Gönderen Konu: Şablon, atış standartları, yardımcı bilgiler  (Okunma sayısı 14899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Şablon, atış standartları, yardımcı bilgiler
« : 20 Nisan 2013, 00:19:03 »
Değerli arkadaşlar,

Mukayese kolaylığı açısından dünyada geçerli standartlara bağlı kalmaya çalışırsak aşağıdaki gibi bir şablonumuz da olmalı bence. Aklıma gelenleri sıraladım. Öneriniz, soracağınız varsa beklerim.

Kullanılan tüfek ve namlu uzunluğu:

Şok ölçüsü:

Fişek marka, gramajı:

Saçma adedi(ortalama):

İsabet adedi:

İsabet yüzdesi:

Mesafe:

Hedef ebadı(en, boy):

Atmosfer şartları(sıcaklık, nem, yükselti, rüzgar):

Diğer notlar ve düşünceler:

Açıklamalar:

Şok ölçüsü: Üreticinin işaretlediği sembol veya namluda yazan şok genişliği. Biliyorsanız namlu iç çapı.

Atmosfer şartları: Mümkün olduğunca kesin bilginin faydası olur. O gün meteorolojinin verdiği bilgi vs de dikkate alınabilir.

İsabet Yüzdesi: [isabet sayısı / toplam saçma] x 100 ile hesaplanır.

Mesafe: Genel Standart(12, 16, 20, 28 Ga namlular)

Mod, İmp. Mod, Full(***, **, *): 36,5 metre
Cyl., İmp. Cyl(*****, ****): 23 metre ama 25 de olabilir. Belirtilmesi iyi olur.

Genel Standart(36 Ga, .410 cal namlular)

Tüm 36Ga şoklarla 25 m.

Hedef ebadı
: Standart 76 cm çapında bir daireyi içine alabilecek büyüklükte hedef. Kağıt, boyalı metal levha vs.

76 cm lik çemberin içine 51 cm ve 25 cm çaplı iç çemberler çizilebilirse daha fazla bilgi verir.

Çemberleri çizmek için büyük pergel temin edilemezse yeterli uzunlukta ipin birer ucuna kalem ve raptiye bağlanarak çizilebilir.

Nişan almak için 76 cm çaplı çemberin ortasına 15 cm çaplı bir çember daha çizip uzaktan farkedilir şekile getirdikten sonra bu noktayı hedef alabilirsiniz. Diğer usul, hedefe atışı yaptıktan sonra dağılım merkezini tahmin etmeye çalışıp, merkeze göre 76 cm lik çemberi çizmektir. Fakat tüfeğinizin POI şeklinde kısaltılan Point of Impact(isabet noktası) da öğrenmek isterseniz büyük ve nişan çemberi önceden çizilmiş olmalıdır. Bunu belirtirseniz iyi olur.

EK 1:
Grupman testini daha farklı, detaylı bir yöntemle yapmak isteyen olursa aşağıda verdiğim linkten detayını öğrenebilirsiniz.

http://avlakforum.com/forum/av-doga-dergisi-ve-oltaci-dergisi-kamil-ucbas/sacma-grupmani-analizi-avdoga-nisan-2011-ibrahim-aysu/

EK 2:
Hedefe uzaklık adımla ölçülmemelidir. Yeterli uzunlukta ölçüm aracı yoksa, kendim denediğim metodu önerebilirim. Evde mezro, cetvel yardımıyla 1 ila 1,5 m uzunluğu sehpa, masa gibi bir tezgahın üzerinde belirleyin. Daha sonra esnemeyen yeterli uzunlukta ipi, demin uzunluğunu belirlediğiniz sehpa aralığına kulaç kulaç getirerek uzunluğunu ölçün, işaretleyin.

http://avlakforum.com/forum/yivli-yivsiz-av-ve-atis-tufekleri-genel-konular/mesafeleri-adimlayarak-tahmin/
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2015, 16:09:59 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Hakan ÖZDEN, M.Burak METİLLİ, İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Şablon, atış standartları, yardımcı bilgiler
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2013, 06:53:13 »
 Volkan Bey ellerinize sağlık...Sabit olarak başa atılmalı, öneriler ve zamanla oluşacak eklentiler ile son şeklini alır. Test yapmak isteyenlere kılavuz olacak bir başlık.Ölçümün sonunda bir değerlendirme yapmak istiyorsak belirli bir standarda uymak zorundayız.
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2013, 07:35:39 Gönderen: Hasan BAŞKARA »
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2013, 10:21:42 »
 merhabalar volkan bey, düşünce ve uygulamadaki şablon hazırlığınız harika ellerinize sağlık. hedefe aynı no dan kaç fişek atmalıyız konusunu vede desteklimi desteksizmi sağlıklı olur u konusunda düşünceniz nedir şimdiden teşekkürler. mersin den saygılarımla...
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 20 Nisan 2013, 10:41:43 »
 ;D ;D
Volkan Bey;
Raptiye, ip ve kalem ile büyük çember çizilmesi yöntemi artık okullarda öğretilmiyor. Bizim jenerasyon biliyor da ya sonraki jenerasyonlar :(
Elinize sağlık, bence deneme atışı ve fişek seçimi yapacak dürtüdaşlarımızın dikkate alması gereken her şeyi yazmışsınız.
Selamlar

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 20 Nisan 2013, 21:31:45 »
;D ;D
Volkan Bey;
Raptiye, ip ve kalem ile büyük çember çizilmesi yöntemi artık okullarda öğretilmiyor. Bizim jenerasyon biliyor da ya sonraki jenerasyonlar :(
Elinize sağlık, bence deneme atışı ve fişek seçimi yapacak dürtüdaşlarımızın dikkate alması gereken her şeyi yazmışsınız.
Selamlar
:) Tolga Bey öyle diyorsanız öyledir de keşke daha pratik yolunu bilsem.. İpli yöntemi açıklayacaktım aslında ama zeki ve çevik avcılar birer ucunda kalemle raptiye olan iple çemberi nasıl çizeceğini çözer diye vazgeçtim :)

merhabalar volkan bey, düşünce ve uygulamadaki şablon hazırlığınız harika ellerinize sağlık. hedefe aynı no dan kaç fişek atmalıyız konusunu vede desteklimi desteksizmi sağlıklı olur u konusunda düşünceniz nedir şimdiden teşekkürler. mersin den saygılarımla...
Sağolun Ali Bey, iyi düşündünüz. Standart olarak 6 no saçma olsa bence uygundur. Malum, bir süredir bu ebadla deneme yapıyorlar. Aynıyla devam etsek kıyas kolaylaşır. Destek konusunda, bence destekli olsa iyi olur. Çünkü bu testte maksat silahın marifetini görmek. Kim o silahla o fişeği atsa aynı şeyi görmesini veya en yakın olmasını isteriz. Desteksiz atışlarda her atıcı, hatta aynı atıcı bile ufak farklar görse benden mi, tüfekten veya fişekten mi diye şüphede kalır. Mümkün olduğunca destekli olması atıcının hatalarını saklar.

Bunlara rağmen dağılım ve vuruş noktası testlerinin farklı maksatlarla yapılabilmesi mümkün ve bazen gerekli bence. Bir örnek, diyelim ki destekli atışınızda hedefe tutuşunuzla fırlayıp giden avın peşinden tutuşunuz farklı olmuş olsa ve bunu henüz bilmiyor olsanız mesafesinde atılıp vurulamayan av için sebep aramaya başlarsınız. Bunu yani destekli ve av peşinden atışınızın farklı olduğunu keşfetmek zaman alabilir. Bence pattern ve vuruş noktası denemeleri epey değişik şekillerde ve maksatlarla yapılabilir ve yerine göre yapılmalıdır da.

Yine de bu bir çok maksadın herbirini birbirine karıştırmamak gerek kanımca. En iyisi şimdilik hepimiz destekli ve aynı numara saçmayla atmaya çalışalım derim ama özel maksatla yapıladabilir. Ne yazık ki özel olanları yorumlamak daha daha kafa karıştırıcı olacak muhtemelen.

Özet; bence destekli ve 6 numara ideal.

Volkan Bey ellerinize sağlık...Sabit olarak başa atılmalı, öneriler ve zamanla oluşacak eklentiler ile son şeklini alır. Test yapmak isteyenlere kılavuz olacak bir başlık.Ölçümün sonunda bir değerlendirme yapmak istiyorsak belirli bir standarda uymak zorundayız.
Sağolun Hasan Bey, ben de sabitlemeyi düşünüyorum ama önce bir tartışalım, gerekirse değiştirelim, ekleyelim eli yüzü düzgüne yakın olunca yukarı tuttururuz diyorum. Sanki bir şeyler daha eksik veya tam değil ama şudur diyemiyorum. Onun için bir de sizlere soruyorum.

« Son Düzenleme: 20 Nisan 2013, 21:55:36 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 20 Nisan 2013, 23:29:52 »
Volkan Bey;
Tam 17 yıllık eğitimciyim.5 yıl Direksiyon Öğretmenliği, 11 yıl Sınıf Öğretmenliği, Ekim 2012'den beri de Beden Eğitimi Öğretmeniyim. Öğretmenlikte Hat Trick yaptım yani :D :D :D
 6 Ayrı birinci sınıf okuttum. 3 Tanesi birleştirilmiş sınıf, 3 tanesi müstakil...
Şu ip, çivi ve tebeşir ile çember çizimini öğrencilerim iyi bilir.
Daha bir çok pratik yöntemi öğrencilerime aktardım ama bunları bana Köy Enstitüsü Mezunu Emekli Öğretmenler öğretti :)
Bu kadar paylaşıyoruz ve dile getiriyoruz
Ama ne fişek firmaları ne de tüfek firmaları böylesine ucuz reklam  fırsatını geri tepiyorlar bunu anlamıyorum. Al sana hedef kağıtları fırsatı...
Hem arge için geri bildirim hem de bedava denebilecek reklam. Ama maalesef olmuyor...
Selamlar

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 23 Nisan 2013, 10:48:42 »
İp pergel olayında kalemi dik tutamamadan çemberde sorun ve atış merkezini bulmada yine sorun olabileceğinden ben kendime bu basit pergeli yaptım. tek seferde 76 ve 51 daireyi cizebilmemde bonus :) 40-42 cm boyunda 2-2,5cm eninde 1cm kalınlığında bir çıta bir civi ve 2 adet gazlı kalemle yapabileceğimiz basit pergel resimler herşeyi anlatıyor.Çiviyi çaktıkdan sonra resimde verilen mesafeleri merkez alarak kaleminizin sıkı geçeceği çapı delecek matkapla çıtaya delikleri deldik mi tamam..kolay gelsin ;)

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 23 Nisan 2013, 12:27:16 »
Volkan abi patchness denilen dağılımdaki boşluklar da çok önemli değil mi onu koymamışsınız şablona
bide başka bir sitede gördüğüm hesaplamalar var iç dairedeki saçma sayısıyla dış dairedekileri felan oranlayıp dağılımın homojenliğini hesaplıyor bunlarda olsa daha güzel olur
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 13:22:48 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 23 Nisan 2013, 21:09:09 »
Hasan Bey güzel fikir. Sizinki aklıma getirdi; çıtaya delik açmadan kalemi çıtaya iple bağlanarak da iş görebilir. Her bağlamada sizinkinden biraz fazla zahmeti olur ama olur.

Çağrı Bey haklısınız onu da ekleyebiliriz. Dileyen yapabilir. En iyisi İbrahim Bey'in makalesinin linkini ilk mesajıma ekliyeyim.
1968

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 07 Nisan 2017, 13:15:57 »
Selamlar,
45m. mesafeyi gözümüzde canlandırmak için bir örnek vereyim.5 katlı apartman 15m. yani üstüste 3 tane 5 katlı apartmanı ve oradan geçen kuşu hayal edin.
30m. mesafeden nişan alacağınız 5lt.yağ tenekesi  tüfeğinizin arpacığı tarafından tamamen kapatılacaktır.Neden 5lt. yağ tenekesi çünkü iri bir yeşilbaşın hacmine çok yakındır ve keklik veya üveyik bu mesafelerde kanada binmişken neredeyse sivrisinek gibi görülür.
45m. den av vurulmaz mı?
Tabiki vurulur ama genel prensipte kurşun saçmaların grupman düzeni 30m.den sonra dış etmenlerden daha çok etkilendiği için bu tip vuruşlar şansa bağlıdır ve çoğunlukla av yaralı halde yoluna devam eder (kafaya veya kalbe gelen tek saçma sonucu ölen avlar örnek teşkil etmez)
Size tavsiyem fişek grupman testini (dispersante ,bior veya keçe tapa hariç) 25-30 m. arasında yapmanızdır.
Saygılarımla.
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)