Gönderen Konu: Şokların artısı eksisi  (Okunma sayısı 3231 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Şokların artısı eksisi
« : 26 Eylül 2018, 22:19:21 »
Selam değerli avlak üyeleri,

Eski şoklar genelde 5cm idi. Yeni versiyonlarda ise genel olarak 7cm.
-Acaba bu bir pazarlama teknigi midir yoksa gerçekten grupman ve delicilik bakımından fark mi yaratıyor?
-Acaba ilerde 10cmlik şoklar pazara çıkar mi?
-Ayrıca şok alaşımı ile tüfeğin namlu çeliği cinsi ile ne kadar bağdaşır? Bağdaşmaması sıkıntı yaratır mi?
-Extented ported yada sadece extented olan bir şokun artı eksileri tapa acıcı özelliği yada kolay sokme-takma mısır? O uzunluk fark yaratır mi?

Bir sürü konu vs vs

Bu konuda düşünceleriniz nedir acaba?

Saygılarımla
Gökmen TASAR
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Şokların artısı eksisi
« Yanıtla #1 : 28 Eylül 2018, 21:38:10 »
Gökmen Bey, 4 senedir Armsan Phenoma kullanıyorum ve pattern konusunda çok memnunum.Bildiğiniz üzere şoklar 7 cm.Bu sezon başında Masai Mara aldım (şoklar 7 cm), denemelerimde pattern konusunda Phenomayla aşık atabilecek düzeyde ne yazıkki değil ancak sağlam mesafelerden üveyik aldım.Masai mara full şokla, grupman verimi %61 de kaldı ve 3 patchines verdi( fişek sterling 32 gr 6 no).Bilemiyorum fişek kaynaklı olabilir.
Şok çeliği ile namlu çeliği özellik olarak aynı olmasa da birbirine uygun toleranslarda üretildiğinde sıkıntı oluşturacağını zannetmiyorum tabi bu benim kendi düşüncem.Ancak bu noktada kullanım ömrü açısından birbirine yakın özellikte çeliklerin olması elbette tüketicinin menfaatine olacaktır.
Şunu da eklemek istiyorum şok konusunda kendim de dahil çok fazla takıntılıyız ve unutmamamız gereken asıl konu şokların atış mesafesini değiştirmeyeceği.Pek çoğumuz aşırı şok kullanımından av kaçırıyoruz.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2018, 14:08:34 »
Armsan primo soklari harika bence de. Cok cok iyi grupman veriyor.
Ama hani yillarca 5cm idi. 7cm oldu. Acaba 9-10 cm e cikar mi?
Cikarsa neolur? Vs vs
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Ali UŞAKLI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #3 : 30 Eylül 2018, 14:22:14 »
Gökmen Bey, 4 senedir Armsan Phenoma kullanıyorum ve pattern konusunda çok memnunum.Bildiğiniz üzere şoklar 7 cm.Bu sezon başında Masai Mara aldım (şoklar 7 cm), denemelerimde pattern konusunda Phenomayla aşık atabilecek düzeyde ne yazıkki değil ancak sağlam mesafelerden üveyik aldım.Masai mara full şokla, grupman verimi %61 de kaldı ve 3 patchines verdi( fişek sterling 32 gr 6 no).Bilemiyorum fişek kaynaklı olabilir.
Şok çeliği ile namlu çeliği özellik olarak aynı olmasa da birbirine uygun toleranslarda üretildiğinde sıkıntı oluşturacağını zannetmiyorum tabi bu benim kendi düşüncem.Ancak bu noktada kullanım ömrü açısından birbirine yakın özellikte çeliklerin olması elbette tüketicinin menfaatine olacaktır.
Şunu da eklemek istiyorum şok konusunda kendim de dahil çok fazla takıntılıyız ve unutmamamız gereken asıl konu şokların atış mesafesini değiştirmeyeceği.Pek çoğumuz aşırı şok kullanımından av kaçırıyoruz.

Berhan bey şoklar atış mesafelerini değiştirmez mi ? Ben değiştiriyor diye biliyordum küçüldükçe.mesala 1 numara grupman olarak en üst düzey ama mesafe aynı mı yani ?
  • HUĞLU 200 AC ÇİFTE
KIA BALABAN OTOMOTIV

SATIŞ DANIŞMANI

1982-Antalya

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2018, 17:59:33 »
Her şokun ölçüleri farklı olduğu gibi mesafeleride farklıdır.
Siz şimdi silindir  şok ile hindi şokunun mesafesi aynı derseniz bu doğru olmaz.
Bu iki şok hem ölçü hemde saçma numaraları ile belirli mesafelerde belirli avların şoklarıdır.
Dolayısıyla her şokun mesafesi farklıdır.
45 m mesafede bir ava en son silindir şokla atmak isterim.
Tabi mecbur kalırsam......
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Ali UŞAKLI

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 30 Eylül 2018, 20:12:35 »
Berhan bey şoklar atış mesafelerini değiştirmez mi ? Ben değiştiriyor diye biliyordum küçüldükçe.mesala 1 numara grupman olarak en üst düzey ama mesafe aynı mı yani ?

Ali Bey,

Hangi şokla atarsanız atın bütün saçmalar 60 metreye kadar gidiyor. Şok belirli mesafeye daha toplu, daha çok sayıda saçma gitmesini sağlıyor. Menzil değil "Etkili menzil" değişiyor. Şok daraldıkça daha uzak mesafede saçmaları dağılmadan toplu tutmanız mümkün oluyor. Yani uçar ava attığınız zaman hedefe 3 saçma mı 15 saçma mı isabet edecek meselesi

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2018, 20:19:02 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Berhan PINAROĞLU, Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN, Ali UŞAKLI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2018, 21:18:11 »
Şokların grupman açısından atılacağı mesafe bellidir, evet fişeğin atım mesafesini etkilemez sadece grupman değişir. Mehmet Sabri bey daha açıklayıcı bir şekilde anlatmış.

Her şokun ölçüleri farklı olduğu gibi mesafeleride farklıdır.
Siz şimdi silindir  şok ile hindi şokunun mesafesi aynı derseniz bu doğru olmaz.
Bu iki şok hem ölçü hemde saçma numaraları ile belirli mesafelerde belirli avların şoklarıdır.
Dolayısıyla her şokun mesafesi farklıdır.
45 m mesafede bir ava en son silindir şokla atmak isterim.
Tabi mecbur kalırsam......

Suat Bey ben tam olarak ifade edemedim, aslında aynı görüşü savunuyoruz, elbetteki silindir şokla full şokun atılacağı mesafeye atmak mantıklı değil.Mehmet Bey gerekli izahati yapmış olay tam da dediği gibi 3 saçma mı 15 saçma mı meselesi.Ama şoklar fişeğin menzilinde herhangi bir değişim oluşturmuyor.Yani 45 metre de full şokla av elde edebiliyorsak; bunu silindir şokla da yapabilir ancak, full şokla ava 15 saçma isabet ettirirsek, silindir şokla belki 3 saçma isabet ettirmiş olabiliriz ki bu mesafeye silindir şokla atış yapmak pek mantıklı olmayıp avın elde edilmesini de oldukça güçleştirecektir.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2018, 21:19:13 Gönderen: Berhan PINAROĞLU »
  • Huğlu 104/A 12/71
1994/Bartın

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2018, 21:33:37 »
Armsan primo soklari harika bence de. Cok cok iyi grupman veriyor.
Ama hani yillarca 5cm idi. 7cm oldu. Acaba 9-10 cm e cikar mi?
Cikarsa neolur? Vs vs

Gökmen Bey, olay dünya standartlarında kabul görmüş bir pattern yüzdesini yakalamak değilmidir?Örnek yine Armsan olacak ama bu firma, ama satış stratejisi ama gerçekten bu şekilde yapabildiler, bir şekilde güzel grupman sağlayan bir şok ortaya koyabilmişler.Bazı firmalar ki pek çoğu sizinde dediğiniz üzere bunu 5 cm'lik şoklarla yapıyor.Kimbilir bakarsınız yenilikçi bir firma çıkar veya bunu şuanki firmalardan birinde de görebiliriz, biz bu şoklarda şu grupman verimini garanti ediyoruz diyip daha uzun şoklar piyasaya sürebilir ama yeniden Amerikayı keşfetmeye sizce gerek var mıdır?Yani benim kanaatimce şu saatten sonra 10 cm'lik bir şok, ekstra özellik katmıyorsa grupmana satış stratejisinden başka birşey olmayacaktır.
  • Huğlu 104/A 12/71
1994/Bartın

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 30 Eylül 2018, 22:34:19 »
3 hafta önce küçük bir test yaptık 66 namlu stoger m3000 peregrine  hindi şoku  ve 66 namlu Renova 5 şokuyla 28 gr 7 no sterling fişeğiyle 37 mt den bira şişesine atış yaptık sonuç 3 kalın çatlak stogerde 2 kalın çatlak ve Altan bir parça kopma renovada isabet eden saçma sayısı 5 adet stoger de 4 adet renovada

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2018, 22:35:48 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #9 : 30 Eylül 2018, 22:56:31 »
Daralma mesafesinin uzunluğu, grupman olayına olumlu yönde bir miktar etki etse de, namlu ile bütünleşme açısından uyumlu olduktan sonra 3-5-7 cm olması çok da fark etmiyormuş. Denedik gördük..
Esas mesele, namluya uyummuş...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 30 Eylül 2018, 23:14:40 »
Daralma mesafesinin uzunluğu, grupman olayına olumlu yönde bir miktar etki etse de, namlu ile bütünleşme açısından uyumlu olduktan sonra 3-5-7 cm olması çok da fark etmiyormuş. Denedik gördük..
Esas mesele, namluya uyummuş...

Yerinde bir tespit namlu,şok uyumu önemli,namlu şok ve fişek uyumu her atışta keyif verir insana konuyla alakası yok ama Özgür bey yazınca bir kaç yıl önceki bir çekim aklıma geldi 66 cm namlu, 2 no şok(17,96 mm) 50 metre 5 no, soda şişesi.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 01 Ekim 2018, 00:07:26 »
Bu arada gözden kaçırılan bir diğer konu penetrasyon.
Sizce hindi şokuyla standart 5 nolu şoktan çıkan saçmalar aynı hıza ve güce sahip midir ?
Ya da şunu diyeyim 28 g bir fişekte bile Hindi şoku ile 5 no şok arasında ciddi bir tepme hissi hissediyorum desem.
Belkide ben yanılıyorumdur ......
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2018, 00:08:47 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #12 : 01 Ekim 2018, 00:36:45 »
Şok çıkışı daraldıkça basınç artıyor zaten.. Haliyle hız da aynı doğrultuda bir miktar artıyor olmalı..
5 şokla 24 gr çalıştırmayan kinetik tüfek 1 şokla daha basınçlı olduğu için 24 gram çalıştırıyor mesela  :) Çünkü tepme 5 şoka nazaran daha fazla..
Basınç artışının doğal olarak penetrasyona da + yönde etkisi var.. Biz genelde olaya grupman açısından bakıyoruz ama Suat ustamın dediği konu doğru..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Hüseyin ÜNLÜ, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 01 Ekim 2018, 07:49:57 »
Şok çıkışı daraldıkça basınç artıyor zaten.. Haliyle hız da aynı doğrultuda bir miktar artıyor olmalı..
Basınç artışının doğal olarak penetrasyona da + yönde etkisi var.. Biz genelde olaya grupman açısından bakıyoruz ama Suat ustamın dediği konu doğru..

Emrah bey,

Akışkanlar fiziğinde geniş boru daralırsa, daralan alanda hız artar (venturi prensibi), Kinetik enerji eşitliğinde Ke=MxV2 olduğuna göre enerji hızın karesiyle artacağı için haliyle saçmaların dar şokta enerjisi, dolayısıyla penetrasyon da artar.

Sizin söylediklerinizin doğru olduğunun fiziksel izahı budur.

Saygılar
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 01 Ekim 2018, 23:59:51 »
Mesela soyle bir deneme yapmak ne derece mumkun?

Or;
1-carlsons crio extented .705(7cmlik)
2-carlsons crio normal    .705(7cmlik iceri gomulen)
3-carlsons normal 5cmlik .705(extented olup totalde 7cm civari olan)
 Soklari ayni firma yaptigi icin ayni oldugunu var sayalim.
Bu şoklari karsilastirmak ayni tufekte ne derece etkili olur?

Ornegin; tufek yerli 5cmlik soka sahip olsun yada beretta a300 olsun.

En az 10 ayni fisek. Yada 5 ayni fisek.

Acaba bu bize sok uzunluklarinin yada kisaliginin etkisini gosterir mi?

Bu arada 1 no sok ile 5 no sok tabiki farkli. :)
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

The following users thanked this post: Ali UŞAKLI