Gönderen Konu: TÜFEKLERDE KALİTE VE İŞÇİLİK NASIL OLMALIDIR?  (Okunma sayısı 99214 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: TÜFEKLERDE KALİTE VE İŞÇİLİK NASIL OLMALIDIR?
« Yanıtla #50 : 04 Aralık 2010, 20:29:24 »
Hakan Bey,

Iki eksen arasindaki mesafe farki, en uzak oldugu noktada uc santim bile degil.. Slug muhimmatin capi ortalama 1,85 santim kadar. En ufak av hedefinin eni ve boyu 7-8 santim veya daha buyuk. Nasil olurda hedefin altindan ustunden sagindan solundan gecirebiliyorsunuz , iki eksenin bir birine en uzak mesafesinin uc santim bile olmadigi iki dogru arasindan ? (ki bu kadar kucuk hedefe slug fisek kullanilmayacagi ve en az 10 santimden daha buyuk bir capta sacma dagilacagi icin tasarimdan gelen eksen farkindan dolayi hedefi vuramamak imkansiz)

Tufek modeline ya da tasarimina gore cok az bir miktar degisse de, namlu cikisinda iki eksenin birbirine olan uzakligi uc santim bile degildir. Bu uc santim bile olmayan uzaklik, mesafe arttikca azalir ve 36m'de sifira duser, yani iki eksen bu mesafede cakisir yani iki namlunun ayni noktayi gosterdigi nokta bu noktadir.

Konu vuramamak degil, yine vuramamaya getirdiniz konuyu. Konu iki namlunun sadece tek bir mesafede ayni noktayi gosteriyor olmasi...

Selamlar...

sn GÜLTEPE yivsiz tüfekler ile tek kurşunda atıyoruz bunu defalarca denemişliğimiz vardır 50-75mt mesafelerde sabitlenmiş bir tüfekle onlarca atış gerçekleştirerek kendimize göre testler yaptık eğer SN AYSU,nun iddia ettiği gibi mm,rik sıfırlama 36 mt,de kesin ve net olsa idi çifte ile yapılan atışlarda sağ gözden çıkan kurşun o mesafelerde hedefin soluna sol gözden çıkan kurşunda hedefin sağına geçmesi lazım öyle değilmi ??? veya poze ile atış yapılıyorsa alt göz ile atılan kurşun hedefin üstüne üst göz ile atılanda hedefin altına gitmesi gerekiyor ??? iddia edildiği gibi fizik kuralları böyle söylüyor ancak pratikte durum hiçte bu yönde olmuyor bilmem anlatabildimmi ???
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2010, 20:49:09 Gönderen: İbrahim AYSU »
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Gençay GÜNEŞ

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #51 : 04 Aralık 2010, 21:31:25 »
Bir de şöyle bakalım: Diyelim ki bir pozede namlular ve şeridin üçü birden birbirine tam olarak paralel olsun. Bununla hiç kımıldatmadan iki gözle atış yapsak ne görmeyi bekleriz? Namlu ağızları arasında ne kadar mesafe varsa, hedefe de aynı aralıkla iki isabet olması lazım değil mi? Kaç santimetre fark olabilir? İşte namlular birleştirilirken bu ikisinin arasındaki mesafenin daha da az olmasına çalışıyor olmalılar. O da İbrahim Bey'in dediği miktarlardan fazla olmaz herhalde.

Bu şekilde düşününce pek önemi yok görünüyor değil mi? Öyle gibi. Bir de şu bant konusunu dahil edip düşünelim. Ben bantla nişan almıyorum ama av için kullanılanlarda ve sözgelimi pozelerde belli bir nişan resmi ile her iki namlunun aynı yere vurması sağlanıyor. Spor tüfeklerinde ise bildiğiniz gibi hedefe isabet oranları farklı. İmalatçılar bu vurma yüzdelerini özenerek yapıyorlar. Hatta yüzdelerini de teknik bilgi olarak veriyorlar. Namlu şeridi işe girince  namluların nasıl birleştiği önem kazanıyor. Bu işi düzgün yapacak üreticinin ciddi donanımı olması lazım. Öncelikle de bilgi donanımı.

İyisi mi ilgi çekici bir yazı göstereyim: http://www.dryfire.com/poi.htm neler var neler :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #52 : 04 Aralık 2010, 22:21:25 »
Volkan Bey, faydali bir link kesinlikle..

Simulator yaziliminin calismasi icin, ilgili donanimini da satin almak gerekiyor ancak , Target Generator uygulamasini indirdim, cok ufak ama sevimli bir uygulama... Evinizdeki yazicidan bile , istediginiz turde hedef kagitlarini, A4, A3 istediginiz boyutta basiyor.

Ben bir kac tane bastim.. Hem yivli, hem de yivsiz tufekler icin, farkli standartlarda (uzaklik ve kalibre farklarina gore) bolca hedef kagidi hazirlamaniz icin cok faydali.. Ozellikle tufegiyle test atislari yapmak isteyenler icin faydali olur.

Programin linki ; http://www.dryfire.com/download/tgeninstall.exe

Tesekkurler Volkan Bey...

Selamlar...

Bir de şöyle bakalım: Diyelim ki bir pozede namlular ve şeridin üçü birden birbirine tam olarak paralel olsun. Bununla hiç kımıldatmadan iki gözle atış yapsak ne görmeyi bekleriz? Namlu ağızları arasında ne kadar mesafe varsa, hedefe de aynı aralıkla iki isabet olması lazım değil mi? Kaç santimetre fark olabilir? İşte namlular birleştirilirken bu ikisinin arasındaki mesafenin daha da az olmasına çalışıyor olmalılar. O da İbrahim Bey'in dediği miktarlardan fazla olmaz herhalde.

Bu şekilde düşününce pek önemi yok görünüyor değil mi? Öyle gibi. Bir de şu bant konusunu dahil edip düşünelim. Ben bantla nişan almıyorum ama av için kullanılanlarda ve sözgelimi pozelerde belli bir nişan resmi ile her iki namlunun aynı yere vurması sağlanıyor. Spor tüfeklerinde ise bildiğiniz gibi hedefe isabet oranları farklı. İmalatçılar bu vurma yüzdelerini özenerek yapıyorlar. Hatta yüzdelerini de teknik bilgi olarak veriyorlar. Namlu şeridi işe girince  namluların nasıl birleştiği önem kazanıyor. Bu işi düzgün yapacak üreticinin ciddi donanımı olması lazım. Öncelikle de bilgi donanımı.

İyisi mi ilgi çekici bir yazı göstereyim: http://www.dryfire.com/poi.htm neler var neler :)
1978 - Istanbul

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #53 : 05 Aralık 2010, 01:03:18 »
:) O linki verirken hem renkli olması, hem milletin simülasyonla bile çalıştığını görürken, vuruş ve nişan hatlarını inceleyelim istedim. Okuması zevkliydi.

Biz avcılar için neticenin ne  olduğu önemli olduğu için, daha önce de yazdığım gibi, tüfeği sıkıca tutup nişan alarak(bu kelime yivsizde garip ama) her iki gözden tek kurşun veya sıkı şokla saçma atışı yapıp duruma bakmak kafi aslında. Maksat avı ele geçirmekse bu test  yeterli fikir verir. Ötesi imalatçının derdi. Diyelim ki poze ile 30 m civarı atış yapınca namluların birinin su koyverdiğini görürsek fabrikasına şikayet ederiz. Becerirlerse düzeltirler :)

Bu işleri öğrenmek için araştırabiliriz tabi ama ilerledikçe de anlaması da açıklaması da zor olur. Bu kesişme mesafesine 36 m falan diyorlarsa da Allah'ın emri değil. Paralel yapan bir Finli bile varmış :) Şerit, pitch gibi konular özellikle Trap falan atanlar için daha önemli. Tüfek bir bütündür ve atıcısıyla da beraber düşünmek daha doğru olur.

Beğendiğim bir fıkrada Nasreddin Hoca'ya neden perdelerin üzerinde tek noktaya basarak bağlama çalıyorsun demişler. Başkaları perdelerin üzerinde elini dolaştırıyor demişler. Hoca'da, onlar benim bastığım yeri arıyorlar demiş. Acaba Hoca'ya tüfek sipariş etseler ölçüleri de tek mi olurdu?

Yine yine, avcı olarak bize kafi geleni, nişanı bozmadan iki gözle ateş edip nişan aldığımız noktaya göre kendi değerlendirmemizi yapmamız. Bu şekilde namluların açısı ve üst şeridin birlikte nasıl bir sonuca yol açtığını görürüz.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #54 : 05 Aralık 2010, 01:23:53 »
:) Selamlar Volkan Bey...

:) O linki verirken hem renkli olması, hem milletin simülasyonla bile çalıştığını görürken, vuruş ve nişan hatlarını inceleyelim istedim. Okuması zevkliydi.

Biz avcılar için neticenin ne  olduğu önemli olduğu için, daha önce de yazdığım gibi, tüfeği sıkıca tutup nişan alarak(bu kelime yivsizde garip ama) her iki gözden tek kurşun veya sıkı şokla saçma atışı yapıp duruma bakmak kafi aslında. Maksat avı ele geçirmekse bu test  yeterli fikir verir. Ötesi imalatçının derdi. Diyelim ki poze ile 30 m civarı atış yapınca namluların birinin su koyverdiğini görürsek fabrikasına şikayet ederiz. Becerirlerse düzeltirler :)

Bu işleri öğrenmek için araştırabiliriz tabi ama ilerledikçe de anlaması da açıklaması da zor olur. Bu kesişme mesafesine 36 m falan diyorlarsa da Allah'ın emri değil. Paralel yapan bir Finli bile varmış :) Şerit, pitch gibi konular özellikle Trap falan atanlar için daha önemli. Tüfek bir bütündür ve atıcısıyla da beraber düşünmek daha doğru olur.

Beğendiğim bir fıkrada Nasreddin Hoca'ya neden perdelerin üzerinde tek noktaya basarak bağlama çalıyorsun demişler. Başkaları perdelerin üzerinde elini dolaştırıyor demişler. Hoca'da, onlar benim bastığım yeri arıyorlar demiş. Acaba Hoca'ya tüfek sipariş etseler ölçüleri de tek mi olurdu?

Yine yine, avcı olarak bize kafi geleni, nişanı bozmadan iki gözle ateş edip nişan aldığımız noktaya göre kendi değerlendirmemizi yapmamız. Bu şekilde namluların açısı ve üst şeridin birlikte nasıl bir sonuca yol açtığını görürüz.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #55 : 06 Aralık 2010, 12:11:55 »
Hakan Bey,

Iki eksen arasindaki mesafe farki, en uzak oldugu noktada uc santim bile degil.. Slug muhimmatin capi ortalama 1,85 santim kadar. En ufak av hedefinin eni ve boyu 7-8 santim veya daha buyuk. Nasil olurda hedefin altindan ustunden sagindan solundan gecirebiliyorsunuz , iki eksenin bir birine en uzak mesafesinin uc santim bile olmadigi iki dogru arasindan ? (ki bu kadar kucuk hedefe slug fisek kullanilmayacagi ve en az 10 santimden daha buyuk bir capta sacma dagilacagi icin tasarimdan gelen eksen farkindan dolayi hedefi vuramamak imkansiz)

Tufek modeline ya da tasarimina gore cok az bir miktar degisse de, namlu cikisinda iki eksenin birbirine olan uzakligi uc santim bile degildir. Bu uc santim bile olmayan uzaklik, mesafe arttikca azalir ve 36m'de sifira duser, yani iki eksen bu mesafede cakisir yani iki namlunun ayni noktayi gosterdigi nokta bu noktadir.

Konu vuramamak degil, yine vuramamaya getirdiniz konuyu. Konu iki namlunun sadece tek bir mesafede ayni noktayi gosteriyor olmasi...

Selamlar...

SN.AYSU anlatmak istediğim durumu yanlış anladınız bakınız mesafe 50mt-75mt diyorum sizde 36 mt mesafede iki namlunun eksen çakışmasından bahsediyorsunuz ve bundan önceki mesajlarınızdan birinde yazdığınız gibi <<Aynen oyle dediginiz gibi.. Zaten yukaridaki Ingilizce yazinin devami da sizin soylediginiz konudan bahsediyor. 36 m mesafeden sonra, sol namludan cikanlar, sag namludan cikanlarin sagina, sag namludan cikanlar da sol namludan cikanlarin soluna geciyor. Ancak bu genel av mesafesi icin standart alinmis bir mesafe 40 yard yani yaklasik 36 metre>>demek oluyorki fizik kanunlarına göre 36 mt mesafeden sonra olması gerekenler bu yönde ise 50-75 mt mesafelerde tek kurşun mühimmatlar ile hedef nasıl vurulacak ??? anlatmak istediğim buydu... TEORİKTEKİ BİLGİLER ,, PRATİKTE BAZEN AYNI SONUÇLARI VERMİYOR....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #56 : 06 Aralık 2010, 12:31:32 »
Selamlar İbrahim Bey. Daha demin farkettim selamınızı. Kusuruma bakmayın.

Hakan Bey, teorik bilgilerin pratikte aynı sonucu her zaman vermediğinde çok hak veriyorum. Bu hedefi vuramama biraz da tüfeğin arkasındakiyle alakalı. Saçmalar, kurşun daha çıkmadan namlu hareket ettiği için midir, nedir? Teoriler belli şartlar tam sağlandığında gerçekle örtüşür. Avda ne mengene, ne aynı mesafe, ne aynı sıkı,... yok :)
1968

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #57 : 06 Aralık 2010, 17:29:38 »
Hakan Bey, teorikteki bilgiler pratikte bazen ayni sonuclari veremeyebilir, bu dogru ancak bu ifade, pratikte aslinda varolan bazi dis etken ve bunlara bagli parametreleri teorik hesaba katmamayi (havanin muhimmata gosterdigi direnc ve bu dirence bagli ters yonde olusan kuvvet, yer cekimi ivmesinin muhimmat uzerindeki etkisi ve bu ivmenin dusey yonde olusturdugu kuvvet vs gibi) anlatir. Bu ifade, teorikte bir mesafede cakisan eksenleri pratikte her mesafede cakisir duruma getirmez.

Namlu agzinda eksenler arasindaki 3 santim bile olmayan mesafe, (tufegin namlu cakismasinin 36m olmasi durumunda) giderek azalarak 36m'de sifira dusecek yani eksenler bu noktada cakisacak, bu noktadan sonra eksenler arasindaki mesafe artmaya baslayacak, giderek artarak, 36m'nin yaklasik iki kati olan 72m gibi bir mesafede yine 3 santim bile olmayan, namlu agzindaki farka ulasacak.. Yani 72 m'de iki namlu ekseni arasinda yine 3 santimden az bir mesafe olacak. Yani 72 m'de dahi "eksen farkindan kaynaklanan" bir vuramama yine sozkonusu olmayacak.  

Bununla birlikte, "double barrel shotgun" denilen yivsiz silahlar icin 72m mesafesi cok uzak sayilabilecek bir mesafedir. Bu mesafeye gelene kadar sozkonusu slug muhimmat, kendisine etkiyen hava mukavemeti (dolayisiyla ters yonde ve ruzgarla farkli yonlerde olusan kuvvet), yer cekimi ivmesi ve bunun muhimmatin kutlesiyle olusturdugu yer cekimi kuvvetinden dolayi yer merkezine dogru muhimmatin "dususu", enerjisini cok fazla azaltmis olacak, hem nisan hattindan hem de ait olduklari namlu eksenlerinden uzaklasmaya baslamis olacaklardir. Eksenlerden ayrilmamis olsalar dahi, hedef uzerindeki tesirleri 72m gibi bir mesafede cok dusuk seviyelere ulasmis olacaktir.

Selamlar...

SN.AYSU anlatmak istediğim durumu yanlış anladınız bakınız mesafe 50mt-75mt diyorum sizde 36 mt mesafede iki namlunun eksen çakışmasından bahsediyorsunuz ve bundan önceki mesajlarınızdan birinde yazdığınız gibi <<Aynen oyle dediginiz gibi.. Zaten yukaridaki Ingilizce yazinin devami da sizin soylediginiz konudan bahsediyor. 36 m mesafeden sonra, sol namludan cikanlar, sag namludan cikanlarin sagina, sag namludan cikanlar da sol namludan cikanlarin soluna geciyor. Ancak bu genel av mesafesi icin standart alinmis bir mesafe 40 yard yani yaklasik 36 metre>>demek oluyorki fizik kanunlarına göre 36 mt mesafeden sonra olması gerekenler bu yönde ise 50-75 mt mesafelerde tek kurşun mühimmatlar ile hedef nasıl vurulacak ??? anlatmak istediğim buydu... TEORİKTEKİ BİLGİLER ,, PRATİKTE BAZEN AYNI SONUÇLARI VERMİYOR....
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2010, 17:35:47 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Gençay GÜNEŞ

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #58 : 06 Aralık 2010, 23:31:20 »
Sayın Aysu'nun dediği gibi o mesafelerde dış etkenler(özellikle yer çekimi etkisi) eksenlerden kaynaklanan sapmalardan daha büyük sapmalara neden olur. Örneğin; tek kurşun atışlarında 70-80 m. gibi mesafelerde alt namlu ile yaptığımız atışlarda bile yer çekimi etkisini (pratikten edindiğimiz bir alışkanlıkla) düşünerek hedefin 20-30 cm. yukarısına nişan alıyoruz!
  Sayın Aysu, acaba su üzerinden yapılan atışlarda (akarsu veya göl) yer çekimi etkisi (suyun yoğunluğundan dolayı) daha fazla olabilirmi? Eskilerin "su kurşunu çeker" deyimi ne kadar doğrudur? Bu konudaki düşüncenizi paylaşırsanız seviniriz..ESENLİKLER..
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #59 : 06 Aralık 2010, 23:48:52 »
Su üzerinde bir hedefe attığım da saçmaların beklenenden alt vurduğuna şahit oldum...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #60 : 07 Aralık 2010, 09:40:34 »
Merhaba,

Yivli veya yivsiz silahlara ait her turlu muhimmat, namluyu terkettikten sonra, parabolik (egri) bir yorunge izler. Hic bir fisek yoktur ki, namluyu terkeden parcasi ya da parcalari tam olarak dosdogru bir hat uzerinde yol alabilsin. Buna en buyuk sebepler; daha onceki mesajlarimizda da bahsettigimiz,

1) Yer cekimi ivmesiyle (ulkemizin bulundugu lokasyonda, deniz seviyesi degeri yaklasik 9,8 m/s2 civarinda olmasi lazim) muhimmatin kutlesi uzerinde olusan dusey yer cekimi kuvveti ,

2) Muhimmata havanin gosterdigi mukavemet ki, en siddetlisi muhimmatin yonune ters istikamette etkiyen olmakla birlikte, atis yapilan bolgede cesitli yonlerden esen ruzgarlarin olusturdugu bileske kuvvetler de muhimmatin yorungesinden sapmasina ve giderek enerjisini kaybetmesine yol acar.

Muhimmat, hedefe ulastiginda kalan butun enerjisini, carpma hareketiyle hedefe bosaltir, yeterli enerjisi kaldiysa hedef icerisine penetre olur (saplanabilir ya da daha da ileri giderek hedef arkasindan cikabilir).

Asagidaki sekilde, ornek bir, "tek parca yivli muhimmatinin", namludan ciktiktan sonra izledigi "Ballistic Trajectory" denilen "muhimmat yorungesi", mesafe ekseni uzerinde gosteriliyor.

Sekilde;

Egri olarak gordugunuz parabolik cizgi, bullet trajectory yani yivli fiseginden cikan cekirdegin gercekte izledigi yol,

Kesikli dogru olarak gordugunuz cizgi, "Line of Sight" yani tufegin "durbun nisan hatti",

Uzerinde, 50, 100, 150, 200 Yard gibi mesafe degerlerini gordugunuz yere paralel eksen , Level Line ya da "namlu ekseni",

"Sight Height" olarak belirtilen yukseklik farki da, namlu ile durbun arasindaki yukseklik farkidir. (Yivli av tufeklerinde genellikle 1,5 - 2,0 inch kadardir)   

Dikkat ederseniz, muhimmatin parabolik egrisi, durbun nisan hattini 1 degil, 2 ayri noktada kesiyor;

Ilki; atis esnasinda silahi yere tam paralel tutabilseniz bile, namlu agzinin yere paralel degil de genellikle cok kucuk bir aciyla yukari dogru firlatma acisiyla birlikte, yiv-set etkisiyle donerek cikan muhimmatin Line of Departure denilen yukselme hatti uzerinde, (bu ornekte yaklasik ~ 40 yard gibi bir mesafede) durbun nisan hattini kestigi nokta,

Ikincisi; durbun nisan hatti ile namlu ekseninin cakistigi nokta, yani sifir noktasi olan 200 Yard'da durbun nisan hattini kestigi noktadir ki bu nokta uzerinde 3 ayri yorunge birden cakisir;

1) Nisan hatti (durbunden gorulen ya da goz-gez-arpacik hattindan gorulen),

2) Namlu ekseni (namlunun idealde var oldugu kabul edilen ekseni) ,

3) Muhimmatin yorungesi (muhimmatin namludan ciktiktan sonra gercekte aldigi yol).

(Sekilde, "Time of Flight", "Total Drop", "Muzzle Velocity", "Trajectory Mid-Range Height" vs gibi degerler sayisal ve nicel olarak belirtilmemis)

Atesli silahlarda, kullanilan fisegin tek parca slug vb muhimmat, cok parcali sacma ya da yivli fisek cekirdegi atilmasi durumlarinda, her birinin matematiksel yorunge fonksiyonlari bir birlerinden farkli olmakla birlikte, cizecekleri egri asagi yukari bu egriye benzeyecektir. 

Simdi gelelim, su uzerinden atilan fisegin normalden daha kisa (alt) vuruyor tecrubesinin muhtemel sebeplerine…

Yukarida, 1) numarali maddede bahsettigimiz, yer cekimi ivmesi degeri, dolayisiyla yer cekimi kuvveti, deniz seviyesinden yukseldikce azalir, bu da deniz suyuna yakin yapilan atislarda, ya da deniz seviyesindeki su birikintileri, golet vs uzerinden yapilan atislarda, muhimmatta daha buyuk dusus anlamina da gelir ki sebeplerden biri bu olabilir. (yer cekimi ivmesi ekvator bolgesine yaklastikca da artar ve atesli silahlarin atislarindaki "dusus" bu bolgelerde de nispeten fazla olur.)

Bundan baska, tabii ki, yer cekimi kuvvetinin ve hava mukavemetinin de haricinde, kutlesi olan her cismin, kutlesi olan bir diger cisme uyguladigi bir de cekim kuvveti vardir. Suyun da bir kutlesi var, atilan muhimmatin da bir kutlesi var.

Law of Gravitation olarak bilinen bu cekim kanununa gore  ;

Ilk cismin kutlesi ; m1
Ikinci cismin kutlesi ; m2
Bu iki cisim arasindaki mesafe ; x
Bu iki cismin birbirine uyguladigi cekim kuvvetine; F
Evrensel cekim carpan sabitine de, G

der isek;

kabaca fikir verebilmesi acisindan en basit ve lineer sekliyle integral hesaba girmeden;

F= (G . m1 . m2) / (x^2)

gibi bir bagintiyla iki cismin bir birini cektigini ya da suyun kursunu cektigini soyleyebiliriz ancak, buraya detaylarini yazarak kafa karistirmak istemedigim bazi hesaplar yaptim ve
gol ya da goletin yogunlugu ve kutlesi ne kadar buyuk olursa olsun (m1),
ortalama 1.80 boyundaki bir avcinin (dolayisiyla suyla kursun arasindaki degisken mesafe x ~ 1.80m olarak hesapladim) ,
12 Ga fiseginden cikan ortalama kursun kutlesiyle (m2 ~ 30g),
aralarinda olusan F cekim kuvveti, yukarida bahsettigim yer cekimi kuvveti ve hava mukavemetinden dolayi olusan ters kuvvetler yaninda ihmal edilebilecek kadar cok cok kucuk cikti (tekrar kontrol etmedim, hesap hatasi da yapmis olabilirim).

Bundan baska, elimdeki kaynaklar arasinda bu konuyla direkt ilgili olabilecegini dusundugum;

-Ballistics; Theory and Design-Donald E. Carlucci, Sidney S. Jacobson ,

-Ballistics and Ammo 4, - Bob Forker ,

-Ammo Encyclopedia, Michael Bussard ,

-The Hunter's Guide to Accurate Shooting, Wayne van Zwol ,

-Mysteries of Shotgun Patterns, George G. & Thompson, Charles E. Oberfell

kitaplarinin hicbirinde, su uzerinden yapilan yakin mesafe (shotgun) atislarinda (Balistik'te, benzer mesafelerdeki hemen hemen tum atislar (short range) yakin mesafe olarak kategorilendirilir), normalden cok farkli (30 santim gibi buyuk) bir dususe sebep olabilecek "suyla direkt ilgili olarak" cok ozel bir durumdan bahseden herhangi bir konuya rastlayamadim. 

Ozellikle "Ballistics; Theory and Design", Amerikan Universitelerinde ilgili muhendislik bolumlerinin Ballistics derslerinde okutulan bir kitaptir ki bu detaydaki bir kitapta bahsedilmemis olan ve shotgun atislarina bu kadar buyuk derecede etkiyen cok ozel bir "su atisi" durumunun olabilecegini de pek sanmiyorum.

Olabilecek bir diger muhtemel sebep, kullanilan muhimmatin Muzzle Velocity (namlu terkedis hizi) degerinin nispeten dusuk olmasi da olabilir. Fisek markasinin ya da modelinin farkli olmasi bu farki ortaya cikarabilecegi gibi, soz konusu hiz degeri, pratikte bazen "yerli fiseklerde" ayni marka ayni model fisegin farkli parti serilerinde bile farklilik gosterebiliyor. (Konu ne olursa olsun, yerli uretim soz konusu oldugunda standardizasyon sorununun varligi maalesef gormezden gelinemez bir gercek olarak karsimiza cikiyor!).

Ayni lokasyonda, hem ayni seviyedeki karasal alan uzerinde, hem de bahsi gecen su uzerinde, deneme atis sayisini arttirarak (bir kac 100'le ifade edilebilecek kadar) , yani "test orneklemi"ni genisleterek alinan sonuclar devamli benzer cikiyorsa, yani ayni su-gol ya da golet uzerinde buyuk oranda ve istikrarli "dusus" devam ediyorsa, sebebin ya da sebeplerden birinin muhimmat olmadigi sonucuna da varilabilir tabii.

Ancak bununla birlikte, sunu da soyleyebiliriz belki; gol, deniz ya da benzeri su kutleleri uzerinde , ilgili cografyadaki karasal alan uzerinde olusan hava akimindan cok daha farkli, muhtemelen daha sert ve etkili hava akimlari olusuyor olabilir ki (farkli yuksek yamaclar arasinda alcaga inerken, isi ve basinc farkiyla olusan fön ruzgarlari gibi mesela) bu ekstra hava mukavemeti de, yukarida bahsettigimiz 2 numarali maddede gecen, muhimmatin yorungesi uzerindeki enerjisini tuketen yonde etkiyen, hava mukavemeti sinifinda ekstra bir kuvvet sayilabilir diye dusunuyorum. Yani bahsettiginiz eskilerin "su kursunu ceker" sozlerinin, tam olarak eskilerin dusundugu sekliyle olmasa da, gerceklik payinin "olabilecegini" dusunuyorum.

Biraz uzun olmus, kusura bakmayin :)

Selamlar…

Sayın Aysu'nun dediği gibi o mesafelerde dış etkenler(özellikle yer çekimi etkisi) eksenlerden kaynaklanan sapmalardan daha büyük sapmalara neden olur. Örneğin; tek kurşun atışlarında 70-80 m. gibi mesafelerde alt namlu ile yaptığımız atışlarda bile yer çekimi etkisini (pratikten edindiğimiz bir alışkanlıkla) düşünerek hedefin 20-30 cm. yukarısına nişan alıyoruz!
  Sayın Aysu, acaba su üzerinden yapılan atışlarda (akarsu veya göl) yer çekimi etkisi (suyun yoğunluğundan dolayı) daha fazla olabilirmi? Eskilerin "su kurşunu çeker" deyimi ne kadar doğrudur? Bu konudaki düşüncenizi paylaşırsanız seviniriz..ESENLİKLER..

Su üzerinde bir hedefe attığım da saçmaların beklenenden alt vurduğuna şahit oldum...
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #61 : 07 Aralık 2010, 15:17:14 »
DEĞERLİ ARKADAŞLAR pratikte bizzat kendim deneyerek edindiğim bir deneyimimi daha paylaşayım istedim.... bizim klasik foster tipi tek kurşunlarımız öyle söylenildiği gibi 50-75mt mesafelerde yer çekimi nedeniyle öyle kolaylıkla düşüş göstermiyor.. ayrıca 75mt mesafede 40mmX40mmX2mm ,lik profili delip geçtiği ve hedef dikilen profilden yapılmış çerçeveyi kırıp yere indirdiğini çoğu kez gözlemledim...bununla birlikte 85-100mt mesafelerde sırası ile 8-13 cm düşüş göstererek alt vuruyor....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #62 : 07 Aralık 2010, 16:04:39 »
İbrahim bey renk getirdiniz siteye...Hesaplamaları anlamak biraz zor olsada bizim için, güzel yazı olmuş elinize sağlık.
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #63 : 07 Aralık 2010, 21:11:29 »
Elinize sağlık İbrahim Bey. Bu konulara taze güç oldunuz. Çoğumuz biraz yorgunuz :)

Şu suyun aşağı çekmesini kim görmüşse bir güzel açıklasa diyorum. Ben de suya atış yaptım ama hiç bir zaman attığımdan aşağı gittiğini görmedim.

Su hala memlekette var, tüfekle, fişek de var. Böyle bir gerçek varsa hala vardır değil mi? İsteyen kendisi de denesin. Ne gördüyse buraya yazsın bir bakalım. Bence bu kanının sebebi, etek saçmalarının suya çarptığı yerler.
1968

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #64 : 07 Aralık 2010, 21:13:14 »
Elinize sağlık İbrahim Bey. Bu konulara taze güç oldunuz. Çoğumuz biraz yorgunuz :)

Şu suyun aşağı çekmesini kim görmüşse bir güzel açıklasa diyorum. Ben de suya atış yaptım ama hiç bir zaman attığımdan aşağı gittiğini görmedim.

Su hala memlekette var, tüfekle, fişek de var. Böyle bir gerçek varsa hala vardır değil mi? İsteyen kendisi de denesin. Ne gördüyse buraya yazsın bir bakalım. Bence bu kanının sebebi, etek saçmalarının suya çarptığı yerler.

:D :D :D :D :D :D ;) ;) ;) ;) ;)çok güzel ve faydalı bir paylaşım oldu SN.İBRAHİM AYSU,nun yapmış olduğu bilimsel paylaşımların ışığında birçok konu çok çok daha iyi anlaşıldı..... ancak namlu birleştirmeleri bozuk bir silah,,,, işi bilen bir insan için çıplak göz ilede çok çok rahatlıkla anlaşılabilecek bir durumdur...TÜM DOSTLARA SELAM VE SAYGILAR....
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2013, 00:50:36 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #65 : 07 Aralık 2010, 21:53:06 »
Paylaşım için teşekkürler.. Avcılık konusunda bilgilenmek ve bilgilendirmek için gösterilen çaba tıpkı avlanmak gibi zevkli bir "yorgunluk" olsa gerek...ESENLİKLER..
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #66 : 08 Aralık 2010, 00:54:32 »
Tesekkurler arkadaslar,

Selamlar...

İbrahim bey renk getirdiniz siteye...Hesaplamaları anlamak biraz zor olsada bizim için, güzel yazı olmuş elinize sağlık.

Paylaşım için teşekkürler.. Avcılık konusunda bilgilenmek ve bilgilendirmek için gösterilen çaba tıpkı avlanmak gibi zevkli bir "yorgunluk" olsa gerek...ESENLİKLER..
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #67 : 08 Aralık 2010, 10:59:38 »
meraklısına güzel paylaşım.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Ahmet BAŞIBÜYÜK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #68 : 06 Ocak 2011, 11:33:02 »
BU FORUMA GELMİŞKEN SORMAK İSTİYORUM ÜLKEMİZDE SATILAN AV TÜFEKLERİNİN EN KALİTELİSİ SİZCE HANGİSİDİR... BEN ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM AV MERAKLISIYIM AMA ONA AYIRACAK ZAMANI PEK BULAMIYORUM.... HUĞLU MARKALAR BENİM BİLDİĞİM KADARIYLA ÇOK KALİTELİ İŞÇİLİK VE AV VURMADA ÇOK İYİ TÜFEK OLDUĞU GÖRÜŞÜNDEYİM. BİLGİLERNİZLE BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.
Ahmet BAŞIBÜYÜK
1988 Adana

Çevrimdışı Selami BARDAKÇI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #69 : 07 Ocak 2011, 16:40:01 »
2 NAMLULU KIRMA TÜFEKLERDE bence en önemli konu 2 namlunun aynı yeri görmesi...

deney çok basittir...sadece namlu ele alınır...arpacık evde herhangi bir hedefe getirilir...üst namludan bakıncı büyük olasılıkla arpacığın baktığı hedef komple üst namlu içinde görünür...
Bundan sonra genelde işler karışır...Eğer alt namludan bakınca aynı hedef göremiyorsanız....

Avda tavşan nasıl kaçtı diye çok düşünürsünüz.....Alt namlu böyle bir durumda adı gibi ALT atar...

Bu çiftelerdede aynı şekildedir..Bu sefer gözlerden biri daha açık atar....

Burda USTANIN SANATÇILIĞI konuşur.....

Ben geçtiğimiz günlerde bir 55cm 2 gözde kaval namlu yaptırdım KONYAda valla TEBRİK ETMEK LAZIM....2 namluda muazzam çakışmış...Ellerinize sağlık....

RASTGELE

çift namlular birçok fişeğin etkili menzili olan 35 m mesafeye sıfırlanmıştır; iki namlunun da atışları 35 m mesafedeki hedefi aynı noktadan vurur.

KONTROL:
Namlulara kapsülü çıkarılmış birer boş kovan konur
tüfek normal nişanla 35 metredeki hedefe sabitlenir
her iki kapsül deliğinden de bakıldığında nişan alınan noktanın görülmesi gerekir

RASTGELE
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2011, 16:41:44 Gönderen: Selami BARDAKÇI »
Selami BARDAKÇI
1970 İSTANBUL

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #70 : 07 Ocak 2011, 18:09:20 »
Aynen soylediginiz gibi Selami Bey...

Soylediginiz yontem cok pratik ve dogru bir yontem. Bir baska daha kolay kontrol yontemi de, tufegi 2 tane asagidaki gibi Laser Bore Sighter'la doldurmaktir. Tufek farkli mesafelerdeki hedefe tutuldugunda gorulecektir ki, iki namlu her mesafede degil, "sadece tek bir mesafede" ayni noktayi gosteriyor, tufegin uretimde namlu sifirlamasini 36 metrede yapildiysa,  iki tane kirmizi lazer noktasi 36 metre mesafedeki hedefte ust uste cakisacak ve tek bir noktaymis gibi gorunecek (tufek kaliteli bir tufekse cakisma olur, kaliteli degilse ya da namlu birlestirme hatali yapildiysa hic bir noktada hic bir mesafede cakisma olmaz) , diger butun mesafelerdeki (daha yakin ve daha uzak tum mesafelerdeki) hedeflerde, iki farkli noktada iki tane kirmizi nokta gorulecektir.

Kirmizi noktalarin bir birinden uzakligi baslangicta en uzak oldugu noktada, yani iki kirmizi nokta arasindaki mesafe 2 cm'den biraz fazla (namlunun ureticisine gore degisebilir) olacak, hedefe yaklastikca iki kirmizi nokta da bir birine giderek yaklasacak, namlunun tasarimindaki sifirlama mesafesi 36 metreyse, tam 36 metrede iki kirmizi nokta bir biriyle cakisacak ve tek bir  nokta gibi gorunecektir. Iste bu mesafe, iki namlunun ayni noktayi gosterdigi mesafedir. Bu mesafeden uzaklastikca, bu sefer iki nokta bir birinden ayrilacak ve bu defa giderek daha da uzaklasmaya baslayacak, sifirlama mesafesi olan 36metre'nin tam 2 kati uzaklikta yani 72 metre gibi bir mesafede 2 kirmizi nokta arasindaki mesafe yine baslangictaki 2 cm'den biraz daha fazla olan degerine ulasacaktir. 72 metre'den daha da uzaklastikca, bu fark 3 cm, 4cm vs seklinde bir birinden uzaklasarak bir daha bir birlerine hic yaklasmamak uzere artacaktir ki bu mesafelerde, shotgun tufeklerle zaten atis ve av yapilmaz.  

12 Gauge Laser Bore Sighter

12 Gauge Laser Bore Sighter

Sekildeki gibi, yanyana ya da ust-alt cifte shotgun tufekler tek bir mesafe haric, devamli farkli noktalari gosterirler. Sifirlandiklari mesafede (bu mesafe yukarida da yazildigi gibi genellikle 36metredir), asagidaki kesikli cizgilerle gosterilen namlu eksenleri bir birine dokunurlar yani cakisirlar. Bu mesafeden baska tum mesafelerde, namlular iki ayri noktayi gosterir. 

Selamlar..

çift namlular birçok fişeğin etkili menzili olan 35 m mesafeye sıfırlanmıştır; iki namlunun da atışları 35 m mesafedeki hedefi aynı noktadan vurur.

KONTROL:
Namlulara kapsülü çıkarılmış birer boş kovan konur
tüfek normal nişanla 35 metredeki hedefe sabitlenir
her iki kapsül deliğinden de bakıldığında nişan alınan noktanın görülmesi gerekir

RASTGELE

« Son Düzenleme: 07 Ocak 2011, 19:03:44 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #71 : 07 Ocak 2011, 18:39:39 »
hakan abi bu namlu çakışma işi pek avcı olarak bizim hesaplamamız gereken birşey değil dediğin gibi bak foster kurşun 100 metrede 8-13 santim demişsin zaten federal ve remingtonun sitelerindede var tam hatırlamıyorum ama senin söylediğinden çok farklı değil sonuçlar ama düşüş kurşunun gramıylada alakalı ben kendimde attım kurşun gerçekten çok uzak diyebileceğimiz yere gidebiliyor domuz giderken yaptığın atış sonrası kurşun domuzun ayağının dibine düşmesi beni bile şaşırtmıştı, ama önemli olan gitmesi değil en yüksek performansın alınması 50-75 metrede ibrahim abinin dediği gibi çokta umursayacağımız birşey değil çünkü mühimmatın çapı ve isabet yerindeki görüntüyü itibariyle bize gayet normal gelecektir.

asıl baştaki konu bu değildi.kaliteli bir tüfek mekanizmasının çalışması falan tabiki kullanımla anlaşılabilir yalnız benim için kaliteli bir tüfek denildimi kullanılan malzemesi basınç dayanımları yapabileceği atış adedi gibi bilgilerin verilebilmesi ve işçilik olarakta parçalarının birbirine  toleransları uygun birşekilde birleştirilmesi lazım.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #72 : 07 Ocak 2011, 19:40:01 »
Sevgili Abdullah kardesim,

Ilk yazdigin cumleyi su sekilde degistirebiliriz;

Namlu birlestirme tasarimi bizim isimiz degil ancak, biz tuketiciler olarak gerektiginde silahimizin ve namlumuzun kalite kontrolunu yapabilecek kadar kalite bilgisine sahip olmali, gerektiginde bu testleri yapabilmeli, ureticiden detaylarda sakli olan kaliteyi talep edebilmeliyiz ki, uretici de bize kaliteli urunler arz etmek zorunda kalsin... Aksi takdirde, bir kisim avcimiz "yerli uretim tufeklerin kalitesizliginden" sikayet etmeye, diger kalan avcilarimiz da, "farkinda olmadan kalitesiz urunleri" kullanmaya devam edecekler. Bu gercek kesinlikle boyle bilinmeli.

Selamlar...

hakan abi bu namlu çakışma işi pek avcı olarak bizim hesaplamamız gereken birşey değil dediğin gibi bak foster kurşun 100 metrede 8-13 santim demişsin zaten federal ve remingtonun sitelerindede var tam hatırlamıyorum ama senin söylediğinden çok farklı değil sonuçlar ama düşüş kurşunun gramıylada alakalı ben kendimde attım kurşun gerçekten çok uzak diyebileceğimiz yere gidebiliyor domuz giderken yaptığın atış sonrası kurşun domuzun ayağının dibine düşmesi beni bile şaşırtmıştı, ama önemli olan gitmesi değil en yüksek performansın alınması 50-75 metrede ibrahim abinin dediği gibi çokta umursayacağımız birşey değil çünkü mühimmatın çapı ve isabet yerindeki görüntüyü itibariyle bize gayet normal gelecektir.

asıl baştaki konu bu değildi.kaliteli bir tüfek mekanizmasının çalışması falan tabiki kullanımla anlaşılabilir yalnız benim için kaliteli bir tüfek denildimi kullanılan malzemesi basınç dayanımları yapabileceği atış adedi gibi bilgilerin verilebilmesi ve işçilik olarakta parçalarının birbirine  toleransları uygun birşekilde birleştirilmesi lazım.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #73 : 07 Ocak 2011, 19:45:05 »
Sevgili Abdullah kardesim,

Ilk yazdigin cumleyi su sekilde degistirebiliriz;

Namlu birlestirme tasarimi bizim isimiz degil ancak, biz tuketiciler olarak gerektiginde silahimizin ve namlumuzun kalite kontrolunu yapabilecek kadar kalite bilgisine sahip olmali, gerektiginde bu testleri yapabilmeli, ureticiden detaylarda sakli olan kaliteyi talep edebilmeliyiz ki, uretici de bize kaliteli urunler arz etmek zorunda kalsin... Aksi takdirde, bir kisim avcimiz "yerli uretim tufeklerin kalitesizliginden" sikayet etmeye, diger kalan avcilarimiz da, "farkinda olmadan kalitesiz urunleri" kullanmaya devam edecekler. Bu gercek kesinlikle boyle bilinmeli.

Selamlar...

abi söylediklerine katılıyorum.
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2011, 19:47:04 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #74 : 08 Ocak 2011, 17:38:30 »
16 numara zarifliginde ve makul agırlıkta 12 numara tüfekler yapabilmektir...sportif tüfekler dışındaki agır kaba tüfeklerin kalitesinden söz edilemez...tüfekde kalite malzeme ve işçilikle ölçülür...malzeme iyi olsa bile tüfek normalden agırsa işçilik zayıf demektir..traşlanması inceltilmesi gereken yerlere zaman ayrılmamış usta eli degmemiş demektir....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR