Gönderen Konu: YENİ BREDA XANTHOSUM .....  (Okunma sayısı 37978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
YENİ BREDA XANTHOSUM .....
« : 10 Haziran 2012, 20:18:12 »
        Yaklaşık 7 ay önce alıp avda da test etme fırsatı bulduğum BREDA XHANTOS otomatik tüfeğimi koşuşturmalardan fırsat bulup bir türlü yayınlayamamıştım. Türkiye ye 7 tane geldi sanırım zaten bu 7 tüfeğin 5 tanesini de ben ve arkadaşlarım aldı …

Kısaca tüfekten bahsedeyim Modernize edilmiş yeni bir kinetik sistem, Bruno Civolani;  benelli eski çalışanlarından veya benelliyi bugünkü haline getiren kişi diyebiliriz kendisi için
Bu sistemi  tasarlayan Bruno Civolani dir..
Çelik kasa ve 2950 gr agırlığında ve biraz arkaya yığılıyor tüfek ama benim açımdan ek sıkıntı teşkil etmedi.
Grupman ve delicilik ile ilgili test henüz yapmadım yalnız av üzerinde beni fazlası ile tatmin etti bi ara yapar yayınlarım.
Browning benzeri hızlı doldurma sistemi, ve hızlı boşaltma gerçi tüm yerlilerde bu boşaltma hemen hemen yapılıyor ;)  gerisini resimler ve videolara bırakıyorum  :)

Hızlı doldurma nasıl yapıldığı ile ilgili video

Tüfeğin genel görünütüsü ve yapım aşaması ile ilgili video

Resmi sitesi

http://www.bredafucili.com/en/category/prodotti/xanthos

tombul görünen resimlerin üzerine bir defa tıkalyın düzeliyor

« Son Düzenleme: 22 Kasım 2012, 13:14:03 Gönderen: Ferhat DEMİRCİ »
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: YENİ BREDA XHANTOSUM .....
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2012, 21:09:32 »
bir baretta browning benelli kadar ismi duyulmasada yinede bu üç büyük kadar zarif ve asil.iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2012, 21:15:50 »
bir baretta browning benelli kadar ismi duyulmasada yinede bu üç büyük kadar zarif ve asil.iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.
Teşekkürler suat bey
Aynen katılıyorum yanılmıyorsam bir yabancı sitede okumuştum  bredayı bilen bilir tarzında bir yorum gerçekten öyle pek bilinmesede zarif sağlam tüfekler hele hareketli namlu bredalar tam efsane hala ayakta browning auto 5 ler gibi sağlamlığıyla yıllara meydan okuyor...
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2012, 21:32:09 »
Resimlerin üzerine bir defa tıklarsanız asıl görüntüsünü alıyor..
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 10 Haziran 2012, 21:53:23 »
ferhat bey tüfek gerçekten özen gösterilerek üretilmiş.bu özen metalinden ahşap aksama kasasından  tetik tertibatına kadar belli oluyor.şimdi şu tüfeğin yazılarını kapatın ve markasını sorun .gelecek cevaplar belli gibi  3b lerden birisi der herhalde.kalite asla kendini saklamaz.unutmadan bu tüfekten 7 tane geldi demişsiniz.bence tadını çıkarın.AZ OLAN HER ZAMAN KIYMETLİDİR.selamlar.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Haziran 2012, 10:25:25 »
ferhat bey tüfek gerçekten özen gösterilerek üretilmiş.bu özen metalinden ahşap aksama kasasından  tetik tertibatına kadar belli oluyor.şimdi şu tüfeğin yazılarını kapatın ve markasını sorun .gelecek cevaplar belli gibi  3b lerden birisi der herhalde.kalite asla kendini saklamaz.unutmadan bu tüfekten 7 tane geldi demişsiniz.bence tadını çıkarın.AZ OLAN HER ZAMAN KIYMETLİDİR.selamlar.
   Teşekkürler..
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 11 Haziran 2012, 11:34:22 »
hayırlı olsun bende markasını bilmesem benelli sanardım aynı sistem heralde
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 11 Haziran 2012, 12:32:44 »
Hayırlı olsun Ferhat bey..Piyango falan çıkarsa alacağım ilk tüfek Damasco modeli :)
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 11 Haziran 2012, 13:29:07 »
hayırlı olsun bende markasını bilmesem benelli sanardım aynı sistem heralde
     Teşekkürler çağrı bey aynı işi yapıyor diyelim benzer sistem..

Hayırlı olsun Ferhat bey..Piyango falan çıkarsa alacağım ilk tüfek Damasco modeli :)
Teşekkürler inşallah Allah gönlünüze göre verir.. benimde ilk almak istediğim oydu fakat biraz pahalıca geldi..:)
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #9 : 11 Haziran 2012, 13:43:58 »
güzel günlerde kullanın ferhat kardeşim
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 11 Haziran 2012, 16:39:03 »
Ferhat kardeş, güzel bir tercih yapmışsınız , iyi günlerde kullanmanızı temenni ederim.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Özkan YİĞİT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 11 Haziran 2012, 18:15:57 »
Kazasız belasız kullanmanız dileğiyle Ferhat Bey.Beğendiğim güzel tüfeklerden.

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 11 Haziran 2012, 22:01:10 »
güzel günlerde kullanın ferhat kardeşim
Teşekkürler kemal bey

Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 11 Haziran 2012, 22:12:35 »
Çok temiz iş çıkarmışlar. Bu da kinetik sistem ama döner kafalı değil, görünüşe göre. Demek kinetik sistem sadece döner kafalı olmak zorunda değilmiş :) Benelli İnertia Driven'ın paten süresi doldu diye biliyorum. Onu başka ülkeler de patentsiz uygulayabilir ama bu farklı. Bu daha geleceğe dönük yapılmış. Beretta grubu bu şirketi de alacak olursa fiyatlarındaki patlamayı görürüz :D Güzel tüfek bu.

Bu tüfekte mekanizmayı geriye çekince kaşığa depodan fişek salacak gibi görünüyor. Hatta depodan kaşığa fişek gelmezse mekanizma geride takılı bekleyecek sanıyorum. Benellilerde ise ya tetik düştükten sonra ya da depodan salma düğmesine basınca kaşığa veriyor. Benellideki bu özellik benim fazla hoşuma gitmiyor. Yukarıdaki tüfek düşündüğüm gibiyse Benelliden bu yönüyle bence daha kolay kullanışlı olur.

Sürgü grubu(mekanizma) geriye geldiğinde arkası kasaya yumuşak vursun diye tampon da var görünüyor. Bir de dipçik içinde Benelli gibi darbe söndürücü ilave yay varsa, eksiği yok.

Güle güle kullan Ferhat kardeşim. Hayırlı olsun cicişler :)
   Teşekkürler Volkan bey Darısı başınıza diyeyim..inş.

Şimdi gelelim tahminlerinize darbe söndürücü diye tabir ettiğiniz şey icra yayı ise evet dipcik içinde icra yayı var yani benelli ile birebir aynı..
mekanizma geriye geldiğinde fişeği kursaga sürmüyor benelli ile aynı :) sadece benelliden farkı hızlı doldurma oda söylediğiniz gibi yapıyor ama fişeğe bir defa basınca hem kursağa fişeği alıp fişek yatağına sürüyor..aslında sistem tam anlamı ile yukarıdaki videolardan anlaşılıyor..
    bir kaç küçük ayrınyı ki bu ayrıntılar kullancı dostudur benelliden farklı kılıyor tüfeği bana göre en önemli özelliklerinden biri mekanizma yumuşak olmasına karşın çok güçlğ kapanıyor tıpkı galılardaki gibi döner kafalı kinetiklerde eğer yayınız gevşerse döner kafa tam kilitlenmeyebiliyor buda iğnenin fişeğe vurmması gibi prıoblemler yaratabiliyor yada av esnasında eliniz mekanizma koluna takıldı veya çalıya çalışmaz döner kafadaki 2 adet kilit illa o yuvaya oturmalı ma bu tüfekte böyle bir sorun yok...
ayrıca çelik kasa olması zamana karşı daha mukavemetli olacağını gösteriyor....hızlı doldurma özellikle av esnasında arkadaşlarınızın yanına gidekan mekanizma açık bekleyip hem onların otamitik tüfek korkularında arındırn hemde ava onlar kadar hazır oluyorsunuz onlar çiftelerini kapatırken siz fişeğe bir defa bastırıyorsunuz bence hızlı bir sistem...
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 11 Haziran 2012, 22:17:07 »
Ferhat kardeş, güzel bir tercih yapmışsınız , iyi günlerde kullanmanızı temenni ederim.
   Sağolun Zülküf bey inşallah

Kazasız belasız kullanmanız dileğiyle Ferhat Bey.Beğendiğim güzel tüfeklerden.
       Teşekkürler Özkan bey   

Keklik avcılarına ısrarla bu tüfekten almalarını tavsiye ederim 3 kilo çelik kasa daha nolsun....   ve inanın 36 gramla defalarca ben ve arkadaşlarım tepermi diye test ettik kilosuna göre inanılmaz rahat akdeniz iklimde olduğumuz için bizim burda hafif dolular bile gümlüyor :) o yüzden tüfek seçerken hep dikkat ettiğim konulardan birisi tepme hissi keklikcilere 3 kiloluk bir tüfek iyi olur diye düşümnüyorum..
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #15 : 11 Haziran 2012, 22:41:50 »
Yanılıyorsam düzeltin,gerçi bunu ben herhangi bir kaynaktan okumadım kendim öyle olduğunu sanıyorum.İnertia tüfeklerde mekanizmanın geri gelme hızı fişekten bağımsız olarak sabittir dolayısı ile gerçi burada tampon konulmuş ama o standart hızı için olmalı yoksa magnum fişek dahi atılsa 24 gr lık fişekten daha fazla etki yapmaz yapmamalı,zira inertia yayı en az basınçlı fişekle dahi tam komprese olacak şekilde ayarlanmış olmalı diye düşünüyorum,geri getiren güçte inertia yayı olduğuna göre eşit kompresyon eşit hız.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Osman LİMAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 11 Haziran 2012, 22:41:55 »
Ferhat bey hayırlı uğurlu olsun. şimdiden rasgele. gerçekten güzel bir makina. harika bir şey. güle ggüle kullanın
  • Huğlu 401 b
  • Sarsılmaz charles daly
  • Vursan 92a
  • Drahtar (dişi),pointer(erkek)
Osman LİMAN
1980 Karaman
Artık ANAMUR...

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: YENİ BREDA XANTHOSUM .....
« Yanıtla #17 : 12 Haziran 2012, 23:45:48 »
Yanılıyorsam düzeltin,gerçi bunu ben herhangi bir kaynaktan okumadım kendim öyle olduğunu sanıyorum.İnertia tüfeklerde mekanizmanın geri gelme hızı fişekten bağımsız olarak sabittir dolayısı ile gerçi burada tampon konulmuş ama o standart hızı için olmalı yoksa magnum fişek dahi atılsa 24 gr lık fişekten daha fazla etki yapmaz yapmamalı,zira inertia yayı en az basınçlı fişekle dahi tam komprese olacak şekilde ayarlanmış olmalı diye düşünüyorum,geri getiren güçte inertia yayı olduğuna göre eşit kompresyon eşit hız.
     Sabit hızla çalışıyor gibi veya yayın tansiyonuna göre de olabilir bir çok inetik tüfekte olduğu gibi eğer icra yayı düzgün işlenmemiş ise zamanla tutukluk yaptırabiliyor ayrıca benellilerde fazla gazın bir kısmını boş fişeği dışarı  çıkartırken atıyor.  breda tampon konulması önlem amaçlı olabilir çünkü ağır ve hafif muhtelif dolularda defalarca tüfek çalıştı lakin tamponda herhangi bir iz veya darbe yok... bunun üzerine bir araştırma yapmak hatta benelliye sormak lazım.
Selamlar
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 12 Haziran 2012, 23:46:21 »
Ferhat bey hayırlı uğurlu olsun. şimdiden rasgele. gerçekten güzel bir makina. harika bir şey. güle ggüle kullanın
  Teşekkürler Osman bey darısı başınıza
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #19 : 13 Haziran 2012, 09:18:43 »
Demek konuştuğumuz Breda bu idi..
HAyırlı olsun Ferhat abi..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Osman LİMAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 15 Haziran 2012, 00:23:11 »
Ferhat bey bredanın sok anahtarından bir tanede bana lazım. nasıl ve nerden temin edebilirim. av bayilerinde bulmak zor. yardımcı olursanız sevinirim.
  • Huğlu 401 b
  • Sarsılmaz charles daly
  • Vursan 92a
  • Drahtar (dişi),pointer(erkek)
Osman LİMAN
1980 Karaman
Artık ANAMUR...

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #21 : 15 Haziran 2012, 19:49:26 »
Sayın Ünlütürk,
İnertia sistemlerde mekanizma hızı fişeğin gücüyle doğru orantılıdır fizik kanunları gereği..24 gram bir fişeğin geri tepme miktarına bağlı hızı ile 3 inchlik bir fişeğin mekanizmayı çalıştırma hızı aynı değildir..
Her tüfek kendi kullanım sahasına göre yaya sahiptir Benelli de..Centro 24 gramla çalışabilecek yay tansiyonuna sahiptir..Keza  Comfort,Süpersport,Crio,Criocomfort,Vinci-süpersport ta 24 gramla çalışabilirler..Firma garanti vermesede..
Ayrıca ağır fişeğin yoğun kullanıldığı Super Vinci,Super Black Eagle,Super Black Eagle II ise minimum 3 dram\EQ güçte fişeklerle kullanılması önerilir..
Mekanizma hızı ile tüfeğin AĞIRLIĞIDA  DOĞRUDAN İLGİLİDİR..Ağır tüfekler daha yavaş hafif tüfekler daha hızlı çalışır..İnertia drivenda..Birazda Safkan  Waterfowl tüfeklerinin düşük gramajla istikrarlı veya generalize çalışmamaları buağırlıkla ilgilidir..
Biz arkadaşımızın Süper Black Eagle II sine USA dan Hafif Gramaj yayı getirttik..Deneme fırsatı olmasada..Herşey yayın bir alt ve üst limitiyle alakalı bunu çok alta çekerseniz ağır gramajla çalıştıramazsınız keza üst limiti arttırmak ise alt limiti arttırmak demek..12 yıl avlandığım ve 24 gramı bayram şekeri gibi tüketen Süper 90 Extralight ım 40 gramlarla mekanizma yapmıyor sistemi korumak için mekanizma geride kilitleniyordu..
Selam ve saygılarımla
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2012, 20:10:48 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 16 Haziran 2012, 01:14:47 »
Ferhat hayırlı olsun..Namlu boyası çok hoşuma gitti..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 03 Temmuz 2012, 20:30:38 »
Demek konuştuğumuz Breda bu idi..
HAyırlı olsun Ferhat abi..
  Sağol Burakcım daha iyilerini alman dileğiyle

Ferhat bey bredanın sok anahtarından bir tanede bana lazım. nasıl ve nerden temin edebilirim. av bayilerinde bulmak zor. yardımcı olursanız sevinirim.
   Osman bey bredanın şok anahtarları  eski vursan 92 a larınki ile ve bir çok yerli şok anahtarıyla aynı bir av bayinden rica edin para bile almaz sizden bende düz olanlardan bolca var isterseniz kargo adresinizi özelden mesaj atın yollayayım size ...

Ferhat hayırlı olsun..Namlu boyası çok hoşuma gitti..
  Sağolun Ahmet bey  namlu boyası sürme desen değil kostik desen hiç değil kroma benzer daha prüzsüz sanki kroma özel bir işlem yapılmış gibi birşey  :)
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Ömer ÇİRKİNYILAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 30 Kasım 2012, 23:52:40 »
bu  tüfeği inceleme fırsatım oldu güzel tüfek.özellikle tetiği hoşuma gitti.fiyatı ise 3800 tl ye  veriyolar fiyattıda makul bence alınacak en iyi tüfeklerden biiri
Ömer ÇİRKİNYILAN
1983-Hatay 
resim upload servisleri