Gönderen Konu: Namlu Çelikleri Bilgi  (Okunma sayısı 10064 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa ÖZDEMİR 60

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Namlu Çelikleri Bilgi
« : 18 Ağustos 2017, 20:35:21 »
Merhabalar değerli forum üyeleri ve avcı kardeşlerim. Aklıma takılan bir soruyu buradan sormak istedim müsaadenizle. Umarım aramızda bu konuyu aydınlatacak teknik bilgisi olan arkadaşlar vardır.
Mevzu namluda veya gövdede kullanılan alaşım çelikler.

Krom (Cr):
         Krom paslanmaz çeliklerin temel alaşım elementidir. Krom, korozyon ve oksidasyon direnci sağlar. Sertleşebilme kabiliyetini artırır. Yüksek karbonlu çeliklerde aşınma direncini yükseltir. Krom karbon ile tane sınırlarında biriken Cr23C6 bileşiğini oluşturur. Oluşan bu bileşik paslanmaz çeliklerde tane sınırlarındaki krom miktarını paslanmazlık sınırı olan %12 nin altına çeker. Bu bileşik yüksek sıcaklıklarda karbon yayınımının hızlanması ile kolayca meydana gelir ve kaynaklı paslanmaz çeliklerde, kaynak dikişi yakınlarında kaynak bozulmalarına neden olur.
Nikel (Ni):
         Nikelin darbe tokluğunu ve tavlı çeliklerde dayanımı artırır. Nikel östenitik paslanmaz çeliklerin kromdan sonra ikinci en önemli alaşım elementidir. Östenitik paslanmaz çeliklerde ki nikel miktarı %7-20 arasındadır. Nikel östenit kararlaştırıcı bir elementtir ve östenitik paslanmaz çeliklerin, adından da anlaşılacağı gibi oda sıcaklığında bile kafes yapısı KYM dir. KYM kafes yapısı östenitik paslanmaz çeliklere yüksek şekillendirilebilme özelliği kazandırır.
Molibden (Mo):
         Tane büyümesini önler, sertleşebilme kabiliyetini artırır. Meneviş gevrekliğini giderir. Meneviş sıcaklığından yavaş soğumalarda bazı alaşımların tane sınırlarında  karbür çökelmesi meydana gelir, bu da kırılganlığa neden olur. Molibden bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırır. Ayrıca molibden çeliklerin sürünme dayancına ve aşınma direncini yükseltir. Alaşımlı takım çeliklerinde önemli bir alaşım elementidir.

Hatsan özellikle belirterek:(• Namlu nikel-krom-molibden çelik malzemedir ve delme namludur. Namlunun dış yüzeyi sert siyah krom, iç yüzeyi ise sert beyaz krom ile kaplanmıştır. Namlular 1200 kg/cm² basınçta test edilmiştir.) demiş.
Ama bir çok firmanın kullandığı çelik 4140 krom-molibden alaşımlı çelik.
Bu iki çeliğin gerek atış performasyonuna gerekse dayanıklılığa doğrudan veya dolaylı yoldan etkisi nedir.
Sonuçta her yerde duyduğumuz ve gördüğümüz şey: namlu kalitesi iyi olan silahın kullanıcısını üzmeyeceği yöndedir.
Bu konu hakkında yorumlarınızı merakla bekliyorum. Kazasız belasız bol avlar. Rastgele..
  • VURSAN CY89 SÜPERPOZE
  • HATSAN DYNAMIC
  • İNGİLİZ SETTER
1986 Tokat

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
Ynt: Namlu Çelikleri Bilgi
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2017, 22:06:15 »
Mustafa Bey, güzel soru ve güzel konu. Vaktim kısıtlı olduğu için sadece aklım ve dilim döndüğünce kısa bir bilgi vereyim. Hatsan'ın iddia ettiği Ni-Cr-Mo krom kaplı çeliği merak ettim doğrusu. Krom kaplama öncelikle tam bir hikaye ve göz boyama. Firmaların bununla reklam yapması aklımızla oynaması demek. Namlu üretiminde mesele krom kaplama olmayan bir namlu üretmektir. Bkz: Merkel, Purdey, Holland&Holland. Bu firmaların tüfekleri boşuna bu kadar pahalı değil. Tabi yanlış anlaşılmasın, tüfeklerinin pahalı olmasının tek sebebi de kesinlikle bu değil. Seri üretim firmaları işi çok daha kolaylaştırdığı için krom kaplamayı tercih ediyor. İşte asıl atış performansına etki eden unsur budur. Yakıcı yıkıcı denilen tüfeklerde krom kaplama olmaz :)

Sorduğunuz soruların bazı cevapları da verdiğiniz açıklamada gizli. Evet, nikel alaşımlı çelikler paslanmaz çeliklerin ana unsurlarından biridir ama namlu üretiminde paslanmaz çelik kullanılmaz. Sebep: Çok sert. Bkz: AISI 4340 çeliği, bol bol nikel var, alsın Hatsan bununla namlu yapsın. Paslanmaz çeliğin kullanım alanları bizim oyuncaklarda kullanılan çelikten farklı, mutfak araç gereçleri, otomotiv sektörü ve özellikle gemi yapımı; tuzlu suya dayanım konusunda paslanmaz çelik gibisi yok, tabi paslanmaz çeliğin türü de önemli ki hatrı sayılır sayıda türü var.
Bar halindeki 4140 çeliğini fiziksel bütünlüğü ve şekli tamamlanmış bir namlu haline getirmek istiyorsak tamam sertlik lazım ama makul düzeyde "işlenebilirlik" de gerekli. Bu çeliğin kullanılmasının ana sebebi bu.

Yalnız bir nokta daha var. Buna kendi yazdığım bir konuda da değinmiştim inceden. Tamam çelik iyi güzel hoş. Hatta bazı firmalarımız reklam yapıyor İtalyan çelik kullanıyoruz diye ;D Tabi oradan avcımızın anladığı maalesef İtalyan namlu :o Marka farkı önemli olmakla birlikte, o firmaların İtalyan yapımı namlu kullanması zaten kendi tüfeklerinin fiyatlarını üçe katlar. Gelmek istediğim nokta şu, fazla uzattım kusura bakmayın, çeliğin kalitesi kadar işlenmesi de önemli!!! Elin gavuru cold-hammer forging bulmuş, on numara namlu yapıyor. Yani çeliği oda sıcaklığında dövüyor. Sebep: Çelik kristallerden oluşur. Habire ısıtıp durursan o çeliği, kristaller harekete geçer, kılcal yarılmalar başlar. Bizim üreticilerin yaptığı gibi. Cold-hammer forging konusunda da Sayın @İbrahim AYSU 'nun bir yazısı vardı, onu okuyunuz, burada tekrar anlatmaya gerek yok. Adamlar teknoloji geliştiriyor, bizimkiler farklı isimlerle, yok İtalyan çeliği, yok paslanmaz çelik, yok tencere kapağı diye milleti uyutuyor. Bakınız mesela Benelli'nin Crio teknolojisi. Çeliğin üzerindeki stresi ve deformasyonu azaltmak için namluları -150 santigrata kadar donduruyorlar. Sonuç: %15'e varan pattern artışı. Yapmışlar işte.

Özetle, bakmayınız siz kullandıkları çeliğe. Biliyoruz zaten ne olduğunu. Önemli olan o çeliğin nasıl işlendiği. Hatsan'ın Ni-Cr-Mo çeliğini de müsait bir zamanda araştırıp  bilgi vermeye çalışacağım.

Sizlere de rast gele.

Saygılar.
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

The following users thanked this post: Aydın TOROS, Mustafa ÖZDEMİR 60

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #2 : 18 Ağustos 2017, 22:15:21 »
Ayrıca söylemeyi unuttuğum önemli bir konu daha var: Ni-Cr-Mo çeliğini geleneksel yöntemlerle tavladıktan sonra mukavemet konusunda 4140'tan çok da bir farkı kalmaz. Üzülerek söylüyorum, bizim firmalara dünyanın en iyi çeliklerini de versen çıktının ne olacağı belli değil. Varsayalım Hatsan bu çeliğin farklı metalürjik proseslerden geçmiş halini aldı namlu yapıyor, işleme konusunda çağın gerektirdiği teknolojileri kullanmadıktan sonra neye yarar, bir de krom kaplıyormuş :D o zaman ne gerek var çeliği değiştirmeye?
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2017, 22:16:28 Gönderen: İbrahim TUTKUN »
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

The following users thanked this post: Mustafa ÖZDEMİR 60

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 18 Ağustos 2017, 22:23:38 »
Krom kaplama olunca, saçmalar kroma sürtünerek gittiği için hangi çeliğin kullanıldığının pek önemi yok gibi anladım ben.
Peki beratta benelli gibi dünya devleri namlusunda krom kaplama uygulamıyor mu? Şahsen elime bir Avrupa tüfek alıp inceleme şansım olmadı. Benim gördüğüm eski çifte ve tekli kırmalar hariçi bütün hüfeklerde krom kaplama mevcut.
  • VURSAN CY89 SÜPERPOZE
  • HATSAN DYNAMIC
  • İNGİLİZ SETTER
1986 Tokat

The following users thanked this post: İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #4 : 18 Ağustos 2017, 22:40:58 »
Krom kaplama olunca, saçmalar kroma sürtünerek gittiği için hangi çeliğin kullanıldığının pek önemi yok gibi anladım ben.
Peki beratta benelli gibi dünya devleri namlusunda krom kaplama uygulamıyor mu? Şahsen elime bir Avrupa tüfek alıp inceleme şansım olmadı. Benim gördüğüm eski çifte ve tekli kırmalar hariçi bütün hüfeklerde krom kaplama mevcut.

Tabii ki krom kaplama uyguluyor. Seri üretimin maliyetini düşürüyor. Ama bir Beretta yada Benelli yada Browning'in fiyat yada kalitesini belirleyen ana unsur değil krom kaplama olması yada olmaması, seri üretimlerinden bahsediyorum. Bakın bir çeliğin basitçe işlenme süreci Forging-Heat Treatment-Annealing-Normalising-Hardening-Tempering-Machining diyelim, bu ana süreçlerin de sayısız alt süreci var. Bu süreçlerin yapılış şekli, kullanılan malzeme, kalite, işçilik vs çok çok çok fazla etmen bir araya gelip sadece ve sadece bir namlunun kalitesini belirliyor. Krom kaplama bir finishing şekli. Farklı bir olay. Her krom kaplama namlu kötü diyemeyiz. Kaplamanın altındaki asıl önemli olan.

Saygılar.
A rh (-)

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #5 : 18 Ağustos 2017, 22:58:14 »
Bu iki çelik hakkında (4140-Chrome-molybden ve 4340-Ni-Cr-Mo) karşılaştırmalı bilgi isterseniz şu linkten de bakabilirsiniz:

http://www.makeitfrom.com/compare/Annealed-4340-Ni-Cr-Mo-Steel/SAE-AISI-4140-SCM440-1.7225-42CrMo4-G41400-Cr-Mo-Steel
A rh (-)

The following users thanked this post: Mustafa ÖZDEMİR 60

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 18 Ağustos 2017, 23:07:47 »
Bu iki çelik hakkında (4140-Chrome-molybden ve 4340-Ni-Cr-Mo) karşılaştırmalı bilgi isterseniz şu linkten de bakabilirsiniz:

http://www.makeitfrom.com/compare/Annealed-4340-Ni-Cr-Mo-Steel/SAE-AISI-4140-SCM440-1.7225-42CrMo4-G41400-Cr-Mo-Steel
Teşekkürler İbrahim bey. ingilizcem kıt olduğu için çeviri ile bakıcam ☺
  • VURSAN CY89 SÜPERPOZE
  • HATSAN DYNAMIC
  • İNGİLİZ SETTER
1986 Tokat

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #7 : 18 Ağustos 2017, 23:17:10 »
Valla yatağa girip yatmıştım ama yerlilere bu kadar giydirmek de vicdan azabı yaptı telefondan yazıyorum :)

Kaliteyi yükselten aslında alım gücü. Yerli firmalara o konuda bahane bulmuyorum. 400 liralık tüfeğe pahalı diyen de o fiyata tüfek mi olur diyen de var Türkiye'de. Alım gücümüz belli. Onlar da buna göre tüfek yapmaya çalışıyorlar. Beğenmediğim şey sadece zihniyet. Dediğim gibi İtalyan çeliği lafları, nikelli çelik lafları vs. Hatsan'ın sitesine baktım gerçekten 1200 kg/cm2 demiş. Güzelce bar cinsinden versene. İlla bi gizem oluşturacaklar :)

Tamam alım gücümüz düşük, ona göre de mal alıyoruz. Ama hep diyorum aklımızla oynamasınlar ve bizi paramızla rezil etmesinler. Ne hayallerle belki yıllarca bekleyip bir tüfek alabiliyoruz. Azıcık insaf.

Saygılar.
A rh (-)

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Mustafa ÖZDEMİR 60

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #8 : 19 Ağustos 2017, 00:00:44 »

Kaliteyi yükselten aslında alım gücü. Yerli firmalara o konuda bahane bulmuyorum. 400 liralık tüfeğe pahalı diyen de o fiyata tüfek mi olur diyen de var Türkiye'de. Alım gücümüz belli. Onlar da buna göre tüfek yapmaya çalışıyorlar. Beğenmediğim şey sadece zihniyet. Dediğim gibi İtalyan çeliği lafları, nikelli çelik lafları vs. Hatsan'ın sitesine baktım gerçekten 1200 kg/cm2 demiş. Güzelce bar cinsinden versene. İlla bi gizem oluşturacaklar :)

Tamam alım gücümüz düşük, ona göre de mal alıyoruz. Ama hep diyorum aklımızla oynamasınlar ve bizi paramızla rezil etmesinler. Ne hayallerle belki yıllarca bekleyip bir tüfek alabiliyoruz. Azıcık insaf.

Saygılar.
+1
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 19 Ağustos 2017, 00:20:11 »
Yapılan karşılaştırma da 4140 çelik sağlamlık açısından daha iyi gözüküyor.
Peki hatsan neden nikel alaşımı tercih etti. Acaba tufegin isabeti ve yıkıcılığını mı daha üst düzeye taşıyor bu nikel alaşım.
Yada sadece üretimi kolay hale getirmek için mi. Merak ettiğim tek şey biz avcı ve atıcılara ne faydası var. Veya göz boyamaktan başa bir şey değil mi?
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2017, 00:28:49 Gönderen: Mustafa ÖZDEMİR 60 »
  • VURSAN CY89 SÜPERPOZE
  • HATSAN DYNAMIC
  • İNGİLİZ SETTER
1986 Tokat

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #10 : 19 Ağustos 2017, 01:16:44 »
Arkadaşlar, namlu çeliği olarak seçilen malzeme, "bir shotgun namlusu için makul aralıklardaki çeliklerden biri olduğu sürece" -ki görebildiğim kadarıyla şu anda burada bahsi geçenlerin hepsi bu aralıkta- çelik tipi değiştikçe tüfeğin grupman kalitesinde kayda değer bir fark beklemeyin.

Tüfeğin atış performansını etkileyen asıl etken; namlunun işlenme hassasiyeti, işlenme kalitesi ve toplam geometrisidir. Namlu içi geometrisi derken, fişek yatağından itibaren namlu ucuna kadar olan toplam geometrisinden bahsediyorum.

(Fişek ve çevresel etkenlerden, konumuz olmadığından bahsetmedim.)

Çelik kalitesi çok önemlidir tabii ki. Ancak bu kalite, daha çok namlu ömrü, üretim süreçlerindeki işlenebilme kolaylığı, korozyona ve çevresel etkenlere karşı mukavemeti vb konular açısından çok daha önemlidir. 

Atış performansında ise, namlunun işlenme teknikleri, hata toleransları ile üretim hassasiyeti ve yukarıda bahsettiğim geometri asıl belirleyicilerdir.

Ancak yivlide durum değişir, çelik tipi çoğu zaman isabet oranını direkt etkiler. Yivlide, fırlatılan mühimmat tek parça olduğundan, namlunun patlama anındaki titreşimleri ve harmoniği, isabet oranını özellikle uzak mesafelerde ciddi oranda etkiler...

Uzak mesafe yivlilerinde kullanılan namlunun, çeliğinin nispeten daha sert bir çelikten yapılmış olması (çoğu zaman Stainless Steel ve hatta direkt 416R), harmonik salınımlara en az izin verecek bir malzeme olması ve hatta tüfeğin taşınabilirlik vasıflarını zaafiyete uğratmadan, olabildiğince kalın bir namlu olması istenir. Mümkün olduğunca da uzun... Ancak uzun olması, harmonik salınımları karşısında mukavemeti de düşüreceğinden, optimum bir kalınlık ve namlu boyu belirlenir. Gibi gibi...

Yivsizde, çelik tiplerinden, grupmanla ilgili bir farklılık beklemeyin yani.

Bununla birlikte, her 4140 çeliği ya da her 4340 çeliği de aynı kalitede değildir. Her üründe olduğu gibi, üreticisine göre , kalitesine göre de değişir. Bu ayrı bir konu tabii.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 19 Ağustos 2017, 01:42:44 »
Yerli malı ürünlerden canı yanmış birisi olarak bende bir iki kelam edeyim.
Kimseye haksızlık edip kul hakkına girmeye gerek duymuyorum.
Ancak daha bu akşam  etiketinde garanti süresi 3 yıl ve kalite kontrolü yapılmıştır denen bir yerli ürünün : yetkili servisi tarafından doğru düzgün denenmediği söylenince bizi nasıl keriz yerine koyduklarını anladım.
Kaldıki bizde bu tüfekleri bedavaya da  almıyoruz.Gücümüz çapımız belli.
Az para da vermiyoruz.
Aslında hak ettikleri paraların fazlasını veriyoruz.
Onlar biraz vicdanlı olacak hak ettikleri parayı fazlasıyla veren ürünler yapacaklar.
Türk avcısını cahil görmeyecek zeka seviyesiyle oynamayacak gösterdiği yeri vuran tüfek yapacaklar.
Ha olurda yapamazsalar adam  gibi çıkıp özür dileyecekler.
Sorgusuz sualsiz ürünü geri alıp özür dilemesini bilecekler.
Şimdi var mı böyle bir yerli firma ?
Hiç zannetmiyorum.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Halit YILDIRIM, İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #12 : 19 Ağustos 2017, 09:23:21 »
Sayın @İbrahim AYSU Hocamız olayı gayet net ve bilimsel bir dille noktalamış. Üzerine söz söylemeye gerek yok. Anlayacağımız namlu üretiminde kullanılan çelik ne olursa olsun (yani yivsiz tüfek namlusu yapımına uygun olanlar içinde), kaliteyi belirleyen ana unsur, o çeliğin ilk halinden tüfeğe monte olacak hale gelene kadarki hikayesi.
A rh (-)

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #13 : 19 Ağustos 2017, 09:25:31 »
Yerli malı ürünlerden canı yanmış birisi olarak bende bir iki kelam edeyim.
Kimseye haksızlık edip kul hakkına girmeye gerek duymuyorum.
Ancak daha bu akşam  etiketinde garanti süresi 3 yıl ve kalite kontrolü yapılmıştır denen bir yerli ürünün : yetkili servisi tarafından doğru düzgün denenmediği söylenince bizi nasıl keriz yerine koyduklarını anladım.
Kaldıki bizde bu tüfekleri bedavaya da  almıyoruz.Gücümüz çapımız belli.
Az para da vermiyoruz.
Aslında hak ettikleri paraların fazlasını veriyoruz.
Onlar biraz vicdanlı olacak hak ettikleri parayı fazlasıyla veren ürünler yapacaklar.
Türk avcısını cahil görmeyecek zeka seviyesiyle oynamayacak gösterdiği yeri vuran tüfek yapacaklar.
Ha olurda yapamazsalar adam  gibi çıkıp özür dileyecekler.
Sorgusuz sualsiz ürünü geri alıp özür dilemesini bilecekler.
Şimdi var mı böyle bir yerli firma ?
Hiç zannetmiyorum.

Alın işte. İstiyoruz ki silah sanayimiz hem kalite olarak hem hizmet olarak gelişsin ama bunlar gitgide kendilerini avcı, bizi av yerine koyuyorlar.
A rh (-)