Gönderen Konu: KURŞUN SIVAMASINI ENGELLEME ÇALIŞMALARIM  (Okunma sayısı 2194 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
KURŞUN SIVAMASINI ENGELLEME ÇALIŞMALARIM
« : 16 Eylül 2018, 18:41:38 »
Merhaba değerli arkadaşlar.
Tek kurşun atışlarından sonra namludaki kurşun sıvaması hoş bir durum değildir temizlemesi dert değilde benim gibi yüksek hızlarda kurşun doldurup grupman atışı yapanların ve sayıca yüksek ardışık atış yapanların genel  sorunu  bir kaç atıştan sonra isabette bozulmalar yaşaması,bunun en büyük sebebi namlu içi sıvama dır ve buna bağlı olarak kurşunlarda ve isabette bozulmalar ve daralmayla birlikte basınç artışlarının meydana gelmesidir.
Bu soruna çözüm bulmak için bir kaç çalışma yaptım,sadece kurşununu kendi dolduranların yararlanabileceği bir çalışmadır.
Teflon kaplama teferruatlı olduğu için deneyemedim.
Sprey teflon ve yüksek sıcaklığa dayanıklı boya(690 derece) kullandım.

Kurşunlarda yuvarla odun motoru eğesi ile fazla bastırmadan yara dokusu oluşturarak 1 saat arayla 2 kat boyadım ve daha sonra 2 kat teflon sipreyle kaplayarak işlemi tamamladım burda dikkat edilecek husus boyayı oldukça uzak mesafeden ince bir tabaka halinde kaplamak üretici ilk boyamadan sonra 160 derecede fırınlayın diyor kurşunun bu sıcaklığa tepkisini bilemediğim için bu aşamayı pas geçtim.

1.Test
Hiç bir uygulama yapmadan ortalama v1.5=1540 fps kurşunlarla 3 atış yaptım ve namluyu temizledim çıkan kurşun artığı 0.85 gram.
2.Test
Sadece 2 kat teflon sprey uygulanan ve ortalama v1.5=1540 fps olan 3 atış yaptım ve namluyu temizledim çıkan kurşun artığı 0.70 gram.
3.Test
Kurşunlara yara dokusu oluşturarak 2 kat boya ve 2 kat teflon sprey uyguladım ortalama  v1.5=1560 fps olan 3 atış yaptım ve namluyu temizledim çıkan kurşun artığı 0.24 gram.

yara yapmadan boya kurşunun üzerine tam yapışmıyor teflon sprey kullanmadanda çok pütürlü durduğu için yapmayı düşündüğüm diğer iki testten vazgeçtim.

Kendi adıma kullanılabilir bir uygulama olduğunu düşünüyorum.
Buda son uygulamanın test atışıdır,iyi seyirler dilerim.

« Son Düzenleme: 16 Eylül 2018, 19:12:59 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: KURŞUN SIVAMASINI ENGELLEME ÇALIŞMALARIM
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2018, 12:00:34 »
Tevfik Bey elinize sağlık, tapa içerisindeki kurşunlar hakkında düşünceniz nedir?Sıvama anlamında minimum ancak, isabeti artırmak adına bir çalışma yapılabilir mi?
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 17 Eylül 2018, 15:13:11 »
Tevfik Bey elinize sağlık, tapa içerisindeki kurşunlar hakkında düşünceniz nedir?Sıvama anlamında minimum ancak, isabeti artırmak adına bir çalışma yapılabilir mi?
Teşekkür ederim Berhan Bey.
Uygun bir tapa çalışmasıyla isabet sorunu çözülebilir biraz zahmetli ama yapılabilir hatta Emniyet teşkilatından değerli bir büyüğümün çalışması var ve gayet isabetli.
Siz söyleyince kafamda hemen 2 yöntem belirdi leyman lee ve Abdullah Oruç Bey’in ürettiklerin 28-30 gram kurşunlardan(70-80 civarı) olsa denenebilir.Mevcut saçma tapalarını modifiye etmeden ve yeni tapa yapmadan yüksek hızlarda uzak mesafelerde sürekli  isabet biraz zor.
Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2018, 15:19:39 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Berhan PINAROĞLU

Çevrimdışı Ersin ERBİL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 17 Eylül 2018, 15:19:06 »
Tevfik bey kolay gelsin paylaşımlarınızı severek ve ilgi ile takip ediyorum yapmış olduğunuz 3. testte eğe ile hafif darbe yaparak yapmış olduğunuz işlemde kurşun üzerinden yani dış çapından talaş kaldırmış ve kurşunun çapı düşmüş sürtünme en aza inmiş olabilir mi bu yüzden sıvama fazla olmamış olabilir tekrar yapmış olduğunuz paylaşımlardan dolayı teşekkür ediyorum ilgi ile takip ediyorum kalın sağlıcakla.
  • huğlu 104 a 71 namlu
  • stoger m3000 71 namlu
1975 ANKARA
CNC İşlme
CMM Ölçüm tezgahları oparatörü.

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 17 Eylül 2018, 15:32:00 »
Tevfik bey kolay gelsin paylaşımlarınızı severek ve ilgi ile takip ediyorum yapmış olduğunuz 3. testte eğe ile hafif darbe yaparak yapmış olduğunuz işlemde kurşun üzerinden yani dış çapından talaş kaldırmış ve kurşunun çapı düşmüş sürtünme en aza inmiş olabilir mi bu yüzden sıvama fazla olmamış olabilir tekrar yapmış olduğunuz paylaşımlardan dolayı teşekkür ediyorum ilgi ile takip ediyorum kalın sağlıcakla.
Teşekkür ederim Ersin Bey.
Söylediğiniz tespit tabiki mümkündür ve olabilir fakat daha önce yaptığım aynı yönteme yakın çap inceltme durumlarında tortu miktarı azalmadığı gibi isabet sorunları ortaya çıkmıştı ayrıca fotoğrafta paylaştığım görsel baya bi hırpanmış örnek eğeyi hayalet gibi gezdiriyorum yenilerde.
Bugün vakit bulabilirsem birde özkara foster kurşunda deneyeceğim yetişirse paylaşırım.
Saygılarımla...
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Ersin ERBİL

Çevrimdışı Cemal KARADENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #5 : 17 Eylül 2018, 19:56:43 »
Tevfik Bey... Ben tek kurşun atışı, dolumu v.b. gibi inceliklerden hiç anlamam. Büyük emek verdiğinizi görüyorum. Özellikle video çekim senaryosunu çok beğendim. Tek kurşun atışı ve dolumu ile ilgili arkadaşlara çok yardımcı olacağı kanısındayım. Bana seyirlik kısmı düşer. Emeğinize sağlık.
  • İmpala Plus
1971 - Trabzon

Çevrimdışı Ali DOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 17 Eylül 2018, 21:27:08 »
Tebrikler güzel çalışma :)
1997 AYDIN/çine

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 26 Eylül 2018, 00:59:23 »
Tevfik Bey... Ben tek kurşun atışı, dolumu v.b. gibi inceliklerden hiç anlamam. Büyük emek verdiğinizi görüyorum. Özellikle video çekim senaryosunu çok beğendim. Tek kurşun atışı ve dolumu ile ilgili arkadaşlara çok yardımcı olacağı kanısındayım. Bana seyirlik kısmı düşer. Emeğinize sağlık.
Teşekkür ederim Cemal Bey.

Tebrikler güzel çalışma :)
Teşekkür ederim Ali Bey.

Yakın zamanda denemesini yaptığım Özkara foster(boya+teflon) brennekeye göre biraz daha fazla kalıntı bıraktı üç atış ortalaması v1,5=1541 fps olan fişeklerden sonra namludan 0.40 gram kurşun kalıntısı çıktı

1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Berhan PINAROĞLU