Gönderen Konu: Saçma numaralandırması (Ülkelere göre) - Saçma sayıları  (Okunma sayısı 18693 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Fişek kutularında saçma numaraları yazmasına rağmen, umduğumuzdan farklı irilikte bulabiliriz. Bunun bir sebebi bazı ülkelerin aynı irilikte saçmayı farklı sayı ile ifade etmesidir. Esas olan saçma çapını okumaktır. Yine de bilgi olsun diye bu tabloyu ekliyelim.

Tabloda "Dia in milimeters" ve "Dia in inches" yazıldığı görülüyor. Bu iki yazını arasında ise 2 satır sayılar var. "Dia in milimeters" yazan taraftaki satır bizi ilgilendiren kısım. Yani üst satır.

Örneğin, 3,0 mm saçma için, Amerikalılar 5, İngilizler 4, İtalyanlar 5,4 diye gösteriyorlarmış. Yine de başka bazı tablolarda saçma çapları yüzdelik olarak farklı gösterildiğini biliyorum. Demek ki, Allah'ın emri değilmiş.

Alıntı: http://www.sellier-bellot.cz/shotgun-table-shots.php
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 22:02:38 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
Ynt: Saçma numaralandırması (Ülkelere göre) - Saçma sayıları
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2013, 22:04:04 »
Bu da saçma iriliğine ve gramaja göre saçma adetleri;

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
güzel bir paylaşım olmuş . . . .  bulunması gereken bir konu . .
. . . . tabloda 32 gram gr 6 no  fişek için ortalama verilen  saçma sayısı 262 adet . .  ya bu tablo yanlış  ??? yada 32 gr 6 no saçma ile pattern atışı yapıp yayınlayanlar yanlış . .  :-\  keza 290 adet saçma sayılıyordu hedef kağıtlarında . .  2 adette ben saydıydım bp fişeğin saçmasını . ikiside 260 adete ulaşamamıştı zannedersem . . ha bu işte bi yanlışlık vardır ama anlayamadım  ??? ???
. . . . en önemli ayrıntı ise gözüme takılan 9 no saçma ile 12 no arasındaki sayı farkı . 9 nodan sonra saçma sayıları katlanarak artıyor sanki . . iki katı fazla saçma var 9 ile 12 arasında . . . .
böyle bir tabloyu aramıştım pek çok kez . . .
 paylaşım için teşekkürler  . . . . .

• SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 16:10:20 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

• Onursal Üyemiz
Başka da tablolara rastladım. Bazısında çok küçük farklar vardı, bunlar en sık gördüklerim, özellikle sonuncusu. Bu sonuncu tablo ülkemize sık gelen Avrupa fişekler için en geçerli olanı. Mamafih ülkemiz standartlarını bilmiyorum. Galiba aynı tablo geçerli, tahminen. Peki fişeklerde çıkanlar hep bu tabloları tutar mı? Bence zor. Kurşuna katılan ilaveler bu sayılara etki eder. Zaten fişekçiler de gramı gramına üstünde yazanı koyamaz her zaman. Saçma numarası değiştikçe aynı gramın kapladığı hacim farklılaşıyor. Uygun yükseklikte tapasını, barut, saçma hacmini denk getirmek ve her numarada kitap gibi fişek çıkarmak için elde çok seçenek olmalı. Neticede kovana giren komponentler düzgün kapama uğruna biraz farklılaşabilir. Örnek, evveli gün bizim yerli fişeklerden birinin yıldız kapamaları füze gibi bombeydi. Bir başka ithal fişekte içe göçüktü. Oysa bu tarz kapamalar fişeğin davranışını epey değiştirebilir. Neyse uzun oldu. Aklımdakini anlatabilmişimdir. Kısacası yukarıdaki sayılara fişeklerde her vakit karşılaşamayız bence. Yine de olması gerekeni biraz biliyoruz.
1968

• Onursal Üyemiz
Hüseyin Bey 32 gramı 34 gram diye satınca biraz ayıp etmişler. Aralaarında fiyat farkı vardır. Demin ağız kapamalar vs sebeple biraz fark olabilir diye yazdım ama hadi biraz saçmayı geçtik de bu kadarı biraz keseden çalmak olmuyor mu? İnsan bir kontrol etmez mi piyasaya vermezden önce? Ayıp etmişler. Bilerek yaptılarsa onun adı zaten belli.
1968

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Emeğinize sağlık..
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 16:09:58 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 16:09:37 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
OSMANİYE / 1980

• Onursal Üyemiz
...avda mengeneye sıkıştırıp atış yapmadıgım için ^-^ tüm atışlar dinelerek desteksiz olarak yapıldı...

Bu güzeldi işte  ;D

İthal, ismi bilinir markalar boşuna isim olmuyor. İmkan, özen meselesi. Sizin fişek de güzel netice vermiş, tebrik ederim. Nerdeyse aynı netice. Zaten aynı kutudan iki fişek arasında bile biraz fark olur ki, bi de mengenesiz..  ^-^
1968