Gönderen Konu: yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar  (Okunma sayısı 193797 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Ynt: yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar
« Yanıtla #650 : 27 Ağustos 2018, 15:43:17 »
Muhterem arkadaşlar,

İyi yapılmış bir ürünü takdir etmek, işi başaranın hakkını vermek demektir. Bundan kaçınmak uygun olamaz. Ön uğraşı sahibi bir ilke
imza atmış olabilir. Ancak Ondan yararlanarak bir adım ileri çıkabilenin de faydalılığı tartışılamaz.

Öte taraftan varılan yerin ulaşılamaz nitelikte olduğunu iddia etmek, gelişme kavramının inkarı demektir. Gidebildiği yerin nihai olduğunu
düşünen, gerileme sürecinin başında sayılır.

Patentler, hiç bir zaman mutlak gerçekleri ifade etmez. Sadece bir konuda kelimelere dökülebilecek kullanılabilir yaklaşımların ilki
olduğu iddiasına yer verir. Saçma sapan patentler vardır. Mesela, bir üreticimiz, hafiflik için silah gövdelerinde uç sınır dayanımına
yakın mukavemette aluminyum alaşımlarına çelik insertler montajı yaklaşımının tescilini Amerika'da almış, ülkemizde PLASTİK gövdeli
ürünlerinde üstünlük göstergesi olarak bu ibareyi kullanmıştır. Saçmalık, belli bir ömrü aynı nitelikte veren iki materyalin birarada
kullanımı düşüncesinden gelmektedir. Daha önce kimse, böyle bir uygulamayı tescile değer bulmamıştır.

Kinetik tüfeklerin zafiyeti, sürtünmeye olan aşırı duyarlığıdır. Bu silahlarda, dayanımı etkilemeyecek minimum sürtünme yüzeyini
sağlayabilen örnekler en başarılı modellerdir.

Kinetik tüfeklerde kilit bağlantılarını açan moment veya yönlendirilmiş yük, mekanizma ile namlu arkasını kapayan blok arasına
konumlandırılmış güç toplama biriminin, tüm silahın geri tepmesi sürecinde topladığı iş yapabilme gücünün deşarjıyla sağlanır. Nasıl
muayyen bir yükseklikten düşen top hiç bir zaman bırakıldığı rakıma yükselemezse, söylenen deşarj safhası değeri, hiç bir zaman
toplanan enerji seviyesinde olamaz. Gazlı ve hareketli namlulu türlere nazaran sarfiyatla geri dönebilen bu yönlendirilmiş yük, kullanılan
yay benzeri güç toplama biriminin elastikiyet sınırlarına bağlı olarak, sürekli sınırlarda cevap verme süresiyle, boşaltma ve kurmayı
gerçekleyecek düz geri tepme işlevlerinin arzu edilen düzeyde oluşmasına engel olur ve bunu önlemek için kapağı, kurma sonrası yerine
iterek doldurmayı çıkartacak geri getirme yayının gücü düşük tutulur. Dillere desten "Benelli Click" zafiyetinin nedeni budur.

Zayıf geri getirme yayının en güçsüz hali, kapagın en ileri durumundadır. Kapalı görünen tüfeğin yere vurulması, elle namludan tutulup
silkelenmesi, atım yatağı konrolü gibi hallerde, gücü mekanizmayı tam yerine getirmeye yetmeyebilir ve tetik çekildiğinde, düşen
darbe elemanı, ateşleme iğnesi yerine vuruşunu yolunu kapayan mekanizma alt tabanına ulaştırır.

Bu sırada döner başlık tam yerine oturmuş  olsa da, mekanizma geride kaldığı için ateşleme iğnesi vuruşunu kapsüle taşıyamaz.
Vakıaya engel olma amaçlı yapılanmalar;

- Mekanizmanın ileri doğru bir kaç  milim hareketine,

- Mekanizma üzerindeki kam kanalıyla kılavuzlanan döner başlığın yerinde tam dönememesi durumunda bu engellemeye...

Ek sürtünme çıkarmayacak yapılanmada olması gerekmektedir.

Benelli'nin alttan yay zorlamalı bilya yaklaşımı, itişini mekanizma doğrusal hareketinin en nihayetinde hem onu hem de döner başlığı
devinime cebreder şekilde hizmet vermektedir.  Monte edildiği modellerde işini yaptığı, ancak istenen her tüfeğe tatbikinin  pahalı
olduğu bildirilmektedir.

Retay yapılanmasında, sürtünme mekanizmanın nihai yerine ulaşmasından önce başlamaktadır.  Yaklaşımda, döner kafanın rotasyon
işlevini güçlendirmek ön plandadır. Objekif bir gözlemle, Benelli'ye kıyasla yarı yarıya görevli gibidir ve bunu kolaylaştırmak için, bazı
tetkik sahiplerine göre, döner kafanın atış sırasında basıncı gövdeye ileten yüzeyleri küçük tutulmuştur. Filvaki, kullanıcı  ve Amerikan
test uzmanı ifadeleri, tüfeğin kusursuz olarak çalıştığı, Benelli'ye üstün tarafının, konstrüksiyonel özelliklerden değil, istenen her tüfeğe
masrafsız olarak tatbikinden geldiği yönündedir. Yapısal niteliklerin daha işlevsel olduğunu teyid eder bir bildirim mevcut değildir.

Tüfeğin kalite sorunları olmadığı kesindir. Ancak, alım isteklisi silahseverlerin, uzun, yıpratıcı dayanım testleri ve atış sıhhati konusunda
tereddütlerini yok edecek denemelerin neticesini beklemeleri de son derece doğaldır.

Saygılar.

Alper Hocam,

Teşekkür ederim değerli yorum ve görüşleriniz için.

Arkadaşların bahsettiğini gibi , Benelli Inertia Driven diye adlandırdığı  mıdelde CLİCK problemini çözmekiçin mekanizma alt kısmına sestskur yay ve bilyadan oluşan pim şeklinde bir yaylı bilya ile, bolt alt kısmında helis pim  bitimimindeki kademeye açılı yüze ilave ederek döner başbaşın yaylı bilya konumune geldiği zaman bu yayıon ittirme gücü ile bilya bu yüzeydeki açı yardımı ile dönerbaşı kapanma yonunde ilave baskı sağlıyor. Fakat yine CLİCK sorunu devam ediyor ama eskiye ragmen daha iyi.

Benelli kendi US patent isteminde standart kinetik sistemin CLİCK problemi olduğunu ve bu sorunu ortadan kaldıracak sistem olarak istemde belirtmektedir..

Biraz önce bazı arkadaşlarımızın bu yayın bozulma veya ölme işlevsizlik durumunda ne olcağı sorunu benell içinde geçerlidir. Bu yaylı bilya işlevini ne kadar garanti veriyorlar? süre var mı? vs vs

Hocam sizin yorumunuza istinaden ise, torsion yayının standart kinetik sisteme kattığı tek şey açı ile birlikte kapanmaya yönünde baskı oluşturması sadece. Bu yayın zorlu testler vs durumlarda sizin de gördüğünüz gibi çalışmada ilave bir yüke ve aşınmaya maruz kalacak bir işlevi yok bizim gördüğümüz kadarıyla.

Amerika patent linkine ve çizimlere buradan ulşabilirsiniz isteyen merak edenler için;

Retay :
http://pdfpiw.uspto.gov/.piw?PageNum=0&docid=09995542&IDKey=453C8489685B&HomeUrl=http%3A%2F%2Fpatft.uspto.gov%2Fnetacgi%2Fnph-Parser%3FSect1%3DPTO2%2526Sect2%3DHITOFF%2526p%3D1%2526u%3D%25252Fnetahtml%25252FPTO%25252Fsearch-bool.html%2526r%3D1%2526f%3DG%2526l%3D50%2526co1%3DAND%2526d%3DPTXT%2526s1%3Dretay%2526OS%3Dretay%2526RS%3Dretay

Benelli : http://pdfpiw.uspto.gov/.piw?PageNum=0&docid=09200856&IDKey=1C6F55DBEA93%0D%0A&HomeUrl=http%3A%2F%2Fpatft.uspto.gov%2Fnetacgi%2Fnph-Parser%3FSect1%3DPTO2%2526Sect2%3DHITOFF%2526p%3D1%2526u%3D%25252Fnetahtml%25252FPTO%25252Fsearch-bool.html%2526r%3D4%2526f%3DG%2526l%3D50%2526co1%3DAND%2526d%3DPTXT%2526s1%3D%252522BENELLI%252BARMI%252BS.P.A%252522.AANM.%2526OS%3DAANM%2F%252522BENELLI%252BARMI%252BS.P.A%252522%2526RS%3DAANM%2F%252522BENELLI%252BARMI%252BS.P.A%252522

RETAY
#Pullit
retayarms.com - retayusa.com
www.instagram.com/retayarms

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Selim AYDOS

Çevrimiçi Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #651 : 27 Ağustos 2018, 16:12:55 »
namlu = 585 tl, kundak takımı = 650 tl. ==> toplam 1235 tl.
bu namlu ve kundaktan oluşan tüfeğin fiyatı = 2875 tl.
sadece tüfek kasası ve mekanizması = 1640 lira? bir yerler de bi orantısızlık yok mu acaba?
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

The following users thanked this post: Ali KELTEN

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #652 : 27 Ağustos 2018, 19:51:12 »
Bazı yayınlarda 2019 da  Masai Mara  "İnertia Plus 2" çıkacağı yazıyor, acaba ne gibi bir fark olacak?
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Ali KELTEN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #653 : 28 Ağustos 2018, 09:04:50 »
sadece tüfek kasası ve mekanizması = 1640 lira? bir yerler de bi orantısızlık yok mu acaba?

Gunaydın Ahmet Bey,

Evet aynen dediğiniz gibi orantısızlık var ve bu fiyatlarda bu ürün satılamaz zarar eder bu kurda. Devlet bir çok kalem ithal üründe ithalatı azaltmak ve yerli üretime yöneltmek için ilave gümrük vergisi koydu ve bu yeni kurla ikiye katladı.

Kaliteli ürün veya parça daima pahalı dünyanın her yerinde.
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #654 : 28 Ağustos 2018, 09:05:47 »
Bazı yayınlarda 2019 da  Masai Mara  "İnertia Plus 2" çıkacağı yazıyor, acaba ne gibi bir fark olacak?

Gunaydın mehmet bey,

Deyatlar netleşmediği için net bilgi veremiyeceğiz busorunuza. Netleştiği zaman ilk buradan sizlerle paylaşacağız.
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Hakan KARAKAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #655 : 28 Ağustos 2018, 11:30:43 »
tüfeği yeni aldım pişmanım sol vuruyor tüfeğiniz son kontrol sıfır bence birde fişek basarken alt mandal yerine oturmuyor fişek basamıyorum kasıntılı oturuyor mandal yerine çok tek kurşun demesi yaptım attığım fişeklere yazık hep solmu vurur tüfek
verdiğim paranın karşılığı bu olmaması gerek yazık paramıza alacak arkadaşlar bilgi alabilir 0532 065 2022 ersin karakaş sakarya
1978 sakarya akyazı

Çevrimdışı Selim AYDOS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #656 : 28 Ağustos 2018, 12:14:38 »

Katılıyorum kasa ve mekanizma maliyet olarak uygun parçalar bunu diğer yerli firmalardan biliyoruz.
1978 ANKARA

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #657 : 28 Ağustos 2018, 12:50:38 »
tüfeği yeni aldım pişmanım sol vuruyor tüfeğiniz son kontrol sıfır bence birde fişek basarken alt mandal yerine oturmuyor fişek basamıyorum kasıntılı oturuyor mandal yerine çok tek kurşun demesi yaptım attığım fişeklere yazık hep solmu vurur tüfek
verdiğim paranın karşılığı bu olmaması gerek yazık paramıza alacak arkadaşlar bilgi alabilir 0532 065 2022 ersin karakaş sakarya

Merhaba Hakan Bey,

Tufeğin IPS numarasını ve seri numarasını paylaşabilirmisiniz bizimle? gerekli kontrolleri yapıp hemen size bilgi verecekler ilgili arkadaşlar

[email protected] Lütfen

RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Hakan KARAKAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #658 : 28 Ağustos 2018, 15:04:28 »
ALİ KELTEN BEY

yarın tüfeği kargoya verecem fabrikaylan konuştum şuanda tüfek yanımda olmadığından numara sadece ruhsatta yazan MMT1176 var
1978 sakarya akyazı

Çevrimdışı Hakan KARAKAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ALİ BEY

Kolaygelsin tüfeğimi gönderdim cuma günü elinize ulaştı bana bilgi verirmisiniz namlu yamuk demiştim bakılacaktı fişek basma mandalı ve 28 gr fişek takılıyordu iyi çalışmalar

Ersin Karakaş
B.K.S eloktrostatik tozboya
sakarya
1978 sakarya akyazı

Çevrimdışı Ercan TURYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • CANSA CAN, KANSA KAN, YETER Kİ SEN DALGALAN.
Arkadaşlar avda deneyen varmı tüfeği, resim yorum yapan yokmu aranizda...

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Armsan Phenoma Bronz Otomatik
  • Akus Hunter Lux Süperpoze
1988 - Bursa

Çevrimdışı Ömer ŞAHİN 07

• AvlakForum Üye
  • *
Şu yeni namlu hakkında bilgi yokmu hala bide gordion modelinde yeni namlu mu kullanilacak.
Saygılar.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Franchi black magic
  • Torun s.poze
  • Üzümlü kooperatif çifte 16cal.
  • DD. Zeyna
1995 - Antalya

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
Sayın @Ali KELTEN,

Web sitenizdeki iletişim sayfanıza bir kaç soru gönderdim ama geri dönüş olmadı maalesef.

Bunlardan biri herne kadar etkinliği tartışılır olsa da Masai Mara uyumlu yivli şok ile ilgili idi.  Masai Mara'nın kendi üretiminiz şokları dışında, sizin tüfeğinizle uyumlu olacak başka marka şoklar var mıdır yoksa kendi içinde bir standart mı uyguladınız bu da diğer soruydu.

Öte yandan bu başlık altında Masai Mara  birleştirme konisi (Forcing Cone) ile ilgili soruları cevapsız bıraktığınızı gördük. Size özelden yazdığım soruya da tatminkar bir cevap vermediniz. Bayi incelemesinde bu günkü yivsiz tüfek sanayiisinin standart kabul ettiği uzatılmış birleştirme konisi kullanmadığınızı gördüm. Satınalma belgemi bu hafta alınca hemen ayırttığım Masai Mara'yı alıyorum. Birleştirme konisi ile ilgili görüş ve eleştirilerimi burada paylaşacağım.

Saygılarımla
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Doğan ATEŞ, Ali KELTEN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Sayın @Ali KELTEN,

Web sitenizdeki iletişim sayfanıza bir kaç soru gönderdim ama geri dönüş olmadı maalesef.

Bunlardan biri herne kadar etkinliği tartışılır olsa da Masai Mara uyumlu yivli şok ile ilgili idi.  Masai Mara'nın kendi üretiminiz şokları dışında, sizin tüfeğinizle uyumlu olacak başka marka şoklar var mıdır yoksa kendi içinde bir standart mı uyguladınız bu da diğer soruydu.

Öte yandan bu başlık altında Masai Mara  birleştirme konisi (Forcing Cone) ile ilgili soruları cevapsız bıraktığınızı gördük. Size özelden yazdığım soruya da tatminkar bir cevap vermediniz. Bayi incelemesinde bu günkü yivsiz tüfek sanayiisinin standart kabul ettiği uzatılmış birleştirme konisi kullanmadığınızı gördüm. Satınalma belgemi bu hafta alınca hemen ayırttığım Masai Mara'yı alıyorum. Birleştirme konisi ile ilgili görüş ve eleştirilerimi burada paylaşacağım.

Saygılarımla

Mehmet Bey,

Teşekkür ederim ilginiz için. Mesajınıza cevap yazdım ama seyehatlerden dolayı geç oldu sanırım kusura bakmayın.

Ürünümüzü alıp inceleyip test edip paylaşabilirsiniz tabiki de bizler için güzel bir bilgi kaynağı olur. Bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Tekrardan özür dileriz bu geç cevaplar için ( yurtdışı seyehatlerden dolayı )
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
[quote author=Ömer ŞAHİN 07 link

Merhaba,

Slug namlu önümüzdeki günlerde sizinle paylaşacağız.

Gordion namlu standart tasarım ama masai mara marabored namlu ile aynı özelliklerede bir namlu olcak.

teşekkürler
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Arkadaşlar avda deneyen varmı tüfeği, resim yorum yapan yokmu aranizda...

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba,

Avda kullanan arkadaşlar var ama sanırım burada yazmıyorlar veya paylaşım yapmıyorlar facebook da paylaşım yapıyorlar
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Mehmet YILDIZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhaba Ali Bey,

Slug namlu ile ilgili bir gelişme var mı ?
1981

Çevrimdışı Selim AYDOS

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Hakikaten ne oldu bu slug namlu Ali Bey
1978 ANKARA

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Emrah DOĞAN

• AvlakForum Üye
  • *
Bundan yaklaşık bir iki hafta önce arkadaşım siyah sentetik olanından aldı Grupman harika estetik harika yalnız bana göre tek sıkıntı el kundağı Çok ince Gelelim asıl meseleye tüfek başladı birinciyi atıp ikinciyi ağzına almamaya boşu atmamaya irtibat kuruldu tüfeği gönderin dendi tüfek tamirden geldiğinde o arkadaşın tam benlik dediği grupman dan eser yok zannedersem gövde ve plastik aksam hariç bütün parçalar değişti 5 şok ile gönderdi 3 şok ile geldi arkadaş da grupman konusunda hassas tekrar yollayacak bakalım sonuç ne olacak 
  • Baikal mp 155 max5
  • Albatros alr 19
  • İmpala Plus max 5
  • Ata Neo 12 Ekstra Combo
  • Franchi First Class
Emrah DOGAN
1983 MANİSA/SOMA

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı İbrahim TABAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
RETAY hakkında bende massi mara kullanınıcısı olarak yorum yapayım tüfek görüntü iyi ama calışması tutukluk yapması beni öldürdü yani berbat 1. Arızasında olabilir dedim   bayi ile testte çıktı 3 atış her seferinde sıkıştı videosu mevcuttur tamire gitti geldi 3 atışta 2 sıkışma yaptı nasıl yine olur dedim foto video mevcut, fabrikaya yine gönderdim tüfeğin değiştirilmesini talep ettim gerek varsa değistiririz dediler gitti geldi yine aynı sorun yine fabrikaya tüfekte bir sorun var yine aradım yolla dediler yine gitti geldi böyle 4 sefer gitti geldi dördüncü gelişinde 800 km yol yapıp ava gittim lanet olsun  ki yine sıkıştırdı bu kadar övdüğünüz tüfek buysa böyle tüfeğe lanet olsun tamirden sonra fabrikada atış videosu çekiliyor çalışıyor av yeride sınıfta kalıyor şimdi bu tüfeği ben ne yapayım ALİ BEY saglam bir tüfek verdiniz verdiniz ki yenin ediyorum büyük retay tabelasının altında tüfeği parçalayıp tüm dünyada yayınlamassam şerefsizim. 2 ayda 4 kere gitti geldi tüfeğiniz yüzünden ava bile gidemedim. Alibey cevap bekliyorum.
1977 ÇANAKKALE

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
İbrahim Bey umarım kısa zamanda sorun çözülür, Retay geliş gidiş kargo masrafını karşılıyor mu?
1980-Antalya

Çevrimdışı İbrahim TABAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Karşılasa ne olur sezon bitti biz daha sağlam sorunsuz tüfek elime alamadım.
1977 ÇANAKKALE

Çevrimdışı İbrahim TABAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ali bey tel nagihan hanımda mevcut fuarda kesinlikle sıkışma sorununu çözmüştünüz tüfeğinine çok güveniyordunuz ne oldu tırt çıktı.
1977 ÇANAKKALE

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Karşılasa ne olur sezon bitti biz daha sağlam sorunsuz tüfek elime alamadım.

Bazı firmalar garanti süresi içinde bile kargo masrafını karşılamıyor. Tüfek 3-4 defa gidip gelince kabarık bir kargo masrafı da arızaya ekleniyor. 4. hatayı verdiği için hakem heyetine başvurup tüfeğin ücretini ve varsa kargo masraflarını geri alabilirsiniz.
1980-Antalya

Çevrimdışı Nedim DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
demekki neymiş, dipçiğin kundağın beretta da yapılıp gelmesi,  dipçik pedinin ithal olması,çantasının italyada yaptırılması, ve sırf bunlardan dolayı fiyatının bukadar pahalı olması tüfeğin kaliteli olduğu anlamına gelmiyormuş,  birçok avcı tüfeğini çantada değil güzel kılıflarda taşıyıp saklıyor, neymiş bu eleştirileri gözardı etmemek gerekiyor  çok çalışmak sıfır hatalı tüfekler çıkarmak gerekiyormuş
Nedim DEMİRCİ
1979 MANİSA SARIGÖL

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ