Gönderen Konu: Yivsiz Av tüfeğinin bir başka ilden devir alınması hakkında.  (Okunma sayısı 850 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Utku ÖZTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhabalar değerli arkadaşlar ;

İkametimin bulunmadığı bir başka ilden bir yivsiz av tüfeği satın almış bulunmaktayım ancak ; söz konusu tüfeğin tarafıma devredilmesi hakkında adresimin bulunduğu yere bağlı silah ruhsat şubesinde ki görevli memur, normalde olan prosedürlerin aksine benden ısrarla iki adet noterden onaylı devir vekaleti istiyor.. Bunlardan birisi tüfeğin eski sahibinin tüfeği bana devretmesi için verdiği vekaletname ve bir diğeri de vekaleti verdiği şahısın bana yivsiz av tüfeğini noter yoluyla hibe devir ettiğine dair  olması gerekiyormuş ?? :(

Malesef ki memur arkadaşımıza konuyu detaylıca defalarca açıklamama örnekler göstermeme rağmen, ısrarla prosedür böyle yapamayız şeklinde cevaplar aldım.. Konuyu yetkili amirlerine taşıyacağı mı söyleyip bu uygulamanın yanlış oldugunu yani tek vekaletlame ile vekalet sahibinin devir sözlesmesıne ımza atıp konuyu halledebilecegini söyledıgım halde durumu anlatamadım.. :(

Bu konuda ki ilgili yönetmelik veya uygulamayı içeren resmi yazıyı bana gösterir misiniz dediğim de ise sözlü uyarılarla meşgul etmeyın bızı şeklinde söylemlere maruz kaldım.. Sorunumun çözülebilmesi için neler yapmam gerekir ve bu devir işlemiyle ilgili yivsiz av tüfegini bir baska ilden alıp kayıt altına alabilmem için aslında ne yapmak gereklidir ?? Yardımcı olabilir, fikir belirtebilir misiniz ?
                                                                                                                           Saygılar..
Benelli Raffaello Deluxe..
 Franchi Affinity Wood..
 Akdaş Ak-212w..

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
yönetmelikte ne diyor bilmiyorum  ama bugün aldım hemde jandarmadan daha uzun sürer polise göre işlemler .benim yanımda bir arkadaşın tc nosunu attım tüfek sahibine oda notere gidip bu arkadasa vekalet verdi .sonra tüfeği vekalet ile kutunun içine koymuş .üzerinede vekaletin fotokopisi ve kendi ruhsatının fotokopisini yapiştırmış o şekil tüfek geldi .daha sonra zaten senin o arkadaşla işin kalmıyor gerekeni neyse polis yada jandarma hallediyor .sana gereken belgeleri götürmek kalıyor birde vekalet alan arkadaş seninle beraber gidip imza atıyor .bu işler bittikten sonra yazışmalar falan uzun bir süre sonra tüfeğin esas sahibinin ruhsatı yada neyse belgeleri geliyor en son senin ruhsata işliyorlar senin yapacağın ilk başta yazdıklarım diğerlerini bağlı oldugun güvenlik kolluğu hallediyor diye biliyorum
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
  • remington 11-87 premier
  • toztula 16 ussr vursan a92
  • franchi 48 al ,franchi prestij ,beretta 303
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

Çevrimdışı Utku ÖZTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 Memurun bana dediğine göre vekaleti alan 3.sahista bir noter devriyle bana devretmesi gerekiyormus ?? Anlam veremedim bu duruma ve zaten olmasi gerekende bizimde sizinde bildiginiz sekilde olan yöntem.. Cook tesekkur ederim ilginiz için...
Benelli Raffaello Deluxe..
 Franchi Affinity Wood..
 Akdaş Ak-212w..