Gönderen Konu: Av Kültürü: 1-) Tüfek Hangi Şartta Nasıl Taşınır, Nasıl Tutulur?  (Okunma sayısı 32305 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Bu video başka bir konuda, başka bir sebeple paylaşılmıştı ancak videonun çekilme ve yayımlanma amacından çok farklı bir konuyu da içereren bir video olduğunu fark ettim. Avcılarımızın "çok büyük çoğunluğu" tarafından maalesef hiç önem verilmediğini sürekli gördüğüm/düşündüğüm:

Tüfek, bir diğer arkadaşımızın yanına/yakınına yaklaştığımızda nasıl taşınır? Nasıl tutulur?

Tüfek, bir diğer arkadaşımızın yanında/yakınında , atışa hazır pozizsyonda yürürken nasıl tutulur ?

konularıyla ilgili (bu gözle sonuna kadar izlenilirse) ders gibi eğitici bir video olduğunu düşündüğüm için konusunu açma ihtiyacı hissettim.

Videodaki avcıların hepsinin hareketlerinin, birbirinin bire bir simetriği ve/veya kopyası olmasının, ne kadar "tecrübeli, bilgili, eğitimli ve nihayetinde ne kadar USTA" avcı olduklarının de apaçık emaresi olduğuna da dikkat çekmek isterim. Videoyu sonuna kadar bu gözle izlediğiniz ve anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
Ellerine sağlık abi,faydalı bir paylaşım olmuş😊
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
Tüfekler çok estetiği bozmuş ablaların yanında açıkça söyliyeyim. :)

Güzel öğretici bir video.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Sağ ol Atagan...

Ellerine sağlık abi,faydalı bir paylaşım olmuş😊
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Konunun içerisinde, parça parça altını çizmek istediğiniz konuları ya da tartışmak istediğiniz konular varsa da yazabilirsiniz bence...

Örnek:
3:25-3:35  : Arabanın yanında tüfek doldurulmaz arkadaşlar. ARABANIN YANINDA TÜFEK DOLDURULMAZ, TÜFEK KAPATILMAZ.

"yaaa biz usta avcıyık boş ver onları"

HAYIR, ARABANIN YANINDA TÜFEK DOLDURULMAZ.

"yaaa amma gorguyon, biz biliyok usta avcıyık"

HAYIR, ARABANIN YANINDA TÜFEK KAPATILMAZ.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Kamil ÜNLÜTÜRK, Atagan YILDIZ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Abi tüfekler "kaba ve köşeli" olabilir... :)

Ama bu konu, yaptığımız işte/aktivitede "pardonu olmayan" tek konu... Geride kalan hepsinin cezası, müeyyidesi var, bunun geri dönüşü, tazmini yok.

Tüfekler çok estetiği bozmuş ablaların yanında açıkça söyliyeyim. :)

Güzel öğretici bir video.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Sanıyorum tüfeklerine itimatları yok ;D :D...Biz de olsa önden yürüyen arkadaşın tüfeğinin namlu ucu direkt yüzümüze bakardı >:(,emniyette genelde açık olduğu halde kimse de en ufak endişe duymaz >:(,zira bizde beklenmedik bir şekilde tüfek ateş alırsa saçmaları yakalayan bir sistem var >:(,adamlar henüz o teknolojiyi bilmiyorlar ::)...
« Son Düzenleme: 23 Mart 2016, 00:58:37 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: Osman DÖŞLER, İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ellerindeki tüfeklerin, dünyanın en sağlam ve güvenilir tüfeklerinden bir kaçı olduğu konusunda teminat verebilirim :D "Buna rağmen" itimat etmiyorlarsa.................................................................
Fill in the blanks... :D

Sanıyorum tüfeklerine itimatları yok ;D :D...Biz de olsa önden yürüyen arkadaşın tüfeğinin namlu ucu direkt yüzümüze bakardı >:(,emniyette genelde açık olduğu halde kimse de en ufak endişe duymaz >:(,zira bizde beklenmedik bir şekilde tüfek ateş alırsa saçmaları yakalayan bir sistem var >:(,adamlar henüz o teknolojiyi bilmiyorlar ::)...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
O zaman silah kültürüne dikkat çekmek için

- Ava  gelince mera da araçtan inince nasıl silah hazırlanışını
- Av esnasında gezerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini
- Av da mola verirken silahın nasıl duracağı veya knulacağı
-Av bitiminde silahın nasıl boşaltılıp kılıfına konulmasına kadar olan bölümü sınıflandırmak lazım.

Av esnasında gezerken silah ile nelere dikkat edilmesi gerektiği de ayrı sınıflandırılabilir.

- Gezer avlarda
-Bek avların da falan gibi.

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK, Yusuf GÜL

Çevrimdışı Salih COŞKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Şerbetliyiz biz abicim... sonra bu bakmışsın kot pantolon fitillemiş 😂
1976 Balıkesir

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Süreyya AYAN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Aynen abi, videodaki görüntülerinden ne anlamamız, neyi çıkarmamız gerektiğini madde madde özetlemişsin... Eline sağlık.

O zaman silah kültürüne dikkat çekmek için

- Ava  gelince mera da araçtan inince nasıl silah hazırlanışını
- Av esnasında gezerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini
- Av da mola verirken silahın nasıl duracağı veya knulacağı
-Av bitiminde silahın nasıl boşaltılıp kılıfına konulmasına kadar olan bölümü sınıflandırmak lazım.

Av esnasında gezerken silah ile nelere dikkat edilmesi gerektiği de ayrı sınıflandırılabilir.

- Gezer avlarda
-Bek avların da falan gibi.

1978 - Istanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Çoğu zaman gözden kaçan ama çok çok önemli bir konu bu İbrahim Bey. Avda emniyet çok önemli. Bunun için de farkındalık gerekiyor. Uzun zaman önce bir tanıdığım, kazayla avda arkadaşını vurmuştu.mermiyi koyup tüfeği kapatırken silah ateşlenmiş. Namlu o esnada karşısındakine dönükmüş. Allah korusun çok dikkat etmek gerek. Avda silahı taşırken arkadaşına dönük olmayacak, mesela bıldırcın gibi avlarda aynı hizada ilerlemek, silahı tutuş şekilleri, av sahasına girmeden mermi sürmemek mermiyi doldurmak boşaltmak bunlar önemli konular öyle biz usta avcıyız falan demekle olmuyor gerçekten dikkat etmek gerek.elimizdeki oyuncak değil. Telafisi olmayan ve ömür boyu pişman olunacak hatalara sebebiyet verir ki aman dikkat edelim...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Bir de avda tedirgin panikli ve heyecanlı arkadaşlardan uzak durmak lazım. Avı görünce aklı giden kendini kaybedip nereye nasıl sıktığını bilmeyenlere şahit oluyorum. Uyarmaya çalışıyorum, anlayan anlıyo anlamayıp ustalıktan dem atanlardan da mümkün mertebe uzak durmaya çalışıyorum. Bizim bölgede akşam bekinde sulak tarlalarda avcılar bazen neredeyse dipdibe duruyolar. En az 100 metre olması lazım arada.. çok kez uyarıyorum ama kim dikkat ediyo ki..
« Son Düzenleme: 23 Mart 2016, 01:16:12 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Av bitti, arabalara dönülecek...

Tüm tüfekler kırılır, tüm tüfekler hemen orada boşaltılır.

ARABAYA DOĞRU YOLA ÇIKMAK İÇİN, BİR ADIM DAHİ ATMADAN:

TÜM TÜFEKLER KIRILIR, TÜM TÜFEKLER ORADA BOŞALTILIR. TÜFEK ARABADAKİ KILIFINA GİRENE KADAR BİR DAHA KAPATILMAZ.
1978 - Istanbul

• Expert Üye
Efendim laf nasıl olduysa beretta ya geldi gene ;D(nasıl oluyor anlamıyorum valla :D,o kadar her taşın altından çıkabiletesi var yapacak şey yok :D)...Enson çıkan bu 486 parellelo da tüfeği çoğu zaman yapıldığı gibi,tek elle kabzadan tutarken bant kısmı omuza gelecek şekilde omzumuza attığımızda horozları kilitleyen gravitational safety nam bir sistem koymuş :D...Hatırlatayım dedim ;D :D...
« Son Düzenleme: 23 Mart 2016, 01:24:27 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Aynen Emrah Bey,

Bu konudaki "riskin" gerçekleşmesi için hepimizin bir kez hakkımız var. VURAN taraf da olsak VURULAN taraf da olsak... Bir kez , sadece bir kez gerçekleşecek. Vuransak, bir daha silah ruhsatının yüzünü göremeyeceğiz, vurulansak.............. Allah düşmanımın dahi başına vermesin...

Çoğu zaman gözden kaçan ama çok çok önemli bir konu bu İbrahim Bey. Avda emniyet çok önemli. Bunun için de farkındalık gerekiyor. Uzun zaman önce bir tanıdığım, kazayla avda arkadaşını vurmuştu.mermiyi koyup tüfeği kapatırken silah ateşlenmiş. Namlu o esnada karşısındakine dönükmüş. Allah korusun çok dikkat etmek gerek. Avda silahı taşırken arkadaşına dönük olmayacak, mesela bıldırcın gibi avlarda aynı hizada ilerlemek, silahı tutuş şekilleri, av sahasına girmeden mermi sürmemek mermiyi doldurmak boşaltmak bunlar önemli konular öyle biz usta avcıyız falan demekle olmuyor gerçekten dikkat etmek gerek.elimizdeki oyuncak değil. Telafisi olmayan ve ömür boyu pişman olunacak hatalara sebebiyet verir ki aman dikkat edelim...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Emrah AKDENİZ

• Expert Üye
Bir de avda tedirgin panikli ve heyecanlı arkadaşlardan uzak durmak lazım. Avı görünce aklı giden kendini kaybedip nereye nasıl sıktığını bilmeyenlere şahit oluyorum. Uyarmaya çalışıyorum, anlayan anlıyo anlamayıp ustalıktan dem atanlardan da mümkün mertebe uzak durmaya çalışıyorum. Bizim bölgede akşam bekinde sulak tarlalarda avcılar bazen neredeyse dipdibe duruyolar. En az 100 metre olması lazım arada.. çok kez uyarıyorum ama kim dikkat ediyo ki..

Sanıyorum çoğu kişide av silahlarının içine kurşun konulmadığı sürece sadece küçük kuşlara zarar verebildiği şeklinde bir önyargı var...
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Hee, tabii ya, sağa yatırdığında mekanik, sola yatırdığında geri tepme esaslı özelliğe dönüşen tetik mekanizmasını üretmeyi başarabilen bir firmanın, "efendim omzuna atınca bilmemnesine" güveneceğiz? Öyle mi :D

Burada, kaya gibi sağlam, full intercepting sear özellikli sidelock tüfeklere güvenmiyorken :D Hah, Kamil Bey :D

Efendim laf nasıl olduysa beretta ya geldi gene ;D(nasıl oluyor anlamıyorum valla :D,o kadar her taşın altından çıkabiletesi var yapacak şey yok :D)...Enson çıkan bu 486 parellelo da tüfeği çoğu zaman yapıldığı gibi,tek elle kabzadan tutarken bant kısmı omuza gelecek şekilde omzumuza attığımızda horozları klitleyen gravitational safety nam bir sistem koymuş :D...Hatırlatayım dedim ;D :D...
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
O "usta!"lara Allah selamet versin ama bizlerden çok uzak olsunlar.

anlamayıp ustalıktan dem atanlardan da mümkün mertebe uzak durmaya çalışıyorum.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Muhtemelen... Öyle bir şey gerçekten olabilir. Yoksa bu kadar gevşek davranılmazdı diyorum ben de kendi kendime.

Bir kaç metrelik mesafede, "saçma numarası kaç olursa olsun", yivsiz setsiz bir tüfeğin, .300 Winchester Magnum gibi bir yivli kalibreden dahi çok çok daha fazla öldürücü olabileceğinin herkes tarafından bilinmesi lazım.

Sanıyorum çoğu kişide av silahlarının içine kurşun konulmadığı sürece sadece küçük kuşlara zarar verebildiği şeklinde bir önyargı var...
1978 - Istanbul

• Expert Üye
Hee, tabii ya, sağa yatırdığında mekanik, sola yatırdığında geri tepme esaslı özelliğe dönüşen tetik mekanizmasını üretmeyi başarabilen bir firmanın, "efendim omzuna atınca bilmemnesine" güveneceğiz? Öyle mi :D

Burada, kaya gibi sağlam, full intercepting sear özellikli sidelock tüfeklere güvenmiyorken :D Hah, Kamil Bey :D

Firma orada şöyle demek istemiş;Tüfeklerimizin sağı solu bellidir :D...Şaka bir tarafa,benim gözlemlediğim,safety försttür en azından brescia ağasında :D,,ona güvenebiliriz,stepleri,tırnak pideleri veya sağa sola yatırınca selektör yapması tamam da :D...Pembe defektler onlar :D...
« Son Düzenleme: 23 Mart 2016, 01:43:01 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Zafer TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
Sabah olsa da ava gitsek dedirten cinsten bir video. :) Teşekkürler paylaşımınız için İbrahim Bey.
  • Akkar Churchill 512 Çifte
  • Huğsan 191 a Otomatik
  • Huğlu Renova Otomatik
  • Tanga Del Dnd Serbia - Epagnuel Breton
  • Nitro Breton'el - Epagnuel Breton
Zafer TOPÇU
1984 EDİRNE

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
He o pembe defektler orada öylece dururken, SAFE - FIRE arasındaki kırmızı hatta defekt olmayacağını kim taahhüt ediyor Brescia yörelerinden ? :D Safety förstmüş.. Hayatta da güvenmem :D

Zırnık güvenim olmaz, ben burada, (adamlar deli gibi manyaklar gibi obsesif seviyede güvenlik manyağı olmalarına rağmen), Made in Germany tüfeğe bile zerre kadar güvenmiyorum, Brescia'ya canımı emanet edeceğim ? :D Beklentinizin, nasıl uçuk bir beklenti olduğunu şu cümlemdeki çarpıcı karşılaştırmayla anlatabilmişimdir umarım efenim :D

Firma orada şöyle demek istemiş;Tüfeklerimizin sağı solu bellidir :D...Şaka bir tarafa safety försttür en azından brescia ağasında :D,benim gözlemlediğim,ona güvenebiliriz,stepleri,tırnak pideleri veya sağa sola yatırınca selektör yapması tamam da :D...Pembe defektler onlar :D...
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ben teşekkür ederim Zafer Bey... :)

Sezon elbet gelecek, Allah bize ömür versin yeter ki... :) Ömrümüz varsa, sabrederiz gelecek...

Ama burada altını çizmeye çalıştığımız konu: Videodaki eğitimli, KALİTELİ avcıların yaptığı gibi,  "tüfeklerimizi her zaman kıralım" diyoruz :)

Sabah olsa da ava gitsek dedirten cinsten bir video. :) Teşekkürler paylaşımınız için İbrahim Bey.

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Zafer TOPÇU

Çevrimdışı Zafer TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
Kesinlikle önce güvenlik tabi.

Yalnız bir kare görüntüde boş fişeği yerden alırken olabilirdi. Çantaya girenler hep kuş olacağına birinde de boş fişek olsa daha güzel olurdu diye düşünmedim değil izlerken :)

Ben teşekkür ederim Zafer Bey... :)

Sezon elbet gelecek, Allah bize ömür versin yeter ki... :) Ömrümüz varsa, sabrederiz gelecek...

Ama burada altını çizmeye çalıştığımız konu: Videodaki eğitimli, KALİTELİ avcıların yaptığı gibi,  "tüfeklerimizi her zaman kıralım" diyoruz :)

• Akkar Churchill 512 Çifte
  • Huğsan 191 a Otomatik
  • Huğlu Renova Otomatik
  • Tanga Del Dnd Serbia - Epagnuel Breton
  • Nitro Breton'el - Epagnuel Breton
Zafer TOPÇU
1984 EDİRNE