Gönderen Konu: YENİ AVCILARA ÖRNEK OLACAK DAVRANIŞLARIMIZI PAYLAŞALIM...  (Okunma sayısı 3502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
Bu konuyu açmamdaki amaç,benim yaptığımla doğamı,avmı kurtulucak,ben zaten biliyorum,dikkatliyim BANANE diye düşünen arkadaşlarımıza,yeni ava başlayan avcı kardeşlerimize,birbirimize örnek olmak.Başınızdan geçen olmaz olmaz diyipte olan bir av anısı,avcılar için yaptığınz bir iyilik,bir silah kazasının önüne geçmek,tecrübeleriniz vb olaylar gibi.Tecrübenin,bilginin,öğrenmenin yaşı yoktur.

Mesela ben yıllardır av merasında aracımızı rastgele park ederdim ama yagmur camur olur lastik patlar vb durumlar olur diye geldiğim yöne dönderirdim,rampa aşagı gitmesin diye taş koyardım.

Ama bu sene aracın tarla frez içerisine park edilmeyeceğini öğrendim çok şükür bizim aracımız yanmadı ama çobanların yeşil ot çıksın diye,koyuna diken batıyo diye,tarlayı sürmesi kolay diye önüne gelen heryeri yaktığından aracımızın yanabileceğini öğrendim ;)
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2015, 23:27:27 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Şahin GENÇOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: YENİ AVCILARA ÖRNEK OLACAK DAVRANIŞLARIMIZI PAYLAŞALIM...
« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2015, 23:49:31 »
Elbette benimde hatalarım vardır. Aklıma gelen birkaç hususu yazmak istedim. Kullandığımız silahların hiç şakası yok ve Allah korusun yaralanmaya, ölüme sebep verebilir.
Şimdi yazacaklarımı tamamen kendi tecrübelerime dayanarak yazıyorum.

- Hedef atışı yapıyor iseniz ve eğer tek yada 2 atış yada farklı bir combat atış yapacak iseniniz tüfeğe - tabancaya yeteri kadar mermi koyun.
- Hedef atıcılığı sırasında olur da atışınızı yaptınız ama yine atış yapacaksınız sıra bekliyorsunuz muhakkak silah boş olsun.
- Av sırasında doğaya zıt ve görünebilir kıyafetler giyin.
- Avcı belgeniz daima yanınızda olsun.
- Av sırasında silahı sadece ve sadece aktif av anında doldurun.
- Av sırasında bir avlaktan diğerine geçerken muhakkak ama muhakkak yaya dahi olsanız tüfeği boşaltın.
- Av veya atış sonrası tüfeği boşalttıktan sonra tetik düşürmeyi kesinlikle arkadaşlar arasında yapmayın.
- Tetik düşürme kimseye basit gelmesin. Ya grubun en arkasında yönünüz geriye dönük yada grubun en önünde yönünüz ileriye dönük olsun.
- Asla havaya kurşun atmayın ve tetik düşürmeyin. Çünkü bu alışkanlık haline geliyor.
- Toprak kayması olabilecek yerlere aracınızı park etmeyin. Yağmur sonrası yumuşak zemin kayabiliyor.
- Ahmet beyinde dediği gibi aracınızı bayır arazide iyi sabitleyin.
- Evinizdeki av malzemelerini her ne olursa olsun kapalı ortamda çocukların ulaşamayacağı yerlerde barındırın.
- İçinde kurşun yada saçma olan tüfekle araca binmeyin.
- Silahı doldururken silah kimseye dönük olmasın.
- Av sırasında silahınızı kimseye vermeyin.
- Olur da çamurlu yada karlı bir zeminde düşerseniz namlu içinde bişey olmadığından emin olun.
- Uykunuz tam olsun. Uyku dikkat problemini de beraberinde getiriyor.
- Boş depoyla aman ha araziye çıkmayın deponuz dolu olsun.
- Aracın içerisinde ısınmak için sakın löküs yakmayın.
- İntikal halinde namlular yukarı yada aşağı bakıyor olsun.
- Yanınıza muhakkak su ve yiyecek alın.
- Nereye gittiğinizden ailenizin haberi olsun. (Balık avında deniz veya nehirde çok önemli).
   Daha kim bilir neler neler. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2015, 23:54:41 Gönderen: Şahin GENÇOĞLU »

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2015, 23:58:05 »
Şu tüfek kırmayı alışkanlık haline getirse keşke tüm avcılarımız (genci yaşlısı hepsi).

Birinin yanına yaklaştığında, selam verirken, sohbet ederken,  kırın şu tüfeği kardeşim ne olur , ne kaçırırsınız ki?
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2015, 00:32:12 »
Bende ayri telden tinlatayim musadenizle.
-baska avcinin kopeginin kovdugu hayvana tufek atma.
-grup halinde safta yuruyerek avlanirken daima sagdan soldan hizana bak ozellikle keklikte sutre arkasina herkesten once degil herkesle ayni anda goruntu ver.
-ordekte gumede sessiz ol. Kipirdama. En tecrubeli avcidan komut gelmeden kalkip atis yapma.
-ordekte yalniz isen millet atiyo deyip uzaydaki hayvana tufek atma. Imkanin varsa sesini duyurabiliyosan uygun bir dille nazikce uyar.
-yarali kacan hayvanini vuran ve ele geciren avciya eger avini sana verirse:) (bu sen olursan mutlaka adamin avini ver!!!) bir fisek hediye et.
-arkadasinin kopegiyle cok hasirnesir olma birak komutlari sahibi versin.birak kopek vurdugun avi sahibine gotursun bana getir diye israr etme.
-kopek sahibi teklif etmeden fermalara sen gitme .birak once o doysun avin keyfine.
-zahmetli avlarda ordek gibi isin yukunu paylas kenardan seyretme.
-aracinin kabiliyetlerine gore ara sira senin arabanlada  ava gidilsin araban garaj gulu olmasin.
-yol ve diger masraflara ortak olmak istedigini herzaman belirt. en yakinin bile olsa
-hep ava davet bekleyen organizelere katilan olma. Sende elinden geldigi kadar organizeler yap davet eden ol.
-yirtici etcil kuslara tufek atma orn.atmaca.kerkenes.dogan .sahin baykus vs. Vs.
-saldirgan coban kopeklerine oncelikli oldurucu atislar degil caydirici atislar yap.

Diye uzar gider ustatlarimizi tenzih ederek . Herkese rastgele

-

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2015, 10:31:16 »
Ahmet abicim gerçekten geniş bir konu seçmişsin ve herşey yazılabilir.

avcılık ahlakı ve yazılı olan kurallardan herşeyi kabul eder :)  abilerimiz maaşallah listelemişler birinide ben deyim :)

hangi avda ve hangi tüfek olursa olsun elinizdeki her zaman emniyet kapalı dolaşmak doğrudur.

bu konuda benim bir dalgınlığım olmuştu ava ilk merak sardığım yıllarda babam pek musade etmezdi. bende kaçırırdım tüfeği birgün su kenarında söğütlerin içinde karatavuk peşindeyim (YALNIZ ! ) ufaktanda mırıldanıyorum düşük tutuşta gezerken parmağım tetiğe gitmiş bir ses aman ya rabbim :) dedim. Allahtan saçmalar dereye suya saplandı. ben korktum ya suya gelmesede başkasına gelseydi diye...

OGÜNDEN BERİ  emniyete maximum önem gösteririm.

başka bir konu daha var tüfeğimde hiç bir zaman askı kayışı bulundurmam

tüfeği muzlarken üstüme başıma takılıp tetiğe giden parmağımızı aktive edip patlama yaptıra bilir o da allah korusun yaralanma ya da ölüme sebep olabilir
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #5 : 06 Ekim 2015, 20:23:44 »
Rabbim bütün avcı kardeşlerimizi görünür görünmez kazalardan belalardan korusun.Bende gözlüğe alışamamıştım,atışımı görüşümü engeller diye ama karda sarı gözlük taktım mükemmel keyif aldım.Şimdide güneş gözlüğü kullanıyorum.
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Şahin GENÇOĞLU, İdris MOĞOL, Şener CANKAT

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #6 : 09 Ekim 2015, 23:51:18 »
Ben birde özellikle arabanın yanında,inerken,binerken,arabanın yanında avlanırken,otururken,arabaya dönüş yolunda mutlaka ve mutlaka tüfeğin boşaltılması taraftarıyım.Arkadasınız arbaya gelmiş dinleniyor olabilir,arabanın yanında gölgesinde oturan biri olabilir.
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Savaş GÜLTEKİN

• Müdavim Üyemiz
  • http://www.yabanda.com
    • www.yabanda.com
« Yanıtla #7 : 07 Kasım 2015, 21:32:10 »
Tüm tabiata özen gösterilmeli korumalı bir sonraki seneyi ve nesilleri düşünecek bilinç edinilmelidir...
Savaş GÜLTEKİN (KEKLİK AVCISI) BİTLİS/TATVAN
http://www.yabanda.com
1975

The following users thanked this post: İbrahim TUTKUN

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #8 : 12 Kasım 2015, 22:18:01 »
Ben fişek kutularının ve kovanlarının özellikle araç basında iken doğaya atılmasına karsıyım.Zaten arazide araba cekilecek yer belli ama bizden önce avcının geldiği bariz belli.Heryer fişek kutusu,su şişesi,poşet vb...İnanın toplamak ve araca koyup yolda çöpe atmak yada arazide yakmak çok kolay.Biz yaparsak bizden görende aynısını yapar diye düşünüyorum.
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

The following users thanked this post: Şahin GENÇOĞLU, İdris MOĞOL, Şener CANKAT, İbrahim TUTKUN