Gönderen Konu: AVBİS KOCA BİR FİYASKO VE İHMAL  (Okunma sayısı 7527 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enis CANPOLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
AVBİS KOCA BİR FİYASKO VE İHMAL
« : 24 Ocak 2017, 01:05:05 »
Arkadaşlar öncelikle biraz uzun bir yazı olacak.
Faydalı olması için lütfen sonuna kadar okuyalım.

1. Öncelikle Türkiye'deki kayıtlı avcılar için Avbis diye avcı bilgilendirme sistemi adında saçma sapan kullanımı gayet amatör Ve gereksiz bir sistem getirdiler. Belli ki bu işin başında profesyonel bir avcı, doğacı Ve habitatı bilen coğrafya bilgisi olmayan kişiler var.
2. Diyelim ki 60 yaşında bir avcısınız Ve herşeyiniz kayıtlı, çevrenizde size yardım edebilecek kimse yok Ve yarın ava gideceksiniz. Teknoloji yi de kullanamıyorsunuz. Yetkililere soralım buradan bu amcamız Ne yapıcak ( böyle 100 lerce avcı var)
3. Diyelim ki siz randevuyu da aldınız. Oturduğunuz yerden 150-200 km ilerde bir meraya gittiniz. Ve şansınıza o gün sabah da gittiğiniz yerde hayvan çalışmadı, 50 km mesafedeki bir arkadaşınız ile telefonda görüştünüz Ve kendisi size bulunduğu yerde geçit,bek,av olduğunu söyledi. Avbis'e göre ne kadar heyecanlansanız da bir meradan diğerine geçemezsiniz. Çünkü aynı güne randevu vermiyor.
4. Av geri bildirimleri tamamen yanlış giriliyor Ve ilk zamanlar 3 cins dönem avı yapma müsaadesi veriyordu. Şimdi 2'ye düşürdüler.
Velhasıl neresinden tutarsanız elinizde kalan bir sistem.
5. Sözde avcıları kayıt altına alıp popülasyonu denetlemek için kurdular bu sistemi. Şimdi can alıcı soru; gittiğiniz meraların köylerindeki abilerin kaç tanesi kayıtlı avcı??

Umarım ki, bu uygulamaya bir an önce son verilir..

Sevgi ve selamlarımla..
  • İNGİLİZ SETTER
  • AKKAR CHURCCHİLL
  • AKKAR SEMİ AUTO
1989-istanbul

The following users thanked this post: Ömer ÖZSOY, Ekrem USTA

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
Ynt: AVBİS KOCA BİR FİYASKO VE İHMAL
« Yanıtla #1 : 24 Ocak 2017, 01:23:50 »
Kırklareli il sınırları içinde gümecilik yapamıyorum diye yakınan kişi sırf gıcıklık olsun diye İpsaladan kota alıyor 2 günlük ve oraya ava gitmiyor..sırf İpsalanın kotası bitsin diye,malesef bunlarıda birebir görüyoruz..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

The following users thanked this post: Enis CANPOLAT

Çevrimdışı Taner MEMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 24 Ocak 2017, 01:34:00 »
18 yaşına bastığım sabah önce ehliyet kursuna oradan cıkar cıkmazda avcılk kursuna yazıldım oradanda emniyete gidip teskere talebinde bulundum. O zamandan bu zaman 1 gün kaçak günde avlanmadım yasakta avlanmadım pulsuz avlanmadım gece avlanmadım takozsuz avlanmadım kurallara uydum ama bu yıl bu avbis yüzünden sürekli yasakta avlanırmışım gibi hep huzursuzum hep rahatsızım psikolojim bozuldu dur baska avlaga mı gectim dağın zirvesinde nevigasyon uzmanı oldum kordinat cıkarmaya calısıyorum onuda gectim bu hafta ipsaladaydım bir av sahası merkezi hayal edin 10 km altı baska avlak 10 km üstü baska 10 km sağı başka 10 km solu başka kaz geziyor yolu atlıyorum baska avlak hadi bi avlaktan öredk birinden kaz alıyorum kaz aldığımda ördek ördek aldığımda kaz cıkıyor kafamda hep su soru burada kaz kotam mı vardı ördek kotam mı
kaz geciyor karsıya iniyor orası baska avlak simdi ben 5 km ileride ördek vurucam adam gelip bana kacak avcı muhamelesi yapıp ceza kesicek av için tazminat ödetecek sonra ben ormancıyı vurayım o adamcağız ne yapsın adam işini yapıyo benim en cok zoruma giden bu vallahi oturup ağlarım heralde oracıkta kacak avcısın derlerse bu kadar boğcacı içinde
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2017, 13:43:03 Gönderen: Taner MEMET »
Taner MEMET
Bursa-1988

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 24 Ocak 2017, 09:07:09 »
 O0 O0 avlak sınırlarını çizen kişi kafasına göre bölüm yapmış. kayseri yamula barajının orta kısmından kuzeyinde 5-6 adet koy başka bir avlağa giriyor. Ayrıca barajın tamamı bir avlak değil 4-5 farklı avlaklar kıyısına köşesine dokunuyor.bana göre avlak sınırları çok küçük ortalama her şehire kaç tane düşüyor bilmiyorum bakmadım ama öyle sanıyorum ki 60-70 i düşmez.
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

Çevrimdışı Enis CANPOLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 24 Ocak 2017, 10:27:46 »
Türkiye'de Ata Sporunun sonunu mu getirmeye çalışıyorlar İnan'ın anlamış değilim.
Ayrıca eskiden tüfek ruhsatını alıp, 5 sene çok güzel avlanabiliyordunuz.
Şimdi şehir için,Türkiye geneli pul alıyorsunuz, tüfeğe her sene 30-40 tl zamlı vergi ödüyorsunuz.. 2017 senesi vergi : 178 tl.

Gelin görün ki, hiçbir hayvan türüne katkıda sunmuyor. Merkez av komisyonu.
Kekliğe, duyarlı avcı sahip çıkıyor
Geyik-Karaca'ya avcı sahip çıkıyor
Sülün'e avcı sahip çıkıyor..

Merkez av komisyonu sadece tahsilat yapıyor.
Saçma sapan denetlemeler yapıyor..
Bana sorarsanız göçmen kuşlarda kota kaldırılmalı..
Bir insan kaç ördek - kaz - çulluk avlayabilir ki?
  • İNGİLİZ SETTER
  • AKKAR CHURCCHİLL
  • AKKAR SEMİ AUTO
1989-istanbul

The following users thanked this post: Ömer ÖZSOY, Cengiz ÖNGÖREN

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 24 Ocak 2017, 11:08:05 »
Sevgili dostlar MPGM.Doğakoruma Daire Başkanlığınca Biz avcıları bilgilendirme amaclı ve avbisle ilgili sorunlar,yarar ve zararları konusunda bölgeler itibariyle toplantılar düzenlenmeye başlanılmıştır.12.Bölge Müdürlüğünce Trabzonda çevre il ve ilçe Dernek başkanlarının katılımıyla gerçekleşti.Bu toplantıda Tüm dernek başkanlarına sırasıyla konuşma hakkı tanınarak sorunlarını dile getirilmesi istendi.Herkes derdini,sıkınısını anlatma fırsatı bulmuş oldu.Sağolsun Daire başkanımız biz dernek başkanlarını dinledi ve sorularımıza gerekli yanıtları verdi,konu üzerinde hassasiyetle duracaklarını,bu toplantıları yaygınlaştırarak tüm bölgelerde gerçekleştireceklerini dile getirmişlerdir.
Siz  değerli dostlarda yapılacak bu toplantılara iştirak ederseniz sıkıntılarınız dilegetirebilirsiniz.
Avbisin sıkıntısı elbette büyük,konu birşekilde çözüme ulaştırılmalıdır..
Avına avcısına ve de doğasına sahip çıkan avcı dostlara selam olsun.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2017, 11:13:32 Gönderen: Fazlı BOZ »
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

The following users thanked this post: Ahmet ÖZTÜRK

Çevrimdışı İbrahim ÖNGÜN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 24 Ocak 2017, 11:49:47 »
18 yaşına bastığım sabah önce ehliyet kursuna oradan cıkar cıkmazda avcılk kursuna yazıldım oradanda emniyete gidip teskere talebinde bulundum. O zamandan bu zaman 1 gün kaçak günde avlanmadım yasakta avlanmadım pulsuz avlanmadım gece avlanmadım takozsuz avlanmadım kurallara uydum ama bu yıl bu avbis yüzünden sürekli yasakta avlanırmışım gibi hep huzursuzum hep rahatsızım psikolojim bozuldu dur baska avlaga mı gectim dağın zirvesinde nevigasyon uzmanı oldum kordinat cıkarmaya calısıyorum onuda gectim bu hafta ipsaladaydım bir av sahası merkezi hayal edin 10 km altı baska avlak 10 km üstü baska 10 km sağı başka 10 km solu başka kaz geziyor yolu atlıyorum baska avlak hadi bi avlaktan öredk birinden kaz alıyorum kaz aldığımda ördek ördek aldığımda kaz cıkıyor kafamda hep su soru burada kaz kotam mı vardı ördek kotam mı
kaz geciyor karsıya iniyor orası baska avlak simdi ben 5 km ileride ördek vurucam adam gelip bana kacak avcı muhamelesi yapıp ceza kesicek av için tazminat ödetecek sonra ben ormancıyı vurayım o adamcağız ne yapsın adam işini yapıyo benim en cok zoruma giden bu vallahi oturup ağlarım heralde oracıkta kacak avcısın derler bu kadar boğcacı içinde
Taner bey ağzına sağlık,ne de güzel ifade etmişsin.Bu yazıyı aynen kopyalayıp MAK toplantısına göndermek lazım.
Sevgili dostlar MPGM.Doğakoruma Daire Başkanlığınca Biz avcıları bilgilendirme amaclı ve avbisle ilgili sorunlar,yarar ve zararları konusunda bölgeler itibariyle toplantılar düzenlenmeye başlanılmıştır.12.Bölge Müdürlüğünce Trabzonda çevre il ve ilçe Dernek başkanlarının katılımıyla gerçekleşti.Bu toplantıda Tüm dernek başkanlarına sırasıyla konuşma hakkı tanınarak sorunlarını dile getirilmesi istendi.Herkes derdini,sıkınısını anlatma fırsatı bulmuş oldu.Sağolsun Daire başkanımız biz dernek başkanlarını dinledi ve sorularımıza gerekli yanıtları verdi,konu üzerinde hassasiyetle duracaklarını,bu toplantıları yaygınlaştırarak tüm bölgelerde gerçekleştireceklerini dile getirmişlerdir.
Siz  değerli dostlarda yapılacak bu toplantılara iştirak ederseniz sıkıntılarınız dilegetirebilirsiniz.
Avbisin sıkıntısı elbette büyük,konu birşekilde çözüme ulaştırılmalıdır..
Avına avcısına ve de doğasına sahip çıkan avcı dostlara selam olsun.
Saygıdeğer Fazlı bey,biz avcıların bu tür toplantı ve organizasyonlardan maalesef haberimiz olmuyor.
  • Baikal izh 43m 1c 12 ga çifte
  • Torun 307 light 12 ga sp
  • Zirve-Serdar 20 ga sp.
  • Sarsılmaz Kılınç 2000 standart
  • Huylu GX 812 66 namlu y.otomatik.
İbrahim ÖNGÜN
1967 Saray/TEKİRDAĞ 05364627469

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 24 Ocak 2017, 12:12:20 »
Sevgili İbrahim bey,MP.Şube Müdürlükleri Dernekleri resmi bir yazıyla toplantılara davet ediyor.Dernek başkanının bu tür tolantılar olduğunda dernek üyesi  arkadaşlara duyuruda bulunması gerekir.
Ayrıca davetiye yazısının ekinde avbisle ilgili düşüncelerinizi yazmanız için bir form gönderiyorlar,dernek başkanları bu formu doldurup iade ediyorsunuz.
Bilgi alışverişi gayette güzel oluyor.
Selam ve sevgilerimi sunuyorum.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Ocak 2017, 17:21:42 »
Bu sistem altyapı çalışması olmadan, avcıların görüşü alınmadan acelece yapılmış bir sistem ki cuma, cumartesi akşamları pek çok kez sıkıntı çektik.Değil kota almak sisteme girmek bile şans işi oluyordu, düzelttiler sanırım.Bu avbisi başımıza sarmak için peşkeş çekenlerde zamanın katliamcılarından başkasının olmadığını düşünüyorum.Zamanında her haltı yemiş sonradan sürdürülebilir avcılık diye tutturmuş Allah'ın dağındaki domuzu, kekliği, her neyse sanki kendi eliyle beslemişte bunları kendisinden başkasının avlamasına tahammül edemeyen insanlar.Bu sistem zamanında tartışılırken çok iyi hatırlıyorum o malum tv kanalına çıkan godomanları, parası olmayan avlanmasın diyenleri. Dedikleri de oluyor gerçekten iş artık hep bütçe üzerine yoğunlaştı.Pul tamam, vize tamam, takoz tamam, avbisten izin yok yaz cezayı.Pek çok kişi belge iptaline gitti kafaları bizden çok daha rahattır eminim.Herşeyim tamam olduğu, defalarca MAK kararlarını yasaları okuduğum halde artık çekiniyorum, acaba bir şeyi yanlış yaptıkmı diye.Adamlar bir harita çizmiş sanki hepimizde GPS takılı.Hala cevaplanması gereken yoruma açık kanunlar da mevcut.Yani neresinden tutsanız elinizde kalacak bir sistem.Tahminimce de 5-10 yıla kadar bölgedeki en fazla avcı giren avlağı tespit edip buraları bahsettiğim godomanlara kiralayıp özel avlak yapacaklar.Çünki bu şekilde ne bilinçli ne sürdürülebilir avcılık olmaz.Bunlara kafa yoracaklarına keşke denetim üzerine kafa yorsalar.Belgesizden çok belgeli avcı ceza alıyordur zannımca.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

The following users thanked this post: Kamil ÜNLÜTÜRK

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 24 Ocak 2017, 20:42:04 »
LÜTFEN OKUYUN
"Avbis avlak aldatmacası" adı altında bir başlık açmayı çok istedim ama elim bir türlü değmedi. Uzun zamandır da siteye yazamıyorum. Madem konu açılmış şimdi ana hatları ile yazayım.
1-Avcılığa resmi olarak başladığım 1991 yılından beri ister istemez her mevzuat değişikliğini takip ettim ve uymaya özen gösterdim. O yıllarda av tezkerenizi alır bununla beş yıl avlanırdınız.
2-Geçen zaman içerisinde önce av günlerini (çarşamba cumartesi pazar) kısıtladılar. Peyder pey avlanılan tür ve limitler düşürüldü. Sonra avcılık belgesi, kurs ve sınav zorunluluğu ve avlama pulları çıktı.
3-Son olarak ise avbis rezaleti çıktı. Harita üzerinde ülkemiz arazilerinde bir sürü devlet avlağı! genel avlak! kurulmuş bizim haberimiz yokmuş. Haritayı görünce öğrendik memleketin her yerinin avlak olduğunu. Ama araziye çıkınca avlak namına bir şey göremedik. Devlet avlağı nedir arkadaşlar? Herhalde özel avlağın karşıtı olan bu kavram, sınırları belli ve devlet tarafından korunan, girişin kontrollü olduğu avlanmanın kontrollü yapıldığı, avın üretildiği ve korunduğu bir yer olmalı kardeşlerim ama ben hiç böyle bir yerle karşılaşmadım. Genel avlak nedir? O tam bir muamma!
4-Yukarıda arkadaşlar Avbis sistemin işleyişindeki aksaklıkları etraflıca anlatmışlar ona girmeyeceğim. Gerek yok çünkü mal meydanda.
5-Peki bizzat muhatabı olduğum, hukukçu olmam sebebiyle de anlamakta pek zorluk çekmediğim bu 25 yıllık av mevzuatının yani kural ve yasakların neticesi ne oldu? Ki esas acı olan budur.
   A-Her yeni kural avlanmayı daha masraflı yaptı. (harç pul vergi vs)
   B-Her yeni kural avlanmayı daha eziyetli yaptı. (limitler, kotalar, yasaklar, kurslar, sınavlar, en son bilgisayarlar vs)
   C-Av hep azaldı. Bıldırcın dahi bitme noktasına geldi.
   D-En namuslu avcılar dahi anlamsız yasaklar ve kurallarla legal avlanmanın dışına itildi.
   E-Avlaklar, çoğu yerli ve köy kökenli eli silahlı avcı olmayan bir güruhun elinde kurudu. İdarecilerde bunu seyrettiler.
   F-Fatura ve eziyet hep namuslu avcıya çıktı. Hatta artık meralarda saldırıya uğrar, arabalarına hasar verilir hale dahi geldik.
   G-Etkin bir denetim sistemi kurulamadı.
   H-Yapılan mevzuat değişiklikleri zaman içerisinde fiilen Türkiyede avı ve avcılığı bitirme noktasına getirmiştir. Demek ki koyulan bu     
       kurallar av varlığını arttırmamış tersine avcılığı çıkmaza sokmuştur.
   I-Zaten maksat avcılık sporunu mümkünse yasaklamak halihazırda bu yapılamadığı için fiilen icra edilemez hale getirmektir. Bu
      mevzuata tam uyarak fiilen avlanmak hemen hemen mümkün değildir.
   İ-Hepsinden de acısı av camiasının büyükleri! akil adamları! Bir bilenleri! Yurt dışında avlanan varlıklı Özel avlakçıları!  çoğu 
     çağdaşı Avrupa silahların 50 yıldan fazla gerisinde olan yerli Silahların reklamcıları! olan, reklamı bol şahıslar bu konuları hiç ya da
     gereği gibi dile getirmediler. Bir zamanlar dillerine " bağaj limiti" diye bir şey dolamışlardı da hep onu söylüyorlardı sanki çok
     önemliymiş! avcılığın başka meselesi yokmuş! gibi. 
   J- Şu söylediklerimi yazan veya söyleyen pek yok. Sanki herkes başka bir ülkede av yapıyor.
   K-Neticeten gerçek avcılar ne engel çıkarılırsa çıkarılsın ava devam ediyorlar ve edecekler ve bu sporu yaşatacaklar .Önce vicdanları ve 
     avcılığın yazılı olmayan değişmez kurallarını gözeterek... Kimsenin görmediği duymadığı yerlerde dahi kurallara uyarak bunun için
     gayret göstererek...
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 24 Ocak 2017, 20:51:00 »
 en önemliside güya avcıdan yana olması gereken bizi koruyacak mak kanunları nedense hep avcının aleyhine işlemekte,
üvey evlat muamelesi gören legal bir avcı olarak benden yana olmayan tüm kuralları ezbere koyan dayatmacılık sistemini yaptım olduları sevmiyorum ve seemiyeceğimi garanti ediyorum benim gibi daha neler var bunuda biliyorum allah yardımcımız olsun daha öncede yazdım şimdilik iyi kötü avlanıyoruz siz 2023 ten sonra görün avı ve avcılığı bugünü arayacağımızı garanti ederim.

sağlıcakla esenliklerle kalınız avcı dostlar.

saygılarımla.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Murat TEPE, Şenol ALPAN

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 24 Ocak 2017, 22:30:23 »
Avbisi çıkartan yetkililer bu sistemi çıkartırken söyledikleri tek şöz şuydu - av üstündeki baskıyı azaltmak
Hedeflenen tek amaç buydu
Şimdi avcı kardeşlerimin arkadaşlarımın hatta kulüpdeki avcı abilerimin söylemleri hep aynı istediğimiz yerde istediğimiz avı vuramıyoruz. Yani bunu açılımı şu - av üzerinde baskı kuramıyoruz
Bu söylemlerle siz yetkiliye gittiğiniz zaman yetkili otomatikman amacına ulaşdığını görüyo ve avbisin doğru bir karar olduğu üzerindeki kanaat malesef dahada güçleniyo
Bence avbisden kurtulmak istiyorsak daha mantıklı ve inandırıcı söylemler bulunmalı diye düşünüyorum
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 24 Ocak 2017, 22:34:15 »
Örneğin bu sistemin en önemli yan etkisi şu oldu kanımca.
Bir çok avcı belgeli avcılığı bıraktı. İllegal ava başladı. Bunun devlete ödenen vergiler açısından devlete maddi açıdan zarar verdiği söylemi etkili olabilecek söylemlerden bir tanesidir.
Söz konusu para oldumu yetkili bu söylemi dikkate alacakdır
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 24 Ocak 2017, 22:45:28 »
Ruhsatını almış,yıllık harcını,vergisini vermiş avcının neyini denetleyeceksin kardeşim sen!
Köy'de mukim,veya şehirde yaşayıp da köy ile bir şekilde bağlantısı devam eden eli Tüfeklileri denetim altına al önce.
Çoluğun çocuğun elinde ucuz Üzümlü Tüfekleri;yırtıcı kuşları,Fareleri,Yılanları vuruyorlar,far avı yapıyorlar.
Bu iş için,Jandarma,Köy muhtarları v.b araçları seferber et.
Masa ve Bilgisayar başından belge üretimi,satışı ile Av yönetimi olmuyor.
Alana çık,av hayvanı potansiyelini tesbit et, avlananları avlak ve avcı bazında kayıt altına al.
Dönüşümlü  ''yasak bölge''uygulamaları ile av hayvanlarını çoğalt.
Bunları yapmak çok zor olmasa gerek.

« Son Düzenleme: 24 Ocak 2017, 23:15:25 Gönderen: Osman KÜÇÜKMUMCULAR »
  • Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

The following users thanked this post: Orkun ÜNLER

Çevrimdışı İsmail DAL 01

• AvlakForum Üye
  • *
  • Av doğa demek, avcı doğayı koruyan demek
« Yanıtla #14 : 25 Ocak 2017, 03:59:51 »
Adamlar kaçak avcıyla uğraşmamak için bizi kolay denetlemek için çıkarmışlar bu avbis illetini popülasyon mera  bahane. Kaçak avcı peşinde değiller ki ruhsatlı avcı yanlış yapsın ceza keselim derdindeler bunuda en kolay avbisle sağlıyorlar.

LG-K350 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Remington 11 87 Premier Light Contour
  • Ata als 2100 tradition
  • kral Quen
  • Kral pompalı
  • pointer
Bismillahirrahmanirrahim
1980 Kadirli

The following users thanked this post: Ömer ÖZSOY, İdris MOĞOL

Çevrimdışı Cengiz DUVA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 14 Şubat 2017, 11:55:35 »
slm.lar biz ne yazsakda neler soylesekde isi bilmeyen adamalari makama getirirlerse boyle olur we bu kisilerin sak sakcilarida coksa islem tamam.yasal olmayan wergiye birde dayatma getiriyorlar.saygilar
1970 İZMİR

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 14 Şubat 2017, 11:59:46 »
    Deveye boynun eğri demişler, nerem doğru ki demiş.
1980-Antalya

Çevrimdışı Cengiz DUVA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 14 Şubat 2017, 14:20:50 »
cok haklisin abi.devede bile azda olsa duz biryer bulunur bunlarda okadarida yok ;D
1970 İZMİR

Çevrimdışı Hasan BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 14 Şubat 2017, 21:22:52 »
Gerçekten hala nokia 5110 kullanan avcılarımız var. :)
Bu seneki kara kışta 15 gün elektriksiz kalan mahalleler oldu.

Yukarıda yazılanlar az bile.Avbis kelimesini duyunca küfredesim geliyor.
1982 Konya

The following users thanked this post: Ömer ÖZSOY

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 15 Şubat 2017, 00:21:51 »
Örneğin bu sistemin en önemli yan etkisi şu oldu kanımca.
Bir çok avcı belgeli avcılığı bıraktı. İllegal ava başladı. Bunun devlete ödenen vergiler açısından devlete maddi açıdan zarar verdiği söylemi etkili olabilecek söylemlerden bir tanesidir.
Söz konusu para oldumu yetkili bu söylemi dikkate alacakdır
+1
  • Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte
1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 15 Şubat 2017, 00:22:24 »
Ruhsatını almış,yıllık harcını,vergisini vermiş avcının neyini denetleyeceksin kardeşim sen!
Köy'de mukim,veya şehirde yaşayıp da köy ile bir şekilde bağlantısı devam eden eli Tüfeklileri denetim altına al önce.
Çoluğun çocuğun elinde ucuz Üzümlü Tüfekleri;yırtıcı kuşları,Fareleri,Yılanları vuruyorlar,far avı yapıyorlar.
Bu iş için,Jandarma,Köy muhtarları v.b araçları seferber et.
Masa ve Bilgisayar başından belge üretimi,satışı ile Av yönetimi olmuyor.
Alana çık,av hayvanı potansiyelini tesbit et, avlananları avlak ve avcı bazında kayıt altına al.
Dönüşümlü  ''yasak bölge''uygulamaları ile av hayvanlarını çoğalt.
Bunları yapmak çok zor olmasa gerek.
+1
Ağzınıza sağlık...
  • Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte
1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

The following users thanked this post: Osman KÜÇÜKMUMCULAR

Çevrimdışı Nurettin CANLI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
AVBİS KOCA BİR FİYASKO VE İHMAL
« Yanıtla #21 : 15 Şubat 2017, 02:24:43 »
Avcidan baska herkesin
İsine yariyo bu avbis
Bohcaciya kacak avciya
Koyluye hatta ve hatta suriyeli sine (bizzat kendim sahit oldum.ve denetlemeye bile girdiler nsl yapmis nsl almis anlamadim.)
Bizi kontroll  etmek den onlara bakmiyo bile.gercekten insanin hirsindan agliyasi geliyo.
 Bu nsl bi anlayis bilmiyorum
Bizim atalarimiz in sultanlarimiz hala ayakda duran kullanilan Av koskleri var.
Yazik yazik
O haklari yuce yaradan elbet sorar bir gun.
 Hepinize saygilar
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2017, 02:26:42 Gönderen: Nurettin CANLI »
1980 ankara

Çevrimdışı Ramazan YILDIZ 20

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 17 Temmuz 2017, 09:22:38 »
Avbis sisteminin yararını hiç görmedim. Avcıları pos cihazı niyetine kullanıyorlar.
  • Stoeger m2000 2012 model standart combo
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Mustafa ÇAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avına Saygı Duymayan Avcı Olamaz
« Yanıtla #23 : 17 Temmuz 2017, 10:30:31 »
bu sistem ile ilgili o kadar tepki almalarına rağmen yetkililer kesinlikle geri adım atmıyorlar maksat başından beri belliydi, sistemi zamana yayıyorlar yıllar geçtikçe yapılmak istenen olayı tamamen paralı avcılığa dönüştürmek, yani ileriki yıllarda devlet avlağı ve genel avlak da kalmayacak bu bölgeler yasaklanacak kalan kısımlar özel şirket veya şahıslara ihale yolu ile her sene pazarlanacak ve avcılar bu meralarda ücretini ödeyerek av yapacak
  • Stoeger M3000 Pregrine Max5
  • Huğlu 601 GB
  • Kral Superpoze
  • Hatsan Mod 135
Mustafa ÇAY
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: Ömer ÖZSOY

Çevrimdışı Mustafa ÇAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avına Saygı Duymayan Avcı Olamaz
« Yanıtla #24 : 17 Temmuz 2017, 10:42:23 »
eğer böyle olursa ne kazanır ne kaybederiz onu düşünmek lazım birazda, ben bir istanbul avcısı olarak bu şekilde av yapmaya karşıyım ancak her geçen sene gerek av popülasyonunun azalması, çarpık kentleşme büyük şehirlerdeki nüfusun aşırı derece artması, avlakların azalması gerekse yanlış politikalar neticesinde avcılar üzerindeki sosyal baskının artması gibi, birçok nedenle artık eskisi gibi avcılık olmayacağı aşikar eğer birileri buna müdehale etmezse avcılık bitecek şimdi bitmezse 10-15 sene sonra sadece iş trofe avcılığına dönecek bu benim şahsi görüşüm. Eğer avbis vasıtası ile özel avlaklar kurulur makul ücretler karşılığında, denetimin çok sıkı olduğu, cezaların caydırıcı olduğu av popülasyonunun yeterli olduğu meralarda keyifle avlanabileceksem bu sistemi desteklerim.Bu ne kadar başarılabilir bir durumdur zaman gösterecek ama ben atalarımız dedelerimiz gibi hayatım boyuna sağlığım ve diğer şartlar el verdiği sürece avlanmak isterim avcılığın sürdürülebilir olması esastır yoksa torunlara avcılıkla ilgili anlatacak hikayelerimiz olur elimizde başka birşey kalmaz, rastgelsin..
  • Stoeger M3000 Pregrine Max5
  • Huğlu 601 GB
  • Kral Superpoze
  • Hatsan Mod 135
Mustafa ÇAY
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: İbrahim TUTKUN