Gönderen Konu: Ejektör ağırlık yaparmı?  (Okunma sayısı 1701 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa ÖZDEMİR 60

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ejektör ağırlık yaparmı?
« : 04 Ekim 2018, 11:11:35 »
Merhabalar değerli avcı ailem. Nasip olursa genç huğlu çifte edinme çabası içerisindeyim, tüfeğin hafif olmasını arzuluyorum. Ejektör sistemi tüfeğe extra ağırlık katarmı? Ağırlık katıyorsa yaklaşık kaç gr fark eder? Ayrıca çift tetik - tek tetik olayıda ağırlığa nasıl bir etki gösterir bilemedim. Biraz araşyırmaya çalıştım işin içindende çıkamadım. Bu konuda bilgi sahibi kardeşlerimden, büyüklerimden yardım bekliyorum. Acıklamalarınız için teşekkür ederim.
  • VURSAN CY89 SÜPERPOZE
  • HATSAN DYNAMIC
  • İNGİLİZ SETTER
1986 Tokat

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: Ejektör ağırlık yaparmı?
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2018, 12:04:46 »
Genç huğlunun ejektörlü çiftesi geldi bayiye.. Tüfek kalem gibi.. İşçilik gerçekten güzel. Elime aldım, tahminen 3,1 kg geçmiyordur.
Diğer ejektörlü muadillerine göre oldukça hafif.
Çifte alınacaksa, incelenip değerlendirilmesi gereken bir firma bence..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Mesut KARABEYİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2018, 12:32:58 »
Emrah bey dediğiniz gibi gayet güzel tüfek yapıyorlar. Bayiideki tüfek için ortalama 3.1 kg demişsiniz. Benim öğrenmek istediğim eger o tüfek ejektörsüz olsaydı kaç kg gelirdi? Ayrıca çift tetik veya tek tetik olması ağırlığına etki edermi bilemedim. Genel olarak gezerek av yaptığım için 66cm namlulu ve hafif olmasını istiyorum. Uzak mesafelere akşam ördek bekinde atış fırsatım oluyor. Sabah avlarında çoğunlukla biraz mesafe verip öyle tetik kesmek zorunda kalıyorum. Malum ördek hariçi diğer avlar genellikle pusup üstüne varmanızı bekliyor.
  • VURSAN CY89 SÜPERPOZE
  • HATSAN DYNAMIC
  • İNGİLİZ SETTER
1986 Tokat

Çevrimdışı Cemal KARADENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2018, 15:36:44 »
Mustafa Bey Merhaba... Enjektörlü tüfekler ve süper poze tüfekler hakkında fazla bilgim yok. Fakat geçenler de bu forumda açılan bir başlık altında yazılan yorumların birinde yanlış okumadıysam enjektör tüfeğe 300 gr kadar bir fazlalık yüklüyormuş. Dediğim gibi bende yorumlardan okudum. Birazdan bu işin üstadları gerekli cevabı verir. Saygılar... Bu arada konu başlığı ''Süper poze seçimi için yardım'' mış. Orada herşey var. Tüm  tartışmayı okumanız iyi olur. Size fikir verir... (Yivsiz Tüfekler Genel ve Teknik Paylaşımlar)
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2018, 15:44:49 Gönderen: Cemal KARADENİZ »
  • İmpala Plus
1971 - Trabzon

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 04 Ekim 2018, 16:05:54 »
Cemal bey teşekkür ederim. Hemen konuyu inceliyorum.
  • VURSAN CY89 SÜPERPOZE
  • HATSAN DYNAMIC
  • İNGİLİZ SETTER
1986 Tokat

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2018, 17:04:18 »
Çift tetik çifteye yakışır. Ayrıca farklı tapaya ya da grama sahip fişeklerden istediğini ateşleme şansı veriyor. Ama ejektörün çok gerekli olduğunu düşünmüyorum, benim gördüğüm ejektörlü tüfekler zor kapanıyordu.
1980-Antalya

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2018, 17:34:37 »
Yaşar bey ejektör sisteminin tüfeğin kapanmasını etkilediğini sizden duyuyorum. Tüfeğin kalitesine göre değişir diye düşünüyorum. Umarım genel bir sorun değildir.
  • VURSAN CY89 SÜPERPOZE
  • HATSAN DYNAMIC
  • İNGİLİZ SETTER
1986 Tokat

Çevrimdışı Kadir YAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2018, 17:42:13 »
Yaşar bey ejektör sisteminin tüfeğin kapanmasını etkilediğini sizden duyuyorum. Tüfeğin kalitesine göre değişir diye düşünüyorum. Umarım genel bir sorun değildir.
Mustafa bey size şöyle somut bir ornek vereyim. Arkadasimda SG silah diye kalitesiz bir superpoze var tufek ejektorlu ve kapamak icin deli kuvveti gerekiyor biraz zorluyor kapanip acilirken ama bende huglunun pozesi var ejektorlu hicbir zorlama yok yag gibi kapanip aciliyor demek istedigim kalite faktoru bu konuda onemli olan. Saygilar

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• 12 cal Armsan Phenoma Carbo 66
  • 12 cal Huğlu Koop 103 DE
  • 12 cal Huğ-San 191 A
  • 16 cal Huğlu Koop 202 B fix şok
  • Česka Zbrojovka CZ 75 B 9×19 mm
1998 - Kastamonu - Edirne

Çevrimdışı Arif KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2018, 00:40:44 »
Yanılmıyosam huğlu'nun ventus modeli ejektör ve selektör dahil 2900gr ki her şeyi olsun, ağır olmasın ve fiyatı da uygun olsun diyorsanız tavsiye edilir. Şöyle bir konu daha var. Bence ağırlıktan ziyade sunulan kaliteye bakmak lazım. Ejektörü doğru düzgün çalışan bir kaç yerli marka var hani sizi yarıyolda bırakmayacak. Örneklendirmek gerekirse Akus, Yıldız, Huğlu gibi. Tanıdığım birinde baikal 27em çift tetik ejektörsüz selektörsüz poze var ve adam bu tüfeği 20 yıldır sorunsuz kullanıyor. Ejektör olmamasına rağmen tüfek ağır fakat sorunsuz olduğu için sahibi dert etmiyor. Benim fikrim kısaca ağırlık etkenlerinden ziyade öyle yada böyle sağlamlık.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1988 - Kocaeli

Çevrimdışı Güray TUTAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dişine göre av seç, ava göre diş edinemezsin!
« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2018, 10:51:47 »
Ejektör ağırlığından ziyade kullanım alanına göre değişiklik gösterir. Daha öncede bu soruya cevap verdiğimi hatırlıyorum başka bir başlık altında. Çifte tüfek ile nadirde olsa domuz avına gidenler oluyor. Bu tarz tehlikeli ve hızlı dolum gerektiren avlarda ejektör faydalı olur. ancak diğer avlar için çok gerekli olacağını sanmıyorum. Ayrıca ejektörlü tüfekten çıkan boş kovanı alma derdi var. Eğer çevreye biraz önem veriyorsanız kovanlarınız toplarsınız. Ejektörde malum kovanı fırlatacaktır. Biraz usta iseniz açarken tokatlar dibe düşürürsünüz aksi halde 1 2 metre kovan için yol tepersiniz. 150± gram oynatır.

Gerekli mi? Kişisel tercih. Tüfeğinizin nasıl olmasını istiyorsanız öyle alın ki tüfeğinizi sevin. Keşke dediğiniz tüfek içinize sinmez, avda keyif vermez.
  • ATA SP 71 / Çelik
1984 İzmir / Torbalı

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 05 Ekim 2018, 11:20:45 »
Güray bey güzel tavsiyeniz için teşekkür ederim. En iyisi ejektör işine hiç bulaşmamak galiba. Olurda sıkıntı yaşatır sonrasında tüfeği gönderip düzelttirsen bile bir kez soğudunmu iş biter.
  • VURSAN CY89 SÜPERPOZE
  • HATSAN DYNAMIC
  • İNGİLİZ SETTER
1986 Tokat

Çevrimdışı Murat PAKEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Ekim 2018, 21:35:17 »
Tüfeğe eklenen her özellik ağırlık artışına neden olur. Selektör ve ejektör yerine çift tetik hem sorunsuz olur, hemde hafif
  • Saint etienne darne çifte
  • Simson Suhl
  • Huğlu 104a/ Seçkin S3 superpoze
  • Özkanlar FX015
  • Akdaş AG 212
  • English Pointer
Murat PAKEL
1975 İZMİR