Gönderen Konu: Yedek Namlu Ve Kundak Ölçüsü  (Okunma sayısı 5877 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Onur CİVCİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yedek Namlu Ve Kundak Ölçüsü
« : 04 Şubat 2016, 15:31:53 »
Yıldız SPZ ME model tüfeğime 71 cm namlu yaptırıcam bunun haricinde bi kaç sorum var

Farklı uzunluklardaki namlu boyu kundak ölçüsüne etki eder mi çünkü şuan ki namlum 66

2-Burdura gittiğimde yıldız silah sanayide dipçik ölçümü alabilirler mi

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler
Antalya/Serik B+ 1995

Çevrimdışı Tolga ALDANMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Winter is Coming
Ynt: Yedek Namlu Ve Kundak Ölçüsü
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2016, 15:38:14 »
Kanka neden 71 cm yedek namlu yaptırcaksın ?
Tolga Aldanmaz / Antalya-Konyaaltı / 1993 / 0 RH +/ AKDAŞ 412 L

Çevrimdışı Onur CİVCİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2016, 16:45:28 »
Kanka neden 71 cm yedek namlu yaptırcaksın ?
Kanka kafama takıntı haline getirdim yaptırmadan içim rahat etmiyecek sırf ondan
Antalya/Serik B+ 1995

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2016, 16:57:48 »
Eğer ölçü konusunda çok titiz davranıyorsan mutlaka ölçülerden ufak da olsa bir değişiklik olacaktır..Ama tüfeğe daha iyi yatarak yada daha dikkatli atış yaparak bu dezavantajı dengeleyebilirsin..Senin yerinde ben olsam yeni bir kundak yaptırmazdım kardeşim..Bence gereksiz..
Ayrıca piyasada firmaların çift namlulu ürettikleri tüfekler var..Onlar için de çift kundak kullanılmıyor bildiğim kadarıyla...
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Tolga ALDANMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Winter is Coming
« Yanıtla #4 : 04 Şubat 2016, 17:22:21 »
Kanka kafama takıntı haline getirdim yaptırmadan içim rahat etmiyecek sırf ondan

Bence namluya vereceğin paraya biraz daha ekle bi otomatik al hem iki silahın olur hemde mesela bıldırcın çulluk üveyik gibi avlarda poze 66 cm kullanırsın domuz ördek tahtalı gibi avlarda 71 cm otomatik kullanırsın. Bende senin gibi düşündüm ilk 66 yetersizmi kalır 71 namlu yaptırsammı diye ama sonra düşündüm bitanede otomatik alayım 71 cm olsun diye karar kıldım yazın allah nasip ederse onu alıcam...
Tolga Aldanmaz / Antalya-Konyaaltı / 1993 / 0 RH +/ AKDAŞ 412 L

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 04 Şubat 2016, 17:25:11 »
halil bey kabaca ölçü alıyo. yedek namlu konusundada sana yardımcı olur. sezonun sonu geliyo zaten. bir ay kadar sürüyo çünkü yapımı
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Onur CİVCİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 04 Şubat 2016, 17:32:56 »
Tolga Otamatik işini düşündümde,Otamatikte benim tercihim kinetikten yana yerli otamatik tüfeklerdede kinetik olanlarda tamamen şansa kalıyor bu akdaş 212 ata neo stoeger m3000 özkanlar
ithalde alamıyorum maddiyat el vermediğinden o yüzden uzağım otamatikten

Şükrü abi zaten sırf bu zamanları bekledim sezon bitimine yakın vericem işte halil abi de alıyor dediğine göre ölçü hayırlısı bakalım
Antalya/Serik B+ 1995

Çevrimdışı Onur CİVCİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2016, 17:34:22 »
Eğer ölçü konusunda çok titiz davranıyorsan mutlaka ölçülerden ufak da olsa bir değişiklik olacaktır..Ama tüfeğe daha iyi yatarak yada daha dikkatli atış yaparak bu dezavantajı dengeleyebilirsin..Senin yerinde ben olsam yeni bir kundak yaptırmazdım kardeşim..Bence gereksiz..
Ayrıca piyasada firmaların çift namlulu ürettikleri tüfekler var..Onlar için de çift kundak kullanılmıyor bildiğim kadarıyla...

Abi aşırı titiz değilimde o konuda cidden heleki uçarı atışlarda yanağımı iyice bastırmam gerekiyo
Antalya/Serik B+ 1995

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 04 Şubat 2016, 23:28:27 »
Kaç sene geçti bilmiyorum ama yaban vizontelesinde bir yerdeki av bayramı gibi bir programda Burdur'dan bir ustanın ölçü aldığını hatırlıyorum. Hatta Ali Birerdinç' e uygun ölçülerini yazmışlardı. Bunu evvelce de foruma yazmıştım. Siz bunu fabrikaya iyice sorun. Burdurlular'a da sorabilirsiniz.

71'i düşünmenizin sebebini öğrenebilir miyim?

ilave: Bahsettiğim ölçüyü prova tüfeği veya dipçiği gibi bir şeyle almışlardı. İşinizi görebilir mi bilmiyorum.
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2016, 23:31:33 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 04 Şubat 2016, 23:40:04 »
Kaç sene geçti bilmiyorum ama yaban vizontelesinde bir yerdeki av bayramı gibi bir programda Burdur'dan bir ustanın ölçü aldığını hatırlıyorum. Hatta Ali Birerdinç' e uygun ölçülerini yazmışlardı. Bunu evvelce de foruma yazmıştım. Siz bunu fabrikaya iyice sorun. Burdurlular'a da sorabilirsiniz.

ilave: Bahsettiğim ölçüyü prova tüfeği veya dipçiği gibi bir şeyle almışlardı. İşinizi görebilir mi bilmiyorum.

Benim de 66 cm bir yıldız pozem var.Her avı rahatlıkla yapıyorum (domuz hariç)Ben de hep acaba gönderip 71 cm namlu yaptırsam mı diye düşünüyorum.Çok güzel mesafelerden ördek vuruyorum, bazen de daha yakından vuramıyorum :) bu tüfekle değil ani harekette nişan almakla ilgili ama yine de hep aklımda bir 71 namlu yaptırmak var.Yaptırmadan aklımdan çıkmayacak arkadaş da aynı nokta da sanırım :)
1982-İstanbul

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 04 Şubat 2016, 23:56:03 »
Benim de 66 cm bir yıldız pozem var.Her avı rahatlıkla yapıyorum (domuz hariç)Ben de hep acaba gönderip 71 cm namlu yaptırsam mı diye düşünüyorum.Çok güzel mesafelerden ördek vuruyorum, bazen de daha yakından vuramıyorum :) bu tüfekle değil ani harekette nişan almakla ilgili ama yine de hep aklımda bir 71 namlu yaptırmak var.Yaptırmadan aklımdan çıkmayacak arkadaş da aynı nokta da sanırım :)
Olabilir ama 5 cm lik fark ne yivlide ne yivsizde önemli bir fark oluşturmaz. Şöyle dışarıdan bakınca da kaç namludur kolay belli olmaz. Dahası: daha toplu, daha düzgün, daha süratli gibi şeylerin (+/-) çok belli belirsiz olacağı kabul edilmelidir. Ne var ki, şu tüfeğin ruhu muhu meselesinde olduğu gibi "beklenmedik, öngörülemez" bir fark olabilir ama olumlu-olumsuz her iki manada... Silahı satacağınızda o ikinci namlu başa dert de olabilir. Neyse, şimdiden hayırlı olsun inşallah.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Onur CİVCİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 06 Şubat 2016, 11:48:58 »

Volkan abi aslında 66 ve 71 arasında pekte fark olduğunu düşünmüyorum ama kafama takıntı haline geldi benim naçizane fikrim standart 71 namlu eskiden mobil şok olmadığı zamanlarda'idi
66 namlu gerek  71 e göre ağırlığı göre daha kolay hedefe gelme konusunda gerekte şoklarla ister 61 ister 71 namluya bedel şekle gelebiliyor ama malesef ki kafama takıldı acaba diyorum 71 daha mı iyi olur

not:abi deyişim saygıdan ötürüdür yaşca büyük birine akranım yaşıtımmış gibi bey yazamadım umarım anlayışla karşılarsın volkan abi
Antalya/Serik B+ 1995

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 06 Şubat 2016, 12:12:28 »
Bence 66 ile 71 arasında çok bi fark olmaz gerek yok bence
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 06 Şubat 2016, 12:16:21 »
Kundak ölçüsünü ayar pulları ile ayarlamayı denediniz mi? Boşuna kundak yapımı beklemezsiniz
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Onur CİVCİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 06 Şubat 2016, 12:45:19 »
Kundak ölçüsünü ayar pulları ile ayarlamayı denediniz mi? Boşuna kundak yapımı beklemezsiniz

Gökay abi çaylaklığıma verin youtube üzerinden izledi videolarda açı ayar pulunu otamatik tüfeklere takıldığını gördüm,sormayada çekindim pozeye açı ayar pulu takılıyo mu diye eğer öyle bi ihtimal varsa ve beni bilgilendirirseniz çok iyi olur teşşekkürler
Antalya/Serik B+ 1995

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 06 Şubat 2016, 13:01:12 »

not:abi deyişim saygıdan ötürüdür yaşca büyük birine akranım yaşıtımmış gibi bey yazamadım umarım anlayışla karşılarsın volkan abi
:) Hiç sorun değil. Teşekkür ederim.
1968

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 06 Şubat 2016, 14:23:55 »
Gökay abi çaylaklığıma verin youtube üzerinden izledi videolarda açı ayar pulunu otamatik tüfeklere takıldığını gördüm,sormayada çekindim pozeye açı ayar pulu takılıyo mu diye eğer öyle bi ihtimal varsa ve beni bilgilendirirseniz çok iyi olur teşşekkürler

Yok kardeşim bu ara otomatik tüfek araştırıyorum hep oraya gidiyor aklım kusura bakma poze için sorduğunu farketmedim :) Pozelerde şuan sadece benelli 828u modelinde açı ayar pulu var muhtemelen diğer firmalar da buna ayak uyduracaktır.
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA