Gönderen Konu: Avlanmak Günahmıdır Avcılık Günahmıdır Harammıdır  (Okunma sayısı 31006 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bünyamin KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
  • DAĞLAR AŞILMAZ DEĞİL YETERKİ AV OLSUN!
    • av avlak avcı
Allahü teâlâ, insanlar için çeşitli hayvanlar yaratmıştır. Bıldırcın, tavşan, balık gibi hayvanların etinden; sansar, porsuk, tilki gibi hayvanların postundan; geyiklerin derisinden; tıpta ve ıtriyatta kullanılmak üzere misk ceylanlarının miskinden; deniz hayvanlarının incisinden, mercanından; filin dişinden istifade etmek için avlamak; kurt, domuz, yılan, fare gibi hayvanları da zararlarını önlemek için, işkence etmeden, mesela yakmadan, suda boğmadan öldürmek caizdir.

Avcılık yaparken başkalarının mahsullerine zarar vermemelidir. Maalesef, (Zevk için balık tutmayı ve avcılık yapmayı, ince ruhlu müslümanlara hiç yakıştırmam. Kendilerine daha normal ve meşru eğlenceler bulsunlar) diyen yazarlar türemiştir. Ticaret için olmasa da, sırf balık yiyebilmek için balık tutmak haram veya mekruh değildir. Caizdir. Hatta balık yemeye hiç ihtiyacı olmasa bile, sırf üzerindeki stresi atmak için balık avlayıp, tuttuğu balıkları muhtaçlara vermek de caizdir.

Cenab-ı Hak, Kur’an-ı kerimde balık avlamayı helal kılmış, (Deniz avı yapmak ve onu yemek helal kılındı) buyurmuştur. (Maide 96)

Allahü teâlânın helal kıldığı avcılığı gayri meşru iş gibi göstermek yanlıştır.

Vahşi hayvanları avlamak, mubah bir kazanç yolu ise de, ticaret, ziraat, sanat gibi diğer kazanç yolları bundan daha efdaldir. Sırf eğlence için avcılık hoş değildir. Kalbe sıkıntı verir, hayvanlara karşı şefkat duygularını köreltir, merhamet duygusunu azaltır.

Fakat avcılığa, hayvan kesmeye haram veya gayri meşru iş demek caiz değildir. Kasap da hayvanları kesmektedir. Kasabın yaptığı işe vicdansızlık denir mi? Avlanırken, hayvan öldürürken, hayvanlara işkence edilmiyorsa, dinimizin bildirdiği hudutlara riayet ediliyorsa mesele yok demektir.

Avcılık; tüfekle, tuzak kurmakla yapıldığı gibi, talim görmüş köpek, tazı, şahin, atmaca, doğan gibi hayvanlarla da yapılır. Talim görmemiş hayvanlarla avcılık yapılmaz.

Yani hayvanın, avı kendisi için değil, sahibi için avlaması lazımdır. Bir hayvanın talim görmüş olduğu, peş peşe üç defa tuttuğu avı yemeden sahibine getirmesinden anlaşılır. Atmaca, şahin gibi tırnaklı kuşların ise, bırakıldıktan sonra, çağrıldığı vakit uçup gelmelerinden anlaşılır. Bir köpek avladığı hayvanı yese veya bir atmaca çağırıldığı halde gelmese, böyle hayvanların avladığı hayvan yenmez.

Avın yenebilmesi için şunlara riayet lazımdır:
1- Av; keklik, tavşan gibi eti yenen hayvan olmalıdır.

2- Avcı, müslüman veya ehl-i kitap olmalı, ava silah atarken veya talim görmüş hayvanı ava gönderirken Besmele çekmelidir! Besmele unutulursa mahzuru olmaz. Kasden terk edilirse avın eti yenmez. Kitapsız kâfirlerin, mürtedlerin kestiği, avladığı hayvanı yemek ise haramdır.

3- Av, aldığı yaradan ölmelidir. Ölmeden ele geçirilirse besmeleyle kesilmesi lazım olur.

4- Avcı, hemen koşup gitmeli, yara alan av hayvanını hemen boğazlamalıdır! Gidene kadar ölürse mahzuru olmaz, yani eti yenir. Av, gözden kaybolduktan sonra başka uzak bir yerde ölü olarak bulunursa eti yenmez. Çünkü başka bir sebeple ölmüş olabilir. Mesela yüksekten düşerek veya bir ağaca çarpıp ölebilir. İlk aldığı yara derin ise, kan akmışsa yenir.

5- Yara alan bir avı, başka birisine ait talim görmüş bir hayvan tutup öldürürse yenmez. Kendi hayvanı öldürmüş olmalıdır.

6- Talim görmüş bir köpek, tuttuğu avın etinden yerse, o avı yemek caiz olmaz. Fakat şahin gibi bir kuş yakaladığı avın etinden yerse mahzuru olmaz. Çağırılınca gelen avcı kuşun tuttuğu av yenir. Avını köpek dişi ile veya pençesi ile yakalayan hayvanın eti yenmez.

7- Av tutanın olur. Bir kimse, bir avı vurup düşürdükten sonra, av kalkıp kaçarken, başkası yakalarsa, av yakalayanın olur.

8- Kara ve su kaplumbağası ile istiridye ve midye gibi deniz haşaratı yenmez.

9- Balık suretinde olmayan deniz hayvanları yenmez. Su içinde kendiliğinden ölüp, karnı üst tarafta bulunan balık yenmez. Ağ ile, saçma ile, ilaç ile, sarsıntı ile, buz arasında sıkışarak ölen balık yenir.

10- Besmelesiz tutulan veya kâfirlerin, avladığı balıkları yemek helaldir. Fakat avladıkları diğer hayvanları yemek ise haramdır. Hanefi mezhebinde, domuzdan başka her hayvan ölünce kılı, kemiği, siniri ve dişi temiz olur. Leşin derisi, necis olmayan madde ile dabağlanınca temiz olur. Necis madde ile dabağlanınca, üç kere yıkayıp sıktıktan sonra temiz olur. Domuz ve yılan derisi hiçbir zaman temiz olmaz. Bunlarla yapılan cüzdan, kemer, çanta, elbise ile namaz kılmamalıdır! Domuz ve yılan hariç, eti yenmeyen hayvan, dine uygun kesilince veya avlanınca yalnız derisi temiz olur. Böyle öldürülmüş bir hayvanın postu üzerinde namaz kılmak caiz olur.

Hiçbir hayvana eziyet, işkence etmek, suda boğarak veya ateşte yakarak öldürmek caiz değildir. Hayvana işkence etmek, gayri müslim vatandaşa işkence etmekten daha büyük günahtır. Gayri müslim vatandaşa eziyet etmek de müslümana eziyet etmekten daha büyük günahtır. (Dürr-ül muhtar)

Maksatsız olarak bir hayvanı öldürmek caiz değildir. Ahirette (Onu niçin öldürdün?) diye sorguya çekilecektir. Hayvanları birbiri ile dövüştürmek de caiz değildir. Hayvanların hakkına riayet etmeli, onlara acımalıdır. Hadis-i şerifte, (Merhamet et ki, merhamet olunasın!) buyuruldu. (Şir’a)

Zararlı hayvanları öldürmek caiz olduğu gibi, sansar, porsuk gibi hayvanları derisi ve kürkü için, geyik, ceylan gibi hayvanları eti için öldürmek de caizdir. Domuz hariç, eti yenmeyen çeşitli hayvanları para karşılığı gayri müslimlere ihraç etmek de caizdir. (Şerh-i Nikaye)

Zararsız hayvanları öldürmek caiz değildir. Zararlıları da eziyetsiz öldürmek caizdir. (Berika)

Av hayvanını, mesela tavşanı uyurken değil de, uyandırıp kaçarken vurmalı deniyor. Uyurken vurmakta caizdir .

Bünyamin KÖK
1983 KAYSERİ
Elektrik Elektronik
Metal İşleri Teknisyeni

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Avlanmak Günahmıdır Avcılık Günahmıdır Harammıdır
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2012, 13:42:10 »
Elinize sağlık.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2012, 13:48:09 »
Aynen yukarda yazıldığı şekilde vurulmak kaydı ile helaldir. Peygamber efendimizde devamlı ava çıkarmış ayrıca bu yüzden avlanmak sünnettir. Doğru ve açıklayıcı paylaşım için teşekkürler.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2012, 14:00:28 »
bu konu daha öncede çok tartışıldı.yüce kitabımız kuran-ı kerimde av hiç bir şekilde yasaklanmamıştır.sadece  deniz hayvanlarından balık şeklinde olmayanlarının yenmesi caiz kılınmamıştır. midye istiridye yengeç kalamar ahtapot gibi.kara avlarında sadece yenmeyen hayvanların ve zararsız hayvanların öldürülmesinin caiz olmadığı yazılmıştır.ayrıca  çok fazla hayvan öldürmeninde insandaki şefkat duygularını  zedelediğini de yazılmıştır.bunların haricinde hiç bir delil  ayet  yoktur avın günah yada haram kılındığına dair.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Salih POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2012, 14:14:44 »
Peki benim bir sorum olacak özel avlaklarda salınıp vurulan avlar.harammıdır helalmidir?
Salih POLAT
 KAYSERİ  0532 7318008
TAM OLAN SUKUT EDER,EKSİK OLAN İSBATA KALKAR...

ZAFER İÇİN ACELE EDEN,YENİLMEYE MAHKUMDUR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 19 Ocak 2012, 16:23:55 »
Peki benim bir sorum olacak özel avlaklarda salınıp vurulan avlar.harammıdır helalmidir?
o iş biraz kaRIŞIK SALİH BEY.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #6 : 19 Ocak 2012, 16:31:11 »
Helal daire keyfe kafidir,harama girmeye gerek yoktur...Rabbim herseyin helalini hazinesinden bizlere nasip etsin....

Tesekkürler Bunyamin.....
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Mustafa ERTAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCI AVINI ALIR...
« Yanıtla #7 : 19 Ocak 2012, 16:59:10 »
Avcılık günah değildir et ihtiyacını gidermek için yapılan avcılık günah ve haram değildir ancak , ben bunu açıklıkla yazıyorum bizim yaptığımız av zevk ve keyif için yapılan avdır onun için bu av günahdır et için avlanmıyoruz bu gayet açık ve nettir... Et ihtiyacımız olsa zaten ava harcadığımız parayla kilolarca et alabiliriz benim görüşüm budur.
MUSTAFA ERTAN

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 19 Ocak 2012, 17:39:50 »
Değerli bilgileri bize hatırlattığın için teşekkürler Bünyamin.

Avcılık günah değildir et ihtiyacını gidermek için yapılan avcılık günah ve haram değildir ancak , ben bunu açıklıkla yazıyorum bizim yaptığımız av zevk ve keyif için yapılan avdır onun için bu av günahdır et için avlanmıyoruz bu gayet açık ve nettir... Et ihtiyacımız olsa zaten ava harcadığımız parayla kilolarca et alabiliriz benim görüşüm budur.

Mustafa Bey, çok net fetva vermişsiniz  :D (gerçekten dini konularda yetkin biri de olabilirsiniz) ama ben size katılamıyacağım. Nedenini şöyle açıklamaya çalışayım;

Kanuni Sultan Süleyman döneminde, cami yapımı sırasında bir direği karınca sarar ve Kanuni o zamanın ulemasından Şeyh-ül İslam Zembili Ali Efendi’ye bir mektupla durumu bildirip fetva ister ve şöyle der:

“Direği sarınca karınca;
Var mıdır vebali karıncayı kırınca?”

Zembilli de cevap gönderir:

“Yarın ruz-u mahşere varınca
Hesap sorar Süleyman’dan karınca!”

Sultan bunun üzerine karıncaları öldürmez, direğin yerini değiştirir.

Şimdi bu kadar dini hassasiyeti olan Osmanlı Sultanlarının et alamayacak kadar fakir olmaları elbette mümkün değil iken ve tamamına yakını ava giderken, Ecdadımızın et ihtiyaçlarını karşılamak için ava gittiğini söyleyemeyiz değil mi :)

Sonuç olarak;

Bizler Sultan Süleymanın yanında kalırız birer KARINCA;
Bize de av helal olur,Sultan Süleymana helal olunca :)

Sevgiler.
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2012, 17:42:06 Gönderen: Ramazan KİLLİ »
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Mustafa ERTAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCI AVINI ALIR...
« Yanıtla #9 : 19 Ocak 2012, 17:48:37 »
Ramazan hocam ben kimseye fetva vermiyorum ki haddime değil bu konuda düşündüklerimi yazıyorum ve ben kendi adıma yazıyorum şahsım adına ben vurduğum avların günah olduğunu düşünüyorum

selamlar
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2012, 17:54:45 Gönderen: Mustafa ERTAN »
MUSTAFA ERTAN

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 19 Ocak 2012, 17:56:24 »
Mustafa Kardeşim benim amacım seni kırmak değil kesinlikle.
Gönül rahatlığıyla avlan günah değil, kurallara uyduğumuz sürece.
Eşme den selamlar.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Mustafa ERTAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCI AVINI ALIR...
« Yanıtla #11 : 19 Ocak 2012, 18:03:12 »
Sağolun ramazan hocam ben sadece düşündüklerimi yazdım çok şükür daha yasak bi av olayı yaşamadım içim rahat bende kimseyi kırmak istemem sizede rastgele :)
MUSTAFA ERTAN

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #12 : 19 Ocak 2012, 18:38:10 »
Ey iman edenler. Akidlerinizi yerine getirin. Hac için ihramda olduğunuzda avı helal saymamanız size hayvanlardan şu okunacaklardan başkası helal kılındı. Şüphesiz ki Allah dilediğine hükmeder. (Maide 1)
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #13 : 19 Ocak 2012, 18:46:22 »
Ey iman edenler. Ne Allah ın Hacc da adetlerine, ne haram aya, ne kurbanlık hayvanlara, ne gerdanlıklara, ne de Rablerinin fazlını ve rızasını arayarak Beyt i Haram ı kastedip gelenlere sakın hürmetsizlik etmeyin. İhramdan çıktığınız z zaman avlanabilirsiniz..... (Maide 2)
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Bünyamin KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
    • av avlak avcı
« Yanıtla #14 : 19 Ocak 2012, 18:51:11 »
Sayın ALKAN bey maide suresinin 1. ayeti

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَوْفُواْ بِالْعُقُودِ أُحِلَّتْ لَكُم بَهِيمَةُ الأَنْعَامِ إِلاَّ مَا يُتْلَى عَلَيْكُمْ غَيْرَ مُحِلِّي الصَّيْدِ وَأَنتُمْ حُرُمٌ إِنَّ اللّهَ يَحْكُمُ مَا يُرِيدُ
Yâ eyyuhellezîne âmenû evfû bil ukûd(ukûdi) uhıllet lekum behîmetul en’âmi illâ mâ yutlâ aleykum gayre muhillîs saydi ve entum hurum(hurumun) innallâhe yahkumu mâ yurîd(yurîdu).

Ey âmenû olanlar (Allah'a ulaşıp teslim olmayı dileyenler)! (Yaptığınız) akidleri yerine getirin. Ve ihramda iken av'ı (avlanmayı) helâl saymamakla beraber size okunacak olanların dışında kalan, dört ayaklı hayvanlar sizin için helâl kılınmıştır. Muhakkak ki Allah dilediği şeye hükmeder.

hacta ihramlı iken kurban kesmek helal oda haccın farzıdır.orada bu açıklanıyor.o konu biraz  farklı.
Bünyamin KÖK
1983 KAYSERİ
Elektrik Elektronik
Metal İşleri Teknisyeni

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #15 : 19 Ocak 2012, 18:52:53 »
Size ve sefer halindekilere yararı olsun diye deniz avı ve onun yenmesi size helal kılınmıştır. İhramda olduğunuz müddetçe kara avı size haram kılındı. Alla ın azabından sakının. (Maide 96)
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Bünyamin KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
    • av avlak avcı
« Yanıtla #16 : 19 Ocak 2012, 18:58:45 »
Aslında bizi ilgilendiren bu ayettir. Sınırı aşmadan her şeyde sınır vardır Aman dikkat.

أُحِلَّ لَكُمْ صَيْدُ الْبَحْرِ وَطَعَامُهُ مَتَاعًا لَّكُمْ وَلِلسَّيَّارَةِ وَحُرِّمَ عَلَيْكُمْ صَيْدُ الْبَرِّ مَا دُمْتُمْ حُرُمًا وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِيَ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ

Uhille lekum saydul bahri ve taâmuhu metâan lekum ve lis seyyârah(seyyârati), ve hurrime aleykum saydul berri mâ dumtum hurumâ(hurumen) vettekullâhellezî ileyhi tuhşerûn(tuhşerûne).

Sizin için ve yolcular için, deniz avı ve onun yenmesi bir meta olarak (fayda sağlamak üzere) helâl kılındı. Ve kara avı ise, ihramda olduğunuz süre içerisinde size haram kılındı (yasaklandı). Ve huzurunda haşrolunacağınız Allah'a karşı takva sahibi olun.

Bünyamin KÖK
1983 KAYSERİ
Elektrik Elektronik
Metal İşleri Teknisyeni

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #17 : 19 Ocak 2012, 19:00:04 »
Bünyamln bey benim anladığım ihramdayken avlanmanın haram olduğu. Eğer avlanmak haram olsaydı niye özellikle ihramda iken avlanmanın haram olduğu yazsın ki. Avlanmak haram deyip hüküm verilirdi
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Bünyamin KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
    • av avlak avcı
« Yanıtla #18 : 19 Ocak 2012, 19:05:29 »
HARAM değil zaten maide 96.ayette nettir.

Ama sınır abartı fazladan israfa sokacak sayı aşılırsa günaha girmiş oluruz. O yüzden limitler sınırlar önemlidir.
ALLAH C.C. Taksiratımızı affetsin.sonuçta can yakıyoruz.Buda ahirette Allah c.c. nun takdiri ilahisine kalmıştır.Herkese Selamun aleyküm.
Bünyamin KÖK
1983 KAYSERİ
Elektrik Elektronik
Metal İşleri Teknisyeni

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #19 : 19 Ocak 2012, 19:11:32 »
Telefondan girdiğim için kopyala yapıştır yapamıyorum. Yazdıklarım kaybolmasın diye sık sık göndermek zorunda kalıyorum. Bu durumda ifade edilmek istenende de kopukluklar oluyor.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 19 Ocak 2012, 19:15:02 »
mustafa ertan kardeşime sonuna kadar katılıyorum.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Yasin ŞAHİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • .
« Yanıtla #21 : 19 Ocak 2012, 23:57:02 »

Kısmen katılıyorum fakat kesin günahtır diyemeyiz..Mekruh olabilir...
Yasin ŞAHİN / 1986
5447401763
Niksar TOKAT

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #22 : 20 Ocak 2012, 00:28:05 »
Et ihtiyacı için avlanmıyoruz istesek ava harcanan parayla kilolarca et alabiliriz düşüncesi tam doğru değil,zira bazı etleri sadece avlanmayla elde edebiliyoruz büyük çoğunlukla,bunlarda zaten "av eti" diye geçen etler ve avlanma yoluyla genelde elde ediliyor,av eti çiftlikte yetiştirilse bile yaban daki özelliğinden uzak oluyor bilindiği üzere üstelik,dolayısı ile "av eti" için avlanmak ayrı bir mevhum olarak ele alınmalı.

Bir ikinci konu dini hükümlerde salt vurma öldürme zevkiyle avlanma uygun görülmemiş sanırım,kıyısından köşesinden de olsa o avı yeme dürtüleri de olması lazım ki zaten genelde avcılar av etini sever ve akıllarının bir köşesinde her zaman avdan sonra vurulan avları bir güzel yemek te vardır,tamamen öldüreyim yemekle işim olmaz diyen avcı varsa da pek azdır sanırım ben daha öyle bir avcı görmedim.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2012, 00:29:23 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #23 : 20 Ocak 2012, 00:50:44 »
Konuya ilişkin Sure ve Ayet’ ler: 
Ey müminler!.. Eğer gerçekten Allah’ a tapıyorsanız, O’ nun verdiği rızkların temiz ve helalinden yiyip O’ na şükredin. ” ( Bakara Suresi, Ayet: 172 ) 

“ Ey Muhammed! Sana, kendilerine neyin helal kılındığını soruyorlar. De ki: Temiz olan bütün nimetler size helal kılındı. Allah’ın size öğrettiği üzere alıştırıp, yetiştirerek öğrettiğiniz avcı hayvanların sizin için tuttuklarını yiyin ve üzerine Allah’ ın adını anın.....   
( Maide Suresi, Ayet:4 ) 

“ Deniz avı ve onu yemek size de, yolculara da geçimlik olarak helal kılınmıştır. İhramda bulunduğunuz sürece kara avı size haram kılınmıştır. Huzurunda toplanacağınız Allah’ tan sakının. ”  ( Maide Suresi, Ayet: 96 ) 

“ İki deniz bir değildir. Birinin suyu tatlı, serinletici ve içilmesi kolay, diğeri tuzlu ve acıdır. Her birinden taze balık eti yersiniz, takındığınız süsleri çıkarırsınız..... ( Fatır Suresi, Ayet: 12

Konuya ilişkin Hadisler ve Ülemanın ( Bilginlerin ) görüşleri: 

Sahabe’ den Şüreyh ( R.A.) de Hazret-i Ebu Bekr’ den “ Denizde yaşayan her hayvan mezbuhdur (kesilmiş hayvan gibidir). Allahu Teala denizde yarattığı her hayvanı sizin için zebhetmiştir (kesmiştir). ” Hadisini rivayet etmiştir. 

Müellif Buhari’ nin Saydül-Bahr ( Deniz avı ) konusundaki mühim bir rivayeti de, İbn-i Abbas ( R.A.)’ ın “ Deniz avı ister Hıristiyan, ister Yahudi, ister mecusi tarafından avlansın yiyiniz! ” demiş olmasıdır. 

Resul-i Ekrem ( S.A.) şöyle buyurmuştur. “ Ey Müslümanlar! Siz atıcılık öğrenin! Atanız Hazreti İsmail atıcılık yaptı ve av avladı ” Bu Hadis-i Şerif’ de avcılığın ve iyi silah kullanmanın, yararlı olduğuna işaret edilmiştir. 

Kur’ an-ı Kerim, Sünnet ve İcma-i Ümmet’e göre av yapmak mümkündür, serbesttir. Ancak, kişinin yararı için bazı kayıtlar konmuştur. Avcının işini terk ederek, gaflet derecesinde ava düşkün olmaması gerekir. Donma tehlikesi ve düşman korkusu varsa av yapılmamalıdır. ( Dürrü Muhtar ) 

Av hayvanı, koşarak yada uçarak insandan kaçabilecek şekilde sağlıklı ve serbest olmalıdır. ( Mecelle-i Celile, Mad:1295 ) 

Kuşlar için hava boşluğu yer gibidir. Avcı havada uçmakta olan bir kuşa atış yapar ve vurur da; kuş kaya, ağaç veya duvar gibi her hangi bir şeye çarparak yere düşer, yetişip kesmeğe imkan bulunmadan ölürse, o avın eti yenir. Havadaki kuşu kesmek mümkün olmadığından, avcı tarafından vurulmuş olması yeterlidir. ( Buhari ) 

Bir şahsın suya attığı oltaya balık takılır, ele geçirmeye gücü yetecek bir şekilde sudan çıktıktan sonra, balık can havliyle ipi koparıp suya tekrar düşerse, buna rağmen balık o şahsın olur. Eğer balık, sudan çıkmadan önce ip koparsa, balık o şahsın değildir. Bu durumda balığı kim tutarsa onun olur. ( Mecelle-i Celile, Mad:150 ) 

Avın sebebi avcının niyetine, durumuna, asıl mesleğine göre değişir. Çiftçi ve hayvan sahibi; kurtları sürüden, domuzları ekinden uzaklaştırmak için av yapar. Bir diğeri avın etinden, derisinden, boynuzundan faydalanmak için avlanır. Bazıları da; cesaretini denemek, spor yapmak, eğlenmek maksadı ile avlanmak ister.
İmam-ı Malik’ e göre: Avlanmak, sırf eğlence amacını taşırsa mekruhtur.
Leys ve İbn-i Abd’ül Hakim’ e göre ise: Amaç ne olursa olsun avlanmakta bir sakınca yoktur. ( Ayni aşır: 5 ) 

Re:islam dinine göre günümüzde av yapmak caizmidir - 1 gün ve 20 saat önce ( #4 )
Avlamanın Dinî Hükmü

İslâm dini, fert ve toplum hayatına sadece gerekli ve zorunlu gördüğü müdahaleleri yapmış, herhangi bir olumsuz gidiş ve sonuç olmadığı sürece insaların yapıp ettiklerine bir kısıtlama getirmemiştir. Bunun için de günlük hayatı oluşturan davranışlarda helâl ve mubah oluş asıl, haramlık ve kısıtlama ise istisnaî bir durum olarak görülür. Avlanma da böyledir. İnsanlar öteden beri gıda temini ya da bazı hayvanların deri ve kıl gibi cüzlerinden yararlanmak için avlama yoluna başvurmaktadır. Din de bu konuda helâl ve serbest oluşu esas almış, gerekli düzenleme ve kısıtlamayı toplumların örf ve ihtiyacına bırakmıştır. Kur'an'da yeryüzünde ne varsa hepsinin insan için yaratıldığının (el-Bakara 2/29), göklerde ve yerde bulunan varlık ve imkânların Allah'ın bir lutfu olarak insanın emrine verildiğinin (el-Câsiye 45/13) ifade edilmesi, ayrıca avlamanın ilke olarak h (el-Mâide 5/94-96) böyle bir anlam taşır.

Eti yenen hayvanların eti için, eti yenmeyen hayvanların ise deri, kıl ve diş gibi cüzlerinden yararlanmak ya da zararlarından kurtulmak için avlanması kural olarak câiz görülmüştür. Normal şartlara göre verilmiş bu hüküm, ilgili ve yetkili merciler tarafından çevrenin ve hayvan neslinin korunması için gerekli tedbirleri almasına ve bazı kısıtlamalar getirmesine engel teşkil etmez. Çünkü bu, câiz ve mubah bir davranışın normal şartlardaki hükmünü açıklamakta olup İslâm hukukçuları kamu yetkililerine câiz ve mubahta tasarruf yapma hakkı tanırlar. Bunun yanında spor ve benzeri amaçlarla ava çıkmak da câiz görülmüş, fakat bazı bilginler asıl amacın dışına çıkıldığı ve merhamet duygularını incittiği için bunu mekruh görmüşlerdir. Bir yarar gözetmeksizin ve hayvanlara eziyet için avlamak ise câiz değildir. Yine, başkalarına zarar veren bir yolla yapılan av da İslâm dininin genel ilkelerine göre yasak fiillerden sayılmıştır. Bu tür avlama için fıkıh eserlerinde daha çok insanların mallarına, özellikle arazi ve mahsullerine zarar verme durumları örnek gösterilmişse de tabiatın ve hayvan neslinin korunması, zamansız avlanmanın hayvanların üreme ve gelişmesinde yol açacağı olumsuzlukların önlenmesi amacıyla konan sınırlamalara uyulmamasını da bu çerçevede düşünmek gerekir. Nitekim ilk bakışta hac ibadetine has bir düzenleme gibi görünürse de, İslâm'daki Mekke havalisinin bitki ve hayvanları ile ilgili koruyucu hükümlerin çevre bilincini yerleştirmeye yönelik hikmetler de içerdiği gözden uzak tutulmamalıdır. Harem bölgesi için getirilen kısıtlamaların, bu bölgeyi âdeta örnek bir "millî park" haline getirmeyi amaçladığı da söylenebilir.

KAYNAK:Diyanet ilmihali II cilt 

Konuya ilişkin Sure ve Ayet’ ler: 
Ey müminler!.. Eğer gerçekten Allah’ a tapıyorsanız, O’ nun verdiği rızkların temiz ve helalinden yiyip O’ na şükredin. ” ( Bakara Suresi, Ayet: 172 ) 

“ Ey Muhammed! Sana, kendilerine neyin helal kılındığını soruyorlar. De ki: Temiz olan bütün nimetler size helal kılındı. Allah’ın size öğrettiği üzere alıştırıp, yetiştirerek öğrettiğiniz avcı hayvanların sizin için tuttuklarını yiyin ve üzerine Allah’ ın adını anın.....   
( Maide Suresi, Ayet:4 ) 

“ Deniz avı ve onu yemek size de, yolculara da geçimlik olarak helal kılınmıştır. İhramda bulunduğunuz sürece kara avı size haram kılınmıştır. Huzurunda toplanacağınız Allah’ tan sakının. ”  ( Maide Suresi, Ayet: 96 ) 

“ İki deniz bir değildir. Birinin suyu tatlı, serinletici ve içilmesi kolay, diğeri tuzlu ve acıdır. Her birinden taze balık eti yersiniz, takındığınız süsleri çıkarırsınız..... ( Fatır Suresi, Ayet: 12

Konuya ilişkin Hadisler ve Ülemanın ( Bilginlerin ) görüşleri: 

Sahabe’ den Şüreyh ( R.A.) de Hazret-i Ebu Bekr’ den “ Denizde yaşayan her hayvan mezbuhdur (kesilmiş hayvan gibidir). Allahu Teala denizde yarattığı her hayvanı sizin için zebhetmiştir (kesmiştir). ” Hadisini rivayet etmiştir. 

Müellif Buhari’ nin Saydül-Bahr ( Deniz avı ) konusundaki mühim bir rivayeti de, İbn-i Abbas ( R.A.)’ ın “ Deniz avı ister Hıristiyan, ister Yahudi, ister mecusi tarafından avlansın yiyiniz! ” demiş olmasıdır. 

Resul-i Ekrem ( S.A.) şöyle buyurmuştur. “ Ey Müslümanlar! Siz atıcılık öğrenin! Atanız Hazreti İsmail atıcılık yaptı ve av avladı ” Bu Hadis-i Şerif’ de avcılığın ve iyi silah kullanmanın, yararlı olduğuna işaret edilmiştir. 

Kur’ an-ı Kerim, Sünnet ve İcma-i Ümmet’e göre av yapmak mümkündür, serbesttir. Ancak, kişinin yararı için bazı kayıtlar konmuştur. Avcının işini terk ederek, gaflet derecesinde ava düşkün olmaması gerekir. Donma tehlikesi ve düşman korkusu varsa av yapılmamalıdır. ( Dürrü Muh
Av hayvanı, koşarak yada uçarak insandan kaçabilecek şekilde sağlıklı ve serbest olmalıdır. ( Mecelle-i Celile, Mad:1295 ) 

Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Savaş ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 20 Ocak 2012, 10:57:54 »
Bizler Sultan Süleymanın yanında kalırız birer KARINCA;
Bize de av helal olur,Sultan Süleymana helal olunca

:D :D :D :D :D :D :D :D

Hocam süper bir anlatım olmuş. Edebiyatta tüm sanatlar var bu iki mısrada :D

Savaş ÇETİN
1976 Eşme UŞAK