Gönderen Konu: TÜKENİŞE DOĞRU!  (Okunma sayısı 12236 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: TÜKENİŞE DOĞRU!
« Yanıtla #50 : 19 Ekim 2017, 21:49:42 »
Evet egitim öğretim önemli faktör ona katılıyoruz da !
Bu gün sadece köylü yada evraksız avlanan cahil eğitimsiz kesim mi olayları buralara getirdi ?
Hayır.
Etrafımıza baktığımızda bütün suçları işleyenlerin o zaman eğitim ve öğretim almamış cahil kişiler  olması gerekmez miydi?
Peki öylemi  ?
Hayır.
Demekki sadece eğitim ve öğretimle olmuyor bu işler.
İslam ahlakı ve kuralları başta olacak, hak hukuk gözetilecek,medeni kanunlarda suç işleyeni cezasız bırakmayacak.
Vs vs vs.
Bize çok uzak kavramlar bunlar.Ne o kültüre ne o eğitime ne de o kanunlara sahip değiliz.
İslam ve müslümanlığın gereklerinide hayatımıza uydurmuşuz.Olması gerektiği gibi değilde istediğimiz yaşantıya göre.
Şimdi nereden tutarsanız tutun bir yer hep elinizde kalıyor.
Velhasıl yazıyoruz ama hiç bir sonuç ve iyileştirme
olmayacak.
Bizi duyanda ,değer verende yok.Kime anlatıyorsak derdimizi...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Tuncay KAHRAMAN, Necdet GÜNEY, Cengiz ÖNGÖREN

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #51 : 19 Ekim 2017, 23:41:54 »
Bir yakınım anlatmıştı avcılığın hayvan popülasyonunun azalmasına etkisi sadece yüzde 3 müş diyordu. Geri kalanı yapılaşma, iklim değişiklikleri, genişleyen tarım alanları vs. Diye. Bilinçsiz avcılık mutlaka bir etken ve mücadele edilmesi gereken bir durum.fakat gözden kaçan asıl etken doğal alanlarını en hızlı tüketen, korumayan , toprağına, ağacına ormanına sahip çıkmayan bir ülke olmamız. Bir dere boyu yapılan hes ler, ormanlık alanda maden araması, taş ocakları , mermer ocakları vs. Bunlar ekosistem koruma alanlarına statü değişikliği ile maden ruhsatı , inşaat ruhsatı verile verile en değerli yerler betonlaşıyor. Sadece İstanbul’a yapılacak yeni havaalanı ile bir sürü sulak alan kurutuldu. Yanlış sulama ve sondaj yüzünden Anadolu’da onlarca göl kurudu. Bunların acı sonuçlarını ilerleyen zamanda göreceğiz. Şunu düşünmemiz lazım, su ve orman yoksa hayat yoktur, av yoktur.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Tuncay KAHRAMAN, Fatih S.M.YAPAR, Bilal AYDIN, Aydın TOROS

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #52 : 20 Ekim 2017, 09:31:43 »
Bir belgeselde izlemiştim, popülasyon azalmasında avcılık 5. sırada etken, en başta zirai ilaçlar var. Daha sonra yeşil ve sulak alanların azalması, çevre kirliliği vb. Ülkemizde avcıdan alınan para doğa için harcansa bu denli av sıkıntısı olmaz. Avrupa, amerika gibi ciddi miktarda hayvan üretilip doğaya bırakılmalı. İngilterede sadece yılda 50 milyon sülün yetiştirilip salınıyor. Ülkemizde av kültürü de yeterli değil maalesef. Eğitimdeki yetersizlik her konuda problem oluşturuyor.
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2017, 09:35:35 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #53 : 20 Ekim 2017, 10:18:03 »
 500 deyil 1000 sülün hatta fazlası olsun ,
en ücra yol yolak olmayan bir bölgeye bırakılsın ve avı yasaklanıp bölge ava kapansın civar mezra köy kasaba şehir vs. ilan olsun biz buraya sülün saldık koruyun avı yasaktır vs. diye,..

bir ay sonra sayılsın sayı ne kadar diye idda ediyorum yüzde olarak %90 ' ı yok olup yakalanıp avlanmış olur.

evvela eğitim akademik destekli, sonra vicdani limit yer etmeli beynine kazılmalı sivil halkın çoluğuna çocuğuna avcılara ve avcı olmayan yamyam zümre dahil bilgilendirilmeli bu ülkede ne geldiyse başımıza bilgisizlik ve cehaletten kurtulamayışımızdan gelmedimi allahaşkına hala gelmekte doğuda hala şehitkanı kurumadan yenisi ekleniyor cehalet heryanımızı sarmış sarmalamış zaten dualarla ayaktayız allah milli birlik bütünlüğümüzü bozmasın.

yapılan araştırmalardaki % 3-5 lik oranlar avlanma ile ilgili popilasyon baltalaması biter yukarıda arkadaşların verdiği bilgileri baz alarak oran bu kıstastaysa geri kalan % 90 küsürlük oran için kafa yormalı ve gerekli tedbirler bir an evvel alınmalı yoksa şimdiden görülebilen kaçınılmaz olan nihai son belli şu gün itibariyle. arılar daha yok olmadı daha zamanımız var geçdeğil hiçbirşey için yeterki birlikte toplumsal olarak iyi ve güzellikler için doğru liderlikle hareket edip doğayı koruyabilelim.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2017, 10:21:12 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Uygar TANDOĞAN, Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 20 Ekim 2017, 10:24:56 »
Bir bölgeyi sadece ava yasaklamayla bu iş olmaz. Hem ciddi miktarda hayvan salınmalı, bölgeye düzenli yem bırakılmalı, yırtıcı sayısı kontrol edilmeli, bölgede popülasyonu tehdit eden hastalık, kirlilik vb. var mı araştırılmalı. İki yıl önce eski parayla 4 trilyona yakın ruhsat, pul, vergi toplandığını okumuştum avcılardan. Bu para doğaya harcansa yeter.
1980-Antalya

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Uygar TANDOĞAN

Çevrimdışı Yılmaz AÇIKGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #55 : 20 Ekim 2017, 10:46:38 »
Çok güzel bir konu açılmış, yazanların eline diline sağlık.
Çok doğru maalesef keklik tükeniyor, Ankara avcısı olarak bunu net bir şekilde hissediyoruz. Bir önceki yıla göre yarısından daha az keklik görüyoruz.
Avcılar olarak yapılan uygulamalar ve yıldan yıla meradaki avın değişimini takip ve analiz ederek yönlendirmeye çalışmalıyız.
Ankara Meralarında 4 yıldır keklik avlarım,
4 yıl önce:  meraların yarısı kapalı yarısı açık, : nereye gidersen git her gittiğimizde keyifli av yapar bol keklik görürdük. 
3 yılönce:   yine meraların yarısı kapalı yarısı açık, : nereye gidersen git her gittiğimizde keyifli av yapar bol keklik görürdük. 
Geçen yıl : hemen her yer açıldı, yıllardır yasak olan yerler açıldı diye tüm Türkiye avcıları hücum etti. meralar savaş alanına döndü  hayvanın kaçacağı yer kalmadı, birisinden kaçsa diğerinin ayağının altına kondu. Ve ciddi bir azalmaya şahit olduk.
Bu Yıl: Merakla bekledik tüm meraları açmak iyimi oldu kötü mü oldu. Maalesef hiç iyi sonuçlar yok, keklik nerdeyse bitmiş.  biraz bolluk olan yerde de o kadar bol avcı var ve hayvanın canına okuyor. 2 yıl önce 5-6 alay keklik olan meralarda 1 yada 2 tek keklik görmek çok acı bir durum.  Aynı yorumu çevremizdeki tüm avcı arkadaşlardan duyuyoruz. Ankara’da keklik kırılmış durumda.  Bu yıl yine açılışta yaşanan avcı baskısı manzarasından sonra durumun iyiye gitme ihtimali yok.
Bu kırımı yapan kim peki; hepimiz, belgeli avcılar, belgesiz avcılar, çoban çiftçi herkes. Belgeli avcılar olarak; suçu belgesiz avlanıyorlar , kaçak avlanıyorlar vs vs bahanelere atmamalıyız. Belgesiz kaçak zamansız avlananlar her daim var dı (azınlıkta olduğunu düşünüyorum) ama keklikte bir şekilde üremeye devam ediyordu.  Meralarda görülmeye çoğalmaya devam ediyordu. Fakat şu an  avcıların meraları doldurması ve aşırı baskısından dolayı keklik yeterince çoğalamıyor.  Yoğun avcı nüfusuna karşı üreme hızı yetersiz kalıyor. Bunu kabullenme vakti çoktan geldi.
Belgeli, belgesiz, vijdanlı ,vijdansız, eğitimli, eğitimsiz, köydeki çobanı, çifçisi vakitli vakitsiz avlananı, hepsi bizim toplumumuz. Bunu değiştirmek engellemek bilinç seviyesini yükseltmek zaman alacak kavramlar belki 20 belki 50 yıl. . kaçak avlanan belgesiz avlanan hep vardı olmaya da devam edecek. Denetimler artarsa biraz daha engel olabilir.
Peki ne yapılabilir;
DKMP uygulamalarının farklı varyasyonları denenmelidir.
1.   Tüm avlakların açık olması düşüncesi kulağa hoş geliyordu, avcı baskısının tüm alana yayılarak, avın daha rahat kalacağını ve üreme imkanı bulacağını düşünüyorduk. Fakat görülen o ki tablo hiçte öyle değil. Tüm meralarda keklik popülasyonu hızla azaldı. Demek ki avcı nüfusu artık çok fazla. Hele ki Ankara gibi bir yer de Bursa +İ stanbul + izmir +izmit + manisa + Eskişehir + Zonguldak + Trabzon + samsun + Karabük + Kastamonu + düzce + Balıkesir …. Liste daha uzar tüm bu illerden yoğun avcı baskısına maruz kalmaktadır. 
2.   Demek ki tüm meraları serbest yapmak iyi değilmiş (gerçekten umutlu olduğum bir yaklaşımdı fakat olmadı.) meraları bölerek 1 yada 2 şer yıl dinledirmek nadasa bırakmak faydalı olabilir. Yine birileri girip kaçak avlanır ama inanın o açılıştaki 10 ilin avcı baskısı olmaz ve hayvan üreme imkanı bulur.
3.   Bir avlaktaki avcı baskısını azaltmak için, Avlaklara girebilecek avcı sayısını azaltmak denenebilir. Birçok avcı buna karşı çıkabilir, forumun diğer konularında okuyorum, kocaman avlağa çok az avcı sayısı var diye ama maalesef öyle değil. Bu avcı sayıları meralara fazla ve hayvanın kaçma şansı kalmıyor. Artık alay keklik göremiyoruz, her daim keklik dağılmış toplanmaya bile fırsat verilmemiş.
-   Bu maddeler 2 yıl önce kişisel olarak karşı çıktığım durumlardı fakat görülen o ki kekliği korumak için bu tür önlemler almak gerekiyor.

Bunun dışında, beni rahatsız eden bir konuya değinmek istiyorum. Bu konu belgeli avcıların da hep yapmış olduğu ve vazgeçilmesi gereken bir durumdur. 15- 16 kişi minübüsle giderek, 15-20 mt ara ile kol dizilişi yapıp merayı kuruturcasına ava hiç şans vermeden dağlarda gezme alışkanlığını bırakmamız gerekmektedir.  Bu düzen merayı katletmek, ava şans vermeden orada ne varsa alıp götürmek, düşman toprağı gibi davranmaktır.  Kaçan bir tavşana 10-15 tüfek patlaması, 1 alay kekliğe 20 tüfek patlaması hayvana şans bırakmıyor. Bunu onurlu bir avcılık olarak görmüyorum. Bunun yerine 3-4 kişilik gruplarla araziye daha geniş dağılmak ava da, kendimize de, şans vermek iyidir.

Doğru yanlış haklı haksız belli değil, şu an için durum iyiye gitmiyor farklı varyasyonlar denenmeli. Denetimler arttırılmalı.

Sürçü lisan ettiysek af fola, avınız daim olsun, herkese rastgele.
1981 ankara

Çevrimdışı Murat SUNGURTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #56 : 20 Ekim 2017, 11:27:55 »
Yaban tv yi izleyen sosyal paylaşım platformlarından paylasımları goren herkes avcı oldu. Ülkemizde avcı olma kriteri neredeyse olmadıgı ıcın 1000 tl parası olan bayıden tufek gişek alarak bu işe baslıyor.
Sonuc olarak ta dağ taş avcı doluyor ve ozellikle milli kuşumız keklik üzerinde inanılmaz bir baskı olusuyor.
Avlamakla keklik bitmez diyen arkadaslar; keklik avlaya avlaya biter ve yok olabilir. Biz bunu birkaç avlağıöızda yaşadık ve bizzat şahit olduk. O yuzden yok tarım ilacıymıs, yok yaşama alanlarının azalmasıymış gibi sebepleri öne surerek sucu uzerımızden atmayalım lutfen.

Öncelikle avcı olmak için ciddi prosedurler gerekli, bu işi gercekten gönül vermiş olan kişiler yapabilmeli. Yeni avcı olmak isteyen bir kişi o kadar cok eğitimden ve denetimden gecırılmeli ki, ava gönülden bağlı olmayan kişiler bu işlemler karşısında yılıp bu işe başlamadan vazgeçmeli. Gerçekten gönül vermiş kişiler ise yılmadan devam ederek avcı olmalı.
Kontrol mekanızması komple yenılenmeli ve çok ciddi cezalar getirilmeli. Kaçak avlanmayı düşünenyada kural dışı avlanmaya çalışan buna cesaret edememeli.
Kuş salımı yapılmasının çözüm oldugunu düşünmüyorum. Özellikle keklikte. Bununla ilgili yapılan hiç bir salımın ülkemiZde başarıya ulaştıgını duymadım. Bununla uğraşmaktansa popülasyonun bol olduğu yerlerden devlet gucuyle populasyonun az olduğu yerlere yerleştırme yapılabılır.
Ülke genelinde keklik için belli başlı meralar kaldığı için tüm Türkiyeden bu meralara( ankara, sivas vb) akın olmakta bu da az olan populasyonun cok daha hızlı bir sekılde azalmasına sebep olmakta. Bu sebeple gerekli tedbirler alındıktan sonra benim görüşüm keklik avının tüm ülke genelinde birkaç yıllığına kapatılmasıdır. Belki kekliğimize bir toparlanma fırsatı bu şekılde saglanabılır ancak sonrasında da yoğun denetimler altında avlanmasına izin verilmelidir.
Son yazdıgım hiçbirinizin hoşuna gitmese de ne yazık ki elimizi taşın altına koyma zamanı geldi de geçiyor.

« Son Düzenleme: 20 Ekim 2017, 11:33:15 Gönderen: Murat SUNGURTEKİN »
  • Beretta 426 - 12 Cal
  • Breda Xanthos - 12 Cal
  • Beretta 686 Special - 20 Cal
  • English setter x 1
Murat SUNGURTEKİN
1985 İZMİR
MASTER OF THE TANKER VESSELS

resim upload servisleri

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Tuncay KAHRAMAN, Yılmaz AÇIKGÖZ, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #57 : 20 Ekim 2017, 11:42:48 »
Bu konu çok su kaldırır lakin, birkaç kelime etmek istiyorum,
Konuşulan söylenen herşey birbiriyle bağlantılı,ülkenin ekonomik,sosyal,kültürel,eğitim şartları ile ilgili,
Yani topyekün bir ekosistem var,sadece insanları eğiterek veya ekonomilerini düzelterek olmaz,
Multidisipliner yaklaşımlar gerekli, birde ileri ülkelerde bu iş nasıl yapılmış örnek alınabilir,
Tabi ki ülkemiz şartlarına uyarlayarak, yoksa yüzyıllarca önceden oluşmuş bir İngiliz veya Alman av kültürü bize uymaz,
İnanın benzer sıkıntılar,sağlık,eğitim,yargı,güvenlikte de var, biz bize yansıyan avcılık yönünü görüyoruz,
Ama herkes bir kurtarıcı bekliyor, gelsin bizi kurtarsın refaha erelim,öyle bir şey yok!
Doğu toplumlarının genel özelliğidir, bu kurtarıcı miti. Ama böyle bir şey olmayacak, herkes evinin önünü süpürecek,
Sonra toplum refaha erecek, bizim yerimize kimse birşey yapmayacak, kimse evimizin önünü süpürmeyecek,
Ve bir toplum kendi içinde olanı değiştirmedikçe ALLAH' ta onların durumunu değiştirmeyecek,
Allah'ın ayetidir bu...

• benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

Çevrimdışı Cengiz ÖNGÖREN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #58 : 20 Ekim 2017, 15:24:11 »
''keklik avının tüm ülke genelinde birkaç yıllığına kapatılmasıdır'' demiş arkadaşımız.İyide başladığımız yere dönüyoruz. Kime kapatıyorsunuz, kapısına kilit mi koyacağız? Şunu iyice anlayalım artık; ülkemizde yasalar kurallar ,yasalardan korkup uyanlar için var. Diğer ÇOĞUNLUK için yasa kural yok zaten. Keklik avını 2 yıl kapattığınız zaman diğer çoğunluk bayram edecek.İzmir'de Çeşme'den Ödemiş'e 200 km çapındaki bölgeye 4 tane ekip koyarsanız ne yapılabilir? buna kargalar bile güler. Benim oturduğum ilçenin dağlarına 4 yıl önce keklik salımı yapıldı 3 yıl ava kapatıldı.Ben köpek gezdirmeye korkarken,hedefe tüfek atmaya korkarken, çoluk çocuk bayram etti, hergün avlanan insanlardan şu anda kekliğin gölgesi bile kalmadı.
1956 İZMİR
özel ibn-i sina tıp merkezinde doktor

Çevrimdışı Yılmaz AÇIKGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #59 : 20 Ekim 2017, 15:50:29 »
Komple yasaklamak doğru çözüm olmayacaktır. Fazla katı kural kural çiğnemeyi daha çok yaygınlaştıracaktır. Meraların bölünerek açık kapalı nadas sistemi uygulanabilir. Halkımızda yasak avlananlar olsa da genelin yasak yerlerle ilgili duyarlı olduğunu görüyoruz. Geçmiş yıllarda yasaklanan yerlerde bol keklik ürediğini gördük. Gözlemlediğim  en tüketici davranış aynı zamanda çok fazla avcının aynı merada bulunması. Resmen silip süpürüyoruz.
Daha önceki yıllarda bu uygulanmış olabilir. eski avcıların konu ile ilgili düşüncelerini merak ediyoruz.
1981 ankara

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı Murat SUNGURTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #60 : 20 Ekim 2017, 16:24:11 »
''keklik avının tüm ülke genelinde birkaç yıllığına kapatılmasıdır'' demiş arkadaşımız.İyide başladığımız yere dönüyoruz. Kime kapatıyorsunuz, kapısına kilit mi koyacağız? Şunu iyice anlayalım artık; ülkemizde yasalar kurallar ,yasalardan korkup uyanlar için var. Diğer ÇOĞUNLUK için yasa kural yok zaten. Keklik avını 2 yıl kapattığınız zaman diğer çoğunluk bayram edecek.İzmir'de Çeşme'den Ödemiş'e 200 km çapındaki bölgeye 4 tane ekip koyarsanız ne yapılabilir? buna kargalar bile güler. Benim oturduğum ilçenin dağlarına 4 yıl önce keklik salımı yapıldı 3 yıl ava kapatıldı.Ben köpek gezdirmeye korkarken,hedefe tüfek atmaya korkarken, çoluk çocuk bayram etti, hergün avlanan insanlardan şu anda kekliğin gölgesi bile kalmadı.

Yukarıdaki yazıyı birdaha okursanız bu halıyle keklik avının kapatılmasını belirtmedim. Kaçak ve yasadışı avcılık onlendıkten sonra kuvvetlı bir kontrol mekanizması saglandıktan sonra opoulasyonun toparlanması için kapatılabılır sadece. Dediğiniz gibi mevcut durumda keklik avının kapatılmasına kaçak avlananlar sevınecektır.
  • Beretta 426 - 12 Cal
  • Breda Xanthos - 12 Cal
  • Beretta 686 Special - 20 Cal
  • English setter x 1
Murat SUNGURTEKİN
1985 İZMİR
MASTER OF THE TANKER VESSELS

resim upload servisleri

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #61 : 20 Ekim 2017, 19:45:03 »
Arkadaşlar bütün yorumları okudum birçoğuna katılıyorum fakat sonuç olarak bizim yapabileceğimiz pek birşey yok açıkçası. Suat Çalışkan bey in bir önerisini destekliyorum, Diyanet İşleri Başkanlığının yardımı ve hocalarında katkısıyla zamansız ve gece avcılığının kötü bir şey olduğunun insanlara anlatılarak cahil insanların bir nebzede olsa vazgeçebileceği çok mantıklı geldi bana. Birde biz avcıların bizzat yapabileceği bir Önerim var, forumumuzdan başlayarak sosyal medyada da av fotoğraf ve videolarını paylaşmaktan vazgeçelim diyorum. Bu paylaşımları izleyen başta genç avcılar olmak üzere bütün avcılar bir nevi gaza geliyor ve tetikleniyor diye düşünüyorum, en azından bu gelir elimizden. Tüm vicdan sahibi Avcı dostlara selam olsun.
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #62 : 20 Ekim 2017, 23:14:27 »
Aşağıdaki metinden ilerleyen aşamalarda faydalanılabileceğini düşünüyorum.
Teşekkürler Yılmaz Bey.

Çok güzel bir konu açılmış, yazanların eline diline sağlık.
Çok doğru maalesef keklik tükeniyor, Ankara avcısı olarak bunu net bir şekilde hissediyoruz. Bir önceki yıla göre yarısından daha az keklik görüyoruz.
Avcılar olarak yapılan uygulamalar ve yıldan yıla meradaki avın değişimini takip ve analiz ederek yönlendirmeye çalışmalıyız.
Ankara Meralarında 4 yıldır keklik avlarım,
4 yıl önce:  meraların yarısı kapalı yarısı açık, : nereye gidersen git her gittiğimizde keyifli av yapar bol keklik görürdük. 
3 yılönce:   yine meraların yarısı kapalı yarısı açık, : nereye gidersen git her gittiğimizde keyifli av yapar bol keklik görürdük. 
Geçen yıl : hemen her yer açıldı, yıllardır yasak olan yerler açıldı diye tüm Türkiye avcıları hücum etti. meralar savaş alanına döndü  hayvanın kaçacağı yer kalmadı, birisinden kaçsa diğerinin ayağının altına kondu. Ve ciddi bir azalmaya şahit olduk.
Bu Yıl: Merakla bekledik tüm meraları açmak iyimi oldu kötü mü oldu. Maalesef hiç iyi sonuçlar yok, keklik nerdeyse bitmiş.  biraz bolluk olan yerde de o kadar bol avcı var ve hayvanın canına okuyor. 2 yıl önce 5-6 alay keklik olan meralarda 1 yada 2 tek keklik görmek çok acı bir durum.  Aynı yorumu çevremizdeki tüm avcı arkadaşlardan duyuyoruz. Ankara’da keklik kırılmış durumda.  Bu yıl yine açılışta yaşanan avcı baskısı manzarasından sonra durumun iyiye gitme ihtimali yok.
Bu kırımı yapan kim peki; hepimiz, belgeli avcılar, belgesiz avcılar, çoban çiftçi herkes. Belgeli avcılar olarak; suçu belgesiz avlanıyorlar , kaçak avlanıyorlar vs vs bahanelere atmamalıyız. Belgesiz kaçak zamansız avlananlar her daim var dı (azınlıkta olduğunu düşünüyorum) ama keklikte bir şekilde üremeye devam ediyordu.  Meralarda görülmeye çoğalmaya devam ediyordu. Fakat şu an  avcıların meraları doldurması ve aşırı baskısından dolayı keklik yeterince çoğalamıyor.  Yoğun avcı nüfusuna karşı üreme hızı yetersiz kalıyor. Bunu kabullenme vakti çoktan geldi.
Belgeli, belgesiz, vijdanlı ,vijdansız, eğitimli, eğitimsiz, köydeki çobanı, çifçisi vakitli vakitsiz avlananı, hepsi bizim toplumumuz. Bunu değiştirmek engellemek bilinç seviyesini yükseltmek zaman alacak kavramlar belki 20 belki 50 yıl. . kaçak avlanan belgesiz avlanan hep vardı olmaya da devam edecek. Denetimler artarsa biraz daha engel olabilir.
Peki ne yapılabilir;
DKMP uygulamalarının farklı varyasyonları denenmelidir.
1.   Tüm avlakların açık olması düşüncesi kulağa hoş geliyordu, avcı baskısının tüm alana yayılarak, avın daha rahat kalacağını ve üreme imkanı bulacağını düşünüyorduk. Fakat görülen o ki tablo hiçte öyle değil. Tüm meralarda keklik popülasyonu hızla azaldı. Demek ki avcı nüfusu artık çok fazla. Hele ki Ankara gibi bir yer de Bursa +İ stanbul + izmir +izmit + manisa + Eskişehir + Zonguldak + Trabzon + samsun + Karabük + Kastamonu + düzce + Balıkesir …. Liste daha uzar tüm bu illerden yoğun avcı baskısına maruz kalmaktadır. 
2.   Demek ki tüm meraları serbest yapmak iyi değilmiş (gerçekten umutlu olduğum bir yaklaşımdı fakat olmadı.) meraları bölerek 1 yada 2 şer yıl dinledirmek nadasa bırakmak faydalı olabilir. Yine birileri girip kaçak avlanır ama inanın o açılıştaki 10 ilin avcı baskısı olmaz ve hayvan üreme imkanı bulur.
3.   Bir avlaktaki avcı baskısını azaltmak için, Avlaklara girebilecek avcı sayısını azaltmak denenebilir. Birçok avcı buna karşı çıkabilir, forumun diğer konularında okuyorum, kocaman avlağa çok az avcı sayısı var diye ama maalesef öyle değil. Bu avcı sayıları meralara fazla ve hayvanın kaçma şansı kalmıyor. Artık alay keklik göremiyoruz, her daim keklik dağılmış toplanmaya bile fırsat verilmemiş.
-   Bu maddeler 2 yıl önce kişisel olarak karşı çıktığım durumlardı fakat görülen o ki kekliği korumak için bu tür önlemler almak gerekiyor.

Bunun dışında, beni rahatsız eden bir konuya değinmek istiyorum. Bu konu belgeli avcıların da hep yapmış olduğu ve vazgeçilmesi gereken bir durumdur. 15- 16 kişi minübüsle giderek, 15-20 mt ara ile kol dizilişi yapıp merayı kuruturcasına ava hiç şans vermeden dağlarda gezme alışkanlığını bırakmamız gerekmektedir.  Bu düzen merayı katletmek, ava şans vermeden orada ne varsa alıp götürmek, düşman toprağı gibi davranmaktır.  Kaçan bir tavşana 10-15 tüfek patlaması, 1 alay kekliğe 20 tüfek patlaması hayvana şans bırakmıyor. Bunu onurlu bir avcılık olarak görmüyorum. Bunun yerine 3-4 kişilik gruplarla araziye daha geniş dağılmak ava da, kendimize de, şans vermek iyidir.

Doğru yanlış haklı haksız belli değil, şu an için durum iyiye gitmiyor farklı varyasyonlar denenmeli. Denetimler arttırılmalı.

Sürçü lisan ettiysek af fola, avınız daim olsun, herkese rastgele.
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı Nail KÖSE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #63 : 20 Ekim 2017, 23:14:51 »
Tuncay Bey, yazınızı okudum ve bir anda bu sene bu işe başlamakla yanlışmı yaptım demeye başladım şimdiden, ayın 18 i Çarşamba günü İZNİK DA da kota alarak ava gittim ve akşama kadar ne bir BILDIRCIN ne Tavşan ne de başka bir şey göremedim, arkadaşımla dağ bayır dolandık hiç bir şey yok ve dedimki arkadaşımada bırak ava çıkmayı artık hayvan besleyip ormana bırakmak gerekir, ormana bu sessizlik yakışmıyor sadece serçeler var. Ben şahsen zararlı hayvan olan domuz harici hiç bir ava gitmek istemiyorum. Bu bütün ülkede en az 5 yıl uygulanmalı, aksi takdirde gelecek nesillere bırakın av hayvanı bırakmayı, gösterecek örnek bulamayacağız.
Her neyse benim için 18 li 20 li yaşlarda yaptığım avlar yine bir anı olarak hafızamda kalmaya devam edecek, umarım herkes duyarlı olur ve bir şekilde bu hayvanlar tekrar çoğalır, herkese selamlar,

Nail KÖSE
Gemi Pervaneleri Uzman Mühendis
İSTANBUL- TUZLA
  • çifte - huğlu
Nail KÖSE - İstanbul / Tuzla
Gemi Pervaneleri Uzman Mühendis

Çevrimdışı Murat ÇELİKBAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #64 : 23 Ekim 2017, 19:45:23 »
Bu tespitiniz muhabbetten öteye geçmez Tuncay üstad. Türk milleti anca muabbet eder, eyleme geçmek isteyende ya arkasında kimseyi bulamaz, yada copu yer oturur, yada tepkisine cevap verecek vicdanlı yetkili bulamaz.

Av sezonu açılmadan yine bu sitede AVBİS e ve yeni sezon kurallara atıp tutanlar hala her hafta ava giitmeye devam ediyorlar. Ne oldu o kadar yazan atan tutanlar hava civa oldu. Ne değişti ?

Bu millet vatan mevzu olmadıkça, yerinden kalkmaaaaz. Israrla iddia ediyorum.

Av biter millet geçim derdine herşeyi unutur.

Murat ÇELİKBAŞ
1970 ANTALYA

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #65 : 24 Ekim 2017, 04:22:13 »
Bence ülkede olduğu gibi avcılığa da bir süreliğine ohal gelmeli, çok sıkı denetim olmalı, özellikle bıldırcın teybiyle zamanından önce keklik avlamanın üzerinde durulmalı hatta keklik ülke genelinde en az iki yıl yasaklanmalı
Devlet yetkililerinden yardım isteyip güney devletleriyle iletişime geçilerek, dar bir göç yoluna sıkışan göçmen kuşların ağ, teyp gibi etik olmayan araçlarla katledilmeleri önlenmeli
1980-Antalya

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Tuncay KAHRAMAN, Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #66 : 26 Ekim 2017, 16:57:38 »
 bizim türkiyemiz avı koruyor dünya avı baltalıyor bizim suçumuz yok suçlu diğer tüm ülkeler aslında buyurun tezatlığı bu ne turşusu şimdi,... !.  ?,..

kanatlı mühre motorlu olarak daha 1/2 sezon öncesine kadar yasaktı yanlış değilsem,

bulgar kaset mühre kullanıyor çek kullanıyor macar kullanıyor rus kullanıyor amerika kullanıyor arap yarım adası anasını ağlatıyor eeee,.. bizde yassssahhhh,..

serbest olsun demiyorum yanlış anlşaşılmaya avcılıkta etçil değilim sezon boyu 1 günlük av limiti bile dolduramıyorum zaten o ayrı bir muamma fakat pek çok yasaklama var bana ve ülke şartlarındaki avcı arkadaşlarıma uymayan biz bu şartlar altında neler yapabilirizi üretip kafa yorup birlikte hareket etmemiz lazım ben bunu biliyorum, bunu yapamazsak havanda su dövme devam eder gider inanmak lazım düzeleceğine ve fiiliyata geçmek lazım doğru lider önderliğinde.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2017, 09:07:26 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #67 : 26 Ekim 2017, 21:07:38 »
gidisatımız kötü. köpekle av 2,3 yıl ördek  hariç tüm avlar yasaklanmalı. bıldırcın bitti, keklik bitmek üzere.balık avına talim edelim ama onuda kaçak ağ triver sallama.vs ile iyice kuruturuz.ne olacak halimiz????????????
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Mehmet ALTINDAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #68 : 24 Aralık 2017, 14:31:17 »
Tuncay bey çok güzel değinmiş sağından solundan ama görüyorumki  değişen bir şey yok
  • Vursan92-A.
1979 - Almanya 68-Aksaray

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Mehmet ALTINDAL

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: TÜKENİŞE DOĞRU! Demiyorum (TÜKENİŞ)
« Yanıtla #69 : 24 Aralık 2017, 14:46:05 »
Ve bir av cennetinin bitişi bir zamanların (Masallardaki gibi) çok değil 20 yıl öncesi öyle idi ben oğluma şu an öyle anlatıyorum aşağıdaki resimleri bizzat kendim yazın izinde iken çektim korumaya nasıl geç kaldığımızın canlı resmidir Tuzgölü bitmiş.Yorum siz değerli avcıların! Resimdeki kule sözde kuş gözlem evi yeni yapıldı

photo upload
  • Vursan92-A.
1979 - Almanya 68-Aksaray

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #70 : 24 Aralık 2017, 17:32:41 »
Yaklasik 10 yil gibi bir sure ele alindiginda.  Mera hayvanimiz olan Tavşan ve keklik feci sekilde tukendi.  Diger ordek kaz uveyik  bildircin tahtali culluk göç grubu hayvanlari oldugu icin göçe gore degisiklik verebiliyorlar ama Tavşanimiz ve kekligimiz surekli bitiyor.  Merada kalmayinca avci il il geziyor. Kendi merasi nasil bitti ise cözum baska merada araniyor. Nice evcil keklige denk geldim hayvan ürkmüyor avhayvani demek bin şahit ister.  sadece Tavşan ve keklik icin tek önerim.   Tavşan ve keklik avinda köpek kullanilmayacak.  5 yil sonra dağda bayirda ormanda hatta evimizin bahcesinda  olacaklarina inaniyorum.  bana gore limit falan hikaye 30 kisi 10 kopekle  meraya girip 30 tavşan vurup cikiyorsa problem büyük. elbette limit doğrudur fakat o mera bir gun sifiri cekecektir ve çekiyor.  Istisnalar kaideyi bozmaz devletce verilen limit elbette vurulur ondada problem yok ama köpek kullanilarak hem yavru keklik toplaniyor hem av yapiliyor.  teknoloji gelisti herturlu fisek tufek veya yardimci malzeme bulunabiliyor eger avci gercekten avciligi biraz ögrenmis ise tavsan ve kekligi hiç şųphesiz bulup vuracaktir. Köpekle ayri bir zevk olabilir lakin ülkemizde hiç iyi bir yöne gitmemektedir.  Meramdaki Tavşan ve kekligin üremesi için köpek kullanmiyorum nasipte var ise hepsinden nasipleniyorum.  Bu konuda bir cok kez denk geldigim avcilik vardir . Vuramadiklari icin 3 -5 köpek bulup 10 - 15 tavsan vuran var. tek cümleside şu " millet gelip vuracak Ben vurayim " o daglar tepeler gezilirmi Tavşan bulunurmu " vs . vs. ayrica avlaklardaki ikinci posta  olan ( ikinci limit doldurma ) yapilamayacak.  Kisaca bu sekilde baskılı avciligi kaldirmayacak olan Tavşan ve keklik meralarimizda köpekle avcilik yapilmasin.  iddea ediyorum 3 - 5 yil sonra herkes kendi tarlasinda Tavşan ve keklik görecek...
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #71 : 10 Mayıs 2018, 23:06:08 »
         ''Sayın Bakanım!

14 Bölge ve özellikle Bitlis ve Muş illerinde doğa ve yaban hayatı koruma, av koruma ve yasadışı avcılık denetimi faaliyetlerinin durumunu müsaadeleriniz ile arz etmek istiyorum.

Ben hem bir avcı, hem de doğayı seven bir vatandaş olarak ecdadımızın bizlere canları ve kanları pahasına emanet bıraktıkları şu mübarek vatanın sınırlarını ve her karış toprağını canımız pahasına korumayı vazife bildiğim gibi; vatan sınırları içinde bulunan bütün maddi ve manevi degerlerimizi korumayı da aynı şekilde görevim biliyorum. İşte o değerlerimizden vatanımızı ''cennet'' yapan doğal varlıklarımızı ve yaban hayatını korumak her vatandaşın görevi olmakla beraber kanunlarımız resmi olarak bu konuyu bakanlığınız uhdesine vermiştir. Ben elimden geldiğince bu konuda gayret sarfediyorum ve görevlilere yardımcı olmaya çalışıyorum.

İki yıldır Muş, Bulanık, Malazgirt, Erciş, Adilcevaz, Ahlat ilçelerine hem av için, hem doğa gözlemi için gidiyorum. Bir tek toy kuşu, mezgeldek, telli turna görmedim. Güya buralar nesli tehlike altında olan bu kuşların son yaşam alanları.. Kimi mavzer almış, kimi devletin verdiği görev tüfekleriyle toy vurmaya gidiyor bu alanlara.

Bu bölgede gece-gündüz, yaz-kış demeden her türlü avcılık yapılıyor. Gece far avcılığı, baharda güme ve tuzak ile keklik avcılığı, mevsim ve zaman gözetmeksizin, limit ve sayıya bakılmaksızın her türlü avcılık mevcut. Bölgenin tek koruma alanı olan Nemrut Tabiat Anıtı içerisinde bile yıl boyu her türlü av yapılıyor. Yazın 5-6 bin hayvan devamlı burada otlatılıyor... Ben 2017 ağustos ayından beri şahit olduğum yasadışı avcılık ve diğer konuları başta Bitlis DKMP şubesi ve Bölge müdürlüğü olmak üzere DKMP'ın ilgili birimlerine kaç kez bildirdim. Farklızamanlarda gece 4 kez Nemrut Dağı'ndaki far avcılarını ihbar ettim. Bir işlem yapılmadı. Hayvan otlatanlara bir şey yapılmadı. Sabah gün doğmadan sulak alanlar gidip kaçak avcıları şikayet ediyorum. Gelen bile olmuyor.Bimer, Cimer, DKMP Genel Müdürlüğü vasıtasıyla gönderdiğim bir çok dilekçeme usulüne uygun cevap verilmedi. Bazılarına cevap bile verilmedi.

En son 10-11 mart 2018 tarihinde kaçak avcılığın yoğun olarak yapıldığı İron sazlıklarına gittim. Başta Bölge müdürü Mustafa Bey ve diğer müdürlere kaçak avcıları ihbar ettim. Hiç kimse gelip bakmadı. (Konuyla ilgili olarak 14. Bölge Müdürü Mustafa Şentürk ile olan whatsapp yazışmaları mevcuttur.)

10.03.2018  sabahı İron Sazlıkları'nın her tarafından yoğun tüfek sesi geliyordu. Ben, avcıların bana en yakın olduğu yeri harita üzerinden işaretleyerek ve konuyu anlatarak saat 06.50 civarında 14. Bölge müdürü Mustafa Şentürk, müdür yardımcısı Hüseyin Avcıl ve diğer şube müdürlerine whatsapp üzerinden gönderdim. Hepsini de aradım. Sadece Hüseyin bey dönüş yaptı ve bu konuyu Muş ekiplerine bildirmemi söyledi. Başka kimse aramadı. Hiç bir ekip kontrole gelmedi. Ancak Bitlis ekibi saat 12.30'dan sonra Güroymak'a geldi. Ben akşam Mustafa beye ertesi gün sabah tekrar bu bölgeye gidip sazlık civarında kaçak avcılık olursa kendilerini ve şube ekiplerini arayacağımı bildirdim.

Ertesi sabah tekrar gittim. Yine yoğun şekilde tüfek atılıyordu. Avcıların aracı Bitlis-Muş yolunun 300 mt yakınında sazlıkların kenarında duruyordu. Saat 06.30 sırasında aracın fotoģrafını ve tam olarak bulunduğu konumu whatsapp üzerinden başta bölge müdürü, şube müdürleri, Bitlis ve Muş il personellerinin bende telefonu olanlara gönderdim. Hepsini tek tek aradım. Kimine ulaşılamadı, kimi telefonu açmadı. 07.30 avcılar araçlarıyla alandan ayrıldı. Ben de gelen giden olmayınca oradan ayrıldım.

Burası Muş ve Bitlis illerine 15-20 dkk mesafede, iki ilin sınırında. Burada yoğun şekilde avcılık yapıldığı herkesçe bilinmesine rağmen, avcılık faaliyetlerinin yoğunlaştığı sabah ve akşam vakitlerinde denetim yapılmıyor.

Saygılarımla arz ederim.''

2 günde koca bölge müdürü bir tek ekip gönderemedi. Hiç bir kimse konuya sahip çıkmadı. Biz tükenişe, tükenmeye razı olmuşuz..
1980-Antalya

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, M.Kemal ATEŞSAL

Çevrimdışı Mesut KARATAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #72 : 11 Mayıs 2018, 15:45:46 »
       "İradene hâkim ol; fakat vicdanına esir ol". diyor Aristoteles.

Bizler vicdanlı avlanmadığımız sürece değişen birşey olmayacak ve av tükenecek. bizler avcı olarak vicdanlı davrandığımız, kendi yasaklarımızı koyduğumuzda ve arkadaşlarımız arasında otokontrolü geliştirip kuralsız avlanana gerekli uyarıyı kendimiz yapar isek bir nebze olsun sorunları çözebileceğimize inanıyorum.
        İnşallah burada konuşulanlar, uyarılar, bilgilendirmeler, tavsiyeler ve temenniler yeni sezonda vicdanlı avlanmamıza vesile olur. 
1976-Elazığ/Palu (Malatya da ikamet eder)

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #73 : 11 Mayıs 2018, 22:33:32 »
         ''Sayın Bakanım!

14 Bölge ve özellikle Bitlis ve Muş illerinde doğa ve yaban hayatı koruma, av koruma ve yasadışı avcılık denetimi faaliyetlerinin durumunu müsaadeleriniz ile arz etmek istiyorum.

Ben hem bir avcı, hem de doğayı seven bir vatandaş olarak ecdadımızın bizlere canları ve kanları pahasına emanet bıraktıkları şu mübarek vatanın sınırlarını ve her karış toprağını canımız pahasına korumayı vazife bildiğim gibi; vatan sınırları içinde bulunan bütün maddi ve manevi degerlerimizi korumayı da aynı şekilde görevim biliyorum. İşte o değerlerimizden vatanımızı ''cennet'' yapan doğal varlıklarımızı ve yaban hayatını korumak her vatandaşın görevi olmakla beraber kanunlarımız resmi olarak bu konuyu bakanlığınız uhdesine vermiştir. Ben elimden geldiğince bu konuda gayret sarfediyorum ve görevlilere yardımcı olmaya çalışıyorum.

İki yıldır Muş, Bulanık, Malazgirt, Erciş, Adilcevaz, Ahlat ilçelerine hem av için, hem doğa gözlemi için gidiyorum. Bir tek toy kuşu, mezgeldek, telli turna görmedim. Güya buralar nesli tehlike altında olan bu kuşların son yaşam alanları.. Kimi mavzer almış, kimi devletin verdiği görev tüfekleriyle toy vurmaya gidiyor bu alanlara.

Bu bölgede gece-gündüz, yaz-kış demeden her türlü avcılık yapılıyor. Gece far avcılığı, baharda güme ve tuzak ile keklik avcılığı, mevsim ve zaman gözetmeksizin, limit ve sayıya bakılmaksızın her türlü avcılık mevcut. Bölgenin tek koruma alanı olan Nemrut Tabiat Anıtı içerisinde bile yıl boyu her türlü av yapılıyor. Yazın 5-6 bin hayvan devamlı burada otlatılıyor... Ben 2017 ağustos ayından beri şahit olduğum yasadışı avcılık ve diğer konuları başta Bitlis DKMP şubesi ve Bölge müdürlüğü olmak üzere DKMP'ın ilgili birimlerine kaç kez bildirdim. Farklızamanlarda gece 4 kez Nemrut Dağı'ndaki far avcılarını ihbar ettim. Bir işlem yapılmadı. Hayvan otlatanlara bir şey yapılmadı. Sabah gün doğmadan sulak alanlar gidip kaçak avcıları şikayet ediyorum. Gelen bile olmuyor.Bimer, Cimer, DKMP Genel Müdürlüğü vasıtasıyla gönderdiğim bir çok dilekçeme usulüne uygun cevap verilmedi. Bazılarına cevap bile verilmedi.

En son 10-11 mart 2018 tarihinde kaçak avcılığın yoğun olarak yapıldığı İron sazlıklarına gittim. Başta Bölge müdürü Mustafa Bey ve diğer müdürlere kaçak avcıları ihbar ettim. Hiç kimse gelip bakmadı. (Konuyla ilgili olarak 14. Bölge Müdürü Mustafa Şentürk ile olan whatsapp yazışmaları mevcuttur.)

10.03.2018  sabahı İron Sazlıkları'nın her tarafından yoğun tüfek sesi geliyordu. Ben, avcıların bana en yakın olduğu yeri harita üzerinden işaretleyerek ve konuyu anlatarak saat 06.50 civarında 14. Bölge müdürü Mustafa Şentürk, müdür yardımcısı Hüseyin Avcıl ve diğer şube müdürlerine whatsapp üzerinden gönderdim. Hepsini de aradım. Sadece Hüseyin bey dönüş yaptı ve bu konuyu Muş ekiplerine bildirmemi söyledi. Başka kimse aramadı. Hiç bir ekip kontrole gelmedi. Ancak Bitlis ekibi saat 12.30'dan sonra Güroymak'a geldi. Ben akşam Mustafa beye ertesi gün sabah tekrar bu bölgeye gidip sazlık civarında kaçak avcılık olursa kendilerini ve şube ekiplerini arayacağımı bildirdim.

Ertesi sabah tekrar gittim. Yine yoğun şekilde tüfek atılıyordu. Avcıların aracı Bitlis-Muş yolunun 300 mt yakınında sazlıkların kenarında duruyordu. Saat 06.30 sırasında aracın fotoģrafını ve tam olarak bulunduğu konumu whatsapp üzerinden başta bölge müdürü, şube müdürleri, Bitlis ve Muş il personellerinin bende telefonu olanlara gönderdim. Hepsini tek tek aradım. Kimine ulaşılamadı, kimi telefonu açmadı. 07.30 avcılar araçlarıyla alandan ayrıldı. Ben de gelen giden olmayınca oradan ayrıldım.

Burası Muş ve Bitlis illerine 15-20 dkk mesafede, iki ilin sınırında. Burada yoğun şekilde avcılık yapıldığı herkesçe bilinmesine rağmen, avcılık faaliyetlerinin yoğunlaştığı sabah ve akşam vakitlerinde denetim yapılmıyor.

Saygılarımla arz ederim.''

2 günde koca bölge müdürü bir tek ekip gönderemedi. Hiç bir kimse konuya sahip çıkmadı. Biz tükenişe, tükenmeye razı olmuşuz..
Sayın Başarır, öz verili çabanız ve gayretleriniz için yürekten kutluyorum. Şunu merak ettim, paylaştığınız yazıyı bakanlığa hangi yoldan bildirdiniz? Bir dilekçe şeklinde mi gönderdiniz yok sa Bimer kanalı ile mi yazdınız?
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #74 : 12 Mayıs 2018, 11:51:23 »
Sayın Başarır, öz verili çabanız ve gayretleriniz için yürekten kutluyorum. Şunu merak ettim, paylaştığınız yazıyı bakanlığa hangi yoldan bildirdiniz? Bir dilekçe şeklinde mi gönderdiniz yok sa Bimer kanalı ile mi yazdınız?

[email protected]  adresine mail olarak gönderdim.

Daha sonra

[email protected],
[email protected],
[email protected],
[email protected],
[email protected],
[email protected],
[email protected],
[email protected],
[email protected]    adreslerine yönlendirdim.

Bu konuda başka fikirleri olan arkadaşların desteğini bekliyorum. Bu konu hepimizin konusu olduğu bilinmeli. Hep beraber çalışmalıyız.

1980-Antalya

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN