Gönderen Konu: Churchill Yöntemiyle Dipçik Ayarlama  (Okunma sayısı 40334 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
Ynt: Churchill Yöntemiyle Dipçik Ayarlama
« Yanıtla #25 : 04 Aralık 2012, 17:59:23 »
Şu yöntem bana göre prova tüfeğinden veya kol ölçüsünden vesaireden daha yakın geliyor.
bende yeni bir dipçik yaptırmak istiyorum. Bunun için araştırma yapıyordum...volkan bey yalnız benim anladığım kadarı ile bu ölçüler prova tüfeği için alınıyor diye biliyorum. Zira yukarı aşağı vurma sorunu belki avcı kendi çözebilir bu yöntemle. Oda ancak otomatiklerde olabilir diye düşünüyorum. Çünkü poze ve çiftedeki dipçiğin kasaya oturma şekliyle otomatiğin oturtulma şekli farklı..ayrıca ayrıca sağ çapraz ve sol çapraz yada sağ ve sol hataları avcı kendisi düzeltemez diye düşünüyorum.. yoksa konuyu mu yanlış aldım...ölçüyü ve hatayı avcı kendi bulabiliyor ama düzeltmeyi yapmak için illede bir usta gerekiyormu..

Çevrimdışı Mustafa BÖLÜKBAŞI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 20 Aralık 2013, 20:34:15 »
Sevgili Dostlar 1-2 Yıl kadar önce internetten indirdiğim ve yazarını şu anda hatırlamadığım bir yazıyı sizlerle paylaşmak ve sizlerden bir konuda yardım istiyorum. Umarım faydası olur.

Yivsiz av tüfeği ile yapılan atışlarda mutlak başarı atıcıya uygun bir tüfekle olmaktadır. Herkesin bildiği gibi yivsiz av tüfeklerinde gez olmamakta ve gezin göreceği vazife göz ile yapılmaktadır. Her atışta göz uygun yerine konulabilinmelidir. Bu da ancak atıcının vücuduna uygun bir tüfekle olabilir.

Herkesin bildiği ve tüfek alırken uyguladığı bir yöntem vardır. Tüfek ele alınır kol "L" şeklinde tutulur ve dipçik kolun içine yerleştirilir ve tetiğin işaret parmağının ilk boğumuna gelip gelmediğine bakılır. Eğer tetik parmak boğumundaysa tüfek uygun denilir. Bu sadece tüfeğin uygun dipçik boyunu göstermektedir ve daha titiz bir uygulama ile tüfek uygunluğu test edilmek isteniyorsa başka yöntemlere baç vurulmalıdır. R.Churchill'in testide bunlardan biridir.

İngiltere'nin meşhur bir silah yapımcısı ve Scotland Yard'ın danışmanı olan Robert Churchill'in önerdiği tüfeğin uygunluk testi böyledir.

Test için öncelikle 1x1 metre ebadında kare şeklinde bir hedefe ihtiyacınız vardır. Bunu bu boyutlarda alacağınız çıtalar ile yaptıktan sonra üzerini kalınca açık renk bir kağıtla kaplayabilirsiniz. Hedefin ortasına 10 cm. çapında parlak renkte bir nokta koyduktan sonra ve hedefi de göz hizanızın yüksekliğinde arkası emniyetli bir yere yerleştirdikten sonra hedefiniz hazırlanmış olacaktır.

Hedefe atış yapacağınız uzaklık 16 yard ( 14.63metre) olacaktır.
Hedefe atış uzaklığının 16 yard olmasının sebebi Churchill'in açıklamalarına göre hedefteki her 1 inch'lik hata tüfek dipçiğinde 1/16 inch'lik bir düzeltmeyi gerektirmektedir.
Hedefe belirlediğiniz bu uzaklıktan ava atar gibi normal atış pozisyonunuzda rahat 5-6 atış yapın. İki gözünüzde açık olsun ve bütün dikkatiniz hedefe yönelsin. Yivli tüfek gibi nişan alınmamalı sadece tüfek iyi omuzlanarak (tam olarak yerine oturtularak) atış yapılmalıdır.

16 yard mesafeden yapılan atışta grupman oldukça dar olacaktır. Şimdi yapılacak olan, saçmaların en yoğun olduğu bölgeyi işaretlemektir. Bu işaretlediğiniz yerin daha önce hedef üzerine koyduğunuz 10 cm çapındaki noktaya düşey ve yatay olarak mesafesini ölçtükten sonra atış yapılan noktadan uzağa düşen her inch'lik mesafe için dipçik üzerinde 1/16 inch'lik düzeltme yapýlacaktýr. Ölçümde alacağınız not bir örnek verirsek şöyle olacaktır; 3 inç yukarıda ve 2 inch sağda gibi.

Tüfek üzerindeki düzeltmeler nasıl yapılacak?

Solak olmayan atıcılar için söylersek;

Eğer atışınız yukarı gelmişse ağaç inceltilerek dipçik alçaltılmalı.

Eğer atışınız sola gelmişse ağacın sol tarafını incelterek gözün sağa kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız sağa gelmişse sol taraftaki ağaç kalınlaştırılmalı ve gözün sola kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız aşağıya gelmişse ağaç yükseltilmeli ve gözünde yukarı kayması sağlanmalıdır.

Solak atıcılar için yana olan düzeltmelerin tersi yapılırken düşey olanlar aynen uygulanır.

Bu düzeltmelere bakıldığında yivli tüfeklerde yapılan gez ayarlamasıyla aynı olduğu görülür burada gez yerine tüfeğin üzerinde pozisyon alan gözümüz vardır.
Bu düzeltmeler yapılırken dikkat edilmesi gereken ağaç üzerinde yapılacak inceltme ve kalınlaştırmaların daha önce ölçtüğünüz hedef ile sizin atışınız arasındaki inch olarak mesafenin, her inch'inin 1/16'sý kadar olmasıdır.
Bir örnek verirsek atışınız hedeften 4 inch aşağıya ve 4 inch'de sağa gelmişse dipçik 4/16 inch yükselmeli ve bu kadarda sola gelmelidir.
Dipçiğin yükseltilmesi belki ince mantar tabakaların ağaç üzerine yapıştırılması ile olsa da ağacı alçaltmak(törpülemek) bu işi bilen biri tarafından yapılmalıdır

Verilen ölçüler bizim sistemimize uymamaktadır. Aslına sadık kalınmak için yazılarda çevrilme yapılmamıştır. Çevrim tablosunu kullanabilirsiniz.

1 cm. = 0.394 inch
1 metre = 3.28 feet = 39.4 inches
1 kilometre = 0.621 statute mile
1 inch = 2.54 cm.
1 foot = 30.48 cm
1 yard = 0.914 metre
1 statute mile (1,760 yards) = 1.61 kilometre

Alıntıdır.....

Mustafa BÖLÜKBAŞI
1979 izmir-urla

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 20 Aralık 2013, 20:44:47 »
yıllar önce bunu okumuştum. cok tesekkür ler.rasgele.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 20 Aralık 2013, 21:48:13 »
Faydalı bilgiler
1990
Elazığ - Sofya

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 20 Aralık 2013, 22:58:12 »
Alkan bey  Teşekkürler..
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Çevrimdışı Alper BEKRET

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 06 Mayıs 2014, 22:45:34 »
date=1203844023]
Bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler, ellerinize sağlık..
[/quote]
  • Dörtler tüfek sanayi çifte huğsan otomatik
  • Fortuna Suhl çifte
  • sarsilmaz kilinc 2000mega
  • Kopay__ŞANS___
Alper BEKRET
1989 Çorum.
EDEPLE GELEN HÜRMETLE GİDER.

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #31 : 18 Aralık 2015, 23:48:02 »
pratik güzel bilgiler paylaşan dostlara teşekkür ederim

dipçiğinizle oynamaktan korkarsanız o tüfekle av yapmanız şans olur

notunu düşelim
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

Çevrimdışı Ali DAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 19 Aralık 2015, 00:38:17 »
Sevgili Dostlar 1-2 Yıl kadar önce internetten indirdiğim ve yazarını şu anda hatırlamadığım bir yazıyı sizlerle paylaşmak ve sizlerden bir konuda yardım istiyorum. Umarım faydası olur.

Yivsiz av tüfeği ile yapılan atışlarda mutlak başarı atıcıya uygun bir tüfekle olmaktadır. Herkesin bildiği gibi yivsiz av tüfeklerinde gez olmamakta ve gezin göreceği vazife göz ile yapılmaktadır. Her atışta göz uygun yerine konulabilinmelidir. Bu da ancak atıcının vücuduna uygun bir tüfekle olabilir.

Herkesin bildiği ve tüfek alırken uyguladığı bir yöntem vardır. Tüfek ele alınır kol "L" şeklinde tutulur ve dipçik kolun içine yerleştirilir ve tetiğin işaret parmağının ilk boğumuna gelip gelmediğine bakılır. Eğer tetik parmak boğumundaysa tüfek uygun denilir. Bu sadece tüfeğin uygun dipçik boyunu göstermektedir ve daha titiz bir uygulama ile tüfek uygunluğu test edilmek isteniyorsa başka yöntemlere baç vurulmalıdır. R.Churchill'in testide bunlardan biridir.

İngiltere'nin meşhur bir silah yapımcısı ve Scotland Yard'ın danışmanı olan Robert Churchill'in önerdiği tüfeğin uygunluk testi böyledir.

Test için öncelikle 1x1 metre ebadında kare şeklinde bir hedefe ihtiyacınız vardır. Bunu bu boyutlarda alacağınız çıtalar ile yaptıktan sonra üzerini kalınca açık renk bir kağıtla kaplayabilirsiniz. Hedefin ortasına 10 cm. çapında parlak renkte bir nokta koyduktan sonra ve hedefi de göz hizanızın yüksekliğinde arkası emniyetli bir yere yerleştirdikten sonra hedefiniz hazırlanmış olacaktır.

Hedefe atış yapacağınız uzaklık 16 yard ( 14.63metre) olacaktır.
Hedefe atış uzaklığının 16 yard olmasının sebebi Churchill'in açıklamalarına göre hedefteki her 1 inch'lik hata tüfek dipçiğinde 1/16 inch'lik bir düzeltmeyi gerektirmektedir.
Hedefe belirlediğiniz bu uzaklıktan ava atar gibi normal atış pozisyonunuzda rahat 5-6 atış yapın. İki gözünüzde açık olsun ve bütün dikkatiniz hedefe yönelsin. Yivli tüfek gibi nişan alınmamalı sadece tüfek iyi omuzlanarak (tam olarak yerine oturtularak) atış yapılmalıdır.

16 yard mesafeden yapılan atışta grupman oldukça dar olacaktır. Şimdi yapılacak olan, saçmaların en yoğun olduğu bölgeyi işaretlemektir. Bu işaretlediğiniz yerin daha önce hedef üzerine koyduğunuz 10 cm çapındaki noktaya düşey ve yatay olarak mesafesini ölçtükten sonra atış yapılan noktadan uzağa düşen her inch'lik mesafe için dipçik üzerinde 1/16 inch'lik düzeltme yapýlacaktýr. Ölçümde alacağınız not bir örnek verirsek şöyle olacaktır; 3 inç yukarıda ve 2 inch sağda gibi.

Tüfek üzerindeki düzeltmeler nasıl yapılacak?

Solak olmayan atıcılar için söylersek;

Eğer atışınız yukarı gelmişse ağaç inceltilerek dipçik alçaltılmalı.

Eğer atışınız sola gelmişse ağacın sol tarafını incelterek gözün sağa kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız sağa gelmişse sol taraftaki ağaç kalınlaştırılmalı ve gözün sola kayması sağlanmalı.

Eğer atışınız aşağıya gelmişse ağaç yükseltilmeli ve gözünde yukarı kayması sağlanmalıdır.

Solak atıcılar için yana olan düzeltmelerin tersi yapılırken düşey olanlar aynen uygulanır.

Bu düzeltmelere bakıldığında yivli tüfeklerde yapılan gez ayarlamasıyla aynı olduğu görülür burada gez yerine tüfeğin üzerinde pozisyon alan gözümüz vardır.
Bu düzeltmeler yapılırken dikkat edilmesi gereken ağaç üzerinde yapılacak inceltme ve kalınlaştırmaların daha önce ölçtüğünüz hedef ile sizin atışınız arasındaki inch olarak mesafenin, her inch'inin 1/16'sý kadar olmasıdır.
Bir örnek verirsek atışınız hedeften 4 inch aşağıya ve 4 inch'de sağa gelmişse dipçik 4/16 inch yükselmeli ve bu kadarda sola gelmelidir.
Dipçiğin yükseltilmesi belki ince mantar tabakaların ağaç üzerine yapıştırılması ile olsa da ağacı alçaltmak(törpülemek) bu işi bilen biri tarafından yapılmalıdır

Verilen ölçüler bizim sistemimize uymamaktadır. Aslına sadık kalınmak için yazılarda çevrilme yapılmamıştır. Çevrim tablosunu kullanabilirsiniz.

1 cm. = 0.394 inch
1 metre = 3.28 feet = 39.4 inches
1 kilometre = 0.621 statute mile
1 inch = 2.54 cm.
1 foot = 30.48 cm
1 yard = 0.914 metre
1 statute mile (1,760 yards) = 1.61 kilometre

Alıntıdır.....

tşk
Ali DAL    1976
Serinhisar / DENİZLİ
05373669437

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 19 Aralık 2015, 09:38:30 »
Yıllardır denediğim şu pratik konuyu da paylaşayım

Ayna Yöntemi :

Ayakta iken baş hizasında bir aynanın 130-150 cm kadar uzağına durup nişan gözünüzün ortasına ani bir atış pozisyonu alıyorsunuz ve arpacık namlular size uygun ise tam 4 kesişim noktası olur ama aynadaki arpacığı göremezsiniz ,

ama uygun değil ise farklı malzemeler ile dipçiği aşındırmak gerekiyor ise bu yapılabilir veya üzerine ekleme yaparak boy ve yükseklik ayarlarınızı bulursunuz bütçenize göre bu son haliyle iyi bir ustaya dipçik yaptırabilirsiniz yada bu haliyle ekleme yaptığınız materyalleri sabitleyip de kullanabilirsiniz( piç ayarı uğraştırır biraz (dipçik taban açısı ) )
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2015, 10:03:17 Gönderen: M.Ali TÜRER »
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #34 : 19 Aralık 2015, 22:42:59 »

Ayna Yöntemi :

Ayakta iken baş hizasında bir aynanın 130-150 cm kadar uzağına durup nişan gözünüzün ortasına ani bir atış pozisyonu alıyorsunuz ve arpacık namlular size uygun ise tam 4 kesişim noktası olur ama aynadaki arpacığı göremezsiniz ,

4 Kesişim noktasını anlamadım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Utkun TEKERCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 20 Aralık 2015, 01:31:00 »
4 Kesişim noktasını anlamadım.
Tam ben de onu soracaktim Volkan bey

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1982 ANKARA

Çevrimdışı M.Ali TÜRER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 27 Ocak 2016, 07:21:30 »
bakan gözünüz  - arpacık - aynadaki arpacık - aynadaki göz bebeğiniz

kusura bakmayın geç cevapladım !
  • Büyük Huğlu venüs
M.Ali TÜRER
1978 - ANTALYA / MUĞLA

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL

Çevrimdışı Ramazan ÖZ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #37 : 08 Mayıs 2017, 11:08:41 »
çok güzel bilgilendirme ve yazı
1975 - Kayseri

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 04 Temmuz 2017, 00:02:37 »
Alkan bey faydalı bilgi ve paylaşım için teşekkür ederim

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)

Çevrimdışı Aydın TOROS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 06 Ekim 2017, 20:50:24 »
tufek sol alt vurursa..
saga kaydırmak icin sol tarafi ince pulu taktik..alt vurmasininda onune dipcigi kaldirarak alt tarafi kalin pulu takarak gecicez ..dolayisi ile iki tane conta olucak..bu tmm..tamam olmuyan tufek dipcik,kasa arasinda bosluk olur..buda canimi sıkar.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2017, 21:24:25 Gönderen: Aydın TOROS »
  • Huglu gx 512s

Çevrimdışı Aydın TOROS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 07 Ekim 2017, 21:06:44 »
Tufegim sol ve alt vururdu
Soyle bir anahtar ve tornavida yardımıyla sorunumu cozdum..
Darısı tum alt vurur-ust-vurur-sag sol vurur diyen arkadasların basına..
Alt vuruyor diye dipcigi yukselttim bunun icin alt tarafı kalın ust tarafı ince contayı..sol vurma olayı icinse sol tarafı ince contayı taktım olay cozuldu...
Tesekkurler Alkan bey...
Tesekkurler  churcill..

« Son Düzenleme: 07 Ekim 2017, 21:33:39 Gönderen: Aydın TOROS »
  • Huglu gx 512s

Çevrimdışı Oğuz AKGÜL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 17 Aralık 2017, 15:50:30 »
teşekkürler Alkan bey
1971-İstanbul

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 18 Aralık 2017, 02:22:47 »
Açı ayar puluyla sola atan tüfeği 36 metrede arpacığın gösterdiği yeri vurar hale getirdik (yani vuruş noktasını sağa çektik). Peki 36 metreden sonra bu sefer sağ vurmaya başlamayacak mı bu tüfek?
1980-Antalya