Gönderen Konu: 60 ila 80 metre arasındaki tahtalıyı vurmak için ne yapmalıyım  (Okunma sayısı 25579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim ÇAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Eyüp abi bence 100 metri fişeğe,40 gr fişeğe gerek yok.Bu kuşların alçak uçtuğu bi yerler elbet vardır.Yaylım almak için inip kondukları alanlar elbet vardır.Bence birkaç av gününüzü gözden çıkarıp gözlem yapın.Nerden alçak uçuyorlar tespit edin.Sonra güzel güzel avınızı yaparsınız.
1994 BURSA-TAVŞANLI

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 21:01:06 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
kiks şokları dene gerisi boş
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Fatih COŞKUNÇAY

• Müdavim Üyemiz
  • Dirilerin Başında Koşmayan Ölülerin Peşinde Yürür.
    • Avcıların buluştuğu nokta
fatih bey........ tecrübeye dayılı bir açıklamamı..... yoksa başka sebepleri varmı

Tecrube değil yanlış anlaşılmasın. Tercih etmeme sebebim Yunanistanda imal edilmesi.
  • Ata Neo Modern Gold 3 oto 12 cal.
  • Genç Huğlu Custom Shop SxS 12 cal.
  • Huğlu 701 gb oto 20 cal.
  • Remington 11-87 Premier 12 cal
  • Franchi 20-12 cal. U/A
  • Deutsch Drahthaar(Üstün Alman Mühendisliği Harikası)
M.Fatih COŞKUNÇAY
1983 KAYSERİ

Çevrimdışı Turgay ATAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
lambro tordo kullandım beğenmedim.
1984-Ankara

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
60 metreye tesirli ve uygun grupman mümkün,
çok iyi isabet ettirilirse yani önlemesi tam ayarlanabilirse isabet eden saçmalar son derece öldürücü olurlar,
71 namlu 1 ve 3 nolu şokları kullanarak
fişeğim mirage T4 1050 bar 1 ve 2 numara
60 metredeki çatı sacını hedef yaptım
grupman iyiydi nişan aldığım noktanın en yakınında 5,6 saçma vardı
bütün isabet eden saçmalar sacı delip geçti.
60 metrenin üstünüde zorlar bu iş, ama isabet oranı uçarda, % de kaça düşer % 10 çok düşük tüfeği kaldırmaya değmez fişeğe yazık.
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
60 metreye tesirli ve uygun grupman mümkün,
çok iyi isabet ettirilirse yani önlemesi tam ayarlanabilirse isabet eden saçmalar son derece öldürücü olurlar,
71 namlu 1 ve 3 nolu şokları kullanarak
fişeğim mirage T4 1050 bar 1 ve 2 numara
60 metredeki çatı sacını hedef yaptım
grupman iyiydi nişan aldığım noktanın en yakınında 5,6 saçma vardı
bütün isabet eden saçmalar sacı delip geçti.
60 metrenin üstünüde zorlar bu iş, ama isabet oranı uçarda, % de kaça düşer % 10 çok düşük tüfeği kaldırmaya değmez fişeğe yazık.
gerçekten 1050 bar basınça sahipmi mirage jk6 fişekler
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
evet özgür abi, jk6 lar ve diğer T3, T4, high velocity H.V. GAME, Caccıa reale, serilerinin hepsi.
34 gram 36 gram ve daha yüksek 1050 bar mevcut, plastik kovan üzerinde yazıyo 1050 bar ibaresi
zor ve yüksek atışlar için tavsiye ederim, tavşanada gider.
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
evet özgür abi, jk6 lar ve diğer T3, T4, high velocity H.V. GAME, Caccıa reale, serilerinin hepsi.
34 gram 36 gram ve daha yüksek 1050 bar mevcut, plastik kovan üzerinde yazıyo 1050 bar ibaresi
hasan özkursandan alınma yazı
ŞEKLER HAKKINDA GENEL BİLGİDİR..
FİŞEKLERDEKI GR İBARESI O FİŞEĞİN İÇERSİNDEKİ SAÇMA AĞIRLIĞINI GÖSTERIR.YANİ BARUT AĞIRLIĞI DEĞİL SACMANIN AĞIRLIĞIDIR.
FİŞEKLERDE GR ARTTIKÇA SACMA ADEDİ YÜKSELİR AMA HIZ DÜŞER.YANİ 24 GR BIR FISEK 420 M/S HIZA CIKARKEN 36 GR BIR FISEK 380 M/S HIZI GECEMEZ.
40 GR MA KADAR OLAB TÜM AV FİŞEKLERINDE BASINCLAR 700 BARI GECEMEZ.DUNYANIN HER YERINDE BU UYGULAMA BÖYLEDİR.
ÜLKEMIZEDE AVRUPADAN GELEN FISEKLER TSE TARAFINDAN ÜLKEMIZE GİRMEDEN KONTROL EDILIR SAYET 700 BARIN UZERINDEYSE ÜLKEMIZE GIREMEZ. BU TSE VE CIP NIN KESIN VE NET BIR UYGULAMASIDIR.
YANİ GR ARTTIKCA SACMA ADEDI DE ÇOĞALIR AMA HIZLAR KESINLIKLE YAVASLAR.BURDAN SUNU ANLIYORUZ KI DUSUK GR LI FISEKLER HEM HIZLI HEMDE AV UZERINDEKI ETKISI YUKSEKTIR. dikkat Mirage 1050 bar yazıyor fişekte özellıkle özkursan fab bizzat gözlerımle test edıldı 680 bar gecmedı
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2014, 17:15:37 Gönderen: Özgür TAŞ 45 »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
tabi birde yafdan gelen yazı premıum serisi   Jk6 barut olduğu için mesafeli atışlarda sizi mahçup etmez normal fişekler 1050 bar premıum serisi 1250 bar civarıdır
Özgür ATAŞ

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
  hasan özkursandan alınma yazı
ŞEKLER HAKKINDA GENEL BİLGİDİR..
FİŞEKLERDEKI GR İBARESI O FİŞEĞİN İÇERSİNDEKİ SAÇMA AĞIRLIĞINI GÖSTERIR.YANİ BARUT AĞIRLIĞI DEĞİL SACMANIN AĞIRLIĞIDIR.
FİŞEKLERDE GR ARTTIKÇA SACMA ADEDİ YÜKSELİR AMA HIZ DÜŞER.YANİ 24 GR BIR FISEK 420 M/S HIZA CIKARKEN 36 GR BIR FISEK 380 M/S HIZI GECEMEZ.
40 GR MA KADAR OLAB TÜM AV FİŞEKLERINDE BASINCLAR 700 BARI GECEMEZ.DUNYANIN HER YERINDE BU UYGULAMA BÖYLEDİR.
ÜLKEMIZEDE AVRUPADAN GELEN FISEKLER TSE TARAFINDAN ÜLKEMIZE GİRMEDEN KONTROL EDILIR SAYET 700 BARIN UZERINDEYSE ÜLKEMIZE GIREMEZ. BU TSE VE CIP NIN KESIN VE NET BIR UYGULAMASIDIR.
YANİ GR ARTTIKCA SACMA ADEDI DE ÇOĞALIR AMA HIZLAR KESINLIKLE YAVASLAR.BURDAN SUNU ANLIYORUZ KI DUSUK GR LI FISEKLER HEM HIZLI HEMDE AV UZERINDEKI ETKISI YUKSEKTIR. dikkat Mirage 1050 bar yazıyor fişekte özellıkle özkursan fab bizzat gözlerımle test edıldı 680 bar gecmedı

bu yazıyı yazan sallamış özgür abi  24 gram 1000 fps olan fişekte var 35 gram 1500 fps fişekte var
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
özgür abim fişeğin üzerinde 1050 bar yazıyo onların yalancısıyım yani, amma doğru amma yanlış, kullandım memnun kaldım,
 sitemizde fişeklerden dolulardan çok iyi anlayanlarda var barut çeşitlerini iyi bilenler var biraz konu barut olayına giriyor,
gram saçmanın ağırlığıdır bunda hem hep fikiriz, hafif fişeğin hızlı olduğuda öyle, ama kalkıpta hiçbirimiz ördeğe 24 gram atmıyoruz atsakya,
artık günümüzde çok çeşitli barutlar kullanılıyor, yanma hızları ve basınçları farklı barutlar var, artık ağır doluları bile yüksek hızlı fişekler haline getiriyorlar, bu fişeklerin örnekleri özellikle yurt dışında çoktur, ördek ve kaz avlarında kullanılan fişekleri çoğumuz biliriz, internette görüntüleri çoktur, adamın attığı mesafe bizim yıldız dediğimiz yüksekliktir ki, 24 gram hafif ve hızlı diye atarmısın.
dediğin doğru yanlış bir durum yok ortada abim
saygılar
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
bu saçma ve barut ayarını yani ördeğe ve tahtalıya atabileceğiniz düşük gramajlı fişeği yaf üretdi bugatti alın 24 gr 28 gr fark etmez yani saçma azalıp barut azalmıyor denedik çok tahtalı vurduk ördekte vurduk.yanlız tek sorun biraz barut kalıntısı namluda kalıyor.avdan sonra temizlemek gerekebilir.1 no şok vursan 92a ve bugatti güzel tahtalı vurduk hem ucuz hem hızlı hemde yerli malı yurdun malı.28 gr 4no saçma tabi bulabilirseniz piyasada az bulunur oldu.arkadaşlarımın çifte ve süperpozelerle daha güzel atışları oldu sonuçta dik yukarı atışlarda otomatiklerin zaten gücü düşmekte ama yinede hızlı fişekmiş deneyin görün.gidin bir dere yada gölde uzak mesafelere atın görün nekedar uzak ve sert gittiğini.24 gr mını denemedim üveykte deniyeceğim.BUGATTİ.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 21:00:50 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Hakan UYAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
  Tahtalı güzel ve zor bir avdır.Sayılarının eskiye nazaran azalması ve malum ürkekliği, avcıların işini epeyce zorlaştırmıştır.Bir çok avcı arkadaş bundan muzdariptir.Yeni nesil ağır magnum fişekler alaşımlı saçmalar ile ciddi mesafelerde güzel pattern vermektedir.Ancak bu fişekler tahtalı değil daha iri özellikle kaz avları için tasarlanmıştır...
  Tahtalıya amaca uygun bir fişek ve şok ile 40-50 metre yaklaşamıyorsanız bırakın uçsunlar,bırakın kaçsınlar...
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Franchi Affinity Wood
1974 ÇANAKKALE

Çevrimdışı Eyüp TERCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Miragenin fişeğinden bu sene attım jk 6 ların 34 gram olanlarından yetişmedi ama 3 numara şok ile attım bu sene 1 numarayı da deneyecem bizim köyde ağaçlar çok yüksek bizden başka avcı olmuyor geçen sene sürüler halinde ördek geldi bizden başka kimse yoktu Bi hafta arkadaşın köyüne gittim orada arkadaş alçak geçtiği yeri biliyor bek yaptık 34 gram miragenin standart fişeği ile tek atışta düştü önleme vermekte atış yapmakta hiç sıkıntım yok ama sadece bizim köyde mesafe sorun oluyor tekrardan bütün forum üyelerine teşekkür ediyorum tahtalı gelince bu sezon sıkıntı olacağını hiç sanmıyorum
1982-Sakarya

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
özgür abim fişeğin üzerinde 1050 bar yazıyo onların yalancısıyım yani, amma doğru amma yanlış, kullandım memnun kaldım,
 sitemizde fişeklerden dolulardan çok iyi anlayanlarda var barut çeşitlerini iyi bilenler var biraz konu barut olayına giriyor,
gram saçmanın ağırlığıdır bunda hem hep fikiriz, hafif fişeğin hızlı olduğuda öyle, ama kalkıpta hiçbirimiz ördeğe 24 gram atmıyoruz atsakya,
artık günümüzde çok çeşitli barutlar kullanılıyor, yanma hızları ve basınçları farklı barutlar var, artık ağır doluları bile yüksek hızlı fişekler haline getiriyorlar, bu fişeklerin örnekleri özellikle yurt dışında çoktur, ördek ve kaz avlarında kullanılan fişekleri çoğumuz biliriz, internette görüntüleri çoktur, adamın attığı mesafe bizim yıldız dediğimiz yüksekliktir ki, 24 gram hafif ve hızlı diye atarmısın.
dediğin doğru yanlış bir durum yok ortada abim
saygılar
1050 bar metal kovan ve plastik kısımın kopmaya dayanabileceği basınçtır.66 gr fişeklerde bile neredeyse 900 bar basıncı göremezsiniz.normal bir av fişeğide 600 650 bar civarı gelir.saçmalı fişeklerde 370 ve 400 m\s yi geçmeyen fişekler bence en iyi randıman alınabilecek hızdaki fişeklerdir..!
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
1050 bar metal kovan ve plastik kısımın kopmaya dayanabileceği basınçtır.66 gr fişeklerde bile neredeyse 900 bar basıncı göremezsiniz.normal bir av fişeğide 600 650 bar civarı gelir.saçmalı fişeklerde 370 ve 400 m\s yi geçmeyen fişekler bence en iyi randıman alınabilecek hızdaki fişeklerdir..!

ŞİMDİ oldu Suat ustam, yanlış bilgiyle geziyomuşum sayende öğrendik, saol teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2014, 16:13:25 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
İlk başta şunu söylemek isterim eğerki tahtalı da mesafeli ve etkili bir atış yapmak istiyorsan muhakkak poze kullanmalısın 71-76 namlu idealdir. Otomatik tüfek kullandım bu avlarda olmuyor mu oluyor tabi ama poze gibi olamıyor malesef.

Gelelim senin soruya. Uzun zamandır tahtalı geçit avı yapıyorum. Tahtalı malum sağlam yapılı hayvan, kanadı kırılmadıkça kolay kolay düşmez. Sen demişsin ki 60-80 metre arası vurmak için ne yapabilirim. Bikere biz uçar avcılar için bu mesafe neredeyse mümkün değil çok çok çok zor. Ben geçitlerde nadiren ortalama 50 metrelerde tahtalı düşürdüm ama 3-5 tane ancak. eğer uçar atıcılığın iyiyse ve doğru mühimmat seçmişsen kesin vuruşun max 40 metre. 50 ve 60 metreye kadar şans eseri saçma denk gelir kanat kırar ya da klavuz saçmalardan biri hayati bölgeye denk gelirse bir ihtimal düşebilir. 60 metreden sonrası ise %5 lik bir şans diyebilirm çok zor ihtimal. 60 metreye yere hedef koy mesafe sana yakın gelir. Ama aynı 60 metre havada dikey pozisyonda müthiş yüksek gözükür. Biz ormanda 25-30 metrelik ağaçlar kesiyoruz bazen. Çok yüksek görünüyor. ama keslip yere düşünce şurdan şurası nekadar kısaymış diyosun. Mesafe insanı aldatır. Avda da böyledir. Oyüzden göz kararı denen şeyi iyi ayarlamak lazım. Sana tavsiyem havada uçarken hatlarını ayırt edemediğin kuşa atma o uzaktır. Tüylerini rengini görebiliyosan ben vurabilirim hissiyatını alabiliyorsan atışını yap. Av üzerine gelirken vurulurmu vurulmazmı kestirebilmen lazım. Ben geçitlerde poze kullanıyorum ve 35-40 metrelerde kolay kolay ıskalamıyorum. genelde bp 34gr 5 no atıyorum. ama daha uzak mesafede ben vurdum ettim işi hikaye. Çok ender örnekler vardır avcı der şu mesafeden aldım 70-80 metre vardı falan. binde bir olan bir şey. istisnalar kaideyi bozmaz... inşallah anlatabilmişimdir...
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2014, 14:17:47 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
Emrah Bey durumu özetlemiş....
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Eyüp TERCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yorumlarınız için teşekkür ederim wincester High speed 36 gram fişek aldım chedette jk barutlu fişekle bugatti de alacağım bakalım olmazsa ideal çifte 71 namlu alacam gelecek sezona otomatikle uzun mesafe gerçekte de şansa oluyor
1982-Sakarya

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
          Valla Eyüp kardeş hadi bazı özel fişek ve şoklarla 50 metre zorlanabilir ama, 80 metre işi olmaz kardeş, elindeki tüfek yivsiz bir av tüfeği sınırları bilmek gerek.Aynı fantezinin peşinden yıllarca bende koştum olmadı,aklımda hep uzaklardan geçen tahtalılar ve ördekler oldu.Belki elimden 30 tüfek geçti, evde 4500 fişek birikti, mobil şoklar uzatma şoklar bir köşede birikti.OLMADI.Atıp vuramadığım ördekler ve tahtalılara uyuz olup kaşınmaktan tüylerim döküldü otuzumda kel kaldım,OLMADI.Barut aldım,saçma aldım,kapsül dedim,tapa dedim kafayı yedim,OLMADI.Öfkemden tek kurşun bile attım olmadı be kardeş.Bu işin çözümü yok gel vazgeç bu sevdadan.Keşke olsaydı da ben kafayı yemeseydim.Elimden gelse 2 metre namlulu tüfek yaptırırdım ama nafile.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

The following users thanked this post: Ahmet SÜRER

Çevrimdışı Erol KABA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 Alem adamsın Mehmet abi  :D
  • Charles Daly otomatik,
  • Cesa otomatik, Mertmak Mx5 otomatik
  • Akkar Karatay Pompalı, Hatsan Pompalı
Düzce  1985

Çevrimdışı Sabahattin KARAHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
          Valla Eyüp kardeş hadi bazı özel fişek ve şoklarla 50 metre zorlanabilir ama, 80 metre işi olmaz kardeş, elindeki tüfek yivsiz bir av tüfeği sınırları bilmek gerek.Aynı fantezinin peşinden yıllarca bende koştum olmadı,aklımda hep uzaklardan geçen tahtalılar ve ördekler oldu.Belki elimden 30 tüfek geçti, evde 4500 fişek birikti, mobil şoklar uzatma şoklar bir köşede birikti.OLMADI.Atıp vuramadığım ördekler ve tahtalılara uyuz olup kaşınmaktan tüylerim döküldü otuzumda kel kaldım,OLMADI.Barut aldım,saçma aldım,kapsül dedim,tapa dedim kafayı yedim,OLMADI.Öfkemden tek kurşun bile attım olmadı be kardeş.Bu işin çözümü yok gel vazgeç bu sevdadan.Keşke olsaydı da ben kafayı yemeseydim.Elimden gelse 2 metre namlulu tüfek yaptırırdım ama nafile.
  Abi hakikaten şiir gibi olmuş son noktayı hedefin orta noktasından vurmuşşun fazla söze gerek kalmamış eline sağlık 80 metreden av vurmak isteyenlere duyrulur
  • YILDIZ A71 YEDEK NAMLULU
  • YILDIZ SPZ ME 66
Sabahattin KARAHAN 1974 VAN
İnsanları tanışırken değil,tartışırken tanırsınız.
Çünkü, öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
Bende şunu idda ediyorum. bütün fişekler 100 ve 200 mt arası kuşu öldüre bilir.
Nasılmı?
ATAN kişide mesafe tayıni yoksa 20 mt yi 200mt olarak ta ölçe bilir.:D:D:D
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------