Gönderen Konu: Kovandaki pirinç kısmın uzunluğu  (Okunma sayısı 2557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa DOĞANAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Kovandaki pirinç kısmın uzunluğu
« : 18 Ekim 2020, 20:56:18 »
Ustalar. Bu kısmın uzunluğu-kısalığı neyi etkiler. Biliyorsanız aydınlatırsanız sevinirim.
  • Br 99s
2000-Ankara

The following users thanked this post: İsmail YALÇINKAYA

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Kovandaki pirinç kısmın uzunluğu
« Yanıtla #1 : 18 Ekim 2020, 21:53:40 »

Pirinç  kismin  kısa oluşu  fişegin dolum ağırlığı  ile ilgilidir  hafif dolu fişekler  kısa kısa metal kovanlı  saçma gramı arttıkça  özellikle magnum fişeklerde   daha fazla bar basınçli olduğu için  metal kısmın  daha uzun olması gerekmektedir
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: İsmail YALÇINKAYA, Mustafa DOĞANAY

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2020, 21:57:26 »

Av fişeklerinde metal diplik uzunlukları T1'den T5'e kadar sınıflanıyor. Saçma ve barut miktarındaki artışa paralel olarak metal diplik uzunluğu da artar.
  • Benelli Vinci 61cm, 71cm
  • Benelli 828 U Silver 71cm
1989 - Mersin

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN, Fuat DEMİRBAŞ, İsmail YALÇINKAYA, Mustafa DOĞANAY

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 18 Ekim 2020, 22:20:03 »
Değerli dostlar,

Av fişeklerindeki metal diplik yüksekliği karton kovanların kullanıldığı dönemde önemliydi. Barutun yandığı kısımda karton kovanda delikler oluştuğu için özellikle yeniden dolum yapılacak kovanlarda önem taşıyordu. O zamandan kalma bir fantazidir güçlü fişeklerde yüksek metal diplik kullanımı.

Günümüzde bunun hiç bir önemi yoktur. Basınçla da ilgisi yoktur. Zira basıncı karşılayan kovan değil, tüfeğin atım yatağıdır. Metal kısmın yüksekliğinden ziyade, magnum fişekler için metal diplik taban kısmı kalınlığı önemlidir. Ayrıca atım yatağı biraz genişçe bazı tüfeklerde yüksek metal diplik şişerek fişek tahliye sorunlarına bile yol açabilmektedir.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2020, 22:23:44 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 18 Ekim 2020, 22:54:51 »
Anlaşıldı. Çok sağolun
  • Br 99s
2000-Ankara

The following users thanked this post: İsmail YALÇINKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 18 Ekim 2020, 23:01:41 »
Değerli dostlar,

Av fişeklerindeki metal diplik yüksekliği karton kovanların kullanıldığı dönemde önemliydi. Barutun yandığı kısımda karton kovanda delikler oluştuğu için özellikle yeniden dolum yapılacak kovanlarda önem taşıyordu. O zamandan kalma bir fantazidir güçlü fişeklerde yüksek metal diplik kullanımı.

Günümüzde bunun hiç bir önemi yoktur. Basınçla da ilgisi yoktur. Zira basıncı karşılayan kovan değil, tüfeğin atım yatağıdır. Metal kısmın yüksekliğinden ziyade, magnum fişekler için metal diplik taban kısmı kalınlığı önemlidir. Ayrıca atım yatağı biraz genişçe bazı tüfeklerde yüksek metal diplik şişerek fişek tahliye sorunlarına bile yol açabilmektedir.
abi şarjörde 4 5 saat bekleyip yamulan fişeklerimin fişek yatağına girişini kontrol ederken kutusundan yeni çıkarttıklarım normal olarak sıkıntısız giriyordu ve fişeği yataktayken sallayınca sıfıra sıfır girmiyordu yani boşluk vardı. Her tüfekte durum bu mudur yani biraz geniş mu olur fişek yatağı? Başka tüfekte denemedim de
  • Br 99s
2000-Ankara

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #6 : 18 Ekim 2020, 23:30:46 »
Sarı kısmı uzun olan kovanlar, yırtılmaya karşı nispeten daha dayanıklı olurlar.
Haliyle yüksek gramajlı ve/veya basınçlı fişekler için genelde sarısı uzun kovanlar kullanılır.
Sevene göre görselliği de daha güzel tabi..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Hüseyin İŞCEN, İsmail YALÇINKAYA

Çevrimdışı İsmail YALÇINKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 19 Ekim 2020, 03:02:57 »
Yapılan yorumlar mantık olarak kabul edilebilir. Ancak sayın Mehmet Sabri hocamızın değindiği gibi günümüzde bunun geçerliliği kısmendir. Şöyle ki 24 gr trap ve skeet fişeklerinin T1 kovanlı olması gerekir. Şimdiye kadar böyle bir fişeğe rastgelmedim. Ama T5 kovanlı trap ve skeet fişekleri mevcuttur. Günümüzde T1 kovanlar neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Bildiğim Mirage ve Fiocchi nin bazı serilerinde önceden kullanılmaktaydı.

Atım yatağına fişek yada merminin çok az bir boşlukta oturması olması gerekendir. Bunu anlamanın yolu, iğne kapsüle tam ortadan vurur ve tahliye problemi yoktur. İğne kapsülün kenarına vuruyorsa atım yatağı boşluğu fazla olup patlama ma problemi ortaya çıkabilir. Atım yatağına fişegin sıkı oturması durumunda kesinlikle tahliye problemi olacaktır. Saygılar
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2020, 08:30:04 Gönderen: İsmail YALÇINKAYA »
  • NORİS-JAGDHERR İSPANYOL ÇİFTE
  • HUĞLU SÜPERPOZE
  • ATA NEO
1973 - Yalova

The following users thanked this post: Eren KARATAŞ, Mustafa DOĞANAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 19 Ekim 2020, 09:56:18 »
Yapılan yorumlar mantık olarak kabul edilebilir. Ancak sayın Mehmet Sabri hocamızın değindiği gibi günümüzde bunun geçerliliği kısmendir. Şöyle ki 24 gr trap ve skeet fişeklerinin T1 kovanlı olması gerekir. Şimdiye kadar böyle bir fişeğe rastgelmedim. Ama T5 kovanlı trap ve skeet fişekleri mevcuttur. Günümüzde T1 kovanlar neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Bildiğim Mirage ve Fiocchi nin bazı serilerinde önceden kullanılmaktaydı.

Atım yatağına fişek yada merminin çok az bir boşlukta oturması olması gerekendir. Bunu anlamanın yolu, iğne kapsüle tam ortadan vurur ve tahliye problemi yoktur. İğne kapsülün kenarına vuruyorsa atım yatağı boşluğu fazla olup patlama ma problemi ortaya çıkabilir. Atım yatağına fişegin sıkı oturması durumunda kesinlikle tahliye problemi olacaktır. Saygılar
hmm. Anladım abi sağol.
  • Br 99s
2000-Ankara

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2020, 12:20:51 »
abi şarjörde 4 5 saat bekleyip yamulan fişeklerimin fişek yatağına girişini kontrol ederken kutusundan yeni çıkarttıklarım normal olarak sıkıntısız giriyordu ve fişeği yataktayken sallayınca sıfıra sıfır girmiyordu yani boşluk vardı. Her tüfekte durum bu mudur yani biraz geniş mu olur fişek yatağı? Başka tüfekte denemedim de

Mustafa bey,

Fişeğin namlu atım yatağına rahat girebilmesi için, atım yatağının bir toleransı vardır. SAAMI standartlarına göre bu tolerans 0.001-0.005 inç olarak belirlenmiştir. Fişek üreticileri yivsiz tüfek fişeği metal dipliğini buna göre üretirler.

Genelde atım yatağı toleransı elle doldurulan (kırma) tüfeklerde 0,2 mm, yarıotomatik tüfeklerde çok az daha geniş 0,35 mm dir. Fişek veya tüfeğin atım yatağı, bu toleranslar içinde üretilmemişse dediğiniz gibi bolluk ve boşluk oluşur.

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Necdet GÜNEY, Eren KARATAŞ, Mustafa DOĞANAY

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 19 Ekim 2020, 13:29:02 »

İsmail bey, bir trap fişeği olan 32gr. Win. AA Traacker fişeğinde T1 kovan kullanılıyor. Bunun haricinde T1 kovan kullanılan trap ya da skeet fişeğine ben de denk gelmedim.

1989 - Mersin

Çevrimdışı Eren KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 19 Ekim 2020, 13:59:41 »
M. Sabri bey, daha önce T5 kovanlı fişekte tahliye problemleri yaşamıştım bunun kovan metal dipliğinden kaynaklandığını yeni öğreniyorum. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Uzun metal dipliğe sahip fişeklerde benim tecrübe ettiğim bir diğer sıkıntı da, belli atım sayısına ulaşmış y.oto. (özellikle inertia mekanizmalı) tüfeklerde , döner kafanın zamanla kilitlenme çeperini bir miktar deforme etmesine bağlı olarak T4,T5 kovanlı fişeklerde kıstırma gibi durumlar olabiliyor. Kilitlenme çeperinin ince zımparayla bir miktar törpülenmesiyle bu durum düzeltilebilse de metal dipliği daha kısa fişeklerde ben bu sıkıntıyı hiç yaşamadım.

1989 - Mersin

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE

Çevrimdışı Kadir MIZRAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 12 Kasım 2020, 21:01:38 »

Pirinç  kismin  kısa oluşu  fişegin dolum ağırlığı  ile ilgilidir  hafif dolu fişekler  kısa kısa metal kovanlı  saçma gramı arttıkça  özellikle magnum fişeklerde   daha fazla bar basınçli olduğu için  metal kısmın  daha uzun olması gerekmektedir

söylediğiniz şey ile kesinlikle alakası yoktur.T5 yani metal diplik uzunluğu fazla olan 24gram skeet fişeği de vardır,tam tersine T1 olup yani metal dipliği kısa olan yüksek patlama basınçlı magnum kurşun lar da vardır. yani metal kısmın uzunluğu,fişeğin patlama basıncına endeksli değildir...
Mehmet Sabri MUTLUER bey doğru olan açıklamayı yapmış.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2020, 21:03:30 Gönderen: Kadir MIZRAK »
  • Typhoon f12
  • Retay masai mara
DOĞUM TARİHİ YAZINIZ Mersin

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 12 Kasım 2020, 21:36:22 »
söylediğiniz şey ile kesinlikle alakası yoktur.T5 yani metal diplik uzunluğu fazla olan 24gram skeet fişeği de vardır,tam tersine T1 olup yani metal dipliği kısa olan yüksek patlama basınçlı magnum kurşun lar da vardır. yani metal kısmın uzunluğu,fişeğin patlama basıncına endeksli değildir...
Mehmet Sabri MUTLUER bey doğru olan açıklamayı yapmış.
Kadir bey  t5 kovana trap skeet fisegi dolumu yapan firmalar bende gördüm  bu firmanın  tercihi olur ister ise ses fisegi bile doldurur.Bu durumu   genelde kimse  yadirgamaz  zira güvenlik zafiyatida  yok sonucta  ben bazen denk geldikçe  T1 kovanlı atılmış fişekleri incelerim metal kısım el ile rahatça çevriliyor   genelde  30 gr üzeri T1 kovanli fişeklerde oluyor 
T1 kovana dolum yapılmış  yüksek patlama basınçlı magnum kurşun dolusu  hiç görmedim ben bu olayın basınca dayanimi  ile ilgisi yok ise
 Neden magnum fişeklerde  agir gram fişekleede T1 kovan göremiyorum  mirage de  b&p de  remington da   bu olay fişekte ki saçma yükü  arttıkça diplik boyuna orantılı  uzuyor
Yerli  firmalar genelde hangi kovanı buluyor ise onla dolum yapıyorlar  hafif gram harici T1 kovan kullanan yerli firma da pek denk gelmiyor
Herkezin fikrine bilgisine de saygım sonsuz
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #14 : 13 Kasım 2020, 13:08:41 »
Değerli dostlar,

Yukarıdaki yorum tamamen doğru.

Şu anda kaynağını hatırlayamadığım bir yerde '' yüksek hızlı '' yanan , tabiri caiz ise '' infilak ederek yanan ''  barut çeşitlerinde daha uzun metal taban tercih ediliyormuş.
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 16 Kasım 2020, 18:54:49 »
Fişek tabla yüksekliğinin keyfiyet dışında bir anlamı olamalı bence. Özellikle trap fişeklerinde ve yüksek gramajlarda fabrikalar tarafından tercih edilmesi hem fişek yatağına uyum açısından (metalin ısı değişimlerinden plastiğe göre daha az etkilenmesi) hemde yüksek gramajlarda gramajdan dolayı, trap fişeklerinde ise her plağa çift atış yapılarak 50 adt. fişeğin üst üste atılacağı  (özellikle antreman atışlarında) hesabıyla yine (yüksek gramajda olduğu gibi) aşırı ısıya maruz kalacağı ve bu nedenle yüksek tablanın daha sağlıklı olabileceği düşünülmüş olabilir mi? Trap ve/veya skeet müdayimi dostların düşüncesini merak ediyorum doğrusu.İyi akşamlar.

• Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 16 Kasım 2020, 18:58:25 »
 Trap fişeklerinde, sayın Pilgir'in de ifade ettiği "yüksek hızlı fişekler" fişek yatağında ısı artışına artı olarak katkı yapabilir.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır