Gönderen Konu: ben mi köpek mi acemi  (Okunma sayısı 3211 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim EMİRE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
ben mi köpek mi acemi
« : 24 Aralık 2013, 17:49:50 »
bu hafta köpegim bir tavşan çıkarttı 15 dk izini kaybettirdi bende yatakta beklemedim köpegin sesine gittim ben mi acemiyim köpek mi birde köpek  soyakta ses vermiyor kovdugu hayvan önünde olmadan ses vermiyor
İbrahim EMİRE
1984 ZONGULDAK

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: ben mi köpek mi acemi
« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2013, 19:54:07 »
İbrahim 3 yıldır tavşan avına gidiyorum, Tavşan avcısı olan büyüklerimden şu izlenimi edindim.Tavşan köpeği kaldırıp ve havlayarak peşinden koşuyor, avcı büyüklerimde köpeğin sesine göre  tavşanın gelebileceği yerlerde bekliyor.Benide bir yere dikiyorlar hiç kıpraşmadan bekle diyorlar bende bekliyorum kıpraşmadan))).Yalnız yerler kuruysa  köpek tavşanı çabuk kaybediyor, kuru yerde tavşanın kokusu çabuk geçiyormuş.Ayrıca tavşan avında kesinlikle kıpırdama ve ses çıkarma, yoksa vuramazsın. Çok dikkatli olacaksın tavşanın nereden geleceği belli olmuyor. Köpeğin sesi başka yerden gelir ama tavşan köpeği atlatmışdır bakmışsın tavşan dibindedir.Her alanı görebileceğin şekilde bir tepeye veya müsait bir yere dur ve tavşanı bekle.Tavşanın geçtiği yeri görüp  köpeğine koklatırsan köpek kokuyu alırsa avı takip edebilir.köpeğin takibi hızlı ise tavşan tam gaza basıp meradanda çıkarabilir.benim avcılardan izlenimim bu. Şu andada yaban tv de tavşan avı seyrediyorum. Bak köpek bir saat sonra tavşanı yatağının yanına geri çevirmiş)))
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Hüseyin YUVANÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 24 Aralık 2013, 22:32:54 »
bazı  köpek  avı  çıkardıktan  sonra  kovmaya  başladımı  bağırır  kimi  köpek  tavşanın  oynağını  buldumu  başlar  bağırmaya   köpeğinin  kovması  iyi  ise  yatağı  beklersin  çevirir  getirir  ersann  arkadaşın  dediği  gibi  bazen  tavşan  köpeği  atlatır  yatağa  hemen  döner  köpek  iyi  kovuyorsa  mecburi  o  tavşan  yatağa  döner  köpeğin  kısa  kovuyorsa  köpeğin  sesine  doğru  yaklaş  bekle  hayırlı  avlar  rastgele  inşallah  anlatabildim   ibrahim
Hüseyin YUVANÇ (ZAZA hüseyin)
1954 Buca İZMİR            0537 2567299

Çevrimdışı İbrahim EMİRE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 25 Aralık 2013, 22:51:40 »
tşkrler
İbrahim EMİRE
1984 ZONGULDAK

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2013, 21:43:17 »
yaz ayinda tavsan kovmayi  ógrenen zagar  kisin gúzel av yapmaz, kisin tavsan kovmasina ógrenen zagar yazin av yapmaz,

neden  kisin yerler  islak oldugundan tavsanin daha cok kokusu kalir,  kisin  tavsan  kovan ógrenen  zagar  yazin yerler kuru oldugundan tavsanin kokusuna tam cekemez tavsani bulur  cabuk kaybeder zagar,  birde yazin yerler kuru oldugundan zagar yerden cok toz  ceker  zagarin ciyerleri tozla dolar zagar icin iyi olmaz,  ikide bir zagar hapsirir tiksirir zagarin burnuna toz kactikca,

onun icin yazin yerler kuru iken zagar ógretilmez ava gidilmez, en uygun ay kis ayidir yerler  islak toz yok ve zagar daha iyi tavsan kovar yerler islak oldugundan tavsanin kokusu kolay kolay kaybolmaz,

hem sen acemesin hem zagar acemi,

bazi zagarlar  tavsani bulur  kaldirir   ama  kalkan tavsani cabuk kaybeder,  bazi zagarlar  tavsani  bulamaz kaldiramaz ama kalkan kacan tavsani cok iyi kovar bir kac tur yaptirir, tavsani zagar,

onun icin tavsan zagar ustalari iki zagari olur biri tavsani cabuk bulup kaldiran diyer zagarda tavsani  iyi kovan olur. onun icin usta tavsan avcilari iki zagar bulundurur her zaman, 

veya iki arkadas varsa  birer tane zagar beslerler   her zaman beraber ava giderler, birinin kópeyi iyi tavsan bulurken  diyer zagarda iyi kovar tavsani,,,

bazi  zagarlar vardir tek basina zagar hem kovmasi  hem tavsani bulmasi  yónúnden cok iyi zagarlardir    ógle zagarlar cok nadir bulunur,

onun icin her zaman tavsan zagari iki veya úc tane olacak bir birinin hirsi ile cok gúzel av yaparlar,

tavsan avinda  ordan orayi gezilmez, gezersen sana dogru gelen tavsan sana górúr baska tarafi dogru  gider,

tavsan avcisi yer denistirir   denistirde   ne zaman yer denistirir cok iyi bilir ve yapar,  bu duruma gelene kadar sógle úc bes sene tavsan avi yapmalisin ondan sonra yavas yavas tavsan avinin inceliklerine ógrenmis olursun,

kópeyin iyi tavsan kovmuyorsa  tavsan avina cok erken gitmelisin daha tavsanlar yeni yatagina gitdigi sirada yerler  agarmadan safak sókmeden av yerinde olmalisin tavsanlarin kokusu  azalmadan koku  yerden silinmeden  tavsanin kokusu  azalmadan av yerinde olmalisin,
yerler islakken gitmelisin  bógle  yaparsan kópeyin gitdikce acilir iyi tavsan kovar,

gec kalirsan gúnesi dogdurursan   yerler ISINDiktan sonra gidersen zagarin   okadarliksa  iyi  tavsan avi yapamassin,

tavsan zagari secmek yetisdirmek  ve tavsan avi yapmak okadar górúldúgú kadar kolay bir av deyildir,
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2013, 21:47:27 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı İbrahim EMİRE

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 27 Aralık 2013, 22:51:27 »
vakit ayırıp bu kadar bilgiyi bana yazdıgınız için çok tşkr ederim
İbrahim EMİRE
1984 ZONGULDAK

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2014, 20:16:06 »
ibrahim emire bu haftaki tavşan avında başıma geleni anlatayım.tavşan önümdeki çam torusunun arkasına gelmiş ben görmemişim , kıpırtıdan şüphelenerek tüfeği kaldıracağım esnada naylon montun sürtünmesinden dolayı çıkan sesten tavşan bir anda fırladı, tavşan tam çalıların içine doğru dönerken  tüfeği tam kaldırdım nişan aldım tetiği çektim tüfek emniyette imiş, güzelim tavşan gitti, ileride boş bi alanda durdu beni seyretti tekrar kaçtı gitti)))))ufak su dökmek için tüfeği emniyete almıştım , emniyeti açmayı unutmuşum.))nasip değilmiş dedik geçtik, düşün artık , av için üstüne giydiğin elbise bile önemli tavşan avında
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Muhammet KIRAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • ((( Kavak'lı )))
« Yanıtla #7 : 19 Şubat 2014, 13:11:21 »
Merhabalar.
Herhalde, galiba, sanırsam ikinizde de acemilik var gibi :))
Tavşan avında ustalaşmış büyüklerle ava gitmeni öneririm.
1979 SamsuN
''En İyi Köpek Sahibi Olduğun Köpektir''