Gönderen Konu: (ANKET)sizce en iyi yerli fişek hangisidir... ???  (Okunma sayısı 108903 defa)

0 Üye ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
(ANKET)sizce en iyi yerli fişek hangisidir... ???
« : 22 Şubat 2012, 23:13:10 »
en iyimidir bilmiyorum ama sanki standart konusunda zuber digerlerinden önde gibi.....

gif image hosting
jpg image hosting
png image hosting
« Son Düzenleme: 29 Mart 2013, 20:13:29 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: sizce en iyi yerli fişek hangisidir... ???
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2012, 00:46:33 »
zuber ve sterling hiç kullanmadım.  yaf ve meca kullandım.meca gayet iyiydi.patlamayan yada başka sebeblerden  hiç bir şikayetim olmadı.yaf a gelince çok sert  patlıyor.ayrıca trap müsabakalarında patlamayan fişekleri olduğuna şahidim. Meca yı çok beğeniyordum fakat bayilerde  fiyatı 15tl ye çıktı.artık kullanmamaya karar verdim.16 tl ye mirage clever ın fişekleri var.onları kullanacağım.kısacası senin dediğin gibi birol abi ilk piyasaya çıkan tutunabilmek için ucuz fiyat ve kaliteli fişek yapıyor.biraz tüylendimmi yapıştırıyor zammı.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2012, 09:44:34 »
*me-ca iyi yolda...önümüzdeki yıllarda daha iyi işler yapacaklar gibi..
*yaf ilk ginki gibi değil (bana göre) cheditte malzemelerini kullanmıyor artık bazı dolularda...
*zuberi hiç denemedim bizim buralarda yaygın değil.ancak genelde iyi kanı var kullananlar arasında..
*jet fişekleri deneyenler memnun ancak daha çok mesafe katetmeleri gerek.
*sterling - kaiser fişekler kullandıkları kaliteli malzemeler ile öne çıkıyorlar.yabana atmamamk gerek..
*mke nin daha gereken önemi verdiğini  düşünmüyorum.güzel fişekler ancak standardın dışında pek bir şey sunmuyorlar..
*özkursan hızlı çıkış yaptı umarım başarılı olur .denemedim ancak diğer fişeklerden bir farkının olduğunu sanmıyorum.
bana göre..

1- me-ca (ar-ge ve yatırım üst düzeyde- imalat konusunda atılımları var)
2- yaf (durağanlaşmasına rağmen)
3-sterling (standardı yaklamaya çalışıyor)
4-Zuber
5-Özkursan
6-Jet
7-8-9- diğerleri...
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Birol KEÇECİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2012, 09:54:00 »
MECA EN İYİSİ  2. ÖZKURSAN GELİR.
Birol KEÇECİ
1980 SİNOP

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2012, 10:34:57 »
busene bir arkdaşım önerdi.. keklğe 6-7 32 ile başladım.. ve iyiki başlamışım ben bu sne başka fişek kullanmadım.. zuberi tavsiye ederim kulanmayanlar kesinlikle dnesin...tam bir  otomatik fişeği...çok güzel avlar vurudm.. dun ördekte de ok iyi randıman aldım.. yerli olupta fişeğindne menun kalmayan zuberi kesinlikle denesin derim... gerçi sezon bitii ama.. yinede denenebilir.

Çevrimdışı Sebahattin ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 23 Şubat 2012, 10:36:47 »
Bence ZUBER ardından YAF .....
Sebahattin ÖZTÜRK
1955  ANKARA

Çevrimdışı Serkan KESKİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 23 Şubat 2012, 11:22:01 »

Kesinlikle JET diyorum...
Serkan KESKİN  1983 Senirkent / ISPARTA -  İKAMET GELİBOLU

Çevrimdışı Onur KUŞLAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2012, 11:34:48 »
valla arkadaşlar ben bu sene jk 6 rc yerli fişek kullandım ördekte keklıkte  bıldırcında mükemmel sonuç aldım
ara sırada MKE kullanıyorum ben bu iki fişektende çok memnun kalıyorum
Onur KUŞLAR
1983 ANTALYA

Çevrimdışı Kamil SİNER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2012, 11:39:29 »
ben  YAF kullanıyorum 2 senedir hiç bir sorun yaşamadım her 2 fişekten bir av vuruyorum ortalama,patlamayanda hiç olmadı
 12.5 tl den alıyorum 2-3 koli atıyorum sezonda
(bıldırcın avında 28   9  , çulluk avında  32-34   8 no  )
Kamil SİNER
1989 MUĞLA
Muğla Üniversitesi

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2012, 12:05:46 »
Ben fişek konusunda belki şöyledir böyledir demek istemem. Kullandığımı ve bildiğimi söylerim. Züber ve sterling fişek fabrikalarının her ikiside memleketim Çankırı-Şabanözündedir her iki fabrikayada davet edildim ziyaretlerine gittim fişeklerini bizzat arazilerimizde ki avlarda kullandım. Züberden iyi randıman aldım. Ama kullandığım hem 20 hem de 12 çap tüfeklerimde  yerli fişekler genelde YAF (yavaşçalardır)  çokta memnunum.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #10 : 23 Şubat 2012, 12:16:27 »
meca ve sterling bence gayet başarılı. yerli olarak sadece bu iki markayı kullanıyorum.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 24 Şubat 2012, 15:26:21 »
yaf arkadaşla beraber iki yıl önce alıp kullanmıştık namluda mekanizmada çok barut artıgı bırakıyordu.... sonra ben yafı bırakıp zuber i denedim... fişekleri gayet güzel göründü gözüme,ayrıca şeffaf oldugu içinde nevar ne yok görünüyor buda digerbir artısı..... bunların haricinde yerli fişek kullanmadım......
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Gökhan KARABIYIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 24 Şubat 2012, 15:29:03 »
ben sadece bıldırcında yerlı fısek kullanıyorum sterlıng 10 numara bıldırcında guzeldı ıs yaptı
Gökhan KARABIYIK/ERZURUM
benım kangalLım...

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 24 Şubat 2012, 15:46:09 »
ben gecen sezon bir deniyeyim dedım bıldırcın da YAF. benim vursanı calıştırmadı 30 gr da.bende 28 gr mirage t2 devam ettim. 28 gr starlıng kullandım üveyikte daha dogrusu kulup hediye ettı tüm üyelerıne BİRER kutu.mübarek sankı havan topu gıbı patlıyor. benı sarmadı. ama yaf pozede iyi yumuşak patlıyor.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #14 : 24 Şubat 2012, 15:47:08 »
Geçen hafta çullukta züber kullanayım dedim silahın içi simsiyah oldu sanki karabarut gibi iz bıraktı. Beklemiş fişekte de değildi. Eskiden avrupa fişekmi vardı. MKE nin sarı ve turuncu karton fişeklerinden kullanılıyordu. Sonraları MKE nin plastik fişekleri çıkmıştı.  küçük sarraf terazilerinde ölçeklerimiz ile atamızın yanında yerden topladığımız boş kullanılmış fişekleri dolduruyorduk. Ne günlerdi o günler ya?  1980 sonrası özellikle 1983  ten sonra demokrasiye geçilmesi ile yurt dışından her türlü av fişeklerinin ithali serbest bırakıldı. Bu günlere her türlü yabancı fişeklerle geldik. Bende  bu zamana kadar federal, rotweiller,winçhester,remington, mirage, fiocchi kullanıyordum. Ancak, ben 2 senedir devamlı YAF kullanıyorum hiç bir problemle karşılaşmadım gerek 20 çap gerekse 12 çap tüfeklerimde. Ama  28 çapta ki tüfeğimde ise hiç değiştirmediğim fişeğim fiochhi dir. Tabii herkesin düşüncesine saygı duyuyorum kullananlar bilir. Eşimde hep yabancı fişek kullanıyordu. Ama o şimdi sterling ve yaf kullanıyor memnun.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2012, 16:09:19 Gönderen: N.Yıldız SÜKAN »
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Rıdvan KOCATAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #15 : 24 Şubat 2012, 16:01:24 »
Birol bey o marka iyi bir fişek olsa elin gavuru gömermiydi onu. Allahtan saygılı adammış, güzel yere gömmüş ;D ;D ;D ;D

Rıdvan KOCATAŞ - 0545 464 4805
1980 Antalya - İkamet  ISPARTA

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 24 Şubat 2012, 17:01:20 »
yaf : 30 gram altı vursanda tıkanma yapıyor, bıldırcında 30 gramını kullandım iyiydi
34 gram 5 no vursanda tesirliydi,
zuber : bu yıl bu markadan bir tat alamadım limiti doldurmam gereken bir günde yanımda farklı marka olmasaydı boş dönecektim,
sterling : 28 gram 7 numarasını çifte poze kullanıcıları için tavsiye ediyorum
jet : namluyu pis bıraksada bu fişeği sevdim tesirli bir saçması var
bu markaların 30 gram altıyla vursanda 10 fişekten birinde tıkanma oldu.
genel olarak bu markaları ithal fişeklere tercih etmem özellikle bu yıl sınıfta kaldılar.
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Dağhan ÇAKMAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 24 Şubat 2012, 17:32:58 »
Bu sezona kadar tüfeğime winchester,fiocchi ve bp'den  den baska fişek koymamıstım , bu sene attıgın fişeklerin %90 ı yaf tı ve inanılmaz randıman aldım ...
Dağhan ÇAKMAK
1982-Erzincan

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 24 Şubat 2012, 19:15:07 »
Bildiğim kadarı ile namluda fazlaca barut artığı; barutun saçma ağırlığına göre az kalmasından ileri geliyor. Bir kutu fişekte ilk fişekler böyle çıkarsa bir kaç (yaklaşık 8-9 adet) saçmayı boşaltıyorum ve istediğim kıvama geliyor. Eğer Ayna gibi bir namlu ile karşılaşırsam anlıyorum ki barutu fazla koymuşum. :)
Kendi sıkılarımdan çok memnunum uğraştırıyor ama verim alıyorum. Özellikle tahtalı gibi avlarda (bu sene ilk defa tahtalı avı yaptım :) ) bazı yabancı power tapalar bile iş görmeyince kendi keçe tapalarımla avları aldım.
Evet çok ucuza gelmiyor ama emin oluyorum fişekten.
Rast Gele

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #19 : 24 Şubat 2012, 21:56:27 »
Vay Zuber mefta imiş :) Nur içinde yatsın.

Daha zuber denemek kısmet olmadı. Beğendiğim ve artık fixlediğim bazı fişekler var ve bu sayılanlara pek işim düşmüyor. Sadece YAF biraz daha fazla denedim. O da bu sene değil, geçen yıl. Yaf benim hoşuma gitti. Aslında o da beğendiğim fişekler arasına girmeye aday. Ama sadece aday. Sterling bir sefer kullandım. Bana göre sert bir fişek gibi geldi. Vegas mecburiyetten bir sefer aldığımda hayal kırıklığı oldu. Tekrar almaya istekli değilim. Me-ca denediğim fişeklerde yine son zamanda beğendiğim marka. Evet, bak bu me-ca da YAF gibi kullanılabilir listeme girebilir. Ben fişek değiştirme konusunda daha tutucuymuşum anlaşılan.

Yukarıdakileri yazdım ama aslında yeteri kadar denemediğimi düşünüyorum. Mümkün olduğunca yerli taraftarıyım ama hemen her bileşen ithal. Madem yerli olsun diyorsak, fiyat da yerli olmalı.

Tolga Bey barut pisliği konusunda bence de isabetli. Barutun yapısından da olabilir ama daha akla yakın olan sebep, saçmaların baruta az gelmiş olması. Her gram saçmanın özel bir barutu var. Ona uygun da kapsülü, barut ve saçma gramı var. Yeterli yanmış barut genelde pislik bırakmaz. Bu arada bu fişeklerden bazılarını kesmiştim. Bana kalırsa kimi tapalar kovanın içinde olması gerekenden gevşek, kovana göre biraz ufaktı. Bu da iyi yanmama sebeplerinden biri olabilir. Seneye Allah kısmet ederse bu yerli fişeklere biraz daha eğilme niyetindeyim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ulvi ŞAFAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 25 Şubat 2012, 10:12:56 »
YAF ve MKE gördüğüm fişeklerin içinde en iyisi bir kaç sezondur YAF kullanıyorum eskiden yanmamış barut kalıyordu şimdi düzelttiler hiç yanmamış barut kalmıyor ..bu sezon 8/10 koli YAF kullandık hiç sorun yaşamadık herkese tavsiye ederim
Ulvi ŞAFAK
1965-Tekirdağ/Malkara   0545 4510569

Çevrimdışı Cengiz KARAKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
    • avlak
« Yanıtla #21 : 25 Şubat 2012, 10:31:29 »
slm abılerım üstadlarım bende YAF tan şıkeyet etmek ıstıyorum namluda kucuk sarı capaklar bırakmakta buda ıstenmeyen bır drum ozellıkle otomatık tufekler ıçın ıstenmeyen drum,ayrıca abılerımle yaptığım domuz avındada patlamadığına şahıt olmuş bulunmaktayım. sterlıng e gelınce Barutu ve kapsul ıtalyadan gelmektedir ve ıyı bır fısektır dıyıyorum... ve kendı kullandığım mırage dan çok memnun olduğumu söyleyıp avcı kardeşlerıme slm larımı ıletıyorum allaha emanet olun bol,bol ve kazasız belasız avlar diler ratgele...
Cengiz KARAKAYA
1986 Samsun/Tekkeköy
05453194741

Çevrimdışı Ziya ELÇİN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 25 Şubat 2012, 10:52:44 »
Bugüne kadar kullandığım yerli fişeklerden, tüfeklerimle en uyumlu ve randımanlı olanı MEGA oldu.Sportif atışlarda da (trap) çok güzel dağılımı ve hızı var.Rastgele...
Ziya ELÇİN
1960 Sivas/Balıkesir www.asyaav.com.tr

Çevrimdışı Servet BİLGE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 26 Şubat 2012, 18:45:26 »
   daha önce oscar, clever, mirage leri çok kullandım. önceki sezonlarda çelginlerim çok olurdu.bu sezon ilk kez zuber kullandım. vurduğum keklik ve bıldırcınların istisnasız hiç birisi çelgin düşmedi olduğu yerde kaldı. ancak fişeğin kalitesini tescilleyecek uzak mesafelerde hiç av düşüremedim. yaklaşık 30m den daha uzak mesafelerde çok etkili görmedim( o fiyata belkide normal karşılamak gerekir). biraz fazla tepiyor diğerlerine göre, barut farkı var sanırım.
   sonuç olarak bıldırcın çulluk gibi yakın avlarda 28 gr 10 no çok ideal tavsiye ederim ve bu sezon ben yine zuber kullanacağım boşa yabancıya para vermeyin derim,ama uzun mesafede, keklik ördek gibi avlar için  emin değilim. bu tür avlarda fişekte biraz seçici olunabilir keklikte 30 gr 7 no bp veya rc denemeyi düşünüyorum biraz pahalı gelse de.
Servet BİLGE
1978 AMASYA

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 26 Şubat 2012, 20:46:06 »
herkes istediği fişeği kullansın arkadaş...en iyi yerli fişek diye bir şey yok herkese göre değişiyor işte gördüğümüz gibi...fişek soruyorlar söylüyorsun adam avcı olmayınca vuramayınca bahaneyi fişeğe buluyor.elbette fişek önemli ama
*elimizdeki tüfek kendimize uygunmu ?
*uygun şok kullanıyormuyuz?
*mesafesindemi atıyoruz?
*hava_yükseklik_mevsim herkes aynı koşullardamı atıyor?

bu yüzden herkes söylenenleri dikkate alarak kendine uygun fişeği bulmalıdır..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama