Gönderen Konu: URLA,SEFERİHİSAR,ÇEŞME VE KARABURUN KEKLİK AVI HK  (Okunma sayısı 2468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali GÜMÜŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • BUCA AVCILAR DERNEĞİ BŞK.YRD.
Herkese hayırlı akşamlar.

Burdan;DKMP,Av ve Yaban Hayatı Koruma Daire Başkanlığı,İzmir Orman Bölge Müdürlüğü,EYHAF,AHYAK ve İzmir İli genelindeki tüm Avcılık Dernekleri Başkanlarına seslenmek istiyorum!!!!!!

Herkesin bildiği üzere İzmir İli’nin neredeyse en büyük ve en çok avcı çeken keklik avlağı Yarımada Bölgesidir(URLA,SEFERİHİSAR,ÇESME ve KARABURUN)
Bu sebepten bölge dışarıya ava gidemeyen/gitmek istemeyen İzmir deki tüm keklik avcılarına hizmet etmektedir.Fakat son yıllarda bölgede keklik popülasyonu önceki yıllara göre azalmaktadır.Neyse ki,Bölgenin yapısı ve sarp alanlarında bölge içerisinde olması kekliğin yok olmasının önüne geçmektedir.

Yukarıda yazdıklarım herkesin bildiği ve konuştuğu konular dır.

Asıl şimdi yazacaklarım önem arz etmektedir.

Keklik avı son yıllarda herkesin bildiği gibi ekim ayının ortalarında açılmakta ve yaklaşık olarak ta Ocak ayının ilk haftasında kapanmaktadır.

Fakat, ne yazık ki Yarımada bölgesinde keklik avi BILDIRCIN AVININ AÇILMASIYLA BİRLİKTE GAYRİRESMİ BİR YASALLIK KAZANMAKTADIR.

Neden mi?

Bölge,1.gurup av hayvanlarının avının serbest kalmasıyla birlikte yasal olarak ava açılmaktadır.Bu durumda bıldırcın ve ya üveyk kotası alan herkes bölgede YASAL olarak avlanmaya hak kazanmaktadır.Peki 1.gurup av hayvanı kotası alan avcılar ne yapmaktadır??? Tabiki Keklik avlamaktadır.Ve bunu açık açık dağda gezerek,göğsünü gere gere YASAL YASAK AV yapmak suretiyle gerçekleştirmektedir.

Birde bu işin köylüler ve onları destekleyen muhtarları ayağı var.Ona hiç girmeyeceğim.

Şimdi idda ediyorum ve diyorum ki!

BILDIRCIN VE ÜVEYİK KOTASI ALIPTA,BU BÖLGEDE DAGLIK KESİMDE KEKLİK AVI AÇILMADAN AVLANAN HERKES YASAK AV YAPMAKTADIR.

HA AYNI TARİHLERDE BILDIRCIN AVI YAPIYORUM DİYEN DE TEYİP KURUP BILDIRCIN AVLIYORDUR.

Bu tarihlerde kota alıp dağda gezen her kes zan altındadır.

Yani kısacası yerli bıldırcının olmadığı,Üveyik in de neredeysen yok sayılabileceği bir bölgeyi neden Ağustos Ayında ava açıyorsunuz sayın yetkililer?

Neden kekliğin palazken vurulmasını yasal hale getirip,bunun önüne geçmiyorsun sayın DKMP??

Keklik avı açıldıktan sonra kontrollerine başladığın bölgeyi;Ağustos-Ekim ayları arasında neden kontrol etmiyorsun sayın Orman Bol.Müdürlüğü?

Sizler bunları bildiğiniz halde neden buna müdahale edipte bölgedeki keliğin yok olmasına göz yumuyorsunuz sayın EYHAF yetkililer?

Lütfen bu yazdıklarıma birisi yada birileri mantıklı yanıt versin LÜTFEN

Saygılar.

Avcı Ali Gümüş.
  • Beretta AL 391 Urika 2
  • Bereta AL 391 Urika Gold
  • Beretta S686 Essential
  • Pointer Lusi
Ali GÜMÜŞ
1981 İZMİR(BUCA)

Çevrimdışı Murat PAKEL

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: URLA,SEFERİHİSAR,ÇEŞME VE KARABURUN KEKLİK AVI HK
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2018, 01:25:14 »
doğru bir tesbit. keklik açılısında cumartesi gittiğimde kuşların çok huylu olduklarını görmüştüm. muhtemelen daha önce avlandılar dedim içimden. zaten  çeşme karaburun bölgesi üveyik yapmaz. bıldırcın da zor. o zaman dediğiniz gibi palaz avcıları iş başında demektir. denetim artsın bendede
  • Saint etienne darne çifte
  • Simson Suhl
  • Huğlu 104a/ Seçkin S3 superpoze
  • Özkanlar FX015
  • Akdaş AG 212
  • English Pointer
Murat PAKEL
1975 İZMİR

Çevrimdışı Onur ERGUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2018, 12:59:58 »
İzmir ili özellikle son dönemde çok ağır göç alıyor.Zaten kısıtlı olan avlakları koruyamaz ve üstüne üstlük kekliğimize sahip çıkamazsak sezon açılışında isterseniz bilmem kaç bin kilometre yol yapıp dışarı ava gidin anlatın şöyle vurdum böyle vurdum diye!

av zararlıları ile mücadele yok,zarar veren avcı ile mücadele yok,her hafta binlerle ifade edilen avcı baskısı...

yarımada çok bile dayandı ama artık alarm veriyor bence

Herkese rastgele,
  • YILDIZ SPZ ME/12/70MM
  • SARSILMAZ MAGİC/12/76MM
  • BRITISH POINTER/KARA KAFA
1982 - İzmir

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 06 Haziran 2018, 20:29:35 »
 sayın ali bey,

evvela duyarlılığınızdan ötürü teşekkürü borç bilirim.

bu bölgeyi sezon başı açan bıldırcın üveyk başlangıç türü keklik zamanı müteakip eden sezonda orada ne olup bittiğini sizler benler biliyorda onlar bilmiyormu,..

- biliyor efendim bilmez olurlarmı.

minareyi çalan kılıfını hazırlar bu bu kadar basit maalesef bizim ruhumuza işlemiş
işini tam anlamıyla ifşa edemeyenne birde yetkiler verilmiş oda başımıza getirilmiş güya avı ve doğayı nebatatı korumak adına avcılara yasal avcı denilmiş ben bu yalana inanmam avcı olan avcıda inanmaz.

işte böyle havanda su döver durur isyan reddesinde avlak sitesinde sesimizi duyurmaya çalışıp doğanın avın nebatatın korunmasını isterizde boşamı isteriz

yüce rabbim, allah korkusu olmayan kuluna vicdan, merhamet ve arsız kullarına yüreğine allah sevgisiyle korkusunu nasib etsin. biz kulları olarak yaptırım gücünden yoksun pek birşey yapamıyoruz işimiz allaha dualara kaldı nitekim.

bana göre en mantılı cevapsa;

''biz avcı olan gerçek avcılar'' sayın yöneticilerimiz tarafından madur edilmiyormuyuz ? öyle değilmi ?,..

ben legal avlanıyor kurallara uyuyor isem umayan avı 7/24 yok etme çabasında avı bulup vuruyorsa bense gittiğim av günü kanat görmeden avdan dönüyorsam bumu avı ve avlağı korumak bumu denetimsizlikler deryasında avla buluşmak avlanmak hakgetire na mümkün. birsürü işsiz var sal avlaklara bi dünya yasal avlanmayan var yakala kes cezayı 3-5 bin bak bakalım avlanırmı o densiz izinsiz kuralsız kişilerin maaşı inanın fazlasıyla çıkar bence yeterli kadro yok diyorlar hepsi fasarya yeterki istensin fazlası yapılır bazı sulak alanlar dronla denetleniyor çok zor değil adam yoksa teknoloji var teşvik edici ödül ver kanıtlı ihbar edenide ödüllendir ama nerde dedimya yeterki istensin yapılır onca yasal avcıdan gelir elde edenler ye kürküm ye der başka şey yok ortada.

mademki olar ''kadı'' ise kimi kime şikayet etmeliyiz.

esas problem bu denetmeni denetleyecek mekanizma yok ortada .

saygılarımla.

• TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı İslam CANSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
  • « Avcı, avına saygılı ve doğa dostudur! »
« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2020, 11:25:44 »
Sene 2020 halâ durum aynı maalesef
  • Akdaş AG 212 W otomatik
  • Saint Etienne pompalı
1976 - İzmir