Gönderen Konu: Şarjörlü Tüfeklerde 2+1 Yasağı?  (Okunma sayısı 7787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdem DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Şarjörlü Tüfeklerde 2+1 Yasağı?
« : 05 Mart 2018, 18:18:45 »
Merhabalar, bugün yivsiz tüfek için satın alma belgesini almak için şubeye gittiğimde oradaki memur şarjörlü tüfek alacaksanız sadece 2 li şarjör içerecek şekilde bana getireceksiniz dedi.5+1, 8+1 tüfekler için de, takoz takarak 2+1 lik olacak şekilde kullanırsınız dedi.Bu yasak kalkmadı mı? Birileri kalktı diyor birileri kalkmadı bi çözüm getiremedim.Misal ben şarjörlü bir tüfek sipariş etsem kutu içeriği olarak bana 2li 5li ve 10lu olarak gelmiyor mu? Artık sadece 2li şarjör mü veriyorlar bu yasak yaklaşık 2-3 ay önce çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam, fakat çıktıktan 1-2 hafta sonra çok bi zaman geçmeden markalar kutu içeriğini 2li 5li 10lu olarak tüfekleri gönderiyoruz diyorlar.Ne yapayım bilemedim yardımcı olursanız sevinirim...
1998 Ankara

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Şarjörlü Tüfeklerde 2+1 Yasağı?
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2018, 21:57:06 »
2-3 ay önce çıkan yönetmelikte saçma bir durum yazıyordu belliki bakan bu işi bilmiyor, yivsiz tüfekler 2+1 fişek alacak şekilde üretilecek görünüm yada estetik için üretilecek 2+1 üstü fişek kapasitesi ile üretilecek tüfekler için takoz konulacak bu takoz sökme işlemi fişek yatağına zarar verilmeden sökülemeyecek ,şimdi fişek yatağı ile şarjörün ne alakası var sanırım onu kaldırmışlar fişek yatağına zarar vermeden kısmını çünkü firmalar 2+1 üstü şarjörler için takoz yapmışlar ama çıkartılabiliyor tabiki firmalar topu kullanıcıya atmış sök ama yakalanma gibi bir durum inşaallah komple iptal olur ne için gerek duyuyorlar anlamıyorum önceden av için şarttı takoz şimdi komple 2+1 oldu tüfekler takozsuz 7 li şarjör yakalatanları ne gibi bir cezai işlem bekliyor bilmiyoruz ruhsatlarımı iptal edilecek para cezası mı kesilecek bilmiyoruz ben biraz araştıracağım bu işin aslını öğrenmek lazım
« Son Düzenleme: 05 Mart 2018, 22:40:34 Gönderen: Yavuz YILDIZ »
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

The following users thanked this post: Erdem DEMİR

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Mart 2018, 09:46:49 »
Tüfeğinize takoz takmazsanız av koruma memuru tüfeğinize el koyabilir
Ali TATAR
1985 Antalya

Çevrimdışı Erdem DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2018, 11:47:36 »
Yavuz Bey bu konu hakkında bir araştırmanız olursa araştırdıklarınızı burada da paylaşın lütfen;

İşin özeti ben emniyete  kutu içeriğinde 5 li ve 10 lu şarjörleri bulunan bir tüfekle gittiğimde bunlar silaha ya el koyacaklar ya da benim ve av bayii hakkında tutanak tutturacaklar, şimdi ne yaparsam silahı kabul ettirebilirim kutu içeriğindeki 5 li ve 10 lu şarjörleri yanımda getirmeyip sadece 2 li şarjörü getirsem kabul ederler mi? Gerçekten bunları düşünecek seviyeye geldik artık ne diyeyim bilemiyorum.
1998 Ankara

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 06 Mart 2018, 23:36:57 »
erdem bey silahınızı kesinlikle 2+1 şarjörle ruhsat kaydı yapmaya götürün artı silah üreticileri ilgili bakanla bir görüşme yapmışlar ,takozların fişek haznesine zarar verilmeden çıkarılamayacak meselesi yumuşatılmış demiştim zaten fişek yatağı ile takoz ne alaka diye karışıklığa sebep olmaması için burada değişiklik yapılmış ,takozların kolay şekilde şökülemeyecek şekilde üretim yapılacak şeklinde değişmiştir ama silah üreticileri başka randevuda almışlar 2+1 uygulamasını komple kaldırmaya çalışacaklar hayırlısı olsun ,bide şunu belirteyim 2+1 den çok fişek alan şarjörler ile ruhsat kaydına gittiğinizde yasal işlem yok ama ruhsat kaydı yapmayıp gidin takoz taktırıp getirin diyormuş ilgili birimler şimdilik çokbi değişiklik yok gibi inşaallah iptal olur

« Son Düzenleme: 06 Mart 2018, 23:39:14 Gönderen: Yavuz YILDIZ »

The following users thanked this post: Erdem DEMİR, Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı Volkan GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 07 Mart 2018, 09:55:19 »
Bu işi sadece avcılar olarak düşünüyorlar ya bizim gibi hedef ( keyif ) atıcılıgı yapanları nasıl değerlendiriyorla acaba
ben haftasonları gidiyorum gebzenın köylerine uygun bi yer bulur 10 şarjör ile atışımı yapıyorum.gelen kişi bana diyemez ki burda avlanıyorsun diye ispat etmesi lazım.bence bizler biraz dik durursak bu kanun ya esnetilir ya iptal olur.
  • BORA BARAK BR20 SİYAH NİKEL
  • YENİ HUĞLU POMPALI GÜMÜŞ
09/10/1989
Kocaeli

Çevrimdışı Erdem DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Mart 2018, 12:06:01 »
Yavuz bey çok teşekkür ederim inşallah yakın zamanda eski sisteme geri dönerler.İnşallah silahı emniyete kayıt ettirirken diğer şarjörler nerede diye sormazlar  :laugh:
1998 Ankara

Çevrimdışı Erdem DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 07 Mart 2018, 17:17:29 »
Bugün Husan'ı aradım, şarjörlü tüfeklerinizi 2li 5li ve 10lu olarak veriyorsunuz ruhsata işlettirirken sıkıntı yaşarmıyız diye sordum.Bana verdikleri şarjörleri takozlu olarak gönderdiklerinin söylediler ve kullanıcının insiyatifine bağlı olup çıkartılabilecek takozlar olduğunu söylediler, inşallah emniyete silahı götürdüğümde, takozlar çıkabiliyor diye sıkıntı çıkarmazlar.
1998 Ankara

Çevrimdışı Volkan GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 07 Mart 2018, 17:51:08 »
Bugün Husan'ı aradım, şarjörlü tüfeklerinizi 2li 5li ve 10lu olarak veriyorsunuz ruhsata işlettirirken sıkıntı yaşarmıyız diye sordum.Bana verdikleri şarjörleri takozlu olarak gönderdiklerinin söylediler ve kullanıcının insiyatifine bağlı olup çıkartılabilecek takozlar olduğunu söylediler, inşallah emniyete silahı götürdüğümde, takozlar çıkabiliyor diye sıkıntı çıkarmazlar.

sende şarjörleri çıkar içinden emniyete gidince bakmıyo kı kaç şarjör var diye kalibre ve seri numarası kontrol ediliyo hepsi bu
çıkar ikisini de 2 li şarjörle git için rahat olsun mecbur ruhsat verecekler
09/10/1989
Kocaeli

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 07 Mart 2018, 22:24:35 »
emniyete giderken sadece 2+1  şarjörü takıp götürün birde dikkat edin şarjörde yada tüfekte fişek unutmayın hatta şarjör götürmeseniz de olur kimse size şarjör sormaz emniyet md sadece tüfeği görüp seri numarasını yazar ruhsata .ayrıca silah üreticileri ile ilgibi bakanın son görüşmeleri ne durumda bilemiyoruz iptal oldu diyende var bu şekilde kaldı diyende var yinede bu şekilde belgeli konuşmak lazım .benim kafama takılan yeni genelgede kolayca çıkartılmayacak şekilde üretilecek yazıyor ama çıkartanlara ne gibi işlem yapılacak onu bilmiyoruz ve 2+1 sıkıntısı av içinmi başka bir durummu var ,toplantıya katılan mehmet onarır bey vardı eşrefoğlu silah sanayi adına  ona ulaşabilirsem ayrıntılı bir şekilde sorayım
« Son Düzenleme: 08 Mart 2018, 20:57:28 Gönderen: Yavuz YILDIZ »

Çevrimdışı Erdem DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 08 Mart 2018, 12:59:25 »
Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim...
1998 Ankara

Çevrimdışı Volkan GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 08 Mart 2018, 15:46:03 »
ruhsat sonucu hakkında bilgi verirseniz en azından bizde bilgilenmiş oluruz
09/10/1989
Kocaeli

Çevrimdışı Soydan TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 08 Mart 2018, 16:34:09 »
Faal olan ruhsatli otomatik tufeklerde bir degisiklik yapilacakmi? acaba ayni sekilde kullanabilecez  mi acaba ?
  • BAİKAL MP 153 YARI OTOMATIK 12/89
  • BAİKAL 27 EM-1C TEK TETİK SUPERPOZE
  • GAZELLE SUPERPOZE
Soydan TÜRK
1979 bursa

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 08 Mart 2018, 21:00:53 »
arkadaşlar önceki silahlarda bir kısıtlama yok  yada belirtilmemiş sadece 2+1 durumu üreticiler için 01 03 2018 tarihinden sonra ütretilecek tüfekler 2+1 şeklinde üretilecek takozlar ise basit müdahele ile çıkartılamayacak,bu işin sorumlusu takozsuz av yapan belgeli avcılar bu durum kesin adamlar tokozsuz av yapıp av bittimi takozu takıyor evine gidiyor demekki yakalanan çok olmuş . 2+1 meselesinde önceki tüfekler de sıkıntı olmasada iş bilmeyen memura denk gelirseniz ceza yiyebilirsiniz
« Son Düzenleme: 08 Mart 2018, 21:09:16 Gönderen: Yavuz YILDIZ »

Çevrimdışı Yılmaz İZTAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 11 Mart 2018, 20:54:41 »
2+1 fişek kapasitesi kısıtlaması geri alındığı söylentileri vardı. Geri alındı mı veya alınacak mı? Herhangi bir yetkili merciden ya da bilir kişilerden net bir açıklama yapan yok. Durum nedir? Ne olacak?
1992 Kütahya

Çevrimdışı Erdem DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 12 Mart 2018, 11:43:06 »
2+1 fişek kapasitesi kısıtlaması geri alındığı söylentileri vardı. Geri alındı mı veya alınacak mı? Herhangi bir yetkili merciden ya da bilir kişilerden net bir açıklama yapan yok. Durum nedir? Ne olacak?

Ben de öyle sanıyordum fakat emniyete gittiğimde gerçekten yürürlüğe girdiğini gördüm ve şuan halihazırda yürürlükte. 1-2 ay içinde tüfeğimi alacağım belki o zamana kadar kalkar.
1998 Ankara

Çevrimdışı Kenan ÇAVDAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 12 Mart 2018, 18:05:19 »
Çiftte ve Pezolere Gün doğuyor o zaman. Bu yasa birtek onları yüceltiyor. Gaz derdi yok kinetik derdi yok. Takacakmı derdi yok. ws de ws.

2+1 yerine 2 li sağlamlık.
  • Huğlu SR112KE
1986 - Bartın

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 13 Mart 2018, 00:02:52 »
ilk yönetmelik çıktığı zaman takoz veya tahnit tapası fişek yatağına zarar verilmeden çıkarılamayacak şekilde üretim yapılacak yazıyordu bence fişek yatağından kasıt yatay ve dikey şarjör lerden bahsediliyor şu anda o olay kalktı takoz veya tahnit tapası kolay şekilde çıkarılamayak yazıyor kullanıcı sökerse ne gibi işlem yapılacak yazmıyor muallak konu oldu biraz birde eski haline döndü diyen var bana kalırsa avcı ve atıcılar ayrılması lazım avda kullanılan tüfek takozsuz şekilde 2+1 fişek alacak şekilde üretilecek avcı tüfeğinde takoz olmayacak 2+1 fişek alacak takoz ile 2+1 e düşürülmüş olamayacak olursa ceza yiyecek

Çevrimdışı Mert ÇELİK 34

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 13 Mart 2018, 12:28:37 »
yonetmelık 3 yıldır var 2 ayla alakası yok,toplu katlıam olmasın dıye 2+1 kullandırıyorlar.bazı kısıler 10 lu sacma ıle onlarca kuşu zıyan edıyor ve kacma sansı vermıyor
fabrıka 2 lı 5 lı ve 10 lu verır,markaya gore degısır sen 2 lı sarjoru kutuya koy gıt
ayrıca ava tek gıtme,toplam 3 veya 5 kısı gıdın cunku domuz surusune denk gelırsen 2+1 le anca yaralarsın,domuz surusu lınc eder,mermı takmaya zaman olmuyor,çok yaralanan ınsan oluyor
« Son Düzenleme: 13 Mart 2018, 12:29:54 Gönderen: Mert ÇELİK 34 »
1980 - İstanbul

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 13 Mart 2018, 21:54:32 »
yonetmelık 3 yıldır var 2 ayla alakası yok,toplu katlıam olmasın dıye 2+1 kullandırıyorlar.bazı kısıler 10 lu sacma ıle onlarca kuşu zıyan edıyor ve kacma sansı vermıyor
fabrıka 2 lı 5 lı ve 10 lu verır,markaya gore degısır sen 2 lı sarjoru kutuya koy gıt
ayrıca ava tek gıtme,toplam 3 veya 5 kısı gıdın cunku domuz surusune denk gelırsen 2+1 le anca yaralarsın,domuz surusu lınc eder,mermı takmaya zaman olmuyor,çok yaralanan ınsan oluyor
dediğiniz yönetmelik av için zaten ,şimdi yeni yönetmelik çıktı artık tüm tüfekler 2+1 oldu

Çevrimdışı Erdem DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 30 Mayıs 2018, 23:13:48 »
Bir hafta önce silahımı aldım ve ruhsata işlettirmeye gittim polis memuru şarjörlere bakmak istedi.Takozlu olup olmadığını sorup kontrol etti onun haricinde bir problem olmadı gayet kolay bir şekilde ruhsata kaydettirdim.İnşallah konu yararlı olmuştur :)
1998 Ankara

The following users thanked this post: Yavuz YILDIZ

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 04 Haziran 2018, 23:29:54 »
fuarda hatsan silah sanayi ahdullah taşyağan bey ile kısa bir konuşmam oldu onlar fuara şarjörlü tüfek getirmemişlerdi nedenini sordum 2+1 meselesi olduğuınu söyledi biz öyle satsakta başka yerlere şarjör yaptırıp kullanan varmış emniyet dava açmış artık diyor yurt içine şarjörlü tüfek satmayacağız diyordu sorun aynı devam ediyor 2+1 üstü fişek alan şarjörlerde mutlaka takoz olacak ben yeni ranger bullpup 20 kalibre aldım aldım 3 adet şarjör verdiler 2+1 5+1 10+1 şarjörler takozlu geldi ama sökülüyor basit şekilde tüfek acayip oyuncak gibi duruyor daha atış yapamadım çok basit tetik gurubu var hatta tetik grubu yok diyebilirim bir tetik birde horoz var ömürlük birşey konuya gelecek olursak bu kısıtlamadan dolayı bu tür tüfekleri almamak gibi bir niyetim olmaz benim kırma tüfeğim olmadı hiç olmayacakta hatta bu tür tüfekler iyice prim yapacak bize sadece hızlı şarjör değiştirmeyi öğrenmek düşer

Çevrimdışı Erdem DEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 06 Haziran 2018, 20:03:11 »
Çok haklısınız,özellikle de tüfeklerini bilinçli bir şekilde kullanan insanlar için kötü bir durum tabiri caizse kurunun yanında yaş da yanıyor. Biz bireysel silahlanma daha ileri seviyelere ulaşacak diye beklerken başladığımız noktaya geri dönüyoruz. Bahsettiğiniz gibi kırma,süperpoze gibi tüfeklerden haz almıyorum kullanan abilerime, kardeşlerime sözüm yok tabi ki fakat benim ilgimi çekmiyor. İnşallah bu şarjör meselesi kısa zamanda eski haline dönerde bizde rahatlarız. İnsanları illegal yollara sevk etmeden yapıcı çözümler bulunması gerek. Böyle kestirip atılması kanaatimce bu işe hiç önem verilmediği anlamına geliyor, tabii ki bu benim şahsi görüşüm, bizim yaptığımız gibi legal yoldan ruhsat işlemlerini halledip tüfeğini alan insanlar için takozu çıkartarak atış yapmak fazlasıyla can sıkıcı,insan kendini illegal bir iş yapıyormuş gibi hissediyor, ki hakikaten yakalandığınız taktirde de güzel bir miktar da para cezası var. Hayırlısı olsun demekten başka elimizden gelen bir şey yok :)
1998 Ankara

The following users thanked this post: Yavuz YILDIZ

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 12 Haziran 2018, 19:45:03 »
Ben sadece atış yaptığım için şuan sıkıntım yok av yapmaya başlarsam dahi bolca 2+1 şarjör alırım başka yapacak birşey yok bu işin sorumlularını bulduk bir ara höh diye birşey çıktı dernek adı altında halk özel harekat 10 lu şarjörlü tüfeklerle resimleri çıkmıştı yasağın sebebi bu dernek kapatıldı ve 2+1 yasağı geldi yasağa uymayanlara ne olacak bilmiyoruz