Gönderen Konu: DOGRU SANDIGIMIZ YANLIŞLAR VE ATIŞ SONUCLARI BENELLİ RAFEALLO  (Okunma sayısı 12537 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
SEVGİLİ AVCI DOSLARIM uzun zamandır sürekli kafa ma takılan bir durumu ni hayetın de bir sonuca bagladım ve sizlerle paylaşmak istedim RESIMLİ OLARAK.
 ördek avlarında genelde 1 şok yani full yada 2 şok silahlar terçih edilir nedeni ise yüksek uzak oldugu için  cogu avcı 1-2 şoklu tüfekleri terçih eder ve genelde 34 gr dan 40 gr kadar 3..4..5...6...7.. no saçmayı terçih eder. VE YANLIŞ burda başlıyor.FUL şoklu tüfeklerde agar dolu ve kalın sacma hiçde düşünüldügü gibi sonuc vermiyor.
peki 1 şok saçmaları daha toplu halde hedefe yollaması gerekirken 3 şokta niçin hedefın merkezınde daha fazla saçmavar.. tüfek ÜRETİÇİ BAZI üyelerimiz VAR UMARIM BİZE TATMIN EDICI BIR CEVAP VERIRLER.
GR ARTTIKCA VE SACMA KALINLAŞTIKCA MERKEZDEKİ SACMA SAYISI İYİCE DÜŞÜYOR  VE GENEL DAGALIMDA BOZULUYOR VE DÜŞÜYOR.
BENİM BURDAN TEK ANLADIGIM ŞEY GR ARTTIKCA SACMA KALINLAŞTIKCA ŞOKUN DA BÜYÜMESİ GEREKTİĞİ.

BU DENEMELER BENELLİ RAFEALLO 71 NAMLU TÜFEKLE VE 1-VE 3 ŞOKLA 40 ADIMDA DENENMİŞTİR DEGERLENDİRMEYİ SİZ KENDİNİZ YAPIN VE KENDİ SİLAHINIZI DENEYİN SONUÇLARI GÖRELİM.
İŞTE RESİMLER.
KAGADIN EBATI 70X50 MERKEZDEKİ DAİRE 20CM. BÜTÜN ATIŞLAR AYNI ŞEKİLDE TARAFIMCA  YAPILMIŞTIR. 4 DEYİŞİK TÜFEK MARKA VE MODELDE DENEMİŞTİR.
FİYOCHİ SPORTIG 28GR NO:8,5 ŞOK-1

« Son Düzenleme: 16 Aralık 2011, 01:59:23 Gönderen: Gökhan KAN »
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: DOGRU SANDIGIMIZ YANLIŞLAR VE ATIŞ SONUCLARI BENELLİ RAFEALLO
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2011, 00:22:35 »
BURDA bir yanlışlık var sizce yanlış nerede arkadaşlar. ???
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2011, 00:48:49 Gönderen: Gökhan KAN »
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2011, 15:40:34 »
Gökhan bey ellerinize sağlık avcı arkadaşlarımızın yararlanabileceği güzel bir paylaşım olmuş...
Yalnız sağlıklı bir pattern analizinde choke etkisini incelemek istiyorsanız aynı mesafede aynı gramaj ve saçma kalınlığına sahip aynı marka fişekleri; saçma kalınlığının etkisini incelemek istiyorsanız saydığım diğer parametreleri sabit tutup farklı kalınlıktaki saçmaları; gramaj etkisini incelemek istiyorsanız yine diğer parametreleri sabit tutup farklı gramajları en az iki farklı atışta denemelisiniz.Bu kombinasyonu bu şekilde devam diğer parametreler için devam ettirebilirz.Tabi burada havanın rüzgarlı yada rüzgarsız, soğuk yada sıcak olması da testinizin sonuçlarını etkileyecektir.Ayrıca test edeceğinizin fişeğin içindeki toplam saçma adedini de bilmeniz gerekir.
1 numaralı choke ile 3 numaralı choke arasındaki saçma sayısı farkı büyük ihtimalle yukarıda saydığım şartlar gerçekleşmediğinden dediğiniz şekilde çıktı.
Ördek avlarında daha kalın saçmanın kullanılması da saçmanın deri altına penetrasyonunun daha verimli olmasından kaynaklanmaktadır.
Ayrıca dar choke&ince saçma verimliliği de unutmamak gerekir.
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2011, 16:34:21 »
ağır fişekler dar şoklarla atılmaz.full yada imp.mod.  şok ince saçmayı ve 32gr geçmeyen fişeklerde daha iyi sonuç verir.özellikle  6 7 8  numara gibi.pattern testleride 6 numara  saçmayla  yapılır.ördek kaz gibi avlarda  yarım ve dört çeyrek(F IC) şok çok daha iyi grupman yapar.av tüfekleri iri saçmaları sevmezler.ama ne hikmetse bizim insanımız için iri  saçma dedimmi akan sular durur.eğer 1 ve 3 şoklu tüfeğiniz varsa sabit şoklu ilk önce ince saçma ile full şoku arkasından iri saçmayla yarım şoku atmanızı öneririm.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2011, 17:05:08 »
BURAK kardeşim 1ve2  resimdeki fişek aynı özkursan yazıyor ama fiyochi dıkkatlı bakarsan göre bılırsın. ustekı 1 şok altındaki 3 şok.
yanı sizin sölediginiz şekılde uygulama yapıldı diger resımlerın de 1ve3 şokla denendi sonuc aynı oldugu için o resımlerı eklemedım.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2011, 17:34:45 »
Evet şimdi gördüm ''Fiyochi Sporting  28gr 8.5 1 şok 40 adım '' yazıyor sanırım.
Burada saçma sayısındaki fazlalıktan kastınız merkezde olan saçma sayısı herhalde.Peki en iyi homojen dağılımı hangi şokla elde ettiniz yada 5 inch'lik daireleri bu iki kağıttan hangileri üzerinde çizebiliriz sizce ?
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2011, 17:37:22 Gönderen: Ş.Burak SEZER »
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #6 : 16 Aralık 2011, 18:02:36 »
Gökhan avcılık kültüründe genelde işi bilen ustalardan duyduğum ve denediğim kadarıyla mümkün mertebe kalın saçma ve ağır gramajdan kaçınmak hususudur.  yeni aldığım 1 3 şoklu pozemde fişek seçiminde zorluklar yaşadım çözümü ise 6 7 no 3o gr fişeklerde buldum 32 gr bile sıktığımda tepme ve toplu giden bir grupman ile karşılaştım penetrasyon testini kalın bira şişesinde denedim resmen şişeyi kesti diyebilirim.. fazla su kullanmak nasılki temiz olmak yada temizlenmek değilse fazla barut ve gramajda kullanmak avı ele geçirmek değildir. soğuk ve buzlu havalarda ördek kaz atışı yapılacak ise ben olsam 4 no şoktan şaşmam orta ve ağır dolular için en iyi grupmanı sağlıyor. elimizdeki 1 3 şok pozeler ördek ve kaz avı için sanki ikinci planda gibi amerika ve kanadadaki ördek ve kaz avlarının alayında benelli remington beretta ve browning otomatikler kullanılıp geniş şoklarla extra fişekler atılıyor. uzun menzilli avlarda 1 3 şoklu pozeye ağır dolu koymak akıl işi değil.. ava göre tüfek ve fişek seçimi bence böyle genel kanaatler bu yönde olmasına rağmen herkesinde bir doğrusu vardır bize düşen saygı duymak ve rastgele demektir. selamlar....
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 16 Aralık 2011, 18:13:12 »
ilk resımdeki dagalım 1 şokla daha iyi fakat  20cm olan merkezde sacma sayısı daha az.
ben şöle degerlendiriyorum 40 adım yaklasık 28 ,30 mt eder.
mesafe uzadıkca gurup sacma sayısı daha düşecektir.o yuzden ben 3 şok daha iyi diyorum.
resımde pek belli olmuyor ama kulavuz sacma dedıgımız sacmaların dagılımı bir birine cok uzak 3 şokta ise sacmalar tam merkezde ve iki,iki ve üç üç vurmuş 1 şokta aralarında 5,10 cm varken 3 şokta 2,4 cm boşluk var.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 16 Aralık 2011, 18:26:04 »
emin abi şölede bir durum var kimi avcı derdi benım tüfeyim 34 gr 3 no seviyor kımı derkı benım tufeyım aga doluyu sevmıyor
kimi benım tufeyım ince sacmayı sevıyor .vs.vs.
düşündukce bunun da cevabını buldum kendımce adam elındekı tüfeyın şokunu bılmeden iç çapını bılmeden rasgele fişek atıyordu ve sonun da tüfeyının kalın sacma sevdıgını sölerdi aynı marka tüfekle diger avcı düşük gr ve ınce sacmada daha ıyı sonuc aldıgını sölerdi.
bu olay tamamen namlu nun iç çapınla alakalı iki şahsın tüfeyı aynı marka olsa bıle birinin şoku 2.4 yada 4,-5 digeeri 1-2 olun ca aynı fişete deyısıklık gostermesı normal oldugu ortaya cıkıyor. yanılıyormuyum.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #9 : 16 Aralık 2011, 18:57:18 »
emin abi şölede bir durum var kimi avcı derdi benım tüfeyim 34 gr 3 no seviyor kımı derkı benım tufeyım aga doluyu sevmıyor
kimi benım tufeyım ince sacmayı sevıyor .vs.vs.
düşündukce bunun da cevabını buldum kendımce adam elındekı tüfeyın şokunu bılmeden iç çapını bılmeden rasgele fişek atıyordu ve sonun da tüfeyının kalın sacma sevdıgını sölerdi aynı marka tüfekle diger avcı düşük gr ve ınce sacmada daha ıyı sonuc aldıgını sölerdi.
bu olay tamamen namlu nun iç çapınla alakalı iki şahsın tüfeyı aynı marka olsa bıle birinin şoku 2.4 yada 4,-5 digeeri 1-2 olun ca aynı fişete deyısıklık gostermesı normal oldugu ortaya cıkıyor. yanılıyormuyum.

aynen katılıyorum Gökhan bir çok avcıya sormuşumdur (eski avcılara) abi tüfeğin şokları nedir diye bilmiyorum cevabını almışımdır hatta yıllarca tüfeğinden randıman almayıp daha sonraları bir av bayiisiniin önerisiyle gramajı ve saçmayı düşür önerisini alıp  şov yapmaya başlayan avcıyıda bilirim...
yolda giderken jandarma kontrolünde durdurulan bir avcı büyüğüm askerin verdiği abi ince saçma kullan 32 gramı geçme önerisini alıpta av yapmaya başlayan yaşlılarıda bilirim. bu tüfek barut istiyor bu tüfek barut sevmiyor hikayeside çok meşhur buralarda bu sebeplerle bilinmelidirki her şey dönüp dolaşıp fizik kurallarına dayanıyor. fizik kurallarıda namlunun yapısına fişeğin yapısına görede farklılıklar gösterir herkes kendi tüfeğini en iyi şekilde araştırmalı teknolojideki yenilikleri takip edip en uygununu bulup takıp kullanmalıdır.
nice güzelim avrupa tüfekler sırf bu nedenler yüzünden satılıp dandik otomatiklerle değiştirilmedimi. şimdi al ala bilirsen selamlar...
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2011, 18:58:44 Gönderen: Emin OLGAÇ »
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #10 : 16 Aralık 2011, 19:12:42 »
Gökhan bey şoklarınızın verimliliğini merkezdeki saçma sayısına göre belirlediğinizi düşünüyorum.Ama pattern testi; grupman verimliliği, saçma dağılım oranı, saçma düzensizliği, grupman genel performans verimliliği gibi sonuçların bir bütünü olarak değerlendirilir.Ve bu değerlendirmeler sonucu yabancı kaynakların hemen hepsindeki pattern testi analizlerinde bfull choke için %70', yarım choke için %60' ve çeyrek choke için %50 ortalama değer olarak kabul edilmiştir.
3 numaralı choke ile yaptığınız test kağıdında rahatlıkla 5 inch'lik dairelerin çizilebileceğini düşünüyorum ama kağıt üzerinde de çizip bakmak gerekir.Yani homojenliğin 1 numaralı choke için daha iyi olduğunu görüyoruz.
Sizin de dediğiniz gibi bu homojenlik mesafe arttıkça dağılacak fakat yine ölçekli bir şekilde dağılacak.Sonuçta mesafe uzasa da 3 numaralı choke değerinden daha homojen bir sonuç elde edilecektir.
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 16 Aralık 2011, 19:13:38 »
aynen öle ne avrupa silahlar yok pasına satıldı abii.
ben şöle anlatayım kendı payıma elımden cok sayıda avrupa tufek geldı gectı ve hepsın de şu kanata vardım agar dolu ve kalınsacmayı sevmıyorlar.
birşey daha dikkatimi cekti onuda yazayım 34gr diye bir fişek aslında yok bakın iyi firmalara federal remıngton. 28,30.32.36 ve ustu fişekler var 34 hic yok.bu işe tahmınıme gore italyanlar cıkardı 34 gr olayını amerıcan mallarında iyi firmalarda yok.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 16 Aralık 2011, 19:20:13 »
burak evet yazdıkların dogru fakat ben durumu şöle degerlendırıyorum merkze olan sacma ve bırbır lerıne yakınlıgı bence cok daha onemlı sonucta dıger sacmalar kacak sacma dıye tabır edılır ve genel de avı dusurmesı tamamen şans tır .
yani 32gr 7 bır fişekte dıyelım ortalama 400 sacma olsun bunun hepsı nişan aldıgımız yere vurması mumkun deyıldır ben kulavuz saçma diye tabır edılen attıgın rere toplanan sacma sayısı bence daha onemlı kı avı cansız düşüren o 5-10 sacmadır. yanlışmıyım.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #13 : 16 Aralık 2011, 19:42:19 »
O zaman şöyle diyebiliriz Gökhan bey...
Sizin için önemli olan sonucu kendi istediğiniz parametrelere göre (yani sadece merkezdeki saçma sayısına göre) 3 numaralı choke değerinde almışsınız ne mutlu.
Ama benim anlatmak istediğim yanlızca bu sonuçtan yola çıkarak 3 numaralı choke değerinin pattern sonuçlarının 1 numaralı choke değerinin pattern sonuçlarından daha iyi olduğunu söyleyemeyiz.
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 16 Aralık 2011, 19:54:58 »
burak bir aralar şu benım teste benzeyen bir konu okumuştum nette 36 ınc buyuklugun de bir daire vs adı altında öle bir calışma vardı hıc gozune iliştimi bir yerlerde. bula bılırsen lınk atarmısın buraya bakalım orda ne anlatılıyor ve degerler neymiş. selamlar.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #15 : 16 Aralık 2011, 20:19:30 »
Büyük ihtimal görmüşümdür ama hatırlamıyorum şimdi.
Senin için biraz araştırayım bulursam paylaşırım burada da ;)
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #16 : 17 Aralık 2011, 16:27:34 »
Gökhan bey ellerinize sağlık avcı arkadaşlarımızın yararlanabileceği güzel bir paylaşım olmuş...
Yalnız sağlıklı bir pattern analizinde choke etkisini incelemek istiyorsanız aynı mesafede aynı gramaj ve saçma kalınlığına sahip aynı marka fişekleri; saçma kalınlığının etkisini incelemek istiyorsanız saydığım diğer parametreleri sabit tutup farklı kalınlıktaki saçmaları; gramaj etkisini incelemek istiyorsanız yine diğer parametreleri sabit tutup farklı gramajları en az iki farklı atışta denemelisiniz.Bu kombinasyonu bu şekilde devam diğer parametreler için devam ettirebilirz.Tabi burada havanın rüzgarlı yada rüzgarsız, soğuk yada sıcak olması da testinizin sonuçlarını etkileyecektir.Ayrıca test edeceğinizin fişeğin içindeki toplam saçma adedini de bilmeniz gerekir.
1 numaralı choke ile 3 numaralı choke arasındaki saçma sayısı farkı büyük ihtimalle yukarıda saydığım şartlar gerçekleşmediğinden dediğiniz şekilde çıktı.
Ördek avlarında daha kalın saçmanın kullanılması da saçmanın deri altına penetrasyonunun daha verimli olmasından kaynaklanmaktadır.
Ayrıca dar choke&ince saçma verimliliği de unutmamak gerekir.

"Dar şok"-"ince saçma" kısmına diyeceğim yüzeysel sebep saçma adedinin fazlalığının üstünlüğü olabilir. Bu kısımdan önceki her şeye şahsen yüzde yüz katılıyorum. 70x50 hedef fena değil ama saçmaların bir kısmını kapsamıyor. Hatta yukarıdakilere ilaveten birer atış da yorum için iyi bilgi vermiyor olabilir. Yine de dağılım açısından Nova ve Özkursan o mesafe için gayet iyi olduğu görülüyor. Mamafih aralarında da hem gramaj hem adet, hem irilik farkı var. Fişekten fişeğe fabrikasyon bile olsa muhakkak fark vardır biliyoruz.

Kafanıza takılan konuda tartışmak için bu denemeler yeterli değil bence. O yüzden birer fişek deseni üzerinden tartışmak bana doğru gelmiyor. Onun yerine şimdiye kadar bunca fişek üreticisinin yazdığı çizdiği kabul ettiği genel geçer kabullere bağlı kalmayı tercih ediyorum. Mesela fazla barutun her zaman fazla hız anlamına gelmediği, tersi bile olabildiğini söylüyorlar. Saçma sertliklerinin bu neticelerde büyük önemi olduğuna da inanıyorum. İnternette başkalarının da denemelerinin fotoğraflarını gördüm. Yuarıdakiler gibisi de vardı, daha iyisi de. Tüfeğe zaten sözüm yok. Benelli şokları fabrikasyon olarak bile en iyilerden. Avı bol olsun.

Külahlı tapaların normalde grupman ortası boşluk değil, aksine olmalı. Delik oluyorsa saçma deformasyonu ve/veya aşırı hızlı saçma sebep olabilir. Zaten hız fazlalığı da saçma formunu etkiliyor. Saöma ağırlaştıkça hız da artıyorsa birbirine yaslanan saçmalar daha çok ezilebilir.

Aslından bunları boşuna yazıyorum. En azından sizin de bildiğiniz şeyler, yeniler bilmese de. Esas diyeceğim şey, bir avcı olarak, avı ele geçirme yönünden araştırıyorsak bence en kolay ve pratik olan avın muhtemel mesafesine hedefi dikip değişik fişeklerle veya şoklarla yukarıdakiler gibi dağılıma bakarak avın ebadına göre kaç isabet alacağını tahmin etmek. Delicilik de yeterli olursa oldu bitti. Tabi tutup bıldırcına 34 g, 8 no saçma gereksiz :) Avın ele geçmesinde ben eskiden beri mümkün olan en düşük tepme ve sarsılma ile yetecek asgari irilikte saçmayı tercih ediyorum. Ne biz, ne tüfek yorulsun, ne silahtan dayak yiyelim. Hem çok eskiden beri azami 32 g hatta 6 no fişekelrle İngilizler hemen her avı vurmuşlardır.

Yok ben tüfeğimin performansını bilimsel olarak denemek, ölçmek isterim diyen olursa. Hedefin büyüklüğü, uzaklığı hatta saçma numarası standart olmalı. Dağılımı değerlendirmek için değişik hedef kağıtları ve hesaplar var ama şimdiye kadar gördüklerimin en detaylısı İbrahim Aysu'nun burada ve başka yerlerde nasıl yapılacağını paylaştığı(sağolsun) yöntemdir. Nette o kadar detaylı test yapan başkasına denk gelmedim daha. Alıntı yaptığı kaynağı da yazmış, eksik olmasın ama onu bile bulamıyorum :) Benden bu kadar.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 18 Aralık 2011, 15:36:33 »
volkan hocam gözden kacırdıgınız  bir yer var özkursan yazan fişek fyochi sportıng BIRAZ DIKKATLI BAKARSANIZ TÜKENMEZ KALEMLE YAZDIGIM İÇİN net okunmuyor.
benim anlatmak istedigim şu gr arttıkca ve sacma kalınlaştıkca hedefi vurma şansımızın azaldıgını anlatmaya çalıştım.
buna ek olarak ta 1 şokta yuksek gr ve kalın sacma sacma dagalımını bozdugunu anlatmaya calıştım. kısaca gr yukseldıkçe şokunda büyümesi gerektıgını ve gurupmanın daha iyi olacagını sölemeye çalışıyorum.
ben aynı fişeyi 1 şokla 3 şokla 5 şokla ikişer sefer denedım sonuc bir birine yakın oldugu için bütün resimleri yükleme gereyi duymadım.
sadece ilk 2 resimdeki 1ve 3 şokla denemiş aynı fişeyi resmini ekledim arada fark görünsün diye.
site üyelerimizi ve musafir avcı arkadaşlarımıza bir ışık turar diye paylaşımda bulundum.
yukarıdada yazdım zaten imkanı olan kafasına takılan kendı tufeyınıde denesın istedim. resımlerını de atsın kı daha cok bılgı sahıbı olalım..selamlar ederim paylaşımınız için teşekkür ederim. rasgele.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 18 Aralık 2011, 19:00:08 »
Gördüm tüm yazılı yerleri. İlk resimde kağıtta Özkursan yazıyor. O mesafe için o fişek ve Nova yazılı kağıttakileri beğendim ben. Biliyorum siz dağılımla şok ve saçma iriliği arasındaki bağlantıyı anlamaya çalışıyorsunuz. Ben de diyorum ki, Burak Bey'in yazdığı gibi deneyip bakmak lazım. Siz onları da gördüm diyorsunuz, doğrudur ama biz görmedik. Sadece yukarıdaki fotolara bakarak sizin kadar yorum yapamam. Onun için de yorum yapamam diye yazdım.

Özetle, siz karşılaştırmayı yaptığınızda gördüğünüz neyse sizin tüfeğiniz ve denediğiniz fişeklerle doğru olan odur. Buna itirazım yok.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Serdar ULUSOY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 16 Mayıs 2012, 15:06:29 »

Merhaba Arkadaşlar, bende rafaello crio 12 cal. 71 namlu tüfeği yeni aldım, fişek olarak yaptığınız testler varmı veya avda en çok hangi fişek ve şoklardan iyi sonuç aldınız marka gramaj ve şok önerileriniz varsa bilgi verirseniz memnun olurum.
  • Benelli Ethos Setter
  • Benelli SBE 2 Setter
Serdar ULUSOY
1974-Antalya

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 16 Mayıs 2012, 16:44:17 »
REMINGTON 1100 G3 71cm av tufegim var kisin sadece ördek avinda kullaniyorum ve en genis sok u hic cikarmadim. ve 4 numara 35 grm remington av fisegi kullaniyorum.kalin sacma agir dolu en genis sok.
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME

Çevrimdışı Onur YÜKSEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • HERKESE RASTGELE
« Yanıtla #21 : 01 Temmuz 2012, 23:20:43 »
 çeşit fişek,saçma no,mesafe, hava, sıcaklıgı, hangi avı daha çok yapıyorsun o tüfek ve namlu boyu kolay iş degil 7 senedir m2 geçen senede beccasi kullanıyorm son ama en so nokta şok şok şok saygılar....
Onur YÜKSEL
1968-Kocaeli

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
« Yanıtla #22 : 23 Ağustos 2012, 11:25:55 »
selamlar,
Bior' un okadar yoğun olması ilginç.
Menderes Remzi NUR / 1978 / Serik / Antalya