Gönderen Konu: Parvavürüs  (Okunma sayısı 1306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat MEMİŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Parvavürüs
« : 17 Ekim 2020, 17:07:32 »
5 aylık setter cinsi köpeğim aşıları tam olamasına rağmen kanlı isalden kurtaramadık ben aldığımda 4 aylık idi yani bende 1 ay sonunda bu hastalığa yenik düştü diğer 7 kardeşten 6 sıda aynı hastalığa yenik düşmüş şimdi sormak istediğim sorularım var musadenizle bu illetten kurtulma şansı çok az imiş 1000 tl lik masraf şonunda bunu öğrendim tabiki bir umut keşke yaşâsaydı 2 bin tl verseydim bunun çözümü varmı ? İkinci sorum bu hastalık genetikmi diğer yavrularda ölmüş aynı ay içerisinde üçüncü sorum ise başka bir yavru almaya karar verdim ama onuda aynı ş3kilde kayp etmekten korkuyorum aşıların bir korunaklığı yok araştırdım her tarafı çamaşır suyu ile yıkadım ama bahçe büyük 4 dönüm aynı şey başıma gelirmi çözüm için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Murat MEMİŞ
1977 ordu

Çevrimdışı Mustafa ERTAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCI AVINI ALIR...
Ynt: Parvavürüs
« Yanıtla #1 : 17 Ekim 2020, 20:02:02 »
Geçmiş olsun kısaca şunu söyleyeyim size 2010 yılından bu tarafa bu kanlı ishal denilen hastalık yüzünden köpek yetiştiremedim 10 sene de 10 yavru öldürdüm ne yaptıysam olmadı o çamaşır suyu da hikaye iğne de hikaye ..
MUSTAFA ERTAN

Çevrimdışı Murat MEMİŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2020, 15:40:33 »
Teşekkür ederim ama bunun bir çaresi olmalı kurtara bilen hicmi olmadı.
Murat MEMİŞ
1977 ordu

Çevrimdışı Mustafa ERTAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCI AVINI ALIR...
« Yanıtla #3 : 18 Ekim 2020, 18:35:52 »
Ben herşeyi denedim olmadı bu seneki yavrular da yakalandı hiç uğraşmadım çünkü daha öncekilerde serum antibiyotik bir sürü uğraş maddi manevi ama malesef sonuç aynı olunca bıraktım bu sene 2 yavru öldürdüm 3 buçuk aylık ikiside valla çare bulursanız bana da haber verin ben bulamadım .
MUSTAFA ERTAN

Çevrimdışı Sinan KAYA 29

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 29 Ekim 2020, 22:34:42 »
..
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2020, 11:46:57 Gönderen: Sinan KAYA 29 »
1993 GÜMÜŞHANE

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE

Çevrimiçi Suat DAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #5 : 29 Ekim 2020, 23:55:56 »
Ustalarım benim başıma bugüne kadar 5 kez kanlı ishal denen illet musallat oldu hepsini de kurtardım şükür tabi hiçbirini veterinere dahi götürmedim kendim sağlık memuruyum FLAGYL adlı bağırsak enfeksiyonlarında kullanılan çok güçlü bir antibiyotik serum var bulması çok zor eczanelerde yok sadece hastane depolarında var bu ilaçla 10dan fazla köpek kurtardım damar yolunu vs ben kendim açıyorum tabi ek takviye serumlar var onları da takıyorum etkili bir tedavi yöntemi en önemli şey erken müdahale ..

Hastane depolarından aldığın ilaçları köpeklerde mi kullandın yani, bunu mu anlamalıyız?

The following users thanked this post: H.Tarık EŞKİ, Feyyaz ÇETİN

Çevrimdışı Sinan KAYA 29

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 30 Ekim 2020, 11:18:52 »
..
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2020, 11:46:44 Gönderen: Sinan KAYA 29 »
1993 GÜMÜŞHANE

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 30 Ekim 2020, 17:55:52 »
5 aylık setter cinsi köpeğim aşıları tam olamasına rağmen kanlı isalden kurtaramadık ben aldığımda 4 aylık idi yani bende 1 ay sonunda bu hastalığa yenik düştü diğer 7 kardeşten 6 sıda aynı hastalığa yenik düşmüş şimdi sormak istediğim sorularım var musadenizle bu illetten kurtulma şansı çok az imiş 1000 tl lik masraf şonunda bunu öğrendim tabiki bir umut keşke yaşâsaydı 2 bin tl verseydim bunun çözümü varmı ? İkinci sorum bu hastalık genetikmi diğer yavrularda ölmüş aynı ay içerisinde üçüncü sorum ise başka bir yavru almaya karar verdim ama onuda aynı ş3kilde kayp etmekten korkuyorum aşıların bir korunaklığı yok araştırdım her tarafı çamaşır suyu ile yıkadım ama bahçe büyük 4 dönüm aynı şey başıma gelirmi çözüm için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Merhabalar, geçmiş olsun. Bir veteriner hekim olarak, sizi aydınlatmaya çalışayım. Parvoviral enterit hastalığının herhangi bir şekilde ilacı YOKTUR. Çünkü kendisi tıpkı covid-19 gibi bir virüs hastalığıdır. Tedavi sadece destekleyici ve sekunder enfeksiyonları önleyici olarak yapılır ve en iyi tedavi şartlarında iyileşme oranı %15'i geçmez. Bu demek değildir ki kanlı ishal olan hayvanı ölüme terkedelim, kurtulma şansı olduğu için destekleyici tedavi yapıyoruz. Şimdiye kadar çok mucizeler gördük, yarım saat yaşamaz denilen yavruların iyileştiğine defalarca şahit olduk. Arkadaşın birisi flagyl'den bahsetmiş çok zor bulunduruğundan falan. Tüm eczanelerde, şurup, hap, serum şeklinde rahatlıkla bulunabilir ve antiprotozal bir ilaçtır, parvovirusla uzaktan yakından hiçbir ilgisi YOKTUR. Yukarda yazdığım gibi, direk virüslere etki eden bir ilaç yoktur, ne insanlarda ne de hayvanlarda. Şu an covid-19 sebebiyle bunu yakından takip ediyoruz zaten. Yapılan tedaviler sadece hastalık semptomlarını azaltmak için ve destekleyici olarak yapılır.
Peki parvovirus'tan korunmak için neler yapmamız gerekiyor ?
Öncelikle, bu hastalık daha önce hastalığı atlatmış olan yetişkin köpeklerin dışkılarından bulaşır. Bu köpekler kendileri hastalık belirtisi göstermemekle beraber hastalığı saçarlar etrafa. O yüzden aşı yapılıp üzerinden 1 ay geçene kadar hiç bir yetişkin köpekle temas ettirmemek, hatta diğer köpeklerin gezdiği yerde bile gezdirmemek gerekir. Hastalığa yakalandıktan sonra ki kuluçka süresinde hayvanda belirti görülmez ve bu durumda aşı yapılırsa, aşının hiçbir faydası olmaz. Aşı yapıldıktan sonra bağışıklık 1 ay içinde oluşur, o süre zarfında bulaşmayı önlemek için dikkat etmek gerekir. Eğer maddi durumunuz elveriyorsa, aşıyı mutlaka 21 gün arayla 2 doz yaptırın.
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
H.Tarık EŞKİ -1987- Veteriner Hekim
Memleket Ankara
İkamet Konya

The following users thanked this post: Suat DAYAN

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 30 Ekim 2020, 18:00:26 »
Bir de yazmayı unuttum arkadaşlar, veteriner hekim uygulamasını pahalı bulduğu için aşıyı kendi temin edip uygulayan arkadaşlar var. 50 lira kar edecem diye köpeğinizden olmayın. Çünkü aşılar üretimden uygulamaya kadar soğuk zincirde muhafaza edilirler, merdiven altı satılan aşıların soğuk zincirinin muhafaza edilip edilmediğini bilemezsiniz. Bu arada benim özel kliniğim yok, bu söylediklerimi ticari kaygılarla yazmıyorum. Parvovirus teşhisi konulan hayvanların geçmişine baktığımızda maalesef %80'inin hayvan sahibi tarafından aşılandığını görüyoruz.
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
H.Tarık EŞKİ -1987- Veteriner Hekim
Memleket Ankara
İkamet Konya

The following users thanked this post: Suat DAYAN

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #9 : 31 Ekim 2020, 09:57:04 »
2013 sensinde yaklaşık 5 aylık olan kurzhaarım kanlı ishal olmuştu. burdur mehmet akif ersoy veterinerlik fakültesinde tedavileri yapıldı. kurtulmasının çok zayıf ihtimal olduğu söylenmişti ama köpeğim tedavi sonrası iyileşti. işin tıbbi yönü hakkında bir bilgim yok ama insana verilen değerin bir hayvana da verilebileceğini orada görmüştüm. çok iyi ilgilenmişlerdi.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova