlayan bir dostta tavsiyem budur.Ayrıca parlama avları Şok kullanımı için de zor bir av türüdür dar şok kullanırsınız av yakın kalkar geniş şok kullanırsınız av uzak kalkar .Ayarı tutturmakta zorlanırsınız avın durumunu ve tüfek ile şok fişek uyumunu hangi mesafeye kadar tetik kesilebileceğini iyi bilmeniz gerekir.En zoru da avın azaldığı bu yıllarda av fişeklerinin içeriğini bu kadar değiştiği bir ortamda av üzerinde tecrübe kazanıp doğru fişeği bulmakta zor oluyor.Bol bol Ava gidin ne yaptığınızı unutmadan tecrübe kazanmaya bakın.

Belki hattim olmayarak yazıyorum ama genç veya yeni avcılara biraz da faydam olursa ne mutlu.Ava giderken vicdanınızın da yanınıza aldığınızdan da emin olun sağlıkla kalın

Selamlar
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2021, 16:48:21 »
Hava şartlarından  dolayı 32 gr  ve 5 no yetersiz  gelmiş  gibi o ve etkisiz kalacağı yerinden vurulmamış    havada geçit yapan  yada açık su üzerinde ki avlar  bize yakınmis gibi gelebiliyor   34 gr 4 numara  saçma daha uygun gibi bu mesafelerde  kullandığınız  tüfek  için daha verimli olabilir  birde ördek avında benim altın kuralım ördek suya yaralı ve kanat   kırığı  düşmüş ise  ikinci  fişeği mutlaka  atmak gerek  bıldırcın sezonundan kalan ince saçmalar   veya  performansıni  beğenmediğiniz  bir kaç fişegi  yanınizda  bulundurun 
 Vurulduğu anda geçirdiği  şok tan dolayı  genelde hayatı organlara isabet etmeyen  saçma dan dolayı geçici baygınlık durumu olabiliyor  kendini toplayip zor güçte olsa bir kaç km gidip ziyan oluyor   yaralı ördeğe ikici fişek şart
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ, Mehmet Can KARAOĞLU

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2021, 17:18:55 »
Mirage Clever ve B&P nin saçma çapları en az yarım numara daha  küçüktür.
İncelelerimde sık sık denk geldim.
Mesafenin maximum 35 40 m gibi olduğunu tahmin ediyorum.
Bu mesafede parlama avında 5 /5.5/ 6  numara ördek gibi en zayıf bölgesi sırt kısmı olan bir ava ve atıs şekline göre bence yeterli.
Ben ördeğin net vurulamadığını düşünüyorum.

Farklı bir pozisyonda ve 40 m gibi bir mesafeden üzerinize gelen bir ördek için havasına göre 5 no bile yetersiz kalabilir.
Kişisel olarak bilmediğim bir merada sabah beki yapıyorsam ördek için ilk fişek  en az 4 no olurdu.
Arkasına 3 ve 2 numara yı tercih ederdim.
Ancak parlama ve mühreli avlarda 5 ve 6 no bence yeterli.
40m  üzeri olmadıkça avı elde edebilecek enerjiye sahiptir diye düşünüyorum....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Fatih ÇAY, Doğan ATEŞ, Mehmet Can KARAOĞLU

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 30 Ocak 2021, 18:00:36 »
Yıllar evvel ipsala da vurduğum bir yeşil ,doğrudan kalın buzun üstüne çakılmış , yere vurur vurmaz havalanıp kaçıp gitmişti  :D
Böyle olaylar bu işin tuzu biberi.  Vurduğunuz her hayvanı hatırlamazsınız belki ama bu durumu hiç unutmayacaksınız.
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Mehmet Can KARAOĞLU

Çevrimdışı Özhan ARIKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 30 Ocak 2021, 21:04:24 »
Arkadaşlar merhaba,geçen sene ipsala da bu yeşil babaya 34 gr 5 no   3 şok  huğlu otm.ile  en fazla 25mt  atış yaptım tabir caizse paket düştü suya 5 dakka sonra baktım ördek tam gaz gidiyor hemen suya peşinden 15 dakka sonra falan bir kaçdalma girişimi yaptı ama sononda teslim oldu .Bu arada suda ikinci atışı yapmadım çünkü çok temiz ve net vuruşta bu ördek neden ölmemişti av sonu yapılan otopsi bu şekilde.

1965-İstanbul

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 30 Ocak 2021, 21:57:24 »
Soğuk havalarda şoklama yeterli gelmiyor ve can alıcı nokta değilse kalkması normal benim başıma da birkaç kez  geldi özellikle soğuk havalarda heleki akşam çağmalarında saçma yiyip giden çulluklar ama bir şok aşağı düşürdüğümde sorun ortadan kalkıyordu
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Doğan ATEŞ, Mehmet Can KARAOĞLU

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 31 Ocak 2021, 00:18:58 »
Benim arkadaş vurduğu üveyiği kesmek için kuşu yere koyup cebinden bıçağı alırken üveyik uçup gitmişti :D
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Mehmet Can KARAOĞLU

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2021, 00:24:36 »
Benim arkadaş vurduğu üveyiği kesmek için kuşu yere koyup cebinden bıçağı alırken üveyik uçup gitmişti :D
🤭🤭

BİGA/1979

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 31 Ocak 2021, 11:59:40 »
Bizimde bir arkadaş bir tahtalıyı vurmuş almaya giderken ,tekrar uçmuş bir daha vurmak zorunda kalmıştı.😄😄😄
Halbuki  yukarıdaki vurulan ördek resmine bakınca neredeyse  süzgeç gibi olmuş.Pert olması lazımdı.
Benimde başıma şöyle bir şey geldi.
Üveyik avında bir kuşa üzerime gelirken silahımı yüzledim ateş ettim.
Kuş net bir şekilde isabet aldı ve hızından hiç bir şey kaybetmedi.Bende buna istinaden kuş düşmeyecek  diye ikinci fişeği attım.
Bir tüy yumağı oldu  kuş irtifa kaybederek 200 m kadar uçabildi ve bir ağaca kondu.
Ağaca doğru hareket ettim.Ağacın altına vardığımda yere düşmüş ve ölmüş halde buldum.
Sonra bu kuşu hususi oracıkta yolmaya başladım.Merak dürtüp duruyordu.Nasıl olabilir böyle bişey diye.
Kuşun üzerinde 13 adet saçma saydım.🙄🙄
Değişik bölgelere isabet etmiş durumda.
Sonra dedim bunun tek bir sonucu olabilir.Öldürmeyen Allah öldürmüyor.
Vadesi dolmayan yaşamaya devam ediyor.

BİGA/1979

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 31 Ocak 2021, 13:45:51 »
Bölge avcilarindan  yaşı oldukça büyük  bir abi   75 -80 li yıllarda kışın   tek başına kurt avlamaya gidiyor   (o yillarda kurt tilki sansar ayi  su samuru  avlayip postunu satıyorlar )hayvan leşini   bir kaç gün önceden bıraktığı yere  dikkatlice   yaklaşıyor  bakıyor kurt  leş başında  karnını doyurmakta  güzel bir atiş yapıyor  kurt  birkaç kez debelenip  hareketsiz  kalıyor   bu iş tamam  diyip  yanına  gidiyor   bakıyor kurtta  hareket yok  oturup bir sigara  yakıyor  sigara bittikten sonra alıp evin yolunu tutacak   kurda dokunmasiyla öldü  sandığı kurt  bunun baldirindan  tutuyor   ne yaptiysada  biraktiramiyor   bu sefer  kurtaracak kimsede yok  zor güç tüfeğe ulaşıp  baldirindan ısırıp çenesini kilitleyen  kurda zor bela bir atiş daha yapıyor  kurt ölüyor  bu seferde bizim avcının ayak iptal asfalt yola mesafe 500 metre  emekleyerek  sürünerek  bir şekilde yol kenarına kendini atıyor  tesadüf  yoldan geçen bir sürücü  alıp hastaneye  bırakıyor  ölümden  dönüyor   böyle bir sıkıntı yaşamış

1986 sivas

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Suat ÇALIŞKAN, Doğan ATEŞ, Mehmet Can KARAOĞLU

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 31 Ocak 2021, 20:11:42 »
Bir hikaye de benden olsun

1970 Li yıllara ait Av dergisinde okumuştum o yıllarda arkadaşlarıyla Ava giden bir Avcı gün ortasına yakın bir tavşan vuruyor.Vurduğu yerde hareketsiz bulduğu tavşanı kopyaların başka tavşana ses verdiğini duyunca kesmeden çantaya atıyor.Tüm gün çantasında tavşanı taşıyor akşam hava kararmaya yakın evine varıyor.Yeni evlendiği karısı üstü başı çamurlu avcıyı kapının önünde haşlarken adam çantasını kapının arkasına doğru atıyor .Daha atar atmaz bizim tavşan çantadan fırladığı gibi tutulacağı zamana kadar evin içinde kırılmadık eşya bırakmıyor.Zaten avcılığı sevmeyen yeni gelinin halini avcının yüz halini siz düşünün 😊

Selamlar saygılar
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 31 Ocak 2021, 20:37:09 »
Bir hikaye de benden olsun

1970 Li yıllara ait Av dergisinde okumuştum o yıllarda arkadaşlarıyla Ava giden bir Avcı gün ortasına yakın bir tavşan vuruyor.Vurduğu yerde hareketsiz bulduğu tavşanı kopyaların başka tavşana ses verdiğini duyunca kesmeden çantaya atıyor.Tüm gün çantasında tavşanı taşıyor akşam hava kararmaya yakın evine varıyor.Yeni evlendiği karısı üstü başı çamurlu avcıyı kapının önünde haşlarken adam çantasını kapının arkasına doğru atıyor .Daha atar atmaz bizim tavşan çantadan fırladığı gibi tutulacağı zamana kadar evin içinde kırılmadık eşya bırakmıyor.Zaten avcılığı sevmeyen yeni gelinin halini avcının yüz halini siz düşünün 😊

Selamlar saygılar
;D ;D ;D ;D akşam akşam iyi güldüm  teşekkürler  saygılar abi

1986 sivas

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 01 Şubat 2021, 01:58:15 »
Karlı fırtınalı bir ördek avındayız,derede 2 büyük ördek,birini suda birinide havada vurdum,havadaki tarlaya karların üstüne cansız düştü.deredekini almak için plan yapıyoruz,10 dakika sonra tarladakide canlandı,yürüyerek yanımdan geçti ve dereye indi.tabi ben ve yanımdaki arkadaş şok.canlı ördeğe bir fişek daha.o gün karda vurduğum deredeki ilk ördek hariç hepsi yaralıydı ama şok olmuş gibi duruyorlardı.
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

The following users thanked this post: Mehmet Can KARAOĞLU

Çevrimdışı Mehmet Ali YAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 16 Şubat 2022, 18:10:58 »
Açık şok 25 metre gibi çamurcun sürüye attım 3 tane ölü düştü. Arkadaşlar bot ile almaya gitti üçünü de aldılar. Kıyıya dönerken biri canlandı gözümüzün önünde uçtu gitti sanki havada biri diğerine çarpıp bayılmtış gibi. Olur boyle şeyler. Bir bıldırcın avi sonuna doğru tarlanın taa altbaşından can havliyle bir bıldırcın dikine havalandı. Çok uzak,  bir arkadaş eliyle nişan alarak ağzıyla tak dedi sanki kursun yemiş gibi bıldırcın havada bir yumak oldu düştü. Gittik aldık tek saçma yok üstünde, bizden öncede kimse yaralayip berelememis. Öldürmeyen öldürmüyor ancak isterse de öldürüyor.
  • browning 525 süperpoze 12
  • beretta unico otomatik 12
  • marocchi goldensnipe III süperpoze Trap 12
  • remington 870 express Pompalı 12
  • Ispanyol astra Çifte 16
  • Kuruluş yıllarından huglu kooperatif el işlemeli çifte 12
1974-Ankara