Gönderen Konu: NEDEN BRAQUE FRANÇAİS BESLEMELİYİM ?  (Okunma sayısı 16249 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
NEDEN BRAQUE FRANÇAİS BESLEMELİYİM ?
« : 02 Mayıs 2012, 12:21:40 »
Merhaba Arkadaşlar,
Sitemizde sık sık, özellikle de yeni ava başlayan üyelerimizden bu soru geliyor.
Hangi ırkı beslemeliyim?
BRAQUE FRANÇAİS in diğer ırklardan ne farkı var?
Siz neden bu ırkı besliyorsunuz?
Yeni başlayacaklara neler tavsiye edersiniz.....
BRAQUE FRANÇAİS i seçmenizde neler rol oynadı gibi.......

Bu konunun aynısı diğer ırklarda da açılacaktır.....
Bu konu da sadece BRAQUE FRANÇAİS ile ilgili paylaşım olsun lütfen.
Başka ırklara sataşmak bize bir şey kazandırmayacaktır......

BRAQUE FRANÇAİS severlerin gözünden, bu ırkı tanımak isteyenlere söyleyebilecek sözü olan dostlar, Klavye başına  ;D
Keyifli paylaşımlar.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı İsmail ÖZDEMİR

• Müdavim Üyemiz
  • http://www.facebook.com/pages/Kurzhaar-VOM-BAFRA-%
    • http://www.facebook.com/pages/Kurzhaar-VOM-BAFRA-%C3%96zdemir/325654497557412
Ynt: NEDEN BRAQUE FRANÇAİS BESLEMELİYİM ?
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2012, 14:16:51 »
 yaptıgım avlardan bir kaç ferma resimleride mevcuttur      resim atmaya kalksam  çok olur

kendi seceresi alman secereli kardeşim oguzhanla birlikte 8 yıldır av yapıyoruz mükemmel

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,71297.0.html
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2012, 14:40:27 Gönderen: İsmail ÖZDEMİR »

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2012, 14:26:37 »
bu konu hakkında ben bişeyler yazmalıyım
8 yıldır kullandıgım zevkle avlandıgım bir ırk
türkiyede nadir bulunan hatta safkan ırk kalmayan ben de bulunan bir ırk
Fransız Brakı (The Braque Francais)
Fransız Brakı adından da anlaşılacağı gibi Fransız orijinli çok eski bir ırktır.Köpeğin tarihi 17.yüzyıla kadar dayanmaktadır.Fransız brakı yumuşa k karakterli ve kolay eğitilebilen çok zeki ve hırslı bir ırktır.Avda son derece süratli ve gözüpek olan Fransız brakları susuzluğa,sıcağa ve kuraklığa karşı çok dayanıklıdırlar.Fransız Brakının eğitiminde dikkat edilecek en önemli husus köpeğe fazla sert davranılmaması gerektiğidir.Algılama kabiliyeti yüksek olan bu ırka, ondan ne istediğinizi anlatabilmeniz yeterli olacaktır.Irkın yaratıcıları olan eski Fransız yetiştiriciler Fransız Brak'ını merada uçan köpek olarak tanımlarlar.
adeta kuş avları için yaratılmış çok hırslı avdan zevk alan bir ırk
kendim bölgemde olan çulluk ve bıldırcın avlarını zevkle yapmaktayım
çok sık çalı diken lik bölgede rahat çulluk avı yapabilen hırslı bir ırktır
uysal kıskanç hırslı çevik

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2012, 14:31:32 »
<object width="400" height="300"><param name="allowfullscreen" value="true" /><param name="allowscriptaccess" value="always" /><param name="movie" value="http://www.izlesene.com/embedplayer.swf?video=3335229" /><embed src="http://www.izlesene.com/embedplayer.swf?video=3335229" wmode="window" bgcolor="#000000" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" menu="false" scale="noScale" width="400" height="300" type="application/x-shockwave-flash"></embed></object><p><a href=" " target="_blank" title="francis brague bafra">francis brague bafra[/url] | <a href="http://www.izlesene.com" target="_blank" title="izlesene">izlesene.com[/url]</p>[/

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2012, 14:37:31 »
.... hangi ırk olursa olsun  ilk önce  ne tür av yapabilrim deyip besliyecegimiz ırkı iyi tanımalı ....iyi büyütmeli ve en önemlisi ...egitmesini bilmeliyiz
saygılarımla
k.ismail özdemir
bafra

Çevrimdışı Murat ÇAKAN

• Müdavim Üyemiz
  • CMAS**MONITEUR INSTR. FLIGHT ENGİNEER INSTR.
« Yanıtla #5 : 02 Ekim 2012, 17:32:40 »
Ramazan bey güzel sorunuz için teşekkürler;(şimdiden puanter ve kurzhar bakan avcı dostlarımızın affına sığınarak)  kısaca anlatmak gerekirse  puanterler malum kokusu genelinin yüksek  fakat sağlam bir kandan olan ve iz takibi havadan ve yerden yapabilen bir braq sahipseniz puanterden hiçbir farkı yok artısı olarak büyük değil az yer kaplar onun kadar hızlı en önemli nokta 3 tarla ilerde av yapmaz ve her fermasında atış yapma imkanınız olur.Kurthar neden değil gibi sorunuza cevabım ise;  çok büyük hantal bendeki braq hızıyla benim diyen kurztharı alaşa edebilir,sahibini sahiplenme sadece kendini değil kıyafet dahil bekçi özelliği olan küçük bahçelerde bile olabilen şahsı fikrim 1 tane büyük kurthar bakacağıma onun yemeğiyle 2 tane braq bakarım.NE diyeyim son olarak avcı dostlarımızın tercihi benim tercihim bu yönde saygılarımla...
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2012, 17:36:49 Gönderen: Murat ÇAKAN »
Murat ÇAKAN 1980 BALIKESİR/HAVRAN-KOCADAĞ KÖYÜ 0543 405 1771

"KOCADAĞLI ÇAKAN TEAM_10''
                                                    ''SETTER''

Çevrimdışı Can ÖCAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 19 Temmuz 2013, 23:13:03 »
Tüm dostlara selamlar.2013-2014 yeni av sezonunda herkese kazasız belasız bol nasipli avlar...bende tesadüfen bir fransız brakı sahibi oldum.daha öncelerinde kurzhaar -pointer ve seter'de besledim.köpeklerimden kesinlikle bir memnuniyetsizligim  yoktu...bu fransız brakı'ım olana kadar açıkcası, özellikle kurzhaar'ımı çok arar oldum...fakat bu köpek elime geçtikten sonra hiç bir köpegi gözüm görmez oldu..böyle bir köpek yok...atik- seri- çevik  mükemmel koku özelligine sahip. zekii, anlama yetenegi çok yüksek ..yorulmak nedir bilmeyen....ayrıca  çok duygusal bir köpek'tir..daha anlatsam satırlar kelimeler yetmez...kesinlikle abartmıyorum..bu köpekle avlananlar daha iyi bilirler...HERKESE  SAYGILAR SELAMLAR.   ANKARA/  mamak

Uploaded with

Uploaded with ImageShack.us]ImageShack.us[/URL]....ANKARA/mamak...CAN_ ÖCAL :)

Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2013, 22:10:43 Gönderen: Can ÖCAL »
1982 ANKARA

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #7 : 06 Temmuz 2014, 22:48:03 »
Benim LİNDA Öldü onun anısına Bu konu hakkında  bir şeyler yazmalıyım.
 Türkiyede az bulunan Fransız  Braque zevk ile avlandığım bir ırk yumuşak karakterli ve kolay eğitilebilen evde  arabada havlayıp ulumayan çok TERBİYELİ çok zeki ve hırslı bir ırktır, son derece süratli olan Fransız brak çok az su  içer susuzluğa, sıcağa ve kuraklığa karşı çok dayanıklıdır. Fransız Brak ın eğitiminde dikkat edilecek en önemli husus Anasından yarı av a alışkın doğan bu köpeğin Algılama kabiliyeti çok yüksek olan bu ırka, ondan ne istediğinizi anlatabilmeniz yeterlidir. AVDA UÇAN Köpek olarak tanımlayabilirim.
adeta  av için yaratılmış çok hırslı avdan zevk alan avcıya zevk veren bir ırk olan bu köpekle Davşan, Keklik, Lököşe ve Bıldırcın avlarını zevkle yapmıştım.
çok sık çalı dikenlik ve sarp dik kayalık bölgelerde sıcakta, soğukta rahatlıkla av yapabilen hırslı bir ırktır.
Uysal hırslı çevik olan bu köpek elime geçtikten sonra hiç bir köpegi gözüm görmez oldu. böyle bir köpek yok atik- seri- çevik  mükemmel koku özelligine sahip yorulmak dinmek nedir bilmeyen  bir Köpek, kesinlikle abartmıyorum, bu köpekle avlananlar daha iyi bilirler...  HERKESE   SELAMLAR.   
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2014, 22:52:00 Gönderen: Metin GÖRGÜLÜ »
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Mustafa TARI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Eylül 2014, 14:46:58 »
bir tane dişi braque cinsi köpek edinmek istiyorum ancak bulması ne kadar zormuş ? birkaç gün içinde anladım maalesef
29.05.1973
Tavşanlı-KÜTAHYA

Çevrimdışı Salih BARIŞCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2014, 18:35:49 »
Metin bey ırk hakkındaki yorumlarınıza aynen katılıyorum, bende  Ragıp KAYTAN kardeşimden edindim son derece keyifli bir partner ,  tavsiye ederim avcı dostlara.
1964-Bursa

Çevrimdışı Hasan DEMİRKAPU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 30 Ağustos 2018, 20:41:39 »
Belki abartacağım ama en iyisi bu köpek şuan 10 yaşında brakım var yaşlandı. iki kez kırık enik aldım aynı cins erkeğini bulamadığım için bu eniklerde biri hasta oldu öldü diğerinide araba çarptı. Şöyle anlatayım avlakta yeterki av olsun çulluk, keklik, bıldırcın farketmez bir tanede olsa bulur. o kadar hırslıdır, fazla acıkmaz ,fazla yorulmaz yaz sıcağında dahi bıldıcında 40 derece sıcakta sabahtan akşama su içmeden gezebilir öyle diyeyim gerçekten abartmıyorum. MUĞLAda çulluk avı zordur ama bu köpekle limitleri doldurmk zor değil zamnınız olur ve ava giderseniz yıllık 100 çulluğu rahat avlarsınız tek köpekle hemde çok açılmaz kokuyu alsın yeter gider bulur.
şuan kurzhaar besliyorum ayriyetten bu ırktan bulamadığım için köpek domuyo ya yemek yetiremiyoz   :D ama braque günlük az yer çok iş yapar yaz kış sabahtan akşama her arazide gezmeyi banamısın demez. Ve en büyük özelliği ne öğretmek istiyosanız hemen öğrenir 3 aylıkken ferma aport temel eğitim hepsini öğrenmişti ne versen alıyo böyle bi köpek işte ama köpeğim yaşlı artık10 yaşında kalp rahatsızlığı çıktı kaç veterinere gittim çok ilaç kullandık nispeten iyi şimdi yinede ava gitmek istiyo ağlıyo resmen. Allah avcı olan olmayan herkese böyle köpekler nasip etsin. Bu köpeği merak edenler gerçekten abartmadan objektif olarak yazdım diğer türlerede hakim sayılırım  ;) herkee rasgele
  • ata arms
  • fransız braque
  • kurzhaar
  • kopoy
1987-Milas/MUĞLA

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 31 Ağustos 2018, 08:43:36 »
Belki abartacağım ama en iyisi bu köpek şuan 10 yaşında brakım var yaşlandı. iki kez kırık enik aldım aynı cins erkeğini bulamadığım için bu eniklerde biri hasta oldu öldü diğerinide araba çarptı. Şöyle anlatayım avlakta yeterki av olsun çulluk, keklik, bıldırcın farketmez bir tanede olsa bulur. o kadar hırslıdır, fazla acıkmaz ,fazla yorulmaz yaz sıcağında dahi bıldıcında 40 derece sıcakta sabahtan akşama su içmeden gezebilir öyle diyeyim gerçekten abartmıyorum. MUĞLAda çulluk avı zordur ama bu köpekle limitleri doldurmk zor değil zamnınız olur ve ava giderseniz yıllık 100 çulluğu rahat avlarsınız tek köpekle hemde çok açılmaz kokuyu alsın yeter gider bulur.
şuan kurzhaar besliyorum ayriyetten bu ırktan bulamadığım için köpek domuyo ya yemek yetiremiyoz   :D ama braque günlük az yer çok iş yapar yaz kış sabahtan akşama her arazide gezmeyi banamısın demez. Ve en büyük özelliği ne öğretmek istiyosanız hemen öğrenir 3 aylıkken ferma aport temel eğitim hepsini öğrenmişti ne versen alıyo böyle bi köpek işte ama köpeğim yaşlı artık10 yaşında kalp rahatsızlığı çıktı kaç veterinere gittim çok ilaç kullandık nispeten iyi şimdi yinede ava gitmek istiyo ağlıyo resmen. Allah avcı olan olmayan herkese böyle köpekler nasip etsin. Bu köpeği merak edenler gerçekten abartmadan objektif olarak yazdım diğer türlerede hakim sayılırım  ;) herkee rasgele
Hasan Bey Kuşadasında Ragıp KAYTAN diye bir arkadaşta erkek mevcuttu diye hatırlıyorum gerçi 10 yaşına gelmiş yavru alınır mı bilemiyorum yinede aklınızda bulunsun.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Hasan DEMİRKAPU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 30 Eylül 2018, 23:26:02 »
Hasan Bey Kuşadasında Ragıp KAYTAN diye bir arkadaşta erkek mevcuttu diye hatırlıyorum gerçi 10 yaşına gelmiş yavru alınır mı bilemiyorum yinede aklınızda bulunsun.
teşekkürler kalbinde sıkıntı veteriner yavru almayın dedi düzelirmi bilmiyorum teşekkürler Gökhan bey
  • ata arms
  • fransız braque
  • kurzhaar
  • kopoy
1987-Milas/MUĞLA