Gönderen Konu: Browning maxus sizce nasıl ?  (Okunma sayısı 86094 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Browning maxus sizce nasıl ?
« Yanıtla #25 : 11 Haziran 2012, 18:02:38 »
ördek kaz vs.. avı sevmem tavşak keklik bırdırcın vs... beretta ya baktım onuda çok beğendim

bıldırcını geç. bu silahlar bıldırcın için ağır abi. bıldırcın 36 kalibreyle de vuruluyor. senin istediğin keklik ve tavşan ise ozaman waterfowl ( su kuşları ) tüfeklerinden vazgeç çünkü bunlar genelde 89mm yataklı zor koşullar için üretilmiş tüfekler. kinetik tüfeklerin hayranı ve kullanıcısı olarak kinetiklede bıldırcında 24 gr atarken sıkıntı yaşayabilirsin. illaki ithal tüfek diyorsan ve dediğin avda kullanacaksan ve illaki otomatik diyorsan senin tüfeğin kesinlikle beretta a 400 kardeşim. ama ben senin yerinde olsam bir süperpoze yada çifte alırım çünkü dediğin avlar için otomatikten çok daha iyi performans vereceği kesin. hem fişek seçme derdiydi oydu buydu demezsin. alırsın yedek namlulu (biri uzun biri kısa namlu ) bir süperpoze birini keklik tavşanda kullanırsın birisini çulluk ve bıldırcında. hayat boyu da kullanırsın. sen dinle lafımı. İyi bir süperpoze sana ömür boyu gider. Ama illada otomatik diyosan benim tecrübelerime göre senin tüfeğin şu
 http://www.beretta.com/Long-guns/Field-guns/Semi-automatic/A400-Xplor-Unico/index.aspx?m=82&f=2&id=1270
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 11 Haziran 2012, 18:51:04 »
Hakan bey,1100G3 tufegim var cook ta memnunum ama benim de sizin gibi kinetik sistem tutkum büyük.gecen kis sirf o yuzden ata neo 12 nato yesil i almistim,izin bitti sattim ama 1100G3 ile bes defa ava gitti isem ata neo 12 ile 15 defa gitmisimdir ava.sirf kinetik tutkum dan. A5 alayim diyorum ama namlu ic capi kafami karistiriyor,ayni BORE namlu ya sahip.
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 11 Haziran 2012, 20:58:00 »
bende benelli vinci ve ata neo ya sahibim. vinci tabiki farklı birşey ama ben ata neo yu elimden düşürmüyorum. vinci koleksiyonda duruyor :D ama ben geniş namlusunu almadım neo nun. çünkü bu namlu hakkında kesin olarak bilgiye sahip değilim sadece okuduklarım kadar biliyorum. etrafımdada kullanan yok o yüzden kesin birşey diyemicem. ama fuarda maxusa bayıldım dış görünüş olarak :D
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 11 Haziran 2012, 21:16:24 »
demeyin öyle HAKAN bey :) bende bayiliyorum maxus a,etmeyin demeyin öyle:) bende ki NEO da standart namlusu.  MP BOR namlusunu bende bilmiyorum.NEO yu sattim ama 66 namlu bir tane alacam,aklim kaldi cünki...1100g3 u bende kullanmaya kiyamiyorum,zaten R harfini düsürdüm, R harfini siparis ettim gelecek insallah. SÜPER VINCI GELDIMI TÜRKIYE YE;gördünüzmü fuar da?

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 11 Haziran 2012, 22:33:29 »
yok super vinci yoktu fuarda ama satılıyord sanırım internetteki birkaç sitede. bencede neo yu satmakla kötü birşey yapmışsınız değerli bir silah :D
adamlar a5 e yuzbin fişek garanti diyorlar müthiş gerçekten.. vallahi maxus geniş namlu olmasa alıcaktım ben çok beğendim. ama yine tekrarlıyorum görünüş olarak çok beğendim geisini bilemiyorum :D yok mu bu silahı kullanan yahu :) kimse almamış sanırım geniş namluyu cesaret edip :D

browning a5 in micro sitesi ilgilenenlere
http://www.browning.com/products/interactive/firearms/a5/index.asp
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 12 Haziran 2012, 00:57:37 »
A5 e 100 bin diyorlar dogrudur.REMINGTON VERSA MAX  ile  250 bin fisek atabilirsiniz diyor.ve sistem olarak bir bezeri yok. her zaman su geciyor aklim dan  REMINGTON ve digerleri.
http://www.remington.com/product-families/firearms/shotgun-families/autoloading-versa-max.aspx

Çevrimdışı İbrahım KILINC

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 12 Haziran 2012, 07:46:41 »
bıldırcını geç. bu silahlar bıldırcın için ağır abi. bıldırcın 36 kalibreyle de vuruluyor. senin istediğin keklik ve tavşan ise ozaman waterfowl ( su kuşları ) tüfeklerinden vazgeç çünkü bunlar genelde 89mm yataklı zor koşullar için üretilmiş tüfekler. kinetik tüfeklerin hayranı ve kullanıcısı olarak kinetiklede bıldırcında 24 gr atarken sıkıntı yaşayabilirsin. illaki ithal tüfek diyorsan ve dediğin avda kullanacaksan ve illaki otomatik diyorsan senin tüfeğin kesinlikle beretta a 400 kardeşim. ama ben senin yerinde olsam bir süperpoze yada çifte alırım çünkü dediğin avlar için otomatikten çok daha iyi performans vereceği kesin. hem fişek seçme derdiydi oydu buydu demezsin. alırsın yedek namlulu (biri uzun biri kısa namlu ) bir süperpoze birini keklik tavşanda kullanırsın birisini çulluk ve bıldırcında. hayat boyu da kullanırsın. sen dinle lafımı. İyi bir süperpoze sana ömür boyu gider. Ama illada otomatik diyosan benim tecrübelerime göre senin tüfeğin şu
 http://www.beretta.com/Long-guns/Field-guns/Semi-automatic/A400-Xplor-Unico/index.aspx?m=82&f=2&id=1270
valla kafamda otomatik vardı ama ailedebüyüklerime danıştım onlarda boşver otomatiği sana süperpoze alalım dediler zaten bende beretta çifte var bakalım belki bir s56 katarız koleksyona :D
p.beretta 16 cal
p.beretta s55
ataneo 12
İbrahım KILINC
1991 ADIYAMAN

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 12 Haziran 2012, 08:43:01 »
valla kafamda otomatik vardı ama ailedebüyüklerime danıştım onlarda boşver otomatiği sana süperpoze alalım dediler zaten bende beretta çifte var bakalım belki bir s56 katarız koleksyona :D

bende aynı düşüncedeyim en mantıklısı senin için.
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 12 Haziran 2012, 08:47:19 »
A5 e 100 bin diyorlar dogrudur.REMINGTON VERSA MAX  ile  250 bin fisek atabilirsiniz diyor.ve sistem olarak bir bezeri yok. her zaman su geciyor aklim dan  REMINGTON ve digerleri.
http://www.remington.com/product-families/firearms/shotgun-families/autoloading-versa-max.aspx

zafer bey öyle diyorsunuz ama sanırım remington versa max ile ilgili şu haberi okumamışsınız
REMINGTON VERSA MAX TÜFEĞİNİZİ KULLANMAYIN!
Remington Versa Max tüfeklerinin belirli bir serisinde tüfeğin horoz tertibatının belirlenen standartlarda olmadığının farkına varmıştır. Bu durum tüfeğin istikrarsız performans sergilemesine , maddi zararın yanında ciddi yaralanma ve ölümle sonuçlanacak kazaların yaşanmasına yol açabilir.

http://www.remington.com/pages/news-and-resources/safety-center/safety-warning-recall-notice-VersaMax.aspx
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 12 Haziran 2012, 11:05:56 »
Evet remington un o sorunu nu bende biliyorum.turkiye ye gelecek seri de bu problem olmayacak diye söylemisti remington un yetkilileri.ve sanirim kisa zaman da turkiye ye giris yapacak!sahsen benim en cook hosuma giden tufek       benelli super black II         

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 12 Haziran 2012, 19:08:48 »
Evet remington un o sorunu nu bende biliyorum.turkiye ye gelecek seri de bu problem olmayacak diye söylemisti remington un yetkilileri.ve sanirim kisa zaman da turkiye ye giris yapacak!sahsen benim en cook hosuma giden tufek       benelli super black II       

su kuşları avında dünyanın en iyisi sanırım sbe 2 :D beğenmekte haklısınız
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı A.Zeki KARABIYIK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 21 Haziran 2012, 14:42:37 »
Bende bişeyler yazayım bari iyice çorba olsun :) Ya arkadaşlar back bore namlu kalın saçma için olsa ince saçma performansı kötü olsa cynergy trap modeli back bore olurmuydu ? herkez yüksek mühendislik testleri yapmış gibi geniş namlu şöyle dar namlu böyle diye bol keseden atıyor. 2 yıl fusion evolve kullandım back bore namlu ve hiçbir sıkıntısını görmedim hem yaz hemde kışın süper performans diyebilirim. maxus daha kötü olmayacağına göre parası olup silahı beyenen kişiler düşünmeden alsın.
A.Zeki KARABIYIK
1980 EDİRNE

Eğer Çekemezsen Gülün Nazını Ne Dikene Dokun Ne Gülü İncit

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 21 Haziran 2012, 14:55:38 »
Bende bişeyler yazayım bari iyice çorba olsun :) Ya arkadaşlar back bore namlu kalın saçma için olsa ince saçma performansı kötü olsa cynergy trap modeli back bore olurmuydu ? herkez yüksek mühendislik testleri yapmış gibi geniş namlu şöyle dar namlu böyle diye bol keseden atıyor. 2 yıl fusion evolve kullandım back bore namlu ve hiçbir sıkıntısını görmedim hem yaz hemde kışın süper performans diyebilirim. maxus daha kötü olmayacağına göre parası olup silahı beyenen kişiler düşünmeden alsın.

zeki bey ilk olarak "atıyor" kelimesini kullanmak olmamış bence tanımadığınız insanlar için atıyor kelimesini kullanmayın. siz atıyo olursunuz sonunda. biraz kelimeleri dikkatli seçelim. cynergy de kullanılmasını nedeni grupmanı, penatrayonu değil. çünkü geniş namlunun grupman çok iyidir biz zaten bunu kabul ediyoruz sadece hızdan kayıp var diyoruz bunu randy wakemanın sitesindede görebilirsiniz. 36,5 metreden bir benelliye karşı 7,5 numara saçmayı tenekeye bi deneyin bakalım hangisi deliyor hangisi delmiyor. ha bu arada atıyorum sıkı tutunn
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 21 Haziran 2012, 15:03:50 »
Bunda gücenilecek kızılacak birşey yok 'bol keseden atmak' diye bir söz var bunu herkez biliyordur diye tahmin ediyorum. saçma hızının düşmesi trap trap sporu için önemsiz bir ayrıntıdır öylemi ? ayrıca bide benelli aldım bakalım bu sezon belli olur benelli 100 metrelerden cansız düşürür ördekleri artık:)
A.Zeki KARABIYIK
1980 EDİRNE

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #39 : 21 Haziran 2012, 15:52:04 »
Zeki Bey bundan önce yazdığınız "atmak" kelimesi konusunda Hakan Bey haklı. Hele sizden büyüklere böyle laflar hiç hoş gelmez. Küçüğe söylense, eeh...

Bu tip namlularla ilgli tartışılacak çok şey var ama hiçbirimizin meseleyi tam açıklığa çıkaracak derinlikte bilgimiz yok. Saçmalar biraz daha hızlı da çıksa(hangi genişlikte olursa olsun) çok önemli bir hız farkı olmaz. Saçma atan tüfeklerde dağılım hızdan çok daha önemlidir. Normal bir fişekle ava veya plaklara atış mesafesi 40 m civarı olduğuna göre, hangi tüfekle atarsanız atın; avı öldürecek, plağı kıracak kadar hızı olur. Yine de daha hızlı olsun isteyenlere de saygı duyuyorum. Bu arada yine diyorum, ben şu namlu kesin daha hızlıdır demiyorum. Yukarıda da dememiştim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 21 Haziran 2012, 17:42:01 »
Bunda gücenilecek kızılacak birşey yok 'bol keseden atmak' diye bir söz var bunu herkez biliyordur diye tahmin ediyorum. saçma hızının düşmesi trap trap sporu için önemsiz bir ayrıntıdır öylemi ? ayrıca bide benelli aldım bakalım bu sezon belli olur benelli 100 metrelerden cansız düşürür ördekleri artık:)

bol keseden atmak anlamını bence siz sözlükten bir açıp bakın. ayrıca ben hız mesafeyle alakalıdır diye birşey konuşmadım. yivsiz av tüfeklerinin mesafesi bellidir bu "bütün markalar için aynıdır" hızın düşmesi delicilikle alakalıdır dedim.
ayrıca trapta hız önemli değil diye birşeyde söylemedim. okuma dikkatinize sağlık..
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2012, 17:43:35 Gönderen: Hakan SEÇKİN »
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 25 Haziran 2012, 10:17:14 »
Sürç-i lisan ettikse affola. gücendirdiğimiz büyüklerimiz varsa özür dilerim. Benim demek istediğim koskoca brovning firması bir sistem geliştiriyor bu yetmezmiş gibi birçok büyük marka benzer sistemlerle bunu takip ediyor amma gel görki bize beğendiremiyor. Biz anında damgayı vuruyoruz bu namlu ince saçmayı sevmez, penetrasyonu zayıf olur vs. gibi. Buradan bilgi almaya çalışan bir avcı arkadaşımızda yorumları okuyup - haa diyor bu tüfek kötüymüş.
A.Zeki KARABIYIK
1980 EDİRNE

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 25 Haziran 2012, 11:06:18 »
İlk olarak biz kafamızdan atmadık bunları. Ben yabancı forumlarıda takip ediyorum oralardaki bilgilerim doğrultusunda konuşuyorum. ikincisi bütün yorumlarımızda etrafımızda kullanan yok kesin olarak bilmiyoruz dedik. Üçüncüsü tüfek alacak adama da herşeyi biz öğretecek değiliz birazda kendisi araştıracak  :)
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #43 : 25 Haziran 2012, 11:45:11 »
Çok yutkundum ama dayanamadım..:)..:)
Maddeleyerek yazacağım lütfen kusura bakmayınız böyle yazmayı seviyorum..
1-Daha iyi PATTERN kelimesi sizin için ne ifade eder bilmiyorum ama bunu ifade eden firmalar DAHA GENİŞ ÖZELLİKLE MERKEZ VE PERİFERDEKİ SAÇMA ARASINDAKİ BOŞLUK (PATCHINESS) ALANLARI DAHA DAR MİLLİ TABİRLE ETEK SAÇMA ANA SAÇMA DAĞILIMI OPTİMAL PATTERN  DEMEKTİR..
YOKSA TENEKE COLA ŞİŞESİNE DAHA FAZLA SAÇMA SOKMAK OLARAK ALGILAMAMAK LAZIM..
2-DAR NAMLULU TÜFEKLER MERKEZDE ÇOK YOĞUN SAÇMA TAŞIRLAR BU UZAK MESAFEDE ANA SAÇMAYLA DAHA İYİ BİR VURUŞ DEMEKTİR ANCAK BU YOĞUNLUK SONUCU YAKIN ATIŞTA ORANSAL OLARAK DAHA FAZLA ISKALAMA VEYA ETEK SAÇMA İSABET EDEN HAYVANLARDA DAHA ÇOK  YARALI KALMA -DÜŞMEME DEMEKTİR..
3-GENİŞ NAMLULAR 50 FPS (FEET PER SECOND) A KADAR BACKBORED NAMLULAR 125 FPS E KADAR HIZ KAYBINA SAHİPTİR BUNLAR ÖLÇÜLMÜŞ DEĞERLERDİR..
4-PLAK ATIŞLARINDA KİMSE PENETRASYON HESABI YAPMAZ DÜNYADA ZATEN ATIŞ MESAFESİ 25-30 METRE AYRICA KULLANILAN FİŞEKLER ZATEN ÇOK HIZLI VE SAÇMALAR ANTİMON,NİCKEL KAPLAMA,CR-MOLYBDEN KAPLAMA VB..VB.. OLDUĞUNDAN GEREK UZUN BİRLEŞTİRME KONİLERİNDEN FARKLI ÇAPA ÇIKIŞ GEREKSE SONRA GİRİŞ VE ŞOK BÖLÜMÜNDEN MİNİMAL ETKİLENİRLER..
5-DİKKAT EDERSENİZ ADAMLARIN UPLAND FİŞEKLERİDE COPPER(BAKIR) VEYA NİCKEL KAPLI AYNI ZAMANDA  ÇOK  HIZLI DOLAYISIYLA BACKBORE VEYA OVERBORE HIZ KAYBI VEYA ÇAP FARKLILIKLARINDAN ETKİLENME MİNİMUM..
6-SU KUŞU AVLARINDA ZATEN NON TOXIC ÇELİK,FS ÇELİK,HEVI SHOT,TUNGSTEN VB ATIYORLAR ÖRDEĞE 2-3 NO KAZA 0/2 NO VEYA BB-BBB-T ATIYORLAR DOLAYISIYLA BU NAMLULAR AVANTAJLI OLUYOR..
7-BU NAMLULARIN EN BÜYÜK EXTRASI PATTERN DEĞİL, KONUŞTUĞUM MAİLLEŞTİĞİM BİRÇOK AMERİKALI KAZA 25-40 METREDE ÖRDEĞE 20-30 METREDE ATIYOR IMP CYL ŞOKLA GERİ TEPME VE NAMLU UCU ŞAHLANMASI ÇOK DAHA ÖNEMLİ ÇÜNKÜ ADAM LARDA KAR KAZI AVI PEST-LİMİTSİZ...200 ADET 3-3.5 İNCHLİK FİŞEK ATABİLİYORSUNUZ GÖÇTE GÜNLÜK.. O YÜZDEN TEPME ÇOK ÖNEMLİ..
8-AYNI ADAMLAR ARJANTİNE BENELLİLER VEYA 391 URİKALARLA GİDİYOR..ARJANTİN AVLARINDA KAÇ ADET BROWNİNG,REMİNGTON,WİNCHESTER GÖRÜYORSUNUZ BEN YÜZLERCE  VİDEO İZLEDİM YOUTUBE TEN BERETTA VE BENELLİLER EZİCİDİR..
9-HER TÜFEĞİN PATTERN VE PENETRASYONUNUN BİREYSEL OLDUĞU UNUTULMAMALI
10-TÜRKİYEDE BİZİM STANDART ÖZELLİKLE YUMUŞAK KURŞUN SAÇMAMIZLA AVLANIYORSAK 18.3-18.4 STANDART NAMLULU TÜFEKLER KULLANILMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #44 : 25 Haziran 2012, 12:03:06 »
Bravo Tuncay Kahraman ;

başka bir izaha gerek kalmadan ifade etmişsin.

Analizlerini ilgi ile izlediğim bir kaç kişiden birisin

selamlar

OSMAN DÖŞLER
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #45 : 25 Haziran 2012, 12:29:28 »
TUNCAY bey in sıraladığı listede dikkatimi en çok 7. Madde çekti.bu madde özellikle avcı kurslarında üstünde en çok durulması gereken madde olarak kitaplara yazılmalı.ayrıca namlu çapının dar yada geniş olması 30mt gibi bir mesafede çok fazla sonucu değiştirmeyecektir. yinede bu faydalı hatırlatma bilgileri için teşekkürler.zevkle okudum çokta keyif aldım.selamlar.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 25 Haziran 2012, 19:22:03 »
Çok yutkundum ama dayanamadım..:)..:)
Maddeleyerek yazacağım lütfen kusura bakmayınız böyle yazmayı seviyorum..
1-Daha iyi PATTERN kelimesi sizin için ne ifade eder bilmiyorum ama bunu ifade eden firmalar DAHA GENİŞ ÖZELLİKLE MERKEZ VE PERİFERDEKİ SAÇMA ARASINDAKİ BOŞLUK (PATCHINESS) ALANLARI DAHA DAR MİLLİ TABİRLE ETEK SAÇMA ANA SAÇMA DAĞILIMI OPTİMAL PATTERN  DEMEKTİR..
YOKSA TENEKE COLA ŞİŞESİNE DAHA FAZLA SAÇMA SOKMAK OLARAK ALGILAMAMAK LAZIM..
2-DAR NAMLULU TÜFEKLER MERKEZDE ÇOK YOĞUN SAÇMA TAŞIRLAR BU UZAK MESAFEDE ANA SAÇMAYLA DAHA İYİ BİR VURUŞ DEMEKTİR ANCAK BU YOĞUNLUK SONUCU YAKIN ATIŞTA ORANSAL OLARAK DAHA FAZLA ISKALAMA VEYA ETEK SAÇMA İSABET EDEN HAYVANLARDA DAHA ÇOK  YARALI KALMA -DÜŞMEME DEMEKTİR..
3-GENİŞ NAMLULAR 50 FPS (FEET PER SECOND) A KADAR BACKBORED NAMLULAR 125 FPS E KADAR HIZ KAYBINA SAHİPTİR BUNLAR ÖLÇÜLMÜŞ DEĞERLERDİR..
4-PLAK ATIŞLARINDA KİMSE PENETRASYON HESABI YAPMAZ DÜNYADA ZATEN ATIŞ MESAFESİ 25-30 METRE AYRICA KULLANILAN FİŞEKLER ZATEN ÇOK HIZLI VE SAÇMALAR ANTİMON,NİCKEL KAPLAMA,CR-MOLYBDEN KAPLAMA VB..VB.. OLDUĞUNDAN GEREK UZUN BİRLEŞTİRME KONİLERİNDEN FARKLI ÇAPA ÇIKIŞ GEREKSE SONRA GİRİŞ VE ŞOK BÖLÜMÜNDEN MİNİMAL ETKİLENİRLER..
5-DİKKAT EDERSENİZ ADAMLARIN UPLAND FİŞEKLERİDE COPPER(BAKIR) VEYA NİCKEL KAPLI AYNI ZAMANDA  ÇOK  HIZLI DOLAYISIYLA BACKBORE VEYA OVERBORE HIZ KAYBI VEYA ÇAP FARKLILIKLARINDAN ETKİLENME MİNİMUM..
6-SU KUŞU AVLARINDA ZATEN NON TOXIC ÇELİK,FS ÇELİK,HEVI SHOT,TUNGSTEN VB ATIYORLAR ÖRDEĞE 2-3 NO KAZA 0/2 NO VEYA BB-BBB-T ATIYORLAR DOLAYISIYLA BU NAMLULAR AVANTAJLI OLUYOR..
7-BU NAMLULARIN EN BÜYÜK EXTRASI PATTERN DEĞİL, KONUŞTUĞUM MAİLLEŞTİĞİM BİRÇOK AMERİKALI KAZA 25-40 METREDE ÖRDEĞE 20-30 METREDE ATIYOR IMP CYL ŞOKLA GERİ TEPME VE NAMLU UCU ŞAHLANMASI ÇOK DAHA ÖNEMLİ ÇÜNKÜ ADAM LARDA KAR KAZI AVI PEST-LİMİTSİZ...200 ADET 3-3.5 İNCHLİK FİŞEK ATABİLİYORSUNUZ GÖÇTE GÜNLÜK.. O YÜZDEN TEPME ÇOK ÖNEMLİ..
8-AYNI ADAMLAR ARJANTİNE BENELLİLER VEYA 391 URİKALARLA GİDİYOR..ARJANTİN AVLARINDA KAÇ ADET BROWNİNG,REMİNGTON,WİNCHESTER GÖRÜYORSUNUZ BEN YÜZLERCE  VİDEO İZLEDİM YOUTUBE TEN BERETTA VE BENELLİLER EZİCİDİR..
9-HER TÜFEĞİN PATTERN VE PENETRASYONUNUN BİREYSEL OLDUĞU UNUTULMAMALI
10-TÜRKİYEDE BİZİM STANDART ÖZELLİKLE YUMUŞAK KURŞUN SAÇMAMIZLA AVLANIYORSAK 18.3-18.4 STANDART NAMLULU TÜFEKLER KULLANILMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM..

tuncay bey pattern kelimesini kullanmadık yahu :D penatrasyon dedik bu delme gücü değilmi sizce :D.. grupman konusunda daha iyi olduğunu söyledik. yutkuncak bişey yok  :D
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #47 : 25 Haziran 2012, 20:08:46 »
Sayın Seçkin,
Size muhalif yazdığım tekbir kelime yok..Ben tüfek konularında yazmayı sevmiyorum veya sevmez oldum..Ama gönül ferman dinlemiyor..Bize iyi daha iyi çok daha iyi diye yutturulan PAZARLAMA STRATEJİSİNDEN öteye geçmeyen birçok yenilik var..
Daha kötüsü bunların hepsini aynı av tipinde kıyaslamak imkansız..Adamların üretim mantığıyla Yurdum avcısının  kullanım mantığı AYNI değil ki..
Kimse bu tüfek benim av çeşitlerime uygunmu demiyor,kimse bu tüfek benim fiziksel ölçülerime uygunmu demiyor,hayatında 3 inch kullanmamış ve kullanmayacak olan insanlar elindeki tüfeklerin 3.5 inch olduğuyla övünüyorlar..
Kimse mesafe tahmini nasıl yapılır mevcut şokun mühimmatın tüfeğin atış sınırı nedir demiyor..Kimse daha iyi güme daha iyi kamuflaj daha yakın atışı konuşmuyor..Kimse ölçmüyor adımlıyor ZANNEDİYOR, TAHMİN EDİYOR..
Olan saçma yemiş ama düşmeyen veya insanların göreceği alanlara düşmeyen düşünce ele geçmeyen av hayvanlarına oluyor..
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2012, 20:10:47 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimiçi Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #48 : 25 Haziran 2012, 21:27:17 »
Değerli üstadlar merhabalar,bir adet browning av tüfeğide bende mevcut.Phoenix topcode modeli olandan.Daha geçen sezon almama rağmen oturupta adam akıllı test etme imkanım olmadı.
Değerli büyüklerim benim merak ettiğim bir konu var,belki konu ile alakasız ama beni mazur görün.Bendeki browning phoenix 66cm namlu uzunluğuna sahip,bu namlu boyu ve bu tüfek sizce ördek kaz avında idealmidir?Eğer ideal ise back bored namlu olduğu için ördek ve kaz için kaç numara ve hangi marka fişek önerirsiniz?
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: Beytullah EYMEN

Çevrimdışı Murat DENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 25 Haziran 2012, 22:07:45 »
herkeze slm lar ben geçen sene geniş namluyu sadece çullukta kullandım 9 no keçe tapa fişek kullandım yalan olmasın atıpta vuramadığım çulluk olmadı bence ince saçma olmuyor denmesi bencede biraz yanlış gibi oluyor tanıtımlarında adamlar zaten üveyik avıda yapıyor ince saçma kullanılıyor sonuçta ben tavsiye ederim geniş namluyu her avda kullanılıla bilir
Murat İLDENİZ
1980 İSTANBUL