Gönderen Konu: ATA neo 12 izlenimler  (Okunma sayısı 160965 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
ATA neo 12 izlenimler
« : 19 Ekim 2009, 10:22:55 »
selamlar.neo12 yi cumartesi ve pazar günleri denedim.öncelikle çok memnun kaldığımı söylemeliyim.61 namlu,5no şokla 25m de yaptığım grupman denemelerim çok tatmin edici oldu.cumartesi mersinde bozon bölgesi ve tarsus ova tarafında avlar yaptım.ovada bulduğum 4 bıldırcını birer atışla çokrahat aldım.30-35m den vurduğum 2 üveyikten birisi 50m kadar sonra düştü ve canlı olduğundan kesmemiz gerekti.diğeri ise daha uzakta düştü ve maalesef bulmak nasip olmadı.ovada ise iki meke almayı başardım.pazar günü ise silifkenin mara bozburun mevkiinde av yapmak nasip oldu.maalesef burada daha sezonun yeni başlamesına rağmen avcı baskısı nedeni ile keklik çok ürkekti ve uzak kalkıyordu.burada 3no şokla 30-40m mesafeden bir keklik vurabildim.oda canlı düştü ve kesildi.mesafe mara'da açık alan olaması nedeniyle,tahminidir,abartmış olabilirim.o nedenle mesafelere itibar etmeyiniz.beni en çok atışlarımın isabet oranı memnun etti.ayrıca penetrasyon da bence bu boy bir namlu için gerçekten etkileyici oldu.zira diğer arkadaşlar bu boy bir namlu ile keklik avına gitmemi yadırgadılar ve tek keklik almamı bile şaşkınlıkla karşladılar.bu arada havanın sıcak olmasının da bunda etkisi olduğunu düşünüyorum.ancak kekliklerin oldukça uzak kalkması nedeni ile namlu zatması alıp,takmadan tekrar bu tüfekle keklik avına gitmiyeceğim.bunu da belirtmek isterim.deneme atışlarımda ise 50den fazla fişek attım ve hiç tutukluk yaşamadım.28gr rc special keçe tapa fişeklerle yaptığım atşılar da,çok başarılı ve sorunsuz oldu.ayrıca 28gr atışları beklediğimden çok konforluydu zira tepme neredeyse yok gibiydi(bana göre tabii).32gr da tepme biraz fazla idi ama şahlanma oldukça azdı.tüfeğin dengesi ve bana uygunluğu ile ilgili müsbet yöndeki izlenimlerim,reel atışlarla tastiklenmiş oldu ki bu da ayrıca memnuniyet konusu.32 ve 34gr la yaptığım 3lü seri atışlarda şahlanma hiç te aşırı olmadı.bunu atışları suya yaparak teyit ettim zira saçmalar aynı nahiyeye isabet ediyordu.tüfeğin hafif olması nedeniyle şahlanma ile ilgili uyarı aklımı kurcalıyordu ama endişelerim yersiz çıktı.şunuda belrtmeliyim,ısının nisbeten daha düşük olduğu sabah satleri ile iyice ısındığı öğlen saatlerinde aynı fişekle yaptığım atışlar arasında bariz tepme farklılığı vardı.bu normalmi bilmiyorum.zira bu kadar farkedilir olması beni şaşırttı.bir de 50 den fazla fişek attıktan sonra namluyu temilediğimde beklediğimden fazla kurşun sıvanması ile karşılaştım.bu sizce normalmidir?avrupa tüfeklerde buna rastlıyormusunuz?izlenimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.kullandığım fişekler,zuber,rc,yaf ve fiocci dir.yerli ve yabancı fişeklerde de sıvanma ile ilgili farklılık oluyormu?paylaşırsanız sevinirim.saygılar.rastgele...
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2011, 21:03:53 Gönderen: Tuncay KANDEMiR »
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Durhasan GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aşk'ı Hak'ka oLmayanın LaçkaLaşır AkLı
Ynt: neo12 izlenimler
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2009, 21:32:08 »
    Saçma sıvazlanması,tüm tüfeklerde olabileceği gibi,namlu içi yeterince tesviyelenememiş ve adi mühimmat kullanılmış tüfeklerde daha belirgindir..
    Şimdi burdan,bazı arkadaşlar değişik fikirler ortaya atabilir ve konu polemik konusu olabilir..Ama sıvazlanma nedeninin başlıca faktörü budur..
    Bu arada,3 adet(biri slug namlu) Ata Neo12 tüfeği pür dikkat inceledim..İzlenimlerimi paylaşmak istiyorum..
    1)Namlu kepi kısa tutulmuş ve hızla gelen boş kovan tablasının çarpıp dışarı çıktığı tırnak alüminyum gövdeye cıvata ile tutturulmuş..
     Bana göre;maalesef Stoeger namlu kepi sistemi uygulanmış..Ben kendi adıma,yarıotomatik tüfek yapan yerli firmalarımızın ilerleyen zamanlarda,bu fantaziden vazgeçeceklerini düşünüyorum..
    2)Mekanizma kapak takımını çekip,namlu kepi ve devamındaki kubuz birleşimine bakıldığında,maalesef Ata gibi ülkemizin gözde bir firmasına pekte yakışmayan çapaklar gözardı edilecek gibi değil..
    3)Kubuz üstündeki nişan şeridi ile namlu üstündeki bantın açısı berbat..Düzgün bir mastar,mastar yoksa 20cm lik düzgün bir plastik cetveli,10cm si kubuz üzerindeki nişan şeridine,diğer 10 cm side bant üzerine gelecek şekilde koyup,cetvelin tüfeğe temas eden yüzeyinde jilet gezdirirseniz,kubuz ve namlunun birleştiği noktanın çukurda kaldığını göreceksiniz..Bu açı bozukluğu,tüfeği yüzleyincede anlaşılabilecek kadar bariz maalesef..
    4)Slug namluda gezin kubuza mesafesi iyi düşünülmüş..Ancak gez çok geniş..Hızlı atım sağlatabilir kullanıcısına..Ancak keskin bir atış asla..
    Eksik gördüğüm ve paylaştığım tüm bunlar,benim kişisel görüşlerimdir..Ata,ülkemizin prestijli firmalarından biridir..İşte bu nedenden dolayı da,bu eksikler burada yazılır çizilir..Daha iyisi olabilirdi..
    Selamlar..
Durhasan GÖNEN
1977 Silifke/MERSİN                                                           
0 rh-
[email protected]

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2009, 10:46:10 »
teşekkürler durhasan kardeşim.bahsettiğiniz hataları doğrusu ben pek te farketmedim.anlaşılıyor ki bu konudaki tecrübeleriniz,bu farkındalığı getiriyor.tabiiki bu tüfek bir benelli değil.fiyatı göz önüne alındığında sıfır hata beklemek biraz yanlış olur.sizin de sıfır hatadan bahsetmadiğinizin farkındayım.bununla birlikte ben bu silahın kullandığım ve incelediğim kadarıyla fiyatına göre sorunsuz çalışan ve çok estetikbir silah olduğunu,aynı zamanda da emsallerine göre işçilik ve malzeme kalitesinin üst seviyede olduğunu düşünüyorum.sonuç olarak memnunum ve düşünen arkadaşlara da tavsiye ederim.inanıyorum ve ümit ediyorum ki ileri zamanlarda da bu bu fikrim değişmeyecetir.saygılar...rastgele...
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2009, 10:47:33 Gönderen: Mehmet OVALI »
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2009, 00:13:37 »

Ata neo'yu alalı üç hafta oluyor. Avda denemedim ama atış yaptım. Bendeki 66 bantlı namlu.

Mehmet Bey, namluya sıvaşma yumuşak kurşun kullanılan ve özellikle de keçe veya bior tapa kullanılan fişeklerde görülen bir durum.
Tabi tek kurşunları saymıyorum bile. O nedenle normal bir durum.

Silahla 24 gram RC1 trap, 24 gram Fiocchi skeet, 24 gram Yaf skeet fişekleriyle atışa başladım. Hepsinde çalıştı. Aynı fişekleri üçer üçer attım hem omuzdan, hem kalçadan hem de çapraz tutuşta boşta. Tutukluk yapmadı. 34'e kadar çıktım sıkışma takılma olmadı. 60 civarı fişek attım. Yalnız atış yaparken aynı noktaya nişan alarak üç fişeği ateşlediğimde boş kovanların neredeyse yanyana aynı yere düşmesi stoegerden beri uzun süredir görmediğim bir güzellikti...Gazlılarda uzak ara uçan kovanları bazen bulmak bile dert....

Silahın nişanı 25 metrede A4 kağıdının alt kenarına arpacığı yerleştirdiğinizde saçmaları kağıdın ortasına gönderecek şekilde kurulu. Uçar avlarında bu yüzden iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Sanıyorum silahın nişanı 35 metrede nişan noktasının yüzde 70 yukarı yüzde 30 aşağı vuruş yapacak şekilde dizayn edilmiş.

Tepme olayında bir olağanüstülük görmedim. Bende Gazlı ata da var. Açıkçası bu tepme farkını neye dayanarak söylüyorlar anlamış değilim. Burada Mehmet bey'e katılıyorum. 28 gram fişeklerle atış yapmak çok keyifli.

Vursanın eski modeleri ve stoegerde atış yaptığınızda mekanizma kasa gerisine çarptığında çıkan sesi duyabiliyordunuz. Bu silahta mekanizma dipçik salması içinde tamponlandığından bu rahatsız edici ses ve hissi duymuyor anlamıyorsunuz. Fiyatına göre çok iyi bir tüfek.

Namlu kepiyle ilgili daha öncede yorumda bulunmuştum. Bu tüfeğin tek saçma sapan tarafı bu. O bölge gazlısında olduğu gibi tam boy olmalı. Alırken 71 namlusuda vardı ve onda Durhasan Bey'in belirttiği çıkıntı ele geliyordu. Aslında seri üretimde olmaması gereken bir olay bu. Demekki kalite kontrolde gözden kaçmış.ve namlu o tüfekte tam ekseninde değil. Tabi bu doğal olarak bantında aynı düzlemde aşağıda ya da yukarıda olmasına neden olabilir. Seçme şansım olduğu için bendekinde kasa namlu birleşiminde girinti çıkıntı mevcut değil.  Bu bölgelere çok dikkat ederim. Bu arada namlu kepi uzun değil ama Allahtan stoeger kadar da kısa değil diyorum.

Fırlatıcı ejektörün gövde üzerine vidalanması olayı nedeniyle kısa kepin tercih edilmesi bence gereksiz. Vursaların benin gördügüm bir kaç modelinde namlu kepinin üzerine monte ejektörün tesit pimi bir şekilde yuvasını kırıyordu. Huğlu 401 lerde bile bunu gördüm. Yeteri kadar sağlam malzeme kullanılmamasından olabilir. Bilmiyorum benellilerde bu pim ve yuvasında çatlama oluyormu...? Ama vursanlarda ve huğlularda oluyordu. Bu yüzden çıkartıcıyı vida ile gövdeye sabitleme yoluna gitmiş olabilirler diye düşünüyorum. Ama aynı çıkartıcıyı yine vidayla namlunun uzun kepine de yapabilirlerdi....

Silahın mekanizması ise çok güzel işlenmiş. Elinize aldığınızda kalitesini hemen anlayabiliyorsunuz. Kasa dizaynı ise fena halde Franchi'nin benelli sistemlerini hatırlatıyor. Benelli sistemde uygun fiyatlı bir alternatif. Bir kusuru olursa burada yine yazarız artık.

« Son Düzenleme: 23 Ekim 2009, 00:20:44 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #4 : 23 Ekim 2009, 17:44:00 »
hayrlı olsun merdan bey.daha sonra bende kasa bant birleşim yerini inceledim benimkide sorunsuz.sizin izlenimlerinizi de paylaşıyorum ancak 24gr atmadım.ama ben de deneyeceğim.doğrusu silaha gittikçe daha fala ısınıyorum.ayrıca ataarms tan 10cm lik uzatma da aldım.siparişim üzerine 1 günde geldi.bunu da denemeliyim,zira ne kadar verimli olacağını bilmiyorum.saygılar,selamlar...
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2009, 22:14:32 »
    öncelikle herkese selamlar siteye uzun zamandır üye olmama rağmen sadece izlemekle yetiniyodum bundan sonra konulara elimden geldigince dilimin döndüğünce iştirak etmeye çalışacağım.
    merdan bey aynı tüfek bende de mevcut 2 ay oldu alalı şunu anlayamadım. 24 gr skeet ve trapla çalıştığın yazmışsınız hadi omuzdan anladım ama kalçadan kinetik bi tüfekle nasıl hemde yaf marka skeet fişeği atabildiniz? benim bilmediğim  özel bi ayarımı var çünküü bende ki ata neo ile 28 gr atabiliyorsunuz.fakat 24gr ne trap nede skeet çalışmıyor..ayrıca 32 gram fişeği bile omuza dayamadan fişeğin boşunu  dışarı atmıyor.aceba benim tüfektemi bir sıkıntı var? yoksa  siz mi çok şanslısınız..saygılar
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 18 Kasım 2009, 22:24:01 »
bu arada bu tüfeğe kimse kötü demesin... ;)  tecrübelerimle sabit hem avda denedim hemde deneme atışları yaparak hem penetrasyon hemde grupman tahminlerimin çok üzerinde hemde avrupa tüfeklerle kıyaslanabilecek kadar iyi.. sadece bu tüfekte açı ayar yapmanız güç ve orjinal kutsundan ac ayar seti çıkmıyor ben elimdekilerle ayarladım zor da olsa.. fabrika yetkililerine en kısa zmnda bildiricem bu önemli ayıntıyı.. bu fiyata   bu imkanlarla bu teknoloji ile bundan iyisi benelli  ;D alacak her arkadaşa tavsiye ederim. saygılar
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 19 Kasım 2009, 01:17:59 »

Ferhat Bey neredeyse yalan söylediğimi yazacakmışsınız. Canınız sağolsun.:(

Öncelikle kalçadan ya da elde çapraz tutarak atış yaparken tüfeği gazlı bir tüfek nasıl tutuluyorsa, ya da bir poze ve çifte nasıl kavranıyorsa aynı şekilde kavrayın. Silahı iyi kavramazsanız sağlam tutmazsanız gazlı bile olsa problem çıkarabilir.

Ecnebiler buna bir isim takmışlardı ama aklıma gelmedi bu saatte. Hatta testleri bile var youtube'ta. Adamlar gevşek tutuşta beretta, colt, glock gibi tabancalarla atış yapıyorlardı. Ve içlerinde en güvenilir olan Glock bir şarjörü bile bitiremedi her defasında boş kovanı atıcı manuel olarak boşaltmak zorunda kaldı.

Aynı şey tüfekler içinde geçerli. İlle de bir yere dayamanız gerekmiyor çalışması için ama askıda da kalmayacak.

Yazımı okumuşsunuz. Orada yazılı fişeklerin hepsini bende şu anda bulunan 66 namlu Ata neo sorun çıkarmadan attı.
YAF marka skeet fişeğini hor görmeyin dağılımı ve performansı gayet iyi bir fişektir. Omuzdan kalçadan ve çapraz tutuşta yapılan atışlar arasında 24 gram için söylüyorum kovan fırlama mesafeleri olarak fark oluyor. Omuzdan 24 gram attığınızda kovan 1 metre kadar yanınıza düşüyor. Kalçadan attığınızda daha kısa, çapraz tutuşta ise dibinize. Aradaki fark bu. Bu arada atıcının ağırlığı da bu yönde bir faktör olabilir tabi. Ben 1.80 boyunda ve 100 kilo ağırlığındayım.

Ama yine de sizin tüfekte 32 gram fişekte bile omuza dayamadan eğer sağlam da tutuyorsanız ve boş kovan atmıyorsa gerçekten bir problem var demektir.

Silahınızı fabrika greslerinden arındırıp silah yağıyla güzelce bir tekrar yağlayın. kalçadan çapraz ya da başka şekilde sağlam tutarak atış yapın çalışacaktr. Ben stoeger de kullandım, Vursan 92 A da. Hepside çalışıyordu. Bu kadar da şanslı olduğumu sanmıyorum.

Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #8 : 19 Kasım 2009, 10:42:42 »
selamlar,Ferhat bey öncelikle tüfeğiniz hayırlı olsun.kazasız belasız kullanmanızı dilerim.ata neo yu çok severek ve zevkle kullanmaya devam ettiğimi söylemeliyim. 24gr fişeklere gelince,24gr rc1 trap ve yaf 24gr skeet fişeklerle yaptığım denemelerde hiç sorunsuz çalıştı.daha doğrusu çalışıyor.bence sizin tüfeğinizde çalışacaktır.bu konuda Merdan beye güvenmenizi tavsiye ederim.aldığımdan beri saymamakla birlikte 200 den fazla fişek attım.bunların %70i 28gr dır.genellikle ağır dolu tercih etmiyorum.ama en rahat ve isabetli atışları,rc special 28gr keçe tapa(ki bu fişek 65mm dir),rc1 24gr trap ve saga 30gr no5 le yaptım.24gr trapla deneme amaçlı karatavuk ta vurdum ve hatırı sayılır bir mesafeden yaklaşık 30m den.ayrıca yüksek gramajla da denemeler yaptım ve remington expres long range 36gr oldukça iyi sonuç verdi.ve beklediğim tepmeyi yaşamadım.bu tüfek 3kg olmasına rağmen hiç te öyle fazla tepmiyor,bunu belirtmeliyim.bu arada size katılıyorum,bu tüfek bence de yabancı markalara ciddi bir alternatif.fiyat-performans açısından bakıldığında ise bayağı önde bence.saygılar...
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2009, 11:10:51 Gönderen: Mehmet OVALI »
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #9 : 19 Kasım 2009, 11:03:01 »
Merdan bey sizden bir konuda yardımınızı rica ediyorum.ben hali hazırda bolt yani sürgü mekanizmayı sökmeyi beceremedim.bunu bir elektirik teknikeri olarak,birazda utanarak söylüyorum! :) şaka bir yana sürgü kolunu sıkıca dışarı doğru çekmeme rağmen çıkarmayı başaramadım.tüfeğe bir zarar vermekten de çekindim doğrusu.siz bu parçayı nasıl söktünüz?bir püf noktası filan mı var?yoksa yeniliğinden dolayı bu parça,fazlaca sıkı oturmuş olabilirmi yerine?diye düşünüyorum.bilgi verirseniz çok makbule geçecek.saygılar,selamlar...
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 19 Kasım 2009, 16:45:47 »
selamlar merdan bey beni yanlış anlamış olabilirsiniz tanımadıgım bir insanı yalancılıkla nasıl itham ederim.yazım öle anlaşıldı ise aff ola... gelelim konumuza 24 gramla kalçadan atmanız beni şaşırttı.çünkü ata gibi bir fabrikanın her tüfeğinden ayrı performans alınıyorsa bu kötü, eğer dediginiz gibi fabrika gresleri etkiliyorsa ki ben tetik tertibatındakiler hiç dokunmadım diğer kısımlarada wd40 ile temizledim bu gün ilk iş temizlik yapıcam bakalım atıcak mı 24 gr inş. dediginiz gibidir yoksa bir problem mi var diye düşünücem...fakat benim düşüncem yayın tansiyonu zamanla düşücek ve bölece 24 gr sıkılır hale gelicek..

Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 19 Kasım 2009, 16:51:19 »
mehmet bey aynı şeyle bende karşılaştım sürgü kolu çıkarmaya çalışırken işaret  parmagım su topladı sinirden tüfeği parcalıyacaktım :) yeni olduğunundandır dedim, fakat ugraşırken bişekilde söküldü sonra inceledim. ve basit  bir hamle ile çıktığını anladım  :) namlu sökülünce mekanizmanın ucundaki döner kafayı geriye dogru parmagınla bastır ve sürgü kolunu yukarı aşagı kendine dogru çek hepsi bu döner kafa boşta iken sürgü kolu kilitleyen bir mekanizma var icinde bunu bastırarak acıyorsunuz bu şeklide ben sorunsuz söküyorum artık..kolay gelsin
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 19 Kasım 2009, 18:13:37 »

Ferhat bey,

Silahı WD 40 ile temizleyin ama yağlamayın. İçinde çok çözücü içeren bir yağ wd 40. Ben namlu temizliğinde kullanıyorum genelde. Bazı boya ve plastik türlerini etkilediği belirtiliyor. Sizin silahınızda çalışacaktır merak etmeyin. Belki sizinkinin icra yayı biraz daha sert olabilir. Aslında olmaması gerekir ama bakıyorsuuz gazlılarda bile aynı markanın bir tüfeğinde yay yumuşakken diğerinde sert olabiliyor. EĞer temizlik ve bir süre kullandaktan sonra da silah 24 gramda sorun çıkarıyorsa ya da size özel belirtiyorum 32 gramda kaladan atışta hala kovan boşaltmıyorsa fabrikaya gönderin bir kontrol etsinler.

Bu konuda son olarak elinizde bu tüfekle atılmış boş kovan varsa kontrol etmenizi isteyeceğim. Benelli sistem tüfeklerde fişek yatağı gazlılara göre daha standartlara uygun üretim ister. Kovanların dip sarısında ve tırnak kısmında bozulma olmamalı. Aynı tüfekten atılmış bir boş kovanı fişek yatağına tekrar koyun. Bunu yaparken tırnağın kovan üzerinde bıraktığı izin yine namlunun tırnak yuvası ile aynı hizada olmasına dikkat edin. Kovan son kısmına doğru hafif sürtünerek ama tamamen yatağa oturmalıdır. Eğersizin tüfekte yatağa zorlanarak giriyor (metal kısım) ve sıkışıyorsa yatakta bir problem olabilir.

Umarım bundan değilde yıkama yağlama ya da yay sertliğindendir. Aksi taktirde namlu değişmesinden başka çaresi yok. Onu da garanti kapsamında yaparlar zaten.

Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 19 Kasım 2009, 18:20:39 »

Mehmet bey,

Stoegerlein ABD'de en çok aldığı şikayet kurma kolunun fırlayarak kayıp olması...Benim elden çıkardığım modelde de kurma kolunu iki parmağınızla çekerek rahatlıkla sökebiliyordunuz.

Ata neo da zor çıkmasına hiç şaşırmadım çünkü bu firmanın sahipleri Vursan 92 A yı yapıyorlardı zamamında ve onun kurma kolunu ben üzerine iki kat bez sardıktan sonra pense ile çekerek çıkarıyordum.

Neo yu ilk sökerken dalgınlığıma geldi mekanizmayı geride sabitlemeyi unuttum namluda takılı değildielimle zorlarken mekanizmayıda geri çekmişim o sırada kurtuldu yerinden kol ve mekanizma benim dehşet dolu bakışlarım arasında yerde duran namlu ve el kundağı üzerine düştü. Alalı 2 saat olmamış düşünün halimi.:)

Korka korka baktım. Allahtan namluda minik bir boya atması ve el kundağında da yine küçük bir ezile kurtardık.

Benim tavsiyem namlu takılı durumda ve mekanizma geride kilitli durumdayken kolu çıkarmaya çalışın. Elle olmuyorsu yere tüfeği koyup bir ayağınızla kasayı desteklerken (ezmeyin ama:) diğer elinizle de bir pense yardımıyla kolu çekin. Kolun çizilmemesi içinde üzerini bir bezle bir iki kat sarın. Vursanı böyle çıkarırırdım. Ata da elle zoda olsa çıkıyor. Sanırım sizde de sorun olmayacak. Ama namlu üzerindeyken yapın yoksa ok gibi fırlayabiliyor:)

Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #14 : 19 Kasım 2009, 18:48:46 »
atanın 24 gram atıp atmaması hakkında küçük bir bilgi paylaşmak istiyorum.bizzat fabrika yetkililerinden aldığım cevapta,"tüfeklerimiz 24 gramda randıman sağlamamaktadır,28 ve üstü gramları tercih ediniz" denmekte.bilgi olarak aktarmak istedim...
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 19 Kasım 2009, 19:07:32 »

Doğrudur Ahmet Bey,

İşi garantiye almaya çalışıyorlar. Yabancı firmalarda da bu durum böyle. Ata'nın gazlısı içinde tavsiyesi 28 gramdan başlıyor ama 24 gramda da çalışıyor. Zaten tavsiye edilen 28 gramda çalışmayan tüfeğe eski modeller hariç pek rastlamadım şu ana kadar. 28 gram üreticiler için "sağlam alt sınır"

Merdan KAÇAR
1970-Ankara

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 19 Kasım 2009, 21:47:12 »
    Avda av fişeği değerli dostlar..

Sistemin atası,Benelli bile önermiyor komik gramajları..Ki malum firma,tonlarca test sonrası sıfır tölerans ve muazzam kaplama ile yapıyor bu atıl bloğu..
   Sorun aramayın,kafanızı karıştırmayın derim ben..Fiyat-performans bağlamında iyi tüfek Ata..İllaki olacak kusur ufak tefek..Ama,atıl blok sistemli bir tüfeğin,24 grm gibi genelde spor amaçlı kullanılan fişeklerle çalışmaması,sorun filan değil..
   Rasgele..
Durhasan GÖNEN
1977 Silifke/MERSİN                                                           
0 rh-
[email protected]

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #17 : 19 Kasım 2009, 21:47:31 »
sonunda mekanizmayı sökmeyi başardım.ancak bir pense marifetiyle mümkün oldu.Merdan bey önerileriniz için teşekkürler.Ferhet bey gibi bende mekenizmayı inceledim ve sürgü kolunun,yaylı bir bilye sayesinde sabitlendiğini gördüm.zaten civata -somun kullanılmayan bu tür mekanik parçalarda sıkça kullanılan bir sabitleme yöntemidir bu.kolun zor çıkması da bilya yayının sertliğinden kaynaklanıyor,öyleki takarken bile zorlandım.mekanizma işçiliğini Merdan bey gibi bende beğendim.ele takılan herhangi bir şeyle  karşılaşmadım.tesviye sorunu yok.mekanizma malzemesi gayet kaliteli.beni en fazla etkileyense, mekanizmadaki sadelik oldu.her şey o kadar basit yapılmışki,arıza yapma olasılığı çok düşük.extrem bir durum olmadığı sürece tabii.inşallah ta olmaz.selamlar...
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 19 Kasım 2009, 21:53:36 »
    Mehmet abi,mekanizmayı sökmüşken,iğneyi çıkart ve makarakilidin pimini de çıkart ardından makarakilidi ana bloktan ayır..Geciktirme yayının tansiyonuna ve mesafesine bak...Düşün  :)))))Asıl düşünülecek bölüm orası bence..İşin püf noktası..

Durhasan GÖNEN
1977 Silifke/MERSİN                                                           
0 rh-
[email protected]

Çevrimdışı Ramazan AKNARÇAY

• Gravürcü
  • AvlakForum Üye
  • *
    • www.vurucuav.com
« Yanıtla #19 : 19 Kasım 2009, 22:11:23 »
    Mehmet abi,mekanizmayı sökmüşken,iğneyi çıkart ve makarakilidin pimini de çıkart ardından makarakilidi ana bloktan ayır..Geciktirme yayının tansiyonuna ve mesafesine bak...Düşün  :)))))Asıl düşünülecek bölüm orası bence..İşin püf noktası..

En  dikkat  edilmesi  gerekenmleri  yazmışşın bilgilendirme anklamında  abi  eline  sağlık  .
Kaybetmeyi öğren, yoksa kazanmayı çok ciddiye alırsın..
Ramazan AKNARÇAY       0 542 337 14 71
1977- Üzümlü/ KONYA
www.vurucuav.com

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 19 Kasım 2009, 23:44:47 »
   Durhasan kardes umarım bu sölediklerini (ata) firması da düşünmüştür yoksa bu tarz kinetik tüfek alan herkes tüfeği darman duman etmesi gerekecek :) şimdi ben senin sölediklerini yaparım yapmasınada, geri toplarken ustalığım ortaya çıkar kesin parça arttırırım... :)

İşin şakası bi yana neo 12 nin mekanizması  gerçekten sağlam malzemeden yapılmış ben tüfeği aldığımda tüfekçide söktüm mekanizmanın sadeliği ve pürüzsüz oluşu beni cezbetti.. diğer yandan sölediklerin umarım bu tüfekte iyi çıkar bölece türkiyedeki avcılarda bir türk tüfeği ile övünürler kendi adıma beni fazlasıyla tatmin etti..

Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 20 Kasım 2009, 00:57:42 »
Mekanizmanın iç kısmında bulunan atalet yayı kimsenin kafasını karıştırmasın. O yay olmadan benelli sistem zaten çalışmaz.

Tüfeğin geri tepmesiyle ortaya çıkan kinetik enerjiyi kilidin arka kısmında bulunan ana bloğa yansıtan çünkü bu yay. Aynı yay ilk tepme anında arkadaki blok tarafından da komprese edilir ve hemen ardından da aynı bloğa kilidi açma hareketini verir.

Benelli sistem tüfeği olanlar silah boşken mekanizayı düşürdüklerinde dikkat ederlerse bu öne doğru esnemeyi fark edebileceklerdir.

Başka forumlarda da daha önce belirttim. Benelli sistemde mekanizma başı ile fişek tabanı arasındaki boşluğun miktarı ve kusursuz bir fişek yatağı imalatı çok önemlidir. Bu boşluğu az yaparsanız kilitlenirken sorun çıkar ve ABD'lilerin çok bahsettikleri fişeğin ateş almaması durumu meydana gelir. Eğer boşluk fazla olursa da bu defa fişek tablası bu toleransın imkan verdiği ölçüde tırnak kenarlarından şişme yaparak sıkışmaya neden olabilir.

Mekanizma başı, arkasındaki atalet yayı ve mekaniza bloğu yapıları gereği seri imalata uygun, kolay imal edilen ve ölçü hatası olmayan parçalardır.

Asıl sorun kilit yuvalarının bulunduğu namlu uzantısının imalatıdır. Karşılıklı kilit yuvalarının mekanizma başıyla uyum içerisinde ve uygun tolerenslarda üretilmesi bu silahların en temel işçilik sorunudur. Bir dönem Türkiye'de piyasada bulunan döner başlıklı sistemlerin yerini gazlıya bırakmasının da temelinde bu üretim hassasiyetinin getirdiği maliyet yatar.

Bir arkadaşıma önemli bir fabrikanın sorumlusu "ben bir tane döner başlıklı tüfek üretene kadar 5 tane gazlı otomatik çıkarıyorum" demiş. Olay budur.

Durhasan bey, konu 24 gram fişeğin avda kullanılması değil. 24 gram fişeğin benelli sistem bir tüfekte de kullanılması. Atış yapsın yapmasın, atış fişeğini avda kullansın ya da kullanmasın, benim tüfeğim 24 gram fişekleri atabiliyorsa arkadaşın ki de atmalı.  Performans istikrarı yokmuş..hayır basbayağı atıyor işte. Kovanları zorlanmadan dışarı fırlatıyor.

Atsın da yine 24 gram kullanmasın. Avlanmasın da. O ayrı bir konu. O zevkler ve renkler hususuna giriyor. Kimsenin diyeceği olmaz.

Stoeger kullandığım dönemde Ankara'da Eryaman'da bulunan poligona av sonrası uğrar atış yapardık. Atış fişekleriyle tabi ki.

Oysa stoeger bırakın 28 gramı yabancı sitelerde 32 gram fişeği alt sınır olarak tavsiye ediyor. Bu bir satış politikasıdır. Bir ilandır. "Bunu bilin de alın" demektir. 28 gramda takılırsa "biz uyarmıştık, bizden günah gitti" demenin ön hazırlığıdır. Benelli için de geçerli bu. Herkes kaliteli fişek bulamıyor dünyada. Beş para etmez fişeklerde giriyor benellilerin remingtonların haznelerine.  Adam onu düşünüp de yazıyor o uyarıları.

1998 yılında Vursan 92 A tüfeği aldığımda elimde mke'nin 32 gram fişekleri vardı. İlk onları koydum tüfeğe...Sonrası...mavzer gibi ateş ettim. Attım mekanizmada ses yok. boşalt- doldur yaparak attım fişekleri. Oysa 1990 yılında aldığım ve öğrencilik yıllarıma denk geldiği için kullanamağım 28 gram maionchi-LMİ marka fişekler bayram yaptırdı silaha.

Fişekte kalitenin sorun olmadığı memleketlerde de hasbelkader deneyip düşük gramajlarda da tüfeğinin çalıştığını görenler için ise exstra bir sevinme bahanesi oluyor bu durum.

« Son Düzenleme: 20 Kasım 2009, 01:06:16 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Mehmet OVALI

• Müdavim Üyemiz
  • KARAAĞAÇ/ BALIKESİR'li
« Yanıtla #22 : 20 Kasım 2009, 10:49:44 »
sevgili kardeşim Durhasan.ısrarlı uyarıların için çok çok teşekkürler.zaten mekanizmayı dağıtmıştım ama uyarın üzerine tekrar dağıtıp,düşündüm :D.sistemin basitliği karşısında tekrar hayrete düştüm ve bunu daha önce niye düşünemedim diye hayıflandım.çalışma sistemini daha önce demekki tam anlıyamamışım.Merdan bey zaten açıklamış ama ben anladığım kadarıyla,daha sade bir dille açıklamaya çalışayım.kısaca,fişeğin patlamasıyla oluşan geriye doğru şok,atıl(boşta) duran mekanizma ana bloğunun bir miktar ileriye doğru hareketine neden oluyor(bunu bir çarpma esnasında araç içindeki objelerin ileriye doğru fırlamasıyla anlatabiliriz).bu da ana blok içerisindeki inertia yayın sıkışıp enerji yüklenemesine neden oluyor.böylece akabinde makara kilit sonuna dayanan inertia yay ana bloğu geriye doğru fırlatıyor,ki burada icra yayının neden bu tüfeklerde yumuşak olması gerektiğini anlıyoruz.çünkü ana bloğu geri fırlatan inetia yay icra yayının stresini yenmek zorunda.devam edecek olursak arkasından anablok,makara kildin arkasında blok üzerindeki yarığın eğimi sayesinde ve kilt üzerindeki siyah mliln marifetiyle kilidi döndürüyor ve kilit namlu kepinden kurtuluyor,böylece geri hareket tamamlanarak boş fişek dışarı atılıp yeni fişek sürülüyor nokta...galiba basit anlatma iddiası biraz çuvalladı :D.artık inertia yayın sertlik ve ebadının önemi kavranmış oluyor.hem basit hem güvenilir hem de güvenli...tüfeğimi artık daha çok seviyorum.(42 yaşımda çocuk gibi hissettim.ki bu harika).Merdan bey ve Durhasan kardeşim,paylaşımlarınız çok değerli,tekrar teşekkür ederim.Ramazan bey sizi yakın zamanda arıyacağım,mesajınız aklımda.bu arada kral queen modellerinin bundan farkı nedir?kilit makara mı?hem gazlı hemde kinetik nasıl oluyor?saygılar,selamlar...

« Son Düzenleme: 20 Kasım 2009, 11:08:56 Gönderen: Mehmet OVALI »
Mehmet OVALI              
1967 MEZİTLİ/MERSİN  

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 20 Kasım 2009, 20:47:09 »
   Mehmet abi inan senden daha iyi tarif edemezdim ben bu atıl bloğu   :))))))
Durhasan GÖNEN
1977 Silifke/MERSİN                                                           
0 rh-
[email protected]

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 20 Kasım 2009, 20:48:37 »

Mehmet bey olay tamamen yazdığınız gibi.

İnsanı en çok etkileyen yönü basitliği. Ben temizlerken ayrıca daha da çok seviyorum benelli sistemi. :)

Merdan KAÇAR
1970-Ankara