Gönderen Konu: uçar avı için trap çalışsam nasıl olur.  (Okunma sayısı 11064 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
uçar avı için trap çalışsam nasıl olur.
« : 17 Ocak 2016, 23:35:17 »
Arkadaşlar uçar avında atışlarım zayıf kalıyor. Acaba diyorum basit bir trap makinası alıp atış çalışsam reel bir katkısı olur mu? yoksa boşa para harcamış mı olurum
Armsan Paragon combo set
akus hunter lux 71 cm namlu
Remington 870 express

Çevrimdışı Yiğit BAŞARAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: uçar avı için trap çalışsam nasıl olur.
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2016, 23:45:51 »
Youtube'da atış videoları var onları da izle,ne kadar mesafede ne kadar önüne atman gerektiğini az cok anlarsın
  • Browning b25 gold
  • Browning b525
  • Browning maxus camo max 5
  • El reno ispanyol çifte
1988 -  İSTANBUL-ATAŞEHİR/AKSARAY

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2016, 23:51:14 »
Youtube'da atış videoları var onları da izle,ne kadar mesafede ne kadar önüne atman gerektiğini az cok anlarsın
Yiğit bey, bir çoğunu izledim.Teorik tamamda pratikte işleri biraz karıştırıyoruz. Ördek harici av sezonu kapandı sayılır.Bir sonra ki av sezonuna kadar böyle pratik yapmadan kalırsak.Her yaz elif-ba cüzüne baştan başlayan çocuklara döneriz....
Armsan Paragon combo set
Remington 870 express

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2016, 00:32:11 »
Tap ayrı bir spordur asla av için trap çalıďmayın derim avcılığınızdaki atış alışkanlığınız bozulur ama skeet atışları yapabilirsiniz faydalı olacaktır
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

The following users thanked this post: Hasan AKSU

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 18 Ocak 2016, 00:34:24 »
Tap ayrı bir spordur asla av için trap çalıďmayın derim avcılığınızdaki atış alışkanlığınız bozulur ama skeet atışları yapabilirsiniz faydalı olacaktır
Cehaletimi af buyurun.Skeet ile trap arasında ki fark nedir.Skeet çalışması nasıl yapılır...Birde poligon sorunumuz var.buralarda öyle profesyönel bir poligon yok. Kırda bayırda skeet çalışılabilir mi ki. Heleki tüfek buna uygun değilken.... Vaz mı geçsek ...
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2016, 00:38:56 Gönderen: Naim ZENGİN »
Armsan Paragon combo set
Remington 870 express

Çevrimdışı Gazanfer BAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 18 Ocak 2016, 00:52:17 »
Naim bey Saksağan avı daha açık boşa trap plakasina makinesine ne gerek var bol ucustuklari yer varsa en kral antrenman bol şans
Gazanfer BAŞ
1988 ANKARA

Çevrimdışı Atıf BAŞARAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 18 Ocak 2016, 00:55:05 »
Skeet daha hizli ve bol aksiyonlu ve acik sok olmasi lazim trap skeete gore daha yavas ustatlar daha iyi bilirler .
4 kisilik bir av ekibimiz var reis 12 13 senedir ayni ekiple avlaniyoruz ekibimizdeki bir arkadas ucar avinda cok zayifdi onlemesi falan yokdu uzunn zaman once bir makine aldik spor yapariz vakit geciririz hesabi sahsen biz faydasini gorduk reis  o arkadas su anda gozu kapali atiyor diyebilirim :)
Padisahda olsan Er kisi niyetine...

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 18 Ocak 2016, 19:04:24 »
Skeet daha hizli ve bol aksiyonlu ve acik sok olmasi lazim trap skeete gore daha yavas ustatlar daha iyi bilirler .
4 kisilik bir av ekibimiz var reis 12 13 senedir ayni ekiple avlaniyoruz ekibimizdeki bir arkadas ucar avinda cok zayifdi onlemesi falan yokdu uzunn zaman once bir makine aldik spor yapariz vakit geciririz hesabi sahsen biz faydasini gorduk reis  o arkadas su anda gozu kapali atiyor diyebilirim :)
atıf bey aldığınız makina trap makinasımıydı
Armsan Paragon combo set
Remington 870 express

Çevrimdışı Mehmet ÇAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 18 Ocak 2016, 19:48:29 »
Merhabalar..
Naim Bey trap atışı ile ava yapılan atış birbirinden çok farklıdır... Poligonda Trap atışı yaparken genellikle çift göz açık yapılır... Yani plağa nişan alınmaz plağın çıktığı yöne doğru tüfek savururuz uygun önlemeyi verdik mi tetik keseriz... Trap atışında bir yada iki saçma değdi mi plak kırılabilir ama avda bir yada iki saçma avın çelgin gitmesine sebeb olur... Trap atışı yaparak uçar avcılığınızı geliştirmek yerine daha çok karavana atarsınız özelliklede trap atarken kullandığınız tüfeğinizle avda kullandığınız tüfeğiniz aynı ise bu dezavantajı daha çok yaşarsınız avda boşu boşuna fazla önleme vererek karavana atabilirsiniz... Size tavsiyem yine trap plakalarını alın bir arkadaşınıza aynı havada bir ava atar gibi havaya eliyle fırlattırırın ve ateş adin bu sizi geliştirebilir...
1993-SALİHLİ-MANİSA---ELEKTİK TEKNİSYENİ

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 18 Ocak 2016, 19:51:19 »
bencede karga ve saksagan avlayın hem kuş yavrularına iyiliğiniz dokunur hem beceriniz artar ;)
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Yiğit BAŞARAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 18 Ocak 2016, 20:26:34 »
Kardeş bir av klubüne git insanlarla tanış yanlarında git gel cok fişek yakarsın sonra elinin terazisi oturur. Şahsen ben öyle yaptım her fırsatta gitmeye calısıyorum hala
  • Browning b25 gold
  • Browning b525
  • Browning maxus camo max 5
  • El reno ispanyol çifte
1988 -  İSTANBUL-ATAŞEHİR/AKSARAY

Çevrimdışı Atıf BAŞARAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 18 Ocak 2016, 21:13:42 »
Evet reis basit bir trap makinesi 250 ye falan almisdik yalniz biz bos vakitlerimizde haftada bir toplanip bolca fisek yakiyoruz sadece makine deil misal bir plakayi kendim hvaya atip vurarim yada bir arkadas bir sey firlatir vurmaya falan calisirsin atis yapdikca gelisdirirsin malzemenin hizina gore uzaklina yakinlina gore onleme vermeyi artik beyin otamatik yapar hale gelir bu arada mehmet bey siz daha iyi sini bilirainiz tabiki ama ben avdada tabanca atislarimdada hep iki goz acik atis yaparim ilk baslarda bende tek goz kapaltirdim askerde komutanim da iyi bir avciydi operasyonlarda falan cif goz acik atis yapmami tavsiye etti nisanciligim zaten iyidir kendime gore tabiki iki goz acikken hem direk hedefe odaklanirsiniz hemde hizli bir atis saglarsiniz tabiki herkesin teknigi farklidir

Çevrimdışı Mehmet ÇAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 18 Ocak 2016, 22:24:02 »
Evet reis basit bir trap makinesi 250 ye falan almisdik yalniz biz bos vakitlerimizde haftada bir toplanip bolca fisek yakiyoruz sadece makine deil misal bir plakayi kendim hvaya atip vurarim yada bir arkadas bir sey firlatir vurmaya falan calisirsin atis yapdikca gelisdirirsin malzemenin hizina gore uzaklina yakinlina gore onleme vermeyi artik beyin otamatik yapar hale gelir bu arada mehmet bey siz daha iyi sini bilirainiz tabiki ama ben avdada tabanca atislarimdada hep iki goz acik atis yaparim ilk baslarda bende tek goz kapaltirdim askerde komutanim da iyi bir avciydi operasyonlarda falan cif goz acik atis yapmami tavsiye etti nisanciligim zaten iyidir kendime gore tabiki iki goz acikken hem direk hedefe odaklanirsiniz hemde hizli bir atis saglarsiniz tabiki herkesin teknigi farklidir
Haklısınız çift göz açık atmanın avantajını yaşayabiliyorsanız ne mutlu size.. Bende poligona gittiğimde tek gözümü kapatıp bir noktaya nişan alıyorum daha sonra hiç pozisyonumu bozmadan kapalı gözümü açıyorum ve plağa sesleniyorum böyle ateş ediyorum plağa ama avda bunu yapamıyorum ne yazık kı bıldırcında ani refleks ile olabiliyor bazen ama keklikde çift göz açık olunca kuşa bakıyorum yani arpaçıkta avı buluşturamıyorum böyle oluncada sonuç karavana tabii... O yüzden keklikte direk kuşa nişan almaya çalışıyorum..

Çevrimdışı Atıf BAŞARAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 18 Ocak 2016, 23:03:29 »
Reis her defasinda pozisyonunuzu bozun bence once duran hedefe devsmli olarak gozunuz acik hizli atis yapin duranhedefde hedef almadan tufegi dogrulttunuz anda cif gozunuz acikken tetige basin zamanla ve bol alisdirmayla goz kapatmadan atmanin faydasini goreceksiniz ve atislariniz daha hizli olacakdir.

bu arada trap makinesinin faydasini gormessin diyen abiler illa bildikleriniz vardir ama biz arkadasi bu makina sayesinde ve bol av yaparak alisdirdik her avda onceligi ona verdik bu arada karga ve saksaginin ucma hiziyla tahtali ordek gibi kuslarin ucma hizlari arasinda acayip fark var ordek 90 km ye ulasan bir kus trap makinesinin faydasini gormeyince bu kuslarin ucus esnasinda ki  vurmaninda faydasi olmaz sonucu cikiyor 36 40 metre gibi bir mesafedeyken 2 metre gibi bir onleme yapman lazim ordek icin bu mesafe kargada cok daha dusuk olmasi lazim  bol antreman bol av ve bol calisma ile zamanla goz asina olur reis sen al bir makine ;)
tabiki ustatlar daha iyisini bilirler kusur var ise affola

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK 27

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 18 Ocak 2016, 23:31:47 »
Merhabalar..
Naim Bey trap atışı ile ava yapılan atış birbirinden çok farklıdır... Poligonda Trap atışı yaparken genellikle çift göz açık yapılır... Yani plağa nişan alınmaz plağın çıktığı yöne doğru tüfek savururuz uygun önlemeyi verdik mi tetik keseriz... Trap atışında bir yada iki saçma değdi mi plak kırılabilir ama avda bir yada iki saçma avın çelgin gitmesine sebeb olur... Trap atışı yaparak uçar avcılığınızı geliştirmek yerine daha çok karavana atarsınız özelliklede trap atarken kullandığınız tüfeğinizle avda kullandığınız tüfeğiniz aynı ise bu dezavantajı daha çok yaşarsınız avda boşu boşuna fazla önleme vererek karavana atabilirsiniz... Size tavsiyem yine trap plakalarını alın bir arkadaşınıza aynı havada bir ava atar gibi havaya eliyle fırlattırırın ve ateş adin bu sizi geliştirebilir...
ıkı gozle atıs atmanın ne zararı var kı aksıne ıkı gozle av yapmaanın faydası daha fazla olur keske ıkı goz acık atıs yapabılse tum avcılar
1976 gaziantep

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 19 Ocak 2016, 10:49:47 »
Cehaletimi af buyurun.Skeet ile trap arasında ki fark nedir.Skeet çalışması nasıl yapılır...Birde poligon sorunumuz var.buralarda öyle profesyönel bir poligon yok. Kırda bayırda skeet çalışılabilir mi ki. Heleki tüfek buna uygun değilken.... Vaz mı geçsek ...

Estağfirullah cehalet değil bu sporlar ülkemizde zaten yeterince bilinmiyor herkes bir ara başlar pahalı olduğu için ve zor olduğu için çabuk bırakılır ben de bu yüzden bıraktım eskisi kadar sık gidemiyorum.Trapta plak önünüzdeki istasyondan sağ,sol ve direk çıkar. Bu rassaldır her seferinde değişir. Skeete göre trapta plaklar daha hızlıdır. Şok kullanımı 1 veya iki çentiktir. Skeette ise geniş şokla atışlar yapılır. İki kuleden çıkar plaklar bazen tek bazen çift plak çıkar. Atışları yukarıya doğru yaparsınız ve daha yavaştır. Dolayısıyla avdaki atışınızı andırır. Ama dediğim gibi pahalıdır. Plak ayrı fişek ayrı paradır. Dolayısıyla bol ava çıkmak daha iyidir. :)
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Taner MEMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 19 Ocak 2016, 12:33:05 »
Öncelikle karga ve saksağan üzerinde antreman yapın diyen arkadaşları KINIYORUM hiç kimsenin bir canlı üzerinde antreman yapmaya hakkı yoktuk.
AVCILIK ZEVK İÇİN CAN ALMAK DEĞİLDİR.
Saksağanı kargayı öldürelim diğer kuşlar yaşasın diyen zihniyet bunları yaradan bilememiş yaratmış hepside bir sekilde bugüne kadar varlığı sürdürmüştür bu kadar zeki olmak sana mı kalmış yok olan hayvan türlerinin tamamının yok oluş nedeni insandır.
Sevgili arkadasım sen bu söylenenlere uyma zevk için can almak haramdır günahdır ne DİNDE_NE AHLAKTA_NEDE VİCDANDA YERİ YOKTUR.Şimdilik burada kesiyorum 3 5 kendini bilmez yüzünden avcılara neden düşman gözüyle bakıyorlar çok iyi anlıyorum.T
trap ve uçar atışıyla ilgili fikirlerimide birazdan yazıcam şimdilik biraz sakinleşmem lazım yoksa azımda kötü söz cıkacak
Taner MEMET
Bursa-1988

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 19 Ocak 2016, 12:53:55 »
Öncelikle karga ve saksağan üzerinde antreman yapın diyen arkadaşları KINIYORUM hiç kimsenin bir canlı üzerinde antreman yapmaya hakkı yoktuk.
Saksağanı kargayı öldürelim diğer kuşlar yaşasın diyen zihniyet bunları yaradan bilememiş yaratmış hepside bir sekilde bugüne kadar varlığı sürdürmüştür bu kadar zeki olmak sana mı kalmış yok olan hayvan türlerinin tamamının yok oluş nedeni insandır.
Sevgili arkadasım sen bu söylenenlere uyma zevk için can almak haramdır günahdır ne DİNDE_NE AHLAKTA_NEDE VİCDANDA YERİ YOKTUR.Şimdilik burada kesiyorum 3 5 kendini bilmez yüzünden avcılara neden düşman gözüyle bakıyorlar çok iyi anlıyorum.T
trap ve uçar atışıyla ilgili fikirlerimide birazdan yazıcam şimdilik biraz sakinleşmem lazım yoksa azımda kötü söz cıkacak

AVLANMA    | IV. grup Kuşlar         | I. grup Memeliler       |
| BÖLGESİ    |                         |                         |
|            | Alakarga, küçük karga,  | Yabani tavşan,          |
|            | ekinkargası,            | adatavşanı, tilki,      |
|            | leşkargası, saksağan avı| kaya sansarı avı        |
|            |------------|------------|------------|------------|
|            | Başlangıcı | Bitişi     | Başlangıcı | Bitişi     |
|------------|------------|------------|------------|------------|
| Ege        | 23.08.2014 | 15.02.2015 | 04.10.2014 | 04.01.2015 |
| D. Akdeniz | 23.08.2014 | 15.02.2015 | 04.10.2014 | 04.01.2015 |
| B. Akdeniz | 23.08.2014 | 15.02.2015 | 04.10.2014 | 04.01.2015 |
| Marmara    | 23.08.2014 | 15.02.2015 | 04.10.2014 | 04.01.2015 |
| İç Anadolu | 23.08.2014 | 15.02.2015 | 04.10.2014 | 04.01.2015 |
| D. Anadolu | 23.08.2014 | 15.02.2015 | 04.10.2014 | 04.01.2015 |
| G.D.       | 23.08.2014 | 15.02.2015 | 04.10.2014 | 04.01.2015 |
| Anadolu    |            |            |            |            |
| D.Karadeniz| 23.08.2014 | 15.02.2015 | 04.10.2014 | 04.01.2015 |
| B.Karadeniz| 23.08.2014 | 15.02.2015 | 04.10.2014 | 04.01.2015 |

Sinirlenmenize gerek yok bunlar limiti belirlenmiş av hayvanları MAK kararları böyleyken kimseye kızmanıza gerek yok. Ben de zevk için vurulan hayvanın günah olduğuna inanıyorum avlamam da zaten ama hal böyleyken kimseyi suçlayamayız.
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 19 Ocak 2016, 13:08:44 »
bu hayvaları kimse avlamadığı için sayıları çoğaldı ve kuş yumurta ve yavrularına ciddi zarar veriyorlar. Limitleri gayet yüksek.
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2018, 18:36:40 Gönderen: Yasin TORAN »
  • Atüs tek kırma 36 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Taner MEMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 19 Ocak 2016, 14:57:12 »
Gökay ve Yasin Bey öncelikle kusura bakmayın yazıyla, söylemek arasında fark oluyor bazen yazdıklarımı okuyunca biraz ileri gittiği fark ettim öncelikle kırdıysam kusura bakmayın

Fakat avcılıkta doğru ile yanlış çok ince bir çizgidedir saksağan karga avı resmen suç değildir fakat yemeyeceğin veya şahsen sana zararı olmayan bir hayvanı öldürmek ne kadar doğrudur

Repo yapmak faiz almak vermek devlet tarafından serbest bırakılmıştır herhangi bir suç teşkil etmez fakat dinen söylenenler gayet açık ve nettir size fikir soran bir insanı git bir canlı üzerinde antreman yap demek ne kadar doğrudur

Dini geçtim belki başka bir dine mensupsunuz veya hiç inanmıyorsunuz orası bizi bağlayan kısmı değil bir iş yerine gittiniz bir markete diyelim baktınız kimseler yok telefon veya  para  kamera yok alıp cebinize koydunuz cıktınız gittiniz sizi kimsenin görme ihtimali yok ee görülmediğiniz için suçunuzda yok vicdanen yapabilir misiniz

ben her zaman şunu söylerim avcının kotası vicdanıdır yoksa dağın zirvesinde 2 değilde 6 keklik vurdunuz sizi kim görecek o dağlarda sizi hangi ormancı yakalayacak zaten arabayla geldiğinde kabak gibi görüyorsunuz avladığınız ava vicdanen kota koyacaksınız 4 kekli kalmış alayı son kekliğe kadar kovalamayacaksın kovalarsan seneye boş dağlarda söver söver durursun

Konuya dönersek o zaman arkadaş alsın 100 tene güvercin salıp salıp vursun sonuç olarak suç değil vicdanen antreman yapmak için hayvan katletmek zevk midir

eskiden trap atışlarında güvercin kullanılırmış zaten ''clay pigeons'' kil güvercin atışıda orada geliyor fakat daha sonraları bu işi yapanlarda izleyenlerde rahatsızlık duymaya başlamışlar ki canlı güvercinler yerine kil plaklar veya trap ın ingilizcesi olan kil güvercin atışları yapmaya başlamışlar cünkü vicdan kabul etmez

Yine kuzu sığır eti yiyoruz dinen de helal hükümetende ama dinde ne diyor hayvana eziyet etmiceksin besmele cekeceksin gercekten helal olması için

Yenmeyecek hayvanı size zarar vermiyosa öldürmek ne kadar caizdir tartışma konusu ben uleme da değilim din bilginide doğa koruma profösörüde inanç değeride etik değeride tartısılan bir konuya bir insana böyle yap demek bence yanlış sizce ne kadar doğru

Bak şimdi aklıma geldi Cevat hocanın bizim forumumuzdada paylaşılan bir vaazı var

AVCIYSAN İYİ ATICAKSIN HAYVANI YARALI BIRAKMAYACAKSIN  ACI ÇEKTİRMEYECEKSİN

evinizde damınız da bir kuzu var bıçağı alıp kessenizde boğazını sıkıp boğsanızda sonuca bakarsak iki türlüde ölmüş olur düz mantık bakarsak devlet gelipte bunu nie boğdun alsana 5 yıl hapis veya şu kadar para cezası demez

kesersen dinen caizdir eti helaldir
boğarsan hem haramdır hemde hayvana zulm ettiğin için günahtır hemde eti mundardır yenmez ayrıca sağlık acısındanda sakıncalıdır

Avcılık bir sanattır zevktir doğru fakat zevki dağı bayırı gezerken alıcaksın doğayla baş başa olduğunda alıcaksın arkadaşlarınla sohbet ederden dağda cobanla çay içerken alıcaksın !!!hayvanı öldürürken zevk alıyosan büyük sıkıntı!!!! şurayı açmakta fazda var tavsan vurduğumda veya baska bir av hayvanı vurduğumda benimde hoşuma gider mutlu olurum fakat vurduktan sonra hemen yanına gider yaralıysa biran önce besmele ceker keserim torbama koyarım ama tavsanı veya baska bir hayvanı oldurdukten sonra arkamı döner onu orada kendi halime terk edersem orada bırakırsam arkamı döndüğümde başımı yastığa koyduğumda vicdanım bana sorar sen o hayvanı neden öldürdün die bu benim vicdanım sizin düşünceniz sizin vicdanınızdır fakat başka bir insana tavsiyede bulunurken dikkatli olmakta fayda var onuda yanlış yönlendirmemek için bugün bile olmasa yarın ben o hayvanı neden vurdum die pişmanlık duymaması için

Zevki nerede alacağımızı şaşırmayalım eline tüfek alıp dağda bayırda her ucana kaçana ateş eden kişi AVCI değildir onlar avcıysa ben avcı değilim kusura bakmayın.
Taner MEMET
Bursa-1988

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 19 Ocak 2016, 15:16:56 »
taner bey dedikleriniz doğru ve bende uyguluyorum fakat güvercin kumru veya şahin kartal da fişek deneyin demedim. Doğal düşmanı olmayan ve ZARARLI VE NÜFUSU FAZLA limiti 15 olan hayvandan bahsettim.Domuzda yemiyoruz fakat doğal düşmanı olmayan bu hayvanları vurarak gene eziyet etmeden sadece nüfusunu azaltıyoruz soykırım yapmıyoruz.
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2018, 18:37:34 Gönderen: Yasin TORAN »
  • Atüs tek kırma 36 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 19 Ocak 2016, 15:50:03 »
sonra bizim keklikler nere gidiyor
  • Atüs tek kırma 36 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 19 Ocak 2016, 16:15:08 »
Taner bey dediklerinize tamamen katılıyorum ama kızmak sinirlenmek çare değil keşke sizin hassasiyetinize her avcı sahip olsa ama MAK kararları bazen o kadar saçma geliyor ki misal biz ankarada arkadaşla vurduğumuz dört keklikten ceza yedik keklik limiti 2 ve biz iki kişiyiz normalde limiti aşmadık ama neymiş onun sırtında üç benimkinde 1 var diye ona ceza yazdılar herkes vurduğunu taşıyacakmış. Devlet dediyse doğrudur kestiği parmak acımaz fakat memurların işgüzarlığı avcılıktan soğutuyor bazen. Karga gerçekten bazı bölgelerde ekine zarar veriyor nüfusu da oldukça fazla dolayısıyla vurmakta vicdanen sakınca yok bence.Fakat bunu da limitinde yapmak lazım. Fişek yakmak için can almak avcıya yakışmaz.

Geçenlerde bir haber çıktı ördek katliamı diye şişire şişire verdiler haberi.Cezayı yiyenler bizim gittiğimiz rehberler geçtiğimiz hafta sonu da ordaydık. Bir de onlardan dinleyin işin aslını neler neler.... Gece 12de jandarmayla uykusunda insana ceza kesmek çok garip değil mi? Öyle aman aman da limit aşımı yok zaten avcılar 8 kişi.Çarşambadan pazara vurdukları ördekler. Çok yazık o insanlar 30 bin liranın üstünde ceza yedi. Ve vergisini veren pulunu alan avcılar bunlar. MAK Kararlarının iyice avcılar dinlenerek gözden geçirilmesi lazım. Mesela kuğuyu vurmayacaksın. Nesli tükeniyor. Belgesiz avlanmayacaksın. Takoz denilen çubuk için silaha el koymak kadar mantıksız birşey yok. Limiti aşacak avcı zaten 3 fişekle de, pozeyle de limiti aşabilir. Anlatmaya çalıştığım bizim en son şikayetçi olacağımız insanlar avcılar. Birbirimizi kollamak yeri geldiğinde güzel dille uyarmak bize yakışanıdır.

Ankarada arkadaşın ceza yediği avda köylüler bize saldırmaya kalktı.Biraz ileri gitsek kavga çıkacaktı. Neymiş onların kekliklerini vuruyormuşuz yazıkmış. Camı kırılan avcı araçlarını duyuyoruz bunlar da cabası. Ama orman koruma memurları böyle durumlarda cezayı yazarken gösterdiği hassasiyeti göstermiyor. Muhakkak işini layıkıyla yapanlar vardır ama genel durum bu. Çok uzattım galiba :)

herşeye rağmen Rasgele.....
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Taner MEMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 19 Ocak 2016, 18:25:40 »
Yasin Bey ben saksağan vurmayın demiyorum devlet buna izin vermiş vicdanınızcada rahatsanız o sizi bağlar demokraside yaşıyoruz siz özgürlük sınırları içerisinde hareket ettikçe ben size karısamam

Çocukken pazarlarda civciv satarlardı dayımdan istedim oda bana 15 tane kadar aldı çatıya ufak bir kafes koydum gezsinler diye kapısı acık ertesi gün geldim ortalık faciya yeri 4 civciv parçalanmış biri yok kedi cıkamaz ama dedim bir yerden gelmiş heralde babam geldi dedi kedi işi değil kedi öldürüp bırakmaz saksağandır bende arkadasımın hava tüfeğini aldım attım pusuyu catıya alışmış kudurmuştan beter geldi vurdum 1 2 3 baktım bitecek gibi değil 2 metre tel kestim kafesin üstüne bitti ondan sonra ne benim saksağana nede saksağanın bana zararı oldu bu benim sahsıma yapılmıs bir zarardı bence kendimce ders verdim

benim karşı cıktığım bir kişiye sırf atış antremanı olsun diye karga saksağan veya türü he ne olursa olsun bir canlıyı vur demek

diğer dediğinize gelirsek doğada hiç bir canlı zararlı değildir hepsinin ekolojik dengeye bir katkısı vardır bu hayvan zararlı demek ekolojik dengeyi insan eliyle düzeltmeye kalkmak en büyük yanlıştır ki vay doğanın haline

kartal atmaca şahin tilki bu hayvanlarda kekliğe tavsana zararlı hatta saksağandan belki 10 kat daha zararlı Allahın yarattığını bu doğaya zararlı deyip öldürmek o apayrı bir konu

o zaman kurdu çakalı ayıyı cıkalıp hepsini öldürelim bu hayvanlar ot yemiyor ayı hariç o zaman cıkalım hepsini öldürelim doğayı koruyalım ekolojik dengeyi düzene sokalım

Şöyle bir örnek daha vereyim belki açıklamada veya verdiğiniz örneğe karşı çıkmama daha aydınlatıcı olur ben alkol kullanıyorum rakı içiyorum

rakı içmek suç mu değil
dinen günah mı günah
Buradaki günah sevap beni bağlar yaparım yapmam içerim içmem sana zarar vermediğim sürece ama
 bana biri gelip abi rakı içmek nasıl derse
harika yok öyle bir keyif hiç durma hemen başla dersem hem kişiye kötülük ederim hemde yanlışa yol gösterip onun yanlışınada günahınada ortak olurum
benim demem gereken içki insanın sağlığınada zarardır dinimizcede haramdır içmekte iyi değildir he ondan sonra bu adam içer içmez veya ben içerim içmem onun yaptığı onu benim yaptığım beni bağlar

burada anlatmak istediğim çok ince bir ayrıntı var şahsen size zararı yoksa hiç bir canlıyı öldürmek iyi değildir bu sadece av içinde değil bir karıncada dahil ceza yi hükmü dahi olmasa insanende dinen iyi değil yemeyeceğin hayvanı öldürmek bir üçüncü kişiyede sırf zevk için öldür demek iyi değil anlatmak istediğim siz avlayabilirsiniz ben hiç avlamam bilirim iki görüşte kendimiz bağlar ama üçüncü bir kişiye tavsiyede bulunurken daha dikkatli olmak gerekli doğruya en yakını söylemeli

taner bey dedikleriniz doğru ve bende uyguluyorum fakat güvercin kumru veya şahin kartal da fişek deneyin demedim. Doğal düşmanı olmayan ve ZARARLI VE NÜFUSU FAZLA limiti 15 olan hayvandan bahsettim.Domuzda yemiyoruz fakat doğal düşmanı olmayan bu hayvanları vurarak gene eziyet etmeden sadece nüfusunu azaltıyoruz soykırım yapmıyoruz. Şunuda belirteyim günahı ve sevabı bilen bi insan olarak ben kafamı yastığa rahat koyuyorum ve şuana kadarda bu 3 hayvan harici yemiyeceğim hayvana tüfek atmadım.
Taner MEMET
Bursa-1988

Çevrimdışı Mehmet ÇAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 19 Ocak 2016, 18:28:18 »
ıkı gozle atıs atmanın ne zararı var kı aksıne ıkı gozle av yapmaanın faydası daha fazla olur keske ıkı goz acık atıs yapabılse tum avcılar
ibrahim bey iki gözle ateş etmenin elbette bir sakıncası yok avı tüfeğin ucunda arpacıkta iki göz açık vurabileni tebrik eder elini öperim.. Şahsen ben bunu yapamıyorum özellikte keklikte iki gözüm açık olunca kuşa bakıyorum ve atışım karavana oluyor..