Gönderen Konu: Gazlı sistem tüfeklerde düşük gramaj sorunu.  (Okunma sayısı 1805 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Celal KALABALIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Gazlı sistem tüfeklerde düşük gramaj sorunu.
« : 28 Eylül 2020, 21:16:01 »
Arkadaşlar son yıllarda yerli fişek firmalarımız, Bıldırcın özel adı altında 21 gram fişek üretimine başladılar. Bu durum özellikle gazlı sistem tüfeklerde patlamış boş fişeği dışarı atmama sorununu beraberinde getirdi. Sebebi ise patlama esnasında yeterli basıncın oluşmaması. Özellikle barut hakkı az olan fişeklerde bu durum daha çok yaşanır. Ben en çok sterling bıldırcın özel fişeklerinde bu durumu yaşadım. Stoğum fazla olduğu için bir çözüm bulma yoluna gittim. Tüfeğim Akkar Altay, gazlı sistem bir tüfek. İşe namlu içindeki gaz tahliye deliklerini kürdana peçete parçası sararak temizlemeye başladım. Tahliye deliklerinin çıkış yaptığı ve contanın yerleşteği yerin etrafını (kömürleşmiş is) temizleyerek gaz kaçağını kestim. Magazin borusunu yağlayarak yayın daha seri hareket etmesini sağladım. Bu işlemlerden sonra tüfeğim de hiç tahmin edemeyeceğim büyük farklar gördüm. Daha önce hiç bir sterling bıldırcın özel fişeğinin boş kovanını dışarı atamazken, şimdi hiç bir fişeğinde tutukluluk yapmadı. Demek ki düşük gramajlarda tüfeğin yağlanması ve temizlenmesi son derece önemlidir.
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2020, 21:17:50 Gönderen: Celal KALABALIK »
  • Akkar Altay silver 12ga 71cm
  • Stoeger m2000 deluxe 66 cm
  • Robust çiftkırma 16 ga 71 cm
1979 BİNGÖL

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Gazlı sistem tüfeklerde düşük gramaj sorunu.
« Yanıtla #1 : 28 Eylül 2020, 21:30:22 »
Hocam stoğunuzu göz önünde bulundurarak böyle bir çözüm yoluna gitmişsiniz anlaşılan. Bence hiç uğraşmaya gerek yok 21 gr fişeklerle. Bunlar tamamen pazarlama olayı. Sterling in 28 gr10 no fişekleri bıldırcında gayet iyi.
1988-Denizli

The following users thanked this post: Celal KALABALIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 28 Eylül 2020, 21:52:10 »
Evet Bilal bey fişek stoğumdan dolayı böyle bir tecrübe edindim. Hatta kinetik sistem vursan_stoeger yapımı 2000 yılında üretilmiş namusu üzerinde vursan yazan çok temiz kullanılmış model 2000 deluxe aldım. Bu av tutkusu daha neler yaptıracak.
1979 BİNGÖL

The following users thanked this post: Bilal AYDIN

Çevrimdışı Yağız KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 28 Eylül 2020, 22:20:45 »
Gecen yil cifte ile kullanmak icin 1 koli sterling 21gr aldim.. ava gittik; atislar hep karavana, kuslar hic dusmuyor.. nihayet 4-5 kus cantaya girdi, avi bitirdik. Kuslari temizlerken gordum ki sacmalar hep etin ve derinin arasinda!! Bikac gun sonra goturup hepsini iade ettim.. daha da tufege koymam..
  • stoeger m3000
1979 ANKARA

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #4 : 29 Eylül 2020, 10:20:35 »
streligin bu fişeğini ilk çıktığında almıştım harika bir kovanı vardı açık yeşil gibi , mirage rvs 30 gramlarda aynı kovanı kullanıyor, bıldırcın için harika  fişek,  bende gazlı otomatikte kullandım hiç bir sorun yaşamadım, gramajı düşük ama basınçları yüksek fişekler
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Mehmet KURT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 29 Eylül 2020, 12:12:58 »
Arkadaşlar son yıllarda yerli fişek firmalarımız, Bıldırcın özel adı altında 21 gram fişek üretimine başladılar. Bu durum özellikle gazlı sistem tüfeklerde patlamış boş fişeği dışarı atmama sorununu beraberinde getirdi. Sebebi ise patlama esnasında yeterli basıncın oluşmaması. Özellikle barut hakkı az olan fişeklerde bu durum daha çok yaşanır. Ben en çok sterling bıldırcın özel fişeklerinde bu durumu yaşadım. Stoğum fazla olduğu için bir çözüm bulma yoluna gittim. Tüfeğim Akkar Altay, gazlı sistem bir tüfek. İşe namlu içindeki gaz tahliye deliklerini kürdana peçete parçası sararak temizlemeye başladım. Tahliye deliklerinin çıkış yaptığı ve contanın yerleşteği yerin etrafını (kömürleşmiş is) temizleyerek gaz kaçağını kestim. Magazin borusunu yağlayarak yayın daha seri hareket etmesini sağladım. Bu işlemlerden sonra tüfeğim de hiç tahmin edemeyeceğim büyük farklar gördüm. Daha önce hiç bir sterling bıldırcın özel fişeğinin boş kovanını dışarı atamazken, şimdi hiç bir fişeğinde tutukluluk yapmadı. Demek ki düşük gramajlarda tüfeğin yağlanması ve temizlenmesi son derece önemlidir.
Celal bey,Akkar tufeginizin,gaz silindirinin onune o,ring takin,sorununuz cozulecektir.
  • remington 1100 sentetik
1976-Samsun

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 29 Eylül 2020, 18:32:35 »
Abi sen gazlıda sorun yaşamışsın kinetiklerin çoğu 24 te bile çalışmıyor ayrıca 20 gram Fişek 12 numaraya göre bir fişek değil bi espiri olduğunu sanmıyorum 12 de en düşük av fişeği 28 gram olmalı av sağlığı için. mesela düşük gramı bende seviyorum ama 20 gram kullancaksam birtane 20 numara Poze alıp kullanmak daha makul Birde tüfeğiniz poze olursa 10 gramı bile kullanır buda başka bir seçenek tabi
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 29 Eylül 2020, 20:55:35 »
Gecen yil cifte ile kullanmak icin 1 koli sterling 21gr aldim.. ava gittik; atislar hep karavana, kuslar hic dusmuyor.. nihayet 4-5 kus cantaya girdi, avi bitirdik. Kuslari temizlerken gordum ki sacmalar hep etin ve derinin arasinda!! Bikac gun sonra goturup hepsini iade ettim.. daha da tufege koymam..
bıldırcın özel de diğer yerli fişeklerle kıyaslandığında barut hakkı en düşük sterlingdir.
1979 BİNGÖL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 29 Eylül 2020, 21:03:54 »
streligin bu fişeğini ilk çıktığında almıştım harika bir kovanı vardı açık yeşil gibi , mirage rvs 30 gramlarda aynı kovanı kullanıyor, bıldırcın için harika  fişek,  bende gazlı otomatikte kullandım hiç bir sorun yaşamadım, gramajı düşük ama basınçları yüksek fişekler
Mahmut bey sterlingin 32 ve 34 gramını keyifle kullanırım, fakat benim aldığım 21 gram bıldırcın özel fişeği nin barut hakkı ve basıncı düşük. Bu segment te en beğendiğim zuber bıldırcın özel fişeğidir. Barut as olmasına rağmen cömertçe kullanılmış,saçması 25 gram. Yine özkursan in bıldırcın özel fişeği başarılı (com serisi hariç).
1979 BİNGÖL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 29 Eylül 2020, 21:09:35 »
Celal bey,Akkar tufeginizin,gaz silindirinin onune o,ring takin,sorununuz cozulecektir.
Mehmet bey bahsettiğin conta zaten mevcuttu. Sıkıntı contanın silindire oturduğu yer zamanla kömürleşmişti.Tüfeğimi her ava götürdüğünde mutlaka temizlerim.
1979 BİNGÖL

The following users thanked this post: Necdet GÜNEY

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 30 Eylül 2020, 11:32:35 »
21 gram fişek kullanılacaksa 20 kalibre tüfek kullanmak daha iyi olur hem de tutukluk yapma problemi olmaz. 12 kalibrede bence 28 gram altına inilmemeli.
1980-Antalya