Gönderen Konu: ustalarım yardım lutfen  (Okunma sayısı 5545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ustalarım yardım lutfen
« : 24 Aralık 2013, 23:13:47 »
abilerim babamdan kalma s55 sauer berettam var super poze magnum fisek atabılıyor.

boyum 1.96 nişanım normalde iyidir ancak bır turlu bu tufekle randıman alamıyorum.

avın onune arkasına altına ustune her turlu denedım acaba sıkıntı nerde moralım bozuluyor.

acaba tufek bana uygun degılmı?
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Ferhat DEMİRCİ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: ustalarım yardım lutfen
« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2013, 23:26:37 »
abilerim babamdan kalma s55 sauer berettam var super poze magnum fisek atabılıyor.

boyum 1.96 nişanım normalde iyidir ancak bır turlu bu tufekle randıman alamıyorum.

avın onune arkasına altına ustune her turlu denedım acaba sıkıntı nerde moralım bozuluyor.

acaba tufek bana uygun degılmı?

Nacizane tavsiyem  İlk iş tüfeğin size uyup uymadığını kontrol ettiriniz bilen bir avcı arkadaşınıza eğer tüfek dipcik acıları kol mesafesi pitch acıları size ortalama olarak uyuyor ve vuramıyorsanız çok büyük ihtimalle tüfeği durduryorsunuzdur... swing süpürme hareketinde sadece kuşun önüne atmak yeterli olamaz kuşun arkasından  veya kendinden başlayıp önleme verilip atış esnasında tüfeği durdurmadan atışı tamamlamalısınız. tüfeğinizin size uymaması ayrı bir karmaşa atl üst bir sürü problem olabilir...
 bence önce sorunu belirlemelisiniz.. sonrası çözüm basit dipcik yaptırılır önlemede tüfeği durdurmamanız içinde size tavsiye edebileceğim alıştırmalar var...
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 24 Aralık 2013, 23:27:50 »
Muhtemelen...
1, 96 boy standartların çok üstünde tetik çekme mesafesi sana göre kısadır mesela boynunda uzunsa kundak düşüklüğüde azdır bu ölçüleri yakınındaki bir bu konularda usta birine göster kundakta gerekli oynamaları yap veya yeni kundak yaptır derim nacizane...
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2013, 23:34:29 »
çok teşekkur ederim değerli fikirleriniz benım ıcın onemli gerçekten.
ferhat ustamın dedıgı gıbı olabılır muhtemelen bır arkadasım daha tufegı atarken durdurdugumu soylemıştı.
ancak süpürme dediğiniz işlemlede çok kereler ördeğin tuylerının dokulup düşmeden gittiğini gördum.5 numara 33 gr ile.
sabah ordek avına gıdıcem çok guzel ordek çalışıyor vuramıycam sınırlerım bozulucak dıye yatamadım daha uyku tutmuyor.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 24 Aralık 2013, 23:35:07 »
bu arada mesaje 30 metre idi.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 24 Aralık 2013, 23:46:43 »
  Bence durduruyor olabilrsiniz kuştan tüy çıkması ve düşmemesi gerisinde kaldığınız anlamına gelebilir.
  Birde ördek avın genelde gümeden yapıldığı için tüm avcıların genel sıkıntısıdır geride kalmak çünkü oturduğunuz yerden tüfeği durdurmamak gibi bir şansınız yok ancak ya kuş gelirken dizlerinizin üstüne kalkacaksınız yada ayağa kalkıp ateş edeceksin veya  kalça hareketine müsade eden bir şekilde oturacaksınız.... tabi benim yazdıklarım kural değil sadece şahsi tecrübem size eniyi tedaviyi yine kendiniz uygulayabilir yani kendi doktorunuz olmanız gerekiyor atış yanınızdaki yada arkanızdaki avcı arkadaşınız belki bir kaç hareketinizi yorumlar oda kendince.....

Dünyanın en iyi atıcıları daha iyi vurabilmek adına durmadan canla başla çalışıyor ve adamların 1 yılda yaktığı fişeği biz ömrümüzün sonuna kadar uğraşak yakamayız, onlar bile hergün çalışıyorken vede okadar cabanın sonunda tabelada yer bulamaz ken  siz haftada 2 defa gittiginiz ve yılda toplam 40-50 defa yapılan bir aktivitenin sonuçunun kötü olmasının sizi etkilemesine izin vermeyin siz prof. değilsiniz kendinize bukadar yüklenmeyin :D
  Rastgele
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 24 Aralık 2013, 23:51:56 »
teşekkurler tekrardan.
ama insan yinede o kadar uykusuzluga ve emege bir şeyler elde etmek istiyor.
kaldıki babam bu tufegı ove ove bıtıremezken ınsan utanıyor.
yada adamın tufegıne bok atıcam ama o da ayrı bır rezıllık olur kanımca.
dedıgını gıbı sık sık alıştırma yapmalı.
yemıycegım hayvana atmayı sevmıyorum ama en azından kargalar uzerınde antremana başlasam ıyı olucak sanırım.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 25 Aralık 2013, 00:05:24 »
teşekkurler tekrardan.
ama insan yinede o kadar uykusuzluga ve emege bir şeyler elde etmek istiyor.
kaldıki babam bu tufegı ove ove bıtıremezken ınsan utanıyor.
yada adamın tufegıne bok atıcam ama o da ayrı bır rezıllık olur kanımca.
dedıgını gıbı sık sık alıştırma yapmalı.
yemıycegım hayvana atmayı sevmıyorum ama en azından kargalar uzerınde antremana başlasam ıyı olucak sanırım.

Aman sakın canlı üzerinde alıştırma yapmayın yanlış anladınız galiba beni vebali büyük olur, size tavsiyem evinizin en geniş boş duvarına veya bir düzelem üzerine  6 metre yada ne kadar acılabiliyorsanız geriye o noktadan tüfeği bir noktadan bir noktaya swing yapın bu esnada şuna dikkat edin tüfek aynı hat üzerinde götürmeye çalışın duvarların tavan la birleştiği noktanın başından sonuna kadar swing yapın  tüfeği  aynı düzlemde hareket ettirmede sıkıntı yok ise daha sonra karar verdiğiniz bir nokta tetiği çekin ve ağıznızla fişeğin patlama sesini taklit edin boom vs. tetiği çektiğinizde ve boom sesi çıktında tüfeğin durmaması gerektiğini unutmayın u alıştırmayı bek avında oturuyormuşsunuz gibi değişik kombinasyonlarla deneyin sonuç verecektir..bu söylediğim daha bilimsel birşey tamam skeet atıçılığı üzerine kurulu bir kitapdan alıntıdır kendimce uyaladım...
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2013, 00:06:43 Gönderen: Ferhat DEMİRCİ »
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 25 Aralık 2013, 00:11:35 »
tekrar tesekkurler.
ama bu yöntem bana çok spesifik geldi.
onun yerıne çelik levhalarım var onlara 20 metreden fişekli aynı uygulamayı yapsam oraya sprey boya ıle işaret çaksam aynı ısı gorurmu.böylece saçmaların nereye gıttıgınıde gorebılme ımkanım olur.
bu arada evımın uzerınden dalgıç geçişi oluyor her aksam ustu dalgıç yenen bır kuşsa onlar uzerınde deneyeyım yok yenmez dıyorsanız dedıgım gıbı yapayım olmadı.
dalgıç geçişi oluyor ewımın ustunden ama ordek geçişi olmuyor onada cok canım sıkılıyor evım sakarya nehrının kenarında.)
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 25 Aralık 2013, 00:40:18 »
     Sayın abim yanlış anlamayınız fakat canlı kuş üzerinde test yapmak etik değil o anlamda yenip yenmemesi değil mevzu mevzu avcı olgusunun yanlış anlaşılması mevzudur düşünce tarzının başkalrı tarafından görülüp aynı şeyleri yapmaları onuda başkalarının görmesi silsilesi avcıya bakış  acısını değiştirir. diye düşünüyorum.
   çelik levhalara söylediğim sistemi fişekli olarak yapmak size herhangi bir şey kazandırmaz tetik çekme alışkanlığı dışında  tüfeği durdurmak istemiyorsanız sürekli hareket halindeki bir kuşu kafanızda canlandırıp yukarda söylediğim alıştırma ile birleştirn inanın faydasını göreceksiniz.....
Ferhat DEMİRCİ
1979 ADANA
[email protected]

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 25 Aralık 2013, 08:49:42 »
Swing çalışmasından önce dipçik ölçülerini kontrol etmen daha faydalı olur. Bunu en basitinden şöyle yapabilirsin. Sabit bir hedefe bak gözlerini kapat tüfeğini omuzla gözlerini aç. ne görüyorsun? arpacık hedefin neresinde? şeriti düz olarak görüyormusun? arpacık hiç mi gözükmüyor? hedefin ne tarafında kalmışsın (alt üst sağ sol vs.) bu denemeyi bir kaç kez üst üste yaptıktan sonra ortalama bir fikir oluşur, üst şeridin yarısından arpacığı görüyorum hedefin sağında kalıyorum gibi..gözünü açtığında şeridin tamamını silme görüp arpacığı hedefin üstünde buluyorsan dipçiğin sana uygun demektir.
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 26 Aralık 2013, 23:11:10 »
teşekkur ederim degerlı cevaplarınız ıcın.
konuyla alakasız bır rıcam olacak.
ben doya doya kaz avı yapmak ıstıyorum turkıyede nerede yapılabılır yada yapan gıden bı abımız bu kardeşini yanına alırmı?
o kadar emek verdık ordan oraya koşturdum agız tadıyla bır av yapamadık ınsanın sınırlerı bozuluyor..
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 27 Aralık 2013, 21:20:55 »
     Sayın abim yanlış anlamayınız fakat canlı kuş üzerinde test yapmak etik değil o anlamda yenip yenmemesi değil mevzu mevzu avcı olgusunun yanlış anlaşılması mevzudur düşünce tarzının başkalrı tarafından görülüp aynı şeyleri yapmaları onuda başkalarının görmesi silsilesi avcıya bakış  acısını değiştirir. diye düşünüyorum.
   çelik levhalara söylediğim sistemi fişekli olarak yapmak size herhangi bir şey kazandırmaz tetik çekme alışkanlığı dışında  tüfeği durdurmak istemiyorsanız sürekli hareket halindeki bir kuşu kafanızda canlandırıp yukarda söylediğim alıştırma ile birleştirn inanın faydasını göreceksiniz.....

evet haklı cıktınız tetik mesafesinin kısa oldugunu gorduk bu gun kabzanın kıcına bezlı ek geçirme yaptık sımdı tam oturuyor.
sabah ordek avına gıdıyorum umarım guzel olucak hersey.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA