Gönderen Konu: Kafamda deli sorular  (Okunma sayısı 5490 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
Kafamda deli sorular
« : 18 Nisan 2017, 16:57:28 »
Herkese  merhaba 6 yıldır faal avcılık yapıyorum. Bu sene avda bir kaza yaşadım sol elimin yüzük parmağında tendon koptu geçen  hafta biraz geçte olsa ameliyat oldum elim sargılı ve alçıda eskisi gibi olurmu parmak önümüzdeki günlerde belli olacak eskisi gibi olmazda yine biraz düzelir diye düşünüyorum herneyse şimdi beni gören herkes av yüzünden olduğunu sürekli öldürdüğüm için başıma kaza geldiğini söylüyorlar tabi ben bu konuşmaları bekliyordum herkezden. Biraz önce bir avcı abimle denk geldik avi bıraktım dedi neden dedim vicdanım rahat değil dedi benim kazamı örnek gösterdi başka hikayeler anlattı yani bende birçok avcının başına gelen kötü şeylere şahit oldum son nefesini zor veren avcılar tanıdım avdaki bir kaza yüzünden yıllar sonra ölen tanıdığım var hepimizin böyle bildiği birçok şey vardır. Ben av yüzünden olduğunu düşünmüyorum sonuçta kaza bu araba kullanırken bir kaza oluyor insanlar ölüyor veya halı sahada maç yaparken ayağı kırılıyor gibi gibi cok örnek var kaza bu geliyorum demez bende ava çok gittiğim için avda kaza yaşamam normal aslında dikkatli olmak lazım. Ama sonuçta sürekli can alıyoruz celgin kuşlar viyakliyan tavşanlar gözünün içine bakan yaralı hayvanlar çok görüyoruz. Yıllardır uveyik çulluk keklik ördek tavşan yüzlerce can aldım. Hele bu sene ördek boldu sürekli vurduk. Sonucta zevk için vuruyoruz ihtiyaç için değil Sözün özü bunun bir vebali varmıdır bu işin sonu nereye varır?  Ben Allah izin verirse 10 yıl yapmaya karar verdim 6 si gitti 4 yıl daha avlanirim sonra bırakıcam yani şuan öyle düşünüyorum sizin de bu konu hakkındaki görüşlerinizi çok merak ediyorum. Sonuçta avcılık bir yaşam tarzı bizim için bırakmakta zor yani bilemiyorum
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2017, 17:00:19 Gönderen: Alp BALABAN »
Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: İbrahim YILDIRIM, Mustafa AYDIN 54, Serkan TİKVEŞLİ, Ömer ÖZSOY

Çevrimdışı Celal KIZILÇAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Kafamda deli sorular
« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2017, 17:42:03 »
ustam valla bana da çok böyle söylemler oluyor fakat ben kafaya takmıyorum çünkü ben bunu doğal et yemek için ve bir nebzede olsa doğada yaşamak için yapıyorum ve Allah'ın helal dediğine biz kötü bir imaj yükleyemeyiz bu sebepten dolayı gönlün rahat olsun rabbim yanlızca insanlara haddi aşanlardan olmayın buyuruyor kanun sana neyi nezaman avlayacağını belirlemiş rahat ol yani
  • akkar 206 süper poze
  • üzümlü 4+1 otomatik
  • setter
1983 İstanbul
 önce kendine ne olacağını sor, sonra ne yapman gerekiyorsa yap

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Mustafa AYDIN 54, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2017, 17:44:57 »
Alp abi öncelikle geçmiş olsun yahu öyle bir konu açmışsın ki vicdan yaptıracaksın şimdi   :)yazdığın şeyler bazen benimde aklıma gelmiyor değil.ben hayatımda bir kere yemeyeceğim hayvana atmıştım kuş türlerinden çok pişman olmuştum o günden sonra yemiyeceğim şeye atmıyorum domuz hariç.bizim buralardada güvercine çok gitmeyin derler mesela.Benim şahsi düşüncem kimseyi kastetmiyorum yenmicek kuşların hedef yapılmaması lazım Rabbim herkese helalinden rızıklar nasip etsin
1988-Denizli

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Mustafa AYDIN 54, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 18 Nisan 2017, 18:13:56 »
Alp bey kardeşim,
Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletirim,Allah şifanızı versin.
Ne ayette ne de sahih sünnette avı kötüleyen ve avlanılması için ''Muhtaçlık'' şartını ileri süren tek bir Nas yoktur.Efendimiz (a.s) çevresinde avcılık yapan insanlar fakir de değillerdi.
İndirilmiş dinin hükümlerini uydurulmuş dine uyarlamaya çalışınca böyle pekçok absürd konu karşımıza çıkıyor maalesef.
Av şartsız olarak İHRAMLI iken Ve HAREM Bölgesinde (Mikat sınırları ile belirlenmiş bölge; Doğal SİT ALANI olduğundan dolayı) yasaktır.
Sonraki yasaklar Fıkhın konusu içinde olup ; Üreme zamanı,popülasyonun tehlikede olduğu durumlar, İnsana bulaşabilecek ciddi hastalıklar vb. gibi bilimsel sebeplere dayalı olarak konulabilir.
En temel fıkıh kitapları olan ilmihallerde bile AV BAHSİ'ne ayrılan sayfalar toplamı  , ZEKAT BAHSİNDEN bile daha çok yer tutar,Efendimizin (s.a.v) av ile ilgili sahih hadisleri her mümin avcı için Manifesto niteliğindedir.
Av ve avcılık Rabbimizin genetiğimize koyduğu olgudur, aksini düşünmek yaratılışa aykırıdır.Varlık hiyerarşisine riayet etmemek demektir.
Herkesin vejeteryan hatta sıkı birer vegan olduğunu düşünmek bile istemiyorum..:) Bu foruma bir vejeteryan çok bile..:)..:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #4 : 18 Nisan 2017, 18:22:11 »
İnsanın kaderi hem mutlak hem de muallak olarak 2 çeşittir. Biri asla değişmez, diğeri ise bir takım sebeplere (dua, sadaka vs) bağlıdır. İşin dini boyutu çok uzun ve derin. Yani şu olsaydı şöyle olmazdı vs gibi şeyleri düşünüp boş yere takıntı yapmamak lazım. Dünyada her şey belli bir sebebe bağlıdır. Ama eğer bir olay mutlak kaderde (levhi mahfuzda) yazılı ise, onu zaten değiştiremezsin...

Avcılıkta vicdan yapma konusuna gelince, ehli sünnete göre, müslüman bir insan, dinin kurallarına uyar günah işlemez, kanunlara uyar suç işlemez, olay bukadar basit. Av, dinen haram değil, ama ölçüler var bunlara riayet etmek şart. Devlet kanun belirlemiş, buna uygun hareket etmek de şart. Hakkını vererek yapıldığı müddetçe inşallah sorun olmaz. Diğer taraftan mesela, kahvehane alışkanlığı yok, içki kumar uyuşturucu vs kötü alışkanlık yok. En çok severek yaptığım ve kendime vakit ayırdığım bir hobi avcılık. Cevat Akşit hoca diyor ya, kötü işler yapmaktansa git avlan diye, o hesap :)
Ben de vicdani açıdan bazen rahatsız oluyorum. hayvanlara karşı merhamet hepimizde var. Ben vurduğum avların gözüne bakmıyorum mesela, bunu da bilerek yapıyorum, eğer yaralıysa hemen besmeleyle boğazlar ve çantaya atarım. Gözüne bakınca acıma hissi oluyor.
Ava giderken hatta silahı elime alırken bile besmelesiz almam, evden duasız çıkmam, ava giderken önceliğim av vurmak değildir yani kendimi o şekilde şartlandırmam. Rabbim, rızkım varsa güzel ve hayırlı avlar nasip eyle diye dua ederim.

Av etine ihtiyacımız var mı dersen yok. Ama halife olan osmanlı padişahlarının av etine ihtiyacı var mıydı ? Olaya sadece etçil açıdan bakmamak gerek. Markette her türlü tavuk eti var. Benim köyde tavuklarım var, ozaman köyde tavuk yetiştirme ihtiyacım yok ki ? boşuna o hayvanların canına kıymış oluyorum öyle mi ?
İnsan eşrefi mahlukattır. Diğer bütün canlılar insanın hizmetine verilmiştir. Ama hırs yapıp aşırıya kaçıp kendinden nefret eder hale gelmeyeceksin. Olayın özü, haddi aşmamak gerek. Gerisini çok da kafaya takmaya lüzum yok..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 18 Nisan 2017, 18:27:15 »
Eti yenilsin, yenilmesin yaratılışı icabı vahşî olup insandan kaçan hayvana av; böyle bir hayvanı kaçmaz hale getirip yakalamaya da "avlama" denir.

Islâm`da gerek kara ve gerekse deniz hayvanlarını avlamak mübahtır. Kur`an-ı Kerîm`de şöyle buyurulur:

"Size temiz olanlar helâl kılındı. Allah`ın size öğrettiği üzere alıştırıp yetiştirerek öğrettiğiniz avcı hayvanların sizin için tuttuklarını yiyin ve üzerine Allah`ın adını anın. " (el-Mâide, 5/4)

"Deniz avı size helâl kılındı. " (el-Mâide, 5/96) (ayrıca bk. el-Mâide, 5/1, 2, 94, 96). Ancak sadece eğlence maksadıyla avlanmak mekruhtur. Hac ve ihramdayken avlanmak haramdır.

Av hayvanlarının bir kısmının eti yenir, bir kısmınınki ise yenmez. Bunlar ya derisi, yünü ve dişleri gibi kısımlarından faydalanmak için, ya da şerlerinden korunmak için avlanırlar.

Avlanan hayvanın etinin helâl olması için birtakım şartlar vardır.

Bu şartların bir kısmı avcı, bir kısmı av hayvanı ve bir kısmı da av aletiyle ilgilidir.

1-Avcıda bulunması gereken şartlar

a-Avcı; müslüman, mümeyyiz, âkîl veya Hristiyan ve Yahudî gibi ehl-i kitaptan olmalıdır. Bunların dışındakilerin kestikleri hayvan yenmediği gibi avları da yenmez.

b-Avcı avına silâh atarken ya da onu yakalayacak hayvanı gönderirken besmele çekmelidir. Kasden besmeleyi terkederse av eti yenilmez.

c-Avcı silâhı ile vurduğu veya eğitilmiş hayvana yakalattığı avı elde etmek için başka bir şeyle meşgul olmayıp hemen harekete geçmelidir. Bazen atılan mermi ava isabet edip onu öldürmeyebilir. Bu nedenle avcının avını araması ve canlı olarak bulduğunda kesmesi gerekir. Aramayıp başka bir işle meşgul olur da sonra hayvanı ölü olarak bulursa eti yenilmez. Fakat oturup beklemeksizin ya da başka bir işle meşgul olmaksızın yaraladığı avını arayıp da ölü olarak bulursa eti yenir. (Meydanî, el-Lübab, III, 220)

d-Ava silâh atma veya avı yakalayacak hayvanı gönderme işi bizzat ehil olan avcı tarafından yapılmalı, ava ehil olmayan biri buna karısınıamalıdır. Resulullah (s.a.s.), taşla, sapanla, sopayla avlanmayı yasak etmişlerdir. Müslim`de rivayet edilen bir hadis şöyledir:

"Taş ne avlar, ne de düşmanı yaralar. Ancak o, diş kırar, göz patlatır. "

Avcı avını vurur ve fakat onu kaybederek bir müddet sonra bulur. Bununla ilgili olarak Adıy b. Hâtem (r.a.)`dan aşağıdaki hadisler rivayet edilmiştir:

"Okunu attığın zaman, suya düşmemiş olmak kaydıyla avı ölü bulursan ye... Aksi halde, suyun veya okun onu öldürdüğünü kestiremezsin. "

Eğer onda bir yırtıcı hayvan izi bulamaz ve "senin okunun onu öldürdüğüne hükmedersen ye... "

"Okunu attıktan üç gün sonra avı kokmadan bulursan ye... "

Avcılıkta dikkat edilmesi gerekli hususların başında elbette merhamet ve ihtiyaç gelmektedir. Ihtiyacı için avlanan bir müslüman merhameti elden bırakmamalı, hayvanların üreme ve yavrulama zamanlarında avlanmamalıdır. Av hayvanlarının nesillerini kurutacak, tabiatın dengesini bozacak bir avcılık, mümini vebâle sokar.

2-Av hayvanında aranan şartlar

a-Avlanan hayvan, eti yenen cinsten olmalıdır. (bk. Eti Yenen Hayvanlar)

b-Yaratılışı icabı vahşî olup evcil olmamalıdır.

c-Haşeret cinsinden olmamalıdır.

d-Deniz hayvanlarından ise balık cinsinden (tatlı veya acı su balığı) olmalıdır.

e-Hayvan av tesiri ile ölmüş olmalıdır. Avcı yaralanan avına ölmeden önce yetişirse kesmesi lâzımdır. Aksi takdirde eti yenilmez.

3-Av aleti

Av hayvanı ya eğitilmiş köpek, atmaca, doğan, şahin gibi hayvanlarla, veya ağ, tuzak kurmak gibi vasıtalarla, ya da yaralayıcı silâhla avlanır. Avlamada kullanılan hayvanlarda aşağıdaki şartların bulunması gerekir:

a-Ava salıverildiği zaman gitmelidir.

b-Av için yetiştirilmiş olmalıdır.

Köpeğin eğitilmiş olması; üç defa yakaladığı hayvanı yememesi, doğan ve şahin gibi hayvanların da çağırıldığında geri dönmeleri ile bilinir.

c-Yakaladığı hayvanın etinden yememelidir.

d-Avı boğarak öldürmemelidir. Yaraladıktan sonra başka bir tesirle ölürse eti yenmez.

e-Avlama işinde ona eğitilmemiş tilki vb. başka bir hayvan yardım etmemelidir.

Av, günümüzde genellikle silâhla yapılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi avcı ava silâh atarken besmele çekmeli, hayvanı vurunca hemen koşup yanına varmalı, ölmemiş ise kesmelidir. Yetişmeden silâhın tesiri ile ölmüşse bir şey gerekmez, eti yenir. (Meydanî, a.g.e. III, 217 vd.)

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 18 Nisan 2017, 18:28:36 »
Bakınız buraya İHTİYAÇ KAVRAMI Din ölçüleri üzerinden değil, vicdan üzerinden konuluyor..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Mustafa AYDIN 54, Serkan TİKVEŞLİ, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 18 Nisan 2017, 18:30:31 »
Bende sizler gibi düşünüyorum ama bu aralarki hasta psikolojisinden ve dış baskıdan olsa gerek hep bunları düşünüyorum.
Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #8 : 18 Nisan 2017, 18:50:53 »
İnsanın kaderi hem mutlak hem de muallak olarak 2 çeşittir. Biri asla değişmez, diğeri ise bir takım sebeplere (dua, sadaka vs) bağlıdır. İşin dini boyutu çok uzun ve derin. Yani şu olsaydı şöyle olmazdı vs gibi şeyleri düşünüp boş yere takıntı yapmamak lazım. Dünyada her şey belli bir sebebe bağlıdır. Ama eğer bir olay mutlak kaderde (levhi mahfuzda) yazılı ise, onu zaten değiştiremezsin...

Avcılıkta vicdan yapma konusuna gelince, ehli sünnete göre, müslüman bir insan, dinin kurallarına uyar günah işlemez, kanunlara uyar suç işlemez, olay bukadar basit. Av, dinen haram değil, ama ölçüler var bunlara riayet etmek şart. Devlet kanun belirlemiş, buna uygun hareket etmek de şart. Hakkını vererek yapıldığı müddetçe inşallah sorun olmaz. Diğer taraftan mesela, kahvehane alışkanlığı yok, içki kumar uyuşturucu vs kötü alışkanlık yok. En çok severek yaptığım ve kendime vakit ayırdığım bir hobi avcılık. Cevat Akşit hoca diyor ya, kötü işler yapmaktansa git avlan diye, o hesap :)
Ben de vicdani açıdan bazen rahatsız oluyorum. hayvanlara karşı merhamet hepimizde var. Ben vurduğum avların gözüne bakmıyorum mesela, bunu da bilerek yapıyorum, eğer yaralıysa hemen besmeleyle boğazlar ve çantaya atarım. Gözüne bakınca acıma hissi oluyor.
Ava giderken hatta silahı elime alırken bile besmelesiz almam, evden duasız çıkmam, ava giderken önceliğim av vurmak değildir yani kendimi o şekilde şartlandırmam. Rabbim, rızkım varsa güzel ve hayırlı avlar nasip eyle diye dua ederim.

Av etine ihtiyacımız var mı dersen yok. Ama halife olan osmanlı padişahlarının av etine ihtiyacı var mıydı ? Olaya sadece etçil açıdan bakmamak gerek. Markette her türlü tavuk eti var. Benim köyde tavuklarım var, ozaman köyde tavuk yetiştirme ihtiyacım yok ki ? boşuna o hayvanların canına kıymış oluyorum öyle mi ?
İnsan eşrefi mahlukattır. Diğer bütün canlılar insanın hizmetine verilmiştir. Ama hırs yapıp aşırıya kaçıp kendinden nefret eder hale gelmeyeceksin. Olayın özü, haddi aşmamak gerek. Gerisini çok da kafaya takmaya lüzum yok..
Her söze aynen katılıyorum +1
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

The following users thanked this post: Alp BALABAN

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 18 Nisan 2017, 19:11:02 »
Ben kendim 4 yıldır tefsir derslerine katılıyorum. Bu avlanma mevzusunda benim düşüncem allahın helal kıldığı bir eylemi haddi aşmayarak  bu ifade Rabbimin ortaya koyduğu ve hayatın birçok alanında mihenk diyebileceğimiz bir ayet ve yine Allah teâlâ insanlar yeryüzüne indirdiğim ayetleri yani mahlukatın yaratılış amacını görmüyorlarmı diyor. O zaman elli tane hayvanı zevk için vurup resim çektirenler vurup yemeyenler vs elbetteki bunun bir hesabı vardır. Rabbim ava rızık diyor. Keyf demiyor. O zaman keyfi yiyeceğimizden fazlasını vurup haddi aşmayacağız.
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2017, 19:12:52 Gönderen: Adem KARACAN »
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı Serkan TİKVEŞLİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 18 Nisan 2017, 20:03:51 »

+1
Koskoca saray mutfağı et doluyken ava giden hatta içlerinden birinin lakabı avcı olan Osmanlı sultanlarını hiç uyaran bi Alim yokmuydu ki sürekli ava giderlerdi
Serkantkv
1975 istanbul

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 18 Nisan 2017, 20:04:49 »
+1
Kesinlikle
Bakınız buraya İHTİYAÇ KAVRAMI Din ölçüleri üzerinden değil, vicdan üzerinden konuluyor..
Serkantkv
1975 istanbul

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 18 Nisan 2017, 20:36:52 »
Alp bey büyük geçmiş olsun, Allah acil şifalar versin.
Bende sizler gibi düşünüyorum ama bu aralarki hasta psikolojisinden ve dış baskıdan olsa gerek hep bunları düşünüyorum.
Serkantkv
1975 istanbul

Çevrimdışı Onur CİVCİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 18 Nisan 2017, 21:50:50 »
Abi öncelikle geçmiş olsun diğer büyüklerim dini açıdan konunun açıklamasını getirmiş.
Ben biraz daha farklı açılardan göz önüne alacağım.
-Yazacaklarım belki biraz yadırganabilir fakat yinede yazacağım

-Öncelikle bugüne kadar yapmış olduğun avların doğru veya dolaylı olarak bu kazayı yapmış olduğuna bağlayanlar körü körüne bir inanca sahipler, çünkü can almakla insanın başına birşey gelecek olsaydı amerikanın israilin vb güç ve para için her türlü canlıyı öldüren ülkeler çoktan dünyadan silinmesi lazımdı.
kısaca bir örnek 11 eylül ikiz kuleler olayı konu biraz araştırıldığında amerikanın sırf ırağa girmek için kendi düzenlediği aşikardır. ve girdiklerinde insandan tutun her türlü canlıya kadar doğru veya dolaylı olarak ölümlerine sebep açmışlardır.

-Size av yaptığınız için olduğunu söyleyenler can aldığınız için olduğunu söyleyenler bayramda ALLAH için kurban kesmiyorlar mı ? Rabbim onlara izin vermişte bize vermemiş mi diğer yorumlarda abilerim bu konu hakkında açıkca bilgiler vermiş.

-Size bu söylemlerde bulunan kişiler hiç etli bir yemek yemiyor mu dolaylı olarak onlarda o hayvanların canını almış olmuyorlar mı basit bir iktisat kuralıdır
talep olmazsa arz olmaz. bizim yaptığımız av keyfide onların yediği etli yemekler keyfi değil mi insan vücudu için gerekli olan proteinleri gelişen teknoloji ile ilaçlar protein tozları tabletlerle sağlasınlar. biz onların azğına zorla mı tıkıyoruz sanki ?

-Hepsini geçtim inandığımız din gereği varsayım olarak onlar haklı olsalar bile bunun vebali ölümden sonraki ahiret hayatında karşımıza çıkar,fakat Kitabımızda açıkça belirtilmiştir size bu hayvanlar helal kılındı ve söylenildiği şekilde avlarsanız eti size helaldir diye.

Sözlerimi Fatih Sultan Mehmed'in sözleriyle kapatmak istiyorum
-insanlara ''dinin ne, namazın var mı, oruç tutuyor musun?'' gibi allah'ın soracağı sorular sormayacaksınız! insanlara 'aç mısın, ne ihtiyacın var, bir sorunun var mı?' gibi kulun kula soracağı sorular soracaksınız.
-Buradan çıkaracağımız yaptığımız günah da olsa sevap da olsa bu onların haddine değil, biz insanları ancak rabbim yargılayabilir veya sen şunu yaptığın için başına bu geldi diyebilir yoksa haşa tövbe dilim varmıyor onlar hangi hakla bizim başımıza bunun geldiğini rahatlıkla söyliyebiliyor

Antalya/Serik B+ 1995

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Serkan TİKVEŞLİ

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 18 Nisan 2017, 23:49:40 »
Yorumlar çok güzel olmuş benim bile içim rahat etti
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

• Expert Üye
« Yanıtla #15 : 19 Nisan 2017, 01:35:03 »
Yukarıdaki yazı benim değildir. Fıkıhçıların "İhtiyaç olmaksızın, eğlence için avlanmak mekruhtur " görüşlerinin  av ile ilgili hadis ve ayetlerden çıkarılamayacağını belirtmek için yazıyı koydum. Yani verilen kaynaklarda bu ibareler bulunmamasına rağmen yazı sahibi bir çıkarım yapıyor.
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2017, 01:39:31 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #16 : 19 Nisan 2017, 01:46:24 »
Çok teşekkürler hocam. Kafa karışıklığını giderici net açıklamalar, kaynaklarıyla birlikte... Sağ ol.

Yukarıdaki yazı benim değildir. Fıkıhçıların "İhtiyaç olmaksızın, eğlence için avlanmak mekruhtur " görüşlerinin  av ile ilgili hadis ve ayetlerden çıkarılamayacağını belirtmek için yazıyı koydum.

Eğlence maksatlı dahi olsa, kurallarına uyulduğu takdirde, etini yiyeceğiniz ve/veya insanlara ikram edeceğiniz hayvanların avı ve bu avların eti helaldir. Ben bu zamana kadar bunun zıt anlamına gelecek bir ayet bulamadım, aksine okuduklarımın hepsi helal olduğu yönünde. Yani, bırakın haram gibi net yasak hükümlerini, "yapmasan daha iyi olur" dahi değil, direkt ve net olarak helaldir.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Alp BALABAN, Serkan TİKVEŞLİ, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #17 : 19 Nisan 2017, 01:59:22 »
Ve ayrıca Enam Suresi 119uncu ayet gibi, Allah'ın helal kıldığı şeyleri dinde olmadığı halde , kendi kafalarına göre haram sayanlar için hükümler de var;

"Size ne oluyor ki; üzerine Allah’ın ismi anılan şeylerden yemiyorsunuz? Darda kalıp, ona mecbur olduğunuz şeyler hariç; size haram kıldığı şeyleri size ayrı ayrı açıklamıştı. Muhakkak ki; onların çoğu, bir ilimleri olmaksızın, kendi hevesleri ile (başkalarını) dalâlette bırakıyorlar. Muhakkak ki; senin Rabbin, o haddi aşanları en iyi bilendir.."
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 19 Nisan 2017, 09:32:27 »
Yorumlarınızla yüreğime su serptiniz. Geçmiş olsun dilekleriniz içinde çok çok teşekkür ederim. Böyle guzel bir forumun üyesi olduğum içinde çok mutluyum. Bende avlarımı dini ve etik kurallar içerisinde yapmaya önem vermişimdir haşere ve zararlı olmadığı sürece yemediğim hayvanlara kesinlikle zarar vermem etini sevmediğim av kuşunu dahi vurmamaya çalışırım. Çelgin yaralı en önemlisidir benim için avı bırakır hemen gereğini yaparım.Ama yinede bu tür kaza ve benzeri kötü olaylara şahit olunca veya başına gelince insan ister istemez kendini sorguluyor. Aslında dinen ve vicdanen yanlış birşey yapmıyoruz ama keşke bunun yanında av için verdiğimiz vergi ve pul paralarıyla doğaya kuş salımı yapılsa o paralar sadece doğa ve hayvanlar icin kullanılsa isterse 2 katı ücret olsun avrupada ki gibi av hayvanı üretimi yapılıyor olsa içim dahada rahat olurdu. Bir yandan avlarken bir yandan da yaşatmış olduğumu bilirdim. Bundan sonra daha dikkatli olacağım avlarımda ve doğaya karşı daha özverili. Öldürmeye ugrastigim kadar yasatmayada uğraşmam lazım. Herkese tekrar teşekkür ederim.
Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Serkan TİKVEŞLİ, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 19 Temmuz 2017, 11:16:09 »

beslenme amacıyla hayvan öldürme eylemi  dinen helaldir.  bu surelerle sabit.
ancak hayat şartları peygamber efendimizin dönemine göre çok değişmiştir.

bugün av araç ve gereçleri peygamber efendindimizin zamanındaki gibi ok ve yay değil. tuzak hiç değil,(zaten ikisi de yasak)

herkeste otomatik tüfekler var ama doğada pek hayvan yok. avcıların av vurmak için toplanıp başka illere gitmek zorunda kaldığı, kasapta et , tavuk satılan bir dünyada yaşıyoruz. bu çağda  beslenme amacıyla av diye bir şey aslında yok. o devirler geçti. gayet de kıra gidip   zevk için vuruyoruz.  ben endüstriyel üretim kırmızı et, tavuk yemek istemiyorum tercihinde olanlara din uleması muhtemelen "limitlere bağlı kalın ve fazla abartmayın" şeklinde  bir cevap vereceklerdir.

çocukken bize büyüklerimiz Allahın verdiği canı Allah alır derdi ama sadece bana demişler heralde.
« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2017, 11:38:30 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Mahir SERTOĞLU

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 19 Temmuz 2017, 11:39:27 »
Cevat Akşit hocanın avlanmanin dindeki yeri diye  bir hutbesi var mutlaka izlemek gerek sonuçta bu insanların işi araştırmak  Kahvelerde giybet edeceğinize ava gidin  diyor  av etleri (mundar olmayan)  yenmesinde sakinca yoktur  mecbur kaldığınızda   yada hayatta kalmak için avlanin demiyor  çoğu kişi mecbur kalirsak avlanmaliyiz der bence yanlış   avlanmak çok yanlış bişey olsaydi  kuran-i Kerim'de hersey en ince ayrıntısına kadar  var yazardı   abartmamak suretiyle sıkıntı olacağını düşünmüyorum   dağda gidip iki keklik avlarim ama kışın çok Yemlerim   meyve çekirdeklerini biriktiririm  elma armut erik vişne vs  meraya çıkınca uygun yerlere dikiyorum   
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 19 Temmuz 2017, 11:48:44 »
doğaya olan  katkınıza vatandaş olarak Allah razı olsun diyorum.
1978-İZNİK

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Hüseyin İŞCEN