Gönderen Konu: AVCILIK BELGE HARCI ??  (Okunma sayısı 9430 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
Ynt: AVCILIK BELGE HARCI ??
« Yanıtla #25 : 09 Ağustos 2017, 18:04:57 »
Dernek başkanına sordum, makbuzlar milli parklarda dosyada kalıyor dedi. Oraya ulaşıp makbuzu vergi dairesine göstermek lazım..
Neyse çözücez bu işi, fazladan 190 lira da ödemeyelim  ::)
bizzat kendim vize yaptırdığım için . hacı dekonto milli parklara veriyorsun onlar o yılkı dosyanın içine koyuyorlar rica etsen bu işi çözerler kısaca eğer vergi dairesinden çözemezsen kesin milli parklarda vardır
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

Çevrimdışı Ceyhun SÖNMEZER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 09 Ağustos 2017, 18:09:18 »
Arkadaşlar vergi borçları bir yıl sonra tahakkuk ettirilir. yani 2016 nın borçları 2017 de yansır heryıl Şubat ayında tahakkuk olunur. Yani emrah bey sizin yatırdığınız 2016  yılının.  2018 de ise 2017 yılının borcunu ödeyeceksiniz. Avcılık harçları ise nisan ayında tahakkuk olunur. Bir yıl geriden takip ediyorsunuz. Yıl başında vergi tahakkuk edilmez. Dönemseldir. Şimdi sizden istenen parayı yatıracaksınız nisan ayına kadar kafanız rahat. İsterseniz 2018 nisanda tekrar vize ettirebilirsiniz oda 2019 insana kadar geçerli olacak. Biraz uzun oldu sanırım inşallah anlatabilmişimdir
Hasan bey bu konuyla alakalı bir sorum olacaktı şimdi siz geçen yılın vergisi bu yıl tahakkuk ediyor dediniz. Peki avcılık belgesini ilk çıkartan kişi çıkarttığı tarihte vergi dairesine gidip harç yatırıyor ona göre avcılık belgesi düzenlenip veriliyor. Dediğiniz gibiyse örneğin 2016 haziran ayında avcılık belgesi çıkaran kişiye 2017 yılında avcılık harcı borcu 2016 yılında yatırdığı için tahakkuk etmemesi lazım. 2015 yılı borcunu alacak halleri yok çünkü ilk kez avcılık belgesini çıkartıyor. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Bana ilginç geldi çünkü 01/2017-12/2017 dönemi borcunu ödedik diye biliyorum
  • Ata Neo12 Max5
1987 Adana

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 09 Ağustos 2017, 18:23:51 »
Dernek başkanına sordum, makbuzlar milli parklarda dosyada kalıyor dedi. Oraya ulaşıp makbuzu vergi dairesine göstermek lazım..
Neyse çözücez bu işi, fazladan 190 lira da ödemeyelim  ::)
Makbuzlar sizin kendi dosyanizda saklanıyor Emrah bey milli parklara rica ederseniz makbuzu verebilirler diye düşünüyorum çünkü hatalı bir yere yatirilma durumu varsa dekont aslını istemişlerdi bizden en kötü fotokopisini alırsınız.
  • Ata Neo12 Max5
1987 Adana

Çevrimdışı Hasan TOKGÖZ 02

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #28 : 09 Ağustos 2017, 19:33:46 »
Ceyhun bey evet yanılmıyorsunuz.  01.01.2015 ile 31.12.2015 arasındaki harcı yatırıyorsunuz ama nisan ayında tahakkuk ettiriliyor. yani siz gidip 01.01.2016 da yeni çıkarttığınız evrağınıza, daha yeni dönem tahakkuk tarihi gelmediği için para yatırıyorsunuz. ama bu 2015 yılınıda kapsıyor. 01.01.2016 itibari ile yatırdığınız harçla nisandan sonra av yapamazsınız. Yani tahakkuk tarihinden önce yatırdığınız harç bir önceki yıla aittir umarın anlatabilmişimdir.Arkadaşlar aynı döneme iki defa yatırılmıştır diye söylemişler. Herşey sistemsel olduğu için bir döneme bir defa para yatırdınmı ikinci defa yatıramazsınız. sistem kabul etmez çünkü o döneme ait borç görünmez sistemde.
1987 - Adıyaman

The following users thanked this post: Ceyhun SÖNMEZER

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #29 : 09 Ağustos 2017, 20:16:56 »
Hasan Bey, peki sizin dediğiniz gibiyse bu harç 2018 ocağa kadar tahmini 15 lira daha faiz yiyecek ve ben bunu 205 lira olarak mı ödeyeceğim ?
2018 değilde 2017 harcını ödemiş olacağım öyle mi ? Daha önce başıma gelmedi bu ilk defa oluyor.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2017, 20:18:25 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #30 : 09 Ağustos 2017, 20:30:07 »
İstanbul Küçükyalı Vergi Dairesi'nden aldığım bilgidir:

"Tüm avcılık harçları, her yılın Ocak ayının ilk iki haftasında "otomatik olarak" tüm avcılık belgesi sahiplerine tahakkuk eder. Bu otomatik tahakkuku beklemeden, kendiniz de tahakkuk ettirebilirsiniz, örneğin 1 Ocak gibi (daha erken ödeme yapmak için), ancak bunu önermeyiz, zira otomatik olarak oluşan tahakkukla birlikte mükerrer tahakkuk işlemi gerçekleşebilir. Tahakkuk eden vergi, cari yıl içindir, geçmiş yıl için değildir. Geçmiş dönemlerin ödenmemiş borcu varsa, ayrıca cezalı alınır. "

Fiili oluşan gelirlerle ödenen gelir vergisi gibi vergilerin ödeme usulleriyle, harçlar kanunu ödeme usulü karıştırılıyor olabilir mi arkadaşlar ?

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Ceyhun SÖNMEZER, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #31 : 09 Ağustos 2017, 20:35:56 »
İstanbul Küçükyalı Vergi Dairesi'nden aldığım bilgidir:

"Tüm avcılık harçları, her yılın Ocak ayının ilk iki haftasında "otomatik olarak" tüm avcılık belgesi sahiplerine tahakkuk eder. Bu otomatik tahakkuku beklemeden, kendiniz de tahakkuk ettirebilirsiniz, örneğin 1 Ocak gibi (daha erken ödeme yapmak için), ancak bunu önermeyiz, zira otomatik olarak oluşan tahakkukla birlikte mükerrer tahakkuk işlemi gerçekleşebilir. Tahakkuk eden vergi, cari yıl içindir, geçmiş yıl için değildir. Geçmiş dönemlerin ödenmemiş borcu varsa, ayrıca cezalı alınır. "

Fiili oluşan gelirlerle ödenen gelir vergisi gibi vergilerin ödeme usulleriyle, harçlar kanunu ödeme usulü karıştırılıyor olabilir mi arkadaşlar ?
Olayın kafa karıştıran kısmı şu, ben ocak sonuna doğru harcı yatırıp 2017 vizesini yaptırdım. Buna rağmen sistemde 2017 harcı ödenmemiş gözüküyor bu nasıl oluyor ? Sanki harcı ödememişim, beklemiş faiz yemiş karşıma çıkmış...
Ozaman vizeyi niye ve nasıl yaptılar  ??? Bir yerde yanlışlık var ama nerede onu bilmiyorum..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #32 : 09 Ağustos 2017, 20:54:33 »
Aynısı geçmiş yıllarda benim de başıma gelmişti.

Benimkisi şöyle olmuştu:

Ben, İstanbul'da kendi vergi dairemin haricinde başka bir vergi dairesine başka bir işim için gitmiştim. (Kendi vergi dairem, Küçükyalı Vergi Dairesi) Hazır gelmişken, o yıla ait avcılık harcımı da yatırayım dedim, sordum, "avcılık harcımı yatırabilir miyim?"

"Tabii" dedi gişedeki memur. -Önce tahakkuk işlemini gerçekleştirdi-, bir ödeme kağıdı bastırdı dotmatrix yazıcısından, "bunu vezneye yatırın" dedi. Ben de o tahakkuk kağıdını aldım, gittim vezneye yatırdım.

Daha sonra kendi vergi daireme başka bir iş için gittiğimde, memurlardan birinin, bir mükellefe başka bir konu hakkında "bu ödemeyi buradan da alabiliriz, ancak aynı borç kendi vergi dairenizde de tahakkuk edecektir, buradan alırsak, kendi vergi dairenize makbuzla birlikte yazı yazılması gerekebilir mükerrer ödeme yapmak zorunda kalmamanız için" gibi bir konuşmasını duydum ve "aha" dedim, "ben harcı başka bir vergi dairesine yatırmıştım".

Hemen boş gişelerden birine gittim, avcılık harcım ödenmiş görünüyor mu? dedim, kimliğimi verdim, "hayır ödenmemiş" dedi ve tutarı söyledi, (tahakkuk belgesi için printer çıktısı falan yok bu sefer, otomatik olarak tahakkuk etmiş zaten), tekrar sordum;

"ödemiştim ama, hala borç görünüyor mu?"

"evet, borcunuz ödenmemiş görünüyor, başka bir yere yatırdıysanız, makbuzunuzu getirin, tahakkuku düşürelim, harçlarınızı kendi vergi dairenize yatırmalısınız, aksi takdirde mükerrer ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz" dedi.

Sonra, yanımda harç ödendi makbuzu bulunmadığından, güç bela diğer vergi dairesinin muhasebe kısmıyla görüşerek, belgenin bir kopyasını göndermelerini sağladım rica minnet. Normalde yaptıkları bir işlem değil, illa makbuzu istiyorlar. O şekilde tahakkuk eden borçlu kaydını düşürdüm.

Olayın kafa karıştıran kısmı şu, ben ocak sonuna doğru harcı yatırıp 2017 vizesini yaptırdım. Buna rağmen sistemde 2017 harcı ödenmemiş gözüküyor bu nasıl oluyor ? Sanki harcı ödememişim, beklemiş faiz yemiş karşıma çıkmış...
Ozaman vizeyi niye ve nasıl yaptılar  ??? Bir yerde yanlışlık var ama nerede onu bilmiyorum..
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hasan TOKGÖZ 02

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #33 : 09 Ağustos 2017, 20:58:41 »
Emrah bey yarın işe gidince detaylı birşekilde arkadaşlardan öğrenip yazarım hatta özelden ulaşıp tc kimlik numaranızı verirseniz sistemden kontrol ettirip daha detaylı bilgi sahibi olabiliriz. Bu arada vergi dairesinde çalışıyorum ama bu konu süreksiz harçlara giriyor. Yıldan yıla bile değişiklik gösterebiliyor. O serviste çalışan arkadaşlardan öğrenip yazarım inşallah.
1987 - Adıyaman

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #34 : 09 Ağustos 2017, 21:05:36 »
İbrahim hocam ben de harçları Terme vergi dairesine yatırıyorum, başka yere avcılık harcı yatırmadım hiç.

Hasan Bey durumu gerekli yerlere ilettim yarın da gidip bizzat ilgileneceğim.
İlginizden dolayı size ve yorum yapan tüm üyelere çok teşekkür ederim.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Ceyhun SÖNMEZER

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 10 Ağustos 2017, 13:55:36 »
Emrah bey her yıl ocak ayında vergiyi zamsiz  yatiriyorsunuz galiba   
 Genelde  bende ocak ayı içerisinde  yatiriyorum bu yıl  temmuzda  zamli yatirdim 175 di galiba iki dekont veriyor 2017 /1 dönem avcılık belge harcı diye  dekontta yatırılan para tarih hepsi yazıyor   dekontunuz nerde?
Galiba sizin veznedeki memur   parayi alıp  sistemden borcu dusurmedimi yoksa   
 Siz 2017/1 avcılık belge harcini  yatırıp kulübe  teslim ettiyseniz  o donemki borcun yatırıldıgina bakilip  pul veriliyor   yılbaşından sonra 2018/1 diye yeni harç çıkıyor
2017/ 1 in   dekontunu alıp   görevli memura bi sorun hata onda bence
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 13 Ağustos 2017, 04:07:39 »
emrah by;  mutlaka bir ihmal veya hata var.geriden yatrıma takip diye bir sey olmaz.yatırdığınız makbuz elinizde ise veya vize yaptırdı iseniz orman dairesinde dir bir kopyasını alıp itiraz etmelisiniz
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #37 : 13 Ağustos 2017, 15:01:06 »
Benim de basima soyle bisi geldi. Ben sakarya akyazi da ikamet ediyorum ve esnafim ve akyazi vergi dairesine bağlıyım ve harcimi ve vergimi buraya yatiriyorum. Burayakadar normal. bundan birkac yil önce   vize mi ve pulumu almak için adapazarin daki kulube harç parami ve pul parasini verdim kulüp adapazari gümrükönü vergidairesine parayi yatiriyor ve pulumu bana teslim etti ve buraya kadar bir sorun yok. Ocak ayi geldigin de ben harci yatirmak icin akyazi vergi dairesine gittigim de bir önceki harci yatirmadimi söylediler bende yatirdigimi fakat adapazari gümrük önü vergi dairesine yatirdigimi söyledim ve  sisteme düşmediğini ve gümrük önü vergi dairesine gidip yazi makpuz vsv neyse getirmemi istediler ve sorun bu şekilde çözüldü. Nasil bir sistemdir ki TC.den bunu göremezler anlamış değilim. Rasgele.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 13 Ağustos 2017, 15:48:14 »
Benim de basima soyle bisi geldi. Ben sakarya akyazi da ikamet ediyorum ve esnafim ve akyazi vergi dairesine bağlıyım ve harcimi ve vergimi buraya yatiriyorum. Burayakadar normal. bundan birkac yil önce   vize mi ve pulumu almak için adapazarin daki kulube harç parami ve pul parasini verdim kulüp adapazari gümrükönü vergidairesine parayi yatiriyor ve pulumu bana teslim etti ve buraya kadar bir sorun yok. Ocak ayi geldigin de ben harci yatirmak icin akyazi vergi dairesine gittigim de bir önceki harci yatirmadimi söylediler bende yatirdigimi fakat adapazari gümrük önü vergi dairesine yatirdigimi söyledim ve  sisteme düşmediğini ve gümrük önü vergi dairesine gidip yazi makpuz vsv neyse getirmemi istediler ve sorun bu şekilde çözüldü. Nasil bir sistemdir ki TC.den bunu göremezler anlamış değilim. Rasgele.
2017 harcını farklı bir vergi dairesine yatırdım görevli memura adıma tahakkuk eden avcılık harcının ödemesi için geldiğimi ve bağlı olduğum vergi dairesinin farklı bir yer olduğunu ilettim. Herhangi bir tahakkuk işlemi yapmadı sadece sistemden adıma yansımış olan harcı seçip ödeme işlemini gerçekleştirdi. E devletten ve internet vergi dairesinden kontrol ettiğimde ödeme işlemi sonrası borç gözükmemekte. Bu gibi sıkıntılar çıkıyorsa bağlı bulunduğum vergi dairesine gidip kontrol edeyim ne olur ne olmaz
  • Ata Neo12 Max5
1987 Adana

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #39 : 13 Ağustos 2017, 16:12:35 »
Makbuz, MP müdürlüğünde dosyadaymış. Bir örneği alınıp vergi dairesine ibraz edilecek.
Bu bana ders olsun, tekrar 2018 harcı ödediğim zaman o makbuzun kopyasını mutlaka alırım..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 13 Ağustos 2017, 21:03:32 »
Güvenmeyin arkadaşlar işi sağlama baglayin derim... malûm hepimiz elektrik su d.gaz. faturasini cep şubeden  ödüyoruz. Sakarya su SASKİ faturalarin de 2 sefer  sıkıntı yaşadım  ödenmiş faturayi eski borç olarak iki sefer yaşadım saski Müdürlüğüne odemeyi gösterdiğim halde kabul etmedi sistemine düşmemiş vsvsv bankaya gidiyorsun ödenmiş bizlee alakasi yok. Vsvsv anlıyacağınız bu sorunlar hep var diklat etmek lazim. Rasgele.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #41 : 25 Ağustos 2017, 12:04:41 »
Bugün, milli parklardan kopyası alınan makbuzla vergi dairesine gittim. Makbuz tarihi 6 ocak. 175,90 tl yatırmışım. 2017 harcı ise 13 ocakta tahakkuk etmiş ve sistemde oyüzden ödenmedi olarak gözükmüş. Tahakkuk tarihinden önce yatırmışız. Gerekli işlemler yapıldı ve borç sistemden düşecek. Harç parasını, 15 ocaktan önce yatırmamak gerekiyormuş demekki. Bunu da öğrenmiş olduk.

Pul işlemlerimi de bayram tatiline kalmadan bugün halletim. Yarın sezon açılıyor. İnşallah güzel avlarımız olur. Herkese hayırlı bir sezon geçirmek nasip olsun. Rast gele..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Mevlüt KÜÇÜK, Fatih YAZICI