Gönderen Konu: Şarjör borusu aşınması  (Okunma sayısı 3951 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ulaş BALKIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Şarjör borusu aşınması
« : 29 Mayıs 2018, 04:33:35 »
Merhaba Arkadaşlar;

Dün tüfeğimi söküp temizlerken farkettim, tüfeğin şarjör borusunun bir yeri çok deforme olmuş, neredeyse delinecek duruma gelmiş. Daha önceden de vardı ama bu kadar değildi, sanırım gaz deliğinden gelen basınçla bu hale gelmiş, sizce de garip bir durum değil mi? Tüfek Sarsılmaz Franchi bu arada

• Sarsılmaz Franchi
1978 - Antalya

The following users thanked this post: Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı İsmail DAL 01

• AvlakForum Üye
  • *
  • Av doğa demek, avcı doğayı koruyan demek
Ynt: Şarjör borusu aşınması
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2018, 09:18:48 »
enterasan bir durum yerlilerde bile bu hali görmedim.  geçmiş olsun
  • Remington 11 87 Premier Light Contour
  • Ata als 2100 tradition
  • kral Quen
  • Kral pompalı
  • pointer
Bismillahirrahmanirrahim
1980 Kadirli

The following users thanked this post: Ulaş BALKIÇ

Çevrimdışı Sefa KOYUNCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2018, 10:28:27 »
Ulaş bey inanın büyük şanssızlık. Tüfeğinizle ne kadar fişek atıldıktan sonra bu noktaya geldi bilmiyorum ama ben biraz şans olduğunu düşünüyorum. Çünkü çok yakın bir büyüğüm  Sarsılmaz Concorde L ile inanılmaz sayılarda fişek atmasına rağmen böyle bir arıza yaşamadı. Bende daha önce kullandığım tüfeklerde böyle bir şey yaşamadım ama yaşayan bir tanıdığım var Lanber marka yarı otomatik bir tüfekte böyle bir sorun yaşadı. Tamir yoluna gidildi ve şimdi hala kullanmaya devam ediyor.
  • Baikal USSR ij 58
  • Huğlu GT1
  • Ata Arms Cy 12
  • Deutsch Kurzhaar - Akhisar'dan GEKAS
1987 Hendek/SAKARYA

The following users thanked this post: Ulaş BALKIÇ, Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2018, 10:55:25 »
Ulaş bey, aynı tüfek ve aynı sorun bende de var. Sorun sadece sizin tüfeğe ait değil
...
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2018, 10:57:05 Gönderen: Murat TEPE »
KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 29 Mayıs 2018, 12:01:26 »
ULAŞ BEY  borudaki bu hal zamanla gaz basıncıyla oluşmuş,ufak bir açıklık bu hale kadar getirmiş firmaya gönderin yenisini taksınlar.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 29 Mayıs 2018, 12:06:26 »
 Şarjör  borusunun kaplaması atıyor. Bende aynı sorunu yaşadım.  Sarsılmazın böyle kaplaması, pası vs. oluyor. Garantisi falan yoksa dışarda 50 lira civarında değiştiriyorlar. Fabrikaya yollamanızı tavsiye etmem. Fiyatları biraz tuzlu
  • Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 29 Mayıs 2018, 12:16:14 »
Şarjör  borusunun kaplaması atıyor. Bende aynı sorunu yaşadım.  Sarsılmazın böyle kaplaması, pası vs. oluyor. Garantisi falan yoksa dışarda 50 lira civarında değiştiriyorlar. Fabrikaya yollamanızı tavsiye etmem. Fiyatları biraz tuzlu
HAKAN BEY bu hata firma kaynaklı olduğu için yenisi ile değiştirmek zorundalar ,arkadaşımız boşuna ücret ödemesin.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

Çevrimdışı Arif KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 29 Mayıs 2018, 14:15:11 »
HAKAN BEY bu hata firma kaynaklı olduğu için yenisi ile değiştirmek zorundalar ,arkadaşımız boşuna ücret ödemesin.
+10

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1988 - Kocaeli

The following users thanked this post: Ulaş BALKIÇ, Hakan HAS, Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 29 Mayıs 2018, 18:45:06 »
Malzemede hata var gibi gözüküyor. Çünkü gaz aşındırması olsa diğer deliğin de deformasyona neden olması gerekirdi. Hiç iz gözükmüyor. Tek olması ve bu derece olması malzemede sıkıntı olduğunu gösteriyor. Genelde gaz, piston üzerindeki çıkıntıya isabet edecek şekilde imal edilir.  Yani alaşım şarjör borusuna direk vurmaz. Baikallarda mesela şarjör borusu çeliktir ve krom kaplamadır ve pistonun şekli dolayısıyla gaz direk şarjör borusuna vurur. Baikal otomatiği olanlar bilir bırakın gazı kurşun birikir çelik boru üzerinde. Ama alaşım şarjör borulu otomatiklerde gaz ilk anda piston üzerindeki bölüme vuracak şekilde imal edilirler. Baikaldaki gibi direk boruya vursa dayanmaz...
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Ulaş BALKIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 30 Mayıs 2018, 00:36:51 »
enterasan bir durum yerlilerde bile bu hali görmedim.  geçmiş olsun
Sağolun, zaten silah yerli Sarsılmaz, ben de hiç böyle bir olaya şahit olmadım
  • Sarsılmaz Franchi
1978 - Antalya

Çevrimdışı Ulaş BALKIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 30 Mayıs 2018, 00:42:37 »
Ulaş bey inanın büyük şanssızlık. Tüfeğinizle ne kadar fişek atıldıktan sonra bu noktaya geldi bilmiyorum ama ben biraz şans olduğunu düşünüyorum. Çünkü çok yakın bir büyüğüm  Sarsılmaz Concorde L ile inanılmaz sayılarda fişek atmasına rağmen böyle bir arıza yaşamadı. Bende daha önce kullandığım tüfeklerde böyle bir şey yaşamadım ama yaşayan bir tanıdığım var Lanber marka yarı otomatik bir tüfekte böyle bir sorun yaşadı. Tamir yoluna gidildi ve şimdi hala kullanmaya devam ediyor.
Silah yaklaşık 10 yıldan fazladır bende, aşırı şekilde fişek attığım söylenemez ama ne olursa olsun bu şekilde olmamalı çünkü gaz deliğinden çıkan başınç şarjör borusunu değil pistonu görmesi lazım, ilginç bir durum
  • Sarsılmaz Franchi
1978 - Antalya

Çevrimdışı Ulaş BALKIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 30 Mayıs 2018, 00:44:29 »
Ulaş bey, aynı tüfek ve aynı sorun bende de var. Sorun sadece sizin tüfeğe ait değil
...
Ne yaptınız, sizin tüfekte durum ne? Ben görmesem bir sezon daha avlansam delinecekmiş neredeyse, çok aşınmış
  • Sarsılmaz Franchi
1978 - Antalya

Çevrimdışı Ulaş BALKIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 30 Mayıs 2018, 00:52:28 »
ULAŞ BEY  borudaki bu hal zamanla gaz basıncıyla oluşmuş,ufak bir açıklık bu hale kadar getirmiş firmaya gönderin yenisini taksınlar.
Demekki bu Sarsılmazın kronik bir sorunuymuş, silah zaten fabrikaya gidecekti, çift salma sorunu vardı buradaki tamirciler yapamadı, en yakın zamanda göndereceğim, listeye bu sorunu da ekleyeceğim

• Sarsılmaz Franchi
1978 - Antalya

Çevrimdışı Hakan HAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 30 Mayıs 2018, 00:55:28 »
+10

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
[/quote
Ziyaettin abi; garanti süresi dolduysa firmanın insiyatifine kalmış. Tüketici hakları kanununda firma ürününün imal yılından itibaren 10 yıl yedek parça temin etmekle yükümlü.  Keşke ücretsiz olsa. Bende geçen  hafta meşhur pas sorunu yüzünden yeni aldığım sax 700 ü fabrikaya gönderdim. Magic hariç sarsılmaz 'ın kutu içeriğinde dipçik ayar pulu çıkmıyor. 24 tl istediler 4 adet plastik pula.Şambrelden yaparım o pulu gene vermem o parayı.Geçen yılda iki tane sarsılmaz gönderdim pas için. Krom yapıldı dediler gene paslanıyor. Sarsılmaz tüfekler bölümünde konu açmıştım. Anlayacağın abim adamlar her türlü yiyor bizi  :)
  • Sarsılmaz sax-700
1988-Osmaniye

Çevrimdışı Ulaş BALKIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 30 Mayıs 2018, 00:57:37 »
Silah garanti kapsamında değil, on yıldan fazla oldu alalı, artık ne kadar fiyat çıkarırlar bilmiyorum, ellerine düştük bir kere
  • Sarsılmaz Franchi
1978 - Antalya

Çevrimdışı Ulaş BALKIÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 30 Mayıs 2018, 01:03:48 »
Malzemede hata var gibi gözüküyor. Çünkü gaz aşındırması olsa diğer deliğin de deformasyona neden olması gerekirdi. Hiç iz gözükmüyor. Tek olması ve bu derece olması malzemede sıkıntı olduğunu gösteriyor. Genelde gaz, piston üzerindeki çıkıntıya isabet edecek şekilde imal edilir.  Yani alaşım şarjör borusuna direk vurmaz. Baikallarda mesela şarjör borusu çeliktir ve krom kaplamadır ve pistonun şekli dolayısıyla gaz direk şarjör borusuna vurur. Baikal otomatiği olanlar bilir bırakın gazı kurşun birikir çelik boru üzerinde. Ama alaşım şarjör borulu otomatiklerde gaz ilk anda piston üzerindeki bölüme vuracak şekilde imal edilirler. Baikaldaki gibi direk boruya vursa dayanmaz...
Mantıklı olarak düşünürseniz aynen dediğiniz gibi, gaz basıncı pistona vurur çalıştırır ama boruda aşınma var ve sadece bir yerde

Artık firmaya göndereceğiz ve nedenini soracağız, en azından tekrar aynı sorunu yaşamayalım
  • Sarsılmaz Franchi
1978 - Antalya