Gönderen Konu: Tavsan avi  (Okunma sayısı 816 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erol GÜNER 42

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Tavsan avi
« : 06 Ağustos 2018, 15:32:26 »
Selamaleykum arkadaslar tufek tabiki onemli ama  grupman konusunda yalniz esas olan tufeklerde grupmani belirleyen sanirim fisekte kullanilan tapa cesitleri bizler tufege atiyoruz sucu surekli ama yeni ogreniyorum fisek tufek vs ben tavsan avcisiyim yillardir farkli fisekler kullandim sorun suki daha yeni ogreniyorum fisek secimi yani fisekte ki tapa olayini sizin gorusleriniz benim avda kullanacagim nasil bir fisek kullanmaliyim cok farkli tapa cesitleri var hangisi uygun duser tavsan avinda marka veya numara onemli degil sadece   merak ettim sorun bizdeymis silah fisek degil sanirim saygilar 
  • Tufek
1974-Beyşehir

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Tavsan avi
« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2018, 19:33:29 »
Süren tapalar ilk çıktığında, daha doğrusu biz ilk gördüğümüzde 90 larda çok sevinmiştik, artık daha uzaklarda daha çok av vuracağız diye, bir çukur içine toplanmış saçmalar, piston gibi bir yapıyla daha uzağa gidebilen saçmalar, ohhoooo duman edeceğiz ortalığı, ama hesap öyle olmadı umduğumuz sonucu alamadık, daha sonra süren tapaları bantladık öyle yaptık, bu defa hedef şaşırttı attığımız yere gitmedi. Sonra bior tapalar çıktı, mantık yakın mesafelerde toplu gitmesin dağıtsın mantığı ama eskisinden farkı yok, avı duman ediyor belki eskisinden bile daha toplu gidiyor. Şöyle düşünüyorum da eskileri, 16 calibre tek tüfeğime yaptığım fişeği, yaklaşık 1.70 barut 2.10 a yaklaşık saçma, keçe tapa ve kıvırma gözümün gördüğü yere atardım, inanın çalım mesafesine girince uçacak olan kuşa uçmadan atardım kuş çaput gibi düşerdi, öyle mesafelere atardım ve vururdum ki şu an inanması zor, hepsi keçe tapayla yani

Uzun lafın kısası bu işi deneme yanılma yöntemiyle bulmaya çalışmak en iyisi, alın bir keçe tapalı, bior tapalı ve süren tapalı değişik gramajlarda fişek hedefte deneyin farkı görün, ona göre de fişek stoğunuzu yapın. Yani süren tapalı diye daha uzakta vuracak diye bir şey yok, bu sadece bir çok etkenlerden birisi olabilir.
1980-Antalya

The following users thanked this post: Erol GÜNER 42