Gönderen Konu: PARAGON / PHENOMA GRUPMAN DENEMELERİ  (Okunma sayısı 2784 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
PARAGON / PHENOMA GRUPMAN DENEMELERİ
« : 21 Ekim 2018, 14:43:26 »
Tüfeklerin, geçit avlarında oluşabilecek genel dağılımlarını gözlemlemek için bugün biraz deneme yaptık.
Sıcak hava ve düşük basınca rağmen sonuçlar fena sayılmaz.. İki tüfek arasında afaki bir fark yok, sonuçlar birbirine yakın.

Paragon / Renova arasında, geçit avında kullandığım 34 gr 5 numara Sterling ile daha önceki yapılan atışlara bakarak kıyaslama yaptım.
71 namlular ve full şok ayarındaki 3 şoklarla yapılan atışlarda arada 13 saçma fark var.
Paragonla biraz üst atmışım, merkezi vuruş olsa aradaki farkı kapatırmışız  :)

Paragona Tepe ful şoku taktım, yoğunluk açısından pek tatmin edici sonuç vermedi, dağılım açısından kendi 3 şoku biraz daha iyi gibi..
Havalar soğuyunca zaten bu desenler büyük oranda değişecek..
Geçitte, sonuçları av üzerinde daha net görürüz inşallah..

Hedef kağıtları 60x60 ebatlarında, ve namlu sabitlemeden yapılan atışlar sırasıyla şu şekilde ;

Sterling 34 gr 6 numara ile Phenoma 1-2-3 şok dağılımları. 71 namlu ve mesafe 36 metre..

Sterling 34 gr 4 numara 1 şok 36 metre..

Sterling 34 gr 5 numara 3 şok 36 metre..

Çulluk için deneme yaptık, 28 metre 5 şokla Bps 30 gr bior 9 numara..
Bu desenin içinden çulluk kaçırmak için ekstra çaba sarfetmek lazım..

---------------------------------

Paragon denemeleri..

Mirage 30,5 gr 5 numara 71 namlu 3 şokla 36 metre..

90x90 kağıtlara 34 gr 5 ve 6 no dağılımları, 71 namlu 3 şok 36 metre..

Paragon tepe full şokla 34 gr 5 numara sterling. 36 metre..

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Talat YILMAZ 46, Yusuf GÜL, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Enes Malik TEPE

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: PARAGON / PHENOMA GRUPMAN DENEMELERİ
« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2018, 15:01:43 »
Pattern güzel boşluk yok maşallah.Tahtalılar gelse de avlarını izlesek Emrah Abi.Videolarını bekler olduk :D
  • Armsan Phenoma Carbo 76 cm
  • Huğlu Koop. 103FE 71 cm

1997
Tekirdağ/Van

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2018, 15:06:53 »
Bore gauge ile Primo şokları ölçtüm , 3 şok Full/ExFull arasında, 2 ve 1 no'lu şokları ölçmeye gerek duymadım.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2018, 15:43:58 »
Pattern güzel boşluk yok maşallah.Tahtalılar gelse de avlarını izlesek Emrah Abi.Videolarını bekler olduk :D
Sağolasın. Tahtalı zamanına var daha. Henüz erken, kuş çok az.
Geçen sezen en güzel avları yine şubatta yapmıştım. Acelem yok. 12. Ayda kar düşerse tahtalı ve çulluk avı çok zevkli oluyor.. Her şey nasip.. :)

Bore gauge ile Primo şokları ölçtüm , 3 şok Full/ExFull arasında, 2 ve 1 no'lu şokları ölçmeye gerek duymadım.
Tuncay hocam, namlu çaplarını da ölçtünüz mü ?
Yaklaşık olarak phenomanın 18,50 ve paragonun da 18,70 civarlarlarında olduğunu düşünüyorum.
Paragonun kendi şok ölçüleri arasında çok dengesiz farklar var.
Phenoma şok ölçüleri aradaki farklar açısından nispeten daha düzenli ama o da dediğiniz gibi çok dar ölçülerden başlıyor..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2018, 20:22:24 »
Hayır Emrah bey kardeşim,
Grupta a400 kullanıp ara şokları olmayan avcı arkadaşlara aldık , eğer Paragon 18.70 ise durum çok daha vahim olur.
Buralarda hiç kullanan yok, hiç görmedim Paragon herhalde , Phenoma'da yok çevremde.
Denk gelirse ölçer bildiririm.
Geçen hafta Yenişehir/Bursa'dan arayan ve keyif için tüfek atmaya tavsiye isteyen bir dostuma önerdim.
Ağır bir gazlı en konforlu silah sonuçta.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 21 Ekim 2018, 22:02:42 »
Hayır Emrah bey kardeşim,
Grupta a400 kullanıp ara şokları olmayan avcı arkadaşlara aldık , eğer Paragon 18.70 ise durum çok daha vahim olur.
Buralarda hiç kullanan yok, hiç görmedim Paragon herhalde , Phenoma'da yok çevremde.
Denk gelirse ölçer bildiririm.
Geçen hafta Yenişehir/Bursa'dan arayan ve keyif için tüfek atmaya tavsiye isteyen bir dostuma önerdim.
Ağır bir gazlı en konforlu silah sonuçta.
A400 şoklarıyla benzer olduğunu biliyordum ama uyumlu olduğunu bilmiyordum..
Paragon namlusundan 18,70 mm plastik tapa hafif sıkışmayla zorlamadan geçiyor.. Buna göre tahmin etmiştim genişliğini..  ::)
Yine de imkanınız olursa ölçüp yazarsanız sevinirim.
Tüfeğin kutusundan 2 şok çıkmadı. Yanlışlıkla 2 adet 1 şok koymuşlar. 1 ve 2 şokları zaten çok dar olurdu, 1 şokunu da kullanmıyorum. 3 çentik şoku yeterince yoğun grupman veriyor..
En çok da konforu hoşuma gidiyo zaten. 20 derece havada 34 gr deniyorum en ufak bir rahatsızlık yok..
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2018, 22:04:06 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 21 Ekim 2018, 23:01:46 »
Sn.Akdeniz
Burada bayiler sanırım satmak istedikleri markalara yönlendiriyorlar müşterilerini , bunun en temelinde daha fazla kâr elde etmek amacı var tabiki, yoksa "Bunlar kötü tüfek ondan buralarda yok " gibi anlaşılmasın kastım dostlarca.
612 kullanıcılarının çoğu memnundu tüfeklerinden, yurtdışı forum ve incelemelerde de iyi şeyler okudum genelde.
Weatherby'nin gazlı modelleri sanırım Armsan üretimi.Özellikle küçük kalibrelerde (Numaralarda) başarılı bulunuyor.
Son günlerde burada Vertu ve Masai Mara en gözde tüfekler, hemen arkalarında Renova geliyor.
Ben eldeki mevcut iyileri kaybettikten sonra 2009 'dan beri 15 adet tüfek değiştirerek geçen yıl sonu oturtabildim tüfek işini.
Herkesin tüfekten beklentisi, kullanım şekli,yoğunluğu,tipi farklı farklı.
Sorma nezaketinde bulunan herkese aynı şeyi söylüyorum; Marka, model ,sistemin hiçbir önemi yok , önemli olan elindeki TEKİL örnek ve denemeden kullanmadan asla almayınız.
Saygılarımla
Not: İlk bulduğum Phenoma ve Paragon'a zorla bakayım merak edenler için İnşallah.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Muhammed DALGALI, Emrah AKDENİZ, Doğan ATEŞ, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2018, 23:37:52 »
Sn.Akdeniz
Burada bayiler sanırım satmak istedikleri markalara yönlendiriyorlar müşterilerini , bunun en temelinde daha fazla kâr elde etmek amacı var tabiki, yoksa "Bunlar kötü tüfek ondan buralarda yok " gibi anlaşılmasın kastım dostlarca.
612 kullanıcılarının çoğu memnundu tüfeklerinden, yurtdışı forum ve incelemelerde de iyi şeyler okudum genelde.
Weatherby'nin gazlı modelleri sanırım Armsan üretimi.Özellikle küçük kalibrelerde (Numaralarda) başarılı bulunuyor.
Son günlerde burada Vertu ve Masai Mara en gözde tüfekler, hemen arkalarında Renova geliyor.
Ben eldeki mevcut iyileri kaybettikten sonra 2009 'dan beri 15 adet tüfek değiştirerek geçen yıl sonu oturtabildim tüfek işini.
Herkesin tüfekten beklentisi, kullanım şekli,yoğunluğu,tipi farklı farklı.
Sorma nezaketinde bulunan herkese aynı şeyi söylüyorum; Marka, model ,sistemin hiçbir önemi yok , önemli olan elindeki TEKİL örnek ve denemeden kullanmadan asla almayınız.
Saygılarımla
Not: İlk bulduğum Phenoma ve Paragon'a zorla bakayım merak edenler için İnşallah.
Bayiler açısından hemen her yerde durum öyle. Satmak istedikleri ya da en fazla kâr ettikleri modeller hangisiyse onları müşterinin önüne sürerler.. Ben çok bayii gördüm, x markayı kötüleyip kötüleyip de bayiliğini aldıktan sonra yere göğe sığdıramayan.. Herkes cebine giren paraya bakıyor..

"Sorma nezaketinde bulunan herkese aynı şeyi söylüyorum; Marka, model ,sistemin hiçbir önemi yok , önemli olan elindeki TEKİL örnek ve denemeden kullanmadan asla almayınız."

Değişik tüfekler görüp denedikçe şu cümlenize hak vermemek mümkün değil..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #8 : 22 Ekim 2018, 07:45:25 »

Tuncay bey,

%100 değil, %1500 haklısınız. Son zamanların gözde tüfeklerinden birini denemeden aldım, ayni gün ruhsata işlettim. Tüfekte aklınıza gelen, gelmeyen her türlü sorun çıktı. Fabrikaya geri gitti. Onlar da işin içinden çıkamadılar ki, yeni bir tüfeği testlerini yapıp gönderecekler. Dediğiniz gibi elinizdeki her zaman Marka bağımlı olmayan tekil örnek, size denk gelmiş olabilir.

Bir ikinci nokta, üreticinin malının arkasında durup gereğini yapması. İletişimi zor, ürününün arkasında durmayan markalardan da uzak durmak lazım.

Saygılar
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Yaşar KÖKÇEN

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 22 Ekim 2018, 13:11:28 »
Sn.Mutluer,
Retay ile ilgili sürecinizi dikkatle takip ediyorum, daha beteri 2010 yılında Benelli ile başıma geldi, 11 ay uğraşıp sorunu ispat edince yeni tüfek ile değişim sağlandı maalesef o da bir karış alt vuruşa sahipti.
En azından yerli firmalarda muhatap bulabiliyorsunuz karşınızda.
İnşallah istediğiniz tüfeğe kavuşursunuz bir an önce.
Saygılarımla
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Talat YILMAZ 46

• AvlakForum Üye
  • *
  • çifte hastası
« Yanıtla #10 : 22 Ekim 2018, 16:57:45 »
Emrah kardeş  bak Renovayı  küstürme sonra ne ördeğe gider nede tahtalıya ☺☺ . Geniş namlu tüfeklerin  tadını iyi alıyon.
  • Huğlu 202B 12 cal 71&76 1-3 fix
Talat YILMAZ 
 K.maraş   1991

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 22 Ekim 2018, 23:18:43 »
Paylaşım için teşekkürler Emrah Bey,
Her iki tüfekte avda yeterli olacak gibi görünüyor.Penetrasyonları kıyasladınızmı acaba??
Aklıma takılan şöyle bir konu var 89 mm yataklı bir tüfekte standart 70 mm lik bir fişek ile atış yapıldığında fişeğin açılıp saçmaların tapa ile birlikte fişekten çıktığı ilk anları düşündüğümüzde barutun halen yanmakta olduğu ve sürekli barut gazı üretilen bir zaman dilimi var.Bu tapanın Bior yada keçe tapa olduğunu düşünelim. Tapa fişek kovanından henüz ayrıldığı o anlarda halen 89 mm lik fişek yatağında olacak ve arkasından gelen basınçlı gaz tapa ve tapaya göre geniş olan fişek yatağı arasından geçip saçmalara temas edip namlu ucuna doğru hareket edecek...
Böylesi bir durumda gerçekten tüfekte güç kaybı olabilirmi ?? Ve bu boşluktan kaçan bir miktar basınçlı gaz önündeki saçmaları hedefe vardığında oluşturacağı patern desenini bozacak şekilde etkleyebilirmi??

Not: daha önce bu konu düşünülmüş ve üzerinde konuşulmuş olabilir bilemiyorum ama sizin tüfeğinizin 89 mm yataklı olması dolayısıyla fikrinizi merak ettiğim için yazdım .

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 22 Ekim 2018, 23:26:05 »
Aklıma gelmişken az önce sorduklarım gerçekten oluşuyorsa
89 mm lik fişek yatağına sahip tüfeklerde bior yada keçe tapa kullanıldığında sıcak barut gazı direkt saçmalara temas ediyorsa ... Gerçekten yakan bir tüfek bulunmuş olabilir mi ??🤔🤔 tabii bu da işin esprisi 😁

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #13 : 23 Ekim 2018, 20:17:35 »
@Doğan ATEŞ Hocam sizin hesaba katmadığınız bir olay var ama;
Şimdi 70 mm fişekle 89 yatak bitimi arasında yaklaşık 2 cm fark var.
Bu 2 cm boşlukta biriken barut gazı, mühimmat namlu içine geçip yol almaya başladığı anda birikmenin verdiği ekstra güçle daha iyi bir itiş gücü sağlayıp tüfeğin daha fazla yakmasına yardımcı oluyor  >:D

Fişek yatağı konusunda hiç böyle bir düşünce aklıma gelmedi. Zaten hep 76 mm yataklı tüfek kullanıp 70 mm fişek atıyoruz.
Öyle bir durum söz konusu olsa bu tüfeklerde de ortaya çıkar.

Paragonla bugün, içeriğinde 1,30 barut ihtiva eden 25 gr sterling fişeğiyle 2 adet tahtalı vurdum  :)
Yani 89 yataklı, gazlı ve geniş namlu bir tüfek üstüne üstlük 25 gr fişekle iyi mesafeden kuş vurabiliyorsa, "güç kaybı" dediğimiz şeyi hiç de kafaya takmaya gerek yok..  ::)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Ömer ÇETİNKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 24 Ekim 2018, 10:37:06 »
Bir gazlı tüfek alacak olsam alacağım tek tüfek armsan olur gerçekten çalışma performansı olsun yakması olsun benim gözümde Türkiye de en iyilerin başında gelir etrafımda kullananların hepsi çok ama çok memnunlar bu arada YouTube de seni yakından takip ediyorum Emrah ustam bu tüfek işinde olayı çözmüşsün artık videolarının devamını bekliyoruz paragonla bu yıl daha iyi avlar yapacağını düşünüyorum saygılar Rastgele
  • Retay Gordion
Duck Hunter